Ana SayfaPortekizLizbon Gezi RehberiLizbon Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Lizbon Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

“Lizbon Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri”, en ideal ve en ucuz araçlar, çalışma saatleri ve bilet ücretleri hakkında detaylı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Portekiz’in en sevilen şehirlerinden biri olan Lizbon, tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra, diğer Avrupa ülkelerine de en kolay ulaşım ağı sunması nedeniyle havaalanı da bir hayli yoğun oluyor. Yılda 25 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Lizbon Portela Havaalanı, LIS olarak kısaltılıyor ve Avrupa’nın en yoğun havaalanı olmasıyla dikkat çekiyor.

Lizbon Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı ulaşım aracı bulunuyor. İster bütçeli bir ulaşım isterseniz de hızlı ve daha konforlu ulaşım araçlarını bulabiliyorsunuz. Fakat Lizbon’u yüksek sezonda ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde ziyaret ediyorsanız, ilk tercihiniz kesinlikle metro olmalı. Çünkü trafiğe denk gelecek olursanız, yolculuk süreniz iki katına kadar artabiliyor.

Powered by GetYourGuide

Lizbon Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Lizbon, Portekiz

  • →Aerobus ; Bu havaalanı servisi, şehir merkezine gitmek için en ideal araçlardan biri. Biri şehir merkezinden (son durak: Cais do Sodré) ve diğeri şehrin finans bölgesinden geçen (son durak: Av. José Malhoa) iki rotadan oluşur. Bilet ücreti 5€ ve ulaşım süresi ise 30-40 dakikadır.
  • →Halk Otobüsü ; Lizbon Havaalanı’ndan şehir merkezine en ucuz ulaşım araçlarından biri. 705, 722, 744, 783 ve 208 nolu gece otobüsü olmak üzere 5 farklı otobüs vardır. Konaklayacağınız yere göre hangi otobüse bineceğinize karar verebilirsiniz. Tüm otobüs bilet ücretleri 1,85€ (artı otomatik satış makinesinde doldurabilir kart için 0,50€ ödemek zorundasınız. Yani toplamda 2,35€). Yolculuk süresi ise gideceğiniz yere göre 30-45 dakika arasında değişmektedir.
  • →Metro ; Hem hızlı hem de ucuz. Bu yüzden de merkeze gitmek için en çok tercih edilen araçtır. Metro bilet ücreti ise 1,85 + 0,50€ kart ücreti, toplamda 2,35€’dur. Yolculuk süresi gideceğiniz istasyona göre 15-25 dakika arasında değişmektedir.
  • →Taksi ; Yaklaşık 20-30€ gibi bir ücrete çok daha konforlu ve hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi kontuarlarını kullanmanızı da kesinlikle tavsiye ederim, böylece gideceğiniz yere göre ne kadar ödemeniz gerektiğini önceden öğrenebilir, fazla fiyat veya olası sürpriz ücretlerle de karşılaşmamış olursunuz.
  • Uber ; Taksilere nazaran daha uygun olabilen bir diğer ulaşım aracı da uberdir. Bu taksi uygulamasını kullanarak yoğun saatler dışında daha ucuza şehir merkezine gidebilirsiniz.

NOT ; Son olarak özel transfer hizmetlerini de düşünebilirsiniz. VIP konforunda ulaşım sunan bu özel transfer hizmetlerini online olarak rezerve edebiliyorsunuz. Direkt olarak lisbon.net adlı adresten transfer hizmetinizi satın alabilirsiniz. Şoförünüz adınızın yazılı olduğu bir tabela ile sizi havaalanında karşılıyor ve otelinizin kapısına kadar bırakıyor. Merkeze ulaşım için en pahalı seçenek olsa da, en konforlu ulaşım aracıdır.

1.Aerobus

Lizbon Portekiz

Lizbon Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ideal araçlardan bir tanesi olan Aerobus, gelen yolcu bölümünde Terminal 1 ve Terminal 2’den hareket etmektedir.

Bu araçlarla merkeze ulaşım yaklaşık olarak 30-40 dakika sürmekte ve bilet ücreti ise tek yön 5€ gidiş-dönüş ise 8€’dur.

2 farklı Aerobus hattı bulunuyor ;

Birinci Hat, 07:30-23:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir hareket etmektedir ve şehir merkezine gitmektedir. Bu şehir merkezi otobüsünün güzergahı ise ; Havaalanı – Entrecampos – Campo Pequeno – Saldanha – Picoas – Marquês – Av. Liberdade – Restauradores – Rossio ve Praça do Comércio – Cais do Sodré.

İkinci Hat, 07:40-22:45 saatleri arasında her 40 dakikada bir hareket etmektedir ve finans bölgesine gitmektedir. Bu otobüsün güzergahı ise ; Havaalanı – Entrecampos – Sete Rios – Avenida Columbano Bordalo Pinheiro – Praça de Espanha – Avenida José Malhoa.

İki hattın da otobüs bilet ücreti aynıdır. Eğer Lizbon’u iş amaçlı ziyaret ediyorsanız çok büyük bir ihtimalle tercih etmeniz gereken otobüs ikinci hat olacaktır, ancak kültür gezisi için Lizbon’a gidiyorsanız tercih etmeniz gereken birinci hat olacaktır. Tabii konaklayacağınız tesisin hangi otobüs hattına yakın olduğunu da mutlaka kontrol edin derim.

2.Halk Otobüsü

Lizbon Portekiz

Lizbon Havaalanı’ndan şehir merkezine en ucuz nasıl gidilir ? sorusuna cevap olan iki seçenekten (diğer metro – aynı ücret) birisi halk otobüsleridir. Halk otobüsleri, gün boyunca her 20-30 dakikada bir hareket ediyor.

Toplamda 5 farklı otobüs hattı var, gideceğiniz yere göre hangi otobüsü tercih edeceğinize de karar verebilirsiniz. 705, 722, 744, 783 nolu dört otobüs gün boyunca farklı yerlere çalışırken, 208 nolu gece otobüsü ise sadece 23:30-05:30 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket etmektedir.

Otobüs bilet ücretlerinin hepsi aynı, 1,85€ (0,50€’ya doldurulabilir kart almanız gerektiğini de unutmayın).

Halk otobüsüyle şehir merkezine ulaşım, gideceğiniz yere göre 30-40 dakika arasında değişiyor.

  • 744 numaralı otobüs, Lizbon havaalanından Praça do Comércio’ya Chiado ve Barrio Alto’dan geçerek gidiyor. Eğer Lizbon’un kalbinde bir otelde konaklayacaksanız çok büyük bir ihtimalle bu otobüse binmeniz gerekir.
  • 708 numaralı otobüs, Lizbon havaalanından Parque das Nações’e gider.

NOT ; Halk otobüslerini, eğer konaklayacağınız tesise çok yakın bir duraktan geçiyorsa tercih edin derim. Çünkü metrolarla aynı ücrete şehir merkezine çok daha kısa sürede gidebiliyorsunuz. Eğer oteliniz merkezdeki metro istasyonlarından birine yakınsa kesinlikle metroyu tercih edin derim.

3.Metro

Lizbon Portekiz

Metro, Lizbon Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için en ideal ve en ucuz seçenektir. Bu yüzden birçok turistin yaptığı gibi siz de metroyu tercih edin derim.

Metroyla halk otobüsü bilet ücretleri aynı. Ancak metrolarla şehir merkezine ortalama 20 dakika gibi süper kısa bir sürede gidebiliyorsunuz.

Metro, 06:30-00:45 saatleri arasında her 5-10 dakikada bir hareket etmektedir. Şehir merkezindeki son varış noktanıza bağlı olarak seyahat süresi yaklaşık 15-25 dakikadır.

Unutmamanız gereken şey ise, metrolar Terminal 1’den hareket ediyor. Eğer uçağınız Terminal 2’ye inecek olursa, Terminal 1’e gitmeniz gerekir. Havaalanı içerisinde ücretsiz olarak hizmet veren ‘Free Shuttle’ları kullanarak Terminal 2’den Terminal 1’e 10 dakikada gidebilirsiniz.

Lizbon Havaalanı’ndan binmeniz gereken metro hattı kırmızı hattır. Ancak Yeşil Metro Hattı, Sarı Metro Hattı veya Mavi Metro Hattı’na aktarma yapabileceğinizi unutmayın. Sao Sebastiao’ya gitmek istiyorsanız Mavi Metro Hattı’na, Baixa-Chiado’ya gitmek istiyorsanız da Yeşil Metro Hattı’na aktarma yapmanız gerekir.

Baixa-Chiado’ya yolculuk süresi 25 dakika, Sao Sebastiao’ya yolculuk ise toplamda 15 dakikadır.

4.Taksi

Lizbon Portekiz

Lizbon havalimanı aslında şehir sınırları içinde bulunduğundan, şehir merkezine taksiyle gitmek diğer popüler Avrupa destinasyonlarında olduğu kadar pahalıya mal olmaz. Bu yüzden 3-4 kişi Lizbon’a seyahat ediyorsanız, merkeze gitmek için en konforlu araçlar olan taksileri tercih etmeyi de düşünebilirsiniz.

Hem terminal 1 hem de terminal 2 çıkışında 7/24 taksiler bulabilirsiniz. Taksiyle şehir merkezine ulaşım ücreti ise yaklaşık olarak 20-30€ arasında değişmektedir. Taksiyle merkeze 15 dakika gitmek mümkün. Eğer trafiğin yoğun olduğu bir saate denk gelirseniz, yolculuk sürenize 30 dakikaya kadar uzayabilir.

Taksilerin 21:00-06:00 saatleri arasında gece tarifesi uyguladığını ve bu saatler arasında fiyatların en azından %20 daha fazla olabileceğini de unutmayın.

5.Uber

Lizbon Portekiz

Bir taksi hizmeti olan Uber Portekiz’in genelinde olduğu gibi Lizbon’da da oldukça popüler.

Şehir merkezine Uber ile gitmek isterseniz taksilere nazaran birkaç euro daha az ödersiniz. Ancak uber için internete ihtiyacınız olacağını da unutmayın.

Uber veya taksilere nazaran biraz daha pahalı olan özel transfer hizmetleri de merkeze ulaşım için tercih edilebilir. Özellikle kalabalık bir grup halinde Lizbon’a seyahat ediyorsanız.

Welcome Pickups adı verilen karşılama hizmeti, bu özel transfer hizmetleri arasında en popüler ve en ideal olanı. Ödemeyi online olarak yapıyor, saatinizi ve isminizi girdikten sonra işleminiz tamam. Havaalanına geldiğinizde isminizin yazılı olduğu bir tabelayı aramanız yeterli. Şoförünüz uçağınız rötar yapsa bile sizi gelen yolcu bölümünde isminizin yazılı olduğu bir tabela ile bekliyor.

Bunun yanı sıra Lizbon’daki bazı otellerin havaalanı servisleri de bulunuyor. Birkaç otel ücretsiz havaalanı servisi sunuyor olsa da, çoğu otelin havaalanı servisi taksilere nazaran daha pahalı. Bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız da otelinizle iletişime geçmeniz ve havaalanına ineceğiniz saati belirtmeniz gerekiyor.

Lizbon’da Konaklama

Lizbon’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin kalbinin attığı yer olan Baixa / Chiado bölgesinde konaklayın derim. Bu bölge Lizbon’da gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Lizbon Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden herhangi biriyle çok rahatlıkla bu bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Lizbon’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.Booking.com

 

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR