Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudapeşte'de Ne Yapılır ? & Yapılacak En Popüler 22 Şey

Budapeşte’de Ne Yapılır ? & Yapılacak En Popüler 22 Şey

Birbirinden lezzetli sokak yemekleri, dünyaca ünlü tarihi yapıları, müzeleri, tuna nehri ve çok daha fazlasıyla muhteşem bir kültür deneyimi sunan Budapeşte, Macaristan’ın ve Avrupa’nın en hareketli ve en dinamik şehirlerinden biri. Gezip görülecek turistik cazibe merkezlerinin yanı sıra yapılacak aktiviteleriyle de ziyaretçileri büyüleyen Budapeşte, birbirinden leziz yemekleri ve partileriyle de adından söz ettiriyor.

Budapeşte’de ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek birçok aktiviteden bahsetmek mümkün; Tuna nehrinde romantik bir tekne turu, ruin (Harabe) barlarda güzel bir gece hayatı deneyimi, Szechenyi termal banyolarında havuz partileri… gibi listeye eklenebilecek çok sayıda yapılması gereken şeyler var.

Budapeşte’de Kalınacak En Popüler Yerler

Budapeşte de ne yapılır haritası
Turistik noktalara yakın otelleri haritada görebilirsiniz – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Budapeşte’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce, şehirde nerede konaklayacağınız hakkında az çok fikir sahibi olmanızda da yarar var. Şehir Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılıyor. Geceleri dışarı çıkmayı planlıyor, şehrin tam kalbinde olmak istiyorsanız Peşte, biraz daha romantik bir Budapeşte gezi planı yapıyor ve sessiz sakin bir bölge arıyorsanız da Buda tarafında konaklamayı düşünebilirsiniz.

Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek çok sayıda bölge var. Bunlar arasında en popüler olanlar ise ;

→5. Bölge ; Belvaros olarak bilinen bu bölge, Budapeşte’nin şehir merkezi. Yani hemen her şeye yakın bir bölgede konaklamak istiyorsanız tercih edilebilecek en ideal bölge burası. Bu bölgedeki popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

→1. Bölge ; Şehrin Buda tarafında yer alıyor ve Kale bölgesi olarak da biliniyor. Bu bölgede konaklayacak olursanız, gece hayatına uzak, fakat Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası ve Matthias Kilisesi gibi mutlaka görülmesi gereken yerlere de yakın olursunuz. Otel olarak da 4 yıldızlı Hotel Clark Budapest adlı tesise göz atılabilir.

→7. Bölge ; Gece hayatı için bir planınız varsa bu bölgeye göz atabilirsiniz. Çünkü şehirdeki ruin (harabe) barların, gece kulüplerin ve diğer konseptteki barların büyük bir bölümü bu bölgede bulunuyor. Bölgedeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Çok daha detaylı bir konaklama rehberini Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Ne Yapılır ?

 1. Buda Kalesi Bölgesini Keşfedin
 2. Gellert Tepesi’nden Gün Batımını İzleyin
 3. Tuna Nehri’nde Tekne Turu Yapın
 4. Aziz Stefan Bazilikası’ndan Şehir Manzarası Seyredin
 5. Szechenyi Termal Banyoları’nın Keyfini Çıkarın
 6. Margaret Adası’nı Keşfedin
 7. Tuna Kıyısı’ndaki Ayakkabıları Görün
 8. Ruin Bar Deneyimi Yaşayın (Szimpla Kert)
 9. Zincir Köprü’nün Panoramik Manzarasını Seyredin
 10. Budapeşte Parlemento Binası’nı Ziyaret Edin
 11. Öğle Yemeği İçin Budapeşte Merkez Hali’ne Gidin
 12. Dohany Sokağı Sinagogu’nu Keşfedin
 13. Müzeleri Keşfedin
 14. Vaci Caddesi’nden Hediyelik Bir Şeyler Satın Alın
 15. Güzel Bir Kahve İçin New York Cafe’ye Uğrayın
 16. Aria Hotel’de Konaklayın
 17. Vintage Garden’da Akşam Yemeği Yiyin
 18. Alışveriş İçin Andrassy Bulvarı’na Uğrayın
 19. Corinthia Hotel’i Akşam Görün
 20. Tramvay’a Binerek Şehri Dolaşın (2 Nolu Tramvay)
 21. Kahramanlar Meydanı’nı Görmeyi Unutmayın
 22. Vajdahunyad Kalesi’ne ve Budapeşte Şehir Parkı’na GidinBooking.com

1.Buda Kalesi Bölgesini Keşfedin

Buda Kalesi – kaynak ; flickr / thomas landgren

Buda Kalesi‘nin bulunduğu I. bölge, şehrin en sakin tarafı olarak bilinir. Daha çok tarihi yapıları ve eşsiz şehir manzarasıyla öne çıkan bu bölgede yapılacak birçok şey bulabilirsiniz.

İlk olarak Buda Kalesi kompleksi içerisinde yer alan sarayı ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Macar Ulusal Galerisi, Kale Müzesi ve Milli Kütüphane’ye de ev sahipliği yapan kompleks, Budapeşte’nin en popüler cazibe merkezlerinden biri. Romanesk, Gotik ve Barok mimarisi için keşfedilmeye değer bu tarihi kompleksin tamamı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bu bölgede görülecek yerler tabii ki Buda Kalesi ile sınırlı değil. Ayrıca Budapeşte’de gezilecek yerler listesinde olan Balıkçı Tabyası, Altın Yol ve Matthias Kilisesi de burada bulunuyor.

Budapeşte’de en iyi şehir manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden biri olarak da bilinen Buda Kalesi bölgesi, özellikle akşam yürüyüşleri için gidilecek yerlerden. Hem tuna nehrinin hem de Zincir köprünün eşsiz bir manzarasını sunan tepe, gün batımı manzarasıyla da seviliyor. Bu yüzden de Budapeşte’nin en romantik yeri.

Daha çok çiftler tarafından tercih edilen Buda Kalesi ve bu kale kompleksinin bulunduğu bölge, ayrıca Budapeşte’de sessiz ve sakin bir tatil için kalınacak en iyi yer. Şehirdeki en önemli tarihi yapılarından bazılarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Peşte tarafına da buradan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

 • Bu kale bölgesine Zincir Köprü’nün hemen yanında yer alan tarihi Füniküler ile gidebilirsiniz.

2.Gellert Tepesi’nden Gün Batımını İzleyin

Gellert Tepesi Manzarası – kaynak ; flickr / markus kolletzky

En az Buda Kalesi kadar güzel bir şehir manzarasına sahip olan Gellert Tepesi, 235 metrelik yüksekliğiyle ilgi görüyor ve Budapeşte’de ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek birçok aktivitesiyle dikkat çekiyor.

Gellert Kaplıcası ve Rudas Hamamları’na da ev sahipliği yapan tepede bulunan kale ise, 1851’de Avusturyalılar tarafından inşa edilmiş. Çoğu zaman açık olan bu kaleyi cüzi bir ücret ödeyerek ziyaret edebiliyorsunuz.

Tepedeki bir diğer ilgi çekici yer olan Jubilee Park, Ekim Devrimi’nin 40. yıl dönümünü kutlamak için tasarlanmış. Park, birçok büyüleyici yürüyüş yoluna, güzel çiçek tarhlarına ve heykellere ev sahipliği yapıyor.

Özgürlük Köprüsü’nün tam karşısında da Gellert Spa yer alıyor. En az Szechenyi banyoları kadar ünlü olan bu termal spa merkezinin çatısından da Tuna nehrinin ve Özgürlük Köprüsü’nün manzarasını seyredebilirsiniz.

Şehrin en dikkat çeken anıtlarından biri olan Özgürlük Heykeli de tam olarak Gellert Tepesi’nde bulunuyor.

Gellert Tepesi de, tıpkı Buda Kalesi gibi şehrin Buda tarafında yer alıyor. Buda Kalesi’ni gördükten sonra bu tepeye geçebilir veya şehir merkezinden taksiler ve otobüsler ile tepeye ulaşabilirsiniz.

3.Tuna Nehri’nde Tekne Turu Yapın

Budapeşte de ne yapılır
Tuna Nehri – kaynak ; flickr / ruben_holthuijsen

Budapeşte’de yapılacak en güzel şeyler arasında olan tekne turları, şehri keşfetmek için en kolay yollardan biri. Özellikle akşam saatlerinde yapılan turlar daha çok tercih ediliyor olsa da, gün içinde yapılan turları da deneyebilirsiniz.

Tekne turu için yeteri kadar bütçeniz yoksa, nehir boyunca çalışan 4 farklı tekne hattından birine binebilirsiniz. Bu teknelerle de şehrin birçok önemli cazibe merkezini görebilirsiniz. Bir toplu taşıma aracı olarak kullanılan bu teknelerin ücreti ise yaklaşık olarak 4€.

4.Aziz Stefan Bazilikası’ndan Şehir Manzarası Seyredin

Budapeşte’de ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler aktivitelerden biri olan şehrin en önemli dini yapısı Aziz Stefan Bazilikası, mimarisi ve iç mekan süslemelerinin yanı sıra kubbesinin sunduğu eşsiz manzarasıyla tanınıyor.

Macar devletinin kurucusu Aziz Stephen’a adanmış olan yapının inşaatına 1851 yılında başlanmış olsa da, bazilika 1905 yılında tamamlanmış.

Bazilikanın çatısı, kuleleri ve dış duvarları ikinci dünya savaşı sırasında ağır hasar görmüş. Savaş sonrası yapılan geniş çaplı bir restorasyonun ardından günümüzdeki halini alan yapı, zengin bir şekilde dekore edilmiş muhteşem bir mozaik grubuna sahip. Bunlardan en etkileyici olanı, kutsal alanda ve kütlenin alegorilerini temsil eden, beş bölümden oluşan Venedik mozaiğidir.

İç mekandaki bir diğer kutsal kalıntı, Macaristan’ın ilk kralı olan kilisenin koruyucu azizinin mumyalanmış sağ elidir (Yüksek sunağın solundaki şapelde camın altında sergileniyor).

Aziz Stefan Bazilikası’nın ana cazibesi ise, 360 derecelik muhteşem bir şehir manzarası sunan kubbesi. Buraya 364 basamak çıkarak veya ücretli asansörleri kullanarak çıkabiliyorsunuz.

5.Szechenyi Termal Banyoları’nın Keyfini Çıkarın

Şehrin simgelerinden olan Szechenyi Termal Banyoları, Budapeşte’de spa keyfi için gidilecek en popüler yer. Fakat bu banyoların ünü daha çok Sparty adı verilen havuz partilerinden geliyor. Hafta sonu yapılan bu havuz partileri, genelde ilkbahar ve yaz aylarında yapılıyor olsa da, kış aylarında da birkaç partiyi bulabiliyorsunuz.

Budapeşte’nin en iyi bilinen parklarından biri olan Varosliget Parkı’nın tam merkezinde yer alan bu termal banyolar, açık ve kapalı havuzların yanı sıra, 10 farklı sauna, masaj odası ve lüks spa seçeneklerinden oluşan büyük bir yetişkin oyun alanına da sahip.

Budapeşte gecelerinin vazgeçilmez adreslerinden olan Szechenyi Termal Banyoları’na giriş ücreti ise 6500 HUF (Yaklaşık 20$).

→Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 06:00-22:00 (Havuz partileri olduğu zamanda kapanış saati değişiklik gösterebilir)

6.Margaret Adası’nı Keşfedin

Şüphesiz Budapeşte’nin en yeşil alanı olan Margaret Adası, Tuna Nehri üzerinde, Buda ve Peşte’ye iki ucunda da köprülerle bağlanan 2,5 km uzunluğundaki sessiz bir park alanı olarak hizmet veriyor.

Turistlerin popüler gezi duraklarından olan ada, turist trafiğinden ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için gidilecek yerlerden biri.

Margaret Adası’nda yapılacak şeyler sınırlı olsa da, gül bahçesini ziyaret edebilir ya da Japon bahçesindeki şelalenin yanında güneşlenebilirsiniz.

Margaret Köprüsü yakınlarında bulunan, günde dört kez müzikal çeşmede yapılan gösteriyi izlemeyi ve hayvanat bahçesini ziyaret etmeyi de unutmayın.

7.Tuna Kıyısı’ndaki Ayakkabıları Görün

Budapeşte de yapılacak şeyler
Tuna Kıyısı’ndaki Ayakkabılar – kaynak ; flickr / nan_palmero

Budapeşte’de yapılacak en popüler şeylerden biri de, Tuna kıyısındaki ayakkabılar anıtını ziyaret etmek ve bu nehir kenarında güzel bir akşam yürüyüşüne çıkmak.

Budapeşte’de İkinci Dünya Savaşı sırasında 3.500 sivil (800 Yahudi dahil) faşistler tarafından öldürüldü. Vurulmadan önce ayakkabılarını çıkarmaya zorlandılar. Nehre düştüklerinde geriye kalan tek şey ayakkabılarıydı.

Gyula Pauer ve Can Togay tarafından tasarlanan bu etkileyici heykel grubu, demirden dökülmüş ve Tuna nehrinin kıyısına dizilmiş, Nazi rejimi sırasında hayatlarını kaybedenlere adanmış 60 çift ayakkabıdan oluşuyor.

8.Ruin Bar Deneyimi Yaşayın (Szimpla Kert)

Budapeşte de ne yapılır
Szimpla Kert – Kaynak ; flickr / rchappo2002

Budapeşte’de ruin (harabe) bar denildiğinde akla ilk gelen yer şüphesiz şehrin en ünlü barı olan Szimpla Kert oluyor. Bu bar, hem bir şeyler yemek hem de Budapeşte gece hayatı için gidilecek barlardan biri.

Budapeşte’nin en eski harabe barı olan Szimpla Kert, akşam saatlerinde ciddi anlamda kalabalık oluyor. Daha çok şehirdeki uluslararası öğrenciler ve turistler tarafından tercih edilen bar, hem müzikleri hem de uygun fiyatlı içkileri için tercih edilebilir.

9.Zincir Köprü’den Geçin

Budapeşte de yapılması gereken şeyler
Zincir Köprü – kaynak ; flickr / hans permana

Şehrin Buda ve Peşte tarafını birbirine bağlayan, Budapeşte’nin en ünlü tarihi yapılarından biri olan Zincir Köprü (Chain Bridge), hem manzarası hem de mimarisiyle ilginizi çekecektir.

Köprüyü en iyi şekilde fotoğraflayabileceğiniz yer, Gellert Tepesi ve Buda Kalesi. Fakat köprüden karşıya geçerken muhteşem bir Tuna nehri manzarasına da şahit olabilirsiniz. Ayrıca köprüyü yürüyerek ücretsiz olarak geçebiliyorsunuz.

Özellikle geceleri ışıklar açıldıktan sonra eşsiz bir sahne sunan Zincir Köprü, Buda ve Peşte tarafından kolaylıkla ulaşabileceğiniz merkezi bir konumda yer alıyor.

Szechenyi Zincir Köprü olarak da bilinen bu yapı, ilk olarak 1800’lerde İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından inşa edilmiş. II. Dünya Savaşı sırasında ağır darbe almış olan köprü 1940’ların sonlarında yeniden inşa edildiğinden beri şehrin en ikonik yapısı olmaya devam ediyor.

 • Köprüyü 24 saat boyunca ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Köprüden karşıya geçtikten sonra aşağı taraftan, nehir kıyısından köprünün manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

10.Budapeşte Parlemento Binası’nı Ziyaret Edin

Budapeşte Parlemento Binası – kaynak ; flickr / brook_ward

Tuna nehrinin kıyısında, Peşte tarafında bulunan Budapeşte Parlemento Binası, Neo Gotik mimarisiyle dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük üçüncü parlemento binası olan bu tarihi bina, 1886 yılında ülkenin 1000. yıldönümünü kutlamak amacıyla açılmış.

691 odaya sahip olan bu etkiyici yapıyı turlarla 45 dakika gezebiliyorsunuz. Bu turlar, ana giriş holü, çeşitli lobiler ve Macar Kraliyet Mücevherleri gibi binanın birçok önemli noktasını içerir.

Budapeşte’nin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan bu binayı, Gellert Tepesi ve Buda Kalesi kompleksinden de görebiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde, ışıkları açıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan Parlemento Binası’nı kaçırmayın.

 • Giriş ücreti ; 6700 HUF
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 08:00-18:00

11.Öğle Yemeği İçin Budapeşte Merkez Hali’ne Gidin

Budapeşte de yapılacak şeyler
Budapeşte Merkez Hali – kaynak ; flickr / brook_ward_

En popüler Macar yemeklerini, şehrin popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Merkez Hali‘nde bulabilirsiniz.

Çok sayıda yemek tezgahı ve restoranın bulunduğu Merkez Hali’nde (Central Market Hall), ayrıca birçok hediyelik eşya dükkanını da bulabilirsiniz.

Yerel halkın günlük market alışverişlerini karşıladığı yer olan bu Merkez Hali’ni şehrin Peşte tarafında bulabilirsiniz.

