Ana SayfaAvrupaPolonyaGdansk Gezilecek Yerler | En Popüler 20 Yer

Gdansk Gezilecek Yerler | En Popüler 20 Yer

Baltık Denizi’nde bulunan ve Polonya’nın son zamanlardaki trend şehirlerinden olan Gdansk, Varşova, Krakow ve Wroclaw gibi daha popüler şehirlerden dolayı göz ardı ediliyor olsa da, kesinlikle Polonya gezinizde rotanızda olması gereken şehirlerden biri diyebiliriz.

Gdansk, günübirlik gezilerle de hızlıca keşfedilebiliyor, ancak şehirde görülmeye değer çok sayıda turistik yer olduğundan en az iki gün, ideal olarak da üç gün bu şehirde kalmayı düşünün deriz.

Gdansk, ayrıca günübirlik turlarla Polonya’nın birbirinden etkileyici tarihi yapıları ve diğer turistik cazibe merkezlerini görebilmek için de iyi bir üs konumundadır. Stutthof Toplama Kamp’ı buna en iyi örnek olabilir.

Pomeranya Voyvodalığı’nın başkenti olan Gdansk, Konumu, önemli bir nakliye alanı olması ve Varşova ile Kraków’u birbirine bağlayan ülkenin tamamından geçen Vistula nehrinin ağzında olması nedeniyle son birkaç yüzyıldır onu oldukça önemli hale getirmiştir. Şehir, Polonya ve dünya tarihinde birçok belirleyici anın mekanıdır. Nazilerin saldırıp İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasına yol açan ilk bombaları attığı yer de tam olarak burasıdır.

Gdansk Gezilecek Yerler

Genç bir atmosfere ve havalı kulüp ve barlarla gelişen gece hayatına sahip, son derece tarihi bir şehir olan Gdansk, keşfetmesi kolay ve eğlenceli bir şehir. Polonya’nın en önemli liman şehirlerinden biri olarak bilinen, eski dünya mimarisi ile modern özelliklerin bir karışımına sahip olan Gdansk, her yaştan gezgini bu tarihi şehre aşık olmaya ikna edecek çok sayıda aktivite ve turistik mekana sahiptir.

Gdansk’ta gezilmesi gereken popüler cazibe merkezlerine geçmeden önce, şehirde kalabileceğiniz en iyi bölgeden bahsetmekte de yarar var. Gdansk’ta nerede kalacağınıza henüz karar vermediyseniz, Old Town (Eski Kent) bölgesinde kalın deriz. Bu bölge, hem şehirdeki simge yapılara ev sahipliği yapıyor, hem de çok sayıda otel, restoran, kafe, bar ve alışveriş spotları bulabileceğiniz yer. Bölgedeki otelleri incelemek için tıklayın ; Gdansk Old Town Otelleri

Gelelim Gdansk gezilecek yerler arasındaki en popüler cazibe merkezlerine ;

1.The Golden Gate (Altın Kapı)

The Golden Gate (Altın Kapı)

Kuşkusuz şehrin ana cazibe merkezlerinden ve sembollerinden biri, şehrin tarihi merkezinin kalbinde yer alan, Rönesans tarzı güzel bir şehir kapısı olan Altın Kapı‘dır.

Eski bir Gotik kapının yerine 1612-1614 yılları arasında inşa edilen Altın Kapı, altın detayları, kemerli görünümü, tanımlayıcı oymaları ve barışı, özgürlüğü, zenginliği, şöhreti, kutsallığı simgeleyen 8 heykeliyle öne çıkıyor.

Golden Gate, özellikle sayısız kafe, restoran ve mağazayla dolu popüler bir cadde olan Uzun Cadde’nin batı ucunda yer alıyor.

2.Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi

Belediye Binası’nın hemen önünde yer alan Neptün Çeşmesi, 1549 yılından beri Gdansk’ın en önemli mimari eserlerinden biri olmaya devam ediyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Gdansk’ın büyük kısmı yıkılmış olsa da, bu çeşme Almanlar tarafından gizlenmiş ve diğer değerli eşyalarla birlikte saklanmıştı.

2011 yılında yeni bir görünüm kazanmış olan Neptün Çeşmesi, günümüzde Gdansk’ın en çok ziyaret edilen yapılarından biri.

Gdansk’ın tarihi merkezinde, tam olarak Long Market’te (Uzun Pazar) yer alan Neptün Çeşmesi’ne şehrin birçok noktasından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

3.Avrupa Dayanışma Merkezi

Avrupa Dayanışma Merkezi

1980 yılında Lenin Tersanesi’nde kurulan dayanışma ve sivil direniş hareketi tarafından başlatılan, Avrupa Birliği içindeki fikirlerin, insanların ve ulusların birliğine adanmış bir alan olan, 5 katlı, yüksek Avrupa Dayanışma Merkezi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

6 farklı sergisi aracılığıyla ziyaretçilere ve yerel halka dayanışma hareketinin neyle ilgili olduğunu gösteren çok sayıda örnek sunan Avrupa Dayanışma Merkezi‘nin müze bölümünü de kaçırmayın. Bu çağdaş müze, Gdansk’ın geçmişini ve Doğu Avrupa’da komünizmin çöküşünün tarihini derinlemesine araştıran bir merkez olarak hizmet veriyor. Müze, işçi Lech Walesa’nın öncülüğünü yaptığı Dayanışma Hareketi’nin emek örgütlenmesinin bir parçası olarak başladığı eski Lenin Tersanesi’nin yakınında yer alıyor. Binanın kendisi de ilginç mimari unsurlara sahiptir ve kesinlikle görülmeye değerdir.

Büyüleyici sergilerin yanı sıra, şehrin ve nehrin en iyi manzarasına sahip muhteşem bir çatı terası, kafe, restoran, yemyeşil bir bahçe, kütüphane ve okuma odaları da var.

4.Westerplatte

Westerplatte

Çoğu kişi İkinci Dünya Savaşı’nın Almanya’nın Polonya’yı işgaliyle başladığını biliyor ama ilk nereye saldırdıklarını biliyor musunuz ?

1 Eylül 1939’da Naziler şehrin kuzey ucundan Gdansk’a saldırdı.

Bölgeye Westerplatte adı verildi. Baltık kıyısında yer alan bu bölge, Polonya’nın transit deposunu barındırıyordu ve bu da onu Nazi Almanyası için önemli bir hedef haline getiriyordu.

Westerplatte, 1939’da bu noktada hayatını kaybedenlerin anısına dikilen bir anıt kompleksidir. 25 metre yüksekliğinde ve 200’den fazla granit bloktan oluşan “Kıyı Savunucuları” adlı uzun anıt ise, buradaki en ilgi çekici yerlerden biri.

Westerplatte, Gdansk’tan sadece 15 dakika uzaklıkta yer alıyor.

5.Royal Way (Kraliyet Yolu)

Royal Way (Kraliyet Yolu)

Altın Kapı ile Yeşil Kapı ve Yeşil Köprü arasındaki kısım olarak bilinen Kraliyet Yolu, adını 18. yüzyılda Polonya Kralı’nın Varşova’dan Gdansk’a yaptığı ziyaretlerden alan ve şehrin içinden geçen aynı güzergahı kapsayan bir yürüyüş yoludur.

Long Market, yani Uzun Pazar olarak da bilinen bu yol, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edilen sokak binalarıyla dolu. Birbirinden güzel mimariye sahip bu binaların yanı sıra, şehirdeki en ünlü restoranlardan ve kafelerden bazılarını burada bulabilirsiniz. Ayrıca bu yol, Gdansk’ın en fotojenik noktalarından biri.

6.St. Mary Kilisesi

St. Mary Kilisesi Gdansk

190.000 metreküpe varan hacmiyle dünyanın tuğladan yapılmış en büyük üç kilisesi arasında sayılan, gotik mimarisiyle dikkat çeken St. Mary Kilisesi’nin yapımına 14. yüzyılda başlanmış.

1460’lı yıllardan kalma bir astronomik saat, 1510’larda yükseltilmiş yüksek sunak ve 15. yüzyılın başında oyulmuş muhteşem Gotik taş pietà gibi hazinelere sahip olan kilise, II. Dünya Savaşı sırasında ciddi anlamda hasar almış olmasına rağmen, çoğu orijinal yapı korunarak restore edilmiş.

Günümüzde bu kilise, şüphesiz Gdansk gezilecek yerler arasında en çok ilgiyi gören yapılardan biri. Hem dış mimarisi hem de iç mekan süslemeleri ve eserleriyle kaçırmak istemeyeceğiniz cazibe merkezlerinden.

Polonya’nın diğer popüler şehirlerinden olan Krakow (Göz at ; Krakow gezilecek yerler) ve Varşova (Göz at ; Varşova gezilecek yerler) yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.

7.Gdansk Crane

Gdansk Crane

Long Embankment’teki eski limanının bulunduğu yerde bulunan Gdansk Crane, şehirdeki en çok fotoğrafı çekilen cazibe merkezlerinden biri.

Gdansk Crane, tarihi 14. yüzyıla uzanan bir vinç. Bu makine parçası, Gdansk’ın Hansa Birliği’nde olduğu zamanlara dayanıyor ve dört ton kargoyu yükleyip boşaltabiliyor ve onu 11 metre yüksekliğe kaldırabiliyordu.

Artık Ulusal Denizcilik Müzesi tarafından bakımı yapılan, 1500’lerden 1700’lere kadar limandaki iş ve günlük yaşamı konu alan tekerlekleri ve sergiyi görmek için içeriye de göz atabilirsiniz.

8.Oliwska Katedrali

Oliwska Katedrali

Oliwa Katedrali olarak da bilinen Oliwska Katedrali, Gdansk şehir merkezine ortalama 10 km uzaklıkta bulunmasına rağmen şehirdeki en çok ziyaret edilen yapılardan bir tanesi.

Katedralin tarihi ise 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

Zaman içinde yangın ve İsveç askerlerinin sebep olduğu yıkımlar da dahil olmak üzere pek çok yıkıma uğrayan Oliwska Katedrali, birçok kez restore edilip onarılmış.

Bugün katedral, hem mimarisi hem de iç mekandaki ilgi çekici eserleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. 2 ana sunak da dahil olmak üzere sunaklarda Gdansk yerli sanatçılarının 17. yüzyıldan kalma tablolarına göz atmayı unutmayın.

9.St Catherine Kilisesi

St Catherine Kilisesi

Gdansk’taki en eski kilise olan ve geçmişi 1220’lere dayanan St. Catherine Kilisesi, o dönemde kasabanın tek kilisesiymiş.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra zaman içinde savaş ve yangınlar da dahil olmak üzere pek çok değişiklik ve yıkıma uğrayan kilise, 2006’da bir yangın daha geçirdi. Ancak içerideki eserler çok fazla zarar görmeden günümüze kadar saklanabilmiş.

Tuğladan yapılmış olan bu kilise, Gdansk’ın eski kent bölgesinde merkezi bir konumda yer alıyor. Diğer simge yapılardan kiliseye ulaşım oldukça kolay. Ayrıca kilisenin kulesine çıkarak eşsiz bir şehir manzarası seyretmek de mümkün.

10.Ana Belediye Binası

Ana Belediye Binası Gdansk

2. Dünya Savaşı sırasında yıkılmış olmasına rağmen, Ana Belediye Binası, savaştan sonra dikkatlice yeniden inşa edildikten sonra hala güzel bir şekilde ayakta duruyor ve şimdi Gdansk’ın muhteşem tarihi merkezini süslüyor.

16. yüzyılın ortalarında Hollandalı mimarlardan oluşan bir ekip tarafından tasarlanmış olan Ana Belediye Binası, şehirdeki en güzel mimariye sahip yapılardan biri.

Bu Gotik ve Rönesans binası, Kuzey Avrupa’nın en güzel Rönesans salonlarından birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

İç mekan da Tarih Müzesi tarafından yönetilmektedir ve Hollanda Maniyerist tarzında görkemli devlet odalarına sahiptir.

Ayrıca Belediye Binası’nın müze bölümü de bulunuyor. Zaten bu bina, daha çok ev sahipliği yaptığı müzesiyle görülmeye değerdir.

Ana merdivenin solundaki kapıdan binaya erişin. Bu kapı sizi solunuzdaki bilet gişesine ve ardından iç avluya götürür. Karşılaştığınız ilk odalar, Büyük Konsey Salonu ve Büyük Weta Salonu’dur. Bu salonda oldukça büyük ve gösterişli bir şömine ve Isaac van der Block’un Gdansk’ın Apotheosis’i de dahil olmak üzere harika tavan resimleri yer alıyor. Sonraki odalarda16. ve 17. mobilyalar ve müzenin Gdansk’ın gümüşçülük dönemini vurgulayan 600 gümüş parçasından örnekler bulunmaktadır. Pile Galerisinde geçici sergiler de gösteriliyor.

Müzenin en üst katında, savaştan hemen önce günlük Gdansk’ta yaşamın nasıl olduğunu gösteren bir sergi yer alıyor. Yaz aylarında buradan Belediye Binası kulesinin tepesine tırmanabilir ve şehrin ve yakındaki St Mary Kilisesi’nin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ana Belediye Binası, mutlaka Gdansk gezilecek yerler listenizde olması gereken en etkileyici cazibe merkezlerinden biri.

11.İkinci Dünya Savaşı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı Müzesi

2. Dünya Savaşı’nın acımasız gerçekliğini görebileceğiniz yerlerden biri olan İkinci Dünya Savaşı Müzesi, Altın Kapı’ya yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konumda yer alıyor.

2017 yılında açılmış olan ve açıldığı günden günümüze Gdansk’ın en etkileyici müzesi olma unvanına sahip olan İkinci Dünya Savaşı Müzesi, yaklaşık 2.000 esere sahip. Sergiler alışılmışın dışında bir şekilde tasarlandı ve bu nedenle bir paragrafta anlatmak zor, ancak çok sayıda sürükleyici, içinden geçilebilen enstalasyonlar var.

12.Ulusal Denizcilik Müzesi

Ulusal Denizcilik Müzesi

Keyfini çıkarabileceğiniz birkaç interaktif deneyimle birlikte şehrin denizcilik geçmişinin tarihine eksiksiz bir bakış sunan Ulusal Denizcilik Müzesi‘ni ziyaret etmeyi unutmayın, özellikle Gdansk’ı çocuklarınızla ziyaret ediyorsanız.

Ulusal Denizcilik Müzesi, limanın eksiksiz bir tarihini oluşturan Gdansk Crane ve Sołdek buharlı gemisi dahil olmak üzere dört ayrı müzeden oluşur.

13.Stutthof Toplama Kampı

Gdansk Polonya

Gdansk’ın 35 kilometre doğusunda yer alan Stutthof Toplama Kampı, 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da yer aldığı tahmin edilen 44.000 kamptan biri. Çoğunluğu Polonyalı Yahudilerden oluşan yaklaşık 100.000 kişi Stutthof Toplama Kampına götürüldü ve bunların çoğu (60.000) kampın korkunç koşullarında hayatını kaybetti.

Günümüzde eğitim turları için açılan toplama kampına bir ziyaret planlayabilir, dar kışlaları, gaz odalarını kendi gözlerinizle görebilir, her yaştan insanın yaşamak zorunda kaldığı koşulları ve birkaç çarpıcı hikayeyi öğrenebilirsiniz.

14.AmberSky Gdansk

AmberSky Gdansk

Ołowianka Adası’nda aynı anda 8 kişiye kadar sığabilen kapalı kabinlere sahip eğlenceli bir dönme dolap olan AmberSky‘a binerek şehrin eşsiz manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

Bu eğlenceli yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor ve 50 metre yükseklikten Gdansk’ı izleme şansı sunuyor.

Daha farklı bir deneyim için cam zeminli kabinlere girmeyi de düşünebilirsiniz.

15.Amber (Kehribar) Müzesi

Gdansk Polonya

Amber Müzesi’nde, modern, sanatsal çağdaş mücevherlerin yanı sıra 16., 17. ve 18. yüzyıllardan kalma çarpıcı bir kehribar sanatı koleksiyonu var.

Yerel aristokratların kehribardan yapılmış her türlü lüks ev malzemesine sahip olması nedeniyle yüzyıllardır yerel kültürün büyük bir parçası olmuşlardır.

Eski bir hapishanenin içinde, yüzlerce kehribar eserin bulunduğu bir müze olan Amber Müzesi’nde, parçaların önemini, bölgenin coğrafyasını ve bölgenin kehribarla bu kadar bol olmasına yol açan tarih öncesi olayları öğrenebiliyorsunuz.

16.Oliwski Park

Oliwski Park

Polonya’dan çok Paris’in Lüksemburg Bahçeleri’ne benzeyen Oliwski Park, çiçek tarhları ve mükemmel bakımlı ağaçlar ve çalılarıyla huzurlu ve rahat bir atmosfer sunuyor.

Gdansk’ın en güzel parklarından biri olarak kabul edilen Oliwski Park, Gdansk şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta yer alıyor olsa da, yine de görülmeye değer.

Geniş yeşil alanlarda lezzetli bir pikniğin keyfini çıkarın, göletlerin ve çeşmelerin sesiyle rahatlayın veya çardaklarda oturup huzurun tadını çıkarın.

Ayrıca parktan ayrılmadan Dionysos Kulakları olarak da bilinen “fısıldayan mağaraları” ziyaret etmeyi de unutmayın.

17.Malbork Kalesi

Malbork Kalesi

Dünyanın en büyük kalelerinden biri olan Malbork Kalesi, Gdansk’a arabayla bir saatten daha kısa mesafede yer alıyor. Daha çok Gdansk’tan günübirlik turlarla ziyaret edilen bir yer olduğu için yeteri kadar zamanınız yoksa bu kaleyi es geçebilirsiniz.

Kale, 14. yüzyılda Cermen Şövalyeleri tarafından tamamlanmış. Bu geniş kale ve hisarın içinde, Büyük Üstat Sarayı, Yüksek Kale Avlusu, Amber Müzesi ve eşsiz manzaralar sunan kule dahil, görülecek pek çok şey vardır.

Kale, mevsime bağlı olarak genellikle sabah 10’dan akşam 4 ya da 7’ye kadar açıktır. İster bireysel olarak isterseniz de turlarla kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

18.Wisloujscie Kalesi

Wisloujscie Kalesi

Wisloujscie Kalesi, Vistula Nehri ile Gdansk Körfezi’nin ağzında yer alan 700 yıllık dairesel bir kaledir. Uzun tarihi boyunca kale deniz feneri, savunma noktası ve hapishane olarak kullanılmış.

Kriegsmarine için bir depo, bir sahra hastanesi, bir hapishane ve hatta bir yelken kulübü de dahil olmak üzere farklı zamanlarda çeşitli rollere hizmet eden kale, bugün ziyaretçilerini kalenin iç mekanlarını, yakındaki nehrin muhteşem manzaralarını, eski topları, ve diğer askeri emanetleri görmeye davet ediyor.

Westerplatte’nin yakınında bulunan, Polonya kıyısındaki en eski yapılardan biri olan ve tarihsel olarak Vistula Nehri yoluyla gelen gemileri koruyan bir gözetleme kulesi olarak kullanılan bu kale, şehir merkezine biraz uzak olsa da, yine Gdansk gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça popüler bir cazibe merkezi.

19.High Gate

High Gate GdanskAltın Kapı kadar olmasa da, High Gate de (Yüksek Kapı), görülmeye değer tarihi yapılardan bir tanesi.

1588 yılında Gdansk şehrinin girişi sayılan Yüksek Kapı, şehrin batı tarafından geçerek Polonya krallarını karşılayan son derece güzel ve detaylı bir şehir girişidir. Kraliyet kapısının adı, köprünün sudan yüksek bir yerde olmasından ve tarihsel olarak kapının çevresinden geçen bir hendekten kaynaklanmaktadır.

20.Mariacka Caddesi

Mariacka Caddesi Gdansk

St Mary’s Kilisesi’nden başlayıp Motlawa Nehri ve St Mary’s Kapısı’na doğru doğuya doğru devam eden Ulica Mariacka (Mariacka Caddesi), muhteşem portallara sahip dar tüccar evlerinin çevrelediği, arnavut kaldırımlı keyifli bir caddedir.

Şehirdeki en fotojenik yerlerden biri olan Mariacka Caddesi, güzel bir Instagram spotu olmasıyla da ünlüdür. Birbirinden renkli binalara sahip caddede, ayrıca birkaç restoran da var.

POPÜLER YAZILAR