Ana SayfaRusyaMoskovaMoskova Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

Moskova Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

“Moskova Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım” için seçeneklere geçmeden önce, şehirdeki havaalanları hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanızda yarar var.

Öncelikle Moskova’da 5 adet Uluslararası havaalanı olduğunu unutmayın. Eğer Türkiye’den Moskova’ya direkt olarak gidiyorsanız çok büyük ihtimalle Sheremetyevo (SVO) veya Vnukovo (VKO) Havaalanı‘na ineceksiniz. İki havaalanına da Türkiye’den direkt olarak uçuş seferleri bulunuyor. Fakat Avrupa ülkelerinden veya diğer ülkelerden Moskova’ya seyahat ediyorsanız, ineceğiniz havaalanının farklı olabileceğini de unutmayın.

Moskova Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

  • Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo, Zhukovsky ve Ostafyevo olmak üzere Moskova’da 5 havaalanı bulunuyor.
  • Bu 5 havaalanından da şehir merkezine ulaşım birçok farklı araçlarla mümkün.
  • Sheremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo havaalanları Dünyanın En İyi 50 Hava Limanı listesinde yer alması bakımından, diğerlerine nazaran daha yoğundur ve daha fazla tercih edilir.
  • Sheremetyevo (SVO) ve Vnukovo (VKO) Türkiye’den direkt olarak uçuş seferlerini bulabileceğiniz havaalanları. Ayrıca Domodedovo (DME) havaalanına da Türkiye’den direkt uçuşların olduğunu unutmayın.

Sheremetyevo (SVO) Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Moskova şehir merkezine en yakın havaalanı Sheremetyevo (SVO) Havaalanı’dır. Bu yüzden uçak bileti ararken ilk olarak SVO havaalanına giden uçakları incelemeyi düşünebilirsiniz.

OTOBÜS

Sheremetyevo (SVO) Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için en ucuz seçeneklerden biri otobüslerdir.

Otobüsleri gelen yolcu terminalinin hemen dışında bulabilirsiniz. Ancak otobüslerle direkt olarak şehir merkezine gidemeyeceğinizi, sadece belirlenen metro istasyonuna kadar gidebileceğinizi ve istasyondan metroya binmeniz gerektiğini unutmayın.

817 ve 943 nolu otobüsler her 20-30 dakikada bir hareket etmekte ve Planernaya Metro İstasyonu’na (Metro Hattı 7) ulaşım yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Bu istasyondan şehir merkezinin birçok noktasına giden metrolardan birine binmeniz gerekiyor.

Otobüs bilet ücreti 60-80 RUB olup, 90 dakika geçerli Troika Card ile metroda kullanabilirsiniz. Metro için ayrıca bilet almanıza gerek yok.

851 ve 949 nolu otobüsler de 20-30 dakika bir hareket etmektedir. Ancak bu otobüsler Rechnoy Vokzal Metro İstasyonu’na (Metro Hattı 2) gidiyor ve yolculuk 25 dakika sürüyor. Yine buradan metroya binerek şehir merkezinde dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Bu otobüslerin bilet ücreti de 60-80 RUB’dur.

NOT ; Eğer otobüslerle şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız, otelinizin hangi metro istasyonuna yakın olduğunu ve Metro hattı 7 mi yoksa metro hattı 2’nin mi o istasyona gittiğini öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Moskova’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atın derim.

Marshrutka Shuttle adı verilen otobüslerle de, yine aynı şekilde metro istasyonuna gidebilir, buradan metrolara aktarma yaparak şehir merkezine 50-55 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler, 06:00-22:00 saatleri arasında her 20-30 dakika bir hareket etmekte ve bilet fiyatı ise 120 RUB‘dur.

AEROEXPRESS TREN

Moskova Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en hızlı yöntem, şüphesiz Aeroexpress Trenleri‘dir.

Eğer bu trenleri kullanmayı düşünüyorsanız ilk olarak Aeroexpress ile Belorussky İstasyonuna gelmeniz ve buradan da şehir merkezinin kalbine giden metrolara aktarma yapmanız gerekiyor.

Belorussky metro istasyonundan Moskova gezilecek yerler listesindeki en önemli çekim merkezlerinden bir tanesi olan Kızıl Meydan’a, Teatralnaya metro istasyonuna 5 dakika yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. Bu istasyon ile Kızıl Meydan arası çok kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Aeroexpress her Moskova Havaalanı’ndan şehir merkezine 05:30’dan 00:30’a saatleri arasında her 20-30 dakikada bir hareket etmektedir ve Belorussky metro istasyonuna seyahat süresi 35 dakikadır. Bu istasyondan şehir merkezindeki herhangi bir metro istasyonuna gitmek ise 5 dakika, yani toplamda 40 dakikada merkeze bu trenlerle gidebilirsiniz. Ayrıca metro bileti almanız gerektiğini de unutmayın (60 RUB).

Tren ücreti ise 500 RUB’dur. Trene Sheremetyevo Havalimanı’ndaki D, E ve F Terminallerinden binebilirsiniz.

TAKSİ

Şehir merkezine ulaşım için en konforlu araçlar olan taksileri 7/24 havaalanı çıkışında bulabilirsiniz.

Taksi ile yolculuk süresi yaklaşık 45 dakikadır ve Moskova havalimanından şehir merkezine taksi ücreti 20€’dur. Fiyatlar ve seyahat süresi sabit değildir ve trafiğe ve son varış noktanıza göre değişiklik gösterebilir.

ÖZEL TRANSFER

Özel transfer veya otel servisiyle de Moskova Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım mümkün.

Otel transferleri ve özel transfer hizmetleri taksilerden daha rahat ve konforlu olabilir, fakat merkeze ulaşım için en pahalı yöntem olduklarından pek de popüler değildir. Özel transfer hizmetiyle merkeze 25-30€ (2000+ RUB) ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Vnukovo (VKO) Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Vnukovo (VKO) Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek de en az Sheremetyevo (SVO) Havaalanı’ndan merkeze ulaşım kadar kolaydır.

Havaalanından trenler doğrudan Kievsky tren terminaline gider. Trenler her gün 30 dakikada bir çalışır. VKO havaalanından kalkan en erken tren sabah 6.00’da, son tren ise 23.00’de hareket etmektedir.

Bu trenler de Aeroexpress trenleri olarak bilinir ve Kievsky tren istasyonundan sonra metrolara binmeniz gerekir. Bu istasyonda 3 metro hattı var, otelinizin hangi metro istasyonuna yakın olduğunu öğrenerek, ona göre metro hattını tercih edebilirsiniz.

Bu trenler ile Kievsky istasyonuna yaklaşık 35-40 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Metroya bindikten sonra merkeze ulaşım ise 5-6 dakika sürer.

Havaalanındaki yer altı tren istasyonu A, B ve D terminallerine sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Tren bilet ücreti 500 RUB + 60 RUB metro ücreti, toplamda 560 RUB’a merkeze gidebilirsiniz.

Aynı şekilde otobüs + metroyu kullanarak da VKO havaalanından şehir merkezine gidebilirsiniz. En ucuz seçenek de budur. Ancak yolculuk süresi toplamda 60-70 dakika sürmektedir. Bilet ücreti ise 110 RUB’tur (Metro ve otobüs kombineli bilet)

Domodedovo (DME) Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

HAVAALANI OTOBÜSÜ

İki tür havaalanı otobüsü vardır. Biri Ekspres otobüsler (Minivan) ve diğeri ise servis otobüsüdür.

Havaalanı otobüsleriyle Domodedovo Havaalanı’ndan merkeze gitmek için metroların hareket ettiği istasyona gitmeniz gerekir. Biletler otobüs + metro olarak satın alınabiliyor.

Ekspres otobüs (minibüs) ve servis otobüsü 06:00’dan 00:00’a kadar her 30 dakikada bir ve 00:00’dan 06:00’ya kadar her 40 dakikada bir çalışır. Tek yön biletin ücreti 150 RUB’dur. Ekspres ve servis otobüsü için otobüs durağı, varış terminalinin önündeki 2 No’lu çıkışın dışında yer almaktadır.

Yerel otobüs

Domodedovo Havalimanı’ndan Moskova’nın merkezine ulaşmanın bir başka yolu da Domodedovo Metro İstasyonu’na giden 308 numaralı yerel otobüs hattıdır.

308 numaralı otobüs hattı 06:00’dan 00:00’a kadar her 15-20 dakikada bir hareket etmektedir. Bilet ücreti ise 90 RUB’tur.

Tren

Domodedovo Havaalanı’nın ayrıca Moskova merkezi ile harika bir tren bağlantısı vardır ve yolcular Aeroexpress treni ile kolayca ulaşabilirler. Tren, Verhnie Kotly istasyonunda ve Paveletskaya metro istasyonunda durur.

Trenler 05:15-00:30 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket etmektedir. Bilet ücreti ise 500 RUB’tur.

Ayrıca Moskova Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en konforlu seçenek olan taksileri de Domodedovo Havaalanı’ndan merkeze gitmek için düşünebilirsiniz. Taksi ücreti yaklaşık olarak 1450 RUB ile 2800 RUB arasında değişmektedir.Booking.com

POPÜLER YAZILAR