Budapeşte Kahramanlar Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler

Macaristan’ın başkenti ve en hareketli şehri olan Budapeşte’nin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Kahramanlar Meydanı çok sayıda heykel ve anıt ile dikkat çekiyor. Macar dilinde ‘Hösök Tere’ olarak da bilinen meydanın inşası, ülkenin 1000. yıl dönümü anısına 1896 yılında başlanmış ve 1929 yılında ise tamamlanmış. 

Meydanın en dikkat çeken eseri Milenyum Anıtı‘dır. 1894’te Albert Schickedanz tarafından tasarlanmış olan anıt da tıpkı meydandaki birçok yapı gibi 1929 yılına kadar tamamlanamamış. Anıt, 36 metre yüksekliğinde ve tepesinde Başmelek Cebrail heykeli bulunur. Savaş ve barışı, çalışmayı ve refahı, bilgi ve zaferi simgeleyen heykeller, alt sütun sıralarında yer alır.  

Kahramanlar Meydanı’nda görebileceğiniz tek şey heykeller ve anıtlarlar sınırlı değil. Bir yanda Güzel Sanatlar Müzesi (Szépmuvészeti Muzeum), diğer yanda Sanat Salonu bulunur. Ayrıca meydan şehir parkının ana girişidir. Şehir parkı ise Vajdahunyad Kalesi, hayvanat bahçesi ve termal banyolar gibi cazibe merkezlerine ev sahipliği yapar. Yani Budapeşte’deki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne meydandan geçerek ulaşabiliyorsunuz…

Kahramanlar Meydanı Hakkında Bilgiler

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Milenyum Anıtı – Kaynak ; flickr / James Sensor

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu meydan, Budapeşte’nin Peşte tarafında Andrássy Bulvarı’nın Tuna Nehri kıyısındaki gezinti yolunun sonunda bulunuyor. Şehirdeki hemen her turistik cazibe merkezinden kısa sürede meydana ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca meydanda otobüs ve metro durakları da bulunur. Yürüyerek gidilemeyecek yerlerden toplu taşıma araçlarıyla meydana kolayca ulaşım mümkün.

Meydandaki heykellere ve anıtlara göz attıktan sonra Güzel Sanatlar Müzesi’ne de göz atabilirsiniz. Bu müzede Raphael, Titian, El Greco, Goya, Vermeer, Rembrandt, Dürer ve Rubens gibi dünyaca ünlü sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz.

Meydan, bugünkü adını Milenyum Anıtı’nın tamamlanmasından üç yıl sonra 1932 yılında almış. 

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Milenyum Anıtı’nın altındaki kaide üzerinde yer 7 heykel – Kaynak ; Flickr / Daniel Kakiuthi

Şehrin ikonik sembollerinden biri olan ve Macaristan’ı kuran Magyar kabilelerinin yedi şefini ve diğer önemli devlet başkanlarını içeren Milenyum Anıtı’na ev sahipliği yapan meydandan Budapeşte’nin şehir parkı olan Varosliget’e geçebiliyorsunuz. Zaten parkın ana girişi burada bulunuyor. Daha çok Macar halkının küçük piknikler yaptığı veya gençlerin takıldığı bir yer olarak biliniyor olsa da, şehirdeki en turistik yerlerden biri.

Milenyum Anıtı’nın altındaki kaide üzerinde 7 kişinin at üzerinde heykelleri bulunur. Bu 7 kişi Macar halkını Karpatlar’a getiren ve Macar halkının kurucuları olarak kabul edilen 7 kabilenin liderleridir. 

Bu 7 heykel arasında en önde bulunan heykel, Macarların büyük prensi Arpad‘dır. Yanlarında ise diğer kabilenin liderleri olan Ond, Kond, Elod, Tas, Teteny ve Huba yer alır. 

Bu heykellerin hemen arkasında yer alan yarım daire şeklindeki revak üzerinde ise toplamda 14 heykel bulunuyor. Macar tarihinde önemli roller almış kişilerin bu heykelleri 7’si sol kanatta 7’si de sağ kanatta yer alıyor. Kolonların arasında yer alan bu heykeller ise soldan sağa, I. Stephan, I. Ladislaus, Coloman, II. Andrew, IV. Bela, I. Charles, I. Louis, Janos Hunyadi, Matthias Cornivus, Istvan Bocskay, Gabriel Bethlen, İmre Tököly, II. Francis Rakoczi ve Lajos Kossuth’a aittir.

Kaynak ; flickr / selena N.B.H

Kahramanlar Meydanı’nı ve Budapeşte’yi en güzel şekilde gezmek için ‘Beers on Wheels’ adı verilen bira bisikleti turuna katılabilirsiniz. Bisikletler ile hem pedallayıp hem de biranızı içebiliyorsunuz. Bu bisikletler de Kahramanlar Meydanı’nda fazlasıyla bulunabiliyor. Son zamanlarda bir hayli popüler olan bu aktivite sayesinde, grup olarak Budapeşte’yi ziyaret edenler için güzel bir aktivite diyebiliriz.

Kahramanlar Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir ? 

Budapeşte’nin Peşte tarafında Andrassy Bulvarı’nın Tuna Nehri kıyısındaki gezinti yolunun sonunda yer alıyor. 

Meydana en kolay metrolarla ulaşabilirsiniz. Bunun için M1 (Sarı hat) metrosunu kullanarak Hösök Tere istasyonunda inmeniz gerekiyor. Ayrıca 20E, 30, 30A ve 105 nolu otobüsleri kullanarak da Hösök Tere otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

Son olarak 75 ve 79 nolu Trolleybus adı verilen otobüslerle de meydana ulaşım mümkün.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Kaynak ; Flickr.com

YAKINLARDA NELER VAR ? 

Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’de gezilecek yerler arasında olan popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. İlk olarak meydanda bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın önde gelen sanatçılarının birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, özellikle sanatseverlerin sevebileceği bir yer.

Bunun yanında Budapeşte Şehir Parkı’na da buradan girebiliyorsunuz. Park içerisinden hayvanat bahçesine ve Vajdahunyad Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Bu iki cazibe merkezi de kaçırılmaması gereken çekim merkezlerinden.

Kaynak ; flickr / eli duke

Szechenyi Termal Banyoları ise meydana 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor ve Budapeşte’nin olmazsa olmaz cazibe merkezlerindendir. 

2002 yılında Dünya Mirası olarak ilan edilmiş olan Andrássy Bulvarı’nın bittiği yer ise meydanın bulunduğu yerdir. Bu bulvar üzerinde çok sayıda Neo-Rönesans tarzındaki binaları görebilir, birçok restoran ve cafe bulabilirsiniz. Ayrıca alışveriş için de popüler bir yerdir.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Kaynak ; Flickr / Eric Cleves Kristens

Kahramanlar Meydanı Yakınlarındaki Popüler Oteller

Kahramanlar Meydanı’na yakın en popüler konaklama bölgeleri 06 Terezvaros ve 07 Erzsebetvaros bölgeleridir. Budapeşte’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz bu bölgedeki konaklama birimlerine de göz atabilirsiniz.

Terezvaros, Budapeşte’de konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri. Buradaki otellerin hemen hepsinden meydana 10 dakikadan daha kısa bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz. Son olarak bu bölge, Budapeşte’nin en ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapar. Ayrıca bölgede çok sayıda 4-5 yıldızlı otel yok. Tesisler daha çok 2 ve 3 yıldızlı otellerden oluşuyor.

Kahramanlar Meydanı’na 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ; 

Benczur Hotel – 3 yıldız

Benczur Hotel

Meydanın tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu ekonomik otel, Budapeşte’nin elçilikler bölgesinde yer alıyor. Yani şehirdeki en güvenli yerde bulunuyor. En yakın metro istasyonu Bajza Utca, M1 metro hattı üzerindedir ve 350 metre uzaklıkta yer alır.

Ibis Budapest Heroes Square – 3 yıldız

Ibis Budapest Heroes Square

Budapeşte Kahramanlar Meydanı’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en ucuz 3 yıldızlı tesislerden. Budin Kalesi ve Budapeşte Parlamento Binası ise otele yaklaşık 2.5 km uzaklıkta yer alıyor.

Mamaison Hotel Andrassy Budapest – 4 yıldız

Mamaison Hotel Andrassy Budapest

Budapeşte’nin en lüks otelleri arasında olan Mamaison, adından da anlaşılacağı üzere Andrassy Bulvarı’nda yer alıyor. Kahramanlar Meydanı ve ünlü Széchenyi Termal Banyoları otele 5 dakika yürüme mesafesinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!