Prag Aziz Vitus Katedrali Hakkında En Detaylı Bilgiler

Prag'ın simge yapılarından biri olan Aziz Vitus Katedrali (St Vitus Cathedral), şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip çekim merkezlerinden biri. Tarih, mimari ve sanatseverleri bir araya getiren bu dini yapı, kale kompleksi içerisinde yer alıyor. Prag'ın şehir manzarasını sunan kulesi, şapelleri ve iç mekan süslemeleriyle her gezginin ilgisini çekebilecek bu yapıyı mutlaka Prag'da gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

Prag‘ın en büyük ve en önemli dini yapılarından biri olan Aziz Vitus Katedrali, bazı koruyucu azizlerin, hükümdarların, soyluların ve başpiskoposların gömüldüğü yer olmasıyla dini açıdan önemliyken, Çek krallarının ve kraliçelerinin taç giyme töreninin yapıldığı yer olmasıyla da tarihsel bir öneme sahip.

Katedralin inşası 1344 yılında başlamış olmasına rağmen, 1929 yılına kadar tamamlanamamış. Açıldığı günden günümüze Çek Cumhuriyeti’nin en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren Aziz Vitus Katedrali, Prag’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan bir tanesi.

Katedral, Prag Kalesi kompleksi içerisinde yer alan en önemli ve en çok ziyaret edilen yapı. Çekya’nın manevi sembolü olan bu katedral, Charles IV tarafından gotik bir üslupta yaptırılmış. Katedralin büyük güney kulesi ise 14. yüzyılın sonlarında kurulmuş. Ancak 16. ve 18. yüzyıllarda yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş. Bugün bu kuleye çıkabilir, çanı görebilir veya eşsiz bir Prag manzarasını seyredebilirsiniz.

Aziz Vitus Katedrali Hakkında Bilgi

Aziz Vitus Katedrali Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/jean-paul-navarro

Şehrin hemen her yerinden görülebilen bir yükseklikte olan katedral, mimari yapısı ve iç mekan süslemelerinin yanı sıra cephedeki süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Katedralin bronz kapısı Aziz Wenceslas ve Aziz Adalbert efsanelerinden sahnelerin yer aldığı kabartmalarla süslenmiş. Katedralin Neo-Gotik bölümü, ana nef ve şapellerle kaplı dar yan koridorlar ve enine nefin kuzey kanadından oluşuyor.

Yüksek sunağın önünde de kraliyet mahzeninin bulunduğu Kraliyet Mozolesi yer alıyor.

Aziz Wenceslas Şapeli, Aziz Vitus Katedrali’nin kült merkezi olarak bilinir. Muhteşem dekorasyonu ve farklı mimari anlayışıyla katedrale farklı bir hava katan şapel, en önemli Çek koruyucu azizinin mezarı ile katedralin merkezi konumundadır. Freskler ve yarı değerli taşlarla dekore edilmiş şapelin güneybatı köşesindeki kapı, Bohemian Taç Giyme Mücevherlerinin saklandığı Taç Odası’na açılır.

Hem gotik hem de barok üsluba sahip bölümlere sahip olan katedral, günümüzde Prag’ın en çok ziyaret edilen tarihi yapıları arasında yer alıyor. Büyük güney kulesi ile eşsiz bir şehir manzarası sunmasının yanı sıra, hem tarih hem de sanatseverleri bir araya getiriyor. Her yaştan ziyaretçinin severek gezebileceği bu katedrale cüzi bir ücret ödeyerek de girebiliyorsunuz.

Aziz Vitus Katedrali Tarihi

Aziz Vitus Katedrali Tarihçesi
Kaynak ; flickr.com/mike-steele

St Vitus Katedrali olarak da bilinen bu görkemli yapının tarihi ise 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Aslında burada katedralden önce aynı azize adanan başka bir dini yapı bulunuyormuş.

925 yılında Prens Wenceslas (Václav) bu katedralin bulunduğu yere, Romanesk tarzında bir rotunda kurmuş. 1060 yılından sonra ise bu rotunda üç nefli ve iki kuleli bir bazilikaya dönüştürülmüş. Kilisenin önemi, özellikle 973 yılında Prag piskoposluğunun kurulmasından sonra artmış.

1344 yılına gelindiğinde ise Charles IV gotik bir katedralin yapımına başlamış. Gerek 1419 yılındaki Hussite Savaşları, gerekse maddi koşullar nedeniyle kilisenin inşası birçok kez durdurulmuş. 20. yüzyıla gelindiğinde kilisenin tamamlanması için büyük çaba gösterilmiş ve nihayet 1929 yılında kilise kutsanarak ibadete açılmış.

Kilise ibadete açıldıktan sonra dahi eklemeler ve restorasyon çalışmaları da devam etmiş. Günümüzde ziyarete ve ibadete açık olan bu dini yapı, sadece Çek Cumhuriyeti’nin değil, Avrupa’nın da en önemli dini yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Aziz Vitus Katedrali Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kaynak ; flickr.com/mike-steele

Katedrale giriş için Prag Kalesi kompleksi bileti satın almanız gerekiyor. Katedralin kulesine çıkmayı planlıyorsanız da, bu genel biletin dışında ayrıca bir giriş bileti almanız gerekmektedir.

Katedral için 2 farklı giriş ücreti var ;

Birincisi Circuit – A olarak bilinir ve Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası, Daliborka Kulesi ile Altın Yol ve Rosenberg Sarayını kapsar. Bu kombineli biletin ücreti ise 2022 yılı itibariyle 15€’dur.

İkincisi Circuit – B ; Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası, Daliborka Kulesi ile Altın Yol’u kapsar. Bu kombineli biletin ücreti ise 10€’dur.

NOT : Sadece Aziz Vitus Katedrali için bilet bulunmuyor. Yukarıdaki Prag Kalesi kombineli biletlerden birini almanız gerekiyor. Ayrıca katedralin içerisinde yer alan hazine bölümünü de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bunun için de ayrıca bilet alabiliyorsunuz.

Aziz Vitus Katedrali Ziyaret saatleri

Katedrali pazar günü hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında, pazar günü ise 12:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Kaynak ; flickr.com/daniel-zimmermann

Aziz Vitus Katedrali Yakınındaki Popüler Oteller

Katedralin bulunduğu yer, Prag’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri. Bu katedralin yakınında konaklayacak olursanız, şehirdeki diğer turistik noktalara da yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen bu bölgede, çok sayıda lüks ve bütçeli otel bulabiliyorsunuz. Katedrale 10 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde olan en popüler oteller ise ;

1.Three Golden Crowns Apartments – 3 yıldız

Aziz Vitus Katedrali
Three Golden Crowns Apartments

St Vitus Katedrali‘ne 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesis, apart otel konseptinde ekonomik bir konaklama sunuyor. Stüdyo daireleri ve geniş odalarıyla ünlü bu otelden, Prag’ın diğer gözde cazibe merkezlerine de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

2.U Schnellu – 3 yıldız

Aziz Vitus Katedrali
U Schnellu

Daha ekonomik bir 3 yıldızlı otel olan U Schenllu, Karl Köprüsü’ne 5, katedrale ise 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak şehirdeki en iyi otellerden biri olan bu tesis, bütçeli bir konaklama sunmaktadır.

3.MOOo by the Castle – 4 yıldız

Aziz Vitus Katedrali
MOOo by the Castle

Tarihi 16. yüzyıla dayanan bir binada hizmet veren bu tesis, katedrale 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Lüks bir konaklama sunan MOOo Hotel, şehirdeki en yüksek konuma sahip otellerden biri olduğu gibi, en çok rezervasyon alan otellerden biri.Booking.com

Aziz Vitus Katedrali Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Google maps‘te görmek için tıklayın

Prague 01 bölgesinde, Prag Kalesi kompleksi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali’ne en kolay 22 ve 23 nolu tramvaylar ile gidebilirsiniz. Prazsky hrad durağından indikten sonra, kısa bir yürüyüş sonrası katedrale ulaşabilirsiniz.

Aziz Vitus Katedrali Bölümleri

Batı Kısım ; 

Kaynak ; flickr.com/jc

II. avludan III. avluya doğru yürüdüğünüzde ilk farkedeceğiniz şey katedralin batı kısmı olacaktır. Katedralin bu bölümü en yeni olan bölümdür (19. ve 20. yüzyılda inşa edilmiş).

Güney tarafı ;

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük çanı olan Zikmund‘a ev sahipliği yapan bu bölüm, katedrali en iyi şekilde görebileceğiniz yer. Buradaki kuleye çıkarak da şehrin muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Altın Portal ;

Kulenin hemen sağ tarafında bulunan, katedralin eski girişi olan Altın Portal yer alıyor. Girişin üstündeki büyük mozaik, İtalyan sanatçıların yardımıyla Bohemya’daki bir cam fabrikasında yapılmış. Son Yargılamayı tasvir eden bu mozaikte, İsa’nın etrafı meleklerle ve diz çökmüş Çek patronlarıyla çevrilidir – solda Aziz Prokop, Aziz Zikmund ve Aziz Vitus, sağda Aziz Wenceslas, Aziz Ludmila ve Aziz Vojtech yer alıyor. 82 metrekarelik bir alanı kaplayan bu mozaik katedralde mutlaka görülmesi gereken bölümlerden.

Aziz Vitus Katedrali

Şapeller ; 

St Vitus Katedrali’nin başyapıtı, 14. yüzyılda Charles IV tarafından Çek toprakları St Wenceslas’ın koruyucusu onuruna yapılan St Wenceslas Şapeli‘dir. Bu şapel, güzel ve zengin süslemeleriyle tanınır.

Bir diğer hayranlık uyandıran sanat eseri ise John Nepomuk’un Şapeli’nin karşısında bulunan John of Nepomuk’un mezar taşıdır.

Kaynak ; flickr.com/hernan-pinera

İç Mekan ;

Küçük şapeller ve kuzey transeptli dar koridorlu orta neften oluşur. Şapeller, birçok kutsal motifin gösterildiği renkli pencerelerden geçen ışıkla aydınlatılır. Dış mekana nazaran daha gösterişli olan Aziz Vitus Katedrali’nin içini de mutlaka görün.

Prag’da gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezi olan Prag Kalesi kompleksi sınırları içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, özellikle sabah saatlerinde aşırı yoğun oluyor. Tur firmaları genellikle sabah saatlerini tercih ettiğinden dolayı, katedralin iç mekanı biraz yoğun. Bu yüzden katedral ziyareti için öğleden sonrasını düşünebilirsiniz, yine kalabalık olacaktır, fakat sabah saatlerine nazaran biraz daha sakin olabiliyor.

Yaklaşık 600 yıllık bir zaman diliminde inşa edilen St Vitus, Orta Avrupa’nın en zengin katedrallerinden biri. 14. yüzyıldan kalma Son Yargı mozaiği ve Aziz Wenceslas ve IV. Charles mezarlarından, Nepomuk Aziz John’un barok gümüş mezarına, süslü Şapel’e kadar uzanan hazineleri barındıran yapı, Çekya’nın dini ve kültürel yaşamı için çok önemlidir ve Prag’da mutlaka rotanıza eklemeniz gereken turistik yerlerden biri.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!