Neo Gotik mimarisiyle de dikkat çeken Merkez Hali, Budapeşte’yi ziyaret eden hemen her turistin mutlaka uğradığı bir yer. Hem mimari yapısı ve yeme içme imkanları hem de alışveriş olanaklarıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Budapeşte’de ne yenir ? adlı yazımıza göz atarak, Merkez Hali’ndeki en popüler Macar yemekleri hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

12.Dohany Sokağı Sinagogu’nu Keşfedin

Budapeşte’de yapılacak şeyler listesindeki en popüler cazibe merkezi olan 7. bölge, yani Yahudi Mahallesi, muhteşem bir mimariye sahip Dohany Sokağı Sinagogu‘yla dikkat çekiyor. Sinagog’un da bulunduğu bu bölge, Budapeşte gece hayatı için gidilecek en iyi ve en popüler yer. Şehirde öne çıkan harabe barların ve gece kulüplerinin büyük bir bölümü burada bulunuyor.

Dohany Sokağı Sinagogu’nun tarihi ise 1859 yılına uzanıyor. Avrupa’nın en büyük Yahudi ibadet yeri olan bu dini yapı, etkileyici mimarisi ve muhteşem iç dekorasyonu ile şehirdeki en ünlü turistik yerlerden biri. İçeride Macar Yahudi Müzesi ve Arşivlerinin yanı sıra Holokost Hayat Ağacı Anıtı’nı da görebilirsiniz.

13.Müzeleri Keşfedin

Budapeşte de ne yapılır
Etnografya Müzesi – kaynak ; flickr / Kirk K.

Budapeşte, tarihi yapıları ve manzarasıyla olduğu kadar müzeleriyle de ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor.

Dohany Sokağı Sinagogu içerisinde yer alan Macar Yahudi Müzesi, Andrassy Bulvarı’ndaki Terör Evi Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Ulusal Müze ve Askeri Müze, Budapeşte’deki en popüler müzeler arasında yer alıyor.

Müzelerin hepsine girişler ücretli, fakat müzeleri ve diğer turistik cazibe merkezlerini ücretsiz olarak ziyaret etmenize olanak tanıyan turist kartlarıyla, şehirdeki hemen her müzeyi ücretsiz olarak görebilirsiniz.

14.Vaci Caddesi’nden Hediyelik Bir Şeyler Satın Alın

Budapeşte’den ne alınır ? adlı yazımızda şehirdeki en iyi alışveriş spotlarından ve hediyelik eşya mağazalarından bahsettik. Vaci Caddesi de, şehirdeki en popüler ve en çok tercih edilen alışveriş noktalarından.

Porselenlerden şaraplara, masa örtülerinden geleneksel kıyafetlere kadar Budapeşte’den alınabilecek en güzel şeyleri Vaci Caddesi’nde bulabilirsiniz.

Vaci Caddesi’nin yanı sıra, Central Market Hall’de de (Merkez Hali) birçok hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.

15.Güzel Bir Kahve İçin New York Cafe’ye Uğrayın

New York Cafe – kaynak ; flickr / wei te wong

New York Palace adı verilen, günümüzde bir otel olarak hizmet veren tarihi bir binanın giriş katında yer alan New York Cafe, sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en iyi cafelerinden biri olarak kabul ediliyor. Fiyatlar biraz pahalı olsa da, cafenin eşsiz mimarisini ve dekorasyonunu görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Muhteşem fresklerle süslenmiş yüksek tavanlardan sarkan ışıltılı avizelerle İtalyan Rönesans tarzında inşa edilmiş New York Cafe ve cafenin bulunduğu bina 1890-1894 yılları arasında inşa edilmiş.

Bir cafeden çok saraya benzeyen mekan, öğle veya akşam yemeği için de oldukça popüler. Fakat fiyatlar ciddi anlamda pahalı olabildiğinden sadece kahve içmek için uğrayın deriz.

16.Aria Hotel’de Konaklayın

Budapeşte de ne yapılır
Aria Hotel

Budapeşte’nin kent merkezinin panoramik manzarasını sunan muhteşem çatı katı barıyla ünlü olan Aria Hotel, şehirdeki en lüks otellerden biri. 5 yıldızlı bu otel, hem şehirdeki turistik yerlere yakınlığı hem de yüksek konuk değerlendirme puanı ve olanaklarıyla Budapeşte’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler tesislerden.

Eğer 5 yıldızlı bir otelde konaklayacak bütçeniz varsa mutlaka bu otele göz atın deriz. Otelde konaklamasanız da, çatı katındaki bara bir şeyler içmek için gidebilir, eşsiz Budapeşte manzarasını seyredebilirsiniz.

17.Vintage Garden’da Akşam Yemeği Yiyin

Budapeşte’nin en şık ve en havalı Macar restoranlarından biri olan Vintage Garden, Instagram fenomenlerinin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Şehirdeki diğer restoranlara nazaran 1-2 tık daha pahalı olsa da, güzel ve romantik bir akşam yemeği için tercih edilebilecek en güzel mekanlardan.

18.Alışveriş İçin Andrassy Bulvarı’na Uğrayın

Hediyelik eşyalar için Vaci Caddesi’ni önermiştik, fakat Andrassy Bulvarı da, hediyelik birkaç eşya dükkanına ev sahipliği yapar. Ancak bu caddede en fazla bulabileceğiniz şey, dünyaca ünlü markaların mağazaları.

Yerel mağazalara da ev sahipliği yapan Andrassy Bulvarı, ayrıca Terör Evi Müzesi gibi turistik cazibe merkezlerine, birçok cafe ve restorana da ev sahipliği yapıyor.

19.Corinthia Hotel’i Akşam Görün

Budapeşte’de ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler şeylerden biri de, muhteşem mimarisiyle dikkat çeken Corinthia Hotel‘i görmektir. Hava karardıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye sahne olan bu 5 yıldızlı otelde konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Bir sarayı andıran mimarisiyle göz kamaştıran Corinthia Hotel, Andrassy Bulvarı’na da 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Tarihi Royal Spa’da çeşitli dinlenme alanları, saunalar, buhar banyoları, hidromasajlı küvetler, fitness salonu ve çok çeşitli uygulamaların keyfini çıkarmak için bu otelde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Corinthia, şehirdeki hem en lüks otellerden hem de en çok rezervasyon alan ve en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden biri.

20.İki Nolu Tramvay’la Şehri Gezin

İki Nolu Tramvay – kaynak ; flickr / dmitry_djouce

Budapeşte’de yapılması gereken şeylerden biri de, tarihi tramvaylarla şehri keşfetmek. Bu tramvaylar şehrin çoğu bölgesini birbirine bağlar ve kolay bir Budapeşte turu sunar. Çünkü bu tramvaylarla şehirdeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümünü rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu tramvaylar arasında bizim favorimiz, kesinlikle Tuna nehri boyunca Peşte tarafında çalışan 2 nolu tramvaylar. Budapeşte’nin en gözde mekanları arasında ucuza dolaşmanın harika bir yoludur ve yol üzerindeki nehir manzaraları yolculuğu oldukça özel kılar.

Biletler yaklaşık 1.5€ ve Budapeşte kartınız varsa, 2 nolu tramvay dahil olmak üzere, şehirdeki birçok toplu taşıma aracını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

21.Kahramanlar Meydanı’nı Görmeyi Unutmayın

Andrassy Bulvarı’nın sonunda Budapeşte’nin en büyük meydanı olan Kahramanlar Meydanı yer alıyor.

Şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden olan bu meydanı, Szechenyi Termal Banyoları’ndan önce veya sonra görebilirsiniz.

Mimar Albert Schickedanz tarafından tasarlanmış olan meydan, Hösök Tere olarak da biliniyor. Meydanın tam ortasında ise, Başmelek Gabriel’in bir figürü tarafından taçlandırılan ve 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkarılan 36 metrelik bir sütun olan Milenyum Anıtı yer alıyor. Ayrıca Macar hükümdarlarının da heykellerini meydanda görebilirsiniz

22.Vajdahunyad Kalesi’ne ve Budapeşte Şehir Parkı’na Gidin

Budapeşte de ne yapılır

Budapeşte yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri ise, görkemli mimarisiyle dikkat çeken, Budapeşte Şehir Parkı içerisinde yer alan Vajdahunyad Kalesi‘ni ziyaret etmek.

Vajdahunyad Kalesi’nin bulunduğu şehir parkında yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz. Yaz aylarında park içerisindeki gölde kayıkla gezebilir, kış aylarında buz pistine dönüşen bu göl üzerinde kayabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızla Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız park içerisinde yer alan hayvanat bahçesine de mutlaka uğrayın.

Kahramanlar Meydanı ve buz pateni pistinin arkasındaki Budapeşte Şehir Parkı’nda duran Vajdahunyad Kalesi ise, 1896 yılında inşa edilmiş tarihi bir yapı. Kalenin en güzel yanı ise, girişlerin ücretsiz oluşu.

Ayrıca kale kompleksi içerisinde kilise ve Macar Tarım Müzesi de bulunuyor. Yani Budapeşte’de ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek birçok eğlenceli şeyi bu kale kompleksinde bulmak mümkün.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR