Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Budapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlu yöntem şüphesiz hemen her havaalanında olduğu gibi taksiler oluyor. Fakat taksiler şehir merkezine ulaşım için en pahalı ulaşım aracı, ayrıca resmi taksilere binmediğiniz zamanlarda çok daha fazla ücret ödeyebilirsiniz, hatta resmi taksilere binseniz bile fazladan ücret ödemeniz de pekala mümkün. Bu yüzden taksilerle merkeze ulaşmak istiyorsanız, taksiye binmeden önce gideceğiniz yer için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Budapeşte Havaalanı (Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı) şehir merkezi arası yaklaşık 20 km. Taksiyle ortalama 25-30 dakikada, otobüsle ise ortalama 40-50 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz.

Merkeze ulaşım için en ucuz yol 200E nolu halk otobüsü + metrolardır. En ideal ve en popüler seçenek ise 100E otobüsleridir.

Budapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım

Merkeze ulaşım için taksiler dışında hangi ulaşım aracını tercih ederseniz edin, otelinizin bulunduğu bölgeyi ve mahalleyi de öğrenmek isteyebilirsiniz. Çünkü merkeze giden 2 farklı otobüs bulunuyor ve duraklar da farklı yerlerde bulunmaktadır. Ayrıca metroyu tercih edecek olursanız farklı hatlardaki metrolara binmeniz gerebileceğini de unutmayın.

Son olarak, gece havaalanına ulaşacaksanız, gece otobüsünün diğer normal otobüslerden farklı olduğunu ve başka duraklarda durduğunu da unutmayın.

NOT ; Budapeşte Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek popüler seçeneklerden olan metro ve trenler direkt olarak hizmet vermiyor, yani metroya ve trene binebilmeniz için 200E nolu otobüse kısa süreliğine de olsa binmeniz gerekiyor.

1.Halk Otobüsleri

100E NOLU OTOBÜS

100E Havaalanı otobüsleri – kaynak ; kemenymate/commos.wikipedia.org

İlk otobüs 05:00’da son otobüs ise 01:20’de havaalanından kalkar. Her 20 dakikada hareket eden bu otobüslerle şehir merkezine ulaşım ücreti 900 HUF (Yaklaşık 2,55€). Biletler, nakit veya kart (VISA, MasterCard) kullanılarak bilet makinelerinden satın alınabilir.

Otobüs Budapeşte’de Kalvin Meydanı’nda (Kalvin Ter), Astoria’da ve Deak Ferenc Meydanı’nda (Deak Ferenc Ter) toplamda 3 kez durmaktadır. Kalvin Meydanı yakınlarında çok sayıda popüler oteller var, eğer henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz bu meydan çevresindeki otelleri de incelemenizi tavsiye ederim.

100E nolu otobüslerle merkeze ulaşım yaklaşık 40 dakika sürmektedir, ancak yoğun saatlerde (sabah 07:00-09:00 ve akşam 16:00-17:00) yolculuk süresinin 1 saati geçebileceğini de unutmayın.

200E NOLU OTOBÜS

100E’ye alternatif olarak 200E adı verilen otobüs servisi de bulunmaktadır. Bu otobüs tüm normal otobüs duraklarında durduğundan, havalimanına gidiş ve dönüş yolculuğu çok daha uzun sürüyor. Bu yüzden de 100E nolu otobüse nazaran daha ucuz.

Herhangi bir nedenden dolayı 100E nolu otobüse binemediyseniz 200E nolu bu otobüsü tercih etmeyi de düşünebilirsiniz. Bilet fiyatı 350 HUF’tur.

200E otobüs durağı, Terminal 2B’nin hemen çıkışında yer almaktadır. Her 10 dakikada bir 4:00 – 23:00 saatleri arasında çalışır ve yolculuk yaklaşık olarak 50 dakika sürmektedir.

Bu otobüslerle  M1, M2 ve M3 metro hatlarına aktarma yapabileceğiniz metro istasyonuna gidebilir, buradan metrolarla dilediğiniz herhangi bir yere çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Tabii yüklü bavullarınız varsa araç değiştirmek istemeyebilirsiniz, ancak konaklayacağınız yer 100E nolu otobüslerin duraklarına yakın bir yerde bulunmuyorsa bu seçenek de aklınızda bulunsun derim.

NOT ; 200E nolu otobüs şehir merkezine ulaşım için Metro hattı 3’e binebileceğiniz Kobanya-Kispest istasyonu ile havalimanını birbirine bağlar. Kobanya-Kispest istasyonuna bu otobüslerle yaklaşık 30 dakikada gidebilirsiniz, daha sonra metrolarla merkeze ulaşım 15-20 dakika sürecektir.

Kobanya-Kispest istasyonu – kaynak ; flickr / İngolf Nistad

900 NOLU GECE OTOBÜSÜ

Budapeşte havaalanından şehir merkezine 00:30 – 04:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 900 numaralı otobüs, şehir merkezine giden M3 metrolarına binebileceğiniz Kobanya Kispest Metro İstasyonu’na gidiyor. Fakat bu saatlerde metro çalışmadığından dolayı buradan 11:00 – 04:00 saatleri arasında hizmet veren 914, 914A, 950 ve 950A gibi gece otobüslerini kullanmanız gerekiyor. Yani toplamda iki otobüse binmeniz lazım.

Bu otobüslerin durakları farklı olduğundan dolayı, otelinizin hangi durağa yakın olduğunu da öğrenmek isteyebilirsiniz.

NOT ; 200E otobüsü 7/24 hizmet veren bir otobüs olarak bilinir, ancak 23:00’dan sonra 200E’nin yerine gelen otobüsün 900 nolu otobüs olduğunu unutmayın. İkisi de aynı metro istasyonuna gider.

2.Tren

Foto kaynak ; bud.hu

Trene ulaşmak için 200E otobüsünü kullanmanız gerekiyor.

Bununla birlikte, bu hizmetin sadece otobüse binmekten biraz daha hızlı olduğunu ve tek başına 100E otobüsünden kesinlikle daha ekonomik olduğunu söyleyebilirim.

Ortalama 15-20 dakikada bir havalimanından kalkan trenler, her gün 04:00 – 23:50 saatleri arasında hizmet veriyor.

Tren istasyonundan şehir merkezine ulaşmanız yaklaşık 22-25 dakikanızı alacaktır. 200E’den tren istasyonuna gitmek için gereken süreyi (5-10 dakika) trende seyahat süresiyle (22-25 dakika) birleştirdiğinizde, bu havaalanı transferi 100E nolu halk otobüsü kadar hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Biletlerin her biri 0,85 €’dur, ancak 200E biletle birleştirildiğinde toplamda yaklaşık 1,85 € ödersiniz, bu da yaklaşık 2,55€ olan 100E otobüsünden daha ucuzdur. Biletleri Terminal 1’deki turizm ofisinden veya doğrudan trenin kondüktöründen satın alabilirsiniz.

Havaalanı tren transferi, şehir merkezine Deák Ferenc tér’den daha da uzak olan ve hem metro hem de tramvay duraklarına yakın olan Budapeşte Nyugati tren istasyonunda durmaktadır.

3.Shuttle Transfer (Havaalanı Servisi)

Otobüsler, trenler, tramvaylar ve metro arasında geçiş yapmak kadar zahmetsiz bir havalimanı transferi arıyorsanız, MiniBUD servisleri çok daha kolay bir seçenek olabilir.

MiniBUD, Budapeşte havaalanının resmi havaalanı servisidir ve şehre kolay ve konforlu bir yolculuk yapmak isteyen gezginler için makul fiyatlar sunar.

Servisler sizi doğrudan havaalanından otelinize veya Budapeşte’de kalmayı planladığınız her yere götürecektir. Ortalama seyahat süresinin 35-40 dakika arasında olmasını bekleyebilirsiniz.

Fiyatlar ise kişi sayısına göre değişmektedir ;

8+ kişi: Yolcu başına 6 €
7 kişi: Yolcu başına 6,60 €
3-6 kişi: Yolcu başına 7 €
2 kişi: Yolcu başına 10,60 €
1 kişi: Yolcu başına 17,50 €

Bu ulaşım seçeneği otobüs veya trenden daha pahalı olsa da, kapıdan kapıya servis yaptığından dolayı ciddi anlamda düşünmenizi tavsiye ederim, özellikle 3+ kişi Budapeşte’ye seyahat ediyorsanız. Ayrıca kişi sayısına göre taksiler havaalanı servislerine göre daha ucuz olabiliyor.

4.Taksi

Taksiler, Budapeşte Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna en pahalı cevap olsa da, havaalanı servisine alternatif olabilecek en ideal ulaşım araçlarından bir tanesi.

Budapeşte’deki resmi taksi ‘Fotaxi’ olarak biliniyor. Bunun dışındakilerin korsan olduğunu unutmayın.

Fotaxi, Budapeşte havalimanının resmi taksi hizmetidir. Bu taksiler 2A ve 2B terminallerinin çıkışlarında yer almaktadır. Tüm arabalarda POS cihazı vardır, bu da kredi kartlarını kabul ettikleri anlamına gelir.

Taksilerle şehir merkezine gitmek için ortalama 22-25€ (7200-8000HUF) ödeyebilirsiniz.

Taksiler hemen hemen her zaman mevcuttur, bu nedenle hemen terminalden çıkabilir ve gitmeye hazır olduğunuzda bir taksi çağırabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca taksiler sadece bir müşteriye hizmet verdiği için 30-35 dakika arasında daha kısa bir seyahat süresi vardır ve otelinize veya ikamet ettiğiniz yere kesintisiz bir şekilde gidebilirsiniz.

NOT ; Havaalanı taksicilerin birçoğu İngilizce bilmiyor, bu yüzden araca binmeden İngilizce bilip bilmediğini sorun veya ‘A’ kategorisinde yer alan taksileri tercih ettiğinizden emin olun.

Özetle Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuz 200E otobüsleri+metro veya trenlerdir. Ancak 3-4 kişi Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız taksileri kullanmayı da ciddi anlamda düşünün derim, çünkü taksi ücreti ortalama 24€ ve 4 kişiden kişi başı 6€ ödemeniz gerekiyor. Yani havaalanı servislerinden bile ucuza gelebiliyor.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR