Ana SayfaİsviçreCenevre Gezi RehberiCenevre'de Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Cenevre’de Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Cenevre’de gezilecek yerler listesindeki en popüler ve en önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü, tarihi şehir merkezinde ve çevresinde toplanıyor. Gezinmesi en kolay şehirlerden ve dünyanın en kaliteli ve en yaşanılabilir Avrupa şehirlerinden biri olan Cenevre, İsviçre’nin Zürih‘ten sonra en çok ziyaret edilen şehri. Fransız etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği şehirde ana dil Fransızca. İsviçre’nin genelinde, Almanca daha çok konuşulan dil olsa da, Cenevre’de bu durum farklı.

Çok sayıda Türk’ün de yaşadığı Cenevre’de, yeni yemekler denemeyi seven biri değilseniz veya İsviçre yemekleriyle aranız yoksa, soluğu Türk restoranlarında alabilirsiniz. Tabii Cenevre, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olduğundan nerede yemek yiyeceğinize de iyi bir şekilde karar vermeniz gerekiyor.

Cenevre, İsviçre Federal Devleti‘ne bağlı 26 Eyaletten biri olan Cenevre Eyaleti’nin başkenti. Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alan şehir, Alpler ve Jura Dağları arasında muhteşem bir konumda bulunuyor. Fransa, Almanya ve İtalya gibi diğer Avrupa şehirleriyle sınır komşusu olmasından dolayı, Avrupa’nın birçok şehrinden Cenevre’yi günübirlik turlar ile görebiliyorsunuz.

İsviçre, her ne kadar birçok uluslararası kuruluşun merkezinin bulunduğu yer olsa da, günümüzde bir AB üyesi ülkesi değil. Tabii Schengen vizesiyle bu şehri ziyaret edebiliyorsunuz. İsviçre’de yaşam standartları AB’ye göre çok daha yüksek olduğu için, ülkenin AB’ye girme gibi bir düşüncesi de bulunmuyor.

Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Çalışma Örgütleri‘nin genel merkezlerine ev sahipliği yapan Cenevre, Global yapısıyla da dikkat çekiyor.

Cenevre’de gezilecek yerler ise, daha çok tarihi gotik binaları, caddeleri ve modern tasarım binalarıyla öne çıkıyor.

Cenevre’de romantik bir göl gezintisi yapabilir, lüks alışveriş merkezlerinin ve caddelerinin keyfini çıkarabilir, tertemiz sokaklarında güzel bir akşam yürüyüşü yapabilir veya lüks cafelerinde şehrin nabzını tutabilirsiniz. Yani kısaca Cenevre’de yapılacak birçok şey bulabilirsiniz…

Cenevre Kaç Günde Gezilir ?

Cenevre Gezilecek Yerler Blog

Bildiğiniz veya tahmin edebileceğiniz üzere Cenevre, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri. Yeme içmeden otele, toplu taşımadan taksilere hemen her şey bu şehirde ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden çok da aceleye getirmeden şehri mümkün olduğu en kısa sürede keşfetmek şart.

Cenevre için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat bu şehir, günübirlik geziler ile keyif alabileceğiniz bir şehir değil. Çünkü Cenevre’de görülmesi gereken birçok cazibe merkezi var ve özellikle sevgiliniz/eşiniz ile şehri ziyaret ediyorsanız, harika doğal güzelliği keşfetmek, Cenevre Gölü’nde romantik bir gezintiye çıkmak, tarihi yapıları ve müzeleri görmek için en azından iki güne ihtiyacınız oluyor.

Cenevre’de 2 günden fazla konaklamanızı pek tavsiye etmem, tabii gece hayatı için bir planınız yoksa veya alışveriş mağazalarını karış karış gezmeyi planlamıyorsanız.

Cenevre’de Nerede Kalınır ?

Cenevre gezi rehberi için en önemli konulardan biri de konaklama. Şehir, konaklama konusunda ciddi anlamda pahalı olduğundan ve İsviçre Frangı’nın her geçen gün değer kazanmasından dolayı, dilediğiniz gibi bir otelde konaklamak, Cenevre’de pek mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden, otel seçimi yapmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza da karar vermeniz gerekebiliyor.

Downtown (Cenevre Şehir Merkezi) ; Eğer çok düşük bütçeli bir Cenevre gezisi planlamıyor ve bütçenize uygun bir konaklama birimini şehir merkezinde bulabiliyorsanız, başka bir bölgeye göz atmanıza sanıyoruz gerek kalmayacaktır. Çünkü bu bölge, Cenevre’de gezilecek turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde. Ayrıca çok sayıda cafe, restoran ve alışveriş mağazasına ev sahipliği yapıyor. Tabii diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı. Şehir merkezinde konaklamayı düşünecek olursanız, bölgenin önde gelen şu otellerine göz atabilirsiniz ; 5 yıldızlı Mandarin Oriental Hotel, 4 yıldızlı citizenM Geneva ve biraz daha ekonomik bir konaklama için 3 yıldızlı ibis Genève Centre Nations.

Paquis ; Cenevre’de en ucuz konaklayabileceğiniz bölge. Şehirde ucuz kelimesini duymak pek mümkün değil, fakat Paquis bölgesi Cenevre’deki diğer konaklama bölgelerine nazaran daha ekonomik tesislere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu bölgede de 4-5 yıldızlı lüks oteller var, hem de daha uygun fiyatlara. Ana tren istasyonuna yakın bir konumda olan bu bölgeden şehrin tam merkezine yürüyerek 15 dakikadan daha kısa bir sürede gidebilirsiniz. Bölgenin en popüler otelleri ise ; 2 yıldızlı Résidence Studio Genève Centre ve 3 yıldızlı ibis Geneve Centre Lac.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Cenevre’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.Booking.com

Cenevre’de Gezilecek Yerler

Cenevre gezilecek yerler haritası
Cenevre’de gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Neuve Meydanı
 • Parc des Bastions
 • Uluslararası Reform Anıtı – Reform Duvarı
 • Tavel House
 • St. Pierre Katedrali
 • Bourg-de-Four Meydanı
 • Rue du Rhone (Rhone Caddesi)
 • Jardin Anglais (İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati)
 • Musée d’Art et d’Histoire (Sanat ve Tarih Müzesi)
 • Cenevre Doğa Tarihi Müzesi
 • Parc de La Grange
 • Carouge (Şehir merkezinin biraz dışında. Yeteri kadar zaman yoksa es geçilebilir)
 • Jet d’eau Çeşmesi / Fıskiyesi

2.GÜN

 • Bains des Pâquis
 • Brunswick Anıtı
 • Les Grottes
 • Cenevre Botanik Bahçesi (Conservatoire et Jardin botaniques de la Ville de Genève)
 • Ariana Müzesi
 • Milletler Sarayı
 • Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Müzesi
 • CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Şehir merkezinin biraz dışında. Yeteri kadar zaman yoksa es geçilebilir)

1.Neuve Meydanı

Neuve Meydanı – kaynak ; jBGenève

Cenevre’nin sanat merkezi olarak bilinen, şehrin kalbinin attığı en güzel yerlerden biri olan Neuve Meydanı, konum olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde bulunuyor. Şehrin hemen her yerinden kolayca ulaşabileceğiniz bu meydanın ana cazibe merkezi ise, General Guillaume Henri Dufour’un atlı heykeli.

Bu atlı heykelin yanı sıra meydanda, ilgi çekici birçok tarihi bina da bulunuyor. Hem mimarisi hem de tarihiyle dikkat çeken Cenevre Müzik Konservatuarı, Rath Müzesi, Büyük Tiyatro ve Victoria Konser Salonu, meydanın en önemli binaları arasında yer alıyor.

1893 yılında İngiltere Danışmanı Daniel Fitzgerald Barton tarafından finanse edilerek inşa edilmiş olan Victoria Konser Salonu, Kraliçe Victoria’ya ithaf edilmiş ve her yıl düzenli olarak çok sayıda performansa ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Paris Opera Evi’nden esinlenilerek yapılmış olan Büyük Tiyatro ise, 1879 yılında inşa edilmiş. Ünlü bir sanat koleksiyoncusu olan Simon Rath’ın kardeşleri tarafından 1825 yılında inşa edilmiş olan Rath Müzesi, günümüzde daha çok geçici sergilere ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

Son olarak, Cenevre Müzik Konservatuarı da 1856 yılında inşa edilmiş ve daha çok Floransa tarzındaki stili ile dikkat çekiyor.

2.Parc des Bastions

Cenevre Gezi Rehberi
Parc des Bastions – kaynak ; michelle

64.968 metrekarelik bir alana yayılmış yemyeşil bir park olan Parc de Bastions, Cenevre’nin tam kalbinde, Neuve Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

İsviçre’nin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olan park, daha çok Reform Duvarı ile dikkat çekiyor. Park içerisinde ayrıca, Palais Eynard adı verilen oldukça lüks bir restoran da bulunuyor. Romantik akşam yemekleri için tercih edilen mekan, şehirdeki en pahalı mekanlardan biri. Bu yüzden herkesin tercih edemeyeceği bir mekan diyebilirim.

Çocuklar için bir oyun alanı, eski botanik bahçesi ve kütüphanesiyle birlikte ilk Cenevre Üniversitesi de park içerisinde bulunuyor.

Çocuklarınız ve ailelerinizle zaman geçirmenin yanı sıra, parkta gerçekleşen çeşitli müzikal ve kültürel etkinlikleri de inceleyebilirsiniz.

Her yaştan ziyaretçiye göre bir şeylerin olduğu parkta, dev satranç tahtasında birkaç fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

 • Parc des Bastions’a girişler ücretsiz.

3.Reform Duvarı

Reform Duvarı - Cenevre Gezisi
Reform Duvarı – kaynak ; flickr / Bernard Blanc

Bastions Park’taki en önemli çekim merkezlerinden biri olan Reform Duvarı, Cenevre’nin en ünlü yerleri arasında geliyor. Cenevre’deki Protestan Reformu halkının ve olaylarının anısına dikilmiş uluslararası bir anıt.

Anıt, John Calvin ve John Knox, William Farel ve Théodore de Bèze de dahil olmak üzere 16. yüzyılın bazı önemli Reform figürlerinin heykellerini içeriyor. Duvar aynı zamanda, Kalvinist felsefeden esinlenen, Cenevre şehrinin sloganını, yani “Post Tenebras Lux” (Karanlıktan Sonra, Işık) içerir. Ayrıca her yıl Kasım ayının ilk Pazar günü Reformun kutlanması da yapılır.

4.Tavel House

Cenevre de Görülecek Yerler
Tavel House – kaynak ; flickr / Bernard Blanc

Maison Tavel House Museum olarak da bilinen Tavel Evi, Cenevre’de görülecek en ilgi çekici tarihi yapılardan biri. Şehirdeki Ortaçağ mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen yapı, 12. yüzyılda soylu bir Cenevreli aile olan Tavel tarafından inşa edilmiş, dolayısıyla adını da bu aileden almış.

1334 yılında çıkan bir yangının ardından yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış olan ev, yüzyıllar boyunca çeşitli nüfuzlu yerel aileler arasında birkaç kez el değiştirmiş. Son olarak, 1963 yılında Cenevre şehri tarafından satın alınan ev, şehrin kentsel gelişimini ve yüzyıllar boyunca günlük yaşamının çeşitli yönlerini göstermek için bir Cenevre tarih müzesine dönüştürülmüş.

Müzede yer alan sergiler, çoğunlukla Cenevre’nin Ortaçağ dönemine odaklanan eserler ve tarihi nesnelerden oluşuyor.

Serginin öne çıkan en önemli özelliği, en üst katta yer alan ekranda bir multimedya sunumu ve şehrin ilk günlerinden modern zamanlara kadar uzanan tarihini özetleyen devasa bir Cenevre haritasıdır. Ayrıca müzede tarihi ölçümler ve makine ağırlıklarının yanı sıra, 6.300 litrelik etkileyici bir ahşap fıçı da var.

 • Tavel Evi ve Müzesi’nin kalıcı sergisini ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Geçici sergiler ise ücrete tabii.

5.St. Pierre Katedrali

St. Pierre Katedrali

Roma, Gotik ve Neoklasik mimari stillerinin bir karışımından oluşan St Pierre Katedrali, Cenevre’nin sembolik yapılarından biri.

Bu dini yapı, ilk kurulduğu dönemde katolik mezhebine ait bir katedral iken 1536 yılında Reform hareketlerinin sonucunda Protestan mezhebine ait bir katedrale dönüşmüş. Tabii bu dönüşümle katedralin iç dekorasyonunda ciddi bir değişim yaşanmış. Tablolarından mobilyalarına ve mihrabına kadar her şey bu dönemde yeniden düzenlenmiş.

Aziz Pierre Katedrali’nin kulesine çıkarak Cenevre’nin muhteşem şehir manzarasını da seyredebilirsiniz. Katedralin Güney ve Kuzey olmak üzere iki kulesi bulunuyor. İki kuleye çıkacak kadar zamanınız yoksa, güneşli günlerde güzel bir manzara için katedralin güney kulesine, yağışlı ve bulutlu havalarda ise kuzey kulesine çıkıp şehri seyredebilirsiniz. Bu iki kule arasında en çok ilgiyi kuzey kulesi görüyor.

6.Bourg-de-Four Meydanı

Bourg-de-Four Meydanı – kaynak ; flickr / guilhem_vellut

Borg de Four, “Dışarıdaki Köy” anlamına geliyor. Eski Şehir surlarının dışında inşa edildiğinden dolayı bu ismi almış olan Bourg-de-Four Meydanı, Cenevre’nin en popüler cazibe merkezlerinden. Özellikle yeme içme konusunda çok çeşitli imkanlara sahip olan meydan, Aziz Pierre Katedrali’ne ve Reform Duvarı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Noel zamanında Cenevre’nin en canlı yeri olan meydan, birçok cafe ve restorana da ev sahipliği yapıyor. Meydandaki Café de Bourg-de-Four Tipik İsviçre yemekleri ile küçük, Orta Çağ tarzında dekore edilmiş bir restoran olarak hizmet veriyor. Ahşap masa ve sandalyeler, eski Cenevre binalarının resimleriyle süslenmiş duvarlarıyla dikkat çeken mekan, Cenevre’de yemek yiyebileceğiniz veya meydandan geçen insanları seyrederken bir şeyler içebileceğiniz hoş ve nezih bir yer.

Cenevre’nin en eski meydanı olma ünvanına sahip olan Bourg-de-Four, Roma dönemine kadar yerel halkın yemek yemek, alışveriş yapmak ve sosyalleşmek için tercih ettiği bir yermiş. Bugün de aynı özelliğini koruyan meydan, merkezindeki 18. yüzyıldan kalma mermer çeşmesiyle de dikkat çekiyor.

Cenevre’nin popüler turistik yerlerinin çoğunun yakınında bulunan bu meydan, yoğun geçen bir günün ardından mola vermek için mükemmel bir yer olabilir.

16. ve 18. yüzyıldan kalma burjuva evlerle çevrili olan meydanın çevresinde bulunan sanat galerilerine, kitapçılara ve antika dükkanlarına göz atmayı da unutmayın. Rhone Nehri’nin sol yakasında yer alan meydan, akşam saatlerinde bir barda bir şeyler içmek için de en popüler adreslerden biri.

Bourg de Four Meydanı, ayrıca Cenevre’de konaklama yapabileceğiniz en ideal yerlerden biri. Meydana yakın tesislerde kalacak olursanız Cenevre’de gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerinin birçoğuna yürüyerek gidebilirsiniz.

7.Rhone Caddesi (Rue du Rhone)

Cenevre Gezi Rehberi Blog
Rhone Caddesi – kaynak ; flickr / guilhem_vellut

Cenevre’de alışveriş dendiğinde akla gelen ilk yer olan Rhone Caddesi, Eski Şehir merkezinde Jardin Anglais’e (İngiliz Bahçeleri) kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Cadde, 18. yüzyılda bugünkü şeklini almış ve 19. yüzyılın ortalarında Longemalle’deki eski kasaplıkların yıkılmasının ardından nehir kenarından daha da doğuya doğru genişlemiş. Günümüzde birçok alışveriş mağazasına ev sahipliği yapan cadde üzerinde, şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını da bulabilirsiniz.

Caddede dünyaca ünlü markaların mağazalarının yanı sıra, yerel mağazaları da bulabiliyorsunuz. Fiyatlar ciddi anlamda pahalı, fakat yerel mağazalarda daha uygun fiyatlı bir şeyler satın alabilirsiniz.

Cenevre’nin usta çikolatacılarının butiklerinden saatler, moda ve mücevherlere kadar birçok mağazanın olduğu bu cadde, ayrıca birkaç otele de ev sahipliği yapıyor. Şehrin en lüks yerinde konaklamak isterseniz, cadde çevresindeki otellere göz atabilirsiniz.

8.Jardin Anglais (İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati)

Cenevre Gezilecek Yerler Blog
İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati – kaynak ; flickr / Filipe Fortes

Yaklaşık 25.000 metrekarelik bir alana yayılan Jardin Anglais, İngiliz Bahçesi olarak da bilinir ve Cenevre’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri.

Dört mevsim görülmeye değer, rengarenk çiçeklerle dolu İngiliz Bahçesi’nin en önemli cazibe merkezi ise, Çiçek Saati. 1955 yılından beri bu bahçenin içerisinde yer alan Çiçek Saati, dünyanın saat yapım merkezi olarak bilinen Cenevre’nin sembolü haline gelmiş.

Teknolojinin çiçek dekorasyon sanatıyla birleşmesiyle oluşmuş olan Çiçek Saati, güneş enerjisi ile çalışıyor. Ayrıca saatin çerçevesi her mevsim farklı bir renge bürünen 650 türden, rengarenk çiçeğin dekore edilmesiyle oluşmuş.

Cenevre’nin yoğun turist trafiğinden bir nebze de olsa da uzaklaşabileceğiniz, temiz havanın ve huzurun keyfini çıkarabileceğiniz İngiliz Bahçesi’nde, Mont Blanc Köprüsü ve Cenevre Gölü’nün de muhteşem bir manzarasını seyredebilirsiniz.

 • İngiliz Bahçesi’ne girişler ücretsiz ve burası 24 saat açık.

9.Sanat ve Tarih Müzesi

Sanat ve Tarih Müzesi

Sanat ve Tarih Müzesi, antik çağlardan günümüze batı kültürü ve medeniyetinin tarihini yakalayan 1 milyondan fazla sergi parçasından oluşan dev bir müze. Cenevre’de ücretsiz gezilecek yerlerden biri olan Sanat ve Tarih Müzesi, Cenevre Doğa Tarihi Müzesi ve Bourg-de-Four Meydanı arasında kolay ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Müzenin giriş katında sesli rehberlerin bulunduğu bir resepsiyon, restoran ve çocuk oyun alanının yanı sıra kilitli dolaplar ve ücretsiz tuvaletler var.

Mısır firavunları ve mezarları, Meroitik dönemden vazolar gibi tarihi kazılar, mücevherler ve dekoratif objelerin yer aldığı Eski Mısır bölümü, müzenin en dikkat çeken eserlerine ev sahipliği yapıyor. Mısır Bölümü’nden sonra, sol kanatta, Orta Çağ çelik zırhları ve kılıç, balta gibi çeşitli silahların yanı sıra asılı bayraklarla süslenmiş top ve tabanca gibi silahlarla dolu büyük bir oda var.

Güzel Sanatlar Koleksiyonu, büyük merdivenlerin yanındaki birinci katta yer alıyor. Merdivenin hemen sonunda Canova’nın Venüs ve Adonis’i tasvir eden güzel romantik heykelini görebilirsiniz.

Müzedeki koleksiyonlar 401 numaralı salonda başlıyor. 402 numaralı salonda, Konrad Witz’den (1444), İsa Mesih’i ve Cenevre Gölü’ndeki bir balıkçıyı tasvir eden tablo görülmeye değer. Ayrıca salon 406’da Rembrandt ve diğer Hollandalı sanatçıların eserleri görülebilir.

412-414 salonları ise, Vallotton, Pissarro, Cézanne, Renoir ve Modigliani’den tabloları görebileceğiniz yer.

 • Sanat ve Tarih Müzesi’ne girişler ücretsiz (Kalıcı koleksiyon), geçici sergiler ise ücretli. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10.Cenevre Doğa Tarihi Müzesi

Cenevre Doğa Tarihi Müzesi – kaynak ; grototoro / wikipedia.org

Cenevre Doğa Tarihi Müzesi, 1966 yılından günümüze şehrin en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

İsviçre’nin en büyük doğa tarihi sergisine ev sahipliği yapmasıyla dikkat çeken müze, sizi insanlığın evrimine götürecek bir yolculuğa çıkarırken, 60’ların mimarisine ve iç tasarımına doğrudan bir bakış sunuyor.

Zemin katta, Doğa Tarihi Müzesi’nin ilk sergisi olan bölgesel faunayı bulacaksınız. Müzenin simgesi haline gelen iki başlı Kaplumbağa Janus da mutlaka görülmeli.

Birinci ve ikinci katlar, tropikal olan başka bir büyük doldurulmuş ve korunmuş hayvan koleksiyonuna adanmış.

Üst katlar ise yer bilimlerine, astronomiye ve insanın evrimine adanmış. Bedeninizi en eski insan fosili olduğu bilinen kadınla karşılaştırmak için ünlü Australopithecus Lucy‘nin bronz heykelini kaçırmayın. Ayrıca bir deprem simülatörünü de hissedebileceğiniz mutfağa girmeyi de unutmayın.

Müzenin üçüncü katında da NASA’nın hediyesi olarak müzeye verilen ay taşları yer alıyor.

Cenevre Doğa Tarihi Müzesi, eski şehir merkezinin biraz dışında, Eaux-Vives bölgesinde bulunuyor, fakat yürüyerek merkezden gidebilirsiniz. Yürümek istemezseniz de 1, 5, 8, 25 numaralı otobüslere veya 12 nolu tramvaya binerek de müzeye gidebilirsiniz.

 • Doğa Tarihi Müzesi’ne girişler ücretsiz.
 • Müzeyi haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

11.La Grange Parkı

Cenevre de Gezilecek Yerler Blog
La Grange Parkı – kaynak ; flickr / vicky_eleftheriou

Şehrin en büyük yeşil alanı olan La Grange Parkı (Parc de La Grange), Cenevre de gezilecek yerler listesindeki en önemli cazibe merkezlerinden biri. Gül bahçesiyle ünlü olan park, haziran-eylül ayları arasında gerçekleşen çok sayıda oyun ve konsere ev sahipliği yapan iki tiyatrosuyla da öne çıkıyor.

MS 50-60’lı yıllara ait kalıntıları da görebileceğiniz park, şehir kalabalığından uzak temiz havanın ve sakin atmosferin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer.

Parkın öne çıkan cazibe merkezleri ise ;

→Orangerie Tiyatrosu ; Adını kendisine bağlı portakal ağaçları serasından alan tiyatro, 1856 yılında Neo-Grec tarzında inşa edilmiş. Günümüzde, yaz aylarında klasik ve modern oyunların sahnelendiği bu tiyatroda yıl içerisinde 10’dan fazla gösteri ve konser yapılıyor. Yazın Cenevre’yi ziyaret ediyorsanız parkın etkinlik takvimine mutlaka göz atın.

Verdure Tiyatrosu ; Ella Fitzgerald Sahnesi olarak da adlandırılan bu tiyatro ise, yazın en güneşli aylarında, genellikle haziran sonundan ağustos ortasına kadar müzik sanatçılarına ev sahipliği yapar.

Gül Bahçesi ; 200 farklı türden 10.000 güle ev sahipliği yapıyor. Bahçe, II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, 1945-1946 yılları arasında terhis edilmiş askerlerden oluşan bir işgücü kullanılarak inşa edilmiş.

12.Carouge

Carouge – kaynak ; flickr / guilhem_vellut

Akdeniz tarzı bir mezra olan Carouge kasabası, her tür zanaatkarların ticaretlerini yaparken görülebildiği yer olmasından dolayı, “Cenevre’nin Greenwich Köyü” olarak da anılıyor.

Cenevre’nin merkezine biraz uzak bir konumda olan bu kasabaya, toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede gidebilirsiniz. Kasabada çok sayıda restoran, bar, cafe ve alışveriş mağazalarını bulabilirsiniz. Burası, daha çok yerel halkın zaman geçirdiği yerlerden biri.

Cenevre halkının yerel yaşamı hakkında daha fazla bilgi almak için ziyaret edilmeye değer olan Carouge, Cenevre’de görülmesi gereken en şirin yerlerden biri.

13.Jet d’Eau

cenevre gezi rehberi
Jet d’Eau – kaynak ; flickr / Dennis Jarvis

Cenevre’nin en turistik yerlerinden biri olan Jet d’Eau Çeşmesi / Fıskiyesi, İngiliz Bahçesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde, Eski Şehir merkezinin dışında bulunuyor.

Cenevre Gölü’nün ortasındaki çeşme, hem gündüz hem de akşam saatlerinde görülmesi gereken bir yer.

Dünyanın en yüksek çeşmelerinden biri olan Jet d’Eau, İlk olarak, 1886’da La Coulouvrenière’deki bir hidrolik tesisin aşırı basıncını kontrol etmek ve serbest bırakmak için inşa edilmiş. Kısa sürede şehrin en dikkat çeken sembolü haline gelmiş ve güçlendirilerek Cenevre Gölü’nün merkezine taşınmış.

14.Bains des Paquis

Bains des Paquis – kaynak ; flickr / dominique_marano

Cenevre’nin en popüler noktalarından biri de, Paquis bölgesi (Rive Droite) yakınlarındaki göl kenarında hareketli bir plajla çevrili yapay bir yarımada olan Bains des Paquis‘dir.

Yaz aylarında Cenevre’yi ziyaret ediyorsanız, burada yüzebilir veya güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Daha çok Cenevre’nin genç kesimi tarafından tercih edilen bir cazibe merkezi olsa da, turistler arasında da bir hayli popüler.

Sıcak yaz günlerinde oldukça kalabalık olan plaj, suya kolay erişimin yanı sıra uzanmak ve güneşlenmek için fazlasıyla yeterli alana sahip. Bu yüzden günün her saatinde yer bulabilirsiniz.

Jet d’Eau Çeşmesi’nin muhteşem bir manzarasına sahip olan plaj, şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor. Fakat toplu taşıma araçlarıyla plaja kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Mont-Blanc’a giden 6, 8, 9, 25 numaralı otobüse binerek, plaja 7 dakika yürüme mesafesinde olan otobüs durağına gidebilirsiniz. Alternatif olarak, daha avantajlı olmak için, Pâquis (M1, M2, M3) limanına sarı bir tekne olan mouette ile ulaşabilirsiniz.

 • Plaja giriş ücreti ise 4 CHF

15.Brunswick Anıtı

Brunswick Anıtı – kaynak ; flickr / dennis jarvis

Brunswick Dükü Charles d’Este Guelph 1804 yılında İngiltere doğdu. Sanatçı kimliği ve ilginç kişiliği ile tanınan Dük, ünvanı elinden alınıp ülkeden sürüldükten sonra, Paris’te yaşamış ve sanat camiasında büyük üne sahip olarak, şehrin önde gelen zenginlerinden biri olmuş. Hayatının son 3 yılını Cenevre’de geçiren Dük, tüm servetini şehre bağışlayarak, adına bir anıt yaptırılmasını istemiş.

1819 yılında nihayet dükün bu isteği yerine getirilmiş. Bu neo-Gotik tarzdaki türbe, Verona’daki Scaligeri aile mezarının on dördüncü yüzyıldan kalma tarihi bir kopyası olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Paquis’e yakın bir konumda, Jardin des Alpes’te bulunan bu türbe de, Cenevre’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi sanat değeri niteliği taşıyan, çekim merkezlerinden.

16.Les Grottes

Les Grottes Bölgesi – kaynak ; flickr / Bogdan Tapu

Cenevre’nin en güzel ve en havalı bölgelerinden biri olan Les Grottes, şehirdeki en eski semtlerden biri.

Grottes’in gece hayatı da Café Gavroche, Café Gervaise veya Café des Arts et Métiers gibi Paris tarzı kafeleriyle ilgi görüyor. Bölgede çok sayıda restoran ve barın yanı sıra, otel ve daireleri de bulabilirsiniz.

Şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, 2 gün veya daha uzun bir süre Cenevre’de konaklamayı planlıyorsanız, çok daha ekonomik olan otelleri bulabileceğiniz Les Grottes bölgesine de göz atabilirsiniz.

Cenevrelilerin 10’da 1’inin yaşadığı yer olan Les Grottes, biraz daha genç kesimin zaman geçirdiği yerlerden biri olduğu için, Cenevre’nin o pahalı havasına hakim değildir. Restoranlar, cafeler ve barlar daha çok öğrenci kesime hitap ettiğinden de, düşük bütçeli turistlerin yeme içme ve konaklama için en çok tercih ettiği yer olarak bilinir.

Les Grottes’a kadar gidip Şirinler’i görmeyi de unutmayın.

17.Cenevre Botanik Bahçesi

Cenevre de Gezilecek Yerler
Cenevre Botanik Bahçesi – kaynak ; flickr / justin_pickard

Çocuklu aileler ve çiftlerin popüler gezilecek noktalar arasında olan Cenevre Botanik Bahçesi, doğanın keyfini çıkarmak isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken yerlerden.

Bahçe, tüm yıl boyunca farklı mevsimlerde çiçek açan 16.000’den fazla farklı bitki türüne, ağaç ve çalılara ev sahipliği yapıyor. Bu geniş yeşillik kataloğu, Seralar, Rockery, Arboretum ve Kış Bahçesi gibi farklı sektörlere yayılmış.

1913’te inşa edilen ve 1935’te bugünkü yerine taşınan Kış Bahçesi’nin çok çeşitli tropik bitki ve meyvelerini görmeyi unutmayın.

Botanik Bahçesi’nin en önemli cazibe merkezlerinden bir diğeri ise, Herbaryum. Botanik Bahçeleri Herbaryumu, yaklaşık 6.000.000 örnekle dünyanın en büyük bitki ve mantar koleksiyonlarından birini içermesiyle dikkat çekiyor. Herbaryum, 18. Yüzyıl Cenevre’sine dayanan bir botanik geleneğinin ardından, Akdeniz bölgesi, Uzak Doğu ve Güney Amerika’dan bitkileri de barındırıyor.

Botanik Bahçesi ve Konservatuarı koleksiyonları arasında Hayvan Parkı, Koku ve Dokunma Bahçesi, Tarihi Gül Bahçesi, Evrim Yolu ve çok daha fazlası bulunuyor.

 • Cenevre Botanik Bahçesi’ne girişler ücretsiz, fakat içeride yer alan bazı cazibe merkezleri ücrete tabii. Ayrıca bahçede tuvalet, cafe ve restoran da bulabilirsiniz.

18.Palais des Nations (Milletler Sarayı)

Cenevre Gezi Rehberi Blog
Milletler Sarayı – kaynak ; flickr / Sura Ark

Cenevre Botanik Bahçesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Milletler Sarayı, görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

Birleşmiş Milletler’in Avrupa genel merkezi olan Milletler Sarayı, büyük mermer binalardan oluşan bir kompleks. Her yıl 25.000’den fazla delegenin geçtiği, New York’tan sonra en büyük BM merkezi olan dünya diplomasisinin merkezi haline gelmiş olan kompleksi rehberli turlarla ziyaret ediyorsunuz.

Rehberli bir turda, burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgi edinebilir ve dünyanın her yerinden ülkeler tarafından bağışlanan sanat eserlerini ve iç mekanları görebilirsiniz. 2.000’den fazla kişi kapasiteli Meclis Salonu, Birleşmiş Milletler ve bağlantılı kuruluşların toplantıları için kullanılıyor. Lobisinden Alpler’in eşsiz manzarasını da görebilirsiniz.

Kütüphane, bir milyondan fazla basılı materyalin yanı sıra elektronik dergi ve kitap içerir. Ana kanatlar arasında, gölün ve Alpler’in muhteşem manzarasına sahip parkla birleşen geniş bir teras olan Cour d’Honneur yer alır. Ortada, Amerikalı heykeltıraş Paul Manship tarafından Zodyak’ın yaldızlı işaretlerinin bulunduğu bronz bir silah küresi yer alıyor.

1929 ve 1936 yılları arasında inşa edilmiş olan Millet Sarayı, Cenevre gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz çekim merkezlerinden.

19.Ariana Müzesi

Ariana Müzesi

Neo-Barok bir sarayın içerisinde bulunan Ariana Müzesi, Birleşmiş Milletler Merkezi’ne çok yakın bir konumda bulunuyor.

Bir sanat koleksiyoncusu olan Gustave Revilliod tarafından 1880 yılında kurulmuş olan müze, Revilliod’un annesinin adını almış. Dünyanın dört bir yanına uzanan 12 asırlık galerilerde 20.000 adet seramik ve cam eşya bulunuyor. Çanak çömlekten taş, çini ve porselene kadar her tür seramiği bu müzede görebiliyorsunuz.

İsviçre Cam ve Seramik Müzesi olarak da bilinen Ariana Müzesi, yine aynı isimde bir parkın içerisinde, Eski Şehir merkezinin dışında bulunuyor.

Gustave Revilliod tarafından Cenevre şehrine bağışlanmış olan Ariana Parkı ve Müzesi, bugün Cenevre’nin gezilecek yerleri arasında önemli bir yere sahip. Özellikle seramiklere merakı olan sanatseverlere hitap eden müze ilginizi çekmese de, müzenin bulunduğu park ilginizi çekecektir.

 • Ariana Müzesi’ne girişler ücretsiz, tabii sadece kalıcı koleksiyon için. Geçici sergiler zamanında müzeyi ziyaret ediyorsanız 8 CHF giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.
 • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi salı-pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

20.Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Müzesi

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Müzesi – kaynak ; flickr / Henry Mühlpfordt

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Müzesi‘nin kalıcı sergisi, insani yardım çabalarının başlatılması konusunda eşsiz bir deneyim sunuyor.

“İnsani macera” başlıklı yeni senaryo, her biri farklı kültürel geçmişlere sahip tanınmış sergi mimarları tarafından geliştirilen üç ayrı alana bölünmüş; insan onurunu savunmak, aile bağlarını yeniden kurmak ve doğal riskleri azaltmak.

1988 yılında kurulmuş olan müze, 2010 yılında restore edilerek 2013 yılında yeniden kapılarını aralamış. Açıldığı günden günümüze Cenevre’nin en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden müze, Milletler Sarayı ve Ariana Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

 • Uluslarası Kızılhaç ve Kızılay Müzesi giriş ücreti 15 CHF.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:00

21.CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

Cenevre Gezi Rehberi
CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi – kaynak ; flickr / x70tjw

Cenevre şehir merkezine biraz uzak turistik yerlerden biri olan CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, Meyrin banliyösünde bulunuyor.

Burası dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarında tarihi bilimsel deneylerin yapıldığı yer. 21 üye ülkenin ortak çabaları ile inşa edilmiş ve işletilmekte olan CERN, sadece rehberli turlar ile ziyaret edilebiliyor, müzede bireysel geziye izin verilmediği gibi, turlar belirli aralıklarla yapılıyor.

 • CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne girişler ücretsiz.

22.Parc de La Perle du Lac

Parc de La Perle du Lac, sıra dışı mantar meşesi de dahil olmak üzere çeşitli yaşlı ağaçların bulunduğu, şehrin en ormanlık parklarından biridir. Cenevre Gölü ve dağlarla çevrili şehrin muhteşem manzarası nedeniyle adı gölün mücevheri anlamına geliyor.

Cenevre’de gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bu geniş yeşil alan da tarihi şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor.

Cenevre’de Daha Başka Nereler Gezilir ?

Cenevre Gezilecek Yerler Blog
Kaynak ; flickr / patrick_nouhailler

Cenevre’de gezilecek yerler listesindeki bu 21 yerin dışında, listeye daha birçok tarihi ve turistik yeri de eklemek mümkün. Bunlardan bazıları ;

Vieille Ville (Eski Şehir)

Eski Şehir – kaynak ; flickr / guilhem_vellut

Old Town, yani tarihi şehir merkezi olan Vieille Ville, özellikle görülecek yerlerden biri. Şehrin kalbinin attığı yer olan bu bölgede, önde gelen cazibe merkezlerini bulabileceğiniz gibi birçok alışveriş mağazası, restoran ve cafeleri de bulabiliyorsunuz.

İsviçre’nin en büyük tarihi merkezi olan Vieille Ville, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla da ilgi görüyor. Cenevre’nin en şirin ve en güzel binalarına ev sahipliği yapan bölge, Cenevre’de konaklama için de en ideal yer. Bölgede çok sayıda ekonomik ve lüks otelleri bulabilirsiniz.

Cenevre Gölü

Cenevre Gölü – kaynak ; flickr / guilhem_vellut

Cenevre’de gezilecek yerler arasında popüler olan cazibe merkezlerinden biri de, hiç şüphesiz Cenevre Gölü oluyor. Göl, Orta Avrupa’nın en büyük gölü ve Alpler’in dramını ve hayranlık uyandıran doğal ihtişamını şehrin merkezine getiriyor. Genève-Mt-Blanc’daki rıhtımdan teknelere binerek gölün doğal güzelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Cenevre’ye Ne Zaman Gidilir ?

Cenevre Gezi Rehberi
Kaynak ; flickr / patrick_nouhailler

Cenevre’yi ziyaret için en ideal zaman yılın en yoğun sezonu olan Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda Cenevre’de konaklama ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu dönem, Cenevre’de açık hava etkinliklerinin en iyi olduğu zaman, ayrıca şehri yürüyerek keşfetmeyi planlıyorsanız havanın en sıcak olduğu temmuz ve ağustos ayı şehri ziyaret için en güzel zaman.

Bu arada Aralık-Nisan arası, yakındaki İsviçre Alpleri’nde kayak yapmak için en iyi zamanlardır. Cenevre için de bu kış aylarını tercih edebilirsiniz, fakat turistik yerleri yürüyerek görmek bu aylarda pek de kolay olmayacaktır.

Kış aylarında Cenevre, çok daha ekonomik konaklama sunuyor. Bu yüzden düşük bütçeli bir Cenevre gezisi planlıyorsanız, Aralık-Nisan aylarında arasında bu şehri ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR