Ana SayfaUkraynaOdessa Gezi Rehberi2 Günde Odessa'da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

2 Günde Odessa’da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Odessa’da gezilecek yerler dendiğinde ilk olarak tarihi yapılar akla geliyor olsa da, Odessa, bundan çok daha fazlasını sunuyor. Her geçen gün eklenen kültür ve eğlence merkezleriyle de turistlerin ilgisini çeken bu canlı şehir, Ukrayna’nın son zamanlarda en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmaya devam ediyor.

18. yüzyılın sonunda İmparatorluk kararnamesiyle kurulmuş olan Odessa, Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olmasından dolayı, Ukrayna’nın en hızlı gelişen şehirlerinden biri olmuş. Alexander Puşkin ve Field Marshall Vorontsov gibi çağın devlerinin yaşadığı yer olmasıyla da ünlenen Odessa, Kiev’e alternatif olabilecek şehirlerden biri. En az Kiev ve Lviv kadar canlı ve hareketli olan Odessa, gezilecek tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle de ilgi görüyor.

Odessa’da gezilecek yerler için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, tabii daha uzun süre şehirde konaklayacak olursanız yapılacak birçok şey bulabilirsiniz…

2 Günde Odessa’da Nereler Gezilir ?

Odessa Gezilecek Yerler Haritası
Odessa’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Portakal Anıtı (Monument to Orange)
 • Vorontsov Sarayı
 • Potemkin Merdivenleri
 • Primorskyi Bulvarı
 • Catherine II Anıtı
 • Şehir Bahçesi
 • Spaso-Preobrazhensky Cathedral
 • Deribasovskaya Caddesi
 • Odessa Operası (Odessa Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu)
 • Odessa Arkeoloji Müzesi

2.GÜN

 • Odessa Limanı
 • Odessa Batı ve Doğu Sanat Müzesi
 • Odessa Food Market
 • Shevchenko Parkı
 • Lanzheron Plajı
 • Privoz Pazarı
 • Arcadia

Odessa’da Nerede Kalınır ?

Odessa’da konaklama, şehri ziyaret amacınıza göre değişebiliyor. Şehirdeki turistik cazibe merkezlerine ve şehir merkezine yakın olmayı planlıyorsanız, Primorsky veya şehir merkezi bölgesinde konaklayabilirsiniz. Fakat Odessa’yı daha çok gece hayatı ve plajları için ziyaret ediyorsanız, Arcadia bölgesinde konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Şehir merkezinde otel önerisi olarak ; 5 yıldızlı Il Decameron Luxury Design Hotel‘e, Frapolli 21 Hotel‘e veya 3 yıldızlı Deribas Hotel‘e göz atılabilir.

Odessa gece hayatının tam kalbinde konaklamak için de, Arcadia Otelleri‘ne göz atabilirsiniz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Odessa’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz

Odessa’da Gezilecek Yerler

Bir Karadeniz liman kenti olan Odessa, plajları ve 19. yüzyıl mimarisiyle tanınır. Bugün, tarihi ihtişamı tamamlayan tamamen çağdaş bir enerjiye sahip. Sabahları müzeleri ziyaret edebilir, öğle saatlerinde plajın ve geceleri de muhteşem gece hayatının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu şehirde herkese göre yapılacak şeyleri bulabiliyorsunuz…

1.Portakal Anıtı

Odessa’daki en ilginç anıtlardan biri olan Portakal Anıtı, Odessa’nın 210. yıldönümü şerefine inşa edilmiş.

Zhvanetskii bulvarının başında, merkezi bir konumda bulunan Portakal Anıtı’nın içinde İmparator Paul I’in figürü var. Heykel kompozisyonu üç attan oluşuyor.

Portakal’ın Odessa tarihinde farklı bir yeri var. 18. yüzyılda Odessa’ya bir liman yapımına başlanmış, fakat o dönemin hükümdarı olan İmparator Paul, maddi desteğini kestiğinden dolayı liman inşaatı yarım kalmış. Daha sonra liman inşaatının devam ettirilebilmesi için Paul’a portakalın da olduğu tropik meyveler gönderilmiş ve böylece İmparatorun gönlü alınmak istenmiş. İşe de yaramış bu hediye tropik meyveler. Bu hediyeden sonra İmparator Paul, liman inşaatına mali destek vermeye devam etmiş. Bu nedenle de şehrin tam ortasına bir Portakal Anıtı dikilmiş.

2.Vorontsov Sarayı

Vorontsov Sarayı flickr / thisisbossi

Odessa’daki en önemli tarihi yapılardan biri olan Vorontsov Sarayı, 1827 yılında farklı mimari tarzların karışımıyla inşa edilmiş. Bir Türk kalesinin yerine inşa edilmiş olan saray, Rus devlet adamı ve askeri lider Mikhail Vorontsov’un Genel Valisi’nin konutuymuş.

Günümüzde, bir sanat merkezi ve gençlerin kültürel etkinlikleri için bir merkez olarak hizmet veren saray, Primorksy Bulvarı’nın batı ucunda, Portakal Anıtı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Prens Mihail Semyonovich Vorontsov tarafından, Sardunyalı mimar Francesco Boffo‘ya yaptırılmış olan saray, dışarıdan görmek için bile Odessa da gidilecek yerler arasında.

3.Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri – Rostam Novák / flickr

Potemkin Merdivenleri, şehrin en bilinen popüler turistik yerlerinden biri olduğu için Odessa’da kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden.

1840’lı yılların başında, Granit döşeli olarak Prens Vorontsov tarafından karısına hediye olarak inşa edilmiş.

142 metrelik uzunluk ve 27 metrelik kot farkı olmak üzere toplamda 192 basamak var.

Merdivenlerin, altta (21,7 metre), tepede (12,5 metre) olduğundan çok daha geniştir. Bu bilinçli olarak, yanlış bir perspektif yaratmak ve aşağıdan baktığınızda merdivenin daha büyük görünmesini sağlamak için yapılmış. Ayrıca ilginç olan, tepede durduğunuzda sadece sahanlıkları, alttan ise sadece basamakları görebiliyorsunuz.

Odessa’ya denizden resmi giriş için inşa edilmiş olan Potemkin Merdivenleri, açık hava müzik konserleri ve film gösterimleri için oturma yeri olarak kullanılıyor.

4.İstanbul Parkı

İBB tarafından yapılmış olan İstanbul Parkı, Primorskyi Bulvarı’nın yanında Potemkin Merdivenlerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Çok fazla yapılacak şey olmasa da, yine de şehir trafiğinden uzaklaşmak için gidilecek yerlerden.

5.Primorskyi Bulvarı

Primorskyi Bulvarı, Odessa’nın bir nevi açık hava müzesi. Mimarisiyle görsel bir şölen sunan bulvar, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Şehrin kalbinin attığı noktalardan biri olan bulvar, Odessa’da gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri. Kestane, çınar ve ıhlamur ağaçlarıyla süslenmiş olan bulvar, İstanbul Parkı’nın hemen yanında bulunuyor.

Birçok otele de ev sahipliği yapan bulvar, ayrıca Odessa’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri. Çünkü bu bulvardan, şehirdeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşılabiliyor.

6.Catherine II Anıtı

Catherine Anıtı – flickr / marco fieber

Potemkin Merdivenleri’nin üst katından Katerynyns’ka Caddesi’ni takip ettiğinizde karşınıza çıkan Catherine II Anıtı, Odessa’nın geçmişine dair bilgileri bulabileceğiniz bir yer.

1794 yılında burada, bir liman ve şehir inşa etme kararını veren Catherine II’nin Heykelinin yanı sıra, Catherine’in danışmanlarından Kont Grigory Potemkin, askeri subay José de Ribas, Platon Zubov ve son olarak Flaman mühendis François Sainte de Wollant da var.

Anıt 1900 yılında inşa edilmiş, 1920’li yıllarda, Sovyet döneminde ise kaldırılmış. Tekrar yerine yerleştirilen anıt 2007 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almış.

7.Şehir Bahçesi

Şehir Bahçesi – flickr / eugene_romanenko

Şehrin en eski parkı olan Şehir Bahçesi, 1803 yılında José de Ribas’ın kardeşi tarafından kurulmuş özel bir mülkmüş.

Deribasovskaya Caddesi’ne açılan park, şehir merkezine de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Şehir Bahçesi aynı zamanda Odessa’nın kültürel figürlerini onurlandıran bazı anıtların bulunduğu yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

8.Spaso-Preobrazhensky Cathedral

Başkalaşım Katedrali / Flickr / mark gregory

Başkalaşım Katedrali (Transfiguration Cathedral) olarak da bilinen, Odessa’nın en ünlü yapılarından biri olan Spaso-Preobrazhensky Cathedral, Şehir Bahçesi’ne kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Katedral, hem içeriden hem de dışarıdan etkileyici bir mimariye sahip. 18. yüzyılın sonunda inşa edilmiş olan katedral, 1936 yılında Sovyetler tarafından yıkılmış ve 1999 yılına kadar da kaderine terkedilmiş. 1999’da yeniden inşa edilen katedral, orijinal olmasa da yine de Odessa’da görülecek yerlerden biri.

9.Deribasovskaya Caddesi

Hem şehrin ana caddesi hem de Odessa’nın en turistik yeri olan Deribasovskaya Caddesi, araç trafiğine kapalı olmasından dolayı turistler arasında oldukça popüler.

Cadde üzerinde şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Yaklaşık 1 km uzunluğunda olan bu caddede alışveriş için de birçok seçenek var, hem uluslararası markalar hem de yerel markaların mağazalarını burada bulabiliyorsunuz.

10.Odessa Opera Binası

Odessa Gezi Rehberi

İlk opera binası yandıktan sonra, bugünkü tiyatro 1887 yılında, bahçeler ve çeşmelerle çevrili, İtalyan Barok tarzında inşa edilmiş. İç mekan ise, Fransız Rokoko tarzıyla dikkat çekiyor.

Viyanalı ortaklar Fellner & Helmer tarafından tasarlanmış olan binanın iç mekanını opera veya bale performansına katılmadan gündüz saatlerinde de görebilirsiniz. Ayrıca Performans fiyatları da çok pahalı değil. Balkonların önündeki koltuklarda 1,5-2 €’ya (50UAH) çok rahat bilet bulunabilir.

2007 yılında tamamlanan restorasyonun ardından yeniden açılan Opera Binası, Odessa Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu olarak biliniyor.

11.Odessa Arkeoloji Müzesi

Odessa Görülecek yerler blog

Lanzheronovskaya Caddesi üzerinde bulunan Odessa Arkeoloji Müzesi, Ukrayna’nın ve 1825 yılında kurulan Sovyet sonrası ülkelerin en eski arkeoloji müzelerinden biri.

1997’den beri Arkeoloji Müzesi sadece bir müze olarak değil, aynı zamanda bilimsel araştırma enstitüsü olarak da faaliyet gösteriyor.

Kuzey Karadeniz bölgesindeki ilkel toplumun arkeolojisi ve Orta Çağ arkeolojisine odaklanan müze, Eski Mısır’ın Ukrayna koleksiyonunun en büyüğü olan Karadeniz Kuzey bölgesinin arkeolojik buluntuları (lahitler, hiyeroglifli taş levhalar ve papirüs parçaları, cenaze envanteri) ve Antik Yunanistan ve Antik Roma sergilerine ev sahipliği yapıyor. Müzede 160.000’in üzerinde eser olduğu biliniyor.

Müze ayrıca madeni para ve madalya koleksiyonuyla da ünlü. Müze hazinesinde 50000’den fazla sikke bulunuyor. Bunlar ; Antik Yunanistan, Antik Roma, Bizans İmparatorluğu, Eski Kiev Rus, Rus İmparatorluğu Romanov hanedanının sikkeleridir.

 • Giriş ücreti 60 UAH
 • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12.Odessa Limanı

Odessa Gezi Rehberi

Odessa, Ukrayna’nın en büyük ve Karadeniz’in en önemli limanlarından biri olan büyük bir limana sahip ve şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri de, bu liman boyunca bir yürüyüşe çıkmak.

Gemilerin, denizcilerin ve yoldan geçenlerin koşuşturmasını izleyin ve iskelenin sonuna kadar gidin. Bu yapının sonu, özellikle gün batımında harika bir deniz manzarası sunuyor.

13.Odessa Batı ve Doğu Sanat Müzesi

Opera Binası’na ve Arkeoloji Müzesi’ne kısa bir yürüme mesafesinde bulunan Batı ve Doğu Sanat Müzesi de, Odessa’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden biri.

Tarihi 1858 yılına uzanan, gök mavisi bir malikanede bulunan müze, 1923 yılında kapılarını aralamış.

Odessa Üniversitesi tarafından düzenlenmiş bir koleksiyona ev sahipliği yapan müzede, porselen, silah ve mobilya parçaları dışında, neredeyse tüm sanat eserleri Batı Avrupa’dan, özellikle Hollanda ve İtalya’dan getirilmiş.

Caravaggio, Rubens, Francesco Guardi, Gerard David ve Abraham Bloemart gibi dünyaca ünlü isimlere ait resimleri müzede görebiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti 70 UAH

14.Odessa Food Market

foto kaynak ; the-village.com.ua

Odessa’da yeme içme için en popüler yer olan Food Market, ayrıca şehirde gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çekim merkezlerinden. Pizzadan vegan yemeklere, burgerlerden quesadillalara ve istiridyelerden hamur işlerine kadar geniş bir yemek çeşitliliğine sahip olan market, mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Food Market, Odessa Batı ve Doğu Sanat Müzesi’ne kısa bir yürüme mesafesinde.

15.Shevchenko Parkı

Odessa da gezilecek yerler blog

1875 yılında açılmış olan Shevchenko Parkı, şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor olsa da, yine görülmesi gereken yerlerden biri. Lanzheron Pajı’na da yakın olan parkın girişinde Shevchenko anıtı ve Sovyet döneminden beri restore edilen Çar II. Alexander’a ait bir anıt bulunuyor.

Çok gösterişli bir park olmasa da, Odessa’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, yürüyüşe çıkmak veya temiz havanın keyfini çıkarmak için gidilecek yerlerden biri.

16.Lanzheron Plajı

Lazheron (Langeron) Plajı, Odessa’da denize girilecek en popüler plaj. Shevchenko Parkı ziyaretinizden sonra plaja yürüyerek veya şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz.

Odessa’yı temmuz veya ağustos aylarında ziyaret ediyorsanız, plajın aşırı kalabalık olabileceğini de unutmayın. Bu yüzden plaj ziyareti için sabahın erken saatlerini tercih etmenizde yarar var.

Hem yerel halk hem de turistler arasında popüler olan plaj, oyun alanlarından restoranlara ve şezlong kiralayabileceğiniz yerlere de sahip. Plaja girişler ise ücretsiz.

Lanzheron Plajı’na alternatif olarak Arcadia Plajı’na da göz atılabilir.

17.Privoz Pazarı

Odessa Gezi rehberi

Taze meyve ve sebzeleri, etleri, balıkları, çiçekleri ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz yerlerden biri olan Privoz Pazarı, Odessa’da dairede konaklamayı planlayanların mutlaka uğraması gereken yerlerden. Özellikle kendi evinizde yemek yapmayı planlıyorsanız, tüm mutfak ihtiyaçlarınızı bu pazardan karşılayabileceğinizi unutmayın.

Odessa’da Yapılacak En Güzel Şeyler

Odessa’da gezilecek yerler listesindeki 17 çekim merkezinden sonra hala zamanınız varsa, şehirdeki yapılacak aktiviteler için de zaman ayırabilirsiniz.

18.Odessa Gece Hayatı İçin Arcadia’ya Gidin

Arcadia Plajı

Şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta tarihi bir bölge olan Arcadia ‘Ukrayna’nın İbiza’sı olarak bilinir. Odessa’da parti dendiğinde akla ilk gelen yer olan Arcadia, en az şehir merkezi kadar ilgi çekici. Çok sayıda tarihi ve turistik yer olmasa da, bölgede birçok otel, restoran, bar ve gcce kulübünü bulabilirsiniz.

Arcadia gündüzleri deniz kenarına giden ailelerle doludur, ancak geceleri kulüpler, barlar ve özellikle yaz aylarında gece boyunca dans eden insanlarla bir parti noktasına dönüşür.

19.Füniküler’e Binin

flickr / mostlybytrain

Potemkin Merdivenleri’ne yürüyerek çıkmak veya inmek istemezseniz, hemen merdivenlerin yanındaki tarihi fünikülere de binebilirsiniz.

Füniküler kişi başı 5UAH (0.3$) ve sadece kısa bir süreliğine merdivenlerin ve limanın manzarasını sunar. Gayet ucuz olduğu için limanı bir de fünikülerden görmeyi düşünebilirsiniz.

20.Odessa Yeraltı Mezarları’nı Keşfedin (Catacombs)

Odessa gezilmesi gereken yerler

Nerubayskoye Köyü‘ndeki Odessa Yeraltı Mezarları, şehrin (ve çevresinin) altında geniş bir labirentten oluşuyor.

Odessa Catacomb sistemi dünyanın en büyüğü olmasıyla dikkat çekiyor. Kireçtaşına oyulmuş yaklaşık 2500 km labirent tünelden oluşan bu Yeraltı Mezarları’nın tarihi ise 1600’lü yıllara kadar uzanıyor.

İsyancı savaşçılar, kaçakçılar ve suçlular için mesken olarak kullanılmış olan bu Yeraltı Mezarları’nı rehberli turlarla ziyaret edebiliyorsunuz.

Yeraltı mezarları, yukarıdaki haritada bulunmuyor, fakat şehir merkezinden bu yeraltı tünelinin bulunduğu yere çok kısa sürede gidebilirsiniz.

21.Kumanets’te Güzel Bir Akşam Yemeği Yiyin

Kumanets Restaurant, eski, kırsal dekor, geçmişe ait sade bir Ukraynalı çiftlik evi gibi hissettirecek şekilde tasarlanmış olmasıyla dikkat çekiyor. Hem bizim hem de birçok turistin Odessa’da güzel bir akşam yemeği için tercih ettiği bu mekan, şehirdeki en kaliteli mekanlardan biri olarak biliniyor.

Neşeli bir müziğin çaldığı mekanda garsonlar, geleneksel kıyafetlerle servis yapıyor. Hem et hem de sebze yemekleri var. Ailece gidilecek en güzel mekanlardan biri, fiyatlar da şehrin geneline göre çok da pahalı değil.

Odessa Kaç Günde Gezilir ?

Odessa Gezi Rehberi

Odessa için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre şehirde konaklayacak olursanız, yapacak şey de bulabilirsiniz.

Odessa’da gezilecek yerler listesindeki öne çıkan çekim merkezlerini 2 günde görebiliyor olsanız da, gece hayatı ve plaj için de planınız varsa, Odessa için en azından 3 gününüzü ayırabilirsiniz.

Odessa’ya Ne Zaman Gidilir ?

Odessa Gezi Rehberi Blog
Kaynak ; flickr / dmitry_vetrov

Odessa’yı sadece gece hayatı için ziyaret ediyorsanız, şehri ne zaman ziyaret ettiğinizin çok da önemi olmayabilir. Çünkü bu şehirde, hemen her gün gece hayatı oldukça canlı oluyor. Tabii sıcak yaz aylarında Odessa’yı ziyaret edecek olursanız çok daha iyi partileri ve ünlü dj performanslarını da bulabilirsiniz.

Odessa’ya kültür gezisi yapıyorsanız, mümkünse temmuz veya ağustos aylarında şehri ziyaret edin. Her ne kadar yoğun bir turist trafiği olsa da, birçok etkinliğin, performansların ve konserlerin yapıldığı yaz ayları Odessa’yı ziyaret için en ideal zaman.

Odessa’da Yeme İçme

Geleneksel Ukrayna yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiren Odessa’da, hemen her damak zevkine ve bütçeye uygun bir mekan bulabilirsiniz. Lüks restoranların da olduğu Odessa’daki en popüler mekanlardan bazıları ise ;

Sophie Cafe

$$$

Bir Avrupa Restoranı olan Sophie Cafe, Odessa’nın en havalı ve en popüler mekanlarından biri. Ağırlıklı olarak Fransız ve Ukrayna yemekleriyle öne çıkan bu restoran, şehirdeki en sakin mekanlardan biri olmasından dolayı daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor. Samimi atmosferi ve şık dekorasyonuyla da dikkat çeken mekan, şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

Frederic Koklen Boutique Hotel’in bir parçası olan Sophie Cafe, Odessa’da en erken açılan mekanlardan biri olduğu için Odessa’da kahvaltı için de gidilecek en ideal yerlerden biri.

Mekanda akşam yemekleri yiyecek olursanız, canlı piyano müziklerinin de keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Adres ; Nekrasova Lane, 7, Odessa 65082, Ukraine
 • Çalışma saatleri ; 07:30-23:00

Kumanets

$$$

Odessa’daki en sevilen Ukrayna Restoranlarından biri olan Kumanets, şehir merkezinde, kolay ulaşabilir bir konumda bulunuyor.

Menüde ev yapımı sosisler, pudingler, patatesli krepler, ringa balığı, salo veya kırmızı havyar ve puf böreği gibi tipik Karadeniz lezzetlerini bulacaksınız. Garsonların geleneksel Ukrayna kıyafetleri giydiği bu mekan, otantik ve samimi havasıyla akşam yemeği için en ideal seçeneklerden biri olabilir.

Restoranın dekoru gibi arka planda çalan müzik de Ukraynaca. Yerel yaşamı ve Ukrayna ruhunu gerçekten deneyimlemek istiyorsanız, Kumanets’e mutlaka uğrayın.

 • Adres ; Gavannaya St., 7, Odessa 65026, Ukraine
 • Çalışma saatleri ; 12:00-23:59

Bernardazzi

$$$

Geniş şarap listesi ve taze yerel ürünlerden yapılan lezzetli üst düzey Akdeniz mutfağı ile ünlü olan Bernardazzi, Odessa’da yemek yenecek en bilindik restoranlardan biri.

İç avlu, Filarmoni Orkestrası’nın çarpıcı mimarisine ve akşam yemeği saatinde canlı müzik manzarasına sahip.

Sunulan yemekler günlük olarak teslim edilen taze malzemelerle hazırlanır, ancak burada gerçekten muhteşem olan şarap listesidir.

Menüsünde dünyanın her yerinden 1100’den fazla farklı şarap markası bulunan Bernardazzi, Ukrayna’da Wine Spectator Magazine tarafından üst üste beş kez “Best of Excellence” ödülüne layık görülen tek restorandır.

Şehirdeki diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı bir menüsü olsa da, güzel bir akşam yemeği için kesinlikle denenmesi gereken mekanlardan biri.

 • Adres ; Bunina str., 15 (building “Philharmonic”), Odessa, Ukraine

Tavernetta

$$$

Tavernetta, bu şehirde Ukraynalı olmayan restoranlarda nadiren bulunan otantik bir dokunuş ekleyerek ev yapımı makarna servis eden bir İtalyan restoranıdır.

Girişteki mozaik döşeme ve açık hava terasının yanındaki çiçeklerle dolu mavi araba, restoranı sıra dışı ve dolayısıyla oldukça çekici bir mekan haline getiriyor.

Tavernetta’nın bir diğer artısı, yemeklerin fotoğraflarını içeren İngilizce menüsü, bu yüzden de daha çok turistler tarafından tercih ediliyor.

 • Adres; Yekaterininskaya St., 45 | Evreyskaya St. corner, Odessa 65011, Ukraine
 • Çalışma saatleri ; 09:00-00:00

Dacha

$$$

Şehirdeki en şık ve en havalı restoranlardan biri olan Dacha, otantik ve rahatlatıcı bir bahçe atmosferinde Avrupa ve Ukrayna geleneksel yemeklerini denemek isteyen gurmeler için harika bir seçenek.

Restoran, ister aileniz ve çocuklarınızla birlikte, ister romantik bir tarihte burada olun, ister öğle yemeğinde bir iş toplantısı yapıyor olun, tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır.

Borsch, zakuskas ve kuzu eti, incelemelere göre menüden en çok tavsiye edilen yemekler arasında. Dacha ayrıca bir çocuk menüsü sunmaktadır ve hizmet genel olarak hızlı ve kolay olarak derecelendirilmiştir.

 • Adres; Frantsuzkyj bulv. 85/3, Odessa 65058, Ukraine
 • Çalışma saatleri ; 09:00-00:00

Maman

$$$

Odessa gezilecek yerler blog

Bir cafe & restaurant olarak hizmet veren Maman, daha çok geleneksel Ukrayna yemekleri ve limonatalarıyla ünlü bir mekan.

Odessa’nın kalbinde Pazar brunch’ının tadını çıkarmak veya yemek yemek için bir yer arıyorsanız, yerel, uluslararası ve Akdeniz mutfağı için de Maman’a göz atabilirsiniz. Her damak zevkine ve bütçeye uygun bir yemeği bulabileceğiniz restoran, şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

 • Adres; Lanzheronivska vul. 18, Odessa 65026, Ukraine
 • Çalışma saatleri ; 11:00-00:00

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR