Ana SayfaPolonyaVarşova Gezi Rehberi3 Günde Varşova'da Gezilecek Yerler 2022 - (Haritalı Rota)

3 Günde Varşova’da Gezilecek Yerler 2022 – (Haritalı Rota)

Avrupa’da kışın gidilecek en güzel ve en popüler şehirlerden biri olan Varşova (Warsaw), Polonya’nın başkenti olmasının yanında, ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Tarihi müzeler ve anıtlardan hareketli modern caddelere ve popüler kafelere kadar bu şehirde her şey var. Gece hayatıyla da adından söz ettiren Varşova, Krakow kadar olmasa da, Polonya’nın en fazla Uluslarası öğrencisine ev sahipliği yapan şehirlerinden.

Varşova’da gezilecek yerler listesindeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümü, ‘Old Town’ (Eski Şehir Bölgesi) etrafında toplanıyor. Şehir turunuza buradan başlayarak, öne çıkan çekim merkezlerini çok kısa sürede yürüyerek keşfedebiliyorsunuz. Varşova çok küçük bir şehir olmasa da, gezinmesi oldukça kolay ve toplu taşıma da gayet gelişmiş. Bu yüzden turistik yerler arası ulaşım çok da zor olmuyor.

Yüzyıllar boyunca, İsveç ve Fransa’dan Rusya’ya kadar birçok güç tarafından yağmalanmış ve işgal edilmiş olan Varşova, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman bombalarından en ağır hasarı alan şehirlerden biri. Yine de bugün Varşova, büyük ölçüde İkinci Dünya Savaşı öncesindeki renkli haline geri döndürülmüş yeni ve hareketli bir şehir.

Varşova Kaç Günde Gezilir ?

Varşova’nın en turistik yerlerini hızlı bir şehir turuyla 2 günde rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz, fakat Varşova için, birçok turistin yaptığı gibi 3 gününüzü ayırın deriz. Şehirde yapılacak çok fazla şey olduğundan, bu şehri 2 günde keşfetmek pek de kolay olmuyor. Varşova’da gezilecek yerler listesi için genelde 2 gün yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde kalacak olursanız daha görülecek çok yer ve yapılacak birçok şey bulabilirsiniz.

Varşova’da Nerede Kalınır ?

Aşağıdaki 3 günlük haritaya bakacak olursanız, Varşova’da en ideal konaklama bölgesinin Old Town, yani Eski Şehir Bölgesi olduğunu görebilirsiniz. Bu bölgede konaklayarak Varşova’nın en popüler turistik cazibe merkezlerine yakın olacağınız gibi, şehrin tam kalbinde olacağınızdan dolayı, hemen her yere çok kısa sürede gidebilirsiniz.

Fakat Old Town’da çok fazla otel seçeneği olmadığından dolayı, çok daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunan Mokotow bölgesine de göz atabilirsiniz.

Mokotow bölgesi, şehir merkezine 5-6 km uzaklıkta. Fakat şehir merkezine ve gezilecek noktalara toplu taşıma araçlarıyla çok kolay bir şekilde bu bölgeden gidebiliyorsunuz. Ayrıca şehir merkezinde 3 yıldızlı bir otelde konaklamak yerine Mokotow’da 4 yıldızlı bir otelde, aynı fiyata konaklayabilirsiniz. Bunun yanında bu bölge, Varşova’da en fazla otele ev sahipliği yapan yer olmasıyla öne çıkıyor.

Bu yüzden, Varşova’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak, ilk başta Mokotow bölgesine göz atarak başlayın deriz. Bu bölgedeki tüm otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Otel önerisi olarak ;

Hampton By Hilton Warsaw Mokotow – 3 yıldız ; Varşova Frederic Chopin Havaalanı’na 3 km uzaklıkta olan bu otel, Mokotow bölgesinin en çok rezervasyon alan 2 otelinden biri. Konum, fiyat ve konfor konusunda Varşova’nın önde gelen otellerinden biri. Oteli incele & rezervasyon yap

Hotel Reytan ; Biraz daha ekonomik bir 3 yıldızlı otel. Konum olarak Hampton By Hilton otel ile hemen hemen aynı yerde bulunuyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve uygun fiyatıyla göz atılabilir. Oteli incele & rezervasyon yap

Vienna House Mokotow Warsaw – 4 yıldız ; Lüks bir konaklama sunan Varşova otellerinden. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip ve konum olarak Mokotow’un en merkezi yerinde bulunuyor. Oteli İncele & rezervasyon yap

Varşova’da Gezilecek Yerler

Varşova Gezilecek Yerler Haritası
Varşova’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin tıklayın

1.GÜN

 • Kraliyet Şatosu
 • Old Town (Eski Şehir Bölgesi)
 • Kale Meydanı
 • Observation Deck (Gözlem Yeri – Manzara Seyir Terası)
 • Eski Şehir Market Alanı
 • Warsaw Barbican
 • Getto Kahramanları Anıtı (Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie)
 • POLİN Müzesi

2.GÜN

 • Sakson Bahçesi
 • Meçhul Askerin Mezarı
 • Zacheta Ulusal Sanat Galerisi
 • Krakowskie Przedmieście (Krakowskie Caddesi)
 • Kutsal Haç Kilisesi (Holy Cross Church)
 • Warsaw University Library Garden (Varşova Üniversitesi Kütüphane Bahçesi)
 • Copernicus Bilim Merkezi

3.GÜN

 • Varşova Ulusal Müzesi
 • Nowy Świat (Yeni Dünya) Caddesi
 • Kültür ve Bilim Sarayı
 • Varşova Ayaklanma Müzesi (Warsaw Uprising Museum)
 • Lazienki Park
 • Lazienki Sarayı
 • Wilanów Sarayı

1.Kraliyet Şatosu

Varşova Gezi Rehberi
Kraliyet Şatosu / Kalesi – flickr / Ruben Holthuijsen

Eski bir kraliyet ikametgâh yeri olan Kraliyet Şatosu, günümüzde tarihi sanat eserleri ve mobilya koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın en büyük kraliyet konutlarından biri olarak kabul edilen görkemli bir tuğla binadan yapılmış olan şato/kale, 14. yüzyılda Mazovya düklerinin kalesi olarak kurulmuş ve daha sonra 17. yüzyılda Polonya krallarının kraliyet ikametgâhı olmak üzere genişletilmiş.

Varşova Ayaklanması sırasında yıkılmadan önce Polonya parlamentosuna hizmet etmiş. Bugün görünen yapı, orijinal olmasa da, içindeki mobilyaların büyük bir çoğunluğu orijinal parçalardan oluşuyor.

Varşova da görülmesi gereken en önemli yerler arasında olan Kraliyet Şatosu, tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Şehirdeki diğer turistik çekim merkezlerine yakın olmasıyla da öne çıkan yapıda kaçırılmaması gereken bölümlerden bazıları ise ; Büyük Toplantı Salonundaki tavan resmi ve Canaletto olarak da bilinen Bernardo Bellotto’nun 18. yüzyıldan kalma önemli bir resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan Canaletto Odası.

1700’lerde Varşova’nın ayrıntılı tasvirlerini içeren bu resimler, Varşova’nın II.Dünya Savaşı’ndan sonra tarihi anıtlarını ve binalarını yeniden inşa etmeye çalışırken bir referans olarak kullanılmış.

Kalenin avlusunda ve Büyük Balo Salonu’nda düzenli olarak gerçekleşen klasik müzik konserlerinden birine de katılabilirsiniz.

 • Kraliyet Şatosu giriş ücreti ; 40 zloty.
 • Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz şatoya girişler çarşamba günleri ücretsiz.

2.Kale Meydanı

Varşova da görülecek yerler
Kale Meydanı – flickr / kenneth_lee

Sigismund Sütunu ile ünlü olan Kale Meydanı, Kraliyet Şatosu/Kalesi’ne ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Polonya’nın başkentini Krakow’dan Varşova’ya taşıyan Sigismund III’ün heykeli bu sütunun üzerinde yer alıyor.

İlk kez 1644 yılında kurulmuş olan sütun, 1944 yılında Almanlar tarafından devrilmiş ve orijinal kırmızı mermeri granit ile değiştirilmiş.

Kale duvarlarının yanında hâlâ mermer sütun parçaları görülebiliyor.

1982’de Sıkıyönetim döneminde kanlı bir isyan, 1861’de bir ayaklanma sırasında Rusların katliamı ve 1997’de Bill Clinton’ın Polonya’yı NATO’ya kabul ettiği bir konuşma gibi birçok önemli olaya sahne olmuş olan Kale Meydanı, birbirinden renkli ve güzel evlerle çevrili. Hem tarihi hem de çevresindeki mimari yapılar için görülecek yerlerden biri diyebiliriz.

3.Old Town (Eski Şehir)

old town, Polonya Varşova Gezilecek Yerler
Eski Şehir / Flickr / Jorge Lascar

Varşova’nın tam kalbi olarak bilinen Old Town (Eski Şehir), şehirdeki gezilmesi gereken birçok turistik yere ev sahipliği yapıyor. Fakat bölge, özellikle zaman ayrılması gereken çekim merkezlerinden biri.

Birbirinden güzel tarihi yapıları görebileceğiniz bu bölge, arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca şehrin önde gelen cafelerinden ve restoranlarından bazılarını burada bulabiliyorsunuz.

Stare Miasto olarak da bilinen Eski Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İnsanları izlemek, alışveriş yapmak veya yeme içme için şehrin en popüler durağı olarak bilinen bu bölge, ayrıca Varşova’da konaklama için de düşünülebilecek bölgelerden biri.

Eski Şehir, Varşova’nın Yeni Şehir bölgesinin hemen güneyinde, Vistula Nehri’nin sol yakasında yer alıyor. Eğer Varşova’yı ilkbahar veya yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, bu bölgedeki yapılan ücretsiz yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

Orange Umbrella Free Tour ve FreeWalkingTour.com tarafından yapılan bu ücretsiz turlar ile bölgedeki en önemli cazibe merkezlerini çok hızlı şekilde görebilirsiniz. Turlar her ne kadar ücretsiz olsa da, rehbere birkaç zloty bahşiş vermeniz beklenir.Booking.com

4.Observation Deck (Gözlem Yeri – Manzara Seyir Terası)

Gözlem Yeri – Jorge Lascar / flickr

Avrupa’nın hemen her şehrinde olduğu gibi, Varşova’da da şehri tepeden seyredebileceğiniz etkileyici bir gözlem yeri bulunuyor. Kale Meydanı’nda bulunan, meydanın ve Eski Kentin panoramik bir manzarasını sunan bu gözlem yeri, St Anne Kilisesi’nin hemen yanındaki kulede yer alıyor.

Bu çan kulesine 147 basamakla çıkıyorsunuz ve kiliseden ayrı bir şekilde ziyaret edilebiliyor. Kule, sunduğu manzarasının yanı sıra, Barok mimarisiyle de ilginizi çekebilir.

 • Giriş ücreti ; 8 Zloty
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

5.Eski Şehir Market Alanı

Varşova da Gezilecek Yerler - Kale Meydanı
Eski Şehir Market Alanı – flickr / mariusz kluzniak

Varşova’nın en ünlü yerlerinden biri de, tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alan Eski Şehir Market Alanı. Şehrin direncinin bir sembolü olan bu market alanı, hem yerel halk hem de turistler tarafından bir buluşma yeri olarak tercih ediliyor.

Bu meydandaki orijinal binaların çoğu İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış olsa da, savaş sonrası yeniden inşa edilmiş ve meydan UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiş.

Yaz aylarında Varşova’yı ziyaret ediyorsanız, meydanda çok sayıda açık havada hizmet veren mekanları bulabiliyorsunuz. Güzel bir kahve veya bir şeyler yemek için tercih edebileceğiniz bu mekanlarda geleneksel yemeklerin tadına bakabilir, sokak sanatçılarının sunduğu eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz.

13. yüzyılın sonları ve 14. yüzyılın başlarında kurulan Eski Şehir Market Alanı, Varşova’nın en eski yerlerinden biri.

Rönesans döneminin Altın Çağı sırasında meydanın görünümünü yeniden yaratmak için her biri özenle yeniden inşa edilen tarihi binalar ise, meydana farklı bir hava katıyor. Meydanın tam ortasında ise, ünlü bronz deniz kızı heykeli var. Bir zamanlar Varşova’nın eski belediye binasının bulunduğu yer olan heykel, 19. yüzyılın ortalarından beri meydanın odak noktası olmaya devam ediyor.

Deniz kızı, Varşova’nın önemli bir sembolüdür ve arması üzerinde ve şehirdeki diğer birçok mimari parçada da görülür. Heykelin taş kaidesinin altındaki, şehrin Vistül Nehri ile bağlantısını sembolize etmek için tasarlanmış alçak çeşmeye göz attığınızdan da emin olun.

Varşova Tarih Müzesi için meydanın kuzey tarafına gidebilirsiniz. Bir dizi konakta yer alan bu müzede, eski çanak çömlek parçalarından ünlü figürlerin portrelerine kadar çeşitli sergiler bulunuyor. Çoğu sergi hem İngilizce hem de Lehçe olarak etiketlenmiş. Müze, II.Dünya Savaşı’nın ardından şehrin karşı karşıya kaldığı büyük yıkımı ve kapsamlı yeniden inşaat sürecini vurguluyor. Yani sanatseverlerin yanı sıra, tarihe merakı olanların da ilgisini çekebilir.

6.Warsaw Barbican

Warsaw Barbican – flickr / jutta_m__jenning

Warsaw Barbican, şehrin tahkimat sisteminin birkaç kalıntısından biri. Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra restore edilen yapı, Varşova’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Eski Şehir Market Alanı’ndan kısa sürede ulaşabileceğiniz bu tarihi yapı, tam olarak Eski ve Yeni Kent arasında yer alıyor.

Barbican, 16. yüzyıl Polonya’sının Mazowsze bölgesinde yaşayan ve çalışan bir İtalyan Rönesans mimarı olan ve o zamana kadar bakıma muhtaç hale gelen 14. yüzyıl şehir duvarlarının yeniden tasarlanmasında etkili olan Venedikli Jan Baptist tarafından tasarlanmış.

Görkemli bir kaleye benzemesiyle turistlerin beğenisini kazanan Barbican’ı ücretsiz olarak görebilirsiniz.

7.Getto Kahramanları Anıtı

Varşova Gezi Rehberi Blog

Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi‘nin yanında, 1943 Varşova Gettosu Ayaklanması’nın bir anıtı yer alıyor. Eski Şehir bölgesinin dışında, kolay ulaşılabileceğiniz bir konumda bulunan anıt, Varşova’daki en popüler turistik yerler arasında. Anıt ilginizi çekmese de, hemen yanındaki POLİN Müzesi’ni (Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi) ziyaret edebilirsiniz.

Anıtın bulunduğu yerde, Lehçe ve İbranice “Yahudi halkının Onuru ve Özgürlüğü için, Özgür Polonya için, insanın kurtuluşu için Polonyalı Yahudiler için eşi görülmemiş kahramanca mücadeleye düşenler” yazar.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1943’teki Varşova Gettosu Ayaklanması’nı anan bu anıt, 1946 yılında yapılmış ve bugün Varşova’da gezilecek yerler listesindeki en önemli turistik noktalardan bir tanesi.

8.POLIN – Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi

Varşova da gezilecek yerler listesi
Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi – flickr / maciek lulko

Polonya’daki Yahudilerin bin yıllık tarihini belgeleyen, 2014 yılında kapılarını aralayan Polin Müzesi, Fin mimar Rainer Mahlamaki tarafından tasarlanmış bir binada hizmet veriyor.

 • Getto Kahramanlar Anıtı’nın kuzeyinde bulunan müzeye giriş ücreti ise 50 zloty.

9.Sakson Bahçesi

Varşova'da Gezilecek Yerler Blog

Sakson Bahçesi, Ogród Saskiv olarak da biliniyor ve tarihi 18. yüzyıla uzanıyor. Sakson Sarayı’nın hemen yanında bulunan, Varşova’daki ilk halka açık park olan Fransız tarzındaki bu bahçeye tarihi şehir merkezinden toplu taşımayla 10-15 dakikadan kısa bir sürede gidebilirsiniz. Tabii yürüyerek de bahçeye ulaşım mümkün.

Sakson Bahçesi de, Varşova’daki birçok yer gibi İkinci Dünya Savaşı’ndan nasibini almış. Fakat kısa sürede restore edilerek yeniden hizmete açılmış.

Bahçenin ana caddesi boyunca 21 barok heykel, 19. yüzyılın ortalarından kalma bir çeşme ve güneş saatini görebilirsiniz. Ayrıca en yaşlısı 250 yaşında olan çok sayıda ağacı da Sakson Bahçesi’nde görebiliyorsunuz.

10.Meçhul Askerin Mezarı

Varşova Gezi Rehberi
Meçhul Askerin Mezarı – flickr / dennis jarvis

Polonya için canlarını veren bilinmeyen askerlere adanan Varşova’daki Meçhul Askerin Mezarı, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilen ve Polonya’daki bu türden en önemli anıt olan birçok bilinmeyen ulusal mezardan biri.

Piłsudski Meydanı‘nda bulunan anıt, İkinci Dünya Savaşı’na kadar burayı işgal eden Sakson Sarayı’nın hayatta kalan tek kısmı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

2 Kasım 1925’ten bu yana, mezar, Lwów’un Savunması sırasında şehit olan genç bir askerin cesedini barındırıyor.

Çoğu resmi askeri törenin yapıldığı yer olan Meçhul Askerin Mezarı, Çeşme ve heykellerin bulunduğu Sakson Bahçesi’nin hemen yanında ve Ulusal Opera’ya sadece 2 dakika uzaklıkta yer alıyor.

11.Zacheta Ulusal Sanat Galerisi

Varşova Görülecek Yerler Blog
Zacheta Ulusal Sanat Galerisi – flickr / fred romero

Modern ve Çağdaş Polonya sanatına adanmış ve 1900 yılında inşa edilmiş olan Zacheta Ulusal Sanat Galerisi‘nin kalıcı koleksiyonunda ressam ve set tasarımcısı Tadeusz Kantor ve Sürrealist Yahudi heykeltıraş Alina Szapocznikowv gibi önde gelen savaş sonrası sanatçıların parçaları yer alıyor.

 • Zacheta Ulusal Sanat Galerisi giriş ücreti ise, 15 zloty.

12.Krakowskie Caddesi

Varşova da Gezilecek Yerler
Krakowskie Caddesi – flickr / hauke_musicaloris

Krakow Banliyo Caddesi olarak da bilinen Krakowskie Caddesi, Varşova’nın ana caddelerinden biri. Kraliyet Yolu’nun başlangıcından güneye doğru giden bu cadde, turistler arasında olduğu kadar yerel halkın da popüler gezi duraklarından biri.

Varşova’nın tarihini deneyimlemenin en iyi yollarından biri de bu caddede yürüyüşe çıkmak. Başkanlık Sarayı ve Varşova Üniversitesi’nin yanı sıra Barok kiliseleri de caddede görebilir, şehrin önde gelen alışveriş mağazalarına ve restoranlarına uğrayabilirsiniz.

Eski Kent ile Kraliyet Kalesi’ni birbirine bağlayan, yaklaşık 1.5 km uzunluğundaki bu cadde, Varşova’da gezilmesi gereken yerlerden biri.

13.Kutsal Haç Kilisesi

Kutsal Haç Kilisesi – flickr / jorge lascar

Krakowskie Caddesi’nde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kutsal Haç Kilisesi‘nin tarihi 18. yüzyıla uzanıyor. Józef Szymon Bellotti tarafından tasarlanmış olan, barok mimarideki bu kilise hem iç hem de dış mekanıyla büyülüyor. Çok gösterişli bir kilise olmasa da, Varşova’nın en çok ziyaret edilen dini yapılarından biri olduğu için görülmeye değer.

Varşova Ayaklanması sırasında ağır hasar almış olan kilise, 1945 yılında Almanlar tarafından havaya uçurulmuş. Savaştan önceki hali kadar görkemli bir şekilde değil de, daha sade bir biçimde yeniden inşa edilmiş olsa da, yine de Krakowskie Caddesi turunuzda göz atılabilecek turistik yerlerden.

14.Varşova Üniversitesi Kütüphane Bahçesi

Varşova Gezi Rehberi

Varşova’da ücretsiz gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri olan Varşova Üniversitesi Kütüphane Bahçesi, Kutsal Haç Kilisesi’ne birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bahçelerde, büyüleyici bir dekorla birleştirilmiş göletler, granit heykeller ve birçok bitki türü bulunuyor.

Bahçeler, her biri farklı özelliklere sahip olduğundan alt ve üst kısım olarak ikiye ayrılıyor.

Üst kısım sadece Nisan’dan Ekim’e kadar açık olsa da, alt kısım tüm yıl boyunca açık. Ayrıca girişler de ücretsiz.

15.Kopernik (Copernicus) Bilim Merkezi

Varşova da Gezilecek Yerler Blog

Copernicus Bilim Merkezi veya Kopernik Bilim Merkezi, Varşova da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri.

1473’ten 1543’e kadar yaşamış olan Kopernik, Polonya’dan çıkan en ünlü bilim adamlarından ve matematikçilerden biri. Dünyanın güneşin etrafında döndüğü teorisini formüle eden de Kopernik.

Gelişmekte olan elektrik, ışık ve mühendislik gibi konular hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yerlerden biri olan bu bilim merkezi, Varşova Üniversitesi Kütüphane Bahçesi’nin hemen yakınında bulunuyor.

Müzede ayrıca bir çatı bahçesi, tiyatro, planetaryum ve ek etkileşimli sergilerin bulunduğu bir park bulunuyor.

 • Kopernik Bilim Merkezi giriş ücreti ise 30 zloty.

16.Varşova Ulusal Müzesi

Varşova Ulusal Müzesi – flickr / filip_bramorski

Varşova’da görülecek en önemli müzelerden biri olan Ulusal Müze, Polonya’nın en büyük müzelerinden biri ve birçok çağdan kalma çeşitli tarihi eserlere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Yaklaşık 11.000 Mısır, Yunan ve Roma parçasından oluşan antika koleksiyonu, müzenin en dikkat çeken bölümü.

Ayrıca Faras Galerisi de, müzede en çok ilgiyi gören bölümlerden biri.

14. ve 15. yüzyıllardan kalma Polonya Ortaçağ sanatı koleksiyonunda, resimler, sunaklar ve heykeller dahil olmak üzere kiliseler ve katedraller için üretilmiş eserler bulunuyor. Ayrıca müzede, Lucas Cranach, Yaşlı Brueghel, Rembrandt, Courbet ve Renoir gibi tanınmış isimlere ait Erken Modern Çağ ve 19. yüzyıla ait pek çok sanat eseri bulunuyor.

Yaklaşık 1-2 saatte rahatlıkla gezilebilecek müzelerden olan Varşova Ulusal Müzesi’ne Kopernik Bilim Merkezi’nden yürüyerek gidebilirsiniz.

Varşova Ulusal Müzesi giriş ücreti 20 Zloty ve her salı müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

17.Nowy Świat Caddesi

Nowy Świat Caddesi – flickr / john_menard

Varşova’nın ana caddelerinden bir diğeri olan Nowy Świat Caddesi, şehirdeki en kalabalık turist trafiğine sahip olan noktalardan. İkinci Dünya Savaşı’nda tamamen yok edilmiş olan cadde, yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Bugün çok sayıda cafe, mağaza ve restorana ev sahipliği yapıyor ve Varşova’nın nabzını tutmak için en güzel atmosfere sahip olan yer.

Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan cadde ayrıca, Varşova gece hayatı için gidilecek en popüler yerlerden biri. Cadde, birçok bara ve gece kulübüne de ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra, henüz Varşova’da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz bu cadde üzerindeki konaklama birimlerini de inceleyebilirsiniz. Bu caddedeki otellerde konaklayarak Varşova’daki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz.

18.Kültür ve Bilim Sarayı

Kültür ve Bilim Sarayı – flickr / jorge lascar

Palace of Culture and Science (Kültür ve Bilim Sarayı), Varşova’nın en sembolik yapılarından biri. Şehirdeki en ünlü yapılardan biri olan bu cazibe merkezine Nowy Świat Caddesi ziyaretinizden sonra, kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Görkemli mimarisiyle dikkat çeken bu çekim merkezi, şirketlerden eğlence mekanlarına kadar her şeyi barındıran çok işlevli bir yapı olmasıyla öne çıkıyor.

1950’lerde inşa edilen Polonya’nın en yüksek binası olan Kültür ve Bilim Sarayı, 237 metre yüksekliğiyle mutlaka ilginizi çekecektir.

Binanın 42 katında dört tiyatro, çok salonlu bir sinema, iki müze, 3.000 kişilik Kongre Salonu, devlet daireleri, akademik kurumlar ve özel şirketler yer alıyor.

Girişler de ücretsiz. Ancak 30. kattaki gözlem yerine giriş ücreti 25 zloty

→Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-20:00

19.Varşova Ayaklanma Müzesi

Varşova Ayaklanma Müzesi – flickr / jorge lascar

Ağustos-Ekim 1944 yılındaki Varşova Ayaklanması anısına kurulmuş olan müze, Varşova’nın popüler semtlerinden olan Wola’da dönüştürülmüş eski tramvay güç istasyonunda yer alıyor.

Kültür ve Bilim Sarayı’na kısa bir yürüme mesafesinde olan müze, isyancılar tarafından toplanan ve ayaklanma sırasında Varşova Paladyumu’nda gösterilen görüntüleri gösteren bir sinema olan Kino paladyumuyla dikkat çekiyor.

Girişte, ayaklanmaya katılanların anılarını dinlemek için Savaş öncesi telefon alıcılarını kullanabilirsiniz.

Savaşçıların eskiden dolaştığı kanalizasyonların kopyaları da var, şehrin ‘öncesi ve sonrası’ fotoğrafları Nazilerin acımasızlığını gözler önüne seriyor.

Ayaklanmanın 60. yıl dönümünde, 2004 yılında kapılarını aralamış olan müzede, ayaklanmaya katılan çocuklara adanmış bir sergi de var. İsyancıların dolaştığı kanalizasyonların bir kopyası ve Varşova’nın muhteşem manzarasına sahip bir gözlem kulesi de müzenin vazgeçilmezlerinden.

 • Müzeye giriş ücreti 25 zloty

20.Łazienki Park

Łazienki Park – flickr / adriano_oliveira

Varşova’nın en büyük ve en güzel parkı olan Łazienki Park, Royal Baths Park (Kraliyet Hamamları Parkı) olarak da biliniyor.

17. yüzyılda park olarak tasarlanan yapı, zamanla villalar, anıtlar ve saraylar için bir yere dönüştürülerek günümüzdeki halini almış.

Parkta Łazienki Sarayı’nın yanı sıra, geçmişi 1793’e dayanan bir Greko-Romen amfi tiyatro ve 18. yüzyıldan kalma bir limonluk da bulunuyor. Tabii ilginizi çekebilecek daha birçok tarihi yapıyı park içerisinde görebiliyorsunuz.

Varşova’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan Łazienki Park, bugünkü görünümünü büyük ölçüde 18. yüzyılda Kral Stanisław II Augustus döneminde yapılan çalışmalardan sonra almış.

Łazienki, hamam anlamına geliyor. Bu yüzden de park, Kraliyet Hamamları Parkı olarak da biliniyor.

76 hektarlık oldukça büyük bir alana yayılmış olan park, şehrin turist trafiğinden ve gürültüsünden kaçıp, her mevsim huzur bulabileceğiniz bir yer.

 • Giriş ücretsiz

21.Łazienki Sarayı

Łazienki Park’ta yer alan yapay göl üzerindeki adada bulunan Łazienki Sarayı, ayrıca bir ziyareti hakediyor. 8. yüzyılda Kral II. Stanisław Augustus için tasarlanmış olan saray, hem mimarisi hem de iç mekandaki dekorasyonuyla ilgi çekiyor.

Sarayın kuzey cephesinde, göl kıyısında bir revak bulunuyor.

Ana giriş Korint sütunlarının bulunduğu bir girintide, çatı ise mitolojik figürlerin heykellerini taşıyan bir korkulukla çevrili.

Şüphesiz sarayın en dikkat çeken bölümü, zemin katta yer alan Solomon Odası oluyor. Ayrıca Aşağı Galeri’de Jacob Jordaens, Rembrandt ve Rubens’in resimlerini de görebilirsiniz.

Saraya giriş ücreti ise 30 zloty

22.Wilanów Sarayı

Wilanów Sarayı – flickr / cezary_borysiuk

Tarihi şehir merkezinin biraz dışında bulunan Wilanów Sarayı, Varşova’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek en görkemli yapılardan biri.

17. yüzyılın sonlarına doğru Kral Jan III Sobieski için bir yazlık saray olarak inşa edilmiş olan yapı, birçok heykeli ve barok mimarisiyle büyülüyor.

Dış cephede madalyonlar, büstler, heykeller ve diğer Barok süslemeler bulunurken, iç dekor alçı işçiliği ve fresklerle dolu. Beyaz Salon, Kral Kütüphanesi, Kral Yatak Odası ve heykellerle ve muhteşem tavan freskleriyle çevrili Kuzey Galerisi, sarayda mutlaka görülmesi gereken bölümlerden.

Güzel ön cephesi ve sanat dolu iç mekanlarının yanı sıra, saray ayrıca etkileyici geniş bahçelere ve bir göle sahip. Saray bugün, ülkenin sanatsal ve kraliyet mirasına ev sahipliği yapan bir müze olarak hizmet veriyor.

 • Saray giriş ücreti 25 zloty ve her perşembe sarayı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.
 • Şehir merkezinden 116, 180 ve 519 nolu otobüslere binerek saraya gidebilirsiniz.

23.Varşova Praga Bölgesi

Varşovada gezilecek yerler blog
Praga bölgesi – kaynak
flickr / ula

Stara Praga olarak da bilinen, Varşova’da gezilmesi gereken yerler arasında olan birkaç cazibe merkezine ev sahipliği yapan Praga Bölgesi, St.Michael Katedrali ve Aziz Florian Katedrali’yle ünlü. Çok ziyaret edilen bir bölge olmasa da, Varşova’da alternatif gezilecek yerler arasında olabilir.

Turistlere yasak bir bölgeymiş gibi algılanan bu bölge, Varşova’nın en yoksullarına ev sahipliği yapıyor. Birçok turist rehberine göre de akşam saatlerinde dışarı çıkmak istemeyeceğiniz yerlerden biriymiş. Aslında yanımızda bir erkek olsaydı, kesinlikle göz atmaya değerdi diye düşündüğümüz yerlerden biri 🙂

Fakat bu bölgeyi görmek istiyorsanız, yine de bir rehber eşliğinde veya bir Polonyalı ile gidin deriz.

Varşova’ya Ne Zaman Gidilir ?

Varşova da gezilecek yerler listesi

Dört mevsim farklı bir atmosfere sahip olan Varşova için en ideal zaman, ilkbahar ve yaz ayları olsa da, Varşova kış aylarında da güzel. Soğuk havalara aldırış etmeden gezinebiliyorsanız, bu şehri en ucuz olduğu zamanda, kış aylarında da ziyaret edebilirsiniz. Tabii birçok festivalin ve etkinliğin yapıldığı haziran ve temmuz ayları, Varşova’yı ziyaret etmek için en ideal zaman.

Varşova’da Yeme İçme

Avrupa’nın en sevilen gastronomi şehirlerinden biri olan Varşova, geleneksel Polonya yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetleriyle adından söz ettiriyor. Her bütçeye uygun bir restoranı bulabileceğiniz Varşova’da, en popüler ve en kaliteli restoranlar tarihi şehir merkezinde bulunuyor olsa da, şehir merkezi dışında da çok sayıda restoranı ve şirin cafeleri bulabilirsiniz.

Varşova’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler ise ;

Barszcz

Besleyici bir pancar çorbası olan barszcz, içine atılmış patates ve sebzeler, bir kroket (‘barszcz z krokietem’) veya içinde yüzen minyatür pierogi (‘barszcz z uszkami’) ile veya sadece içmek için bir kupada et suyu olarak servis edilebilir. Şehirdeki restoranların hemen hepsinde bu geleneksel yemeği bulabilirsiniz.

Bigos

Geleneksel olarak bir kış yemeği olan Bigos, büyük partiler halinde yapılan doyurucu bir yahnidir.

Standart bir tarif olmamasına rağmen, malzemeler genellikle çok sayıda taze ve salamura lahana, arta kalan et parçaları ve sosis, soğan, mantar, sarımsak ve eldeki diğer her şeyi içerir.

Lahana sarması (Gołąbki)

Varşova’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri olan Lahana Sarması, pişirilmeden önce sığır eti, soğan ve pirinçle doldurulmuş haşlanmış lahana yapraklarından oluşur ve domates veya mantar sosuyla servis edilir.

Kotlet schabowy

Viyana şnitzeline benzeyen Kotlet schabowy, Muhtemelen Polonya’daki en popüler öğle/akşam yemeği.

Domuz eti veya sığır etinden yapılan versiyonları bulunur. Bu yüzden sipariş vermeden önce bu geleneksel yemeğin hangi etten yapıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Pierogi

Ve şüphesiz Polonya’nın en ünlü lezzetlerinden Pierogi de, Varşova’da denenmesi gereken en popüler yemeklerinden biri. Geleneksel olarak patates (Ruskie), tatlı peynir, et, mantar ve lahana, çilek veya erik ile doldurulmuş hamurdan yapılan Pierogiler, ülke genelinde olduğu gibi Varşova’da da turistlerin en popüler yemeklerinde biri. Şehirdeki restoranların büyük bir bölümünde Pierogileri bulabilirsiniz.

Placki

Bu yağlı, kızarmış patates krepleri genellikle üzerine gulaş dökülerek yeniyor olsa da, sade olarak da oldukça lezzetlidir. Varşova’daki cafelerin ve restoranların bir çoğunda bu krepleri de bulabilirsiniz.

Zapiekanka

Varşova da Gezilecek Yerler Blog
Zapiekanka – kaynak ; flickr / Azul Neon

Polonya Pizzası olarak da bilinen Zapiekanka, özellikle Leh halkı tarafından tüketilen lezzetlerden biri olsa da, turistler arasında da oldukça popüler.

Bayat bir baget ekmek alın, üzerine eritilmiş peynir dökün ve ardından mantar ve ketçap ile kaplayın. Zapiekankanız hazır. Kendiniz yapmak istemezseniz de, şehirde bar&restoranlarda veya cafelerde de bu yemeği deneyebilirsiniz.

Zygmuntówka

Varşova Gezi Rehberi

En popüler Varşova pastası.

Adı, heykeli Zamkowy Meydanı’ndaki sütuna monte edilen Kral Sigismund III Vasa’dan türetilmiş olan pasta, çikolatalı köpük, kızılcık reçeli ve krem şantiden oluşuyor. Farklı versiyonları da olan pastayı, eski kent bölgesindeki cafe ve pastanelerin hemen hepsinde bulabilirsiniz.

Varşova’da gezilecek yerler listesi tabii ki yukarıdaki 23 yerden ibaret değil. Bu listeye çok daha fazla turistik cazibe merkezi ekleyebilir ve daha birçok yapılacak şey bulabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR