Ana SayfaPortekizPorto Gezi RehberiPorto'da Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt, Oteller

Porto’da Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt, Oteller

Klasik binalar, nehir kıyısındaki gezinti yolları, modernist yapılar, Orta Çağ sokakları ve tabii ki şarabıyla ünlü olan Porto’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulabilmek için şehirdeki semtler hakkında az da olsa bir fikir sahibi olmakta yarar var.

Şehrin kalbinin attığı yer olan Baixa, Porto’da konaklama için en çok tercih edilen yer olsa da, bu merkez bölgesinin dışında daha birçok farklı semtten/mahalleden bahsetmek mümkün.

Avrupa’nın geneline göre çok da pahalı olmayan Porto’da, konaklama fiyatları bölgelere ve rezervasyon tarihine göre ciddi anlamda değişiklik gösterebiliyor. Yani 3-4 ay öncesinden yapılan rezervasyonlarla daha uygun fiyatlı odaları aynı otelde bulmak mümkün.

Porto’da Nerede Kalınır ? – En Güzel Semtler Ve Otel Tavsiyeleri

Porto, Portekiz

⇒Baixa – Centro (Porto Merkezi) ; Porto’nun tam merkezi burası. Her şeye yakın olmak istiyor ve şehrin önde gelen restoranları, cafeleri, barları ve alışveriş spotlarıyla çevrili olmak istiyorsanız burası kalınacak en iyi yer. Porto’yu ziyaret eden turistlerin çok büyük bir bölümü konaklama için bu bölgeyi tercih ediyor olsa da, burası diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Bölgedeki en popüler otelleri incelemek için tıklayın ; Baixa Otelleri

⇒Ribeira ; Baixa’dan sonra Porto’da kalınacak en popüler yer. Bu bölgeden de şehirdeki önemli simge yapılara kısa sürede gidebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Praça da Ribeira (Ribeira Meydanı) ile ünlü olan bu bölge, Porto’da gece hayatının tam merkezi. Ayrıca Baixa bölgesine de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. En çok rezervasyon alan otellere göz atmak için tıklayın ; Ribeira Otelleri

⇒Vila Nova de Gaia ; Şarapları ve plajlarıyla öne çıkan bir bölge. Daha çok romantik çiftlerin tercih ettiği yerlerden. Tepelik bir mahalle olduğu için de Porto’nun en iyi manzarasına sahip.

⇒Boavista ; Şehirdeki en ucuz konaklama birimlerini ve en uygun fiyatlı 4-5 yıldızlı lüks otelleri bulabileceğiniz yer. Konaklamanın yanı sıra, yeme içme de burada ucuz. Ayrıca merkeze ve turistik yerlere de çok uzak değil. Bölgedeki en popüler oteller için tıklayın ; Boavista otelleri

⇒Cedofeita ; Porto’nun en gözde semtlerinden biri. Daha çok müzeleriyle öne çıkan bir yer olsa da, burada herkese göre bir şeyler bulmak mümkün. Ayrıca otel fiyatları Baixa’ya nazaran biraz daha uygun.

1.Baixa

(Porto Şehir Merkezi – Centro)

Baixa Bölgesi, Porto

Avenida dos Aliados’tan Praça da Liberdade’ye (Özgürlük Meydanı) kadar uzanan Baixa bölgesi, tam olarak Porto’nun merkezi.

Centro-Baixa, her yaşa, bütçeye ve ihtiyaca uygun mükemmel bir konaklama yelpazesine sahip. Bu da bölgeyi Porto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi yer yapıyor.

Baixa’da otel fiyatları diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden bu bölgede konaklamayı düşünüyorsanız, diğer bölgelere nazaran biraz daha fazla ücret ödeyebileceğinizi unutmayın.

Bu bölgedeki mekanların büyük bir bölümü turistik. Yani oldukça pahalı olabiliyor. Yeme içme konusunda birçok seçeneğe sahip olan Baixa’da, lüks alışveriş mağazalarını da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Porto’da gezilecek yerler listesindeki önemli çekim merkezlerinin bazılarına ev sahipliği yapan bu bölgeden, şehirdeki tüm turistik yerlere çok kolay ve kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kısa sürede çok fazla yer görmek, tam aksiyonun ortasında olmak istiyor ve geniş bir bütçeyle seyahat ediyorsanız ilk olarak Baixa’daki otellere göz atarak başlayın derim.

Baixa, Ribeira bölgesine de yakın bir konumda bulunuyor. Yani Porto’da gece hayatı için bir planınız varsa da bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz. Çünkü şehirdeki en ünlü barların ve clubların çoğu bölgedeki otellere yürüme mesafesinde.

Şehrin ana alışveriş spotlarından biri olan Rua de Santa Catarina ve ünlü bulvar Avenida dos Aliados tam olarak bu bölgede bulunuyor.

BAİXA’NIN OLUMLU YANLARI ;

 • Süper merkezi ve her yere yakın
 • Konaklama seçeneklerinin zenginliği
 • Çoğu gece kulübüne ve turistik yerlere yürüme mesafesinde oluşu
 • Her zevke uygun birçok cazibe merkezine sahip olması
 • Restoran, cafe ve bar konusunda şehrin en zengin yeri olması

BAİXA’NIN OLUMSUZ YANLARI ;

 • Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı
 • Süper turistik ve kalabalık

En Popüler Baixa Otelleri

Rua de Trás Apartments, Porto
Rua de Trás Apartments

Baixa bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

BAİXA’DA GÖRÜLECEK ÖNEMLİ CAZİBE MERKEZLERİ

Clérigos Kilisesi (Igreja dos Clérigos), Mercado do Bolhão, Majestic Café, Lello Kitabevi, São Bento tren istasyonu, Rua de Santa Catarina, Avenida dos Aliados, Rua das Flores, Quarteirão das Artes, São João Ulusal Tiyatrosu ve Jardins do Palácio de Cristal.

2.Ribeira

Ribeira Bölgesi, Porto

Nehir boyunca kurulu olan ve şehirdeki en eski semtlerden biri olan Ribeira da, Porto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgelerden biri.

Porto’nun bu eski bölümünün sokakları, yerel halkın nehir boyunca bir akşam yemeği için bir araya geldiği restoranlara ve barlara ev sahipliği yapıyor. Turistler kadar yerel halkı da görebileceğiniz bu bölgeden Baixa’ya çok kısa sürede gidebiliyorsunuz.

Ribeira’nın tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor, bu yüzden de şehirdeki görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

18. yüzyıldan kalma tarihi renkli evleriyle de ünlü olan Ribeira, Baixa’ya nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor olsa da, çok büyük bir fiyat farkı yok diyebilirim.

Ribeira, müzeler ve tarihle ilgilenenler için Porto’da kalınabilecek en iyi semttir. Porto’da yapılacak çok şey var ve bunların çoğu burada bulunuyor. Ayrıca geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız şehrin en iyi gece hayatına ev sahipliği yapan bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

Praça da Ribeira (Ribeira Meydanı), bu keyifli Orta Çağ bölgesinin merkezi ve aynı zamanda gece aktivitelerinin merkezi.

Çok sayıda otel, cafe, restoran ve bara ev sahipliği yapan Ribeira, en az Baixa bölgesi kadar popüler ve merkezi bir yer olduğundan dolayı da, şehir merkezinin kalbine ve Porto gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerine yakın olmak için tercih edilebilecek en ideal yer.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Porto’nun en romantik yerinde olmak istiyorsanız
 • Nehir boyunca yürüyüş yapabileceğiniz gezinti yoluna yakın olmak istiyorsanız
 • Baixa’ya alternatif olabilecek en iyi yeri arıyorsanız
 • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız
 • Porto’nun Baixa’dan sonra en popüler olan bölgesinde olmak istiyorsanız
 • Gece hayatı için bir planınız varsa

En Popüler Ribeira Otelleri

Pestana Vintage Porto Hotel, Porto
Pestana Vintage Porto Hotel & World Heritage Site

Ribeira bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

RİBEİRA BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER

Casa del Infante Müzesi, Port Wine Müzesi, Porto Misericórdia Müzesi, Praça da Ribeira (Ribeira Meydanı), St Francis Kilisesi, Luís I Köprüsü ve Porto Katedrali. Ayrıca Douro Nehri’nde tekne turuna da çıkabilirsiniz.

3.Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia, Porto

Nehrin karşısında, şehrin güney tarafında yer alan Vila Nova de Gaia, Baixa’ya 2-3 km uzaklıkta bulunan şehrin en popüler konaklama bölgelerinden biri.

Vila Nova de Gaia, liman şarabı cennetidir. Burada birçok porto şarap mahzenini keşfedebilecek ve bu lezzetli içeceğin her çeşidini tadabileceksiniz. Ayrıca, tepelik bir mahalle olması sayesinde Villa Nova da Gaia harika şehir manzaraları sunar.

Vila Nova de Gaia sadece harika şarap mahzenleri ile ünlü değil, aynı zamanda Praia da Madalena ve Praia da Aguda gibi plajlara da kolay erişime sahip. Porto’da plajları olan tek mahalledir, bu yüzden Porto tatilinizde plaj keyfi yapmak istiyorsanız Vila Nova de Gaia, sizin için Porto’da kalınacak en iyi yer olabilir.

Baixa bölgesine nazaran biraz daha uygun fiyatlı olan bu bölgede, 1-2 yıldızlı butik otellerden lüks otellere kadar birçok farklı konaklama seçeneği var.

Teknik olarak Porto’nun bir parçası olmayan, ancak şehre gelen turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen Vila Nova de Gaia, turistler arasında her geçen gün popülaritesi artan bölgelerden biri.

En Popüler Vila Nova de Gaia Otel Tavsiyeleri

Boeira Garden Hotel Porto Gaia, Curio Collection by Hilton, Porto
Boeira Garden Hotel Porto Gaia, Curio Collection by Hilton

VILA NOVA DE GAİA BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK YERLER VE YAPILACAK ŞEYLER

Şarap tadımı turuna katılın ve Port şarap mahzenlerini keşfedin, Cais de Gaia’da Douro Nehri boyunca yürüyüş yapın, Praia da Aguda ve Madalena Plajı’nda güneşin keyfini çıkarın, Serra do Pilar Manastırı’nı görün, Parque da Lavandeira ve Jardim do Morro’da bir gezinti yapın.

4.Boavista

Boavista, Porto
Boavista – kaynak ; flickr / Jaime Jover

Baixa bölgesinin yaklaşık 3 km kuzeybatısında yer alan Boavista, Porto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en uygun fiyatlı yerlerden biri. Daha çok ucuz konaklama birimleriyle öne çıkan bir bölge olsa da, burada 4-5 yıldızlı lüks oteller de bulabiliyorsunuz, tabii Baixa bölgesine nazaran daha uygun fiyatlara.

Porto’nun en büyük parkı Parque da Cidade do Porto‘ya ev sahipliği yapan bu sessiz ve huzurlu bölgede, hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bir açık hava müzesi gibi hissedebileceğiniz semtlerden biri olan Boavista, şehrin en uzun yolu ve Porto’da gezilecek yerler listesinde olan Avenida da Boavista bulvarına ev sahipliği yapmasıyla da ilgi görüyor.

Boavista bölgesinden Baixa’ya, yani şehrin tam merkezine yürüyerek gitmek pek kolay olmasa da, buradaki metro sistemini kullanarak hem merkeze hem de şehirdeki diğer bölgelere kısa sürede çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinden biraz uzakta olmasına rağmen, çağdaş sanat müzesi Serralves, modern Casa da Música ve Porto sinagogu gibi Boavista’da ziyaret etmek için harika yerler bulabilirsiniz.
Bir başka harika nokta ise Porto’daki çocuklar için en iyi müze olan Biyoçeşitlilik Galerisi’dir.

Boavista, şehrin başlıca turistik mekanlarına yakın ama daha sessiz bir konumda olmak isteyen gezginler ve şehri ziyaret eden işadamları için Porto’daki en iyi semttir.

En Popüler Boavista Otelleri

Three Houses & Bedrooms, Porto
Three Houses & Bedrooms

BOAVİSTA’DA GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

São Francisco Kalesi (Queijo Kalesi veya Peynir Kalesi olarak da bilinir), Parque da Cidade do Porto, Peninsula Boutique Center (popüler avm), Serralves Çağdaş Sanat Müzesi, Casa da Música ve Rotunda da Boavista.

5.Cedofeita

Cedofeita, Porto

Cedofeita, Baixa’nın batısında bulunan popüler ve sanatsal bir mahalledir. Renkli gece hayatı, havalı barları ve birbirinden farklı konaklama birimleriyle Porto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal bölgelerden bir tanesi.

Tasarım butikleri, sanat galerileri ve organik pazarlarıyla yerel hayatı en iyi deneyimleyebileceğiniz yer olan Cedofeita, şehrin modern kısmını oluşturuyor. Porto genel olarak tarihi binalarla dolu bir şehir, ancak Cedofeita’da durum şehrin geri kalanına göre farklı.

Porto’nun en iyi müzelerinden biri olan Soares dos Reis Ulusal Müzesi de tam olarak bu bölgede bulunuyor.

Cedofeita’daki otellerin çok büyük bir bölümü orta bütçeli konaklama birimlerinden oluşuyor, birkaç lüks otel bulabiliyor olsanız da, tesisler genellikle bütçe dostu. Ayrıca bu bölgeden Baixa ve Ribeira bölgesindeki önemli çekim merkezlerinin çoğuna yürüyerek gidebileceğinizi de unutmayın. Yani Baixa’nın gündüz ve gece koşuşturmasından ve Ribeira’nın gürültülü gece hayatından kaçınırken, Porto’nun en gözde mekanlarına yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız burası Porto’da kalmak için en ideal yer olabilir.

En Popüler Cedofeita Otelleri

Porto’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek diğer bölgeler

Porto, Portekiz

 

Porto’da konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda bölge ve mahalle bulunuyor. Fakat yukarıdaki 5 bölge, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerin bulunduğu iyi konumlu bölgeler. Tabii Porto’da 3-4 gün veya daha uzun süre konaklamayı planlıyorsanız alternatif olarak aşağıdaki bölgelere de göz atabilirsiniz. Porto genel olarak Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri olarak kabul edildiğinden, güvenlik konusunda endişe etmenize de pek gerek kalmıyor.

Bonfim

Bonfim Bölgesi, Porto

Şehir merkezinin doğusunda, ancak başlıca turistik mekanlara 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Bonfim, Porto’nun yenilikçi mahallesi olarak kabul ediliyor.

Burada popüler simge yapılar olmasa da, bunun yerine Porto’daki ilk halka açık bahçeyi, özel kahve dükkanlarını, el yapımı bira fabrikalarını ve otantik yerel yaşam ile turizm arasında iyi bir dengeyi bulacaksınız. Hem turistler hem de yerel halk arasında popüler olan birkaç mükemmel restorana ev sahipliği yapan bu bölge de merkeze yakın olmak için düşünülebilir.

Miragaia

Miragaia Bölgesi, Porto

Batıda Baixa ve Ribeira’ya bitişik olan nehir kenarındaki Miragaia mahallesi, Ribeira’nın renkli mimarisini paylaşıyor.

Porto’nun bu kısmı, bir zamanlar şehrin Yahudi ve Ermeni topluluklarına ev sahipliği yapıyormuş.

Miragaia, şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde olmasına rağmen, daha sessizdir ve World of Discoveries (aileler arasında popüler bir müze) ve peyzajlı Palacio de Cristal bahçeleri gibi cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Foz de Douro

Foz de Douro, Porto

Eskiden bir balıkçı köyü olan ve şehrin en batısında yer alan Foz de Douro, turistler arasında çok popüler bir konaklama bölgesi olmasa da, yine de uzun süreli ve ucuz konaklama için tercih edilebilir.

Porto’nun en güzel plajlarından birine, 16. yüzyıldan kalma bir kaleye, halka açık bahçelere, sahil şeridine ve 10 km’den fazla yürüyüş/koşu parkurlarına sahip, sakin, çoğunlukla şehrin yerleşim bölgesidir.

Foz de Doruro, Porto’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olmasa da, şehir merkezine ve turistik yerlere birkaç km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız bu bölgeye de mutlaka göz atın derim.

En Popüler Porto Şehir Merkezi Otelleri

Yukarıdaki semtlerde / mahallelerde aradığınız zevkte ve konumda bir konaklama birimini bulamadıysanız, Porto’nun en iyi konumlu ve en çok rezervasyon alan aşağıdaki 6 oteli de inceleyebilirsiniz. Bu oteller, ayrıca Porto’daki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip tesislerdir.

Eurostars Aliados – 5 Yıldız ; Bolhao Şehir Pazarı, Lello Kitabevi ve Clerigos Kulesi gibi Porto’nun önemli turistik cazibe merkezlerine oldukça yakın bir konumdaki bu lüks otel, daha çok çiftlerin tercih ettiği konaklama birimlerinden. Şık ve manzaralı odalara sahip bu otel, Cardosas ve Bolgao meydanına çok yakın. Bu otelden çıktığınızda ise, kısa bir yürüyüş mesafesinde birçok restoran, cafe, bar ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları bulabilirsiniz.

Eurostars Aliados, Porto Otel Tavsiyeleri
Eurostars Aliados

Pestana Porto – A Brasileira, City Center & Heritage Building – 5 Yıldız ; Aliados Bulvarı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan, tarihi ve şık bir binada hizmet veren bu lüks otelden arihi São Bento Tren İstasyonu’na kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Porto’da nerede kalınır ? sorusuna oldukça popüler bir cevap olan bu tesis, ayrıca 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.

Pestana Porto - A Brasileira, City Center & Heritage Building
Pestana Porto – A Brasileira, City Center & Heritage Building

Chic & Basic Gravity – 4 Yıldız ; Porto şehir merkezindeki en çok tercih edilen 4 yıldızlı otellerden biri. Konum olarak süper merkezi olduğundan dolayı, turistik cazibe merkezlerinin çoğuna yürüyerek bu otelden gidebiliyorsunuz. Toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz de Sao Bento Metro İstasyonu, Mercado do Bolhão ve Coliseu do Porto adlı istasyonlarına çok yakın olacaksınız.

Chic & Basic Gravity, Porto
Chic & Basic Gravity

BessaHotel Baixa – 4 Yıldız ; Şehrin tam kalbinde, City Market Bolhão’dan sadece birkaç dakika uzaklıkta merkezi bir konuma sahiptir. BessaHotel’in klimalı lüks odaları modern bir tarzda dekore edilmiştir. Tüm odalarda çalışma masası ve Chromecast bağlantılı ve isteğe bağlı video içeren düz ekran uydu/kablo TV vardır. Bazı odalarda şehir manzaralı teras tarzı geniş balkonlar vardır.

Günün 24 saati açık resepsiyona sahip BessaHotel, talep üzerine bir iş merkezi ve terapötik masajlar sunmaktadır. BessaHotel Baixa’nın sağlıklı yaşam alanı kapalı havuz, sauna ve fitness merkezinden oluşmaktadır. Tesiste sunulan diğer imkanlar arasında bagaj muhafazası ve çamaşır yıkama olanakları yer almaktadır. Otelin yakınındaki ilgi çekici popüler yerler arasında City Market Bolhao, Oporto Coliseum ve Douro Nehri bulunmaktadır.

BessaHotel Baixa - Porto'da nerede kalınır
BessaHotel Baixa

Pao de Acucar Hotel – 3 Yıldız ; Avenida dos Aliados ve metro istasyonuna sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bu orta bütçeli otel, Porto’nun en çok rezervasyon alan otellerinden biri. 70’lerden kalma klasik çarpışan arabaların da bulunduğu eski oyuncak ve “retro” koleksiyonu ise bu otelin en önemli özelliği.

Pao de Acucar Hotel, Porto
Pao de Acucar Hotel

Moov Hotel Porto Centro – 2 Yıldız ; Porto’da nerede kalınır ? sorusuna en ucuz cevaplardan biri olan bu merkezi otel, yenilenmiş bir Art Deco sinemasında yer alıyor. Otelden Sanat galerilerinin bulunduğu bölge ve São João Ulusal Tiyatrosu’na yürüyerek 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Moov Hotel Porto Centro
Moov Hotel Porto Centro

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR