Ana SayfaAvrupaAlmanyaHeidelberg'de Nerede Kalınır ? | Bölgeler Ve Oteller

Heidelberg’de Nerede Kalınır ? | Bölgeler Ve Oteller

Neckar Nehri’nin Odenwald tepelerinden Ren Ovası’na döküldüğü ormanlık bir geçidin başlangıcında yer alan Heidelberg, Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri. 1386 yılında kurulan Almanya’nın en eski üniversitesine ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu öğrenci şehri, romantik atmosferiyle de çiftlerin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Şehrin kalbi nispeten küçük olan Altstadt (Eski Kent) bölgesidir. Burası, hem Heidelberg’deki en fazla oteli, restoranı ve barı bulabileceğiniz yer hem de şehirdeki ana cazibe merkezlerine en yakın olan yer. Eski şehrin batısındaki, tren istasyonunun yakınındaki Bergheim ve Weststadt mahalleleri de Heidelberg’de kalmak için tercih edebileceğiniz ideal bölgelerden.

Heidelberg’de Nerede Kalınır ?

Heidelberg, Almanya

Heidelberg’de konaklama için tercih edebileceğiniz en iyi ve en popüler bölgeler ; Altstadt, Bergheim, Neuenheim ve Rohrbach bölgeleridir.

Bu 4 bölge de, Heidelberg’deki turistik çekim merkezlerinin birçoğuna yakın konumda bulunuyor. Ayrıca Heidelberg, yürüyerek keşfedebileceğiniz kompakt bir şehir olduğundan turistik yerlerin çoğunu yürüyerek keşfedebiliyorsunuz.

 • Altstadt ; Heidelberg’in Eski Kent bölgesi Altstadt’tır ve antik kalenin gölgesinde, Neckar Nehri’nin kıyısında yer alır. Her yere yakın olmak için tercih edilebilecek en iyi bölge.
 • Bergheim ; Altstadt’ın hemen batısında yer alan bu merkezi bölge, Eski Kent’e alternatif olabilecek en iyi yer. Ayrıca bu bölgedeki otel fiyatları, Altstadt bölgesindeki otellere nazaran biraz daha uygun.
 • Neuenheim ; Heidebelrg’in en aile dostu bölgesi. Daha sessiz ve huzurlu bir Heidelberg seyahati için kalınacak en iyi yer.
 • Rohrbach ; Şehir merkezinin güneyinde yer alan bu bölge, Altstadt bölgesine tramvayla 10 dakika uzaklıkta yer alıyor. Hem merkeze hem de turistik noktalara biraz uzak olduğu için otel fiyatları burada çok daha uygun.

1.Altstadt

Altstadt bölgesi, Heidelberg

Heidelberg’de hemen hemen her şeyin bulunduğu yer olan Altstadt, ayrıca şehirdeki en fazla konaklama seçeneğine sahip olan bölge. Butik otellerden konukevlerine ve dairelere kadar aradığınız zevkte ve bütçede bir tesisi burada bulabilirsiniz.

Burası aynı zamanda Heidelberg Üniversitesi’nin geleneksel evidir. Bu yüzden buradayken çok fazla öğrenci göreceksiniz. Öğrenci yoğunluğu nedeniyle bölge oldukça canlı ve hareketli.

Hauptstrasse, bu bölgenin ana caddesi ve şehrin modern kesiminden doğudan batıya, kafelerle dolu ve şehrin sevilen ana kilisesi Heiliggeistkirche’nin hakim olduğu merkezi meydan olan Marktplatz’a kadar uzanır.

Heidelberg’in en büyük müzesi, bölgenin dört bir yanından her türlü sanat eseri ve tarihi eserle dolu Kurpfälzisches Müzesi de burada yer alıyor. Müzedeki öne çıkan objeler arasında Tilman Riemenschneider’in Oniki Havari Altarı ve 1907’de kasabanın güneydoğusunda bulunan Homo heidelbergensis’in (“Heidelberg Adamı”) 640.000 yıllık çene kemiğinin bir kopyası yer alıyor.

Tabii ki bu bölgenin ana cazibesi Schloss Heidelberg. Heidelberg’in romantik kalesi olarak bilinen bu tarihi yapı, eski şehrin yukarısındaki yamaçta tünemiş ve yarı harap durumdadır.

Altstadt bölgesinde konaklamanın çok fazla artısı var. Fakat bu bölge, Heidelberg’deki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Ayrıca şehrin en turistik yeri olduğu için buradaki oteller çok daha çabuk doluyor.

Altstadt, ünlü Eski Köprü’den kalenin inşa edildiği tepeye uzanan tarihi sokakları ile Heidelberg şehir merkezidir. Eğer Heidelberg şehir merkezinde kalmak istiyorsanız, Altstadt bölgesindeki otellere göz atmanız gerekiyor.

En Popüler Heidelberg Şehir Merkezi Otel Tavsiyeleri

Hotel Heidelberger Hof
Hotel Heidelberger Hof

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin tam merkezinde olmak istiyorsanız
 • Diğer bölgelere nazaran biraz daha fazla ücret ödemeyi dert etmiyorsanız
 • Kısa süreli Heidelberg seyahati planlıyorsanız
 • Şehirdeki en fazla otel, restoran, cafe, bar ve alışveriş spotlarıyla çevrili olmak istiyorsanız
 • Yoğun turist trafiğiyle aranız iyiyseBooking.com

2.Bergheim

Bergheim bölgesi, Heidelberg

Eski Kent’in hemen yanında bulunan Bergheim bölgesi, şehrin kalbi olan Alstadt bölgesine nazaran daha az tercih ediliyor olsa da, buradaki otel fiyatları çok daha uygun. Çok fazla görülecek yer ve yapılacak şey yok, ancak merkeze yakın olduğundan ana cazibe merkezlerinin birçoğuna kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Doğrudan Eski Kent’te kalmak istemeyen ancak yine de şehrin geri kalanıyla bağlantıda kalmak isteyenler için Bergheim, kesinlikle harika bir seçenek.

Bergheim’de birkaç bar ve restoran var. Fakat merkeze nazaran çok daha az sayıda. Ayrıca daha çok yerel halkın tercih ettiği mekanlardır.

Bergheim’da nehir kıyısı boyunca birçok park da var. Bu da Bergheim’i ailece kalabileceğiniz en iyi yerlerden biri yapıyor.

Üniversite kampüsündeki Sammlung Prinzhorn, 1840 ile 1940 yılları arasında dünya çapındaki psikiyatri kurumlarındaki mahkumlar tarafından yapılan ortalama 6.000 eserden oluşan, ruhsal bozukluğu olan kişiler tarafından üretilen sanata adanmış ilgi çekici bir müzedir. Müze, Hotel Bergheim 41 ve birkaç restoranın da bulunduğu, restore edilmiş bir Art Nouveau binası olan Alte Hallenbad’ın içinde yer alıyor. İstasyonun karşısında, dünyanın en büyük at heykeli olduğu söylenen ikonik paslanmaz çelik “S-Printing Horse” var.

Bergheim’ın hemen güneyindeki Weststadt bölgesi, mimari açıdan çok daha çekici, sokakları 19. yüzyılın sonlarına ait Wilhelmine ve Gründerzeit tarzı villalar ve evlerle sıralanmış. Bu yüzden Bergheim ve Weststadt bölgesini bir bütün olarak düşünebilirsiniz. İki bölge hem birbirine komşudur hem de Heidelberg’de en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor.

Söz konusu yeme içme olduğunda bu iki bölgede çok fazla seçenek bulunmuyor. Bölgedeki mekanlar daha çok yerel halk tarafından tercih ediliyor. Ayrıca bu bölge, Heidelberg’de en az öğrenciyi göreceğiniz yer.

En Popüler Bergheim Otelleri

NH Collection Heidelberg
NH Collection Heidelberg
 • GuestHouse Heidelberg – 3 yıldız
 • Hotel Panorama – 3 yıldız
 • Leonardo Hotel Heidelberg City Center – 4 yıldız
 • NH Collection Heidelberg – 4 yıldız ; Tramvay durağına kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu lüks otel, hem Bergheim bölgesinin hem de Heidelberg’in en çok tercih edilen otellerinden biri. Barı, restoranı, fitness merkezi ve yüksek konuk değerlendirme puanı olan otelden, şehir merkezine hem yürüyerek hem de kısa bir tramvay yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

3.Neuenheim

Neuenheim bölgesi, Heidelberg'de nerede kalınır

Neckar Nehri’nin kuzey kıyısında, Altstadt ve Bergheim’ın karşısında, neredeyse yarısı üniversite binalarına ayrılmış olan Neuenheim bölgesi yer alıyor. Heidelberg Hayvanat Bahçesi ve Heidelberg Botanik Bahçesi tam olarak bu bölgede yer alıyor.

Neuenheim’deki Brückenstrasse adlı cadde, bölgenin ana caddesi ve çok sayıda restoran ve cafelerle sıralanmıştır.

Heidelberg’in ana cazibe merkezlerinden olan Philosophenweg (“Felsefe Yolu”), burada bulunuyor.

Gün batımı manzarasıyla adından söz ettiren Neuenheim bölgesi, Altstadt bölgesine nazaran daha ekonomik bir konaklama sunuyor.

Burası, Heidelberg’in en iyi turistik yerlerine kolay erişim sağlayan aile dostu bir yerleşim bölgesidir. Neuenheim aynı zamanda Heidelberg Üniversitesi’nin de bulunduğu yerdir ve öğrenci olmasanız bile Almanya’nın en eski üniversitesini kesinlikle ziyaret edin deriz.

Neuenheim, her ne kadar aile dostu bir bölge olsa da, bu bölgede çok sayıda bar, pub ve gece kulübü de bulunuyor. Burası, Heidelberg’de en fazla öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapan yer. Yani burada kalacak olursanız, öğrencilerle iç içe olacağınızı unutmayın.

En İyi Neuenheim Otelleri

Hotel Heidelberg Astoria
Hotel Heidelberg Astoria

4.Rohrbach

Rohrbach bölgesi, Heidelberg

Rohrbach, Altstadt bölgesinin 5 km güneyinde küçük üzüm bağlarıyla çevrili bir “şarap köyü”dür. Yukarıdaki diğer 3 bölgeye nazaran çok daha az tercih edilir. Fakat, çok daha farklı bir konaklama yeri ve atmosfer arıyorsanız alternatif olarak bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Eski Kent’e tramvayla sadece 10 dakika uzaklıktaki Rohrbach, uzun süreli konaklamak isteyen ve toplu taşıma araçlarıyla kolay erişime sahip banliyölerin sakin ortamını tercih eden turistler için kalınacak en iyi yerlerden biridir.

Yerel halkla iç içe olabileceğiniz Rohrbach bölgesindeki çok fazla otel seçeneği olmasa da, birkaç farklı konaklama birimini bulabilirsiniz.

En İyi Rohrback Konaklama Önerileri

Boardinghotel Heidelberg
Boardinghotel Heidelberg
 • Boardinghotel Heidelberg – 4 yıldız ; Heidelberg’in en sevilen otellerinden biri. Şehir merkezindeki 4 yıldızlı otellere nazara çok daha ekonomik odalara sahip. Otele 5-10 dakika yürüme mesafesindeki Rohrbach Süd Tramvay İstasyonu’ndan şehir merkezine ve Heidelberg’deki turistik noktalara çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Hotel Rose Heidelberg inklusive Frühstück & Saunanutzung – 3 yıldız ; Oda ve daireleriyle hizmet veren bu bütçe dostu tesis, açık büfe kahvaltısı, uygun fiyatlı odaları ve birbirinden olumlu konuk yorumlarıyla öne çıkıyor.

En İyi Heidelberg Merkez Otelleri

Yukarıdaki dört bölgedeki otel önerilerinde aradığınızda zevkte veya bütçede bir otel bulamadıysanız, alternatif olarak aşağıdaki otelleri de inceleyebilirsiniz. Bu oteller, şehir merkezi sınırları içerisinde yer aldığı gibi Heidelberg’deki en popüler otellerden oluşuyor.

Hotel Europäischer Hof Heidelberg

Hotel Europäischer Hof Heidelberg

5 yıldızlı bu ultra lüks otel, Heidelberg’in tam kalbine 10 dakika yürüme mesafesinde, oldukça merkezi bir konumda yer alıyor. Spa ve sağlıklı yaşam merkezinin yanı sıra, fitness merkezi, barı ve restoranı da olan otel, lüks bir Heidelberg seyahati için tercih edilebilecek en iyi otellerden bir tanesi.

9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, hem konum hem de fiyat ve sunduğu olanaklar bakımından açık ara şehirdeki en iyi otellerden bir tanesi. OTELİ İNCELE ; Hotel Europäischer Hof Heidelberg

Schlosshotel Molkenkur

Schlosshotel Molkenkur, Heidelberg'de nerede kalınır

Heidelberg Kalesi’ne bakan bir tepe üzerinde muhteşem bir konuma sahip olan bu 4 yıldızlı otel, daha çok sunduğu eşsiz manzarasıyla ilgi görüyor. Heidelberg’in en romantik otellerinden biri olarak kabul ediliyor ve biraz daha lüks kesime hitap ediyor diyebiliriz.

Hotel Molkenkur’da açık büfe kahvaltı servis edilir. Şık Molkenkur Café’de ev yapımı kekler sunulmaktadır. Heidelberg’in Eski Kent’ine araçla sadece 5 dakika uzaklıktaki Molkenkur’a dağ treni ile de ulaşılabilir. OTELİ İNCELE ; Schlosshotel Molkenkur

Hotel am Schloss

Hotel am Schloss, Heidelberg

Hotel am Schloss, 3 yıldızlı orta bütçeli bir otel. Otelden Eski Kent’in kalbine yürüyerek gidebilirsiniz.

Modern ve şık odalarıyla öne çıkan otel Üniversite’ye 5 dakikalık, Neckar Nehri’ne ise 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. OTELİ İNCELE ; Hotel am Schloss

City Partner Hotel Holländer Hof

City Partner Hotel Holländer Hof, Heidelberg

Heidelberg’in eski kent bölgesinde, Alte Brücke köprüsünün hemen yanında bulunan bu 3 yıldızlı bütçe dostu otel, Heidelberg’deki en fazla rezervasyon alan otellerden bir tanesi.

Ünlü Hauptstraße alışveriş caddesi ve Heidelberg Kalesi otele sadece 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Mükemmel konumuyla öne çıkan otel çok modern olmasa da, şehir merkezindeki en uygun fiyatlı otellerden biri. OTELİ İNCELE ; City Partner Hotel Holländer Hof

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR