Ana SayfaPolonyaKrakow Gezi RehberiKrakow'da Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt Ve Oteller

Krakow’da Nerede Kalınır ? & En Popüler 6 Semt Ve Oteller

Tarihi 7. yüzyıla kadar uzanan Krakow, Polonya’nın en büyük ikinci şehri olmasının yanı sıra, önemli bir kültür ve eğitim merkezi. Daha çok Erasmus öğrencileri, canlı gece hayatı ve birbirinden değerli tarihi yapılarıyla öne çıkan Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevap şehirden ne beklediğinize, bütçenize ve gece hayatına ne kadar yakın olmak istediğinize göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden otel veya daire tercihi yapmadan önce şehirdeki en popüler semtler hakkında bir fikir sahibi olmanızda yarar var.

Krakow’da her biri kendine özgü karakteristik özelliğe sahip çok sayıda semt/mahalle bulunuyor, fakat bu semtler arasında en popüler ve en iyi konumlu olanlar ; Stare Miasto (Old Town), Kazimierz, Kleparz, Podgorze, Grzegorzki ve Debniki.

Krakow’da Nerede Kalınır ? – En Güzel Semtler ve Otel Tavsiyeleri

Krakow’da gezilecek yerler listesindeki en önemli ve en ünlü çekim merkezlerine yakın kalınacak en iyi ve en merkezi bölge ; Stare Miasto (Old Town – Eski Kent)

Krakow gece hayatına yakın olmak için kalınacak en iyi yer ; Kazimierz

Ailece kalınacak en iyi bölge ; Kleparz

Krakow’daki en ekonomik konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer ; Debniki

Şehir merkezi dışında turistik yerlere ve gece hayatı bölgesine en kolay ulaşım sunan en iyi bölgeler ; Podgorze ve Grzegorzki

Krakow’da en fazla daire seçeneğine sahip bölge ; Grzegorzki

1.Stare Miasto

(Old Town – Krakow Eski Şehir Merkezi)

Krakow Otel Tavsiyeleri
Stare Miasto – kaynak ; flickr / francisco_anzola

Eski Kent olarak da bilinen Stare Miasto, Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olan en popüler bölge. Burası Krakow’un kalbinin attığı yer. Tam aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız sizin için bu bölge şehirde kalınması gereken en iyi yer olabilir.

Krakow’daki simge yapıların büyük bir bölümü Stare Miasto bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor, yani kısa sürede Krakow’daki en önemli cazibe merkezlerini görmek istiyorsanız, burası kalınacak en iyi yer olabilir. Fakat eski kent bölgesi, şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama sunuyor. Tabii ki bu bölgede de 2-3 yıldızlı butik oteller var, fakat fiyatların diğer bölgelere nazaran az da olsa pahalı olabileceğini unutmayın.

Eski Şehir, ana tren istasyonunun yanı sıra tramvay ve otobüslere birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alır. Yani şehrin geri kalanına en iyi bağlantıya sahip bölge diyebilirim.

Bu bölgede de gece hayatı deneyimi yaşabilirsiniz, fakat Krakow’da gece hayatı için sağlam planlarınız varsa, kesinlikle Kazimierz bölgesini öneririm. Bunun dışında Eski Şehir bölgesinde Krakow’un en ünlü ve en iyi restoranları, cafeleri ve barlarından bazılarını bulabilirsiniz. Ayrıca alışveriş konusunda da şehrin en fazla seçeneğe sahip olan bölgesi de burası.

Stare Miasto bölgesinin kalbinde Orta Avrupa’nın en büyük Ortaçağ pazar meydanı olan Rynek Glowny yer alır. Burada Polonya’nın en ünlü çiçeklerini, hediyelik eşyaları ve kehribar takıları satın alabilirsiniz. Meydanda sıralanan birçok açık hava restoranından birinde bir şeyler yemek/içmek için oturun ve St. Mary Bazilikası’nın muhteşem manzarasının keyfini çıkarın. Salı günleri ücretsiz giriş imkanı sunan yüksek teknolojili yeraltı müzesine de mutlaka göz atın.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Krakow’un tam merkezinde olmak istiyorsanız
 • Cafe, restoran, bar ve otel konusunda şehrin en fazla seçeneğine sahip yerinde olmak istiyorsanız
 • Kazimierz bölgesi kadar olmasa da, iyi bir gece hayatına sahip bir bölgede olmak istiyorsanız
 • Şehirdeki gezip görülecek en önemli cazibe merkezlerine taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Kısa sürede çok fazla turistik yer görmek istiyorsanız
 • 1-2 günlük bir Krakow gezisi planlıyorsanız
 • Geniş bir bütçeyle seyahat ediyorsanız

STARE MİASTO BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK EN ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER

Ana Pazar Meydanı, Cloth Hall, Ulusal Müze, Planty Park, St Florian Kapısı ve Wawel Kalesi bu bölgedeki ana cazibe merkezleri.

En Popüler Stare Miasto Otelleri

Balthazar Design Hotel

Stare Miasto bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

2.Kazimierz

Krakow Otel Tavsiyeleri
Kazimierz

Dünyanın en önemli Yahudi topluluklarından birinin evi olan Kazimierz bölgesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında hedef alınmış ve sistematik olarak yok edilmişti. 1990’lara kadar olan yıllarda, aynı zamanda şehrin en tehlikeli bölgelerinden biriydi.

Ancak yeniden keşfinden bu yana Kazimierz, Krakow’un en havalı ve en heyecan verici mahallesi haline geldi. Bohem barlar, restoranlar, butikler ve galeriler ile dolu ve tarih açısından zengin bir yer olan Kazimierz, gece hayatına yakın olmak için kalınacak en iyi ve en popüler bölge olarak bilinir.

Kazimierz bölgesi ayrıca Schindler’in Listesi’nin çekildiği yer olması bakımından da önemli. Tarihle dolu olan Kazimierz’de konaklamasanız dahi bu bölgeyi mutlaka Krakow’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Kazimierz bölgesi Krakow’un Stare Miasto (Eski Kent) bölgesine nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Ayrıca bu bölgeden de turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Bölge, Wawel Kalesi ve Ana Meydan gibi Krakow’un simge yapılarına 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Krakow gece hayatı için bir planınız varsa
 • Old Town’a (Eski Kent) nazaran biraz daha uygun konaklama birimleri arıyorsanız
 • Şehir merkezine ve turistik yerlere yakın olmak istiyor, fakat tam aksiyonun ortasında olmak istemiyorsanız
 • Daha çok genç kesimin zaman geçirdiği bir yerde konaklamak istiyorsanız

En Popüler Kazimierz Otelleri

Golden Tulip Krakow Kazimierz

Kazimierz bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

3.Kleparz

Krakow da nerede kalınmalı
Kleparz

Kleparz, Eski Kent’in hemen kuzeyinde bulunan küçük, çoğunlukla konut ve lüks bir mahalle. Burası Krakow’un en eski ve en renkli pazarı olan Stary Kleparz ile ünlü bir semt. Ayrıca St. Florian Kilisesi ve Jan Matejko meydanı da tam olarak bu bölgede bulunuyor.

Kleparz, hem Eski Kent’e hem de Kazimierz bölgesine yakın bir konumda bulunduğundan her turistin tercih edebileceği bölgelerden biri. Ancak daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edildiğini de unutmayın.

Bölgedeki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü dairelerden oluşuyor, bu yüzden, eğer çok fazla otel seçeneği olan bir semtte konaklamak istiyorsanız Kleparz size göre olmayabilir, çünkü bu bölgedeki otel sayısı çok az.

Kleparz bölgesi, Stare Miasto’daki tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yakın olsa da, turist trafiğinden uzak. Bu da bölgeyi huzurlu ve sakin bir Krakow gezisi için bir üs konumuna getiriyor.

Çok sayıda restoran ve cafeye ev sahipliği yapan bu bölgede, ayrıca bar sayısı da sınırlı. Yani gece hayatı için bir planınız varsa, Kazimierz veya Eski Kent bölgesine gitmeniz gerekiyor.

Kleparz, lüks bir bölge olarak biliniyor olsa da, burada hemen her bütçeye uygun daireleri bulabiliyorsunuz. Fakat buradaki restoran ve cafeler şehrin geneline göre biraz daha pahalı olabileceğini unutmayın.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Eski Kent ve Kazimierz bölgesine yakın olmak istiyor, fakat turistlerden az da olsa uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Dairelerde konaklamayı planlıyorsanız (Bu bölgede otel sayısı çok az)
 • Şehirdeki en lüks bölgede olmak istiyorsanız

En Popüler Kleparz Konaklama Tavsiyeleri

Hotel Indigo Krakow

Kleparz bölgesindeki tüm oteller ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

4.Debniki / Ludwinow

Krakow da nerede kalmalı
Debniki / Ludwinow – kaynak ; Zygmunt Put / wikipedia.com

Ludwinow, Wawel Kalesi’nin karşısındaki Wisła Nehri kıyısında, Debniki bölgesinde bir mahalledir. Son 10 yılda büyük bir gelişme göstererek yapay bir plaj, yeni oteller ve bir konferans merkezine ev sahipliği yapmaya başlayan bölge, Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en uygun fiyatlı konaklama birimleriyle öne çıkıyor.

Eski köyün meydanının çevresinde güzel bir şehir evi koleksiyonu ve 1930’ların çarpıcı tasarımıyla St. Stanislaus Kostaka Kilisesi de dahil olmak üzere bölgede çok sayıda kilise bulunmaktadır. Yakınlarda, modern bir Japon sanatı ve kültürel eserler müzesi olan Manggha Merkezi de var.

Bu bölge gezip görülecek yer, bar ve gece kulübünden yoksun bir bölge olmasına rağmen, yine de uzun süreli Krakow gezisi planlayanların göz atabileceği sessiz bir yer. Merkeze ve Krakow gezilecek yerler listesindeki önemli yapılara toplu taşıma araçlarıyla bu bölgeden kısa sürede gidebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehir merkezine ve turistik noktalara 1.5-2 km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız
 • Gece hayatı için bir planınız yoksa
 • Krakow’un en ucuz ve en sessiz mahallesinde olmak istiyorsanız
 • En uygun fiyatlı lüks otel ve dairelerin olduğu bölgede olmak istiyorsanız

En Popüler Debniki Otel Tavsiyeleri

Q Hotel Plus Krakow

Debniki bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın

5.Podgorze

Krakow da nerede kalınmalı
Podgorze

Kazimierz’den Vistula Nehri’nin hemen karşısında yer alan Podgorze bölgesi, 1795’te Krakow’un bir parçası olmadan önce eskiden bağımsız bir şehirdi. Ancak karanlık bir tarihi var.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Naziler bu bölgeyi Krakow’un yerinden edilmiş Yahudi sakinleri için getto olarak kullandılar. Savaş sırasında birçok Yahudi işçinin hayatını kurtaran Oskar Schindler’in Emaye Fabrikası da burada. Bir zamanlar Yahudi Direnişi için düzenli bir buluşma yeri olan Getto Kahramanları Meydanı’nda Holokost Anıtı da burada bulunuyor. Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Podgorze’de çok sayıda daire, otel ve diğer konaklama birimlerini de bulabilirsiniz.

Podgorze’den şehir merkezine ve turistik çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Yürümek istemeseniz de, bölgedeki tramvay ve otobüsleri kullanarak şehirde dilediğiniz bir yere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu bölgedeki konaklama birimleri Stare Miasto, yani Eski Kent bölgesine nazaran daha uygun fiyatlı.

En Popüler Podgorze Konaklama Tavsiyeleri

Plaza Boutique Hotel

Podgorze’deki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

6.Grzegorzki

Krakowda nerede kalınmalı
Grzegorzki – paul_korecky / commons.wikipedia.org

Grzegorzki bölgesi, Eski Şehir’deki Planty Park’ın doğusundan ana tren istasyonuna kadar uzanır. Bir yerleşim bölgesi olan Grzegorzki, yoğun öğrenci nüfusuyla tanınıyor.

1950’lerin Opera Binası ve 18. yüzyıldan kalma Botanik Bahçeleri gibi birkaç cazibe merkezine de ev sahipliği yapan bölge, uzun soluklu Krakow gezisi için en ideal bölgelerden biri. Eğer 1-2 günlük bir Krakow gezisi planlıyorsanız bu bölge size göre olmayabilir, fakat 1 hafta gibi uzun bir süre Krakow’da konaklamayı planlıyor ve daireler tercihinizse bu bölge tam size göre.

Grzegorzki bölgesinde çok fazla daire seçeneği var, otel sayısı ise yok denecek kadar az. Bu yüzden dairede konaklamayı planlamıyorsanız bu bölgenin size uygun olmayacağını söyleyebilirim.

Grzegorzki bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayınBooking.com

Krakow’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Krakow’un en sevilen konaklama bölgeleri yukarıdaki 6 semt olsa da, bu bölgelere alternatif olabilecek daha birçok farklı semtten bahsetmek mümkün. Eğer uzun süreli bir Krakow gezisi planlıyor ya da çok daha farklı ambiyansa sahip bir yerde kalmak istiyorsanız aşağıdaki alternatif bölgelere de göz atabilirsiniz.

7.Nowa Huta

Şehir merkezinin oldukça dışında yer alan Nowa Huta, Krakow’un uzak doğu ucunda yer alan bir banliyödür. Eski Kent’ten birkaç km uzakta, en az turistik bölgelerden biri. Bu nedenle, turistlerden olabildiğince uzak kalmak istiyorsanız, Nowa Huta dikkate alınması gereken iyi bir konumdur.

Krakow’un doğusunda yer alan Nowa Huta sanayi bölgesi, Polonya’nın komünist Rusya’nın etkisi altında olduğu 1950’lerin başında tasarlanıp inşa edilmiş. Bugün, Polonya’da komünizmin sona ermesinin 30. yılında, Nowa Huta bölgesi alışveriş merkezleri, apartmanlar, evler, oteller, yan işletmeler, parklar ve bahçelerle hoş bir yerleşim alanına dönüşmüştür. Komünist dönem mimarisinin büyük bir kısmı hala duruyor ve ağaçların sıralandığı tüm geniş bulvarlar, şehrin ana meydanından dışarı doğru uzanarak keşfetmeyi kolaylaştırıyor.

Krakow’daki konaklamanız için Nowa Huta çevresindeki konaklama yerleri bol ve çeşitlidir. Özel kiralamalardan, Airbnb’ye, misafirhanelere, mutfaklı dairelere ve otellere kadar her bütçeye uygun tesisleri burada bulabilirsiniz.

Bir yerel gibi yaşamanın nasıl bir şey olduğunu gerçekten deneyimleyebileceğiniz bir yer arıyorsanız, Nowa Huta oldukça rakipsiz. Mahalle, gösterişten uzak bir yerleşim bölgesinin tanımıdır.

Şehir merkezinin ilgi çekici yerlerinden çok uzakta olduğumdan, Krakow’u ilk kez ziyaret edenlere Nowa Huta’yı önermiyorum. Ancak, özellikle Polonya’nın komünist tarihiyle ilgilenenler olmak üzere, geri dönen ziyaretçiler için ilginç bir seçenek sunuyor.

Polonya’nın komünist mirasının pek çok kalıntısına sahip Nowa Huta, şehir merkezine alternatif bir tarihi deneyim sunuyor. Aslında, bölgede o kadar çok komünist eser ve manzara var ki, birkaç şirket çevrelerinde rehberli turlar sunuyor.

8.Salwator

Salwator, Eski Kent’in batısında yaklaşık yirmi dakikalık yürüme mesafesinde, nispeten yeni bir banliyödür. Yemyeşil yerleşim bölgesi canlandırıcı bir şekilde sessizdir ve kalabalık şehir merkezine rahat bir alternatif sunarken, popüler cazibe merkezlerine de kolayca ulaşılabilir.

Vistula nehrinin kuzey kıyısında yer alan, Rudawa kanalı tarafından ikiye bölünmüş ve özellikle batıda genişleyen bir parkla yemyeşil olan Salwator, Krakow’un en güzel manzaralı semtlerinden biridir.

Sakin ve konut olmasına rağmen, Salwator çevresinde görülecek ve yapılacak şaşırtıcı sayıda şey var.

Ulaşılması en uygun olanı Norbertine Sisters Manastırı’dır. Aslen 12. yüzyılda inşa edilen manastır, tarihi boyunca birçok kez işgalciler tarafından tahrip edilmiş ve her yağmalamadan sonra hızla yeniden inşa edilmiştir.

Salwator’un batısında müstahkem Kosciuszko Höyüğü bulunur. Yapay höyük, 1800’lerin başında Polonyalı bir askeri lider ve ulusal kahraman olan Tadeusz Kościuszko’yu onurlandırmak için inşa edildi. Höyük daha sonra kırmızı tuğladan bir kale duvarı ile çevrildi ve savunma gözetleme kulesi olarak kullanıldı.

9.Nowy Swiat

Nowy Swiat, Stare Miasto bölgesinin batısında merkezi bir konumda bulunuyor. Eski Kent bölgesine en iyi alternatif olabilecek bu bölgede çok sayıda otel seçeneği olmasa da her bütçeden konaklama birimlerini burada bulabiliyorsunuz.

Nowy Swiat, Eski Kent’in ünlü turistik yerlerine ve ilgi çekici yerlerine sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde, lüks otellerin ve lüks alışveriş merkezlerinin, şık kafelerin ve kaliteli restoranların bulunduğu yemyeşil bir banliyödür. Wawel Kalesi’ne yakınlığı ile dikkat çeken bu semt te Krakow da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilir.

En İyi ve En Popüler Krakow Şehir Merkezi Otelleri

Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna en merkezi cevap şüphesiz Eski Kent bölgesi olarak da bilinen Stare Miasto. Fakat bu bölgenin dışında şehir merkezine ve turistik yerlere kısa bir yürüyüş mesafesinde olan farklı bölgelerden de oteller bulabilirsiniz.

Aşağıdaki 7 otel şehir merkezine en yakın ve Krakow’da en çok rezervasyon alan tesisler arasında yer alıyor.

Sheraton Grand Krakow

★★★★★

Sheraton Grand Krakow

Krakow’un tam kalbinde, Wawel Kraliyet Kalesi’nin hemen yanında yer alan bu ultra lüks otel, Krakow’un en iyi otelleri arasında geliyor. Şık ve zarif tasarıma sahip odaları, mükemmel konumu ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkan otel, ayrıca şehirdeki en çok rezervasyon alan tesislerden bir tanesi.

Vistula Nehri’nin bulvarlarına 1-2 dakika yürüme mesafesinde olan otelin yüzme havuzu ve barı da bulunuyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Hotel Unicus Palace

★★★★★

Hotel Unicus Palace

Krakow’daki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri olan Hotel Unicus Palace, ultra lüks bir konaklama deneyimi sunuyor. Otel, Stare Miasto, yani Eski Kent bölgesinin tam merkezinde yer alıyor.

Spa ve sağlık merkezi, havaalanı servisi ve yüzme havuzu da olan otel 9+ konuk değerlendirme puanına sahip. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Sky Hotel Krakow

★★★★

Sky Hotel Krakow

St. Florian Kapısı, Lost Souls Alley ve St. Mary’s Bazilikası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu merkezi lüks otel, Krakow’un en çok rezervasyon alan ve en yüksek değerlendirme puanına sahip otellerinden bir tanesi. Merkezi konumu ve erken rezervasyon fırsat indirimleriyle öne çıkan otel daha çok çift olarak Krakow’a seyahat edenler tarafından tercih ediliyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Vienna House Andel’s Cracow

★★★★

Vienna House Andel’s Cracow

Krakow’un Ana Pazar Meydanı’na 8 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, fitness merkezi, bar, spa ve sağlık merkezi gibi olanaklara da sahip. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip otel, özellikle çiftlere hitap eden eşsiz odalarıyla öne çıkıyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

Matejko Hotel

★★★

Matejko Hotel

Krakow’un Eski Kent merkezinde yer alan Hotel Matejko, Ana Pazar Meydanı’na sadece 650 metre uzaklıktadır. Tesisin tümü konforlu odalarında uydu TV ve ücretsiz Wi-Fi erişimi mevcuttur.

Matejko’nun tüm odalarında duşlu modern banyo bulunmaktadır. Çalışma alanında telefon ve çalışma masası vardır. Güzel ve merkezi konumunun yanı sıra, uygun fiyatlı odalarıyla bütçeli bir Krakow gezisi için en ideal tesislerden bir tanesi. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Hotel Lavender

★★★

Hotel Lavender

Modern ve şık odalarıyla dikkat çeken Hotel Lavender, St. Florian’s Kapısı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki önemli simge yapılara yürüme mesafesinde olan bu otelden, Krakow gece hayatının kalbinin attığı yerlere de yürüyerek gidebilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

Hotel Pod Wawelem

★★★

Krakowda nerede kalmalı
Hotel Pod Wawelem

Wawel Kalesi tepesinin tam altında yer alan Hotel Pod Wawelem, muhteşem manzarasıyla eşsiz bir konaklama deneyimi sunuyor. Krakow’da nerede kalınır ? sorusuna en ekonomik cevaplardan biri olmasının yanında ayrıca en popüler cevaplardan bir tanesi. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR