Ana SayfaMacaristanBudapeşte Gezi RehberiBudapeşte Kahramanlar Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler

-

Macaristan’ın başkenti ve en hareketli şehri Budapeşte’nin en önemli ve en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Kahramanlar Meydanı”, çok sayıda heykel ve anıtları ile dikkat çekiyor. Macar dilinde ‘Hösök Tere’ olarak da bilinen meydanın inşası, ülkenin 1000. yıl dönümü anısına 1896 yılında başlamış ve 1929 yılında ise tamamlanmış.

Meydanın en dikkat çeken eseri ise Milenyum Anıtı’dır. 1894’te Albert Schickedanz tarafından tasarlanmış olan anıt da tıpkı meydandaki birçok yapı gibi 1929 yılına kadar tamamlanamamış. Anıt, 36 metre yüksekliğinde ve tepesinde Başmelek Cebrail heykeli bulunuyor.

Savaş ve barışı, çalışmayı ve refahı, bilgi ve zaferi simgeleyen heykeller, alt sütun sıralarında yer alır.

Kahramanlar Meydanı’nda görebileceğiniz tek şey heykeller ve anıtlarlarla sınırlı değil. Bir yanda Güzel Sanatlar Müzesi (Szépmuvészeti Muzeum), diğer yanda Sanat Salonu bulunur. Ayrıca meydan şehir parkının ana girişidir. Şehir parkı ise Vajdahunyad Kalesi, hayvanat bahçesi ve termal banyolar gibi cazibe merkezlerine ev sahipliği yapar. Yani Budapeşte’deki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne meydandan geçerek ulaşabiliyorsunuz…

Budapeşte’nin diğer önemli cazibe merkezlerine göz atmak için Budapeşte’de gezilecek yerler adlı yazımızı ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz de Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı Hakkında Bilgiler

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Milenyum Anıtı – Kaynak ; flickr / James Sensor

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’nin Peşte tarafında Andrássy Bulvarı‘nın Tuna Nehri kıyısındaki gezinti yolunun sonunda bulunuyor. Şehirdeki hemen her turistik cazibe merkezinden kısa sürede meydana ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca meydanda otobüs ve metro durakları da bulunur. Yürüyerek gidilemeyecek yerlerden toplu taşıma araçlarıyla meydana kolayca ulaşım mümkün.

Meydandaki heykellere ve anıtlara göz attıktan sonra Güzel Sanatlar Müzesi’ne de göz atabilirsiniz. Bu müzede Raphael, Titian, El Greco, Goya, Vermeer, Rembrandt, Dürer ve Rubens gibi dünyaca ünlü sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz.

Meydan, bugünkü adını Milenyum Anıtı’nın tamamlanmasından üç yıl sonra 1932 yılında almış.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Milenyum Anıtı’nın altındaki kaide üzerinde yer 7 heykel – Kaynak ; Flickr / Daniel Kakiuthi

Şehrin ikonik sembollerinden biri olan ve Macaristan’ı kuran Magyar kabilelerinin yedi şefini ve diğer önemli devlet başkanlarını içeren Milenyum Anıtı‘na ev sahipliği yapan meydandan Budapeşte’nin şehir parkı olan Varosliget’e geçebiliyorsunuz. Zaten parkın ana girişi burada bulunuyor. Daha çok Macar halkının küçük piknikler yaptığı veya gençlerin takıldığı bir yer olarak biliniyor olsa da, şehirdeki en turistik yerlerden biri.

Milenyum Anıtı’nın altındaki kaide üzerinde 7 kişinin at üzerinde heykelleri bulunur. Bu 7 kişi Macar halkını Karpatlar’a getiren ve Macar halkının kurucuları olarak kabul edilen 7 kabilenin liderleridir.

Bu 7 heykel arasında en önde bulunan heykel, Macarların büyük prensi Arpad‘dır. Yanlarında ise diğer kabilenin liderleri olan Ond, Kond, Elod, Tas, Teteny ve Huba yer alır.

Bu heykellerin hemen arkasında yer alan yarım daire şeklindeki revak üzerinde ise toplamda 14 heykel bulunuyor. Macar tarihinde önemli roller almış kişilerin bu heykellerinin 7’si sol kanatta 7’si de sağ kanatta yer alıyor.

Kolonların arasında yer alan bu heykeller ise soldan sağa, I. Stephan, I. Ladislaus, Coloman, II. Andrew, IV. Bela, I. Charles, I. Louis, Janos Hunyadi, Matthias Cornivus, Istvan Bocskay, Gabriel Bethlen, İmre Tököly, II. Francis Rakoczi ve Lajos Kossuth’a aittir.

Kaynak ; flickr / selena N.B.H

Kahramanlar Meydanı’nı ve Budapeşte’yi en güzel şekilde gezmek için ‘Beers on Wheels’ adı verilen bira bisikleti turuna katılmayı da düşünebilirsiniz. Bisikletler ile hem pedallayıp hem de biranızı içebiliyorsunuz. Bu bisikletler de Kahramanlar Meydanı’nda fazlasıyla bulunabiliyor. Son zamanlarda bir hayli popüler olan bu aktivite sayesinde, grup olarak Budapeşte’yi ziyaret edenler için güzel bir aktivite diyebiliriz.

Kahramanlar Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Budapeşte’nin Peşte tarafında Andrassy Bulvarı’nın Tuna Nehri kıyısındaki gezinti yolunun sonunda yer alıyor.

Meydana en kolay metrolarla ulaşabilirsiniz. Bunun için M1 (Sarı hat) metrosunu kullanarak Hösök Tere istasyonunda inmeniz gerekiyor. Ayrıca 20E, 30, 30A ve 105 nolu otobüsleri kullanarak da Hösök Tere otobüs durağına ulaşabilirsiniz.

Son olarak 75 ve 79 nolu Trolleybus adı verilen otobüslerle de meydana ulaşım mümkün.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’de gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor.

İlk olarak meydanda bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın önde gelen sanatçılarının birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, özellikle sanatseverlerin ilgisini çekebilecek bir yer.

Bunun yanında Budapeşte Şehir Parkı’na da buradan girebiliyorsunuz. Park içerisinden hayvanat bahçesine ve Vajdahunyad Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Bu iki turistik yer de kaçırılmaması gereken çekim merkezlerinden.

Kaynak ; flickr / eli duke

Szechenyi Termal Banyoları ise Kahramanlar Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor ve Budapeşte’nin olmazsa olmaz cazibe merkezlerindendir.

2002 yılında Dünya Mirası olarak ilan edilmiş olan Andrássy Bulvarı’nın bittiği yer ise meydanın bulunduğu yerdir. Bu bulvar üzerinde çok sayıda Neo-Rönesans tarzındaki binaları görebilir, birçok restoran ve cafe bulabilirsiniz. Ayrıca bu bulvar Budapeşte’de alışveriş için de popüler bir yerdir.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı tarihçe
Kaynak ; Flickr / Eric Cleves Kristens

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Tarihi

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Tarihi
foto kaynak ; flickr / zsolt andrasi

1896 yılında Milenyum Kutlamaları için düzenlenmiş olan Kahramanlar Meydanı, kurulduğu günden günümüze tarihinde birçok önemli olayın gerçekleştiği yer olması bakımından önemli bir yere sahip.

Macar Halk Cumhuriyeti sırasında Kahramanlar Meydanı, Macaristan’da 1948’den 1989’a kadar iktidarda olan komünist rejim altında, zorunlu toplantılar için bir buluşma yeri olarak kullanılmış.

Avrupa’daki komünist bloğun düşüşünden sonra Macaristan Halk Cumhuriyeti kaldırıldığında, 250.000 Macar, muhalefet lideri Imre Nagy’nin 1958’de idam edilmesinden 30 yıl sonra cenazesine katılmak için Kahramanlar Meydanı’nda toplanmış.

1896’da Orta Asya’daki göçebe Magyar kabilelerinin Karpat Havzası’na ilk yerleşmelerinin 1000. yıldönümünü anmak için Macaristan’ın Milenyum Kutlamaları’nın merkezi olarak inşa edilen Kahramanlar Meydanı’nın büyük anıtı, merkezden başlayarak Macar tarihinin fiziksel bir özetini sunuyor.

2002 yılında bir dünya mirası alanı olarak belirlenen meydan, günümüzde bir anma yeri değil, daha çok turistik bir yer olarak hizmet veriyor. Ayrıca bugün de bazı protestoların yapıldığı ve Macar halkının bir buluşma yeri olarak da kullanılıyor.

Kahramanlar Meydanı Yakınlarındaki Popüler OtellerBooking.com

Kahramanlar Meydanı’na yakın en popüler konaklama bölgeleri 06 Terezvaros ve 07 Erzsebetvaros bölgeleridir. Budapeşte’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz bu bölgedeki konaklama birimlerine de göz atabilirsiniz.

Terezvaros, Budapeşte’de konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri. Buradaki otellerin hemen hemen hepsinden meydana 10 dakikadan daha kısa bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz. Son olarak bu bölge, Budapeşte’nin en ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapar. Ayrıca bölgede çok sayıda 4-5 yıldızlı otel yok. Tesisler daha çok 2 ve 3 yıldızlı otellerden oluşuyor.

Kahramanlar Meydanı’na 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan popüler otellerden bazıları ise ;

Benczur Hotel – 3 yıldız

Benczur Hotel

Meydanın tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu ekonomik otel, Budapeşte’nin elçilikler bölgesinde yer alıyor. Yani şehirdeki en güvenli yerde bulunuyor. En yakın metro istasyonu Bajza Utca, M1 metro hattı üzerindedir ve 350 metre uzaklıkta yer alır.

Ibis Budapest Heroes Square – 3 yıldız

Ibis Budapest Heroes Square

Budapeşte Kahramanlar Meydanı’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en ucuz 3 yıldızlı tesislerden. Budin Kalesi ve Budapeşte Parlamento Binası ise otele yaklaşık 2.5 km uzaklıkta yer alıyor.

Mamaison Hotel Andrassy Budapest – 4 yıldız

Mamaison Hotel Andrassy Budapest

Budapeşte’nin en lüks otelleri arasında olan Mamaison, adından da anlaşılacağı üzere Andrassy Bulvarı’nda yer alıyor. Kahramanlar Meydanı ve ünlü Széchenyi Termal Banyoları otele 5 dakika yürüme mesafesinde.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR