Ana SayfaUkraynaKiev Gezi Rehberi3 Günde Kiev'de Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

3 Günde Kiev’de Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Ukrayna’nın başkenti ve en hareketli şehri olan Kiev, Orta Çağ’dan günümüze kalan çok sayıda tarihi yapıları, yemyeşil doğası ve popüler turistik cazibe merkezleriyle 3-4 gününüzü geçirebileceğiniz muhteşem bir şehir.

Kiev’de gezilecek yerler, daha çok tarihi ve dini yapılardan oluşuyor olsa da, müze, meydan ve parklar gibi ilgi çekici birçok cazibe merkezini de şehirde bulabiliyorsunuz. Gece hayatıyla da adından söz ettiren Kiev, dünyaca ünlü Dj’lere ev sahipliği yapan gece kulüpleriyle tanınıyor.

Kiev, gezinmesi en kolay başkentlerden biri. Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü, birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca şehir merkezi dışındaki çekim merkezlerine de metrolar veya diğer toplu taşıma araçlarıyla çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Zaten Kiev, çok da pahalı bir şehir olmadığından yürüyerek gitmek istemediğiniz yerlere taksileri kullanarak bile gidebilirsiniz.

Kiev Kaç Günde Gezilir ?

Kiev

Kiev için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre kalacak olursanız yapacak daha birçok şey bulabilirsiniz. Hem şehirdeki turistik noktaları göreyim, hem de gece hayatı ve alışveriş için de zaman ayırayım diyorsanız, Kiev’de 4 gün konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Kiev, 1-2 günde rahatlıkla keşfedebileceğiniz bir şehir değil. Özellikle bazı turistik cazibe merkezleri için uzun kuyruklara girmeniz gerektiğinden dolayı, en az 3 gün bu şehir için ayırmanızda yarar var.

Kiev’de Nerede Konaklamalı ?

Radisson Blu Hotel’

Kiev’de gezip görülecek yerlere ve gece hayatına yakın olmak adına konaklayabileceğiniz birçok farklı bölge bulunuyor. Her semt kendine has karakteri ve özelliğiyle farklı bir deneyim sunuyor olsa da, Kiev’de kalınacak en popüler ve en ideal 2 bölge Shevchenkivskyi ve Pecherskyi bölgesidir.

⇒Shevchenkivskyi Bölgesi ; Kiev’in tam kalbinde yer alıyor. Bölge, yüzlerce tarihi simge yapı, müze ve galeriye ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Aşağıdaki haritada yer alan çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne bu bölgede konaklayarak çok kısa sürede gidebilirsiniz.

Kiev’deki en büyük semtlerden biri olan Shevchenkivskyi bölgesinde, hemen her bütçeye uygun bir otel veya diğer konaklama birimi bulabiliyorsunuz. Çünkü bu bölgedeki otellerin bazıları şehir merkezine 3-5 dakika yürüme mesafesindeyken, bazıları ise merkeze 1.5-2 km uzaklıkta bulunuyor. Bu bölgedeki tüm otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Otel önerisi olarak da ; 4 yıldızlı Radisson Blu Hotel‘e veya 3 yıldızlı ibis Kiev City Center adlı tesise göz atılabilir.

⇒Pecherskyi Bölgesi ; Kiev, genel olarak konaklama konusunda çok da pahalı olmayan bir şehir. Fakat şehirdeki en ekonomik otelleri arıyorsanız ilk olarak Pecherskyi bölgesine göz atabilirsiniz. Bu bölgede 4-5 yıldızlı otellerde var, fakat bu bölgedeki lüks oteller şehir merkezine ve diğer bölgelere nazaran daha uygun fiyatlı.

Shevchenkivskyi Bölgesi’nin hemen güneyinde yer alan Pecherskyi bölgesi de, başkenti en büyük semtlerinden biri. Bu bölgedeki otellerden şehirdeki gezilecek noktaların bazılarına yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ayrıca bölge, çok sayıda bar, restoran ve gece kulübüne de ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da; 3 yıldızlı Premier Hotel Rus veya 4 yıldızlı Sky Loft Hotel Kyiv by Rixwell‘i öneririz.

Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev de gezilecek yerler haritası
Kiev’de gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

1.GÜN

 • Mariinsky Sarayı
 • Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi
 • Independence Square (Bağımsızlık Meydanı)
 • Kreşçatik Caddesi (Khreshchatyk Street)
 • Gorodetsky (Chimaeras) House
 • Pinchuk Art Centre
 • Taras Shevchenko Park

2.GÜN

 • St Volodymyr Katedrali
 • Ukrayna Ulusal Operası
 • Altın Kapı
 • Aziz Sofya Katedrali
 • Park Landscape Alley
 • St. Michael Altın Kubbeli Katedral
 • Aziz Andreas Kilisesi
 • Mikhail Bulgakov Müzesi

3.GÜN

 • Aziz Nikolaos Roma Katolik Kilisesi
 • Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi
 • Mağaralar Manastırı
 • İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi
 • Anavatan (The Motherland Monument)
 • Hrışko Ulusal Botanik Bahçesi (M. M. Hryshko National Botanical Garden)
 • Expo Center of Ukraine
 • Pyrohiv – Pirogov (National Museum of Folk Architecture and Life of Ukraine – Ukrayna Halk Mimarisi ve Yaşamı Ulusal Müzesi)
 • Feofaniya Park

Bu 3 günlük gezi rotasındaki turistik cazibe merkezlerini dolu dolu 2 günde de keşfetmek mümkün. Fakat tarihi yerlerin iç mekanına da göz atmayı planlıyorsanız 3 gün ayırmanızı tavsiye ederim, özellikle yüksek sezonda Kiev’i ziyaret ediyorsanız.

İşte tüm detaylarıyla Kiev’de gezilecek yerler listesi ;

1.Mariinsky Sarayı

 Kiev Gezi Rehberi, Ukrayna
Mariinsky Sarayı

Mariinsky Sarayı, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın tören konutu olarak hizmet veriyor. Barok mimarisiyle öne çıkan saray, şehirdeki en popüler çekim merkezlerinden biri.

Bahçeler ve yeşil parklar ile çevrili olan görkemli saray, Pechersk kalesinde merkezi bir konuma sahip.

1750 yılında inşa edilmiş olan saray, günümüzde ziyarete açık.

İtalyan Barok mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanmış olan saray, günümüzde zirve toplantıları, resepsiyonlar ve ödüller gibi ulusal öneme sahip çeşitli etkinliklerin yanı sıra dünyanın her yerinden resmi delegelerin toplantılarına ev sahipliği yapıyor.

2.Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

Ukrayna’da en çok ziyaret edilen müzelerden biri de Ulusal Sanat Müzesi.

1897’de, ülkedeki ilk müzeyi inşa etmeye kararlı olan başarılı bir sanat hamisi Bohdan Khanenko tarafından kurulmuş.

Daha çok Ukraynalı sanatçıların birbirinden değerli heykellerine ve sanat eserlerine ev sahipliği yapan müze, aynı zamanda çağdaş sanatçıların çalışmalarını da sergiliyor ve dünya çapında Doğu Avrupa sanatının önemli bir temsili olarak kabul ediliyor.

Etkileyici bir neo-klasik binada yer alan Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunda 40.000’den fazla eser bulunuyor. Sanatseverler için unutulmaz bir deneyim sunan müzeye Mariinsky Sarayı’ndan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

 • Pazartesi ve salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri ziyaret edebilirsiniz.
 • Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi’ne giriş ücretsiz.

3.Independence Square (Bağımsızlık Meydanı)

Bağımsızlık Meydanı

Maidan Nezalezhnosti olarak da bilinen Bağımsızlık Meydanı, Kiev’de görülecek en popüler çekim merkezlerinden biri. Şehrin tam kalbinde, merkezi bir konumda bulunan meydana şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca meydan, Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Modern Ukrayna’nın siyasi kalbi olarak kabul edilen meydan kötü şöhretiyle tanınıyor.

Kiev’in yakın tarihinin çoğu bu meydanda görülebiliyor. Ayrıca meydan, Euromaidan protestolarının 2013-14’te gerçekleştiği yer olması bakımından önemli.

Kırım’ın Ruslar tarafından işgal edilmesinden diğer siyasi protestolara kadar, şehrin en kötü üne sahip meydanı burası.

Meydan ziyaretinizde, 2001 Bağımsızlık Anıtı, Hotel Ukraine ve Çaykovski Ulusal Müzik Akademisi’ni görmeyi de unutmayın.

4.Kreşçatik Caddesi (Khreshchatyk Street)

Kreşçatik Caddesi

Bağımsızlık Meydanı’nı Kiev’in geri kalanına bağlayan, şehirdeki en turistik cadde olan Kreşçatik Caddesi, daha çok alışveriş olanaklarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyaca ünlü lüks markaların mağazalarına ev sahipliği yapan cadde üzerinde, yerel mağazaları da bulabiliyorsunuz. Ayrıca Kiev’in en önde gelen kaliteli restoranlarından ve cafelerinden bazıları da burada yer alıyor.

II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok edilmiş olan cadde, Sovyet Neoklasik tarzında yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Caddenin en güzel yanı ise, hafta sonlarında araç trafiğine kapalı olması. Kiev’i yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, caddedeki sokak sanatçılarının performanslarını da seyredebilirsiniz.

Kreşçatik Caddesi, ayrıca Kiev’deki en ideal ve en iyi kalınacak yer. Bu caddeye yakın otellerde kalacak olursanız Kiev’de gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin çoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.

5.Gorodetsky House

Kiev Gezi Rehberi
Gorodetsky House

House with Chimeras olarak da bilinen, farklı mimarisiyle dikkat çeken yapılardan biri olan Gorodetsky Evi, Kiev de gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri.

Bankova Caddesi’ndeki Başkanlık Konutu’nun karşısında yer alan yapı, Art Nouveau mimarisiyle görenleri büyülüyor.

1901 yılında Polonyalı-Ukraynalı mimar Władysław Horodecki tarafından kişisel evi olarak tasarlanmış ve günümüze kadar yıkılmadan kalabilmiş.

Evin cephesindeki yunuslar, geyikler, filler, kurbağalar, gergedanlar ve deniz kızları da oldukça ilgi çekici. Günümüzde bu ev, Kiev Hükümeti’ne ait ve daha çok etkinlikler için kullanılıyor. Yani binanın içerisini göremezseniz, ancak dış cephesini görmek için bile gidilecek yerlerden diyebiliriz.

6.Pinchuk Art Centre

Pinchuk Sanat Merkezi – kaynak ; sergey-Illin-calvertjournal

Pinchuk Art Centre (Sanat Merkezi), Kiev’in en modern sanat galerilerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Ukrayna’daki ilk çağdaş sanat merkezi olma ünvanına sahip olan Pinchuk adını, zengin bir işadamı olan Victor Pinchuk’tan almış.

Günümüzde bu sanat merkezi, dünyaca ünlü sanatçıların sergilerine, ulusal ve uluslararası sanat ödüllerine ve sanatla ilgili diğer çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

4.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana sahip sanat merkezi 6 katlı, 4 kat sergi alanı, bir kat video salonu ve diğer kat da cafe için ayrılmış.

 • Pinchuk Sanat Merkezi’ne girişler ücretsiz.

7.Taras Shevchenko Park

Kiev de Gezilecek Yerler Blog
Taras Shevchenko Park

Kiev, şehir merkezindeki yeşil alanlarıyla da ünlü bir şehir. Bu yeşil alanlardan en iyi bilineni ise, Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi’nin önündeki Taras Shevchenko Parkı. Daha çok öğrencilerin zaman geçirdiği parklardan biri olarak biliniyor olsa da, turistlerin de popüler gezi duraklarından.

Her yaştan ziyaretçiye hitap eden Taras Shevchenko Parkı, Pinchuk Sanat Merkezi’ne ve şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Kiev’de gezilmesi gereken yerlerin başında gelen park, bir hayvanat bahçesinin yanı sıra, bir de dolpinarum’a ev sahipliği yapıyor.

Park içerisinde görülecek birçok heykel ve cazibe merkezi daha bulunuyor. Bir tiyatro sahnesine bile sahip olan Shevchenko Parkı, 1805 yılında kapılarını aralamış. Kurulduğu günden günümüze Kiev’in en önemli çekim merkezlerinden biri olan bu park, Ukrayna Edebiyatının gelişmesinde önemli bir role sahip olan Taras Grigoroviç Shevchenko’ya adanmış.

8.St Volodymyr Katedrali

Aziz Volodymyr Katedrali

Kiev’in en önemli simgelerinden biri olan Aziz Volodymyr Katedrali, muhtemelen şehrin en önemli kiliselerinden biri.

Bizans tarzı mimari ve sanatıyla dikkat çeken iç mekanın yanı sıra, dış cephesi ve görkemli mimarisiyle de ilgi görüyor. Katedral, Taras Shevchenko Parkı’na kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

Kiev’deki dini yapıların birçoğu müze olarak kullanılıyor olsa da, Aziz Volodymyr Katedrali, Doğu Ortodoks hizmetlerini gözlemleyebileceğiniz aktif bir ibadet yeri.

Ukrayna Doğu Ortodoks Kilisesi Kiev Patrikhanesi’nin ana katedrali olması bakımından da önemli bir yere sahip olan bu dini yapı Beretti tarafından tasarlanmış.

 • Katedrale girişler ücretsiz.
 • Katedrali haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9.Ukrayna Ulusal Operası

Ukrayna Ulusal Operası

Bir önceki opera binasının yerinde bulunan, 1901 yılında kapılarını aralamış olan Ukrayna Ulusal Operası da (National Opera of Ukraine), Kiev’de görülmesi gereken yerler arasında. Gösterişli mimarisiyle dikkat çeken opera binası, Aziz Volodymyr Katedrali’ne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Opera Binası, ayrıntılı süslemeleri, Venedik aynaları, mermer merdivenler ve daha fazlasıyla dekore edilmiş son derece görkemli bir iç mekana sahip.

Şüphesiz Ukrayna Ulusal Operası’nda bir gösteriye katılmak, Kiev de yapılacak en güzel şeylerden biri. Fakat konser biletleri ciddi anlamda pahalı olabildiğinden, operayı konser yokken ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz.

Ulusal Opera’yı rehberli turlar ile gezebiliyorsunuz. Ayrıca operanın karşısında şehrin önde gelen birkaç restoranını da bulabilirsiniz.

10.Altın Kapı

Altın Kapı

Opera Binası’ndan çıktıktan sonra, kısa bir yürüyüşün ardından Altın Kapı’ya ulaşabilirsiniz. Günümüzde burada bulunan kapı orijinal değil. Orijinal olan Orta Çağ’da sökülmüş. Bugün burada bulunan kapı, tarihi 11. yüzyıla uzanan orijinal kapıyı anmak amacıyla duruyor.

Günümüzdeki yapı 1982 yılında inşa edilmiş. Birçok kişi tarafından orijinaliyle alakası olamayacağı düşünülüyor. Çünkü kapının orijinaline dair hiçbir belge veya resim yok. Buna rağmen Altın Kapı, Kiev’in en turistik yerleri arasında.

 • Altın Kapı’yı ücretsiz olarak görebilirsiniz.

11.Aziz Sofya Katedrali

Kiev Gezisi - Aziz Sofya Katedrali
Aziz Sofya Katedrali – flickr / john menard

Aziz Sofya Katedrali, Kiev’in günümüze kadar ayakta kalan en eski dini yapısı. Tarihi 1000’lere uzanan mimari ve süslemelere sahip olan katedral, Kiev’in en ünlü yapılarından biri.

13 yaldızlı kubbesiyle ünlü katedral Prens Yaroslav tarafından 1037 yılında inşa edilmiş.

Gösterişli bir dış cepheye sahip olan katedralin iç mekanında Orta Çağ döneminden kalma birbirinden değerli freskleri ve mozaikleri görebiliyorsunuz.

Kiev Rus mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Aziz Sofya Katedrali, şehirdeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ender yapılardan biri.

İç mekanda fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor, fakat çok ciddi güvenlik önlemi olmadığından birkaç fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca katedralin çan kulesine çıkarak Kiev’in eşsiz manzarasını seyretmeyi de unutmayın deriz.

 • Aziz Sofya Katedrali giriş ücreti 2$ (50HR) ve Çan Kulesi ise 10 HR’dir.

12.Park Landscape Alley

Kiev Gezi Rehberi
Park Landscape Alley

Sanatseverlerin Kiev de gezilecek yerler listesine ekleyebileceği en popüler çekim merkezlerinden biri olan Park Landscape Alley, bir tür açık hava müzesi.

Landscape Alley, Kiev şehir merkezindeki yüksek binaların arkasında kalır ve Kiev’in tarihi kısmı olan Lvivska Ploscha’yı birbirine bağlar. Kiev’in en keyifli gezinti noktalarından biri olan yere, 2009 yılında bir çocuk parkı, şık mozaikler ve görkemli bir kedi heykeli eklenmiş. Çok sayıda heykeli görebileceğiniz bu açık hava müzesinde, 30 metrelik Kırkayak Kedisi’ni kaçırmayın. Bu komik ve fotojenik heykelin dışında, alanda, çocukların keyifli dakikalar geçirebileceği özel yerler de var.

Sokakta yürürken, farklı ırklara ait çocukların mozaik portrelerini, birlikte bir tür çeşme oluşturan dört renkli çocuk heykelini ve çok daha fazlasını içeren bir galeriyi de görebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu açık hava müzesini de görülecek yerler listenize ekleyin deriz.

13.St. Michael Altın Kubbeli Katedral/Manastır

St. Michael Altın Kubbeli Katedral – flickr / brook ward

St. Michael Altın Kubbeli Katedral, yukarıdaki turistik yerlerin hepsine yürüme mesafesinde oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. En az Aziz Sofya Katedrali kadar ünlü olan bu tarihi yapı, 12. yüzyıldan kalma.

Dinyeper Nehri’nin sağ kıyısında yer alan çok kubbeli katedral, ayrıntılı bir Barok mimariye sahip, fakat katedralin iç mekanı tamamen Bizans tarzındadır.

1936 yılında orijinal katedral tamamen yok edilmiş. Günümüzde göreceğiniz yapı, detaylı bir restorasyon ve yeniden inşa sürecinin sonucu. 1999 yılında tamamlanan restorasyon ve yeniden inşa sürecinden sonra günümüzdeki halini almış olan katedral, yine de görülmeye değer bir mimariye ve iç dekorasyona sahip.

Bu katedralin çan kulesine de çıkabiliyorsunuz. Ayrıca çan kulesinde küçük bir müze var, bu müzede de 1994-1995 yıllarında yapılan arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkarılan orijinal fresklerin ve diğer hazinelerin parçaları sergileniyor.

 • St. Michael Altın Kubbeli Katedral’ine girişler ücretsiz.

14.Aziz Andreas Kilisesi (St. Andrew’s Church)

Kiev de Gezilecek Yerler
Aziz Andreas Kilisesi – flickr / colby stopa

Kiev silüetinin ayrılmaz parçalarından biri olan Aziz Andreas Kilisesi, şehirdeki en popüler dini yapılardan biri. Bir tepenin üzerinde bulunan kiliseye, St. Michael Altın Kubbeli Katedral’den yürüyerek kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Kiev’deki Barok mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen kilise, şehrin en güzel ve en popüler semtlerinden biri olan ‘Podil’de bulunuyor.

Rus mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından Büyük Katerina zamanında yapılmış olan kilise önemli bir resim ve heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

1747 ile 1754 yılları arasında inşa edilmiş olan kilise, Kiev’in en önemli simgesel yapılarından biri. Hem mimarisi hem de iç mekan süslemeleri ve sanat eserleriyle görülmesi gereken bir yer.

15.Mikhail Bulgakov Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler Blog
Mikhail Bulgakov Müzesi – kaynak ; visitkyiv.wordpress

20. yüzyılın en beğenilen Rus yazarlarından biri olan Mikhail Bulgakov, Kiev’de doğmuş ve yaşadığı ev bugün onun anısına bir müzeye dönüştürülmüş.

Aziz Andreas Kilisesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu müze, yazarın ve ailesinin eşyalarının, fotoğraflar, kartpostallar ve kitaplar da dahil olmak üzere geniş bir koleksiyonunu sergiliyor. Yeteri kadar zamanınız varsa ve Rus Edebiyatına merakınız varsa bu müzeyi de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

16.Aziz Nikolaos Roma Katolik Katedrali

Aziz Nikolaos Roma Katolik Katedrali – flickr / jennifer boyer

Aziz Nikolaos Roma Katolik Katedrali (St. Nicholas Roman Catholic Cathedral), Kiev’de görülecek en popüler cazibe merkezlerinden biri. Şehirdeki birçok dini yapı gibi bu katedral de görkemli mimarisi ve gösterişli iç dekorasyonu ile ilgi görüyor.

Günümüzde Org Evi ve Oda Müziği için bir konser salonu işlevi gören katedralin 64 metre yüksekliğinde iki çan kulesi var.

Kiev’deki en eski ikinci Katolik kilisesi olan bu dini yapının tarihi ise, 1909 yılına uzanıyor. Klasik neo-Gotik tarzda inşa edilen katedralde çapraz nefli üç sahın bulunur. Bu özelliğiyle de öne çıkan katedral, şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor olsa da, toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede katedrale ulaşabilirsiniz.

17.Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi

Kiev Turu
Mystetskyi Arsenal – gateras/wikipedia.org

Mystetskyi Arsenal, Kiev’deki tarihi Pechersk kalesinde, 1798 yılından kalma Eski Arsenal binasında bulunan bir sanat, kültür ve müze kompleksi.

Art Arsenal’in misyonu, modern ve çağdaş sanat, müzik, tiyatro ve edebiyat dahil olmak üzere yeni ortaya çıkan Kiev sanatlarını sergilemek ve tanıtmak.

Kompleks, düzenli sanat sergilerine ve yıllık Arsenal Uluslararası Kitap Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Lavrska Caddesi‘nde, Kiev Pechersk Lavra’nın yakınında yer alan kompleks, hem tarih hem de sanatseverlerin göz atabileceği çekim merkezlerinden.

Bir zamanlar depo-cephanelik olan bina, şimdi Moda Haftası, başkanlık basın konferansları ve çeşitli büyük ölçekli sergiler ve festivaller gibi Ukrayna’nın en büyük ve en etkili etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

18.Mağaralar Manastırı (Kiev Pechersk Lavra)

Mağaralar Manastırı – flickr / jorge lascar

Kiev’de gezilecek yerler listesi için önemli bir paya sahip olan bu manastır kompleksi, St. Anthony ve St. Theodosius adında, iki rahip tarafından kurulmuş.

Ukrayna’daki türünün en eski ve en önemli hayatta kalan ikinci Hıristiyan manastırı olan Mağaralar Manastırı‘nın tarihi ise 11. yüzyıla uzanıyor. Bugün manastır 120’den fazla azizin mezarına da ev sahipliği yapıyor.

Doğu Ortodoks Hıristiyanlığının en önemli yerlerinden biri olan Dünya Mirası Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı), kiliseler, çan kuleleri ve yer altı mağaralarından oluşan muhteşem bir kompleks ve şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede bu komplekse ulaşabilirsiniz. Ayrıca kompleks, Mystetskyi Arsenal Ulusal Sanat ve Kültür Müzesi Kompleksi’nin hemen yakınında yer alıyor.

Manastır kompleksinin en dikkat çeken yapılarından biri de Büyük Lavra Çan Kulesi’dir. Bu sansasyonel kule, Kiev’in amblemlerinden biri olduğu için özel ilgiyi hak ediyor. Yapıldığı tarihte (1731-1745) dünyanın en yüksek bağımsız duran çan kulesiymiş ve her biri bir öncekinden daha dar olan ve yaldızlı bir kubbe ile sonuçlanan dört katmandan oluşuyormuş. Cüzi bir ücret ödeyerek bu çan kulesine çıkabilir ve şehrin panoramik manzarasını da seyredebilirsiniz.

19.İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev'de gezilecek yerler blog
İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi – flickr / luka novak

1981’de açılan, İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi, Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer alıyor.

Kompleksin içinde, Ukrayna’nın İkinci Dünya Savaşı’nda oynadığı rolle ilgili üniformaları, mektupları ve uçakları ve topları heykellerde ve kalıntılarda görebiliyorsunuz.

İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarih Müzesi, savaşın kökenleri ve trajedileri ile Ukrayna halkının Nazi rejimine karşı mücadelesindeki olağanüstü direncinin daha iyi anlaşılması için kurulmuş.

Kalıcı sergiler, 3 kata yayılmış 16 salonu kapsıyor ve işgal sırasında hayatta kalma stratejileri, sosyalist, soykırımlar ve ülkenin bağımsızlık mücadelesi gibi konuları içeriyor.

Sergiler ayrıca yansımayı davet eden birkaç sanatsal enstalasyon ve multimedya sergisini de içeriyor.

20.Anavatan (The Motherland Monument)

Kiev de gezilecek yerler
Anavatan – flickr / jorge lascar

Kiev silüetine hakim olan devasa Anavatan Anıtı, İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi’nin bir parçasını oluşturuyor.

Devasa çelik heykel, 102 metre yüksekliğinde ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği Kahramanlarını onurlandırmak için 1981 yılında tamamlanmış.

Dilerseniz heykelin tepesine de çıkabiliyorsunuz.

Heykelin bulunduğu yerde 1995 yılında açılan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’ne de göz atabilirsiniz.

Bu dev titanyum heykel, Özgürlük Heykeli’nden daha uzun olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Heykel figürü, Kiev’in hemen her yerinden görülebiliyor.

21.M. M. Hryshko National Botanical Garden (Hrışko Ulusal Botanik Bahçesi)

Kiev de görülecek yerler
Hrışko Ulusal Botanik Bahçesi

Adını ünlü botanikçi Mykola Gryshko‘dan alan bu güzel doğa koruma alanı, yerel flora ve faunanın yanı sıra dünyanın her yerinden bitkilere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor.

Anavatan Anıtı’nın hemen aşağısındaki bu geniş botanik bahçesi, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yönetiliyormuş. Toplamda 13.000 çeşit ağaç, çalı ve çiçeğe ev sahipliği yapan bahçeye cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

Eğer Kiev’i ilkbahar veya sonbaharda ziyaret ediyorsanız Hrışko Ulusal Botanik Bahçesi‘ni de mutlaka listenize ekleyin.

22.Expo Center of Ukraine

Expo Center of Ukraine – dgri / wikipedia.org

Ukrayna Expo Center (VDNG olarak da bilinir) 286 hektarlık bir alanı kaplayan ve 180 bina ve yapıya sahip bir kültür ve yenilik merkezi. Bu binaların 20’si Ukrayna’nın tarihi ve kültürel eserleri statüsünde yer alıyor.

Bu Fuar Merkezi, özellikle kış aylarında ilgi görüyor. “Kış Ülkesi” adında mevsimlik bir eğlence parkı açan fuarda, ayrıca tüm konukların bir kadeh sıcak şarap ile ısınabileceği ve çeşitli Ukrayna tarzı yemekleri yiyebileceği geleneksel bir yemek alanı olan “Bavarian Yard”bulunuyor.

Bir buz pistine de ev sahipliği yapan bu Fuar Merkezi, şehir merkezine biraz uzak olsa da, yine de görülmeye değer.

23.Pyrohiv (Pirogov)

Pirogov Açık Hava Müzesi – flickr / mark hakansson

Resmi adı National Museum of Folk Architecture and Life of Ukraine (Ukrayna Halk Mimarisi ve Yaşamı Ulusal Müzesi) olan Pirogov, Kiev’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri.

Pirogov Açık Hava Müzesi olarak da bilinir ve Ukrayna tarihi, kültürü ve gelenekleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu açık hava müzesinde, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar 400 yılı aşkın bir süredir geleneksel evlerin, ahırların ve diğer köy yapılarının örneklerini görebilirsiniz.

Müze ayrıca halk kıyafetleri, çanak çömlek, kumaşlar ve çok daha fazlasını içeren 100 binin üzerinde sanat ve zanaat örneğinin bulunduğu bir bölüme ev sahipliği yapıyor.

1969 yılında kurulmuş olan Pirogov Açık Hava Müzesi’nde yer alan eski rustik binalarda sergilenen cam eşyalar, seramikler, kostümler, metal işleri, ahşap işleri, nakışlar ve halılar, hepsi geçmiş günlerde halk el sanatları ve kültürüne bir pencere açıyor.

24.Feofaniya Park

Kiev Gezi Rehberi
Feofaniya Park – flickr / andrii zakhariuk

Kiev’in karmaşasından bir iki saat kaçma ihtiyacı hissettiğinizde şehrin eteklerinde bulunan Feofaniya Park‘a gidebilirsiniz.

Şehir merkezine biraz uzak, fakat Kiev’de 3 veya 4 gün konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki en ünlü parklardan biri olan Feofaniya Park içinde zaman ayırın.

Parkta çocuk oyun alanları ve yürüyüş yapabileceğiniz yerlerin yanı sıra, St. Panteleimon Katedrali de bulunuyor. Kiev’deki diğer katedraller etkileyici bir mimariye ve iç mekana sahip olmasa da yine görülmeye değer.

Kiev’de Yapılacak Şeyler

Kiev’de gezilmesi gereken yukarıdaki 24 yerden sonra hâlâ zamanınız kalırsa, şehirdeki yapılacak turistik aktiviteler için de zaman ayırmayı düşünün derim.

25.Bessarabsky Market’e Uğrayın

Kiev de Gezilecek Yerler - Pazar
Bessarabsky Pazarı – flickr / prokop vantuch

Kiev’in en güzel ve en popüler pazarlarından biri olan Bessarabsky Market, Kiev’in merkezinde, şehrin ana caddesi Khreshchatyk’in güneybatı ucundaki Bessarabska Meydanı’nda yer alıyor. Bu kapalı çarşıda ağırlıklı olarak meyve sebze satılıyor olsa da, çok daha farklı ürünleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca Kiev’den hediyelik bir şeyler almayı planlıyorsanız, Bessarabsky, ilk olarak göz atabileceğiniz yerlerden.

Kiev sokaklarında bulacağınız diğer küçük pazarlara kıyasla oldukça lüks olmasına rağmen, pazar bugün hala yerel halk tarafından kullanılıyor. Kiev halkının alışveriş kültürünü yakından görebileceğiniz bu pazar, Kiev’de dairede konaklamayı planlayan ve evde yemek yapmayı düşünenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

26.Chernobyl Exclusion Zone Turuna Katılın

Çernobil kazası, bugüne kadar hala olumsuz çevresel ve sağlık etkileri olan tarihteki en feci nükleer olaylardan biriydi.

30 km’lik dışlama bölgesi, Kiev’in kuzeyinde, Belarus sınırına yakın bir 2 saatlik sürüş mesafesinde yer alıyor. Eğer Kiev’de yeteri kadar zamanınız varsa, bu tura da katılmayı düşünebilirsiniz.

27.Metroya Binin

Kiev Metro – flickr / eltpics

Kiev’deki turistik yerlerin büyük bir çoğunluğu birbirine yürüme mesafesinde, bu yüzden de toplu taşıma araçlarına pek ihtiyacınız olmuyor. Fakat yine de Kiev Metrosunu görün. Moskova veya St Petersburg‘daki metrolar kadar olmasa da, Kiev metroları da oldukça güzel bir dekorasyona sahip.

Kiev Metro sistemi sadece ucuz ve süper fotojenik olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın en derin metro istasyonu Arsenalna‘ya da ev sahipliği yapar. Yerin 105,5 metre altında bulunan, temel platform seviyesinden çıkan yürüyen merdivenlerin ortaya çıkması beş dakika sürüyor. Yani merdivendeki yolculuğunuz yaklaşık 5 dakika. İniş çıkışlarda etrafınızdaki fotojenik duvar resimlerine göz atarak zamanınızı geçirebiliyorsunuz.

Universtyet İstasyonu’nda, ünlü Ukraynalı yazar ve şairlerin mermer büstleri görülebilir. Zamanınız varsa, Vokzalna istasyonuna da göz atabilirsiniz.

28.Podil Bölgesini Keşfedin

Podil – flickr / Brian Woychuk

Kiev’in nehir kıyısındaki eski şehir merkezi olan Podil, Kiev’de gezilecek yerler arasında popüler olan birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapmasının yanında, ayrıca bir geziyi hakeden bölgelerden biri.

Bölge, 19. yüzyılın başında çıkan yangında yerle bir edilmiş ve bir ızgara sistemi ile yeniden inşa edilmiş. Podil, Ukrayna’nın en prestijli üniversitesi ve dışarıda yemek yiyebileceğiniz pek çok mekana ev sahipliği yapan modern ve kültürel bir bölge olmasıyla dikkat çekiyor.

29.Sokak Sanatı Turu Yapın

Kiev sokak sanatı – flickr / ruslan kapral

Sokak sanatıyla da turistleri büyüleyen Kiev’de yapılacak en güzel şeylerden biri, rehberli turlar ile bir sokak sanatı yürüyüş turuna katılmaktır. Fakat bu turlara para vermek yerine bireysel olarak da Kiev’in sokak sanatıyla tanışabilirsiniz, özellikle Iphone telefon veya tabletiniz varsa bu çok daha kolay.

Kiev Murals uygulaması, şehirdeki sokak sanatının hepsini gösteriyor. Nasıl gidilmesi gerektiğinden hangi otobüs veya metro duraklarına yakın olduğuna kadar bu uygulama ile görebiliyorsunuz. Fakat bu uygulama sadece İOS’ta var, yani Android telefonunuz varsa, rehberli turlar ile keşfe çıkmak daha mantıklı olabilir.

Kiev’de Ne Yenir & Nerede Yenir ?

Kiev, yeme içme konusunda Ukrayna’nın en zengin şehri. Ukrayna yemeklerini deneyebilir, İtalyan restoranlarında pizza keyfi yapabilir, olmadı soluğu bir Türk restoranında alabilirsiniz. Kiev’de her damak zevkine göre bir şeyler bulunabilir.

Bizim bayıldığımız ve şehrin en popüler mekanlarından bazıları ise ;

Tsarske Selo ; Akşam yemeği için kesinlikle düşünülebilir. Fiyatlar ortalama düzeyde.

BEEF meat & wine ; Et ürünleriyle aranız iyiyse, şehrin en ünlü bu mekanına mutlaka göz atın.

VINO e CUCINA ; Denemedik ama çok önerildi.

Napule ; Canınız pizza çekerse, bu mekandan başkasına gitmeyin deriz.

Literaturne Kafe Imbyr ; Güzel bir latte veya mocha için tercih edilebilir.

Puzata Hata ; Tipik Ukrayna yemekleri için tercih edebilirsiniz.

Detaylı bir yeme içme rehber için Kiev’de ne yenir ? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Kiev Gece Hayatı & En Popüler Gece Kulüpleri

Kiev, dünyaca ünlü Dj’lerin partilerine ev sahipliği yapan popüler Avrupa şehirlerinden biri. Birbirinden hareketli barları ve gece kulüpleriyle eşsiz bir gece hayatı deneyimi sunan bu şehirde, her bütçeye uygun bir mekanı da rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Şehirdeki gece kulüplerinin büyük bir bölümüne girişler ücretsiz olsa da, hafta sonu Kiev’i ziyaret ediyorsanız gece kulüplerinin büyük bir bölümüne girişler ücretli. Giriş ücretine 1 veya 2 içki de, genellikle dahil oluyor.

Kiev’deki popüler gece kulüplerinden bazıları ise ;

Caribbean Club

Kiev de gezilecek yerler blog

Kiev’in en popüler latin gece kulüplerinden biri olan Caribbean Club, daha çok salsa severlerin tercih ettiği mekanlardan biri olsa da, sabahlara kadar parti yapmak isteyenlerin de tercih edebileceği yerlerden biri.

Caribbean Club, Kiev’de en eski gece kulübü. 1998 yılından beri hizmet veren mekan, haftanın 7 günü farklı etkinliklere ve partilere ev sahipliği yapıyor. Yabancı DJ’leri ve şarkıcıları ağırlayan üç büyük bar, geniş bir dans pisti ve yüksek kaliteli ekipmana sahip olan mekanda tüm klasik kokteylleri bulabilirsiniz.

 • Adres: Symona Petlyury Caddesi 4, Kiev
 • Çalışma saatleri: 6pm-6am

Indigo

Kiev Gezi Rehberi

Kiev’in en ünlü gece kulüplerinden biri olan Indigo, bir restoran, karaoke barı ve bir gece kulübünden oluşuyor. Bu yüzden de turistlerin favori gece kulüplerinden biri olmaya devam ediyor.

Mekanın teras bölümünde güzel bir akşam yemeği ile başlayabilir, daha sonra bar bölümüne geçebilirsiniz. Buradaki club, şehirdeki en kalabalık gece kulüplerinden biri. Bu yüzden cuma ve cumartesi geceleri çok yoğun bir insan trafiğiyle karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

Park Dali

Kiev Gezi Rehberi

Park Dali, elit bir restoranı, bir gece kulübünü ve Kiev’deki en iyi karaoke mekanlarından birini uyumlu bir şekilde birleştiren bir açık hava kompleksidir. Yerel ünlülerin ve politikacıların takıldığı mekan olmasıyla ünlü olan bu gece kulübü, şehirdeki en havalı mekanlardan biri. İçki fiyatları şehirdeki diğer gece kulüplerine nazaran biraz daha pahalı olsa da, Kiev’de güzel ve elit bir mekan arıyorsanız Park Dali’ye mutlaka göz atın.

Mekanın restoran bölümünde geleneksel Avrupa, Japon ve Ukrayna yemekleri servis edilir ve ızgara menüsü de bulunur.

Closer

Kiev Gezi Rehberi
Closer – foto kaynak ; guideme.com.ua

Gece kulübü ve sanat merkezinin popüler bir karışımı olan bu popüler mekan, eski bir fabrikanın binasında yer alıyor. Canlı müzik performanslarına da ev sahipliği yapan mekan, özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip.

Dünyanın en iyi 20 gece kulübü listesine girmiş olan Closer, Avrupa’nın en iyi gece kulüplerinden biri olmaya devam ediyor. Özellikle turistler tarafından tercih ediliyor olsa da, yerel halkın da favori mekanları arasında.

 • Adres: Nizhneyurkovskaya 31, Kiev
 • Çalışma saatleri: Pzt-Cum 4pm-10pm. Cts 4pm-8am

D Fleur Gece Kulübü

Kiev de gezilecek yerler blog

Bir gece kulübü ve restoran olarak hizmet veren bu mekan, yerel zenginlerin favori mekanlarından biri olarak biliniyor olsa da, turistlerin de en çok tercih ettiği mekanlardan biri. Sıkı bir kıyafet kuralı olan D Fleur da içki fiyatları şehirdeki diğer mekanlara nazaran çok daha pahalı. Ayrıca cuma ve cumartesi geceleri bu kulübe girişler de genel olarak ücretli.

 • Adres: Mykhaila Hrushevskoho Caddesi 3, Kiev
 • Çalışma saatleri: Per-Cts 5pm-6am

Kiev’de Alışveriş

Kaynak ; flickr / Florentian duquet

Kiev’de alışveriş ciddi anlamda popüler. Çünkü birçok Avrupa ülkesine göre, Kiev’de alışveriş yapmak oldukça ucuz.

Olağanüstü tasarruflu noktalar, şık alışveriş merkezleri, geniş mağazalar, renkli pazarlar ve kalabalık sokaklar, satın alabileceğiniz çok sayıda yabancı ve yerel ürün sunuyor. Alışveriş merkezleriyle aranız iyi değilse, Kiev’deki farklı konseptte olan alışveriş caddelerini deneyebilirsiniz.

En büyük marka yoğunluğu Khreshchatyk, Velyka Vasylkivska ve Lesi Ukrainky Bulvarı gibi alışveriş caddelerinde bulunabilir. Ayrıca bu caddeler, birkaç tarihi ve turistik çekim merkeziyle Kiev’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek caddelerden.

Kiev’e Nasıl Gidilir?

Ukrayna’nın başkenti Kiev, ülkenin Belarus sınırının güneyinde konumlanıyor. Avrupa’daki en yeşil başkentlerden olan şehir, oldukça ucuz bir başkent olması ve birçok eğlence mekanını sunması açısından çok sayıda turist ağırlıyor.

Ukrayna ülkemizden vize istemeyen bir ülke olduğu için başkent Kiev, Türkiye’den de çok fazla turistin akınına uğruyor. Hatta Ukrayna’ya gitmek için Türk vatandaşlarının pasaporta bile ihtiyacı yok. Yeni tip kimlik kartlarıyla Ukrayna’ya gidebilirsiniz. Sadece gidiş – dönüş uçak biletinizi ve konaklama rezervasyonunuzu göstermeniz isteniyor. Türk vatandaşlarının Ukrayna’ya gitmesinin kolay olması nedeniyle ülkemizin yerli hava yolları Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları ile Ukrayna’nın yerli havayolu Ukraine International Airlines, İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden Kiev’e sık sık direkt uçuş düzenliyor. İstanbul – Kiev arası uçuşlar yaklaşık iki saat sürüyor. Kiev’de Boryspil ve Zhulhany olmak üzere iki havalimanı bulunuyor. Sık uçuş düzenlenmesi, başkentte iki havalimanı bulunması gibi nedenler sayesinde Ukrayna uçak bileti fiyatları oldukça uygun fiyatlı. Özellikle hava yolları belirli dönemlerde uçak bileti fiyatlarında özel kampanyalar yapıyor. Bu kampanyaları takip ederek çok daha uygun fiyatlara biletinizi alabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR