Ana SayfaPolonyaKrakow Gezi Rehberi3 Günde Krakow'da Gezilecek Yerler & En Popüler 24 Yer

3 Günde Krakow’da Gezilecek Yerler & En Popüler 24 Yer

Havasına güvenilmeyecek Avrupa şehirlerinden biri olan Krakow, daha çok uluslararası öğrencileriyle ünlü, son zamanlarda en hızlı gelişen, kültürel cazibe merkezleriyle dolu dinamik bir şehir.

Genç nüfusu sayesinde, eşsiz bir gece hayatı deneyimi sunan Krakow, tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle adından söz ettiriyor. Krakow’da gezilecek yerler listesinin popüler çekim merkezlerinin büyük bir bölümü de ‘Old Town’ (Stare Miasto – Eski Kent) ve çevresinde toplanıyor, yani gezinmesi oldukça kolay. Ayrıca toplu taşıma oldukça gelişmiş olduğundan, bir yerden diğerine gitmek de çok kolay.

Krakow, sanılanın aksine ucuz bir şehir değil. Fiyatlar Almanya veya Fransa’nın birçok şehrine eş değer. Erasmus’u Lodz, Gdansk veya diğer ucuz şehirlerde yapan öğrencilere göre Polonya ucuz. Evet bu şehirler ciddi anlamda ucuz olabiliyor, fakat Varşova veya Krakow konusunda aynı şeyi söylemek pek de mümkün olmuyor. Bu yüzden nerede konaklayacağınızdan, nerede yiyip içeceğinize kadar bir plan yapmanız gerekebilir, özellikle düşük bütçeli bir Krakow gezisi planlıyorsanız.

Krakow Kaç Günde Gezilir ?

Krakow

Her geçen gün gelişen, yeni yeni turistik cazibe merkezlerinin eklendiği Krakow’da gezip görülecek yerler için dolu dolu iki gün yeterli oluyor. Fakat Krakow çevresi ve gece hayatı için de bir planınız varsa, en az 3 gün bu şehirde konaklayın deriz. Çünkü Auschwitz-Birkenau Kampı için bile yarım günden fazla bir süre ayırmanız gerekebiliyor.

Auschwitz-Birkenau Kampı, Krakow’da mutlaka görülmesi gereken en anlamlı yerler arasında. Eğer bu kamp alanına gitmeyi planlıyorsanız, 1 gün fazladan şehir turunuza eklemenizde yarar var.

Krakow’da Konaklama İçin En İdeal Yerler

Krakow Eski Kent Bölgesi
Krakow Eski Kent Bölgesi

Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna en merkezi cevap, şüphesiz Old Town oluyor. Aşağıdaki gezilecek yerler haritasında görebileceğiniz üzere, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü Old Town (Eski Şehir) bölgesine yakın bir konumda bulunuyor.

Eski Şehir bölgesi, Krakow’da en fazla tesise ev sahipliği yapan bölge. Bu yüzden hemen her bütçeye ve zevke uygun bir tesis çok rahatlıkla bulunabiliyor. Fakat çok düşük bütçeli bir Krakow gezisi planlıyor ve toplu taşıma araçlarıyla aranız iyiyse, tarihi şehir merkezinin dışındaki diğer bölgelere de göz atabilirsiniz.

⇒Tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yakın olup, şehrin kalbinin attığı yerde olayım diyorsanız Old Town Otelleri‘ne,

⇒Krakow gece hayatı için en popüler bölgede olayım, turistik cazibe merkezlerine uzun yürüyüşler sonrası veya toplu taşıma araçlarıyla giderim diyorsanız Kazimierz Otelleri‘ne Booking.com üzerinden göz atabilirsiniz.

Old Town’da otel önerisi olarak ; şehrin en popüler ve en ideal konumuna sahip otellerinden olan 3 yıldızlı Hotel 32 Kraków Old Town veya 4 yıldızlı Aparthotel Stare Miasto adlı tesise göz atabilirsiniz.

Kazimierz bölgesinde de, 4 yıldızlı Hotel Perfect veya The Loft All-Inclusive Hotel Adults Only adlı tesise göz atılabilir. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Krakow’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Krakow’da Gezilecek Yerler

Krakow Gezilecek Yerler Haritası
Krakow’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps’te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Ana Meydan (Rynek Główny)
 • The Cloth Hall
 • Rynek Underground
 • St Mary’s Basilica (Azize Meryem Bazilikası)
 • Stare Miasto (Old Town – Eski Şehir Bölgesi)
 • Krakow Planty
 • St. Francis Kilisesi
 • Aziz Peter ve Paul Kilisesi

2.GÜN

 • Wawel Katedrali
 • Wawel Kalesi
 • Smocza Jama (Ejderha Mağarası)
 • Manggha Centre
 • Kazimierz Bölgesi
 • Nowy Meydanı (Plac Nowy)
 • Vistulan Boulevards
 • Plac Bohaterów Getta (Getto Kahramanlar Meydanı)
 • Çağdaş Sanat Müzesi – MOCAK
 • Oskar Schindler’ın Emaye Fabrikası

3.GÜN

 • Krakus Mound (Krakus Höyüğü)
 • Polonya Havacılık Müzesi
 • Kościuszko Höyüğü (Kopiec Kościuszki)
 • Tyniec Manastırı
 • Wieliczka Tuz Madeni
 • Auschwitz-Birkenau Kampı
Powered by GetYourGuide

1.Ana Meydan (Rynek Główny)

Krakow Gezi Rehberi

Pazar Meydanı olarak da bilinen Ana Meydan, Krakow’un Orta Çağ’dan kalma Eski Şehir bölgesinin tam kalbinin attığı yer. Hem turistlerin hem de yerel halkın popüler gezi duraklarından biri olmasının yanında, gösterişli mimari yapılarla çevrili olması ve çok sayıda mekana ev sahipliği yapması, meydanın öne çıkan özelliği.

Şehirdeki öne çıkan cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın konumuyla, Krakow Turu için en ideal başlangıç noktalarından biri olabilir. Ayrıca şehir gezisi sonrası bir şeyler yemek veya içmek için mola verilebilecek en ideal adres.

40.000 metrekarelik büyük bir alanı kaplayan meydan, kafeler, müzeler, kulüpler, barlar, hediyelik eşya dükkanları, tarihi yerler, oteller ve pansiyonlar gibi turist olarak ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi sunuyor.

2.The Cloth Hall

The Cloth Hall, Krakow

The Cloth Hall (Kumaş Salonu – Alışveriş Merkezi), Ana Meydanı süsleyen en popüler cazibe merkezlerinden.

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Cloth Hall, Krakow’da alışveriş için gidilecek yerlerden biri olsa da, bina, mimarisiyle de Krakow’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çekim merkezlerinden.

Çok sayıda hediyelik eşya, biblolar, kıyafetler ve takıları bulabileceğiniz bu kapalı alışveriş merkezinin tarihi ise 14. yüzyıla uzanıyor ve yüzlerce yıldır bir ticaret merkezi olarak hizmet veriyor.

Bu tarihi yapı ayrıca 19. Yüzyıl Polonya Sanatı Galerisi‘ne de ev sahipliği yapıyor. Yukarıdaki katta yer alan bu galeride ülkenin en ünlü sanatçılarından bazılarının 1.300’den fazla resim ve heykelini görebilirsiniz.

Józef Chełmoński ve atların yağlıboya tablolarıyla ünlü Piotr Michałowski’nin çalışmalarını görebileceğiniz galerideki en dikkat çeken eserler ise, Jan Matejko’nun devasa tabloları oluyor. Cüzi bir giriş ücreti olan bu galeriyi Pazar günleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca pazar tüm hafta açıkken, galeri pazartesi hariç her gün ziyaret edilebiliyor.

3.Rynek Underground

Rynek Underground

Ana Meydanı’n altında, bir yeraltı yolu olan Rynek Underground, Krakow da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri.

Orta Çağ kazılarında bulunan satıcıların tezgahlarına götüren eşsiz bir müze olan Rynek Underground, Ana Meydanı’n yaklaşık 4 metre altında bulunuyor.

Krakow’un Orta Çağ’da nasıl bir yer olduğuna dair bir fikir veren müze, multimedya sergileri, videolar ve Ortaçağ eserlerini içeriyor.

Müzenin kalıcı sergisinin adı “Krakow’un Avrupalı Kimliğinin İzlerini Takip Etmek” ve amacı, arkeolojik alan ve diğer ilginç fotoğraflar ve rekreasyonlar sayesinde ilk yerleşimcilerden Orta Çağ dönemine kadar şehrin tarihinin izini sürmek.

Rynek Underground, sadece yabancı turistlerin değil, Polonyalıların da en çok ziyaret ettiği müzelerden biri. Bu yüzden, Krakow’u yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız, biletinizi online almanızda yarar var.

 • Giriş ücreti 25 zloty (Her salı günü giriş ücretsiz)
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-20:00

4.Azize Meryem Bazilikası (St Mary’s Basilica)

Azize Meryem Bazilikası (St Mary’s Basilica)

Eski Kent bölgesinin kalbinde, merkezi bir konumda bulunan Azize Meryem Bazilikası, ilk kez 13. yüzyılda inşa edilmiş olsa da, 14. yüzyılda yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Büyük Casimir III döneminde, 1347 yılında tamamlanmış olan yapı, dış görünüşü kadar iç mekan süslemeleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Rengarenk iç mekanda en çok dikkat çeken freskler olsa da, içeride hemen her bölüm bir sanat değeri taşıyor. Oymalar, heykeller ve tablolar ile dekore edilmiş bazilikanın içine mutlaka göz atın.

İç mekanda kaçırılmaması gereken en önemli bölümlerden biri, Veit Stoss tarafından ahşaptan oyulmuş yüksek sunak oluyor. Üç panelli bir tasarıma sahip olan sunak, açıldığında dünyanın en büyük gotik sunağı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

 • Giriş ücreti ; 25 zloty

5.Stare Miasto (Eski Kent)

Krakow da Gezilecek Yerler
Eski Kent

Eski Kent (Old Town), Krakow’da gezilecek en popüler yerlere ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan tarihi bir bölge. Yeme içmeden konaklamaya, alışverişten gece hayatına hemen her şeyi bulabileceğiniz bu bölge, en az yarım gününüzü ayırarak keşfedilmeye değer.

Yukarıdaki turistik yerlere de ev sahipliği yapan bölge, 1257 yılında kurulmuş.

Arnavut kaldırımlı sokaklar, masalsı bir mimari, havalı barlar ve şirin cafelerle çevrili. Ayrıca Eski Kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor.

Krakow’daki çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın olan Eski Kent, ayrıca konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden biri. Her zevke ve bütçeye uygun bir konaklama birimi bulabileceğiniz bu bölgede konaklamak isterseniz, Ana Meydan’a yürüme mesafesinde olduğunuzdan da emin olun deriz.

6.Planty Park

Planty Park, Krakow

Anıtlarla dolu ve şehrin akciğeri olarak hizmet veren Eski Kent’i çevreleyen büyüleyici bir yeşil alan olan Planty Park, yerel halkın yanı sıra, turistlerin de popüler gezi duraklarından biri.

21.000 metrekarelik alana kurulu, 8 km uzunluğundaki bu park, Polonya’nın en büyük parklarından biri. Küçük bahçelerle bölünmüş olan park, hem temiz havanın hem de şehir merkezinde huzurun keyfini çıkarmak için gidilecek yerlerden biri.

Avrupa’nın en seçkin halk parklarından biri olarak da kabul edilen Planty Park, Eski Kent bölgesinin merkezine de kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Parka girişler ücretsiz.

7.Fransisken Kilisesi

Fransisken Kilisesi, Krakow
Fransisken Kilisesi – flickr / fred romero

Krakow’un kendine has tuğla ve kumtaşı mimarisinin ilk örneklerinden biri olan Fransisken Kilisesi, Krakow’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri değil, fakat tarih ve mimariye meraklıların Eski Kent turunda göz atabileceği bir yer.

1850 yılında büyük bir yangına maruz kalmış olan kilisede apsis ve koro için sekiz Art Nouveau tarzındaki vitray pencere, Genç Polonya harekatının kurucusu olan Stanisław Wyspiański tarafından yapılmış. Ayrıca Władysław Rossowski ve Tadeusz Popiel gibi ünlü isimlerin eserlerini de iç mekanda görebilirsiniz.

8.Aziz Peter ve Paul Kilisesi

Aziz Peter ve Paul Kilisesi

Krakow’un en eski barok yapılarından biri olan Aziz Peter ve Paul Kilisesi, Eski Kenti süsleyen en önemli cazibe merkezlerinden biri.

Cizvit yapımı bu barok kilisenin geçmişi 1500’lerin sonlarına dayanıyor ve tamamlanması 20 yıldan fazla sürmüş. En az dış cephe kadar ilgi gören iç mekanda, Giovanni Battista Falconi‘nin sanat koleksiyonu kaçırılmaması gereken eserlere sahip. Ayrıca kilisede düzenli olarak müzik resitalleri var. Katılmak isterseniz kilisenin hafta sonu etkinlik takvimine göz atabilirsiniz.

Kilisede ayrıca 1949’dan beri bir Foucault Sarkacı bulunuyor. Eğer kiliseyi Perşembe sabahı ziyaret ederseniz, dünyanın dönüşünü gösteren saat gösterilerini de izleyebilirsiniz.

 • Kiliseye girişler ücretsiz (Dilerseniz bağış yapabilirsiniz)

9.Wawel Katedrali

Wawel Katedrali, Krakow
Wawel Katedrali

Wawel Kalesi’nin eski duvarlarının arkasına gizlenmiş, tartışmasız Polonya’nın en önemli kilisesi, Barok ve Gotik cepheleriyle Wawel Katedrali‘dir.

Görkemli mimarisinin yanı sıra, şehirdeki en eski dini yapılardan biri olan bu katedral, tarihi şehir merkezinin biraz dışında, Aziz Peter ve Paul Kilisesi’ne yakın bir konumda bulunuyor.

Uzun yıllar boyunca kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış olan katedral, günümüzdeki halini 14. yüzyılda almış. Fakat daha önce burada başka bir dini yapı da bulunuyormuş.

Krakow’un eski kentinin güney tarafında, aynı adı taşıyan tepeye hakim olan kraliyet sarayı ve kale kompleksinin kalbinde yer alan katedral, Orta Çağ Polonya katedral mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor ve iç mekanı Rönesans Avrupası’nın zengin sanatsal yetenekleri ile bezeli.

 • Wawel Katedrali’ne girişler ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; 09:30-16:30

10.Wawel Kalesi

Wawel Kalesi
Wawel Kalesi – flickr / armin rodler

Gotik, Rönesans, Rokoko ve Romanesk mimarisinin karışımına sahip olmasıyla dikkat çeken Wawel Kalesi, şüphesiz Krakow’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri. Mimarisinin yanı sıra, tarihi ve içerisindeki muhteşem dekorasyonuyla da ilgi gören kale, aslında birçok farklı yapının bir araya gelmesiyle oluşan bir tür kompleks.

UNESCO Dünya Mirası Alanı olan kale kompleksi, Wawel Katedrali dahil birçok farklı yapıya ev sahipliği yapıyor.

13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar Polonya Kralı’nın ikamet yeri olan bu yapı, 1940 yılından beri bir müze olarak hizmet veriyor.

Kale kompleksinin avlusuna giriş ücretsiz olsa da, kale kompleksi içerisinde yer alan birbirinden değerli sanat eserlerini görmeyi planlıyorsanız 35 zloty giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

11.Ejderha Mağarası (Smocza Jama)

Krakow da Gezilecek Yerler
Ejderha Mağarası – flickr / ctj71081

Polonya’nın en ünlü mağarası olan Ejderha Mağarası, Eski Kent merkezine biraz uzak bir konumda olsa da, toplu taşıma ile kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Mağaranın hemen girişinde, efsanevi ateş püskürten ejderhanın 1972 yılında kurulan heykeli bulunuyor. Rivayete göre bu ejderha, şehri kurmadan önce Kral Krakus tarafından öldürülmüş.

Mağaranın içerisinde bu ejderhaya ait olduğu rivayet edilen sarkan kemikleri görebilirsiniz.

12.Manggha Centre

Manggha Centre
Manggha Centre – flickr / Artur Salisz

Wawel Kalesi’nin karşısında, nehrin diğer tarafından bulunan Manggha Centre, Japon kültürünü görebileceğiniz modern bir müze. Japon mimar Arata Isozaki tarafından tasarlanmış bir binada yer alan müze, 1994 yılından beri hizmet veriyor.

Müzede tahta baskılar, resimler, seramikler ve mobilyaların yanı sıra samuray zırhlarını da görebiliyorsunuz. Toplamda 7.000’den fazla eserin olduğu bu müze de, Krakow’da görülmesi gereken en popüler yerler arasında.

 • Giriş ücreti 20 zloty

13.Kazimierz Bölgesi

Kazimierz Bölgesi
Kazimierz Bölgesi – flickr / garrett_ziegler

Krakow’un en sevilen ve en hareketli semtlerinden biri olan Kazimierz, 19. yüzyıla kadar yaklaşık 500 yıl boyunca bir şehirmiş.

Eski Kent’in güneyinde yer alan bu semt, günümüzde Krakow gece hayatının en canlı olduğu noktalardan biri. Çok sayıda gece kulübüne, barlara ve restoranlara ev sahipliği yapan Kazimierz, ayrıca Krakow’da konaklama için de popüler bölgelerden biri.

15. yüzyıldan sonra, Kral Jan I Olbracht tüm Yahudi nüfusunu Kazimierz’e taşımış. Böylece semt, büyük bir Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapmış. Bundan dolayı da İkinci Dünya Savaşı’nın en dramatik olaylarına sahne olduğu yer olmasıyla dikkat çekiyor.

Adını Büyük Casimir III’den alan semt, ayrıca ünlü ‘Schindler’in Listesi’ adlı filminin, bazı bölümlerinin çekildiği yer olmasıyla da ünlü.

14.Plac Nowy

Krakow da Görülecek Yerler
Plac Nowy – flickr / andrew_milligan

Nowy Meydanı veya Yeni Meydan olarak bilinen Plac Nowy, Krakow’un en canlı ve en kalabalık meydanlarından biri. Kazimierz bölgesine çok da uzak olmayan bu meydan, daha çok geceleri hareketleniyor. Çevresindeki çok sayıda cafe ve barlarıyla hem turistlerin hem de yerel halkın popüler gezi duraklarından biri.

Ayrıca meydan, cumartesi günleri Antika pazarına ve pazar günleri de kıyafet pazarına ev sahipliği yapıyor.

15.Vistulan Bulvarları

Vistulan Bulvarları

Vistula, Krakow’daki nehre verilen isim. Vistulan Bulvarları ise, hemen nehir kenarına yapılmış, yürüyüş ve bisiklet yolları olan, gezi tekneleri için rıhtımlara sahip bir rekreasyon alanı.

Daha çok yerel halkın zaman geçirdiği yerlerden biri olan Vistulan Bulvarları’nda, oturup insanları ve nehri seyredebileceğiniz güzel spotlar da var. Özellikle akşam yürüyüşleri için tercih edilen bu çekim merkezini de Krakow’da görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

16.Getto Kahramanlar Meydanı (Plac Bohaterów Getta)

Getto Kahramanlar Meydanı (Plac Bohaterów Getta)

Hem alışveriş hem de yeme içme için Krakow’un en popüler bölgelerinden biri olan Podgorze Bölgesi‘nin bu merkezi meydanı, şehirdeki en akılcı anıtlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Getto Kahramanlar Meydanı olarak bilinen bu alan, 1941-1943 yılları arasında Krakow gettosunun yeriymiş. Anlatılamaz trajedilere ev sahipliği yapmış olan meydan, Nazi tarihine merakı olanların mutlaka ilgisini çekecektir. 2005 yılında meydan yeniden tasarlanmış ve meydana Krakow gettosundaki kurbanların anısına 70 büyük sandalye yerleştirilmiş.

 • Getto Kahramanlar Meydanı’nı ücretsiz olarak görebilirsiniz.

17.Krakow Çağdaş Sanat Müzesi (MOCAK)

Krakow Gezi Rehberi
Krakow Çağdaş Sanat Müzesi – flickr / Artur Saliszz

Krakow Çağdaş Sanat Müzesi (MOCAK), 2010 yılında kapılarını aralamış ve kısa sürede Krakow’un sanat haritasında önemli bir nokta haline gelmiş.

Şehirdeki en ünlü müzelerden biri olan MOCAK (Museum of Contemporary Art in Krakow), Getto Kahramanlar Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Claudio Nardi tarafından tasarlanmış bir binada hizmet veren müze, son 20-30 yılda yapılmış muhteşem sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzede, Tomasz Bajer, Edward Dwurnik, Krištof Kintera, Ragnar Kjartansson, Lars Laumann, Bartek Materka, Beat Streuli ve Krzysztof Wodiczko gibi dünyanın her yerinden ünlü isimlerin eserlerini görebilirsiniz. Sanatseverlerin favori gezi duraklarından biri olan MOCAK da, Krakow’da gezilecek yerler listesinde olması gereken popüler cazibe merkezlerinden.

 • Giriş ücreti 25 zloty

18.Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası (Schindler’s Factory)

Oskar Schindler'in Emaye Fabrikası (Schindler’s Factory)
Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası – flickr / dennis jarvis

1993 yapımı, Schindler’s List filminden tanıdığımız (İzlemediyseniz mutlaka izleyin deriz) Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası, Krakow’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Şehrin en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olan bu fabrika, günümüzde iki farklı müzeye ev sahipliği yapıyor (Krakow Çağdaş Sanat Müzesi ve Krakow Tarih Müzesi).

Burada, 1000’den fazla Yahudi’nin hayatını kurtarmaya yardımcı olan Schindler’in kitap yemeklerini, Schindler’in ofisindeki orijinal çalışma masasını, “listesi”ni ve hayatta kalanların fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, II. Dünya Savaşı’nda Krakow’un işgali hakkında daha detaylı bir sergi de buradaki müzede görülebilir.

19.Krakus Mound

Krakus Mound

Krakus Mound (Krakus Höyüğü), Kraków Krzemionki istasyonunun yakınında, Eski Kent’in güneyinde yer alıyor. Getto Kahramanlar Meydanı ve Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası’na çok da uzak olmayan bu çekim merkezi de, Krakow’da görülmesi gereken yerlerden biri.

Podgórze bölgesinde yer alan bir tümülüs olan Krakus Mound, Kelt Kralı Krakus’un 2.100 yıllık mezar yeri olduğu varsayıldığından örtülmüş.

20.Polonya Havacılık Müzesi

Polonya Havacılık Müzesi
Polonya Havacılık Müzesi – flickr / magro kr

Krakow’da çocuklarla gezilecek en güzel yerlerden biri olan Polonya Havacılık Müzesi, uçak dünyasını keşfetmek için en ideal adres.

Polonya Havacılık Müzesi’nin sergisi oldukça büyük ve sadece ana binada ve eski uçak hangarlarında değil, aynı zamanda binaların dışında da sergileniyor.

Eski Kent bölgesinin doğusunda yer alan Kraków-Rakowice-Czyżyny Havaalanı’nın 1963 yılında kapatılmasından kısa bir süre sonra açılmış. 2010 yılında yenilenen müze, birçok multimedya ve uygulamalı sergiye sahip bir sergi salonuyla ilgi görüyor. Daha çok çocuklarla gidilecek yerlerden biri olarak bilinse de, her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği müzelerden biri.

 • Giriş ücreti 20 zloty

21.Kościuszko Mound (Kopiec Kościuszki)

Kościuszko Mound (Kopiec Kościuszki)

Kościuszko Mound (Kopiec Kościuszki – Kościuszko Höyüğü), Eski Kent merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka buraya da göz atın deriz.

Bu höyüğün, 1794 yılında Rusya’ya karşı bir ayaklanma başlatan Kościuszko’nun mezarının bulunduğu yer olduğu söyleniyor. Höyük 1823 yılında tamamlanmış ve deniz seviyesinden 326 metre yüksekte bulunan Sikornik tepesinin zirvesinde yer alıyor.

Höyüğün dibinde 19. yüzyılın ortalarında Avusturyalılar tarafından dikilmiş bir askeri kalenin duvarları da var.

22.Tyniec Manastırı

Tyniec Manastırı
Tyniec Manastırı – Mariusz Cieszewski / www.polska.pl

Krakow’un merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Tyniec Manastırı, uçurumun tepesine yerleştirilmiş muhteşem bir konumda bulunuyor. Görkemli mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen manastırı bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi, Eski Kent bölgesinden turlara katılarak da ziyaret edebilirsiniz.

Manastırın tarihi 11. yüzyıla uzanıyor. 1300’lerde Tatarlar ve Çekler ve 17. yüzyılda İsveçliler tarafından yağmalandıktan sonra Barok bir tasarımda yeniden tasarlanmış ve günümüzdeki gösterişli halini almış.

Küçük bir kafe ve hediyelik eşya mağazasına ev sahipliği yapan manastır, 1973’ten bu yana Krakow’un bir parçası olan Tyniec Köyü’nde bulunuyor. Manastır ziyaretinizden sonra yeteri kadar zamanınız varsa, bu küçük köye de göz atılabilir.

23.Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni

Krakow’un hemen dışında bulunan ve yeraltı tuz sanatı ve mimari tasarımın unutulmaz bir görüntüsünü sunan Wieliczka Tuz Madeni, 1978’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Krakow’da gezilecek en önemli yerler arasında olan bu maden, şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunuyor.

‘Turist Rotası’ ve ‘Madencilik Rotası’ olmak üzere, farklı gezi güzergahlarına ev sahipliği yapan bu madende, birkaç km dolambaçlı koridorlara sahip olan Turist Rotası’nı mutlaka deneyin deriz. Daha fazla heyecan ve unutulmaz atraksiyonlar için de Madencilik Rotası’nı seçebilirsiniz.

 • Giriş ücreti 80 zloty

24.Auschwitz-Birkenau Kampı

Krakow da Gezilecek Yerler
Auschwitz-Birkenau Kampı – flickr / paul arps

Oswiecim kasabasında II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından kurulmuş en büyük toplama ve sistematik katliam kampı olan Auschwitz, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

Auschwitz ve Birkenau toplama kampı, Krakow’un yaklaşık 66 kilometre batısında, Ortaçağ şehri Oswiecim’de bulunuyor. Teknik olarak Krakow’da gezilecek yerler arasında olmasa da, Polonya sınırları içerisinde yer alan bu kamp alanına en kolay Krakow’dan gidiliyor. Gitmeye değer mi ? diye soracak olursanız da, Krakow’u ziyaret eden hemen herkesin gittiği, hatta her yıl milyonlarca turistin Krakow’u ziyaret etmesindeki en büyük nedenlerden biri, bu yüzden kesinlikle ziyaret etmeye değecektir.

Auschwitz ve Birkenau toplama kampına minibüs, tren veya turlar ile gidebilirsiniz. Tur fiyatları çok pahalı olmadığından ve detaylı olduğundan, yeteri kadar bütçeniz varsa turlara katılın deriz. Tabii bireysel olarak da bu kamp alanını ziyaret edebilirsiniz.

Trenle ; Oswiecim tren istasyonuna kadar gidebilirsiniz. Bu tren istasyonuyla kamp alanı arası yaklaşık 2.5 km. Yani dilerseniz istasyondan buraya yürüyerek gidebilirsiniz.

Minibüsle ; G.T. Trans, Lajkonik, Marek Lewański ve Przewoz Osób JS gibi şirketlerin minibüsleriyle de kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Krakow’a Ne Zaman Gidilir ?

Krakow

Krakow’un soğuğu serttir, fakat havaların çok soğuk olmadığı her zaman ziyaret edilebilecek bu şehre gitmek için en ideal zaman Mart-Mayıs veya Eylül-Ekim ayları arasıdır. Hava güzel ve yazın gelen turist kalabalıkları bu aylarda yok. Ayrıca üniversiteler bu aylar arasında tatil olmadığından dolayı, Krakow gece hayatı için birbirinden güzel planlar yapılabilir.

Krakow’da Yeme İçme

Krakow

Geleneksel Polonya yemeklerinin yanı sıra, dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiren Krakow, Polonya’nın gastronomi şehirlerinden biri. Şehirde, Michelin yıldızlı restoranları bulabileceğiniz gibi ekonomik lokal restoranları ve cafeleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Polonyalılar mutfak gelenekleriyle gurur duyduğundan, Krakow’da yemek yemek unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. İşte Krakow’da tercih edilebilecek en kaliteli ve en popüler 7 mekan ;

Starka Restaurant (Restauracja Starka)

$$$

Krakow’un en sevilen Polonya restoranlarından biri olan Starka, Görkemli gotik Corpus Christi Bazilikası’na sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Şehir merkezinden ve turistik yerlerden bu restorana çok kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz.

Geleneksel Polonya mutfağını deneyimlemek isteyenler için vazgeçilmez bir durak olan Starka, ev yapımı aromalı votkalarıyla da ünlü.

Restauracja Stylowa

$$$

Eski Kent’in doğusunda, Nowa Huta semtinde bulunan Stylowa, Krakow’daki en otantik restoranlardan biri.

Karabuğdaylı mantar sosunda dana şnitzel gibi geleneksel Polonya yemekleri sunan Stylowa, 1950’lere dayanan uzun ve dolambaçlı tarihiyle övünür. Fiyatlar ortalama düzeydedir ve restorana ulaşım oldukça kolay.

Pod Aniolami Restaurant

$$$

Pod Aniolami Restaurant

Orta Çağ atmosferi, tarihi ve çekiciliği ile Pod Aniolami, Krakow’un mutfak sahnesinde gizli bir mücevher olarak biliniyor.

Bir zamanlar kuyumcu atölyesi olarak hizmet veren 13. yüzyıldan kalma bir binanın gotik mahzenlerinde yer alan Pod Aniolami, konukları başka bir çağa taşıyan Orta Çağ iç mekanlarıyla ilgi görüyor. Şehirdeki en yüksek değerlendirme puanına sahip restoranlardan biri olmasının yanında, en uygun fiyatlı yemek seçeneklerine sahip olan mekanlardan.

Pod Wawelem Kompania Kuflowa

Pod Wawelem Kompania Kuflowa

Ana Meydan ile Kazimierz’in tam ortasında yer alan Pod Wawelem-Kompania Kuflow, bir aile restoranı olarak hizmet veriyor. Geleneksel Polonya yemeklerinin yanı sıra, dünya mutfağından lezzetleriyle de ilgi gören mekanda ayrıca, yemeklerinizi yerken Wawel Kalesi’nin manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Dawno Temu na Kazimierzu

Krakow’daki en salaş mekanlardan biri olmasına rağmen, hem yerel halkın hem de turistlerin favorileri arasında yer alan bu restoran, ilgi çekici dekorasyonuyla da dikkat çekiyor. Ballı kuzu ve kirazlı ağızda eriyen kızarmış ördek, burada deneyebileceğiniz en popüler yemekler.

Cyrano de Bergerac

Krakow’da geleneksel Polonya yemekleri yerine Fransız yemeklerini denemek isterseniz, Cyrano de Bergerac adı verilen Fransız restoranını deneyebilirsiniz. Romantik akşam yemekleriyle ünlü olan mekan, çok pahalı değil. Ayrıca şehir merkezinden ve turistik yerlerden restorana kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

15. yüzyılın sonundan kalma bir Orta Çağ binasının mahzenlerinde yer alan bu mekan, şehirdeki en popüler akşam yemeği yenecek restoranlardan biri.

Cafe Oranżeria

Cafe Oranżeria Krakow

Krakow’daki en iyi manzarayı sunan restoranlardan biri olan Cafe Oranzeria, çatı katında bulunan şehirdeki en ünlü restoran.

Hotel Kossak’ın en üst katında yer alan Café Oranzeria, ilkbahardan sonbahara kadar açık olan geniş bir terasa sahip. Bu terastan hem Eski Kent bölgesini hem de Wawel Kalesi’ni görebiliyorsunuz.

Geleneksel Polonya yemeklerinin yanı sıra, dünya mutfağından menüye de sahip olan restoran, tarihi şehir merkezinin kalbine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Krakow’da Alışveriş

Krakow Polonya

Polonya’da alışveriş yapmak için en iyi yerlerden biri olan Krakow’da, bir sürü harika ürünü çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz ve pazarlık yapabileceğiniz yerler var. İster hediyelik isterseniz de hatıralık için gidilecek en popüler yer ise, şüphesiz Eski Kent bölgesi. Burada, çok sayıda hediyelik eşya dükkanlarını bulabileceğiniz gibi uygun fiyatlı vintage mağazaları ve butikleri de bulabilirsiniz.

Krakow, ayrıca AVM konusunda da zengin bir şehir. Birkaç AVM’ye ev sahipliği yapan şehirde, çok uygun fiyatlı şeyler satın almayı planlıyorsanız, şehir merkezinin dışına bakmanız gerekiyor. Merkezde yer alan mağazaların büyük bir bölümü, merkez dışındakilere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Krakow’dan Ne Alınır ? – En popüler hediyelik ve hatıralık şeyler ;

Seramik

Krakow’dan satın alınabilecek en popüler şeylerden biri, el boyaması seramiklerdir. Güzel yöresel desenlerle bezenmiş tabak, fincan ve kaseleri Krakow’un hediyelik eşya dükkanlarının hemen hepsinde bulabilirsiniz. En iyisini ve en çeşitlisini de Joseph caddesindeki Yahudi mahallesinde bulmak mümkün.

Ahşap Oymalar

Evinizi dekore etmek için küçük ahşap heykeller, kutular, satranç tahtaları ve hatta küçük ahşap mutfak aletleri alabilirsiniz. Ülke, çok sayıda doğal ormanlarla dolu olduğu için Krakow dahil, Polonya’nın tüm şehirlerinde uygun fiyatlara ahşap ürünler bulabilirsiniz.

Kehribar Takı

Krakow’da alınabilecek en güzel hediyeliklerden biri. Eski Kent’in her yerinde bu fosilleşmiş reçineden yapılmış güzel mücevherler bulacaksınız. Hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra, Kehribar Takılarını, şehirdeki Kehribar galerilerinde de bulabilirsiniz. Kehribar satın almak için en iyi yer Cloth Hall pazarıdır. Ancak alışılmadık kehribar ürünleri arıyorsanız, Royal Route (Kraliyet Yolu) üzerindeki mağazalara göz atabilirsiniz.

Çizgili Çakmaktaşı

‘Krzemień pasiasty’ olarak bilinen Polonya’ya özgü olan Çizgili Çakmaktaşı da, Krakow’dan alınabilecek popüler hediyeliklerden biri. Dünyadaki tek çizgili çakmaktaşı yatağı, erken Tunç Çağı’ndan beri çıkarıldığı Kraków’un yaklaşık 200 km kuzeyinde yer almaktadır. Bu yüzden de Çizgili Çakmaktaşı, çok özel hediye olabilir.

Geleneksel Kıyafet ve Kostümler

Polonya’nın her bölgesinin kendine özgü halk kostümü vardır. Bu yüzden de çok çeşitli kostümleri Krakow’da ve Polonya’nın diğer şehirlerinde bulabiliyorsunuz. Sadece gömlek, ceket veya pantolon da satın almak mümkün. Yani kostümleri bir takım almanızda gerekmiyor.

Floriańska Caddesi, Krakow’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri olduğu gibi, şehirde alışveriş için de gidilecek en popüler yerlerden. İster hediyelik isterseniz de hatıralık bir şeyler için ilk olarak bu caddeye göz atın. Ayrıca uzun zamandır hizmet veren, The Cloth Hall adı verilen alışveriş noktasının kalıcı olarak kapatıldığını da unutmayın.Booking.com

POPÜLER YAZILAR