Ana SayfaPortekizPorto Gezi RehberiPorto'da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Porto’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Zengin bir kültürel cazibe koleksiyonuyla göz kamaştıran, Portekiz’in en güzel şehirlerinden biri olan “Porto”, eşsiz bir kültür gezi deneyimi sunuyor. Douro Nehri’nin ağzında granitten yapılmış gibi görünen bu pitoresk şehir, en az Lizbon kadar ilgi çekici cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Porto’da gezilecek yerler ise, çoğunlukla tarihi ve dini yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde görülecek daha birçok turistik yer bulabilirsiniz.

Porto, yürüyerek keşfedebileceğiniz kolay, kompakt ve gelişmiş bir şehir. Her ne kadar Portekiz’in, hatta Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olsa da, yine de geleneksel havasını henüz kaybetmemiş nadir Avrupa şehirlerinden. Etkileyici mimari yapıları, kiliseleri, köprüleri, Arnavut kaldırımlı dar ve rengarenk sokakları, müzeleri ve çok daha fazlasıyla Porto’da yapılacak çok şey var. 2 günde Porto’yu çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz, ancak daha uzun süre kalacak olursanız da yapılacak şeyler bulabilirsiniz.

Porto, genel olarak gezinmesi oldukça kolay bir şehir. Bu yüzden de tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde olduğunuz sürece bölgedeki turistik yerler arası gidip gelmek oldukça kolay oluyor. Tabii bazı bölgeler yokuşlu olduğundan yürümekte zorluk çekenler için ciddi anlamda sıkıntılı olabiliyor. Şehirde dilediğiniz yere toplu taşımayla ulaşabiliyor olsanız da, otel tercihi yaparken daha az dik yokuşu olan mahalleleri tercih etmenizde de yarar var.

Porto’da 2 Günde Yapılacak En Güzel Şeyler

1.GÜN

Porto da Gezilecek Yerler Haritası
Porto’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin tıklayın
 • Porto Katedrali
 • Miradouro da Vitoria (Seyir Terası)
 • Palácio da Bolsa
 • Saint Francis Kilisesi
 • Ribeira Meydanı
 • Cais da Ribeira
 • Dom Luis I Köprüsü
 • Terrace Cable Car
 • Serra do Pilar Manastırı
 • Vila Nova de Gaia

2.GÜN

Porto gezilecek yerler haritası
Porto Gezi Haritası 2.Gün
 • Majestic Café
 • Sao Bento Tren İstasyonu
 • Özgürlük Meydanı (Praça da Liberdade)
 • Avenida dos Aliados
 • Clerigos Kilisesi
 • Clerigos Kulesi
 • Livraria Lello (Lello Kitapevi)
 • Carmo Kilisesi
 • Soares dos Reis Ulusal Müzesi
 • Jardins do Palácio de Cristal (Kristal Saray Bahçeleri)
 • Casa da Musica
 • Santa Catarina Caddesi

2 Günlük Bu Rotaya Göre Porto’da Konaklama

Porto da gezilecek yerler haritası
Porto da gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Yukarıdaki haritaya göre Porto’da konaklama için tercih edilebilecek en ideal bölgeler, Baixa ve Ribeira. Bu iki bölge de, Porto’daki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca hem gece hayatı hem de alışveriş konusunda şehrin en zengin bölgeleri.

Baixa ; Porto’nun merkezi ve tam olarak kalbinin attığı yer. Bu yüzden Baixa, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Ancak hemen her bütçeye ve zevke uygun farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yaptığından dolayı ilk olarak bu bölge ile otel aramaya başlayabilirsiniz. Porto’da 1 veya 2 gün gibi bir süre için en ideal yer olan Baixa bölgesinde otel önerisi olarak da ; 2 yıldızlı Vera Cruz Porto Downtown Hotel, 3 yıldızlı Pao de Acucar Hotel veya biraz daha lüks bir konaklama için 4 yıldızlı Hotel Dom Henrique adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

Ribeira ; Bu bölge, Baixa bölgesine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Ancak yine Baixa gibi şehirdeki önemli turistik noktalara ve şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Porto’da konaklama için en çok tercih edilen bu ikinci bölgede de, hemen her bütçeye uygun oteller veya diğer konaklama birimleri bulunabilir. Bölgenin en çok tercih edilen otelleri ise ; 3 yıldızlı Ribeira do Porto Hotel ve 4 yıldızlı Descobertas Boutique Hotel Porto adlı tesislerdir.

Porto’da Gezilecek Yerler

Porto’da gezinize başlayabileceğiniz en ideal yerler Ribeira veya Baixa bölgesi olsa da, şehirdeki sürenize, zevkinize ve temponuza göre bir rota çıkarabilir veya yukarıdaki gezi rotasını da takip edebilirsiniz.

1.Porto Katedrali

Porto Katedrali - Porto Gezi Rehberi
Porto Katedrali – kaynak ; flickr / adam hinett

Şehrin sembolik yapılarından biri olan Porto Katedrali, şehir turunuza başlayabileceğiniz en ideal ve en popüler noktalardan biri. Kale görünümüyle dikkat çeken katedralin tarihi 12. yüzyıla kadar uzanıyor.

Tarihinde birçok kez restore edilmiş olmasına rağmen, günümüzde katedralin büyük bir bölümü 12. yüzyıldan kalma. Bu yönüyle etkileyici bir mimariye sahip olan katedral, hem tarih hem de mimariye meraklı olanları bir araya getiriyor.

Romanesk, barok ve gotik mimari stillere sahip olan katedralin dış cephesi kadar iç mekanı da ilgi görüyor. Süslü ve gösterişli bir iç mekana sahip katedralde, asırlık heykeller koleksiyonu, vitray pencereler ve bir zamanlar piskoposun çalışma odası olarak kullanılan gümüş bir sunak parçası görülmeye değer.

 • Porto Katedrali’ne giriş ücreti 5€ ve katedrali 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Öğle saatlerinde katedralin 1-2 saat kapalı olduğunu da unutmayın.

2.Miradouro da Vitoria (Seyir Terası)

Porto da Görülecek Yerler
Miradouro da Vitoria (Seyir Terası) – kaynak ; flickr / Rol247

Terk edilmiş tarihi binalar ile çevrili olan Miradouro da Vitoria, Porto’yu en güzel şekilde görebileceğiniz bir izleme yeri. Özellikle gün batımı manzarasıyla ilgi gören bu seyir noktasının çevresindeki tarihi binalarda görülmeye değer.

Piskopos Sarayı, Porto Katedrali ve Dom Luis I Köprüsü gibi Porto’nun başlıca turistik yerlerinden bazılarını, buradan görebilirsiniz.

Miradouro da Vitoria, Douro nehrinin kıyısındaki Praça da Ribeira mahallesinin üzerinde yükselir. Güzel Orta Çağ binaları, kıvrımlı arnavut kaldırımlı sokakları ve nehir kenarı manzaralarıyla şehrin en eski bölümlerinden biri. Bu yüzden şehri yeteri kadar seyrettikten sonra bölgedeki tarihi ara sokaklarda dolaşmayı da unutmayın.

3.Palácio da Bolsa

Porto da Görülmesi Gereken Yerler - Bolsa Sarayı
Palácio da Bolsa – kaynak ; flickr / Matt Kieffer

Palácio da Bolsa (Menkul Kıymetler Borsası Sarayı), 1842-1910 yılları arasında inşa edilmiş Porto’nun en önemli tarihi yapılarından. Hemen yan tarafında yer alan Saint Francis Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan bina, hem dış cephesi hem de iç mekanıyla Porto’da görülmesi gereken yerler arasında.

İç mekanın öne çıkan bölümleri ise, Pátio das Nações (Milletler Salonu), görkemli merdiven ve Salão Árabe’dir (Arap odası). 300 metre büyüklüğündeki bu oda, Elhamra Sarayı’ndan esinlenerek Mağribi tarzında dekore edilmiş ve resmi görüşmelerin yapıldığı yer olarak kullanılıyor.

Şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan saray, neoklasik tarzda inşa edilmiş ender yapılardan biri.

Sarayı 45 dakikalık rehberli turlar ile geziyorsunuz ve bireysel gezilere izin verilmiyor.

 • Saraya giriş ücreti ise 14€
 • Saray, 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

4.Saint Francis Kilisesi

Saint Francis Kilisesi

Aziz Francis Kilisesi, 18. yüzyıldan kalma Barok iç mekanı ile büyülüyor. Dış cepheye nazaran çok daha süslü ve gösterişli olan iç mekan kesinlikle görülmeye değer.

Yüksek sunak ve sütunlar yaldızlı oymalar ile süslenmiş. Ayrıca kilisenin altında görülebilecek yeraltı mezarları da bulunuyor.

Porto’da inşa edilen son gotik yapı olma özelliğine de sahip olan kilisenin tarihi 1425 yılına kadar uzanıyor olsa da, iç mekanın büyük bir bölümü 1500-1700 yılları arasında dekore edilmiş.

Belki de Avrupa’daki en lüks yaldız ahşap işçiliğine sahip kiliselerden biri olan Francis Kilisesi’nde eski gotik tonozlar, duvarlar ve sütunlar, kuşları, melekleri ve yaprakları temsil eden karmaşık bir şekilde oyulmuş panellerle kaplanmış. İsa’nın soyağacının izini süren ve geçmişi 1718’e kadar uzanan devasa bir aile ağacı heykeli olan Jesse Ağacı’nı gördüğünüzden de emin olun.

 • Saint Francis Kilisesi giriş ücreti ise 4$.

5.Ribeira Meydanı

Ribeira Meydanı Porto

Şehrin en hareketli, en güzel ve en renkli yerlerinden biri şüphesiz Ribeira Meydanı. Meydan, şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesindeki konumuyla da ilgi görüyor. Bu meydana öğle veya akşam yemeği için uğrayabilir veya meydandaki birbirinden güzel kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

Meydanın çevresi birbirinden güzel tarihi binalarla çevrili. Ayrıca buradaki mekanların büyük bir bölümünün dışarıda masası bulunuyor.

Mekanların çoğu cafe&restoran olarak hizmet veriyor. Bu yüzden yemek yemek için olmasa da, bir şeyler içmek için göz atabilirsiniz. Bunun yanında meydandan kısa bir yürüyüş sonrası, Porto’nun en ünlü yerleri arasında olan Cais da Ribeira’ya (Ribeira İskelesi), şehrin manzarasını seyretmek için gidebilirsiniz.

Ribeira Meydanı, ayrıca Porto’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olan tarihi merkez bölgesinde yer alıyor. Burada konaklayacak olursanız Porto’da gezilecek yerler listesindeki hemen hemen tüm cazibe merkezlerine yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

6.Cais da Ribeira

Porto da Görülecek Yerler
Cais da Ribeira – Kaynak ; Jorge Franganillo / flickr

Porto’nun nehir kenarında yer alan Ribeira İskelesi’ne (Cais da Ribeira), Ribeira Meydanı’ndan kısa bir yürüyüş sonrası rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hem yerel halkın hem de turistlerin zaman geçirdiği bu iskele kenarında çok sayıda bar ve restoran var. Nehir boyunca sıralanmış bu mekanların yanı sıra, Cais da Ribeira’dan Porto’nun en güzel gün batımı manzarasını da seyredebilirsiniz.

Ayrıca buradan, ikonik Luis I Köprüsü’nün mükemmel bir görüntüsüne sahip olabilirsiniz. Ribeira İskelesi, nehre bakan özenle dizilmiş renkli pastel evleriyle de, Porto’nun en çok fotoğrafı çekilen yerlerinden biri.

Buradaki mekanların şehrin diğer bölgelerindeki mekanlara nazaran biraz daha pahalı olabileceğini unutmayın.

7.Luis I Köprüsü

Porto da Görülmesi Gereken Yerler
Luis I Köprüsü

Ribeira İskelesi’nde güzel bir yürüyüşün ardından, Luis I Köprüsü‘ne gidebilirsiniz. Aslında köprüyü en iyi görebileceğiniz yerlerden biri Ribeira İskelesi. Ancak köprüden de nehrin ve Porto’nun güzel bir manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Bu ikonik kemerli demir köprü, Porto’yu Vila Nova de Gaia’ya bağlayan Douro Nehri’nin üzerinde yer alıyor. Dom Luis I Köprüsü olarak da bilinen bu tarihi köprünün ünü, köprünün Eyfel Kulesi’nin arkasındaki beyin olan Gustave Eiffel’in bir öğrencisi tarafından tasarlanmış olmasından geliyor.

Luis I Köprüsü 1886 yılında tamamlandığında dünyadaki en uzun demir köprü ünvanına sahipti.

Köprünün alt katı araçlar için hizmet verirken üst kat metroya ayrılmış. Yaya olarak her iki kattanda karşıya geçebilir veya köprü üzerinde durup Douro Nehri’nin manzarasını seyredebilirsiniz.

Köprüyü akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra görmeyi planlıyorsanız, Serra do Pilar Manastırı’na gidin derim. Burası, köprüyü en iyi fotoğraflayabileceğiniz yer. Hem gündüz hem de akşam saatlerinde manastırın terasından şehri ve bu tarihi köprüyü seyredebilirsiniz.

8.Teras Teleferiği’nden Porto’yu Seyredin

Porto
Kaynak; flickr / nan_palmero

Porto’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, şehrin nefes kesen manzarasını sunan teras bardan (Esplanada do Teleférico) gün batımı manzarasını seyretmek.

Tamamen camdan yapılmış bu barın sağ tarafında Ribeira bölgesi, Dom Luis I köprüsü ve gün batımı izleyebileceğiniz beton bir gözetleme yeri bulunuyor. Buradan ücretsiz olarak da manzarayı seyredebiliyorsunuz. Ancak bir bar&restoran olarak hizmet veren Esplanada do Teleférico adı verilen mekanda şaraplar eşliğinde gün batımını seyretmek, Porto’da yapılacak en romantik şeyler listesinde yer alıyor.

9.Serra do Pilar Manastırı

Porto Gezi Rehberi
Serra do Pilar Manastırı – kaynak ; flickr / Ronnie Macdonald

Douro Nehri‘nin hemen karşısında yer alan, Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan Serra do Pilar Manastırı, adını üzerinde bulunduğu sıradağ olan Serra do Pilar’dan alıyor.

Porto’nun tarihi merkezinin ve Dom Luis I Köprüsü’nün panoramik manzarasını sunmasıyla ilgi gören manastır, görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle de dikkat çekiyor. 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş olan manastırın tarihi ise 16. yüzyıla uzanıyor.

19. yüzyılda iç savaş sırasında yıkılan yapı, daha sonra yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli halini almış.

 • Serra do Pilar Manastırı giriş ücreti 6€ ve manastır, 10:00-18:30 saatleri arasında ziyarete açık.

10.Vila Nova de Gaia

Porto da Gezilecek En Güzel Yerler
Vila Nova de Gaia’dan Douro Nehri manzarası – kaynak ; flickr / Peter Horensky

Porto şarabı endüstrisinin merkezi olan Vila Nova de Gaia, Porto’da gezilecek en ilgi çekici yerlerden biri. Ponte de Dom Luís I’i geçerek yürüyerek kolayca ulaşılabilen kasabanın peyzajlı rıhtımı, uzun bir şık restoran ve kafelerle çevrili. Ayrıca burası, Douro Nehri tekne turlarının hareket ettiği yer olmasıyla da ilgi görüyor.

Şarap mahzenleri ve manzaralı mekanlarıyla şehirdeki en popüler gezi duraklarından biri olan Vila Nova de Gaia’da daha birçok görülecek önemli çekim merkezleri de bulabilirsiniz.

11.Majestic Café

Porto da Görülecek Yerler
Majestic Café – kaynak ; flickr / drburtoni

Kıvrımlı taş işçiliğinin kendine özgü Art Nouveau cephesi ve dalgalı motifleriyle ilgi gören Majestic Cafe, Porto’nun en ünlü mekânlarından biri. Mekânda, 1920’lerden bir ambiyans var. Gösterişli iç mekan boyunca, Majestic’e nefis bohem lezzetini veren orijinal oymalı ahşap sandalyeler ve mermer kaplı masalar yer alıyor.

Duvarlarda yer alan dev flaman aynalar ise iç mekana hoş bir hava katmış. Burası, sadece Porto’nun değil, Avrupa’nın en iyi bilinen ve en eski cafelerinden biri. Portekiz ve Akdeniz lezzetlerinin füzyonu ile baştan çıkaran menüye sahip olan mekan, romantik bir akşam yemeği veya bir şeyler içmek için uğrayabileceğiniz bir yer. Hiçbir şey yiyip içmeden de, dış cephe süslemelerini görmek için cafeye uğrayabilirsiniz.

12.Sao Bento Tren İstasyonu

Porto da görülmesi gereken yerler
Sao Bento Tren İstasyonu – kaynak ; flickr / ray in manila

Resmi adı Estação de São Bento olan bu tarihi tren istasyonu, görkemli mimarisi ve dikkat çeken iç mekanı ile görülmeye değer cazibe merkezlerinden.

Eskiden bir manastırın bulunduğu yere inşa edilmiş olan bu tren istasyonu 1916 yılında hizmete açılmış. Günümüzde Porto ile kuzey banliyölerinin çoğu arasında yolcu taşıyan trenler buradan geçiyor.

Ama bu tren istasyonunu görmek için bir yerden bir yere gitmeniz gerekmiyor. Bu tren istasyonu hakkında kayda değer olan şey, Portekiz’in tarihini vurgulayan, Azulejo olarak bilinen 20.000 adet boyalı mavi ve beyaz çini panelleri.

Portekizli sanatçı Jorge Colaco tarafından 1905-1916 yılları arasında duvarlara monte edilmiş, çok sayıda olayı tasvir eden bu çini panelleri arasında, en etkileyici sahnelerden bazıları Kral Joao I ve 1387’de şehrin katedralinin yakınında duran Kraliçe Philippa ve Arcos de Valdevez Savaşı’nın tasviri.

Bir tren istasyonundan çok sanat müzesine benzeyen Sao Bento Tren İstasyonu da, listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden.

13.Özgürlük Meydanı

Porto da Gezilecek Yerler Blog
Özgürlük Meydanı – kaynak ; flickr / Jumilla

Praça da Liberdade olarak bilinen Özgürlük Meydanı, Porto’nun en hareketli ve en renkli meydanlarından biri. 18. yüzyılda yeni bir kentsel yerleşim planı olarak inşa edilmiş olan meydan, demokratik bir reformcu olarak bilinen Brezilyalı Pedro I’in atlı heykeline ev sahipliği yapıyor.

Meydan çevresindeki bölge ve caddeler şehirdeki en lüks noktalar. Bu caddelerde dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bulabileceğiniz gibi, şehrin önde gelen lüks restoranlarını da bulabilirsiniz.

Özgürlük Meydanı, ayrıca şehrin en merkezi konumuna sahip olan yerlerinden. Bu yüzden bu meydana yakın otellerde de konaklamayı düşünebilirsiniz. Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunan bu meydan yakınlarında, şehrin en popüler otelleri bulunabilir.

14.Avenida dos Aliados

Porto Gezi Blog
Avenida dos Aliados – kaynak ; flickr / Miquel Fabre

Burası Porto’nun en iyi bilinen caddesi. Yerel halk tarafından şehrin gürültülü ticaret merkezi olarak bilinen caddenin her iki tarafında çok sayıda cafe, restoran ve mağazalar bulunuyor. Daha çok Porto’da alışveriş yapmak isteyenlerin zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinse de, hem bir şeyler yemek ve içmek hem de şehrin nabzını tutmak için gidilecek yerlerden biri.

Aliados caddesinin bir ucu Özgürlük Meydanı’na kadar uzanıyor. Ayrıca cadde boyunca birçok tarihi ve turistik cazibe merkezlerini de görebiliyorsunuz. Konum olarak şehir merkezine yakın olan bu caddeye, Sao Bento Tren İstasyonu ziyaretinizden sonra mutlaka uğrayın derim. Bir şeyler satın almasanız dahi, yerel yaşam hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

15.Clerigos Kilisesi

Porto Gezi Rehberi
Clerigos Kilisesi – kaynak ; flickr / Ronnie Macdonald

Tarihi 18. yüzyıla uzanan Clerigos Kilisesi, aynı isimdeki kulesiyle Porto’nun muhteşem bir şehir manzarasını sunuyor. Ayrıca kilise içerisinde birbirinden değerli dini sanat eserlerine ev sahipliği yapan bir de müze bulunuyor.

Barok stilinde 1735 ile 1748 yılları arasında inşa edilmiş olan Clerigos Kilisesi, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

 • Clerigos Kilisesi’ne girişler ücretsiz. Ancak çan kulesine çıkıp şehir manzarasını seyretmek isterseniz 8$ giriş ücreti var.
 • Kiliseyi ve çan kulesini 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

16.Clerigos Kulesi

Clerigos Kulesi

Kiliseden çıktıktan sonra kısa bir yürüyüşün ardından şehri çok daha güzel gören Clerigos Kulesi‘ne ulaşabilirsiniz. Porto’nun silüetini anıtsal bir iğne gibi noktalayan bu tarihi kule, 75 metre yüksekliğinde ve gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alması gereken yapılardan.

Kulenin zirvesine 240 basamak sonrasında ulaşabiliyorsunuz. Biraz yorucu olsa da, gördüğünüz manzaraya değiyor.

Rahipler Kardeşliği (clérigos) tarafından yaptırılan ve İtalyan doğumlu Nicolau Nasoni tarafından tasarlanan Barok kule, 1763 yılından beri Porto’nun en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

17.Livraria Lello

Livraria Lello
Art DiTommaso – kaynak ; flickr / Sanshiro KUBOTA

Portekiz’in en şık ve en gösterişli kitapçılarından biri olan Livraria Lello‘nun tarihi 1906 yılına kadar uzanıyor. Art Nouveau bir tasarıma sahip olan iç mekan, duvar resimleri ve gotik süslemeler ile dikkat çekiyor.

Porto şehir merkezinde, Rua das Carmelitas boyunca kafeler ve dükkanlar arasında yer alan Livraria Lello, tebeşir beyazı, karmaşık oymalar içeren neo-gotik cephesi ile kolayca öne çıkıyor. 2017 yılında kitapçının cephesi tamamen yenilenmiş olmasına rağmen, hâlâ tarihi izleri görmek mümkün.

Kitabevinin içi zengin ahşap paneller ve renkli vitray pencerelerle süslenmiş ve muhteşem bir yakut kırmızısı merdivene sahip. Kitaplara gelince, çeşitli Portekiz kurgu ve kurgusal olmayan eserlerin yanı sıra İngilizce ve Fransızca olarak bir dizi kitabı inceleyebilirsiniz.

 • Livraria Lello giriş ücreti 7€. Kitap satın alırsanız, bu giriş ücreti kitap ücretinden düşülüyor.

18.Carmo Kilisesi

Carmo Kilisesi
Carmo Kilisesi – kaynak ; flickr / Daniel Antunes

Porto’nun en gösterişli dış cepheye sahip tarihi yapılarından biri olan Carmo Kilisesi‘nin tarihi 18. yüzyıla uzanıyor.

1760 yılında Rokoko tarzında inşa edilmiş olan kilise, daha çok yan cephesiyle dikkat çekiyor. Pencereleri ve zemini kesen taş işçiliği dışında, bu duvar tamamen mavi ve beyaz çinilerle kaplı. Ancak iç mekan da en az bu cephe kadar gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahip.

Carmo Kilisesi aslında iki farklı tarihi binadan oluşuyor.

Kilise, başlangıçta, Roma Katolik Kilisesi’nin Karmelit düzeni için inşa edilmiş ve bir manastır olarak kullanılmış. Kilisenin tek nef ile inşa edilen iki bölümünün en eskisi, Francisco Pereira Campanhã tarafından yapılan sunağa sahip.

19.Soares dos Reis Ulusal Müzesi

Soares dos Reis Ulusal Müzesi
Soares dos Reis Ulusal Müzesi – kaynak ; flickr / Bosc d’Anjou

Portekiz manastırlarından el konulan bir dini sanat sergisi olarak 1833 yılında kurulmuş olan Soares dos Reis Ulusal Müzesi adını, Vila Nova de Gaia’dan, bir 19. yüzyıl heykeltıraşı olan António Soares dos Reis’ten alıyor. Burada, Soares dos Reis’in yanı sıra Silva Porto, Vieira Portuense, Domingos Sequeira ve Miguel Ângelo Lupi gibi ünlü Portekizli ressam ve heykeltraşların eserleri bulunuyor.

Eski bir kraliyet konutunda yer alan müze, Portekiz’in ilk kamu sanat müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip. Ayrıca sergilenen eserlerin yanı sıra, görkemli ve süslü iç mekan ilginizi çekebilir.

Portekiz sanatının seçkin koleksiyonu, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar oldukça uzun bir dönemi kapsıyor ve ülkenin 19. yüzyıldan kalma ünlü heykeltıraşı António Soares dos Reis’in heykellerini de içeriyor. Müzede, resim ve heykellerin yanı sıra, mobilya, mücevher, kumaş işleri ve cam eşyalar da sergileniyor.

→Soares dos Reis Ulusal Müzesi giriş ücreti 7€. Ayrıca müze, pazar günleri 14:00’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

20.Jardins do Palácio de Cristal (Kristal Saray Bahçeleri)

Jardins do Palácio de Cristal (Kristal Saray Bahçeleri)
Kristal Saray Bahçeleri – kaynak ; flickr / manuel_seoane

Porto’da ücretsiz gezilecek yerler arasında olan Kristal Saray Bahçeleri, şehirdeki en popüler gezi duraklarından biri. Geniş bitki örtüsüne, dolambaçlı yürüyüş yollarına ve yeşil çalılıklara sahip olan bahçe, manzarasıyla da öne çıkıyor.

Kristal Saray, 1865 yılında Uluslararası Gösteri için inşa edilmiş ve bahçeler Alman peyzaj mimarı Emílio David tarafından tasarlanmış. Ancak saray 1950 yılında yıkılmış ve yerine günümüzde spor kompleksi olarak kullanılan bina inşa edilmiş.

Douro Nehri’ne bakan bir tepede bulunan Kristal Saray Bahçeleri, ayrıca Porto’nun en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olarak biliniyor.

21.Casa da Musica

Casa da Musica
Casa da Musica – kaynak ; flickr / Jaime Silva

Müzik Evi, radikal tasarımıyla olduğu kadar ev sahipliği yaptığı eğlencenin kalibresiyle de beğeni topluyor. Klasik ve fadodan caz ve hip-hop’a kadar tüm müzik zevklerine hitap eden Müzik Evi’nin iç mekanını görmek için konserlere katılmanıza da gerek yok, zaten konser biletleri ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Üst katta yer alan restorana gidecek olursanız, iç mekanı da görebiliyorsunuz.

Ünlü Hollandalı mimar Remment (Rem) Koolhaas tarafından tasarlanan modernist bir beton konser salonu olan Casa da Musica (Müzik Evi), 2005 yılından günümüze Porto’nun en önemli ve en popüler kültür ve eğlence merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Konser alanının yanı sıra binada, bir restoran, bir kafe ve iki barın yanı sıra bir mağaza ve bir eğitim merkezi bulunuyor.

 • Casa da Musica’yı turlarla da görebiliyorsunuz. Tur ücreti ise 13€.

22.Santa Catarina Caddesi

Santa Catarina Caddesi
Santa Catarina Caddesi – kaynak ; flickr / Brian Scott

Porto’da alışveriş için en popüler adreslerden biri olan Santa Catarina Caddesi, Rua Santa Catarina olarak biliniyor ve Porto’nun en lüks caddelerinden biri olarak hizmet veriyor.

Cadde üzerinde görülmeye değer yerler ise, Bolhão Pazarı ve Catarina Alışveriş Merkezi. Daha çok yerel halkın zaman geçirdiği yerler olsa da, alışveriş için Porto’yu ziyaret eden çok sayıda turiste de hizmet veriyor.

Alışverişin yanı sıra, Porto’da yeme içme için de bu caddeye göz atabilirsiniz. Cadde boyunca şehrin önde gelen cafelerini, barlarını ve restoranlarını bulabilirsiniz.

23.Douro Nehri’nde Tekne Turu Yapın

Douro Nehri
Kaynak ; flickr / bernt_rostad

Porto’da yapılacak en popüler şeylerden biri, Douro Nehri boyunca bir tekne turuna katılmak. Yaklaşık 18€ bir ücrete 1 saatlik bu rehberli turlar ile, şehirdeki görülmesi gereken en önemli yerleri görebilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

24.Tramvaya Binin

Porto
Porto 22 Nolu tramvay – kaynak ; flickr.com / Porto Convention

Porto’nun tarihi merkezi ve nehir kenarı, çeşitli simgesel turistik yerleri ve kültürel simge yapıları kapsayan turlar sırasında eski bir tramvaydan hayranlıkla izlenebilir. Üç farklı hat, şehre farklı bir bakış açısı sunan destinasyona hizmet ediyor.

Hat 22, 18 ve hat 1 tramvaylarından Porto’yu çok daha farklı bir açıdan gezebilirsiniz. Porto’da gezilecek yerler arasında popüler gezi duraklarından olan Carmo Kilisesi, Cafe Majestic ve Clerigos Kulesi’ni gören ve diğer iki hattaki turistik noktaların hepsinden geçen hat 22, tramvay turu için en ideal seçenek.

25.Bolhao Pazarı

Bolhao Pazarı

Bolhao Pazarı’nda sizi ilk olarak tatlı meyve kokuları, taze pişmiş ekmek ve aromatik peynirler karşılıyor. Yerel halkın günlük yaşamını görebileceğiniz pazar, ayrıca turistler arasında da oldukça popüler gezi duraklarından bir tanesi.

Bu açık hava pazarı, çok uygun fiyatlarla çeşitli taze ürünler ve ev yapımı mallar satan satıcılarla dolu.

Tarihi 1800’lerin ortalarına uzanan pazar, Porto’nun kalbinde 1914’te açılan iki katlı bir binada neoklasik bir cephenin arkasına yerleştirilmiş.

Bolhao Pazarı Pazartesiden Cumaya 07.00-17.00 ve Cumartesi günleri 07.00-13.00 arası açıktır. Bunun yanında A, B, C, E veya F (mavi, kırmızı, yeşil, mor veya turuncu) metro hattını kullanarak pazara ulaşabilirsiniz.

26.Parque da Cidade do Porto (Porto Şehir Parkı)

Parque da Cidade do Porto (Porto Şehir Parkı)

Porto Şehir Parkı, 200 dönümden fazla bir alanda kuzey Portekiz’deki en büyük parklardan biri olarak yer alıyor ve yerel halkın en çok zaman geçirdiği yerlerden bir tanesi. Porto’da gezilecek yerler listesinde olabilecek en popüler cazibe merkezlerinden olan bu şehir parkı, özellikle turistlerden biraz olsun uzaklaşıp temiz havanın keyfini çıkarmak isteyen turistlerin tercih edebileceği yerlerden.

Açık hava etkinlikleri için de popüler bir yer olan şehir parkı, özellikle hafta sonu piknik için gelen Portolu ailelerle doluyor. Göller, çimenler ve çeşitli flora ve faunaya ek olarak, parkta binlerce deniz hayvanı ile özel olarak işletilen bir akvaryum olan Sea Life Porto ve aslen Lizbon’daki Expo 98’in bir parçası olan Pavilhão da Água (Su Köşkü) bulunmaktadır.

Porto Kaç Günde Gezilir ?

Porto Gezi Rehberi Blog
Kaynak ; flickr / simplethrill

Porto gezisi için 2 gün yeterli oluyor. Ancak daha uzun bir sürede bu şehirde konaklayacak olursanız, yapılacak daha birçok şey bulabilirsiniz.

Porto’ya Ne Zaman Gidilir ?

Porto da gezilecek yerler blog
Kaynak ; flickr / Enric Rubio Ros

Porto’ya gitmek için en ideal zaman Nisan-Mayıs veya Eylül-Ekim ayları arasıdır. Bu aylarda Porto ne çok soğuk ne de çok sıcak olur, bu yüzden şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Ayrıca oteller, restoranlar ve cafeler bu aylarda biraz daha uygun fiyatlı olur. Temmuz ve Ağustos Porto’nun en yoğun ve en sıcak olduğu aylar. Plaja girmeyi planlıyorsanız bu aylar şehri ziyaret için ideal olabilir, ancak otellerin çok daha pahalı olacağını ve havaların da ciddi anlamda bu aylarda çok sıcak olabileceğini unutmayın. Ayrıca Porto’da gezilecek yerler listesindeki çekim merkezlerini yürüyerek keşfetmek istiyorsanız, bu sıcak ayların bunaltıcı olabileceğini de unutmayın.

Porto’da Ne Yenir ?

Portekiz’in bir sahil kenti olan Porto, yemek konusunda çok çeşitli seçenekler sunuyor. Daha çok deniz ürünleriyle adından söz ettiren Porto’da mutlaka denenmesi gereken popüler lezzetlerden bazıları ise ;

The Francesinha Sandwich

The Francesinha Sandwich
The Francesinha Sandwich – kaynak ; flickr / yidian_cheow

Sıcak bir sandviç olan Francesinha, Porto’nun en popüler lezzetlerden biri. Yerel halkın yanı sıra turistlerin de en fazla tükettiği yiyeceklerden olan bu sandviçi şehirdeki cafe ve restoranların büyük bir bölümünde bulabilirsiniz. Fransa’dan Porto’ya gelen bir göçmen tarafından getirildiği tahmin edilen bu sandviç, çoğu zaman jambon ile yapılıyor olsa da, sığır etinden hazırlanan bifteklerle yapılan versiyonları da var. Genellikle erimiş peynir ve üstte bir yumurta ile kaplı olarak servis edilir.

Francesinha’yı benzersiz kılan, her restoranın kendine özgü sosuyla servis ediliyor olması. Sıcak olarak servis edilen sos, bir domates ve bira sosudur. Bu sandviçi yiyebileceğiniz en popüler mekan ise, Cafe Santiago’dur.

Alheira

Alheira
Alheira – kaynak ; flickr / renata_rolim

Alheira, et ve ekmekle yapılan bir tür Portekiz sosisi. Sosislerin ana bileşenleri kümes hayvanları (tavuk ve hindi) veya av etidir (ördek, tavşan, geyik eti, sülün). Domuz etinden yapılanları da var, ancak genellikle tavuk, hindi, ördek veya geyik etinden yapıldığından dolayı rahatlıkla tüketilebilir.

Bolinhos de Bacalhau

Porto da gezilecek yerler blog
Bolinhos de Bacalhau – kaynak ; flickr / christian_benseler

Bacalhau, kurutulmuş ve tuzlanmış morina balığı, Portekiz’in ulusal hazinesidir. Bu yemek o kadar popüler ki, bacalhau hazırlamanın 365’ten fazla yolu var. Bu yüzden her restoranda farklı çeşidini bulabiliyorsunuz.

Bu küçük lokmalar oldukça lezzetlidir. İçinde, bol miktarda maydanoz, soğan ve yumurtanın yanı sıra morina ve patates püresi bulunur. Daha çok bir başlangıç olarak tercih edilen bu lokmaları öğle yemeğini geçiştirmek için de tercih edebilirsiniz.

Pasteis de Chaves

Porto Gezi Rehberi
Pasteis de Chaves – kaynak ; flickr / fernando_dc_ribeiro

Puf böreği olarak da bilinen Pasteis de Chaves, Porto’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri. Bu börek, geleneksel olarak kıyılmış dana eti ile doldurulmuş yarım ay şeklinde bir hamur işidir. Bu börekleri yiyebileceğiniz en iyi ve en popüler mekan ise, A Loja dos Pastéis de Chaves adlı mekandır.

Broa de Avintes (Avinte Ekmeği)

Broa de Avintes (Avinte Ekmeği)

Broa de Avintes, Porto’nun en ünlü ekmeklerinden biridir. Porto yakınlarındaki Douro Nehri’nin diğer tarafında küçük bir kasaba olan Avintes’ten geliyor.

Bu ekmek çok yoğun, koyu kahverengi bir renktedir ve ülkenin kuzey kesiminde yerel sofralarda yaygın olarak yenir.

Ekmek, Portekiz mutfağında önemli bir temeldir ve her bölgenin kendi yerel versiyonu vardır.

Broa de Avintes ekmeği, kaba kırıntıları ve kendine özgü lezzeti ile oldukça benzersizdir. Şekersiz, ağır bir muzlu keke benzer ve yoğundur. Broa de Avintes mısır ve çavdar unlarından yapılır. Tipik olarak, pişirme işlemi yavaştır ve hamur yaklaşık 6 saat pişirilir. Bu ekmek geleneksel yemeklerde sıcak olarak servis edilebilir. Ayrıca başlangıçlarla veya çorbalara eşlik etmek için de servis edilir. Akşam yemeğinden önce başlangıç olarak bir peynirle sipariş verebilirsiniz (Ekmek çoğunlukla sıcak servis edilir).

Yukarıdaki yemeklerin yanı sıra, daha birçok farklı Porto yemeklerinden bahsetmek mümkün. Tabii bu yemekleri nerede deneyeceğiniz de oldukça önemli. Porto’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olan Baixa’da, şehrin en iyi ve en popüler restoranlarını bulabilirsiniz. Bu yüzden Porto’da yeme içme için ilk olarak Baixa ve Ribeira bölgelerine göz atın derim. Ayrıca Porto’da Ne Yenir ? yazımızda çok daha detaylı bir yeme içme rehberi bulabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR