Ana SayfaPortekizPorto Gezi RehberiPorto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgi

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgi

“Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım” için her bütçeye ve kişi sayısına göre farklı seçenekler bulmak mümkün.

Resmi olarak “Francisco de Sá Carneiro Havaalanı” olarak bilinen Porto Havaalanı’ndan metro, otobüs, taksi veya diğer transfer seçenekleriyle şehir merkezine çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu ulaşım seçenekleri arasında en ucuz olan yöntem belediye otobüsleri olsa da, ilk olarak, hemen hemen aynı ücrette olan, fakat çok daha hızlı ulaşım sunan metroları tavsiye ederiz.

Grup olarak Porto’ya seyahat ediyorsanız, metro ve otobüsler yerine taksileri veya diğer karşılama hizmetlerini tercih etmeyi de düşünebilirsiniz. Trafiğin olmadığı zamanlarda bu seçenekler merkeze ulaşmak için daha ideal olabilir.

Porto Havaalanı, ülkedeki en yoğun ikinci havaalanı ve şehir merkezine yaklaşık 11-12 km uzaklıkta bulunuyor.

Powered by GetYourGuide

Porto Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

→Otobüs ; 7/24 hizmet verir. Bilet ücreti 2,25€’dur (Ayrıca 0,60€’ya doldurulabilir kart almanız gerektiğini de unutmayın). Tercih edeceğiniz otobüse ve gideceğiniz yere göre yolculuk süresi 45-60 dakika sürmektedir.

→Metro ; En hızlı seçenek. Yolculuk yaklaşık olarak 35-45 dakika sürer. Bilet ücreti 3€ (Artı 0,60€ doldurabilir kart ücreti)

→Taksi ; En konforlu seçenek olsa da, merkeze gitmek için en pahalı olan yöntemdir. Yolculuk yaklaşık 20 dakika sürer ve ücret ise 35-40€ arasında değişir.

→Shuttle (Transfer hizmeti) ; Yolculuk süresi 30-50 dakika (Gideceğiniz otele göre değişir). Bilet ücreti ise 15€’dur.

→Özel Transfer ; 4 kişilik araç fiyatı 35€, minivan ise 55€ (6-8 kişilik)

NOT ; Porto’da toplu taşıma için Andante Card satın almanız gerekiyor ve ücreti 0,60 €’dur ve kontör yükleyebilirsiniz. Ayrıca 9€ karşılığında 24 saat ulaşım sağlayabileceğiniz (tüm toplu taşıma araçları dahil) kartları satın alabileceğinizi de unutmayın.

1.Metro

Metro, Porto

Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna en ideal ve en hızlı cevap olan metroları, havaalanının içinde her 20-30 dakika bir bulabiliyorsunuz.

Şehir merkezine gitmek için en çok tercih edilen bu ulaşım aracının bilet ücreti ise, 3€’dur. Tabii otobüslerde olduğu gibi, metrolarda da 0,60€ ücrete doldurulabilir Andante Card almanız gerekiyor. Bu 3€’luk biletin geçerlilik süresi ise 1 saat 15 dakikadır. Yani bu süre içerisinde başka metroya aktarma yapabilirsiniz.

Metrolar haftanın her günü 06:00-00:55 saatleri arasında çalışmaktadır. Bu yüzden gece 1’den sonra havaalanına ulaşacak olursanız taksiler veya gece otobüsünü tercih etmeniz gerektiğini de unutmayın.

Şehir merkezindeki son varış noktanıza bağlı olarak seyahat süresi yaklaşık 30-35 dakikadır.

Fakat metrolarla sadece belirli bir yere kadar gidebileceğinizi, şehir merkezine gitmek için aktarma yapmanız gerektiğini de unutmayın. Şöyle ki, havaalanından aktarma yapacağınız yere giden metro E hattı (mor hat). Bu hatta hizmet veren metro ile 20 dakikada Trindade metro istasyonuna ulaşabilirsiniz. Daha sonra bu metro istasyonundan gitmek istediğiniz yere göre A, B, C, D ve F metro hattına aktarma yapmanız gerekiyor.

Gelen yolcu salonu ile metro istasyonu arası 1-2 dakika yürüme mesafesinde, bu yüzden ulaşımı en kolay metrolardır.

2.Otobüs

Otobüs, Porto

Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en popüler seçeneklerden bir tanesi olan belediye otobüslerini, havaalanının hemen çıkışında bulabilirsiniz.

Porto havaalanından gün içinde sabah 5:30’dan gece yarısına kadar her 20-30 dakikada bir hareket eden 601, 602, 604, 119 numaralı birkaç Otobüs ve 3M ve 105N Gece Otobüsleri (00:30’dan 05:30’a kadar her 30 dakikada bir çalışan) vardır. Ancak bu otobüslerin kişi başı sadece 1 bagaj kabul ettiğini unutmayın.

Bu otobüslerin bilet ücreti ise 2,25€’dur. Tabii 0,60€’ya Andante Card almanız gerektiğini de unutmayın. Bu kartları bir kez almanız yeterli, içerisine ücret yükleme yapabiliyorsunuz.

Otobüslerle yolculuk süresi gideceğiniz yere göre yaklaşık 1 saat sürmektedir.

601 ve 602 numaralı otobüsler Porto havaalanından Cordoaria’ya gidiyor. 604 Numaralı Otobüs, Hospital de Sao Joao’ya gidiyor. Otelinizin hangisine daha yakın olduğunu öğrenerek otobüs tercihi yapabilirsiniz. Gece otobüsleriyle merkeze yolculuk ise 40-50 dakika sürmektedir.

Açıkçası metrolar çalışıyorsa, yani metroların çalışmadığı gece saatlerinde havaalanına inmiyorsanız, otobüsleri kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü aynı ücrete metrolarla şehir merkezine çok daha kısa sürede gidebiliyorsunuz.

3.Taksi

Taksi, Porto

Taksiler Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlu olandır. Ancak en pahalı ulaşım aracı olduğundan pek tercih edilmez. Yine de yeteri kadar bütçeniz varsa veya 3-4 kişi ağır bagajlar ile seyahat ediyorsanız, taksilerle merkeze gitmeyi de düşünebilirsiniz.

Taksileri havaalanının hemen dışında 7/24 bulabiliyorsunuz.

Taksi ile seyahat süresi yaklaşık 20 dakikadır ve Porto havaalanından şehir merkezine taksi ücreti 35-40 €’dur. Fiyatlar ve seyahat süresi sabit değildir ve trafiğe ve son varış noktanıza bağlı değişiklik gösterebilir. Tabii bu ücrete fazladan bagaj, gece tarifesi veya yoğun trafik gibi ek ücretlerin de eklenebileceğini unutmayın.

4.Shuttle (Transfer Hizmeti)

Porto, Transfer hizmeti

Havaalanı’ndan belirli otellere servis hizmeti veren Shuttle hizmetini de havaalanında bulabilirsiniz.

Bu minivanlar ile şehirdeki belli başlı otel duraklarına gidebiliyorsunuz. Eğer gideceğiniz yer, şehir merkezindenin kalbindeyse çok büyük bir ihtimalle otelinize yakın bir durak bulabilirsiniz.

Bu minivanlarla merkeze ulaşım ücreti, yanınızdaki kişi sayısına göre değişiyor. Eğer tek kişi seyahat ediyorsanız merkeze bilet ücreti 15€, tabii 2-3 veya 4 kişi seyahat ediyorsanız, kişi başı bilet ücreti biraz daha uygun oluyor.

Shuttle ile merkeze ulaşım gideceğiniz yere göre 30-50 dakika arasında değişmektedir. Ayrıca bu Shuttle’ları 7/24 havaalanında bulabilirsiniz.

Tavsiye ; Eğer 3-4 kişi seyahat ediyorsanız, bu minivanlar yerine taksileri tercih edin derim. Çünkü kişi başı ortalama hemen hemen aynı ücret oluyor ve taksilerle otelinizin kapısına kadar gidebiliyorsunuz.

5.Özel Transfer

Porto, özel transfer

VIP konforunda özel transferle de Porto Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım mümkün. Ancak fiyatlar taksilerle hemen hemen aynı, yani otobüs ve metroya nazaran çok pahalı.

Bu özel transferlerin en güzel yanı ise, önceden rezerve edilebiliyor olması. Yani havaalanına indikten sonra merkeze gitmek için araç aramanıza gerek kalmıyor. Hatta bazı özel transfer hizmetlerinde şoförünüz sizi isminizin yazılı olduğu bir tabela ile bekliyor. Bu şekilde havaalanına geldiğiniz gibi ulaşım aracınıza kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

NOT; Son olarak, Porto’da taksi yerine Uber’i kullanmayı da düşünebilirsiniz. Uber ile ticari taksi arasında pek bir fark bulunmuyor olsa da, Uber bazı zamanlarda biraz daha ucuz olabiliyor, özellikle trafiğin olmadığı durgun zamanlarda.

Porto Havaalanı

PORTO’DA KONAKLAMA

Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasından bütçenize uygun bir seçenek bulduysanız ve henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, aşağıdaki otel önerilerine de kısaca göz atın derim.

Casual Inca Porto – 4 Yıldız ; Porto şehir merkezinin tam kalbinde bulunan bu otel, hem Porto’da gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerine yakınlığı hem de havaalanından en kolay ulaşabileceğiniz bir konumda bulunmasından dolayı, Porto’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal tesislerden bir tanesi.

Pao de Acucar Hotel – 3 Yıldız ; Yine şehir merkezinin kalbinde yer alan bu otel, biraz daha bütçeli bir konaklama deneyimi sunuyor. Avenida dos Aliados ve metro istasyonuna 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani Porto Havaalanı şehir merkezi ulaşım için metroları tercih edecek olursanız, otelinizin kapısında inebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR