Ana SayfaABDBaltimore Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Güzel 16 Yer

Baltimore Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Güzel 16 Yer

Maryland’deki en büyük şehir olan Baltimore, tüm Orta Atlantik bölgesindeki en etkileyici şehirlerden biri olmaya devam ediyor. ABD’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmasa da, her geçen gün popülaritesi artan şehirlerden bir tanesi.

ABD’deki en büyük bağımsız şehir olan Baltimore’da, her tür gezgin için bir şeyler var. Kültür ve gelenekler açısından zengin olan şehir, ayrıca Amerika’nın ilk demiryolunu üreten şehir olmasıyla öne çıkıyor.

Eğlence parkları, benzersiz galeriler ve pazarlara sahip olan şehir, birbirinden ilgi çekici aktivitelere de sahip. Her yaştan gezginin keyifli zaman geçirebileceği bu şehri tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız, en azından iki gününüzü ayırın deriz.

Baltimore Gezilecek Yerler Listesi

Baltimore

İç Liman boyunca yürüyüş yapmak ve Matisse, Picasso ve Cézanne gibi ressamların empresyonist tablolarını bulacağınız Baltimore Sanat Müzesi’ni ziyaret etmek, Baltimore’da yapılacak en popüler şeylerin başında geliyor. Tarih meraklıları, sanat meraklıları ve gurmeler, bu şehrin modern müzelerden tarihi anıtlara ve gelişmekte olan yemek mekanlarına kadar her şeye ev sahipliği yapan renkli mahallelerinde bir araya geliyor.

Baltimore’da canlı bir performansı ya da ikonik tiyatro prodüksiyonlarına, rock konserlerine, hatta bir Senfoniye kadar en iyi eğlence gösterilerini yakalayabileceğiniz çok sayıda mekan ve alan var. Bu yüzden Baltimore’da yeteri kadar zamanınız varsa, akşamları da dışarı çıkın. Bu şehir, akşamları çok daha başka bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

ABD’nin tarih dolu bu kentindeki turistik yerler listemize geçmeden önce, şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında da kısaca bilgi verelim ; Baltimore’da kalabileceğiniz çok sayıda mahalle olsa da, hem turistik noktalara hem de eğlencenin merkezine yakın olmak için Inner Harbor’da, yani Baltimore şehir merkezinde konaklayın. Bu bölgedeki en iyi ve en popüler otellerden bazıları ise ; 4 yıldızlı The Royal Sonesta Harbor Court Baltimore ve 3 yıldızlı Staybridge Suites Baltimore adlı oteldir. Ayrıca daha detaylı bir konaklama rehberi için Baltimore’da nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.Booking.com

İşte Baltimore gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler cazibe merkezleri ;

1.Little Italy

Little Italy Bölgesi, Baltimore

Daha çok birbirinden lezzetli yemekleriyle adından söz ettiren Little Italy (Küçük İtalya), Baltimore’daki en sevilen cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Bölge, Inner Harbor’a, yani şehrin merkezine oldukça yakın bir yerde bulunuyor.

Yaz aylarında harika İtalyan restoranlarını, pastanelerini ve şarküterilerini denemenin yanı sıra açık hava film festivalini de ziyaret edebilirsiniz.

Bölgede mayıs-eylül ayları arasında Bocce turnuvaları, sosyal etkinlikler ve festivaller oluyor. Bu aylarda Baltimore’u ziyaret ediyorsanız, Little Italy’e mutlaka uğrayın deriz.

2.Inner Harbor

Inner Harbor, Baltimore

Ulusal Akvaryum, Maryland Bilim Merkezi, USS Constellation ve önemli spor stadyumları dahil olmak üzere Baltimore’daki sevilen cazibe merkezlerinin birçoğuna ev sahipliği yapan Inner Harbor, Baltimore’da en fazla zaman geçireceğiniz yerlerden biri olacaktır.

Her yaştan gezgine hitap eden cazibe merkezleri, popüler aktiviteleri ve eşsiz atmosferiyle kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

Inner Harbor, yani İç Liman, şehirdeki en fazla konaklama birimini ve restoranı bulabileceğiniz yer olması bakımından da önemli.

18. yüzyıldan bu yana, Chesapeake Körfezi’nin yanında önemli bir konuma sahip olan Liman, ülkenin en önemli limanlarından biri olmuş.

Liman, Little Italy ve Fells Point gibi merkezi mahallelere oldukça yakın olduğundan Baltimore turuna başlamak için en iyi yerdir.

3.Maryland Science Center

Maryland Bilim Merkezi, Baltimore gezilecek yerler

Maryland Bilim Merkezi’nde çok sayıda eğlenceli etkileşimli sergi bulunuyor. Amerika’daki en eski bilim enstitülerinden biri ve ilk olarak 1797’de Maryland Bilimler Akademisi olarak açılmış.

Tam boyutlu dinozor iskeletlerini görebileceğiniz bu bilim merkezi, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği çekim merkezlerinden biri olarak lanse edilse de, kompleks, her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği yerlerden.

Merkez, 7 Eylül – 31 Mart tarihleri ​​arasında Salı’dan Cuma’ya 10:00 – 17:00, Cumartesi 10:00 – 18:00 ve Pazar 11:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır.

Giriş ücreti, yetişkinler için 25,95 ABD Doları, üç ila 12 yaş arası çocuklar için 19,95 ABD Doları ve 62 yaş ve üstü yaşlılar için 24,95 ABD Dolarıdır.

4.Hard Rock Cafe

Hard Rock Cafe, Baltimore

Aslında burası bir cafe & restaurant olarak hizmet veren bir mekan. Fakat Baltimore’daki en çok fotoğrafı çekilen mekanlardan biri. Cafede bir şeyler yemek ya da içmek biraz turist tuzağı olsa da, yeteri kadar bütçeniz varsa güzel bir kahve için mutlaka uğrayın deriz. Cafe, özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel oluyor.

5.Washington Anıtı

Washington Anıtı, Baltimore

Mount Vernon mahallesinin tam merkezinde yer alan Washington Anıtı, Baltiomore’daki en önemli tarihi anıtlardan biri. Diğer klasik anıtların aksine bu anıtın içerisindeki merdivenleri kullanarak tepeye kadar çıkabiliyorsunuz. Gözlem yerinden Mount Vernon’un enfes manzarasını seyredebilirsiniz.

Ayrıca anıtın içerisinde, dijital sergilerin yer aldığı bir galeri de bulunuyor.

Mount Vernon Place, yani Washington Anıtı’nın bulunduğu bölge, Baltimore’un kültür merkezi olarak biliniyor ve çok sayıda müzeye ve galeriye ev sahipliği yapmasının yanı sıra, uluslararası yemekler sunan restoranlar, barlar ve gece kulüplerine de ev sahipliği yapıyor. Eğer geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız, bu anıtın bulunduğu Mount Vernon bölgesine mutlaka göz atın deriz.

Bu anıt, ülkenin ilk cumhurbaşkanının onuruna yapılan ilk yapı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Anıt, çarşambadan pazara 10:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır.

6.Hampden

Hampden bölgesi, baltimore
Hampden – Foto kaynak ; Acroterion / wikipedia.org

Baltimore’un bu harika mahallesi, tek bir ana cadde boyunca en iyi restoranlardan bazılarına, mağazalara ve sanat eserlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Başlangıçta değirmen işçilerine ev sağlamak için Jones Falls değirmenlerinin etrafında inşa edilen bu kuzey Baltimore mahallesi, sanatçıların kök salmaya başladığı 90’larda dönüşmeye başlamış. Hampden’ın ana caddesi olan 36. Cadde, diğer adıyla “The Avenue”, bir şeyler atıştırmak, bira içmek, bazı popüler butikleri ve vintage dükkanları gezmek ve kendinizi bu eklektik mahallenin genel havasına kaptırmak için harika bir yerdir.

Aksiyonun çoğu, Doubledutch Boutique, Atomic Books, Bazaar, Lovelyarns, The Food Market, Bluebird Cocktail Room gibi çok sayıda yerel mağaza ve restoran bulabileceğiniz The Avenue olarak bilinen Hampden’ın ana caddesi 36. Cadde civarındadır.

Semt özellikle Balto, Whatnots Antiques ve Hunting Ground gibi çok sayıda vintage mağazasıyla ünlüdür. Yani Baltimore’da alışveriş için bir planınız varsa, Hampden, kesinlikle uğramanız gereken yerlerden.

Roosevelt veya Wyman Park ve Jones Falls veya Stony Run parkuru gibi görülecek yerleriyle de dikkat çeken Hampden, yeme içme ve konaklama konusunda da şehrin en uygun bölgelerinden biri.

7.Fell’s Point

Fell’s Point, Baltimore gezilecek yerler

Bir zamanlar gemi inşasıyla tanınan Fell’s Point, bu sitede yüzyıllar öncesine dayanan bir tarihi anmaya devam ederken gelişmiştir. Bir gemi inşa merkezi olduğu günler geride kalmış olsa da, Fell’s Point hala Baltimore’daki en önemli turistik yerlerden biridir.

Şehrin en eski bölgelerinden biri olan Fell’s Point’te tarihi 1700’lü yıllar uzanan binalar ve mimari yapılar bile görebiliyorsunuz. Burası, daha çok tarih meraklılarının gezilecek yerler listesine eklediği cazibe merkezlerinden biri.

Yürüyerek keşfedebileceğiniz bu güzel mahallede görülecek, yemek yenecek, yapılacak ve eğlenilecek çok şey var.

1763’te kurulan Fell’s Point bir şehir, eyalet ve Ulusal Tarihi Bölgedir ve Ulusal Kayıt’ta yer alan 300’den fazla binaya sahiptir ve aralarında Baltimore’daki en eski konut olan ve rezervasyonla özel turlara açık olan Robert Long House da vardır.

Avrupa’dan ticaret gemileri tarafından getirilen orijinal taş tuğlalardan yapılmış Belçika blok sokaklarında, 1786’da inşa edilmiş, çeşitli uluslararası lezzetler ve yerel ikramlara ev sahipliği yapan yıl boyunca açık bir kapalı pazar olan Broadway Market’i ziyaret etmeyi de unutmayın.

8.Federal Hill Park

Baltimore gezilecek yerler listesi
Federal Hill Park – kaynak ; flickr / andrew_parlette

Federal Hill Park, Baltimore şehir merkezinin ve İç Limanın (Inner Harbor) panoramik manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz en güzel yer. Aile dostu bu park daha çok manzarasıyla turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, akşam yürüyüşleri veya yorucu bir günün ardından dinlenmek için de tercih edilebilir.

Federal Hill, 1812 Savaşı sırasında bir savunma kalesiymiş. Günümüzde, tepenin üzerinde replika topları görebilirsiniz.

Federal Hill, tarihi tuğla sıra evler ve çok sayıda mağaza ve restoran ile karakterizedir. Hem yeni gelenlere hem de nesillerdir burada yaşayan ailelere ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyıl tarihini güzel mimari ve bolca eğlence ile birleştiren Federal Hill, kesinlikle göz atmanız gereken cazibe merkezlerinden.

Federal Hill’de mutlaka göz atmanız gereken cazibe merkezleri arasında American Visionary Art Museum ve Baltimore Industry Museum yer alır. Sanata merakınız varsa, School 33 Sanat Merkezi ve Tradestone Galerisi’ne göz atabilirsiniz.

Federal Hill’in zirvesine ulaşmak için iki seçeneğiniz var: merdiven veya inişli çıkışlı tepe. Merdivenleri tercih ederseniz, Battery Avenue tarafındaki 100. merdivene gidin. Warren Avenue ise herhangi bir merdivene sahip değildir, ancak doğal yamaç manzarasına sahiptir.

Parkta ayrıca güzel bir oyun alanının yanı sıra çevrede çok sayıda popüler restoran ve mağaza bulunuyor.

9.Canton Waterfront

Canton Waterfront, Baltimore gezilecek yerler

Canton Waterfront, limanın aşağısında, Fort McHenry’nin ve yakındaki terminale demirlemiş büyük ABD Donanması gemilerinin muhteşem manzarasına sahip 8 dönümlük harika bir parktır.

Kore Savaşı’nda ölen Marylandliler için devasa bir dairesel anıtı görebileceğiniz parkta, eşsiz bir manzara sunan iskele de var.

Canton Waterfront, ayrıca gün batımını manzarasını seyretmek için de en ideal yerlerden biri.

10.Amerikan Vizyoner Sanat Müzesi

Amerikan Vizyoner Sanat Müzesi, Baltimore

Kendi kendini yetiştirmiş sanatçıların çalışmalarını görebileceğiniz Amerikan Vizyoner Sanat Müzesi, sanata merakı olan herkesin göz atmak isteyebileceği cazibe merkezlerinden biri.

Müzenin kalıcı koleksiyonu 4.000 parçadan oluşuyor ve 67.000 metrekarelik sergi alanına sahip. Ayrıca müzeye girişler ücretsiz.

Eskiden bir viski deposu olan bu sanat müzesi, eklektik zevklere sahip olanlara hitap ediyor. Girişte ziyaretçiler, içeride sergilenen ilginç sanatın tonunu belirleyen, rüzgarla çalışan 15 metrelik bir “Whirligig” konfigürasyonu ile karşılanıyor. Müze, teknolojinin günlük yaşam üzerindeki etkisi, hikaye anlatmanın gücü, ırk ve cinsiyet gibi çok çeşitli konuları keşfediyor.

Her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği müzeye, şehir merkezinden çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

11.Baltimore Sanat Müzesi

Sanat Müzesi, Baltimore gezilecek yerler

Şehir merkezinin hemen kuzeyinde, Charles Köyü’nde yer alan Baltimore Sanat Müzesi, Maryland’deki en büyük sanat müzesi olma unvanına sahip. Baltimore yerlileri Claribel ve Etta Cone tarafından bağışlanan etkileyici bir Matisse koleksiyonu da dahil olmak üzere 95.000’den fazla sanat eseriyle dolu olan müze, hem Amerikalı turistlerin hem de yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği müzelerden biri.

Müzenin büyük kanadı, Claribel ve Etta Cone kardeşlerin Matisse, Picasso ve Cézanne gibi seçkin sanatçıların tablolarından oluşan muhteşem repertuarına ayrılmış.

Bunun yanında Baltimore Sanat Müzesi, dünyanın en büyük Andy Warhol koleksiyonlarından birine ve Avrupa heykelleri, Afrika ve Asya sanatları ve dekoratif sanatlara ev sahipliği yapıyor.

Müze, çarşambadan pazara 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzeye girişler ise ücretsiz.

12.Baltimore Bazilikası

Baltimore Bazilikası

19. yüzyılın başlarında inşa edilen ve 2006 yılında rehabilite edilen Baltimore Bazilikası, Maryland’deki en harikulade yerlerden biri olmaya devam ediyor.

Baltimore Bazilikası, Bağımsızlık Bildirgesi’nden sonra ABD’de inşa edilen ilk Roma Katolik katedrallerinden biriydi. Washington DC’deki Capitol Binasını ve Beyaz Saray’ın bazı kısımlarını da tasarlayan saygın mimar Benjamin Henry Latrobe tarafından tasarlanmış olan yapı, Baltimore’daki en önemli turistik çekim merkezlerinden biri.

Bazilika 1821’de kutsanmıştır ve aynı zamanda bir bölge kilisesi ve ulusal türbedir. Geleneksel haç planlı olarak inşa edilmiş olup ortasında büyük bir kubbe bulunmaktadır. Çok sayıda azizin yanı sıra Papa II. John Paul ve Rahibe Teresa tarafından ziyaret edilmiş olması bakımından da önemli bir yere sahiptir.

Bazilika, Pazartesi – Cuma günleri arasında 08:30-20:00 ve hafta sonları 08:30-17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

13.Patterson Park

Patterson Park, Baltimore

Patterson Park, yeşil alanı, büyük ağaçları, döşeli yürüyüş yolları, tarihi savaş alanları, gölü, oyun alanları, atletizm sahaları, yüzme havuzu, buz pateni pisti ve gözetleme kulesi olan Instagram’a layık Patterson Park Pagodası ile ünlü popüler cazibe merkezlerinden biridir.

Yoğun şehir trafiğinden ve gürültüden uzaklaşmak için Baltimore’da gidilecek en güzel yerlerden biri olan Patterson Park, şehirdeki en büyük yeşil alanlardan biri ve birbirinden ilgi çekici yapılacak aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca altında dinlenebileceğiniz gölgeli çardaklar, Çin tarzı güzel bir gözlemevi, oyun alanları, topluluk bahçeleri ve kayıkla gezilebilen bir göl bulabilirsiniz.

14.Walters Sanat Müzesi (The Walters Art Museum)

Baltimore, ABD
Walters Sanat Müzesi – kaynak ; flickr / gpa_photo_archive

Walters Sanat Müzesi, Baltimore Sanat Müzesi kadar ünlü olmasa da, yine de sanatseverlerin keyifle gezebileceği müzelerden bir tanesi.

M.Ö. 5000 yılına kadar uzanan sanat eserlerini sergileyen Walters Sanat Müzesi, 1934 yılında açılmış ve o zamandan beri genişleyerek üç farklı binaya dönüşmüş. Rönesans resimleri, Asya sanatı, Bizans ve Etiyopya sanatı ve diğer eserlerin yanı sıra geniş bir Mısır koleksiyonuna sahip sergiler, çok çeşitli sanat stilleri sunuyor. Walters, Orta Çağ’dan kalma zırh takımları gibi eserler içeren Orta Çağ galerileriyle de tanınır. Walters Sanat Müzesi ayrıca çeşitli aile odaklı programların yanı sıra 11:00 – 16:00 saatleri arasında ücretsiz sanat etkinlikleri sunuyor.

Walters Sanat Müzesi’ne girişler ücretsiz olsa da, özel etkinliklerin ve özel sergilerin ücrete tabii olduğunu unutmayın.

Müze, çarşambadan pazara 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

15.Joseph Meyerhoff Senfoni Salonu

Joseph Meyerhoff Senfoni Salonu, Baltimore gezilecek yerler

Ciddi bir müzik sevgisi olanlar için, Joseph Meyerhoff Senfoni Salonu’ndaki Baltimore Senfoni Orkestrası’nda bir akşam keyfini çıkarmayı kesinlikle düşünün deriz.

Baltimore Senfoni Orkestrası 1916’da kuruldu ve bina, Baltimore Senfoni’nin eski başkanı Joseph Meyerhoff’un adını aldı. Ana salon 2.443 kişi kapasitelidir ve şu anki müzik direktörü şef Jonathon Heyward’dır.

Konuk şeflerin de yönettiği gösteriler var ve diğer sanatçılar da sahnede performans sergiliyor. Orkestralı gösterilerle sınırlı kalmayıp, çağdaş sanatçılar, komedi gösterileri, rock konserleri, konuk konuşmacı konuşmaları, caz ve gospel performansları da burada yapılıyor.

16.Ulusal Akvaryum

Ulusal Akvaryum, Baltimore

Ülkenin en iyi üç akvaryumundan biri olarak derecelendirilen Baltimore Ulusal Akvaryum, hayranlık uyandıran sergiler sunuyor.

Baltimore’un İç Limanı’nda yer alan ödüllü habitatlarda binlerce tür bulacaksınız. Köpekbalıkları, yunuslar, egzotik balıklar gibi renkli su karakterlerinden timsahlar, kuşlar ve sürüngenler gibi çeşitli bitki ve hayvan koleksiyonlarına kadar Ulusal Akvaryum her yaştan insan için unutulmaz bir deneyim sunar.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR