Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudapeşte Zincir Köprü (Széchenyi Zincir Köprüsü) Hakkında

Budapeşte Zincir Köprü (Széchenyi Zincir Köprüsü) Hakkında

Budapeşte'de en çok fotoğraflanan yapılardan biri olan Zincir Köprü (Chain Bridge), 1849 yılından günümüze şehrin en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Sunduğu eşsiz manzarasının yanı sıra tarihiyle de dikkat çeken köprü, Szechenyi Köprüsü olarak da biliniyor. Budapeşte'de mutlaka görülmesi gereken bir yer olan bu köprü, hem Buda hem de Peşte tarafına yakın bir konumda bulunuyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin en önemli ve en turistik simge yapılarından biri olan Zincir Köprü (Chain Bridge), Szechenyi Zincir Köprüsü veya Zincirli Köprü gibi isimlerle de anılıyor.

Tuna Nehri’nde Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan köprü, Orta Çağ’dan 19. yüzyılın ortalarına kadar sadece ilkbahar ve sonbahar dönemleri arasında kuruluyormuş. Kış aylarında Tuna Nehri donduğundan dolayı bu köprüye ihtiyaç duyulmuyor, dubadan yapılan köprü kaldırılıyormuş.

Budapeşte’de Tuna Nehri’ni geçen ilk köprü olan Zincir Köprü, Macar dilinde Lánchíd olarak biliniyor ve yapımına 1840 yılında başlanmış. 9 yılın ardından 1849 yılında tamamlanan köprü, adını, köprüyü finanse eden Kont Széchenyi’den alıyor. Ünlü İngiliz mimar William Tierney Clark tarafından tasarlanmış olan köprü, Buda tarafında Clark Ádám Meydanı‘ndan, Peşte yakasında da István Meydanı‘ndan geçiyor.

Budapeşte’de yapılacak en güzel şeylerden biri ise bu iki yakayı birbirine bağlayan tarihi köprüden geçmek. Köprü üzerinden Tuna Nehri’nin ve şehrin en güzel manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Budapeşte’de en çok fotoğrafı çekilen turistik cazibe merkezlerinden biri olan bu tarihi köprü, Budin Kalesi’nden çok daha güzel bir manzaraya sahip. Hem gündüz hem de akşam saatlerinde muhteşem bir görünüme sahip olan köprü, Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Budapeşte Zincir Köprü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Budapeşte
Foto kaynak ; flickr / Chris Chabot

→Köprüyü geçen ilk insanlardan bazıları Macar Bağımsızlık Ordusu’nun askerleriymiş.

→Köprünün her iki ucundaki açık ağızlı taş aslanların dilleri yok. Yerel bir hikayeye göre bunun nedeni heykeltıraş Marschalko János‘un dilleri oymayı unutmuş olması.

→II. Dünya Savaşı’nda Budapeşte’nin birçok önemli yerinde olduğu gibi, bu köprü de Almanlar tarafından 1945 yılında yıkılmış, sadece kuleler kalmıştı. Köprü, 1949 yılında yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

→Köprü inşaatı, İskoç inşaat mühendisi Adam Clark tarafından denetlenmiş. Zaten Buda tarafında yer alan meydan da adını bu ünlü inşaat mühendisinden almış.

→Köprü inşa edildiğinde o dönem için bir mühendislik harikasıydı, dünyanın en uzun 4. köprüsüydü.

→Köprü kurulduğu günden günümüze 2 kez restore edilmiş. Bunlardan biri 1913-1915 yılları arası, diğeri ise II. Dünya Savaşı sonrası, 1947-1949 yılları arasında.

→Zincir Köprü, Birleşik Krallık’ta bölümler halinde tasarlanmış, kesitler daha sonra Budapeşte’ye gönderilerek burada monte edilmiş.

→Köprünün en dikkat çeken özelliklerinden biri, köprüde Macaristan’ın arması ile birlikte her iki ucunda aslan heykellerinin bulunuyor olması.

→Zincir Köprüsü’nün toplam uzunluğu 380 metre, yaya 2.2 metre, ana yol ise 14.5 metre genişliğinde.

Zincir Köprü Tarihi

Zincir Köprü Tarihçesi
Zincirli Köprü yaya yolu – Foto Kaynak ; flickr / Eli Duke

Zincir Köprü’nün bulunduğu yerde yüzyıllar boyunca hizmet vermiş olan ‘Duba Köprüsü’ Buda ve Peşte bölgelerini birbirine bağlıyordu. En Büyük Macar Kont István Széchenyi kalıcı bir köprü yapma fikrini ortaya atarak, günümüzdeki köprünün temellerini oluşturmaya başladı.

Eskiden kış aylarında nehir donduğu zaman bu duba köprüsü kaldırılır, insanlar köprü olmadan da Buda’dan Peşte’ye veya tam tersi istikamette gidip gelebiliyormuş. Ancak hava sıcaklığının çok çabuk değişmesi, halkın bulunduğu bölgede mahsur kalmasına neden oluyormuş.

Bir hafta boyunca Peşte tarafında mahsur kalan Kont Széchenyi, maliyeti ne olursa olsun Tuna üzerinde kalıcı bir köprünün inşasını finanse edeceğine söz vermesi, mahsur kalanların ne denli problemler yaşadığının en önemli kanıtlarından biriydi. Kont, bu sözün ardından yaklaşık 50 yıl sonra köprüyü hizmete açmış.

1836’da Széchenyi, köprünün planlarını hazırlamak için bir İngiliz mühendis olan William Clark’ı görevlendirir ve köprü inşaatı 1840 yılında başlamış. İskoçyalı olan Adam Clark ise, inşaat sürecini denetleyen isimdi.

Köprü inşaatı, 1848-49 Devrimi ve Kurtuluş Savaşı sırasında son aşamasını geçti ve 1849 yılında da hizmete açıldı. Böylece dünyanın en uzun dördüncü köprüsü de inşa edilmiş oldu.

Zincir Köprü Tarihçesi
Foto Kaynak ; flickr / Gilbert Sopakuwa

Ne yazık ki Almanlar, 1945’te Budapeşte kuşatması sırasında köprüyü yıkmayı başardılar.

Yeniden inşa çalışmaları 1947’de başladı ve Zincir Köprü 1949’da orijinal haliyle yeniden inşa edilmiş oldu. Bu tarihten itibaren günümüze kadar hiçbir tamir veya restorasyon yapılmadan gelmiş olan köprüde, günümüzde restorasyon çalışmalarının yapılacağı söyleniyor olsa da, henüz bu restorasyonun tam olarak ne zaman yapılacağı konusunda kesin bir tarih bulunmuyor.

Zincir Köprü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Macaristan’ın başkenti ve en güzel şehri olan Budapeşte’de şehri ikiye bölen Tuna Nehri’nde Buda ve Peşte taraflarını birbirine bağlayan Zincir Köprüye şehrin hemen her yerinden çok kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Köprünün bulunduğu yere Buda Kalesi ve Budapeşte Parlamento Binası gibi şehrin önde gelen cazibe merkezlerinden çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Budapeşte, yürüyerek keşfedebileceğiniz kolay bir şehir olduğundan köprüye, şehrin hemen her bölgesinden toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan ulaşabilirsiniz.

Clark Adam Meydanı’ndan geçen otobüslerle de köprüye ulaşım mümkün.

Budapeşte
Foto Kaynak ; flickr / Thomas D Mørkeberg

TÜYOLAR ;

  • Zincir Köprüyü hem gündüz vakitlerinde hem hava karardıktan sonra görün. Şehrin sembolik yapısı olan bu köprüyü en güzel fotoğraflayabileceğiniz yerin Buda Kalesi olduğunu unutmayın.
  • Budapeşte’yi yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, haftanın belirli günleri köprüde bazı etkinlikler yapılıyor. Ziyaretiniz sırasında bir etkinliğe denk gelecek olursanız kaçırmayın derim.
  • Hem gecesi hem de gündüzüyle muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan köprüyü seyredebileceğiniz mekanlara da göz atmayı unutmayın. Hatta yeteri kadar bütçeniz varsa, Zincir Köprü manzaralı otellerde konaklamayı bile düşünebilirsiniz.

Zincir Köprü Yakınlarındaki Oteller

Budapeşte’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin tam merkezinde güzel bir konumda bulunan köprüye 5-10 dakika yürüme mesafesinde olan otellerde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Köprüye yakın Buda tarafında konaklayacak olursanız biraz daha az kalabalık olan bir yerde olursunuz, Peşte tarafında konaklayacak olursanız her şeyin tam ortasında olursunuz.

Zincir Köprüye yakın popüler otel tavsiyeleri ;

D8 Hotel – 3 Yıldız

D8 Hotel
D8 Hotel

Zincirli Köprüye 400 metre ve Aziz Stefan Bazilikası’na yürüyerek 5 dakika uzaklıkta olan otel, Budapeşte’de gezilecek yerler arasında popüler olan diğer cazibe merkezlerine de kolay bir ulaşım sunuyor. Orta bütçeli bu otel, hem fiyat/fayda oranı, hem de konuk değerlendirme puanına göre, kendi kategorisindeki en iyi otellerden biri.

Hotel Clark Budapest – 4 yıldız

Hotel Clark Budapest
Hotel Clark Budapest

Budapeşte’nin en romantik otelleri arasında olan bu tesis, Aziz Stefan Bazilikası, Budapeşte Parlamento Binası ve Citadella gibi popüler turistik yerlere yakın bir konumda bulunuyor. Sadece yetişkinlerin konaklayabildiği bu otel, lüks bir konaklama sunuyor olsa da, şehirdeki en fazla rezervasyon alan otellerden.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR