Ana Sayfa Avrupa Rusya Moskova Gezilecek Yerler | EN POPÜLER 10 Yer

Moskova Gezilecek Yerler | EN POPÜLER 10 Yer

En canlı Avrupa başkentlerinden biri olan Moskova, dünyaca ünlü turistik noktaları, cazibe merkezleriyle tarih dolu bir şehirdir.

Birbirinden modern binaların, tarihi yapılar ile harmanlandığı Rusya’nın bu güzel başkenti, 800 yıllık tarihi ile kültür ve tarih severlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Görkemli katedrallerden yeşil alanlara ve fütüristik gökdelenlere kadar gezip görülebilecek birçok önemli noktaya ev sahipliği yapan bu şehirde, sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebiliyorsunuz.

İşte Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, kaçırılmaması gereken 10 yer ;

1.Kızıl Meydan

Kızıl Meydan
Kızıl Meydan

Red Square olarak da bilinen Kızıl Meydan, şehrin en turistik ve een fotojenik yeri. Şehrin kalbinin attığı yer olarak da bilinen bu meydan, şehirdeki en çok ziyaret edilen yer olarak ün yapmıştır.

Arnavut kaldırımlı bu meydan, birbirinden güzel mimari yapılarla çevrilidir. Bir zamanlar tüccarların mallarını satabilecekleri bir pazar meydanıyken, günümüzde St.Basil Katedrali, Lenin’in Türbesi ve diğer ünlü cazibe merkezleri gibi unutulmaz sitelerle çevrili önemli bir yer.

Moskova’da kaçırılmaması gereken en önemli tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü bu meydan ve çevresinde bulunuyor. Bu yüzden Kızıl Meydan, Moskova gezisine başlamak için en güzel başlangıç noktası olacaktır.

2.Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali

Kızıl Meydan’ın masalsı şatosu Aziz Vasil Katedrali, rengarenk mimarisiyle dikkat çekiyor. Rusya’nın bir sembolü olarak kabul edilen bu katedral, ülkenin en iyi bilinen yapısıdır.

1561 yılında tamamlanmış olan bu yapı, 10 bağlı kiliseden oluşuyor. Renkli kıvrımları, desenleri ve şekilleri ile Rus mimarisinde eşsiz bir tasarıma sahiptir.

Moskova denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Aziz Vasil Katedrali’nin iç mekanı, dış mekanı kadar gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahiptir. Kremlin ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan bu katedralin Moskova’daki ana katedral olmadığını veya Moskova Ortodoks Patriği’nin merkezi olmadığını da unutmayın.

3.Moskova Kremlini

Moskova Kremlini
Moskova Kremlini

Moskova’nın en bilindik yerlerinden bir diğeri, şüphesiz 1400’lerde inşa edilen, duvarlarla çevrili 275.000 metrekarelik bir alanı kaplayan 15. yüzyıldan kalma müstahkem bir kompleks olan Kremlin’dir. Burası, bir komplekstir ve bu kompleks içerisinde Kremlin Sarayı dahil olmak üzere birçok tarihi yapıyı da görebilirsiniz.

Bir zamanlar Çar ailesine ev sahipliği yapmış olan, 700’den fazla odaya sahip Büyük Kremlin Sarayı, günümüzde Rusya Federasyonu başkanının resmi konutu olarak hizmet veriyor.

Bu kompleks içerisinde toplamda 5 saray ve 4 katedral bulunmakta ve bu kompleks, şehrin tarihi, politik ve manevi merkezidir.

Burası da, şehir kaçırmak istemeyeceğiniz en önemli noktalardan biridir.

4.Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu
Bolşoy Tiyatrosu

Dünyanın en büyük bale ve opera şirketlerinden birine ev sahipliği yapan Bolşoy Tiyatrosu, birkaç büyük restorasyon çalışması görmüş olsa da, günümüzde hala tüm Neoklasik ihtişamını korumaktadır.

İçeride, kırmızı kadife, üç katmanlı bir kristal avize ve yaldızlı pervazlar, tiyatroya farklı bir hava katmış.

Burada oldukça pahalı olan bale ve opera gösterilerine, dilerseniz katılabilirsiniz. Fakat binanın dış mimarisini ve iç dekorunu gösteri olmadan da görebiliyorsunuz.


Booking.com

5.GUM

GUM
GUM

Moskova’nın en eski ve en lüks alışveriş merkezi olan GUM da, turist olarak göz atabileceğiniz bir yer. Moskova’da alışveriş için hiçbir planınız olmasa dahi, bu tarihi binanın dış ve iç mimarisini görmek için buraya göz atabilirsiniz.

GUM Alışveriş Merkezi, 1800’lü yılların sonunda kemerli bir çatı oluşturan 20 bin cam panelin güzel bir karışımını sergilemek için neo-Rus tarzında inşa edilmiş.

GUM, artık Moskova’nın en büyük alışveriş merkezi olmasa da, hala en güzeli ve en çok tercih edilenidir.

Bu alışveriş merkezinin içerisinde dünyaca ünlü markalardan olan Gucci ve Manolo Blahnik gibi mağazalar bulunuyor. Yani bütçe dostu bir mağazayı bu alışveriş merkezinde bulamıyorsunuz. Ancak binanın güzelliğini ve etkileyici mimarisini görmek için bile GUM’u listenize ekleyebilirsiniz.

Alışveriş merkezinin üçüncü katı ise, yeme içme için tercih edilebilecek en güzel yer. Burada birçok standları ve küçük restoranları da bulabiliyorsunuz. Fiyatlar Moskova’nın geneline göre çok pahalı değil. Tabi ki ara sokaklardaki restoranlardan biraz pahalı. Ancak fiyat farkı çok yüksek olmadığından göz atmaya değer.

6.Lenin’in Mozolesi

Lenin'in Mozolesi
Lenin’in Mozolesi

Sovyet lideri Vladimir Lenin’in son dinlenme yeri olan Lenin’in Mozolesi, Kızıl Meydan’da merkezi bir yerde bulunuyor. Vücudu 1924’te ölümünden beri türbede bulunmaktadır.

Lenin’in mumyalanmış vücudu, kurşun geçirmez bir cam lahitte uyuyormuş gibi bugün hala görülebilir. Türbeyi ziyaret etmek kesinlikle olağandışı olsa da, Lenin’in mirasının ülkeyi gerçekten nasıl değiştirdiğini anlamak isteyen tarih meraklıları için bir zorunluluk haline geldi. Tabi bu mozoleye girmek pek de kolay olmuyor. Özellikle yüksek sezonda Moskova’yı ziyaret ediyorsanız, uzun kuyruklarda beklemeye hazırlıklı olun.

Türbeyi ziyaret ettikten sonra, Stalin ve Brezhnev gibi önemli komünist figürlerin daha fazla mezarı için hemen yanındaki Kremlin duvarına gitmeyi de unutmayın.

7.Arbat Caddesi

Arbat Caddesi
Arbat Caddesi

Moskova’nın en hareketli ve en turistik caddelerinden biri olan Arbat Caddesi, 15. yüzyıldan günümüzde 1 km’lik uzunluğuyla bugünkü yerinde duruyor. Oldukça merkezi bir konuma sahip olduğundan dolayı da, şehrin birçok noktasından caddeye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Birçok restorana, lüks binalara ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan bu cadde, Prenses Turandot (Puccini’nin son operasından) ve Sovyet döneminden şair Bulat Okudzhava’nın iki önemli heykeli ile süslenmiş.

Özellikle yaz akşamlarında aşırı kalabalık olan bu cadde, hediyelik eşya almak veya kafelerde oturup ailenizle zaman geçirmek için de güzel bir yer.

Son olarak Arbat Caddesi, eski şair Alexander Pushkin’in evini ve hem Anton Chekhov hem de Leo Tolstoy’un ziyaret ettiği kafeyi ziyaret etme şansı sunmaktadır.

8.Gorki Parkı

Gorki Parkı
Gorki Parkı

Moskova Nehri’nin hemen yanında bulunan Gorki Parkı, şehirde kaçırılmaması gereken turistik noktalardan. Geniş bahçeleri ile her yaştan turistin severek dolaşabileceği bu parkta, Garaj Müzesi de görülmeye değer en önemli yerlerden.

Kış aylarında Moskova’yı ziyaret ediyorsanız, parkta bulunan buz patenine göz atabilir, yaz aylarında şehri ziyaret ediyorsanız da, bisiklet turuna çıkmaktan plaj voleybolu ve kürek çekmeye kadar birçok turistik aktiviteyi bu park içerisinde bulabilirsiniz.

Hem yerliler hem de turistler arasında oldukça popüler olan Gorki Parkı, özellikle yaz aylarında kalabalık oluyormuş. Ancak kış aylarında da buz patenin bulunduğu alan, ailece Moskova’yı ziyaret eden turistlerin en sevdiği bölümlerden olduğunu söyleyebiliriz.

9.Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali)

Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali)
Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali)

Bu görkemli Rus Ortodoks Katedrali, Kremlin’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Keyifli altın kubbesi, kuleleri ve göz kamaştırıcı beyaz cepheleriyle dikkat çekiyor.

Moskova’nın 850. yıldönümünü kutlamak için 1997 yılında tamamlanmış olmasına rağmen çok daha eski bir tarihte yapılmış gibi duran bu katedral, 19. yüzyılda Rusya’nın Napolyon üzerindeki zaferini anmak için inşa edilmiş, aynı adı taşıyan daha eski ve benzer bir kilisenin yerinde oturuyor.

Ana galerideki freskler 1812 Savaşı’ndan sahneleri tasvir ederken, mermer plakalar katılımcıları hatırlıyor.

10.Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi
Puşkin Müzesi

Moskova’nın en güzel müzelerinden biri olan Puşkin Müzesi’nin geniş koleksiyonu Botticelli, Rembrandt ve van Gogh’un başyapıtlarından oluşuyor.

Heykeller, grafik sanatlar, resimler ve daha fazlası güzel galerilerinde bulunabilir. Çeşitli bölümler Rönesans, Hollanda Altın Çağı ve Bizans sanatı gibi temalara ve çağları betimlemektedir.

Pek çok önemli özellik arasında Cezanne’nin Fastnacht’ında (Mardi Gras) bulunabilen palyaço karakterleri ve Degas’ın Mavi Dansçılarında çok şık görünen dönen balerinler var. Picasso’nun Ball’daki Genç akrobatı, şekil ve renklerin ilginç kullanımı için de incelemeye değer.

Moskova’daki Turistik Yerlere Göre Nerede Kalınır ? 

Moskova, Rusya’nın hatta Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden bir tanesi. Bu yüzden de, bu şehirde ilk olarak tesis seçimi yapmak yerine hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz.

Bölge seçerken, ne kadar bütçeniz olduğuna ve ne tür bir konaklama birimi aradığınıza göre dilerseniz farklı bölgelerde de konaklayabilirsiniz.

Tsentralny adı verilen bölge, Moskova’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olduğu gibi, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu yüzden, ilk olarak bu bölgedeki otellere göz atarak başlayabilirsiniz. Bütçenizi aşarsa da, şehir merkezinin biraz daha dışına doğru olan otellere göz atabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi olarak da ; 

Hotel Paveletskaya Aero – 3 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden bir tanesi. Konum olarak Paveletsky Tren İstasyonu’na sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Ibis Moscow Centre Bakhrushina – 3 Yıldız ; Biraz daha ucuz bir 3 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz de, şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan İbis’e göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...

Münih İngiliz Bahçesi Hakkında Bilgi | Nerede, Nasıl Gidilir?

Münih İngiliz Bahçesi sadece Almanya'nın değil, dünyanın en büyük şehir parklarından biri olarak biliniyor. Yerel halkın en çok zaman geçirdiği bu yemyeşil alan, turistlerin...
error: Content is protected !!