Ana SayfaUkraynaLviv Gezi Rehberi3 Günde Lviv'de Gezilecek Yerler | Haritalı Gezi Rotası

3 Günde Lviv’de Gezilecek Yerler | Haritalı Gezi Rotası

Sovyet Brutalizmi havasından ziyade Orta Avrupa şehirlerine benzeyen atmosferiyle, Lviv’in, Ukrayna’nın kültür başkenti olduğunu söyleyebiliriz. Tarih, mimari ve yapılacak şeylerle dolu olan Lviv, 2 saatlik bir uçak yolculuğuyla hafta sonu kaçamaklarının en popüler gezi duraklarından biri. Birbirinden leziz Ukrayna yemekleri, Kiev’e nazaran daha samimi havası ve misafirperver halkıyla sıkılmadan birkaç gününüzü geçirebileceğiniz Lviv, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Eski Kent (Old Town) bölgesiyle tanınıyor. Zaten Lviv’de gezilecek yerler arasında popüler olan çekim merkezlerinin büyük bir bölümü de bu bölgede veya çevresinde bulunuyor.

Lviv küçük ve şirin bir şehir. Bu yüzden de şehri çok kısa sürede keşfedebiliyorsunuz. 3 günlük bir süre bizce Lviv için ideal, fakat biraz daha gece hayatına dönük bir tatil planı yapıyorsanız, daha uzun süre de bu şehirde konaklanabilir.

Yıllar içinde çok hızlı gelişen, turizm adına birçok kazanımlar elde eden şehirlerden biri olan Lviv, hala Kiev‘e nazaran daha ekonomik bir tatil deneyimi sunuyor. Malum talep çok olunca fiyatlar da hafiften artmaya başlıyor. Bunu en iyi uçak biletlerinde görebiliyorsunuz. Fakat birçok havayolu firmasının birkaç ay öncesinden fırsat indirimleri oluyor, bu indirimleri yakalayacak olursanız da, çok uygun fiyatlara uçak biletleri bulunabilir.

Lviv’de Nerede Kalmalı ?

Lviv Gezilecek Yerler Haritası
Lviv gezilecek yerler haritasıGoogle Maps‘te açmak için tıklayın

Lviv’de 2 ve 3 gün konaklamayı planlıyorsanız, Eski Şehir merkezinin dışına çıkmanızı pek tavsiye etmeyiz. Çünkü merkez bölgesinde hemen her bütçeye uygun bir otel, hostel veya diğer konaklama birimleri bulunabiliyor. Ayrıca gece hayatı, yeme içme ve alışveriş konusunda da en zengin bölge, şüphesiz tarihi şehir merkezi oluyor.

Lviv’de konaklama bölgeleri, Plosha Rynok (Pazar Meydanı – Rynok Meydanı), Şehir Merkezi ve Prospekt Svobody’den oluşuyor. Fakat bu 3 bölge de, hem birbirine hem de Lviv’de gezilecek yerlere oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Fiyat konusunda ortalama aynı düzeyde olsa da, Plosha Rynok’ta daha ekonomik konaklama birimleri bulunabiliyor.

Lviv popüler otel önerisi ;

Danylo Inn ; 3 yıldızlı, oda ve kahvaltı olarak hizmet veren bu tesis tam olarak merkeze 3-5 dakika yürüme mesafesinde. Lviv’de en ekonomik otellerden biri olmasının yanında, en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip tesislerden. Şehirdeki gezip görülecek turistik yerlere de yakın.

Ibis Styles Lviv Center ; Bir tık daha modern 3 yıldızlı bir otel. Fiyatı da yine bir tık pahalı, fakat düşük bütçeli bir Lviv gezisi için düşünülebilecek en ideal otellerden biri. Lviv’in kalbinin attığı yerlerden biri olan Rynok Meydanı’na da 5 dakika yürüme mesafesinde.

Premier Hotel Dnister – 4 yıldız ; Koronavirüs için en iyi önlemleri alan otellerden biri. Eski Lviv Kenti’nin nefes kesen bir manzarasına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Orta bütçeli ve lüks bir Lviv tatili için tercih edilebilir.

BANKHOTEL – 5 yıldız ; Bu otelde konaklamasanız dahi, otelin görülmeye değer bir mimariye sahip olduğunu unutmayın. Rynok Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesindeki bu lüks otel, şehirdeki en lüks otellerden biri olmasına rağmen, kendi kategorisindeki otellere nazaran da uygun bir fiyatıyla dikkat çekiyor.

Grand Hotel Lviv Luxury & Spa – 5 yıldız ; Ultra lüks bir konaklama deneyimi sunan bu otel ise, Peter ve Paul Kilisesi’nin hemen yanında yer alıyor. Fiyatı, kendi kategorisindeki otellere nazaran biraz daha pahalı.

Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv’de gezip görülecek yerlerin hemen hepsi Eski Kent ve bu bölgenin çevresinde toplanıyor. Şehir turuna buradan başlayacak olursanız, şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin hemen hepsini yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

1.Kaplytsya Boyimiv (Boim Ailesi Şapeli)

Pazar Meydanı’nın (Rynok Meydanı), doğu ucunda yer alan 17. yüzyıldan kalma şapel, kumtaşı oymalarına sahip ilginç cephesiyle dikkat çekiyor.

1609 ve 1615 yılları arasında inşa edilen şapel, eskiden şehrin ana mezarlığı olan yerde bulunuyormuş.

Jerzy Boim ve eşi Jadwiga Niżniowska tarafından kurulan Boim Ailesi Şapeli, oğulları Pawel Jerzy Boim tarafından tamamlanmış. Andrzej Bemer’e atfedilen şapel, Orta Avrupa’daki üslup mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

2.Rynok Square (Pazar Meydanı)

Rynok Meydanı olarak da bilinen Pazar Meydanı, tarihi şehir merkezinde yer alıyor. Lviv’in kalbinin attığı yer olması bakımından önemli bir yere sahip olan meydan, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan meydan, yaklaşık 500 yıldır Lviv’in ana cazibe merkezi olmuş ve bugün de bu özelliğini koruyor.

Meydanın en önemli çekim merkezlerinden biri şüphesiz kulesinden görülen şehir manzarasıyla ünlü Belediye Binası oluyor, fakat meydanda, tarihi 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan 40’dan fazla tarihi binayı da görebilirsiniz.

Ukrayna’nın en romantik yerlerinden biri olarak da kabul edilen meydan, Lviv gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri.

Rynok Meydanı, Lviv’in kalbinin attığı yer. Bu yüzden meydan çevresindeki otellerden şehirdeki turistik cazibe merkezlerine çok kısa sürede gidebiliyorsunuz. Ayrıca Lviv gece hayatı için bir planınız varsa, bu meydana yakın çok sayıda bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Bu yüzden, Lviv’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz meydana 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Lviv Belediye Binası

Lviv Belediye Binası manzarası

Lviv de görülecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olan Belediye Binası, Rynok Meydanı’nda bulunuyor. Tarihi 14. yüzyıla uzanan bina, daha çok görkemli kulesiyle dikkat çekiyor. 65 metre yüksekliğindeki bu kule, 1619 yılında binaya eklenmiş, fakat daha sonra yıkılmış ve yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış.

Lviv Belediye Binası’nın kulesine çıkarak Lviv’in eşsiz bir manzarasını da seyredebilirsiniz. Kulenin izleme platformuna 306 basamakla çıkılıyor, fakat göreceğiniz manzaraya kesinlikle değiyor.

 • Lviv Belediye Binası Kulesi giriş ücreti ; 8 Ukrayna Grivnası

4.Eczane Müzesi

Lviv’deki en dikkat çeken müzelerden biri olan Eczane Müzesi, Rynok Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Lviv’in en eski eczanesi bu müze, ‘Kartal Altı’ eczanesi olarak da biliniyor ve tarihi 1735 yılına kadar uzanıyor. Müze, farmasötik aletler, reçeteler ve ilaçlar gibi 2000’den fazla öğenin bulunduğu eğlenceli ve eğitici eserler ev sahipliği yapıyor.

Drukarska Caddesi’nde bulunan müzede 16 farklı sergi yer alıyor.

 • Giriş Ücreti ; 30 UAH
 • Ziyaret saatleri ; Her gün 09:00-19:00

5.Dominik Katedrali

Lviv Gezi Rehberi
Dominik Katedrali – flickr / brian_woychuk

Barok mimarisiyle dikkat çeken, Rynok Meydanı’nın doğusunda yer alan Dominik Katedrali, şehrin en popüler cazibe merkezlerinden biri.

Katedralin tarihi 14. yüzyıla uzanıyor. Yapı ilk kez, Ukrayna Prensi Lev Danylovych’in eşi Prenses Constance’in isteği üzerine dönemin ünlü mimarlarından olan Jan de Witte tarafından inşa edilmiş.

Katedral, günümüzdeki görünümüne 1749-1761 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda gelmiş.

Başlangıçta Corpus Christi’nin Roma Katolik kilisesi olarak inşa edilmiş olan yapı, bugün Kutsal Eucharist’in Yunan Katolik kilisesi olarak hizmet veriyor.

 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00
 • Giriş ücretsiz

6.Dormition Kilisesi ve Korniakt Kulesi

Dormition Kilisesi – flickr / dan

Dormition Kilisesi, Paolo Romanus’un tasarımına göre Lviv Dormition Kardeşliği için 1591–1631 yılları arasında inşa edilmiş. Lviv’deki en görkemli yapılardan biri olmasının yanında, şehirdeki en çok ziyaret edilen dini yapılardan biri.

Dormition, Varsayım veya Eflak Kilisesi olarak da biliniyor ve bir Ortodoks Kilisesi olarak hizmet veriyor.

Pietro Barbone ve Paolo Romanus tarafından tasarlanan ve inşa edilen kule ise, 66 metre yüksekliğinde.

Voitykh Kapynos ve Amvrosii Prykhylny’nin yardımıyla, Paolo Romanus’un tasarımına göre Lviv Dormition Kardeşliği için 1591-1631’de inşa edilen kilise, Petrus Italus tarafından 1547’de inşa edilen ve 1571’de yanan bir kilisenin yerinde bulunuyor.

Dormition Kilisesi, Ukrayna bina geleneği tarafından değiştirilen İtalyan Rönesans tarzında inşa edilmiş. Doğu-batı ekseninde, Ukrayna ahşap kiliselerinin temel tipi olduğu gibi üç bölüme ve üç kata ayrılmış. Hem görkemli ve gösterişli mimarisi hem de iç mekan süslemeleriyle Lviv’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çekim merkezlerinden.

7.Museum-Arsenal

Daha çok hemen yanındaki Arsenal Ribs And Spirits adlı mekan ile ünlü olan Arsenal Müzesi, tarihi silahlara ev sahipliği yapan en popüler müzelerden.

En eskisi 1.000 yıllık olan ve 30 farklı ülkeden silahların sergilendiği bu müze, Dormition Kilisesi’ne de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Müzede görülecek en önemli eserlerden biri ‘Zülfikar’ adı verilen, tarihi 17. yüzyıla uzanan Osmanlı kılıcı. Ayrıca Orta Çağdan kalma Polonya’ya ait topuzlar, bir İtalyan Rönesans tören kaskı, 17. yüzyıldan kalma bir Tatar kalkanı ve 1500’lerde ve 1600’lerde Lviv’de dövülmüş bronz topları da görebilirsiniz.

 • Giriş ücreti 10 UAH
 • Çarşamba günleri kapalı olan müzeyi haftanın her günü 10:00-17:30 saatleri arasında görebilirsiniz.

8.Efsaneler Evi

Burası bir Bar&Restaurant. Fakat şehirdeki en ünlü ve en sevilen mekanlardan biri.

House of Legends (Efsaneler Evi) olarak bilinen bu mekan, Arsenal Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Çatı katından görülen manzara için gidilecek yerlerden biri olan Efsaneler Evi’nde yapılacak en önemli şey ise, elinde şapka tutan bir baca temizleyicisinin bakır bir heykelinin içine bozuk para atmak. Eğer bozuk parayı şapkanın içine girdirmeyi başarabilirseniz, iyi şans getiriyormuş 🙂

Lviv görülecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden olan bu bar, hafta sonu ciddi anlamda kalabalık olabiliyor, bu yüzden mümkünse hafta içi gidin. Çatı kalabalık olduğunda, dilediğiniz gibi fotoğraf çekemeyebiliyorsunuz.

9.Ermeni Katedrali

Şehirdeki en eski dini yapı olma ünvanına sahip olan Ermeni Katedrali‘nin tarihi 1360 yılına uzanıyor. Tarihindeki yangınlardan dolayı birçok kez restore edilmiş olan yapı, hem görkemli cephesi hem de iç mekan süslemeleriyle Lviv’de görülmesi gereken yerler arasında.

1900’lerde kilisenin iç duvarları, Polonyalı sanatçılar Józef Mehoffer ve Jan Henryk de Rosen tarafından Art Nouveau fresklerle boyanmış.

14. yüzyılda Ermeni bir tüccar tarafından yaptırılmış olan katedralin, Ermenistan’ın eski başkentindeki Ani Katedrali’nden ilham alınarak tasarlandığına inanılıyor.

 • Giriş ücretsiz, fakat fotoğraf veya video çekimi için cüzi bir ücret talep edilir.
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:30

10.Ermeni Caddesi

Ermeni Caddesi – flickr / Raymond Carstairs

Ermeni (Virmens’ka) Caddesi, şehirde yaşayan Ermeni halkı halkında bilgi edinmek isteyenlerin ziyaret edebileceği bir yer. Lviv’deki en hareketli caddelerden biri ve kültürel dokusunu uzun yıllardır muhafaza ediyor.

El işi ürünler satan dükkanlar ve galerilerle dolu olan Ermeni Caddesi, Lviv’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olmasa da, yeteri kadar zamanınız varsa ve Ermeni halkının kültüre merakınız varsa göz atabilirsiniz.

Ermeni Katedrali’ne de ev sahipliği yapan cadde kafeler, restoranlar ve barlara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Dzyga Art Center adı verilen sanat galerisi de bu caddede bulunuyor.

11.Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu

Lviv’in en iyi bilinen meydanlarından biri olan Özgürlük Meydanı’nda yer alan Opera ve Bale Tiyatrosu, şehrin simge yapılarından biri.

Lviv Operası’nda bir gösteriye katılmak gerçekten çok ucuz. 50-100UAH civarında (yaklaşık 2-3€) bir ücrete bir performans izleyebilirsiniz.

Ukrayna’nın en tanınmış kadın opera sanatçısının onuruna inşa edilmiş olan Lviv Operası, resmi adıyla Solomiya Krushelnyts’ka’nın Lviv Ulusal Akademik Opera ve Balesi Tiyatrosu olarak biliniyor.

Rönesans ve Barok mimari tarzında 1900 yılında inşa edilmiş olan Lviv Operası, gösterişli iç mekanıyla Avrupa’nın en güzel opera evlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Lviv’de gezilecek yerler listesi için en önemli çekim merkezlerinden olan opera, gösterilere katılmak istemezseniz, iç mekanı cüzi bir ücret ödeyerek rehberli turlarla da ziyaret edebilirsiniz.

12.House of Scientists (Bilim Adamları Evi)

Lviv de Gezilecek Yerler Blog
Bilim Adamları Evi – flickr / will

Lviv’de gezilmesi gereken yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olan Bilim Adamları Evi, görkemli iç mekanı ve dekorasyonuyla dikkat çekiyor.

Bir zamanlar bir kumarhane olan bu ev, günümüzde Bölgesel Eğitim ve Bilim Birliği için bir etkinlik mekanı olarak hizmet veriyor ve turist ziyaretine de açık.

Viyanalı Fellner & Helmer tarafından yapılmış olan ev, 1939 yılına kadar bir kumarhane olarak kullanılmış. İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından suçluları esir tutmak için kullanılmış olan ev, Neo-Barok tarzındaki mimarisiyle dikkat çekiyor.

Ayrıca Bilim Adamları Evi’nin ahşap merdivenleri, Lviv’de en güzel fotoğraf çekilecek yerlerden biri.

 • Giriş Ücreti ; 20 UAH

13.Aziz George Katedrali

Barok-Rokoko tarzıyla dikkat çeken Aziz George Katedrali, eski şehrin biraz dışında, şehre bakan bir tepe üzerinde 1744-1760 yılları arasında inşa edilmiş.

Mimar Bernard Meretin ve heykeltıraş Johann Georg Pinsel tarafından tasarlanan Aziz George Katedrali, hem Batı etkilerini hem de Ukrayna kilise yapım geleneklerini yansıtıyor.

Dış cephe süslemeleri ile öne çıkan katedralin iç mekanı da, en az dış cephe kadar ilgi çekici ve etkileyici bir dekorasyona sahip.

 • Giriş ücreti 20 UAH

14.Potocki Sarayı

Lviv Gezi Rehberi
Potocki Sarayı – flickr / Jorge Lascar

Avusturya Cumhurbaşkanı Alfred Józef Potocki için, 1880’lerde inşa edilmiş olan Potocki Sarayı, Fransız mimar Louis de Verny tarafından tasarlanmış.

1940 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti tarafından saraya el konulmuş. 2000’li yıllara gelindiğinde ise saray, Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından bir devlet konutu olarak kullanılmaya başlanmış.

Günümüzde bir sanat galerisi olarak kullanılan saray, içeride sergilenen eserlerden çok görkemli mimarisiyle ilgi görüyor.

Sarayın birinci katında 16. yüzyıldan kalma bir Meryem Ana heykeli bulunuyor. Bunun yanında, her yıl Kitap Forumu bu sarayın bahçesinde düzenleniyor.

 • Sarayın her iki katı için giriş ücreti 90 UAH.
 • Pazartesi günleri kapalı olan sarayı 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

15.Shevchenka Avenue

Shevchenka Avenue/Bulvarı, Lviv’de gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz, lüks ve popüler bir cazibe merkezi.

Rynok Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu cadde üzerinde, birçok cafe, restoran ve önde gelen markaların mağazalarını bulabilirsiniz. Çok uzun bir cadde olmadığından kısa sürede keşfedebiliyorsunuz.

16.Lychakiv Mezarlığı

Lviv Gezilecek Yerler Blog
Lychakiv Mezarlığı – flickr / Jorge Lascar

Rynok Meydanı’na yaklaşık 2.5-3 km uzaklıkta olan Lychakiv Mezarlığı‘na gitmek için taksileri veya tramvayları kullanabilirsiniz.

Lychakiv mezarlığını özel yapan şey, çoğu mezar taşının heykeller veya yazılarla süslenmiş olması. Bu yüzden görülmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz. Şairler, politikacılar veya besteciler gibi birçok ünlü veya varlıklı insan burada dinlenmeye çekilmiş.

Ayrıca mezarlıkta, 1940’larda Ukrayna / Polonya savaşı ve 2017-2018 arasında Kırım’da Rusya / Ukrayna savaşının askerlerine adanmış bir bölüm de bulunuyor.

1786’da açılan geniş mezarlık, Paris’teki Père Lachaise Mezarlığı ve Londra’daki Highgate Mezarlığı gibi ünlü mezarlıklardan daha eski. Mezarlık zengin bir kalabalığa hitap ettiği için, eski kısımları büyük bir heykel bahçesi veya açık hava müzesini andırıyor.

 • Lychakiv Mezarlığı’na girişler ücretsiz.

17.Lviv High Castle

Lviv de Gezilecek Yerler Blog
Lviv High Castle – adriano_oliveira / flickr

Rynok Meydanı’ndan High Castle adı verilen bu tepeye yaklaşık yarım saatte gidebiliyorsunuz. 413 metre yüksekliğindeki bu tepe, Lviv şehir manzarasını veya gün batımı manzarasını seyredebileceğiniz bir cazibe merkezi.

Burada eskiden bir kale bulunuyormuş, fakat günümüzde sadece kalıntıdan ibaret. Zaten High Castle’in ana cazibesi sunduğu enfes manzarası.

Lviv’de Yapılacak En Güzel Şeyler

Lviv’de gezilecek yerler listesindeki yukarıdaki 17 turistik yerden sonra, şehirde hala zamanınız varsa yapılması gereken şeyler için de zaman ayırabilirsiniz. Lviv’de yapılacak belli başlı şeyler ise ;

18.Eski Kent’i Keşfedin

Eski Kent – flickr / Jorge Lascar

Yukarıdaki haritada yer alan ilk 10 çekim merkezi Eski Kent‘te, yani Old Town ve çevresinde yer alıyor. Fakat bu bölge, özellikle görülecek bir yer. Çünkü bölgede, çok sayıda tarihi yapıları ve turistik cazibe merkezlerini görebiliyorsunuz. Arnavut kaldırımlı ara sokaklarıyla dikkat çeken bu bölge, bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Lviv’de gece hayatı için de planınız varsa, bu bölgede barlar veya eğlence merkezleriyle geceye başlayabilirsiniz. Her bütçeye ve zevke uygun mekanları bulabileceğiniz bu bölge, ayrıca Lviv’de konaklama için en çok tercih edilen bölge.

 • Henüz Lviv’de nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Eski Kent bölgesindeki en popüler ve en iyi konuma sahip otellere göz atmak için tıklayabilirsiniz ⇒ Booking.com

19.Lviv Coffee Manufacture’de Kahve Keyfi Yapın

Lviv’deki en popüler kahve mekanlarından biri olan Lviv Coffee Manufacture, sabah 8’den gece yarısına kadar açık. Hem turistler hem de yerel halk arasında oldukça popüler olan bu mekan, Rynok Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Alt kata gidip karanlık yeraltı kahve madenini görene kadar, gayet normal bir cafe gibi görünen bu mekanda, ‘Alevli Kahve’ sipariş edin ve kısa süreliğine de olsa ateşli, güzel bir gösteririnin keyfini çıkarın. Alevli Kahveler 50 UAH’dan başlıyor.

20.Kryivka’ya Girmek İçin Gizli Parolayı Öğrenin

Gizli Parola ; “Slava Ukraini”

Kryivka adı verilen mekana girmek için gizli parolayı bilmeniz gerekiyor. Fakat mekan gayet hoş ve kalite bir yer, yani parolayla giriyorsanız diye bir yeraltı gece kulübü beklemeyin.

Burası bir restoran, çok popüler olsa da, yemek konusunda biraz seçici biriyseniz aradığınızı burada bulamayabilirsiniz. Fakat kısa süreliğine de olsa bir Ukraynalı gibi yemek yemek veya vodka içmek istiyor, tüm mekandaki müşteriler ile şarkı söylemek istiyorsanız Krykivka’ya da göz atabilirsiniz.

21.Canlı Müzik İçin Bira Tiyatrosu’na Gidin

Lviv’de nerede yemek yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Bira Tiyatrosu (Pravda Beer Theatre), bir restoran olarak hizmet veriyor. Fakat mekanda, hemen hemen her gün (Yüksek sezonda) canlı müzik var. Yani yemek yemek için olmasa da, bir şeyler içmek veya atmosfer için uğrayabileceğiniz en popüler restoranlardan biri.

Rynok Meydanı’nın yanında bulunan bu mekan, sabah 10’dan gecenin geç saatlerine kadar açık.

Mekan, akşam 7’den sonra kalabalıklaşır ve oldukça gürültülü olur. Yani sohbet etmek için değil de, eğlenmek için gidilecek yerler arasında diyebilirim.

22.Kayıp Oyuncak Avlusu’nu Bulun (Yard of Lost Toys)

Lviv’de gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bu avlu, trajik bir şekilde unutulmuş ve geride bırakılmış oyuncakların beklenmedik bir sergisine ev sahipliği yapıyor.

Koleksiyon, 1 Mukachivska Caddesi’ndeki apartman bloklarından birinin sakininin yakınlarda iki kayıp oyuncak bulması ve sahibinin onları almak için dönmesi ihtimaline karşı bunları ortak avluda küçük bir çatı altına yerleştirmesiyle başlamış. Sahibi asla geri dönmemiş ve kayıp şeyler için beklenmedik bir tapınak doğmuş. O zamandan beri, küçük köşe her türlü hurda ve eski oyuncağı kendine çekerek, yine de acı tatlı görünümüyle büyüleyici olan melankolik küçük bir alan yaratmış.

Bahçeyi çevreleyen apartmanların sakinleri yüzlerce pelüş hayvana, oyuncak bebeğe, müzik aletlerine, heykelciklere ve bisiklete geçici bir ev verdikçe bu alanda her geçen gün büyümüş.

Bu müzeyi daha da etkileyici kılan şeylerden biri, bulunan tüm öğelerin küçük bir tapınağın parçası gibi düzenlenmiş olması.

23.Cat Cafe’ye Uğrayın

Lviv’de yapılacak en iyi şeylerden biri de Cat Cafe‘ye güzel bir kahvaltı veya öğle yemeği için uğramaktır.

Cafenin öne çıkan özelliği ise, her an masanıza bir kedinin atlayabilecek olması. Kedilerle aranız iyiyse göz atılmaya değer mekanlardan biri.

24.Lviv’de İtalyan Avlusu Görün

Lviv Gezi Rehberi

İtalian Courtyard (İtalyan Avlusu), 3 katlı açık galerileriyle İtalyan Rönesans tarzında inşa edilmiş güzel ve geniş bir avlu. Akşam saatlerinde canlı müzik yapılıyor olsa da, asıl cazibesi, tarihi dokusu.

Görkemli bir mimariye sahip olan avlu, Rynok Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Daha önceden mahkeme olarak kullanılan bahçe bölümünden yukarı kata çıkarak ikinci katta Lviv Tarih Müzesi’ne de göz atabilirsiniz.

İtalyan Avlusu / Bahçesi, Kornyakta Sarayı olarak da biliniyor. Konstantin Kornyakt için 1580 yılında İtalyan bir mimar tarafından rönesans dönemini yansıtacak şekilde inşa edilmiş olan saray, dönemin en gösterişli ve en zengin saraylarından biri olarak biliniyor.

 • Ziyaret saatleri ; Çarşamba günleri kapalı olan avluyu, haftanın diğer günleri 10:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Lviv Kaç Günde Gezilir ?

Lviv Gezi Rehberi
Kaynak ; flickr / Marat Assanov

Lviv için en azından 3 gününüzü ayırın. Şehirde yapılacak çok fazla şey olduğundan, bu şehri 1-2 günde keşfetmek pek de kolay olmuyor.

Lviv’e Ne Zaman Gidilir ?

Lviv Gezilecek Yerler Blog
Kaynak ; flickr / Mykhailo Liapin

Rynok Meydanı’ndaki tüm havalı ve ücretsiz hafta sonu etkinliklerine (neredeyse her hafta var) katılmakla ilgileniyorsanız, Haziran – Eylül ayları Lviv’i ziyaret etmek için en iyi zamandır. Şehrin en yoğun sezonu yaşadığı bu aylar arasında, Lviv’de yapılan birçok etkinliği bulabilirsiniz.

Önceliğiniz daha huzurlu bir deneyim yaşamaksa ve daha soğuk havayı önemsemiyorsanız, Nisan – Mayıs veya Ekim – Kasım ayları da Lviv’i ziyaret için düşünülecek zamanlar. Lviv’de gezilecek yerler listesindeki hemen her çekim merkezi, bu aylar arasında çok daha sakin bir şekilde ziyaret edilebileceği gibi, otel fiyatları da bu aylar arasında çok daha uygun oluyor.

Lviv’de Yeme İçme

Lviv, yüksek hizmet ve eğlenceli konseptlere sahip olağanüstü sayıda yemek mekanına sahip şehirlerden biri. Ukrayna mutfağına ait geleneksel yemeklerin en iyisini ve en lezzetlisini bulabileceğiniz bu şehirde, hemen her bütçeye ve damak zevkine uygun bir yemek ve restoran bulabilirsiniz.

Lviv’de restoranların yanı sıra, cafe ve barlar da yemek için tercih edilebilir. Özellikle eski kent bölgesinde yer alan barların büyük bir bölümü, geniş yemek menüsüyle öne çıkıyor.

Lviv’deki en popüler mekanlar ise ;

Baczewski Restaurant

$$$

Baczewski Restaurant – kaynak ; flickr / Tanya Riarey

Lviv’de güzel bir öğle veya akşam yemeği için tercih edilebilecek en popüler mekanlardan biri olan Baczewski Restaurant, hem yerel halkın hem de turistlerin favorileri arasında yer alıyor.

Bu restoran, 18. yüzyılda Lviv’de dünyanın ilk seri votka üretimi fabrikasını kuran Baczewski ailesinin adını almış. Bu yüzden de restoranda ev yapımı vodkaları da mutlaka deneyin derim.

Geleneksel Ukrayna mutfağının yanı sıra, dünya mutfağından lezzetlere de sahip olan bu restoranda hafta sonu akşam yemeği için mutlaka rezervasyon yaptırın. Çünkü mekan, şehirdeki en kalabalık restoranlardan biri.

 • Adres ; 8 Shevska Street, Halytskyi District Lviv, 79000, Ukraine

Et ve Adalet (Meat and Justice)

$$$

Et ve Adalet (Meat and Justice) – kaynak ; flickr / Roman Joe

Izgara yemekleriyle öne çıkan mekanlardan biri olan Et ve Adalet (Meat and Justice), Lviv’deki en ekonomik yemek yenecek yerlerden biri. Aklınıza gelebilecek hemen her et yemeğini bulabileceğiniz bu mekana, Eski Kent bölgesinin merkezinden yürüyerek kısa bir sürede gidebilirsiniz.

 • Adres; 20 Valova Street, Halytskyi District L’viv, L’vivs’ka oblast, 79000, Ukraine

Churrasco Grill & Beer

$$$

Geleneksel Ukrayna restoranı olan Churrasco Grill & Beer, sabit fiyata istediğiniz kadar yiyip içebileceğiniz mekanlardan biri. Yaklaşık 15-20$ arasında bir ücrete belirli bir süre boyunca bu mekanda dilediğiniz kadar yiyip içebiliyorsunuz.

Bir bar & restaurant konseptinde hizmet veren bu hoş ve samimi atmosfere sahip olan mekan, Lviv’in en yüksek değerlendirme puanına sahip mekanlarından biri.

 • Adres; Halytska St, 13, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

Ribs Restaurant “At Arsenal”

$$$

Et severler için eşsiz seçeneklere ev sahipliği yapan Ribs Restaurant, şehirdeki en turistik mekanlardan biri. Ortalama fiyattaki et yemekleriyle öne çıkan bu restoranda, geleneksel Ukrayna yemeklerini de bulabilirsiniz.

Mekanın dekorasyonları, Ortaçağ tarihi silahlarının ve replikalarının eşsiz koleksiyonudur, odalar ise Ortaçağ zamanlarındaki gibi stilize edilmiştir. Daha çok domuz eti yemekleriyle öne çıkan bir yer olsa da, sığır eti ve tavuk etinden yapılan özel menüleri de var.

 • Adres; 5 Pidvalna Street, Halytskyi District L’viv, L’vivs’ka oblast, 79000, Ukraine

Bar Mushly

$$$

Bar Mushly – foto kaynak ; lasoon.net

Ukrayna’nın en ünlü restorançılarından biri olan Dmitry Borisov tarafından açılan Avrupa deniz ürünleri restoranı, çok merkezi bir konuma ve çok çeşitli karides, ıstakoz ve yengeç yemeklerine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

İster romantik bir yemek, ister aile yemeği olsun, Bar Mushly ikisi için de tercih edilebilecek popüler mekanlardan biri.

 • Adres; 35 Rynok Square, Halytskyi District L’viv, L’vivs’ka oblast, 79008, Ukraine

The Most Expensive Galician Restaurant

$$$

Restoranın adından da anlaşılacağı üzere, bu mekan Lviv’deki en pahalı restoranlardan biri. Fakat lüks ve elit bir mekanda güzel bir akşam yemeği yemek istiyorsanız, bu mekan, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğim mekanlardan biri. Geniş menü yelpazesi, güleryüzlü personeli ve muhteşem konumuyla Lviv’de tercih edilebilecek en ideal restoranlardan.

Bu restoran, Lviv’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri olan Rynok Meydanı’nda yer alıyor.

 • Adres ; 14 Market Square, Halytskyi District Lviv, 79000, Ukraine

Centaur

$$$

Centaur restoran, Lviv’in tam merkezinde (Pazar Meydanı) 16. yüzyıldan kalma eski bir evde yer alıyor. Süper turistik olan bu meydanda bulunduğu için de şehirdeki diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı. Ayrıca mekan, daha çok turistler tarafından tercih ediliyor ve mekan genellikle süper kalabalık oluyor.

Restoran, ziyaretçilere yerel ürünlerle hazırlanan geleneksel Ukrayna mutfağından yemekler sunuyor. Bir cafe & restoran olarak hizmet verdiğinden dolayı, bir şeyler içmek için de uğrayabileceğiniz mekanlardan biri.

Lviv Gece Hayatı

Lviv’de gece hayatı, Ukrayna’nın hemen her şehrinde olduğu gibi oldukça hareketli ve çeşitli. Şehirde çok sayıda bar, pub veya gece kulübü bulabiliyorsunuz. Şehirdeki eğlence mekanlarının büyük bir bölümü tarihi şehir merkezinde bulunuyor olsa da, diğer bölgelerde de birçok bar ve club bulabilirsiniz.

Lviv’de gece hayatı, Kiev’e nazaran biraz daha ekonomik olsa da, çok da ucuz değil. Bu yüzden tercih edeceğiniz bar veya club hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Lviv’deki popüler bar ve gece kulüplerinden bazıları ise ;

Malevich Night Club

Lviv de gezilecek yerler blog
Malevich Night Club – kaynak ; flickr / Yura Andriiv

Lviv’in genç nüfusunun eğlendiği en popüler ve en kalite mekanlardan biri olan Malevich, turistler arasında da oldukça popüler. Yaklaşık 1.500 kişilik kapasitesiyle öne çıkan mekan, Lviv Opera Binası’na 3-5 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konumda bulunuyor.

Bir gece kulübünden çok eğlence merkezi olarak hizmet veren Malevich’te, iki konser salonu, VIP salonları, lounge alanı ve 3 bar bulunuyor.

 • Çalışma saatleri ; 21:00-06:00
 • Adres : Viacheslava Chornovola Ave, 2, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

4Friends

4friends, İskoçya, İrlanda, Kanada, ABD ve Japonya’dan 150’ye kadar tanınmış ve nadir viski markasına sahip olmasıyla öne çıkıyor. Lviv’in en popüler barlarından biri olduğu gibi, turistler arasında en çok tercih edileni. Bu yüzden Lviv’de geceye yavaş başlamayı planlıyorsanız, bir restoran olarak da hizmet veren bu bara uğramayı unutmayın.

Mekan 50 kişilik. Bu yüzden de çok çabuk doluyor. Atıştırmalık Bar mutfağına da sahip olan barın, belirli saatlerde indirimli içecekleri de var.

Rafinad People Club

Lviv gezi rehberi

Daha çok Türk turistler tarafından tercih edilen gece kulüplerinden biri olan Rafinad People Club, şehirdeki en kalabalık ve en yoğun turist trafiğine sahip mekanlardan biri.

Çok da pahalı olmayan içki fiyatlarıyla öne çıkan bu mekan, bir gece kulübünden ziyade birkaç farklı bölümden oluşan eğlence kompleksi olarak hizmet veriyor.

Genelde House ve Pub müzik severlerin tercih ettiği mekan, düzenlediği sıra dışı partileriyle ünlü.

Bu clubda bulunan dans pisti oldukça kompakttır ve bu da samimi bir ortamda eğlenmenizi sağlıyor. Kulübün ayrıca kapalı bir terası bulunuyor. Rafinad People Club’ı diğer gece kulüplerinden ayıran en önemli özellik, gece kulübü ve striptiz bar konseptini aynı çatı altında birleştirmiş olmasıdır.

 • Çalışma saatleri ; Her gün 18:00-06:00
 • Adres : Rudanskoho Street, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

Bira Tiyatrosu (Pravda Beer Theatre)

Lviv’de bira içilebilecek en popüler ve en iyi mekanlardan biri. Canlı müzik performanslarına da ev sahipliği yapan mekan, bir club havasında olmasa da, Lviv’de eşsiz bir gece hayatı deneyimi yaşamak için gidilmesi gereken yerler arasında.

Kult Club

Lviv’in en havalı gece kulüplerinden biri olan Kult Club, giriş ücreti olmayan nadir mekanlardan biri. Ukrayna’nın ünlü isimlerinin de tercih ettiği bu elit mekanda, fiyatlar çok pahalı olmasa da, yine de şehirdeki diğer clublara nazaran pahalı diyebilirim.

Lviv’de gezilmesi gereken yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Eski Kent, bu gece kulübüne yakın bir konumda bulunuyor.

Fashion Club

Lviv Gezi Rehberi

Lviv’in en prestijli gece kulüplerinden biri olan Fashion Club, şehirdeki diğer gece kulüplerine nazaran daha pahalı. Çoğunlukla turistler tanışıp eğlenmek isteyen Ukraynalı genç kızların favorilerinden olan bu gece kulübü 23:00’dan önce bir restoran olarak hizmet veriyor.

Fashion Club, daha çok gece yarısına doğru hareketlenir. En ideal ziyaret zamanı 00:30-01:00 saatleri arasıdır. Bu gece kulübü, Lviv’de gezilecek yerler arasında en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Rynok Meydanı’ndan bulunuyor. Eğer kaliteden ödün vermek istemiyor, birinci sınıf eğlenceyi tercih ediyorsanız Fashion Club size göre olabilir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR