Ana SayfaRusyaMoskovaMoskova Gezilecek Yerler & En Güzel 35 Yer (Haritalı Rota)

Moskova Gezilecek Yerler & En Güzel 35 Yer (Haritalı Rota)

Bir zamanların kapalı kutusu olan Rusya'nın başkenti Moskova, dünyanın en zengin şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Kilometre başına düşen en çok milyonerin yaşadığı şehir, tahmin edebileceğiniz üzere oldukça pahalı olabiliyor, özellikle konaklama ve eğlence konusunda. Şehrin gece hayatı canlı, partileri çoktur. Biraz pahalıdır, ancak bütçe dostu birkaç mekan bulmak da mümkün. Moskova gezilecek yerler listesinde hem sanatsever hem de tarih ve mimariye meraklı olanları cezbedecek çok sayıda cazibe merkezi var. Ayrıca şehirdeki birbirinden eğlenceli yapılacak aktiviteleri de göz önüne aldığınızda bu şehir için en azından üç gün gerekiyor...

Moskova gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz en popüler ve en önemli cazibe merkezleri, haritalı gezi rotası ve Moskova hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz…

En canlı Avrupa başkentlerinden biri olan Moskova, dünyaca ünlü turistik noktaları, hareketli gece hayatı, çarlık mimarisi ve popüler cazibe merkezleriyle eğlenceli ve rahat bir gezi deneyimi sunuyor. Birbirinden modern binaların, tarihi yapılar ile harmanlandığı Rusya’nın bu güzel başkenti, 800 yıllık tarihi ile kültür ve tarih severleri kucaklıyor. Görkemli katedrallerden yeşil alanlara ve fütüristik gökdelenlere kadar gezip görülebilecek birçok önemli noktaya ev sahipliği yapan şehirde, sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebiliyorsunuz.

Moskova’nın önde gelen çekim merkezlerinin büyük bir bölümü birbirine yakın konumda bulunuyor. Bu yüzden de şehri keşfetmek genel anlamda kolay, ancak Moskova gezilecek yerler listesindeki bu 35 yerden bazıları, şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor. Bu turistik noktalara da toplu taşıma araçlarıyla çok kısa sürede, şehrin hemen her yerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Moskova için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, tabii daha uzun bir bu şehirde kalacak olursanız da yapılacak birçok şey bulabilirsiniz…

3 Günde Moskova’da Nereler Gezilir ?

Moskova Gezilecek Yerler Haritası
Moskova gezilecek yerler haritasıGoogle Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Bolşoy Tiyatrosu
 • Devlet Tarih Müzesi
 • GUM
 • Kızıl Meydan
 • Lenin’in Mozolesi
 • Aziz Vasil Katedrali
 • Zaryadye Park
 • Moskova Kremlini
 • Armoury Chamber

2.GÜN

 • Puşkin Müzesi
 • Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali)
 • Arbat Caddesi
 • Patriarch’s Ponds
 • Gorki Parkı
 • Tretyakov Devlet Galerisi
 • Novodevichy Manastırı
 • Serçe Tepeleri (Sparrow Hills)

3.GÜN

 • Kolomenskoye
 • Tsaritsyno Museum-Reserve
 • Izmailovo Kremlin
 • Kozmonotluk Anıt Müzesi
 • Rusya Fuar Merkezi
 • Ostankino Kulesi
 • Moskova Metrosu

Moskova Gezilecek Yerler

Moskova gezinize haritadaki rotayı takip ederek başlayabilir veya şehirdeki sürenize göre kendinize bir rota çıkarabilirsiniz. Fakat başlangıç yeri olarak şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Kızıl Meydan’ı tercih edin deriz.

1.Kızıl Meydan

Kızıl Meydan
Kızıl Meydan

Red Square olarak da bilinen Kızıl Meydan, şehrin en turistik ve en fotojenik yeri. Şehrin kalbinin attığı yer olarak da bilinen bu meydan, şehirdeki en çok ziyaret edilen yer olmasıyla ünlü.

Arnavut kaldırımlı meydan, birbirinden güzel mimari yapılarla çevrili. Bir zamanlar tüccarların mallarını satabilecekleri bir pazar meydanıyken, günümüzde St.Basil Katedrali, Lenin’in Türbesi/Mozolesi ve diğer ünlü cazibe merkezleriyle çevrili önemli bir yer.

Moskova’da kaçırılmaması gereken en önemli tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü bu meydan ve çevresinde bulunuyor. Bu yüzden Kızıl Meydan, Moskova gezisine başlamak için en güzel başlangıç noktası olacaktır.

2.Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali

Kızıl Meydan’ın masalsı şatosu Aziz Vasil Katedrali, rengarenk mimarisiyle dikkat çekiyor. Rusya’nın bir sembolü olarak kabul edilen bu katedral, ülkenin en iyi bilinen cazibe merkezlerinden.

1561 yılında tamamlanmış olan katedral, 10 bağlı kiliseden oluşuyor. Renkli kıvrımları, desenleri ve şekilleri ile Rus mimarisinde eşsiz bir tasarıma sahip.

Moskova denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Aziz Vasil Katedrali’nin iç mekanı, dış mekanı kadar gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahip. Kremlin ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınmış olan bu katedralin Moskova’daki ana katedral olmadığını veya Moskova Ortodoks Patriği’nin merkezi olmadığını da unutmayın.

3.Moskova Kremlini

Moskova Kremlini
Moskova Kremlini

Moskova’nın en bilindik yerlerinden bir diğeri, şüphesiz 1400’lerde inşa edilen, duvarlarla çevrili 275.000 metrekarelik bir alanı kaplayan 15. yüzyıldan kalma müstahkem bir kompleks olan Kremlin‘dir. Burası, bir komplekstir ve bu kompleks içerisinde Kremlin Sarayı dahil olmak üzere birçok tarihi yapıyı da görebilirsiniz.

Bir zamanlar Çar ailesine ev sahipliği yapmış olan, 700’den fazla odaya sahip Büyük Kremlin Sarayı, günümüzde Rusya Federasyonu başkanının resmi konutu olarak hizmet veriyor.

Bu kompleks içerisinde toplamda 5 saray ve 4 katedral bulunmakta ve kompleks, şehrin tarihi, politik ve manevi merkezi olarak kabul ediliyor.

4.Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu
Bolşoy Tiyatrosu

Dünyanın en büyük bale ve opera şirketlerinden birine ev sahipliği yapan Bolşoy Tiyatrosu, birkaç büyük restorasyon çalışması görmüş olsa da, günümüzde hala tüm Neoklasik ihtişamını koruyor.

İçeride, kırmızı kadife, üç katmanlı bir kristal avize ve yaldızlı pervazlar, tiyatroya farklı bir hava katmış. Moskova gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden olan Bolşoy Tiyatrosu, 1825 yılında inşa edilmiş ve dünyanın en önemli bale ve opera binalarından biri olmaya devam ediyor.

Burada oldukça pahalı olan bale ve opera gösterilerine, dilerseniz katılabilirsiniz. Fakat binanın dış mimarisini ve iç dekorunu gösteri olmadan da görebileceğinizi unutmayın.

 • Giriş ücreti ; 2000 ruble
 • Ziyaret saatleri ; 11:45-20:00

5.GUM

GUM
GUM

Moskova’nın en eski ve en lüks alışveriş merkezi olan GUM da, turist olarak göz atabileceğiniz bir yer. Moskova’da alışveriş için hiçbir planınız olmasa dahi, bu tarihi binanın dış ve iç mimarisini görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

GUM Alışveriş Merkezi, 1800’lü yılların sonunda kemerli bir çatı oluşturan 20 bin cam panelin güzel bir karışımını sergilemek için neo-Rus tarzında inşa edilmiş.

GUM, artık Moskova’nın en büyük alışveriş merkezi olmasa da, hala en güzeli ve en çok tercih edileni.

Bu alışveriş merkezinin içerisinde dünyaca ünlü markalardan olan Gucci ve Manolo Blahnik gibi mağazalar bulunuyor. Yani bütçe dostu bir mağazayı bu alışveriş merkezinde bulamıyorsunuz. Ancak binanın güzelliğini ve etkileyici mimarisini görmek için bile GUM’u listenize ekleyebilirsiniz.

Alışveriş merkezinin üçüncü katı ise, yeme içme için tercih edilebilecek güzel bir yer. Burada birçok standları ve küçük restoranları da bulabiliyorsunuz. Fiyatlar Moskova’nın geneline göre çok da pahalı değil. Tabii ki ara sokaklardaki restoranlardan biraz pahalı. Ancak fiyat farkı çok yüksek olmadığından göz atmaya değer.

6.Lenin’in Mozolesi

Lenin'in Mozolesi
Lenin’in Mozolesi

Sovyet lideri Vladimir Lenin‘in son dinlenme yeri olan Lenin’in Mozolesi, Kızıl Meydan’da merkezi bir yerde bulunuyor. Vücudu 1924’te ölümünden beri türbede bulunmaktadır.

Lenin’in mumyalanmış vücudu, kurşun geçirmez bir cam lahitte uyuyormuş gibi bugün hala görülebilir. Türbeyi ziyaret etmek kesinlikle olağandışı olsa da, Lenin’in mirasının ülkeyi gerçekten nasıl değiştirdiğini anlamak isteyen tarih meraklıları için bir zorunluluk haline geldi. Tabii bu mozoleye girmek pek de kolay olmuyor. Özellikle yüksek sezonda Moskova’yı ziyaret ediyorsanız, uzun kuyruklarda beklemeye hazırlıklı olun.

Türbeyi ziyaret ettikten sonra, Stalin ve Brezhnev gibi önemli komünist figürlerin mezarı için hemen yanındaki Kremlin duvarına gitmeyi de unutmayın.

7.Arbat Caddesi

Arbat Caddesi
Arbat Caddesi

Moskova’nın en hareketli ve en turistik caddelerinden biri olan Arbat Caddesi, 15. yüzyıldan günümüze 1 km’lik uzunluğuyla bugünkü yerinde duruyor. Oldukça merkezi bir konuma sahip olduğundan dolayı da, şehrin birçok noktasından caddeye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Birçok restorana, lüks binalara ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan cadde, Prenses Turandot (Puccini’nin son operasından) ve Sovyet döneminden şair Bulat Okudzhava’nın iki önemli heykeli ile süslenmiş.

Özellikle yaz akşamlarında aşırı kalabalık olan cadde, hediyelik eşya almak veya kafelerde oturup ailenizle zaman geçirmek için de güzel bir yer.

Son olarak Arbat Caddesi, eski şair Alexander Pushkin’in evini ve hem Anton Chekhov hem de Leo Tolstoy’un ziyaret ettiği kafeyi ziyaret etme şansı sunmaktadır.

8.Gorki Parkı

Gorki Parkı
Gorki Parkı

Moskova Nehri’nin hemen yanında bulunan Gorki Parkı, şehirde kaçırılmaması gereken en önemli turistik noktalardan. Geniş bahçeleri ile her yaştan turistin keyifli vakit geçirebileceği bu parkta, Garaj Müzesi de görülmeye değer en önemli yerlerden.

Kış aylarında Moskova’yı ziyaret ediyorsanız, parkta bulunan buz patenine göz atabilir, yaz aylarında şehri ziyaret ediyorsanız da, bisiklet turuna çıkmaktan plaj voleybolu ve kürek çekmeye kadar birçok turistik aktiviteyi bu park içerisinde bulabilirsiniz.

Hem yerliler hem de turistler arasında oldukça popüler olan Gorki Parkı, özellikle yaz aylarında kalabalık oluyormuş. Ancak kış aylarında da buz patenin bulunduğu alan, ailece Moskova’yı ziyaret eden turistlerin en sevdiği bölümlerden olduğunu söyleyebiliriz.

9.Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali)

Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali)
Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali)

Bu görkemli Rus Ortodoks Katedrali, Kremlin’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yapı, gösterişli altın kubbesi, kuleleri ve göz kamaştırıcı beyaz cephesiyle dikkat çekiyor.

Moskova’nın 850. yıldönümünü kutlamak için 1997 yılında tamamlanmış olmasına rağmen çok daha eski bir tarihte yapılmış gibi duran bu katedral, 19. yüzyılda Rusya’nın Napolyon üzerindeki zaferini anmak için inşa edilmiş, aynı adı taşıyan daha eski ve benzer bir kilisenin yerinde bulunuyor.

Katedralin en ilgi gören bölümlerinden olan ana galerideki freskler, 1812 Savaşı’ndan sahneleri tasvir ediyor.

10.Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi
Puşkin Müzesi

Moskova’nın en güzel müzelerinden biri olan Puşkin Müzesi‘nin geniş koleksiyonu Botticelli, Rembrandt ve van Gogh’un başyapıtlarından oluşuyor.

Heykeller, grafik sanatlar, resimler ve çok daha fazlası müzenin galerilerinde bulunabilir. Çeşitli bölümler Rönesans, Hollanda Altın Çağı ve Bizans sanatı gibi temalara ve çağları betimlemektedir.

11.Moskova Metrosu

Moskova Gezi Rehberi Blog
Moskova Metrosu – kaynak ; flickr / simon forbes

Toplu taşımanın bir sanat eseri gibi görünmesi sık rastlanan bir şey değil. Fakat Moskova’daki birçok metro istasyonu güzelliği, zerafeti ve süslemeleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Mermer kaplı ve duvarları fresklerle süslenmiş istasyonlar, 1935’te açılan dünyanın en uzun metro sistemlerinden birinin parçası.

Bu sanat eserlerini şehir merkezindeki birçok metro istasyonunda görebilirsiniz.

12.Devlet Tarih Müzesi

Moskova da Görülecek Yerler
Devlet Tarih Müzesi – kaynak ; flickr / Nickolas Titkov

Neo-Rus tarzı bir binada korunan Devlet Tarih Müzesi (State History Museum), 1872’de Ivan Zabelin ve Aleksey Uvarov tarafından kurulmuş.

Müze, bir zamanlar ülkenin en büyük madeni para koleksiyonu olan Rusya’nın topraklarında yaşayan tarih öncesi kabilelerin kalıntılarının yanı sıra Romanov hanedanı tarafından toplanan 6. yüzyıl el yazmaları ve sanat eserlerini içeren etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Müze, Bolşoy Tiyatrosu ve Kızıl Meydan’a oldukça yakın bir konumda.

13.Zaryadye Park

Zaryadye Park – Kaynak ; flickr / Valeri Pizhanski

Henüz yeni sayılan, peyzajlı bir şehir parkı olan Zaryadye Park, Aziz Vasil Katedrali’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

78.000 metrekarelik oldukça geniş bir alana kurulmuş olan park, Kızıl Meydan’ın hemen yakınında yer alıyor. Parkta, sergiler, konser salonları ve restore edilmiş tarihi binalar bulunuyor.

14.Armoury Chamber (Cephanelik Odası)

Moskova Gezi Rehberi
Cephanelik Odası – kaynak ; flickr / Jorge Lascar

Silah, mücevher ve çarlara ait çeşitli ev eşyalarının koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Cephanelik Odası, ünlü Faberge yumurta koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Moskova Kremlini’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Cephanelik Odası’nı perşembe günleri dışında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Cephenalik Odası Müzesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 1200RUB, 16 yaşından küçük çocuklar için de ücretsiz.

15.Patriarch’s Ponds

Moskova Gezilecek Yerler Blog
Patriarch’s Ponds – kaynak ; flickr / David Gee

Geleneksel olarak şairlere ve sanatçılara ev sahipliği yapan, ‘Patriki’ olarak da bilinen Patriarch’s Ponds, Moskova’da görülecek en sakin semtlerden biri.

Birbirinden güzel tarihi binalarla dolu olan semtte, birçok restoran ve cafeyi de bulabiliyorsunuz. Kremlin’in dışında, merkeze biraz uzak bir konumda bulunduğundan şehir merkezindeki mekanlara nazaran çok daha uygun fiyatlı yemekleri burada yiyebilirsiniz.

16.Tretyakov Devlet Galerisi

Moskova da Görülecek Yerler
Devlet Galerisi – Kaynak ; flickr / Dr. Alexey Yakovlev

Dünyanın en önemli güzel sanatlar koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Tretyakov Devlet Galerisi, Moskova gezilecek yerler listesinin en çok ziyaret edilen çekim merkezlerinden biri.

Klasik Rus mimarisinden güzel kırmızı ve beyaz renkler kullanılarak 20. yüzyılda inşa edilen galeri, Kremlin’in yakınında yer alıyor.

Dünyadaki en büyük Rus sanatı koleksiyonu, bin yıldan daha uzun bir süre öncesine dayanan 180.000’den fazla resim, heykel ve dini sanat eseriyle burada sergileniyor.

Önemli sanat eserleri arasında Meryem Ana, Bakire’nin ve 1100’lerden kalma bir çocuğun Bizans simgesi, Andrei Rublev’in 15. yüzyıldan kalma The Trinity simgesi ve Rusya’nın en ünlü realist ressamı Ilya Repin’in birkaç eseri yer alıyor.

Müzenin bulunduğu arazide 86 metre yüksekliğindeki Büyük Peter heykelinin yanı sıra bir dizi Sosyalist Gerçekçilik heykeli de bulunuyor.

17.Novodevichy Manastırı

Moskova da Gezilecek Yerler
Novodevichy Manastırı

Bir zamanlar kale olan, görkemli bir yapı içerisinde bulunan Novodevichy Manastırı, Moskova’daki en ünlü tarihi yerlerden biri. Tarihi 1524 yılınan uzanan manastır kompleksinde 4 katedral bulunuyor. Bu dört katedralden biri olan Smolensk Katedrali, 16. yüzyıldan kalma eşsiz freskleri nedeniyle şüphesiz en dikkat çekeni.

18.Serçe Tepeleri (Sparrow Hills)

Moskova Gezi Rehberi
Serçe Tepeleri

Moskova Nehri’nin sağ tarafındaki tepelere Serçe Tepeleri adı veriliyor. Moskova’nın en yüksek noktalarından biri olan 220 metrelik bu tepeden şehrin en iyi manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Serçe Tepeleri’nin bulunduğu yer, bir park olarak hizmet veriyor. Parkta yapılacak çok fazla şey olmasa da yedi Stalinist gökdelenin (Moskova Devlet Üniversitesi) en yüksek olanına daha yakından bakabilirsiniz. Serçe Tepeleri’ndeki gözlem yeri ile üniversitenin arası 10-15 dakika yürüme mesafesinde.

19.Kolomenskoye

Moskova da Görülecek Yerler Blog
Kolomenskoye – kaynak ; flickr / xiquinhosilva

Bir zamanlar kraliyet mülkü olan Kolomenskoye, şimdi bir müze rezervi. Şehir merkezinin birkaç kilometre dışında bulunan alan bir açık hava müzesi olarak hizmet veriyor.

Burada dört tarihi mekandan oluşan geniş bahçelerin yanı sıra birçok ilginç eski bina ve bir zamanlar çağdaşlar tarafından Dünyanın Sekizinci Harikası olarak kabul edilen görkemli Çar Alexey Mihayloviç Sarayı bulunuyor.

Bölgedeki en popüler cazibe merkezi ise, beyaz rengiyle dikkat çeken Ascension Church (Yükselik Kilisesi) oluyor.

Şehir merkezinden 10 dakikalık bir metro yolculuğu sizi Orta Çağ Moskova’sının neye benzediğine dair bir fikir edinebileceğiniz Kolomenskoye’ye götürüyor.

 • Moskova’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan bu açık hava müzesine girişler de ücretsiz.

20.Tsaritsyno Museum-Reserve

Moskova Gezilecek Yerler Blog
Tsaritsyno Museum-Reserve – kaynak ; flickr / Equinoxtvs

Bir zamanlar Büyük Katerina’nın yazlık ikametgahı olan gösterişli Tsaritsyno Sarayı, şimdi bir müze rezervi olarak hizmet veriyor. Bir park tarafından çevrilen bu müze rezervine, Kolomenskoye’den kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

1775 yılında açılan saray, zarif salonları ve gösterişli mimarisiyle Moskova’da görülecek en görkemli yapılardan biri. Sergiler imparatoriçenin hayatının yanı sıra Tsaritsyno’nun tarihini de ele alıyor. Ayrıca saray arazisinde opera binası gibi farklı birkaç tarihi yapıyı da görebiliyorsunuz.

 • Tsaritsyno Müze Rezervi’ne giriş ücreti 400 RUBLE

21.Izmailovo Kremlini

Moskova Gezi Rehberi
Izmailovo Kremlini – kaynak ; flickr / Alex F

Kremlin aslında kale anlamına geliyor ve şehirde pek çok kremlin var. Fakat Izmailovo Kremlini’ni Moskova Kremlini ile karıştırmayın. Moskova Kremlini şehir merkezinde Kızıl Meydan’da bulunurken, Izmailovo Kremlin’i şehir merkezinin dışında, şehrin kuzeyinde bulunuyor.

Izmailovo, Rus tarihinin ve bir peri masalının günümüz dünyasıyla iç içe geçtiği Eski Rusya’dan sonra modellenmiş bir kültür kompleksi. İzmailovo’daki Kremlin, Eski Rus masal tarzında yapılmış en güzel ikinci bina (Aziz Vasil Katedrali’nden sonra).

Burada, birkaç atölye çalışması yapabilir, Votka Müzesi‘ni ziyaret edebilir, at arabası gezisine çıkabilir ve daha birçok eğlenceli şey yapabilirsiniz.

Ayrıca Izmailovo, “Vernisaj” adlı bit pazarıyla da tanınır. Bu pazar, Moskova’da hediyelik bir şeyler satın almak için en ideal ve en ucuz yer. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Arbat Caddesi’ne nazaran bu pazar çok daha ucuz ve çeşitlidir.

22.Kozmonotluk Anıt Müzesi

Moskova Gezilecek Yerler Blog
Kozmonotluk Anıt Müzesi – kaynak ; flickr / Mike Norton

Uzay araştırmasıyla ilgili 85.000’den fazla esere ev sahipliği yapan Kozmonotluk Anıt Müzesi‘ndeki ana sergiler arasında, uzaya çıkan ilk insan olan Yuri Gagarin tarafından kullanılan uzay kapsülü, ay parçaları içeren bir SSCB bayrağı, bir Sovyet uzay giysisi ve 1960’lardan kalma bir roket tahrik ünitesi bulunuyor.

İki katlı özel bir salon, Mir uzay istasyonunun iç bölümlerini sergiliyor ve ayrıca ilk sputniklerin modelleri ve bir kopya minyatür uzay gemisi de var.

 • Kozmonotluk Anıt Müzesi’ne giriş ücreti ise 300 RUBLE.

23.Rusya Fuar Merkezi

Moskova Gezi Rehberi
Rusya Fuar Merkezi – kaynak ; flickr / Alexanda Hulme

All-Russian Exhibition Center (VDNKh) olarak da bilinen Rusya Fuar Merkezi, 1935’te Sovyet tarım sergisi olarak açılmış ve günümüzde Sovyet mimarisinin açık hava müzesi olarak hizmet veriyor.

Girişindeki ikonik çeşme ile dikkat çeken park kompleksi, çok sayıda müzeye, alışveriş mağazalarına, restorana, devasa bir okyanus akvaryumuna, bir zip-line ve bir binicilik pistine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca kış aylarında buraya, Avrupa’nın en büyüğü olan bir buz pateni pisti açılıyor.

Rusya Fuar Merkezi, Moskova’da ücretsiz gezilecek yerler arasındaki en popüler çekim merkezlerinden biri. Şehir merkezinden kısa bir metro yolculuğu ile bu park kompleksine ulaşabilirsiniz.

24.Ostankino Kulesi

Ostankino Kulesi – kaynak ; flickr / Sergey Serebryanskiy

1967 yılında inşa edilen Ostankino TV Kulesi, cam zemini ve nefes kesen 360 derecelik manzarasıyla ilgi görüyor.

337 metre yükseklikteki gözlem yerinden, Moskova gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünü görebiliyorsunuz. 7 yaş altındaki çocukların çıkmasının yasak olduğu bu kuleye çıkmak için de pasaportlarınızın yanınızda olması gerekiyor.

 • Ostankino Kulesi giriş ücreti ise 1000 RUBLE.

Moskova Gezilecek Yerler Listesine Alternatif Olabilecek Turistik Yerler

Moskova’da yukarıdaki 24 yerin dışında görülmeye değer daha çok sayıda cazibe merkezi bulunuyor. Eğer Moskova’da 4-5 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyor ve yukarıdaki cazibe merkezlerinden sonra hala zamanınız varsa, aşağıdaki turistik çekim merkezlerine de göz atabilirsiniz.

25.Facets Sarayı

Facets Sarayı, Moskova’nın tamamında en çok küçümsenen binalardan biridir, bunun nedeni, dış cephesi bazı kartpostalları süslese de, büyük ölçüde yaygın bir şekilde tanıtılmaması veya fotoğraflanmamasıdır.

Dışarıdan, kalabalığa karışıyor. Ama içeri adım atın ve bir güzellik ve harikalar dünyası keşfedeceksiniz. Freskleri, altın sütunları ve devasa odaları kesinlikle görülmeye değer.

Facets Sarayı, 15. yüzyılın sonlarında III. İvan tarafından inşa edilen orijinal kraliyet sarayının eşsiz bir parçasıdır. Saray, yalnızca Kremlin’de değil, tüm Moskova’da bulunan en eski taş sivil mimari anıt olmasıyla da dikkat çekiyor. Bir zamanlar çarlar ve onların en önemli ziyaretçileri için bir ziyafet ve muhteşem kabul salonu olarak kullanılmış.

Moskova Kremlin’in tam merkezinde, Katedral Meydanı’nda, Moskova’nın seküler mimarisinin hayatta kalan en eski anıtı olan Facets Sarayı’nın tarihi de oldukça ilginç. 1462’de III. Ivan tahta çıktı ve kendisini “Tüm Rusya’nın Çarı” ilan etti. 1472’de İtalyan mimarlar Marco Ruffo ve Pietro Antonio Solario Moskova’ya geldi. O sırada Moskova’da büyük ölçekli inşaat yapılıyordu. 1485’te çar için yeni bir muhteşem sarayın inşasına başlandı. İvan III’ün ölümünden sonra da saray ancak 1508 yılında tamamlanabildi. Oğlu Prens Vassily III, sarayın ilk sahibi oldu.

Saray, 16. yüzyılın ikinci yarısından 17. yüzyıla kadar birçok kez yeniden inşa edilerek büyük ölçekte günümüzdeki halini almış.

Facets Sarayı’nın fresklerinin konuları, kişiyi İncil’deki hikayeler ve Rus tarihindeki olaylar arasında bir paralellik kurmaya davet ediyor gibi görünüyor. Örneğin, Rus Çarı Boris Godunov’un iktidara yükselişi ve Eski Ahit’teki Güzel Joseph meseli. Çarın bulunduğu yerin karşısında, sarayın batı duvarında, çara görevini hatırlatmak için oraya yerleştirilmiş adil ve doğru yargıçlar hakkındaki didaktik meselden sahneler var.

Facets Sarayı, 500 yıldan daha eskiye dayanan bir sanat eseri olsa da, günümüzde birçok turistin es geçtiği yapılardan biri. Eğer Kremlin yakınlarındaysanız bu sarayı da mutlaka listenize ekleyin deriz.

26.Kremlin Senate (Kremlin Senatosu)

Kremlin Senatosu, 1776-1787 yılları arasında Rus İmparatoriçesi II. Katerina döneminde mimar Matvey Kazakov tarafından tasarlanmış. Rus İmparatorluğu’nun en yüksek hükümet organı olan Yönetim Senatosunun Moskova şubesi olmuş. Ancak Senato’nun ana koltuğu St.Petersburg’da, I. Peter anıtının bulunduğu Senato Meydanı’ndaki Senato ve Sinod binasındadır.

Rusya Devlet Başkanı’nın özel ofisi ile resmi konutu, Ivanovskaya Meydanı’ndaki Kremlin Senatosu’nda yer almaktadır. Katedral Meydanı’ndan iyi görülebiliyor ama turistlerin geçişi yasak. Başkent St. Petersburg olduğundan, Moskova Kremlin Senatosu çeşitli ikincil kurumları barındırıyordu. 1918’de Rusya hükümetinin Moskova’ya taşınmasıyla her şey değişti. Orada Lenin ve Stalin dahi çalışmış ve daha sonra Kremlin Senatosu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) Bakanlar Kurulu’na verilmiş.

Bugün Rusya Devlet Başkanı’nın ikametgah ettiği sarayda günümüzde görülmeye değer tarihi yapılardan biri olmaya devam ediyor.

27.Terem Sarayı

16. ve 17. yüzyıldan kalma Terem Sarayı, Kremlin saraylarının en görkemlisidir. Taştan yapılmış ve Vasily III tarafından yaptırılan sarayın yaşam alanları yemek odası, oturma odası, çalışma odası, yatak odası ve küçük şapelden oluşuyor.

Ne yazık ki saray halka kapalı, ancak 11 altın kubbe kümesini ve damalı çatısını, Robe Biriktirme Kilisesi’nin arkasında ve üzerinde görebilirsiniz.

28.Moskvarium

Avrupa’nın (boyut olarak) en güçlü akvaryumu olan Moskvarium, su yaşamının güzelliğine ve çeşitliliğine adanmış etkileyici ve modern bir alandır.

Moskova şehir merkezinin hemen dışında (Kızıl Meydan’a arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta) bulunan bu devasa kompleks, 70’in üzerinde etkileşimli sergiyi kapsıyor. Bunlara canlı gösteriler ve yunuslarla yüzme şansı dahildir. Her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği akvaryum, Rusya Fuar Merkezi’ne çok da uzak sayılmaz.

29.Bunker-42 Soğuk Savaş Müzesi

Bunker-42, 50’li yıllarda nükleer saldırılara karşı savunma için inşa edilmiş. Moskova’nın tam kalbinde, yerin 65 metre altında yer alan büyük bir komplekstir ve günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor. Müzede, Sovyet radyo istasyonları, kimyasal koruyucu giysiler, maskeler, Geiger sayacı, Sovyet posterleri ve Stalin’in ofisini görebilirsiniz.

30.Bilimler Akademisi Ana Botanik Bahçesi

1945 yılında inşa edilen Rusya Bilimler Akademisi Ana Botanik Bahçesi, keşfedilecek bitki koleksiyonları ve göl kenarındaki yürüyüş yollarıyla dolu 340 hektarlık bir alandır.

Moskova’nın merkezindeki koşuşturmadan ve gürültüden uzaklaşıp, temiz hava ve huzurun keyfini çıkarabileceğiniz yerlerden biri olan Bilimler Akademisi Ana Botanik Bahçesi, Rus botanik geleneğinin parçasıdır.

Moskova’nın beş botanik bahçesi vardır ve tüm ülkede 80’den fazla bu tür bahçe veya benzeri kurum vardır. Ancak, ülkenin en büyük ve en iyi bilinen bahçelerini göreceğiniz yer burasıdır.

2500’e yakın gül çeşidi ile dikkat çeken Gül Bahçesi, bu botanik bahçesindeki en ilgi gören yer oluyor. Peyzaj mimarı Ken Nakajima ve mimar Adachi Takeo tarafından yaratılan Japon Bahçesi’ne uğramayı da unutmayın.

31.Family Park SKAZKA

Enerjilerini asla yakamayacak gibi görünen gençlerle seyahat ediyorsanız, popüler SKAZKA macera parkına ev sahipliği yapan Krylatskoye mahallesine mutlaka gidin deriz. Burada, çocuklar çarpışan arabalardan evcil hayvan çiftliğine kadar her şeyin keyfini çıkarabilirken, ebeveynler kafe veya restoranlarda zaman geçirebiliyor. Daha çok çocuklu ailelerle ziyaret edebileceğiniz bir yer olsa da, çocuklar olmadan seyahat edenlerin de ilgisini çekebilecek eğlence merkezlerinden biri.

32.Café Pushkin

Café Pushkin, içeri adımınızı atar atmaz kendinizi zamanda yolculuk etmiş gibi hissettiğiniz yerlerden biri. Atmosferi o kadar etkileyici ki, en azından kısa bir süreliğine de olsa ziyaretinizin asıl amacını unutturuyor. Burası sadece dekoruyla değil, görünüşe göre buraya müdavim olan insanların bakışlarıyla da kendinizi Dostoyevski romanlarındaki gibi hissettiriyor.

Yemek fiyatları Moskova’nın geneline nazaran biraz daha pahalı olsa da, içecek fiyatları çok abartılı değil. Ayrıca bu mekanda bir şeyler yiyip içerek muhteşem bir mimari ve iç mekan süslemeleri de göreceksiniz.

Café Pushkin, Moskova’nın en ikonik restoranlarından biridir. Adını Rus şair Aleksandr Puşkin’den alan restoran, 1999 yılında Moskova’nın merkezinde, 18. yüzyıldan kalma yenilenmiş bir Barok malikanede açılmış.

Mekan, bir asilzadenin evini andıran geleneksel dekoru ve büyüleyici atmosferi (büyük ölçüde rustik kitap rafları sayesinde) nedeniyle yerel halk tarafından özenle seçilmiştir. Menünün ağırlıklı olarak birkaç yerel favoriyle karıştırılmış klasik Avrupa mutfağından oluştuğunu göreceksiniz. Güzel bir vintage şarap koleksiyonu ve düzenli canlı müzik sunan ahşap bir bar ile tamamlanmaktadır.

33.Alexander Bahçesi

Moskova’daki ilk halka açık park olan Alexander Bahçesi, Kremlin’in batı duvarı boyunca yer alır. Rengarenk çiçek tarhları ve etkileyici Kremlin manzarası, burayı hem Moskovalılar hem de turistler için favori bir gezinti noktası yapıyor.

Yürüyüşler ve dinlenme molaları için popüler bir yer olan bu huzurlu halka açık parkta, Moskova’nın yüksek enerjili şehir sokaklarından kurtulmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Moskova’nın merkezinde yer alan Alexander Garden, dinlenmek için sakin bir yerdir. Yeşil çimleri, heykeller ve güzel su özellikleriyle noktalanmıştır. Günlük işlerini yaparken Moskovalılar ile kaynaşabilir, mükemmel peyzaj tasarımına hayran kalabilir veya parktaki birçok etkileyici anıtı inceleyebilirsiniz.

Büyük kapılardan girerken, Rus silahlı kuvvetlerinin sembollerini içeren dövme demir süslemeleri incelemek için bir dakikanızı ayırın. Napolyon’a karşı kazanılan zaferi anmak için görevlendirilen bu kapılar, parkın geri kalanındaki özelliklerin bir havasını veriyor.

Alexander Bahçesi 1821’de açılmış ve Rusya’nın 1812’de Napolyon’un güçlerine karşı kazandığı zaferi kutlamak için inşa edilmiş.

34.PANORAMA360

Moskova Federasyon Kulesi’nin tepesindeki gözlem güvertesinden şehrin 360 derecelik muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Daha çok fotoğraf tutkunlarının tercih ettiği bu cazibe merkezi, 89. katta yer alıyor.

360 derecelik manzaralar sunan tavandan tabana pencereler, dönen bir restoran ve önyükleme için mini sinema vardır.

35.Sokolniki Park

Nadir flora ve faunayı görmek ve çiçek bahçelerine göz atmak için ormanlık Sokolniki Parkı çevresindeki kilometrelerce uzunluktaki yürüyüş yollarında dolaşabilirsiniz.

Eğer Moskova’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız göllerde tekne gezisine çıkın veya parkı keşfetmek için bisiklet kiralayın ve buraya kışın geliyorsanız buz pateni ve kayak yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Sokolniki Park, sergi merkezleri ve müzelerin yanı sıra bir husky merkezi ve nadir kuş barınağına ev sahipliği yapmaktadır. Tüm yıl boyunca kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca park, birçok macera oyun alanı, bir tema parkı ve ağaç tepesi engelli parkuru ile çocuklar için iyi olanaklar sunuyor.

Sokolniki’nin çevre düzenlemesi 1800’lerin ortalarında başladı ve yerleşim planı bugüne kadar büyük ölçüde korundu. Merkezi bir çemberden yayılan çayırlar ve sokaklar döşendi ve sulama sistemleri, yollar ve hatta atlı bir demiryolu inşa etmek için modern teknoloji kullanıldı. 1878’de Sokolniki, Moskova şehri tarafından satın alındı ​​ve herkesin eğlenmesi için halka açık bir parka dönüştürüldü. Birçok ünlü çayevi inşa edildi ve yaz aylarında gösteriler, yemekler ve danslarla dolu keyif bahçeleri düzenlendi. III.Alexander’ın gösterişli taç giyme töreni kutlamaları da dahil olmak üzere şenlikler ve kraliyet etkinlikleri yapılmaya devam edildi.

Ekim Devrimi’nin ardından Sokolniki Parkı 1930’lara kadar bakımsız kaldı. 16 Mayıs 1931’de Moskova Kent Konseyi, burayı bir kültür ve eğlence parkı ilan etti ve parkın eski ihtişamını yeniden canlandırmak için ciddi restorasyon çalışmaları başladı. Konser salonları, okuma odaları ve sergi alanları gibi kültürel eğlence mekanlarının oluşturulmasına özel önem verildi. Sokolniki Parkı’nda farklı meslekleri kutlayan lonca karnavalları, çocuk karnavalları ve farklı ülkelerin ulusal kültürlerini sergileyen ve halkların dostluğunu geliştiren ‘dostluk’ karnavallarını içeren karnavallar düzenlendi. Sokolniki Parkı, savaş sonrası yıllarda gelişti. Genişletilerek Moskova’nın en büyük parklarından biri haline getirildi ve burada ulusal ve uluslararası öneme sahip olaylar gerçekleşti.

Sokolniki Parkı 2000’li yıllarda yenilenmiştir ve 2009 yılında “özel çevresel, tarihi, kültürel ve rekreasyonel değer” alanı olarak belirlenmiştir. Sokolniki Parkı, Avrupa’nın en büyük şehrinde bir doğa vahasıdır. Parkın merkez dairesinden 8 orman açıklığı yayılıyor ve bunların her birine huş ağacı, şeker akçaağacı, ıhlamur, kırmızı meşe ve daha fazlası gibi belirli ağaç türleri dikilmiş. Ormanda ziyaretçiler baykuşları, ot yılanlarını, geyikleri ve tilkileri görebilirler. Bazılarında yelken açabileceğiniz, kurbağalara ve hatta kunduzlara ev sahipliği yapan 13 gölet var! Ziyaretçiler ayrıca güzelce düzenlenmiş Büyük ve Küçük Gül Bahçeleri ve Leylak Bahçesi’nde dinlenebilir.

Moskova’daki Turistik Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Moskova gezilecek yerler blog

Moskova, Rusya’nın hatta Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri. Bu yüzden de, bu şehirde ilk olarak tesis seçimi yapmak yerine hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz.

Bölge seçerken, ne kadar bütçeniz olduğuna ve ne tür bir konaklama birimi aradığınıza göre dilerseniz farklı bölgelerde de konaklayabilirsiniz.

Tsentralny adı verilen bölge, Moskova’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olduğu gibi, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden ilk olarak bu bölgedeki otellere göz atarak başlayabilirsiniz. Bütçenizi aşarsa da, şehir merkezinin biraz daha dışına doğru olan otelleri inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için de Moskova’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

Hotel Paveletskaya Aero – 3 Yıldız

Moskova Gezi Rehberi
Hotel Paveletskaya Aero

Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden bir tanesi. Konum olarak Paveletsky Tren İstasyonu’na sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın

Ibis Moscow Centre Bakhrushina – 3 Yıldız

Ibis Moscow Centre Bakhrushina

Biraz daha ucuz bir 3 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz de, şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan İbis’e göz atabilirsiniz. Otel, Moskova gezilecek yerler listesindeki önde gelen cazibe merkezlerine de yakın bir konumda yer alıyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın

Moskova’da Ne Yenir ?

Moskova, geleneksel Rus yemeklerinden çok Fransız, Gürcü ve Özbek gibi diğer dünya mutfaklarından yemekleriyle adından söz ettiriyor. Bu yüzden hemen her damak zevkine uygun bir şeyleri bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Moskova’da yemek fiyatları, restoranların bulunduğu konuma göre ciddi anlamda farklılık gösterebiliyor. Şehirdeki turistik noktalara yakın olan mekanların büyük bir bölümü ciddi anlamda pahalı olurken, merkez dışında çok daha uygun cafe ve restoranları bulabiliyorsunuz.

Moskova’da denenmesi gereken en popüler lezzetler ise ;

Pelmeni

Rus mutfağına ait popüler yemeklerden biri olan Pelmeni, etli hamur. Bizdeki mantıya benziyor olsa da, çok daha farklı şekil ve boyuttadır. Hamurun içerisindeki et, kıyma şeklindedir ve içerisine soğan gibi sebzelerde eklenir.

Lepim I Varim adı verilen mekan, bu etli hamur işini deneyebileceğiniz en popüler ve en iyi mekanlardan biri. Ayrıca şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

Borshch Moskovsky

Borshch Moskovsky – kaynak ; flickr / Andy / Andrew Fogg

Borshch Moskovsky, bir et suyunda pancar ve havuç, patates ve sığır eti parçaları ile doldurulmuş ve gerçekten mükemmel doyurucu bir kış çorbasıdır. Moskova’da denenmesi gereken bu popüler çorbayı şehirdeki restoranların hemen hepsinde bulabilirsiniz.

Bu et çorbasını deneyebileceğiniz en popüler mekan ise, Moskova’nın en kaliteli restoranlarından biri olan ‘Grand Cafe Dr. Jhivago’ adlı mekandır.

Blini (Pankek)

Blini (Pankek) – kaynak ; flickr / suedehead

Rus milli pankek yemeği olan Blini, Moskova’da denenmesi gereken bir diğer lezzet. Yunanlar, birçok yemekte olduğu gibi Blini’nin de kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.

Daha çok kahvaltılarda tercih ediliyor olsa da, günün herhangi bir saatinde deneyebilirsiniz. Kolay ve pratik bir şekilde hazırlanıp servis edildiği için de çok tercih edilir.

Buğday veya karabuğday unundan yapılırlar ve reçel, ekşi krema, tereyağı ve havyar gibi malzemeler/eklemeler ile tatlı veya tuzlu olarak servis edilirler.

Blini’leri deneyebileceğiniz en ideal yer ise, Grabli adlı cafedir.

Ponchiki (Donut)

Moskova’nın çörekleri yuvarlaktır ve hemen hemen her şeyle doldurulabilir, ancak her zaman sıcak ve pudra şekeri ile servis edilir. Bu ikramlar, birçok Rus için nostaljiktir, çünkü yapılması kolay ve rahat yiyeceklerdir.

Pastila

Bu geleneksel tatlı türünün tarihi 16. yüzyıla uzanır ve pişmiş meyve püresi, yumurta akı, şeker veya baldan yapılır. Tüm renklerde ve meyve aromalarında mevcut olan bu havadar şekerleme kareleri, jöleler ve şekerlemeler arasında bir geçiş gibidir.

Pastila’rı deneyebileceğiniz en popüler mekan ise Café Pushkin’dir.

Moskova Kaç Günde Gezilir ?

Moskova gezilecek yerler blog

Moskova gezilecek yerler listesindeki tüm cazibe merkezleri için 3 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız daha yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Moskova gece hayatı için de zaman ayırmayı planlıyorsanız en az 3, gece hayatıyla pek ilgilenmiyorsanız 2 günlük bir süre yeterli olabilir.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR