Ana SayfaİtalyaNapoli Gezi RehberiNapoli'de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Napoli’de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

İtalya‘nın en hızlı yükselen şehirlerinden biri olan “Napoli”, son zamanlarda turistlerin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Ülkedeki diğer popüler şehirlere nazaran karakterini ve eski dünya cazibesini hâlâ koruyan güzel şehir, birbirinden değerli tarihi yapılarının yanı sıra, arnavut kaldırımlı dar sokakları, ünlü caddeleri, leziz yemekleri ve muhteşem atmosferiyle hafızalara kazınacak eşsiz bir deneyim sunuyor. Napoli’de gezilecek yerler ise daha çok tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde yapılacak birçok turistik aktivite ve görülecek farklı cazibe merkezleri de bulunuyor. Dolu dolu 2 günde baştan aşağı keşfedebileceğiniz bu güzel şehir Ischia, Procida ve Capri gibi adalara gitmek için de en ideal üs konumunda.

İtalya’nın Tiren Denizi’ne bakan batı kıyısında yer alan geniş bir şehir olan Napoli, Roma ve Milano‘nun ardından ülkenin en büyük üçüncü şehri olma ünvanına da sahip. Napoli ve çevresi Neolitik dönemden beri yerleşim görmüş. Eski Yunan zamanlarından Roma İmparatorluğu’na ve daha ilerisine kadar bir tür sürekli insan etkinliği gören şehrin limanı ise, Akdeniz’in en önemli limanlarından biri ve İtalya’nın en büyük ekonomilerinden birine sahip.

Napoli, tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin yanı sıra, hareketli gece hayatıyla da ilgi görüyor. İtalya’nın diğer şehirlerine nazaran daha ekonomik bir gece hayatı deneyimi sunan bu şehirde, yeteri kadar zamanınız kalırsa şehrin önde gelen barlarından birine de mutlaka uğrayın derim…

2 Günde Napoli’de Yapılacak En Güzel Şeyler

Napoli için 2 gün yeterli oluyor. Ancak 3-4 gün bu şehirde konaklayacak olursanız, daha yapılacak şeyler bulabilirsiniz. Günübirlik turlar ile Capri Adası’na veya diğer komşu adalara geçebilir, deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak şehirde sadece 2 gününüz varsa, aşağıdaki popüler 21 yer arasından zevkinize ve temponuza göre güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

1.GÜN

Napoli Gezilecek Yerler Haritası
Napoli Gezilecek Yerler Haritası – google haritalarda görmek için tıklayın
 • Castel dell’Ovo
 • Santa Lucia
 • The Bourbon Tunnel
 • Piazza del Plebiscito
 • Napoli Kraliyet Sarayı
 • San Carlo Tiyatrosu
 • Galleria Umberto I
 • Nuovo Kalesi
 • Charterhouse ve San Martino Müzesi (Certosa e Museo di San Martino)
 • Castel Sant’Elmo

2.GÜN

Napoli de Gezilecek Yerler Haritası
Napoli Gezi Haritası 2. gün
 • Monastero di Santa Chiara
 • Church of Jesus ‘Nuovo’
 • San Domenico Maggiore Kilisesi
 • Sansevero Şapel Müzesi (Museo Cappella Sansevero)
 • San Gregorio Armeno Sokağı
 • Via dei Tribunali (Tribunali Caddesi)
 • Napoli Katedrali (Cathedral Santa Maria Assunta)
 • Piazza Bellini
 • Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • San Gennaro Yeraltı Mezarları (Catacombe di San Gennaro)
 • Capodimonte Kraliyet Sarayı

2 Günlük Bu Gezi Rotasına Göre Napoli’de Nerede Kalınır ?

Napoli de gezilecek yerler Haritası
Napoli gezilecek haritası – google maps‘te görmek için tıklayın

Napoli’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, bu 2 günlük gezi rotasına göre otelinizi tercih edebilirsiniz. Napoli’de konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler ve en merkezi bölgeler ise Centro Storico (Tarihi Şehir Merkezi) ve Chiaia bölgeleridir.

Centro Storico (Napoli Tarihi Şehir Merkezi)

Napoli’de gezip görülecek tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan yer, Centro Storico olarak bilinen tarihi şehir merkezidir. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olabileceğiniz gibi en fazla restoran, cafe ve bar seçeneğine sahip olursunuz. Bu bölgede ister 4-5 yıldızlı lüks bir otel, istersenizde 2-3 yıldızlı düşük bütçeli otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Merkezdeki popüler otellerden bazıları ise ;

4 yıldızlı Decumani Hotel De Charme adlı tesis şehrin tam kalbine 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Napoli’nin en lüks ve en çok tercih otellerinden biri. Bir diğer popüler otel ise, biraz daha ekonomik bir konaklama sunan 3 yıldızlı Hotel Piazza Bellini & Apartments. Hem çocuklu aileler hem de çiftler için çok farklı konseptte odaları olan bu otel de yüksek konuk değerlendirme puanı ve süper merkezi konumuyla düşünülebilir.

Chiaia Bölgesi

Şehir merkezine yaklaşık 1-2 km uzaklıkta bulunan bu bölgeden, Napoli’nin bazı turistik noktalarına yürüyerek gidebiliyor olsanız da toplu taşıma araçlarına mutlaka ihtiyacınız olacaktır, tabii merkeze gitmek için 30-45 dakika yürümek istemiyorsunuz. Bu bölgedeki oteller tarihi şehir merkezine nazaran biraz daha uygun fiyatlı. Ayrıca bu bölgede de her bütçeye ve zevke uygun çok çeşitli konaklama birimleri bulunabilir. Bu bölgedeki bazı popüler oteller ise ; 5 yıldızlı Grand Hotel Parker’s veya biraz daha ekonomik bir otel olan 4 yıldızlı Exe Majestic.

Napoli’de Gezilecek Yerler

Yukarıdaki Napoli’de gezilecek yerler haritası üzerinde görebileceğiniz gibi, Napoli’deki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü Centro Storico olarak bilinen tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Gezinize buradan başlayacak olursanız, şehirdeki önemli birçok gezilecek noktayı 1 günde görebilirsiniz. Ancak Napoli için 2 gün veya daha uzun süre ayırmayı planlıyorsanız, yukarıdaki haritamızda gösterdiğimiz gezi rotasını da takip edebilirsiniz.

1.Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo – Kaynak ; flickr / Cliff Hellis

Castel dell’Ovo tam Türkçe anlamıyla ‘Yumurta Kalesi’ demek, ancak genellikle Ovo Kalesi olarak biliniyor.

Napoli’deki en önemli tarihi yapılardan biri olan bu kalenin bulunduğu yer, Roma İmparatorluğu döneminde bir adaymış. Daha sonra bir villa ve koruma duvarları eklenmiş. Yıllar sonra ada kara ile birleşmiş ve bugünkü halini almış.

Bir patika yol ile erişebileceğiniz bu tarihi kalenin geçitleri ve kemerleri arasında yürüyebilir eşsiz Akdeniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Manzara için olmasa da bu kalenin tarihi hakkında bilgileri bulabileceğiniz çeşitli sanat sergileri için kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Giriş ücretsiz

2.Santa Lucia Bölgesi

Santa Lucia Bölgesi – kaynak ; flickr / sallie

Borgo Santa Lucia olarak da bilinen bu bölge, şehirdeki birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Napoli’yi yerel bir perspektiften gerçek anlamda deneyimlemek için bu bölgeyi mutlaka görün derim. Napoli kültürünü en iyi ve en yakından görebileceğiniz bu bölge, birbirinden farklı arnavut kaldırımlı dar sokaklara da ev sahipliği yapıyor.

Napoli’nin kalbinin attığı yerlerden biri olan Piazza del Plebiscito adı verilen meydanın batısında bulunan bölge ayrıca şehirdeki en fazla restoranı, cafeyi ve hediyelik eşya dükkanlarını bulabileceğiniz yer.

3.The Bourbon Tunnel

The Bourbon Tunnel – Kaynak ; alessia / flickr

Gizli bir kraliyet kaçış yolu olarak kazılan tünel, ikinci dünya savaşı zamanında bomba sığınağı ve eski arabalar için çöplük alanı haline gelmiş. Günümüzde ise bir müze olarak ziyaretçilere açık olan tünel, Napoli’nin en anlamlı turistik yerlerinden biri.

Aslen 1853’te kraliyet ailesi için gizli bir kaçış yolu olarak inşa edilmiş, paslanmış eski arabalar ve savaş zamanı kalıntılarıyla dolu büyük bir tünel olan Bourbon Tüneli, isyanlar ve ayaklanmalarla dolu çalkantılı bir dönemde Sicilya ve Napoli üzerinde hüküm süren Bourbon Kralı II. Ferdinand (adını New Orleans’ın ünlü Bourbon Caddesi’ne veren aynı Fransız hanedanı) tarafından yaptırılmış.

II. Dünya Savaşı sırasında yeraltı koridorları ve komşu sarnıçlar hava saldırısı sığınakları olarak kullanılmış ve 10.000’e yakın Neapolitan (Napoli halkı) bu tünelde barınabilmişti.

Tünellere yapılacak bir ziyarette çocuk oyuncakları, gaz maskeleri ve saç fırçası gibi kişisel eşyalar da dahil olmak üzere, burada barındırılan insanların bıraktığı birbirinden ilginç objeleri görebilirsiniz.

Savaştan sonra Bourbon Tüneli 1970’lere kadar heykellerden el konulan arabalara kadar her şeyi depolayan savaş zamanı molozları ve istenmeyen enkazlar için bir çöplük alanı haline gelmiş. 2000’li yıllarda restore edilen ve ziyaretçiye açılan tünel, Bourbon Galerisi (Galleria Borbonica) olarak adlandırılan bir alanda birbirinden ilginç objelere ev sahipliği yapıyor.

Giriş ücreti ; 10€

Ziyaret saatleri ; Sadece cuma, cumartesi ve pazar günleri 10:00-17:30

4.Piazza del Plebiscito

Tarih açısından Napoli’nin en zengin yerlerinden biri olan Plebiscito Meydanı, şehrin en hareketli ve en dinamik yeri. Birbirinden değerli tarihi yapılara ve turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan meydan, kolay ulaşılabilir konumu sayesinde, turistlerin en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Tarihi 1543 yılına kadar uzanan meydan, Napoli Kraliyet Sarayı’na yakınlığı nedeniyle çok daha düzenli tutuluyor.

Meydanın bulunduğu yerden şehirdeki birçok görülecek yere yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Bu yüzden Napoli gezinize bu meydandan başlamayı da düşünebilirsiniz.

Ayrıca bu meydan çevresinde şehrin önde gelen restoranlarını, cafelerini, barlarını ve otellerini de bulabilirsiniz. Napoli’nin ana meydanı olan Piazza del Plebiscito, oldukça geniş bir alanda çok sayıda heykele de ev sahipliği yapıyor.

5.Napoli Kraliyet Sarayı

Napoli Kraliyet Sarayı – kaynak ; flickr / n i c o l a

Plebiscito Meydanı’nda yer alan Napoli Kraliyet Sarayı, şehirdeki en çok ziyaret edilen tarihi çekim merkezlerinden biri.

Napoli’deki en temsili müze komplekslerinden biri olarak bilinir ve İspanyol ve Bourbon dönemlerinden kalma nesneler, dekorlar, duvar halıları ve dönemin sanatçılarının önemli resim ve fresklerine ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Hem tarih hem de sanatseverlere hitap eden sarayın tarihi 17. yüzyılın ilk yıllarına kadar uzanıyor. 1600 yılında başlayan proje, o zamanlar Batı dünyasının en prestijli mimarı olarak kabul edilen ve yapıya müstahkem bir konuttan ziyade temsil işlevi ile geç Rönesans etkisi veren Domenico Fontana‘ya teslim edilmiş. İç mekanlar ise Battistello Caracciolo, Belisario Corenzio ve Giovanni Balducci’nin tablolarıyla dekore edilmiş.

1734 yılında saray, Charles of Bourbon tarafından kraliyet ikametgahı olarak kullanılmaya başlanmış. Saray büyütülmüş, mermer ve boyalı süslemeler Francesco De Mura ve Antonio Vaccaro tarafından Barok tarzında yeniden inşa edilmiş. Tarihinde birçok kez restore edilen ve eklemeler yapılan saray, 1837 yılında çıkan bir yangından dolayı hasar görmüş ve neoklasik eğilime göre mimar Gaetano Genovese tarafından restore edilerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Kraliyet Sarayı, 169 metre uzunluğunda Piazza Plebiscito’ya açılan bir ana cepheye sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Kraliyet Dairesi, Bourbon döneminin en ünlü ressamları tarafından yapılan prestijli başyapıtların yer aldığı Court Tiyatrosu, Taht Odası, Savoy’lu Mariacristina Odası ve Kraliyet Şapeli gibi birçok odadan oluşuyor. Ayrıca saray, 1923’ten bu yana, iki milyondan fazla metinle Güney İtalya’nın en önemli ve dünyadaki ilk kütüphanelerden biri olan Victor Emmanuel III’e adanmış Milli Kütüphaneyi de barındırıyor.

Bunun dışında saray kompleksinde ziyaret edebileceğiniz yerler ise ; şeref avlusu, antrenörler avlusu, belvedere avlusu ve Napoli Körfezi ve Vezüv’ün harika manzarasını sunan asma bahçelerdir.

Giriş ücreti ; 6€

Ziyaret saatleri ; Çarşamba günleri kapalı olan saray, diğer günler 09:00-20:00 saatleri arasında açık

6.San Carlo Tiyatrosu

San Carlo Tiyatrosu – Kaynak ; commons.wikimedia.com / viva verdi

Avrupa’nın ilk opera binası olan San Carlo Tiyatrosu, 1737 yılında inşa edilen en büyük tiyatrolardan biri. Görkemli mimarisi ve iç dekorasyonuyla dikkat çeken tiyatroyu konserlere katılmadan ziyaret etmek de mümkün.

1816’da bir yangınla tamamen tahrip olan bina, muhteşem Kraliyet Kutusu dışında altı ay içinde eskisi gibi yeniden inşa edilmiş. At nalı şeklindeki oditoryum altı kat yüksekliğinde ve 184 kutuya sahip. Mükemmel akustiği ve geniş sahnesi sayesinde İtalya’nın önde gelen müzik mekanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Dünya standartlarında performanslarıyla da adından söz ettiren San Carlo Tiyatrosu‘nda bir gösteriye katılmak ise, ayrıcalık olacaktır. Bilet fiyatları biraz pahalı olsa da, yeteri kadar bütçeniz varsa Avrupa’nın bu ilk opera binasında bir gösteriye mutlaka katılın derim.

Giriş ücreti ; Yetişkin 9€, 10 yaş altı çocuklar ise 4€

Ziyaret saatleri ; Pazar günleri kapalı. Diğer günler 10:30-16:30

7.Galleria Umberto I

Galleria Umberto I – kaynak ; flickr / Richard Mortel

19. yüzyıl mimarisinin güzel bir örneği olan Galleria Umberto I, Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II ile birlikte İtalya’daki en popüler halka açık alışveriş merkezlerinden biri. Napoli’de lüks alışverişin adresi olarak biliniyor olsa da, bazı yerel butik mağazaları da bu alışveriş merkezinde bulabiliyorsunuz. Alışveriş için olmasa da, muhteşem mimarisiyle ilginizi çekebilecek bu yapıyı listenize mutlaka ekleyin derim.

Kubbeli bir cam ve çelik çatı ile taçlandırılmış güzel bir ışıkla dolu alışveriş pasajı olan Galleria Umberto I, Napoli’nin çoğunu yeniden inşa etmek ve yenilemek için yapılan uzun bir projenin parçası olarak 19. yüzyılın sonunda inşa edilmiş. Galeri, duvar resimleri ve heykellerle zarif bir şekilde dekore edilmiş. Galerinin zemin katı çok sayıda mağaza, kafe ve restorana ev sahipliği yaparken, yüksek alanın üst katları iş ofislerine ayrılmış.

Galeri, San Carla Tiyatrosu ve Napoli Kraliyet Sarayı gibi Napoli’de gezilecek yerler listesinin önde gelen cazibe merkezlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bu cazibe merkezlerinden sonra Galleria Umberto I’e alışveriş veya bir şeyler yemek ya da içmek için uğrayabilirsiniz.

8.Nuovo Kalesi

Nuovo Kalesi – Kaynak ; flickr / Pedro

Napoli’nin merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda yer alan Nuovo Kalesi, Anjou’lu I. Charles’ın emriyle inşa edilmiş. Kalenin liman yakınındaki stratejik konumu Napoliten yöneticilerinin huzur içinde uyumasına ve düşman akınlarından kaçınmasına da yardımcı olmuş.

1279-1282 yılları arasında inşa edilmiş olan kale, Maschio Angioino (Angevin Kalesi) olarak da bilinen bir Orta Çağ Rönesans kalesidir. Fransız egemenliği sona erdikten ve Napoli 15. yüzyılın ortalarında İspanyol İmparatorluğu tarafından fethedildikten sonra, Castel Nuovo, Aragonlu Alfonso V tarafından tamamen yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Taş duvarlar ile birleştirilmiş 5 yuvarlak kuleye sahip olan Nuovo Kalesi, görkemli mimarisi ve tarihinin yanı sıra, Giotto tarafından boyanmış olan güzel freskleriyle de öne çıkıyor. Kale içerisinde yer alan Palatine Şapeli, freskleriyle dikkat çeker ve Napoli’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Üst katta turistler, Napoliten ressamların 17. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar olan birbirinden değerli sanat eserlerini inceleyebilirken, Baronlar Salonu, (Tarihsel olarak kalenin Taht Odası) günümüzde belediye meclisi toplantılarına ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Nuovo Kalesi de, tıpkı şehirdeki diğer kaleler gibi muhteşem bir körfez manzarasını sunuyor.

Giriş ücreti ; 6€

Ziyaret saatleri ; Pazartesiden cumartesiye 08:30-18:00 ve pazar günleri ise 10:00-13:00

9.Charterhouse ve San Martino Müzesi (Certosa e Museo di San Martino)

Charterhouse ve San Martino Müzesi – kaynak ; flickr / Damian Entwistle

Bir zamanlar geniş bir manastır evi olan Certosa di San Martino, şimdi Napoli’nin en iyi eserlerinden bazılarına ve görülmesi gereken muhteşem şapellere ev sahipliği yapıyor. Yine körfez manzarasıyla ilgi gören yerlerden biri olan bu kompleks, Napoli’de görülecek en turistik yerler arasında.

Saint Martin’e ithaf edilen Napoliten manastırı, 1325 yılında, Calabria Dükü ve Angi of Robert’in oğlu Charles’ın emriyle kurulmuş.

Attanasio Primario tarafından tasarlanmış olan yapı, 16. yüzyılda ünlü sanatçıların zarif dokunuşlarıyla günümüzdeki görkemli haline getirilmiş. Günümüzde bir müze olarak hizmet veren yapıda, heykeller, camlar, manastırda bulunan galeri ve on dokuzuncu yüzyıldan kalma Napoliten resimlerinden oluşan bir koleksiyon yer alıyor.

Hem müzeden hem de manastırdan, Napoli Körfezi’nin ve Vomero tepelerinin muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz Certosa di San Martino’yu da mutlaka listenize ekleyin.

Giriş ücreti ; 6€

Ziyaret saatleri ; Çarşamba günleri kapalı. Diğer günler 08:30-17:00

10.Castel Sant’Elmo

Castel Sant’Elmo manzarası – kaynak ; flickr / Roberto Taddeo

Sant’Elmo Kalesi, yıldız şeklindeki mimari yapısıyla Napoli’nin en dikkat çeken tarihi yapılarından biri.

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan yapı günümüzde sunduğu muhteşem manzarası ve Museo del Novecento adı verilen müzesiyle dikkat çekiyor. Müzenin resim, heykel ve enstalasyon koleksiyonu, Fütürizm ve Nükleer Sanat hareketi dahil olmak üzere yerel sanat sahnesindeki önemli etkileri belgeliyor.

Birbirinden değerli heykellere ve resimlere ev sahipliği yapan müze, kalenin en önemli çekim merkezi olsa da bu kale daha çok gün batımı manzarası için tercih ediliyor.

Giriş ücreti ; 2,50€

Ziyaret saatleri ; Çarşamba günleri kapalı. Diğer günler 08:30-19:30

11.Monastero di Santa Chiara

Monastero di Santa Chiara – kaynak ; flickr / damian_entwistle

Santa Chiara, bir kilise, manastır, mezarlar ve arkeoloji müzesini içeren bir kompleks. Özenle dekore edilmiş manastırlarıyla ünlü olan kompleks, birbirinden değerli sanat eserlerine ve dini bir kütüphaneye ev sahipliği yapan müzesiyle de ilgi görüyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanan geniş kompleksin yürüyüş yolları, çiçek açan portakal ağaçları ve tipik 18. yüzyıl Napoliten manzaralarını tasvir eden parlak çinilerle kaplı.

Gesú Nuovo kilisesinin yakınında, Fransız Anjou Krallığı tarafından Fransisken düzeni için görevlendirilen en önemli yapılardan biri olan Santa Chiara anıtsal kompleksinin tarihi 1340 yılına uzanıyor ve Napoli’deki Orta Çağ mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Tarihinde birçok kez restore edilen kompleks 18. yüzyılda ve son olarak ikinci dünya savaşı sonrasında, 1953 yılında yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Orijinalliğinin büyük bir bölümünü günümüzde koruyan bu yapı kompleksi de listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Kiliseye girişler ücretsiz, ancak manastırı ziyaret etmek için 6€ ödemeniz gerekiyor.

12.Church of Jesus ‘Nuovo’

Church of Jesus ‘Nuovo’ – Kaynak ; flickr / David Mckelvey

Dışarıdan çok bir şey ifade etmeyen kiliselerden biri olan ‘Church of Jesus Nuovo’ (İsa Nuovo Kilisesi) iç mekan süslemeleri ve tonoz freskleriyle dikkat çekiyor.

Napoli’de yeteri kadar zamanınız yoksa bu kiliseyi es geçebilirsiniz, ancak Santa Chiara’ya oldukça yakın bir konumda bulunduğundan göz atmaya değer.

13.San Domenico Maggiore Kilisesi

San Domenico Maggiore Kilisesi – kaynak ; flickr / Richard Mortel

Erken rönesans eserleriyle dolu, 1324 yılında inşa edilmiş olan San Domenico Maggiore Kilisesi, Napoli’nin en güzel kiliselerinden biri. Süslü panelli tavanıyla dikkat çeken iç mekan, dış cepheye nazaran çok daha gösterişli bir dekorasyona sahip. Tarihi şehir merkezinde üniversitenin ve dante metro istasyonun yakınında yer alan kiliseye, şehrin diğer cazibe merkezlerinden de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca kilisenin bir de hazine bölümü bulunuyor. Bu hazine bölümünde de çok sayıda dini eser, giysi, aksesuar ve diğer objeleri görebilirsiniz.

14.Sansevero Şapel Müzesi (Museo Cappella Sansevero)

“Simyacı” ve mucit Di Sangro tarafından tasarlanmış olan Sansevero Şapeli, dünyanın en etkileyi mermer heykellerinden birine ev sahipliği yapıyor. Sembolizm açısından zengin heykeller ve sanat eserleriyle süslü bir şekilde dekore edilmiş olan şapel, teknik olarak San Domenico Kilisesi’ne bağlı bir yapı olarak biliniyor olsa da, farklı bir yapı içerisinde yer alıyor.

1590 yılında yapılmış olan şapel, bir zamanlar Torremaggoire Dükü için özel bir bina olarak kullanılıyormuş, 1613 yılından itibaren de bir aile mezarlığı olarak hizmet vermiş. Dışarıdan oldukça sade bir mimariye sahip olsa da, iç mekan çok daha süslü ve gösterişli. Özellikle tavanda yer alan gösterişli fresk, şapele çok daha farklı bir hava katıyor.

18. yüzyılda, Sansevero Prensi Raimondo di Sangro tarafından Barok tarzında özenle süslenmiş olan şapelin en sıradışı sergisi ise, tel, ipek ve balmumu kullanılarak gerçek iskeletler üzerine inşa edilen insan dolaşım sistemini ve kaslarını gösteren bir çift Anatomik Makine’dir.

15.San Gregorio Armeno Sokağı

San Gregorio Armeno Sokağı – Kaynak ; flickr / Neil Howard

Pişmiş topraktan yapılmış doğuş figürleri, Napoli’de hediyelik olarak alınabilecek en güzel şeylerden. Bu hediyelikleri satın alabileceğiniz en güzel ve en özel yer ise San Gregorio Armeno Sokağı. Burası bir alışveriş noktası olmasının yanında, Napoli’de mutlaka görülecek yerler arasında.

Napoli’nin yerel yaşamını ve kültürünü merak ediyorsanız, bu sokağa mutlaka uğrayın. Küçük alışveriş dükkanlarının yanı sıra bölgede birçok İtalyan restoranı da bulabiliyorsunuz.

Napoli’nin hediyelik sokağı olarak da bilinen San Gregorio Armeno Sokağı, bir şey satın almayacak dahi olsanız görülmesi gereken bir yer. Buradaki dükkanlara tek tek girebilir, hiçbir şey satın almadan vitrinlere göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca sokağın biraz yukarısında yer alan San Gregorio Armeno Kilisesi’ne göz atmayı da unutmayın.

16.Via dei Tribunali (Tribunali Caddesi)

Via dei Tribunali (Tribunali Caddesi) kaynak ; sony slt a57 / flickr

Napoli’de en iyi pizza nerede yenir ? sorusuna en ideal ve en popüler cevap olan Tribunali Caddesi, çok sayıda pizza mekanlarıyla öne çıkıyor.

Birbirinden eski tarihi yapılarla çevrili olan bu cadde ayrıca Napoli’nin en ünlü caddesi olarak biliniyor. Tarihi Roma dönemine kadar uzanan bu cadde bugün de şehrin en önemli caddelerinden biri olmaya devam ediyor.

Yaklaşık 1 km uzunluğunda olan cadde, şehirdeki en önemli anıtlardan bazılarını görebileceğiniz yer. Tarihi cadde boyunca, Napoli Katedrali ve San Lorenzo Maggiore Bazilikası ve altında kentin antik çarşı kalıntılarının ziyaret edilebileceği Anıtsal Kompleks dahil olmak üzere yirmiden fazla farklı kilise yer alıyor.

17.Napoli Katedrali (Cathedral Santa Maria Assunta)

Napoli Katedrali (Cathedral Santa Maria Assunta) – Kaynak ; flickr / Rachel Clarke

Santa Maria Assunta Katedrali olarak da bilinen Napoli Katedrali‘nin tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Gotik, Rönesans ve Barok gibi sayısız stilin harmanlaşması ile inşa edilmiş olan katedral, ön cephesindeki büyük merkezi kubbesi, süslü heykelleri ve taş işçiliği ile dikkat çekiyor. İç mekan da en az dış cephe kadar ilgi çekici ve süslü bir dekorasyona sahip.

Anjou’lu I. Charles tarafından 13. yüzyılın sonlarında başlanan Napoli Katedrali inşaatı, 1315 yılında tamamlanarak ibadete açılmış. Açıldığı günden günümüze de İtalya’nın en önemli dini yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Katedral içerisindeki ince süslü bir sunak ve azizlerin kanını içeren iki kabın bulunduğu gösterişli bir şekilde dekore edilmiş San Gennaro şapelini ziyaret etmeyi de unutmayın.

18.Piazza Bellini

Piazza Bellini – kaynak ; flickr / armando mancini

Napoli öğrencilerinin, yerel halkın ve turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan Piazza Bellini adı verilen meydan, şehirdeki en fazla bara, restorana ve cafeye ev sahipliği yapan noktalardan biri.

Oldukça hareketli olan bu meydandan Napoli’de gezilecek yerler bakımından popüler olan tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne çok kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz. Kolay ulaşılabilir konumu ve canlı atmosferiyle ilgi çeken meydanın tam merkezinde ise bazı antik kalıntılar yer alıyor.

Meydanda ayrıca 1886’dan kalma bir İtalyan heykeltıraş ve ressam olan Alfonso Balzico’nun bir heykeli yer alıyor. Bunun yanında 16. ve 17. yüzyılların güzel anıtsal sarayları da meydanı çevreliyor. Kısaca hem tarih hem de sanatseverlerin sıkılmadan birkaç saatini geçirebileceği bir yer.

19.Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi, çoğu Pompeii’nin ilk kazılarından buraya getirilen dünyanın en iyi antika koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Napoli krallarının sanat hazineleri, Roma ve Parma’dan Farnese koleksiyonları, Portici ve Capodimonte saraylarından koleksiyonlar, Herculaneum ve Cumae’den eserler de bu müzede bulunuyor.

Zemin kat, Roma’daki Caracalla Hamamları’nda bulunan 3,17 metrelik oldukça büyük bir heykel olan Farnese Herkül ve antik çağlardan kalma en büyük mermer grubu olan Farnese Bull gibi mermer heykeller için ayrılmış.

Asma katta, ünlü 6.20 metrelik İskender’in Savaşı da dahil olmak üzere Pompeii’den getirilen antik mozaiklerin koleksiyonu yer alıyor. Birinci katın en dikkat çeken eserlerinden biri ise Farnese Atlası. Ayrıca yine bu katta Herculaneum’dan birçok bronz heykeli de görebilirsiniz.

Müze, 1750’lerde yapılmış gösterişli tarihi bir binada hizmet veriyor. Eskiden bu bina askeri ve süvari kışlası olarak faaliyet gösteriyormuş, ancak daha sonra müzeye dönüştürülerek günümüzde Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan yer olmuş.

20.San Gennaro Yeraltı Mezarları (Catacombe di San Gennaro)

San Gennaro Yeraltı Mezarları – kaynak ; flickr / together4europe

Napoli’nin en ilginç görülecek yerlerinden biri olan San Gennaro Yeraltı Mezarları‘nın tarihi 2. yüzyıla kadar uzanıyor.

Fresklerle süslenmiş bir bazilikaya da ev sahipliği yapan bu mezarları turlar ile veya bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Biraz ürkütücü bir atmosfere sahip olduğundan küçük çocuklu ailelere pek önerilmiyor olsa da, turistlerin çok da korkabileceği bir yer olduğunu sanmam. Çünkü bu yeraltı mezarlarının büyük bir bölümü ışıklar ile aydınlatılmış, sadece isminden dolayı biraz tedirginlik yaşayabiliyorsunuz. Bunun dışında ürkülecek pek bir yanı yok diyebilirim. Ama yine de küçük çocuklar ile burayı ziyaret etmenizi de pek tavsiye etmem.

21.Capodimonte Kraliyet Sarayı ve Müzesi

Capodimonte Kraliyet Sarayı ve Müzesi – kaynak ; flickr / sallie

Aslen Kral III.Charles için bir av köşkü olarak tasarlanan Palazzo Reale di Capodimonte (Capodimonte Kraliyet Sarayı), kraliyet ikametgahı ve kralın miras aldığı Farnese koleksiyonunu barındıracağı bir yer haline getirilmiş. Günümüzde bir müze-saray olarak hizmet veren yapı, Napoli’de en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan biri.

Koleksiyon, Titian’ın yönetici ailelerin üyelerinin portrelerini içeriyor ve şu anda burada bulunan İtalya’nın en iyi sanat koleksiyonlarından biri olan Ulusal Galeri’nin (Galleria Nazionale) temelini oluşturuyor.

500’den fazla resimde, Titians’a ek olarak, Mantegna, Caravaggio, Raphael, Botticelli, El Greco, Bellini ve 17. ve 18. yüzyıl Napoliten sanatçılarının eserleri de yer alıyor. Kraliyet dairelerinde, Bourbon ve Savoy hanedanları sırasında sarayda kullanılan mobilya, duvar halıları ve porselenleri de görebilirsiniz. Küçük bir oda olan Salottino di Porcellana, tamamen porselen ile kaplı ve sarayın en dikkat çeken bölümü.

22.Napoli Limanı

Şehrin en hareketli noktalarından biri olan Napoli Limanı, rıhtımlara bölünmüş ve günün herhangi bir saatinde ziyaret edilecek cazibe merkezlerinden biri.

Napoli’nin ana geçim kaynaklarından biri olan Napoli Limanı, ayrıca birçok cafe ve restorana da ev sahipliği yapıyor. Sahil kenarında güzel bir akşam yürüyüşü için limanı da listenize ekleyin deriz.

23.Lungomare

Lüks oteller, ödüllü restoranlar ve butik dükkanlarla dolu keyifli bir yaya bölgesi olan Lungomare Caracciolo adlı uzun sahil yürüyüş yolunda turistlerin yanı sıra yerel halkı da görebiliyorsunuz. Gün batımı izlemek veya denizi seyretmek için en ideal yerlerden biri olan bu yürüyüş yolu, muhteşem manzarasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor.

Via Partenope ve Via Caracciolo boyunca 2,5 km uzanan bu yol, Napoli’de gezilecek yerler listesindeki en romantik cazibe merkezlerinden biri olarak da biliniyor.

1869 – 1880’de bir çöp sahasından oluşturulan büyük yol, dünyanın en güzel sahil şeritlerinden biri olarak kabul edilir ve şehrin ve Vomero ve Posillipo tepelerinin panoramik manzarasına sahip Mergellina’ya kadar uzanır.

Piazza della Repubblica’dan Viale Dohrn’un (genellikle “Rotunda Diaz” olarak adlandırılır) birleştiği yere kadar uzanan yol, Mayıs 2013’ten beri yaya bölgesidir.

Napoli’ye Ne Zaman Gidilir ?

Kaynak ; flickr / tutincommon

Napoli’yi ziyaret etmek için en iyi zaman nisan sonu, mayıs, eylül ve ekim ayının başıdır. Napoli’nin havası bu aylarda çok daha güzel olduğu gibi, çok aşırı yoğun bir turist trafiği de bu aylarda bulunmuyor. Yılın en güneşli ayı temmuz iken en sıcak ayı ise Ağustos oluyor. Kasım ayı ise Napoli oldukça yağışlı oluyor.

Napoli’de Kaç Gün Kalmalı ?

Kaynak ; flickr / Rachel Clarke

Napoli’de gezilecek yerler için 2 günlük bir süre yeterli olacaktır. Ancak biraz daha uzun süre bu şehirde kalacak olursanız yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz.

Napoli’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Napoli genel olarak güvenli bir şehir olarak biliniyor olsa da İtalya’nın diğer popüler şehirlerine nazaran daha tehlikeli olduğu için kötü bir üne sahip. Yankesicilik Napoli’deki en yaygın suç ve her zaman olduğu gibi daha çok kalabalık ortamlarda gerçekleşebiliyor.

Bu yüzden özellikle alışveriş için kalabalık ve turistik dükkanları ziyaret ederken dikkatli olmanızda yarar var. Ayrıca toplu taşımalar da, Napoli’de dikkat edilmesi gereken yerlerden. Yankesiciliğin yanı sıra, size rehberlik etmek isteyen çok sayıda yerel halkın teklifiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Foto kaynak ; flickr / gordon

Napoli’de Alışveriş

Tarihi ve turistik çekim merkezleriyle dikkat çeken Napoli, alışveriş konusunda da turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Şehirde hemen her bütçeye uygun bir mağazayı veya butiği rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Napoli’de alışveriş için gidilecek popüler alışveriş spotlarından bazıları ise ;

Via Toledo

Napoli de Gezilecek Yerler Blog
Via Toledo – kaynak ; flickr / david_mckelvey

16. yüzyılda bir ticaret pazarı olarak başlayan Via Toledo adlı cadde, günümüzde Napoli’nin en popüler alışveriş caddesi olarak biliniyor.

Via Toledo, yaklaşık 12 kilometre boyunca uzanan ve şehrin en işlek iki meydanını birbirine bağlayan, şehrin en eski alışveriş caddesi. Cadde sadece alışveriş için kaliteli ürünler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Güney İtalya’da bir mimari merkez. Caddede yürürken, dünyaca ünlü perakende mağazalarının yanı sıra köklü yerel iş merkezleri ve dükkanlar bulabilirsiniz. Bu muhteşem alışveriş caddesinde hediyelik eşyalardan yerel ürünlere, markalı modaya kadar aradığınız hemen her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Chiaia Bölgesi

Napoli Gezi Rehberi
Chiaia Bölgesi – kaynak ; flickr / rutger_van_der_maar

Napoli’de konaklama için de popüler bölgelerden biri olan Chiaia, alışveriş için de tercih edilecek yerlerden biri. İki farklı lüks alışveriş caddesine ev sahipliği yapan bu bölgede, hemen her şey pahalı. Ancak ara sokaklarda biraz daha uygun fiyatlı hediyelik eşya dükkanlarını ve mağazaları da bulabiliyorsunuz.

Daha çok lüks moda ve güzellik ürünlerini bulabileceğiniz bu bölge, Napoli zenginlerinin en çok tercih ettiği yer.

Antignano Pazarı

Vomero tepe bölgesinde yer alan Antignano Pazarı veya yerel olarak bilindiği gibi Mercatino di Antignano, İtalya’nın Napoli kentinde ucuz alışveriş yapmak için ziyaret edilebilecek daha az turistik pazarlardan biri. Pazarda meyve ve sebze, mutfak gereçleri, giysi ve aksesuarlar gibi taze yerel ürünler çok uygun fiyata satılmaktadır. İlk bakışta sıradan bir mağaza gibi görünen şey, bütçe fiyatına göre en kaliteli ürünleri barındırıyor.

San Gregorio Armeno Pazarı

Napoli de gezilecek yerler blog
San Gregorio Armeno Pazarı – kaynak ; flickr / arkadiy_istomin

San Gregorio Armeno Pazarı, Noel sezonunda yerel zanaatkarlar tarafından yapılan renkli eserler, el yapımı ürünler ve yiyecek tezgahlarıyla şehri süslüyor. Daha çok yerel halkın Napoli’de alışveriş için tercih ettiği bir yer olsa da, turist olarak da ilginizi çekebilecek birçok dükkan bulunuyor.

Yerel el sanatları, antikalar ve dekor ürünleri arıyorsanız ilk olarak gitmeniz gereken yer San Gregorio Armeno Pazarı olmalı.

Galleria Umberto I

Napoli Gezi Rehberi
Galleria Umberto I – kaynak ; flickr / alessandro_tortora

Yukarıda Napoli’de gezilecek yerler listesinde bahsettiğimiz Galleria Umberto I, hem şehirdeki en önemli turistik çekim merkezlerinden biri hem de en iyi alışveriş spotlarından biri. İçerideki mağazalar daha çok lüks kesime hitap ediyor, fakat uygun fiyatlı birkaç mağazayı da bulabilirsiniz.

Peki Napoli genel olarak güvenli bir şehir mi ?

Foto kaynak ; flickr / shuttles

Aslında bu soruya turistik bir şehirde ne kadar güvende hissediyorsanız, o kadar güvendesiniz diye cevap vermek çok daha doğru olacaktır.

Numbeo’daki Suçluluk Endeksi’ne bakarsanız, Napoli dünyada 89. sırada. Bu yüzden çok da kötü olduğunu söyleyemeyiz.

Roma’ya veya Milano’ya bakarak suçların burada daha az sıklıkla işlendiği bile söyleniyor. Avrupa’nın herhangi bir büyük şehrinde olduğu gibi, Napoli’de de yankesicilik, kapkaççılık ve sokak pazarlarında dolandırıcılık olabilir. Bazı temel güvenlik kuralları ile nispeten korunabilen, çoğunlukla küçük bir kolaylık suçudur. Şiddet suçuna gelince, turistler arasında oldukça nadirdir. Bu yüzden Napoli’nin abartıldığı gibi olmadığını unutmayın. Tabii dünyanın her yerinde turistler daima ilk hedeftir. Bu yüzden çok nakit para taşımayın, kredi kartlarınızı farklı cüzdanlarda taşıyın veya otelinizde bırakın. Son olarak pasaportunuzun mutlaka fotokopisini de bulundurun derim.

Napoli’de gezilecek yerler listesindeki bu 21 yerden sonra hâlâ zamanınız kalırsa, Napoli’ye yakın yerler için de plan yapın derim. İtalya’nın en sevilen yerlerinden olan Amalfi Kıyıları veya Capri Adası şehre en yakın ve günübirlik görebileceğiniz yerler arasında oldukça popüler.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!