Ana Sayfa Avrupa Belçika Brüksel'de Gezilecek Yerler | En Popüler 15 Yer

Brüksel’de Gezilecek Yerler | En Popüler 15 Yer

-

Canlı ve çok yönlü yanıyla tanınan Brüksel, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Art Nouveau ve Art Deco tarzında yapılar, işeyen heykeller, parklar ve tepeler, bu şehirde her şey var.

Şehir genellikle iş odaklı görünmekle birlikte, aynı zamanda gelişen bir gece hayatına ve her yaştan misafirleri ağırlayan kültürel ve tarihi cazibe merkezlerinin zengin bir manzarasına ev sahipliği yapmaktadır.

Her yaştan turistin severek gezeceği bu şehir için 2 günlük bir gezi planı yeterli olsa da, Brüksel’i günübirlik geziler ile de çok kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz. Şehirdeki önemli turistik yerlerin büyük bir bölümü birbirine oldukça yakın bir konumda bulunduğundan, 1 gününüzü dolu dolu geçirebilirsiniz.

  • Brüksel’de Konaklama ; Brüksel’de turistik yerlere kısa bir yürüyüş mesafesinde olmak için de Grand Place adı verilen şehrin ana meydanına yakın olduğunuzdan emin olun. Bu meydandan şehir gezinize başlayabilir, önemli cazibe merkezlerine kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsininiz. Tam meydanın çevresindeki oteller biraz pahalı olsa da, meydana 5-10 dakika yürüme mesafesindeki oteller, şehrin kalbine yakın olmak için yeterli olacaktır. Grand Place adlı meydana 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Brüksel Şehir Turları ; Brüksel’de en popüler tur, ”Ücretsiz yürüyüş turları”dır. Fakat 10-15 TL gibi bir rezervasyon ücreti alıyorlar. Yani tam olarak ücretsiz değil. Fakat 10-15 TL gibi ucuz bir fiyata güzel rehberli bir tur ile Brüksel’i keşfedebilirsiniz. Turistik yapılara ve müzelere giriş bilet fiyatlarına ve şehirdeki diğer turlara göz atmak için de GetYourGuide.com.tr adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz.

1.Grand Place

Grand Place
Grand Place

Grote Markt olarak da bilinen Grand Place, Brüksel’in en ünlü meydanıdır ve şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir.

Brüksel gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan bu meydan, şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunur.

Lonca evleriyle dolu olan bu meydandaki en önemli yapı ise, Brüksel Belediye Binası‘dır. Ayrıca bu lonca evlerinin hemen altında, şehrin önde gelen popüler restoranlarından, kafelerinden ve barlarından bazılarını bulabiliyorsunuz. Burası, hem yeme içme için hem de şehir gezinize mola vermek için en güzel yerlerden biridir (Buradaki mekanların, şehrin en pahalı yerleri olduğunu da unutmayın).

Güzel bir kahve veya Belçika birası için uğrayabileceğiniz bu meydan, ayrıca şehrin en fotojenik yerlerinden biri olarak bilinir. Birbirinden eski tarihi yapılar ile çevrili olan meydanın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğunu hatırlatmakta da yarar var.

NOT : Her iki yılda bir bu meydanda, çiçek halısı için tuval oluşturulur. Bir nevi festival gibidir. Ancak bu zamanda Brüksel’i ziyaret ediyorsanız, her şeyin fiyatının 2 katı olabileceğini de unutmayın.

2.Belçika Çizgi Roman Merkezi 

Belçika Çizgi Roman Merkezi 
Belçika Çizgi Roman Merkezi

Belgian Comic Strip Center olarak da bilinen Belçika’nın bu ünlü Çizgi Roman Merkezi’ne girdiğinizde ilk göreceğiniz şey ”Tintin’in Hedef Ay” macerasındaki roketin büyük bir modeli oluyor. Bu maket roketi gördükten sonra, merkezde sizi bekleyen şeyi de tahmin edebiliyorsunuz.

Burası, çoğu zaman çocuklu aileler için tavsiye edilen bir yer olsa da, kesinlikle her yaştan turistin severek gezebileceği, kısa bir süreliğine de olsa çocukluğunuza dönebileceğiniz yerlerden biri.

Tintin kesinlikle merkezin kahramanı. Fakat merkezde, Snowy ve Kaptan Haddock, Lucky Luke, Şirinler dahil olmak üzere ünlü Belçikalı çizgi romanın diğer karakterlerini de görebileceksiniz.

Müzenin koleksiyonu ise, şu anda Peyo Sergisinde sergilenmekte olan 100 adet şirin çizim de dahil olmak üzere 7 bin orijinal plaka ve çizimden oluşuyor

Biraz nostalji yapmak veya çocukluğunuza kısa bir süreliğine dönmek istiyorsanız, bu müzeyi kaçırmayın. Çocuklarınız ile Brüksel’i ziyaret ediyorsanız, mutlaka Belçika Çizgi Roman Merkezi’ni görün.


Booking.com

3.Marolles Flea Market (Bit Pazarı)

Marolles Flea Market (Bit Pazarı)
Marolles Flea Market (Bit Pazarı)

Brüksel’in ünlü bit pazarı, Marolles Flea Market olarak bilinir ve turistler arasında Brüksel’de görülecek en güzel yerlerden biri olarak kabul edilir.

Özellikle hafta sonları aşırı yoğun turist trafiğine sahip olan bu bit pazarında, mobilya, süslü abajurlar, takılar, her boyutta, renkte ve şekilde gözlük gibi aklınıza gelebilecek birçok ikinci el ürünü bulabiliyorsunuz. Tabi fiyatlar turistlere göre biraz daha farklı olduğundan dolayı, pazarlık yapmak da şart.

Marolles, Brüksel’in geleneksel işçi sınıfı bölgesi olarak bilinir ve şehirdeki en uygun fiyatlı yerlerden biridir. Bu pazarı ziyaret ettikten sonra, Antik ve önemsiz dükkanlar, barlar ve restoranların eklektik bir karışımına sahip olan caddelere de göz atmayı unutmayın.

Burası 365 gün açık. Yani şehri ne zaman ziyaret ederseniz edin, buraya küçük birkaç hediyelik eşya almak için uğrayabilirsiniz. Özellikle eski sanat eserlerine veya koleksiyonculuğa merakınız varsa, burada bulabileceğiniz ürünleri başka şehirlerde bulamayabileceğinizi de unutmayın.

Bu bit pazarını ziyaret etmek için en iyi zamanın sabahın erken saatleri (7-8) olduğu söylenir. Çünkü sabahlar biraz daha sakin olur ve eşyaların çoğunu ilk gören siz olursunuz. Fakat, sabah saatlerinde pazarlığın da sınırlı olabileceğini unutmayın.

Bunun yanında, Brüksel’deki en uygun fiyatlı restoranların bazılarını da bu bölgede bulabileceğinizi de unutmayın.

4.Bois de la Cambre

Bois de la Cambre
Bois de la Cambre

Sadece Brüksel’in değil, Belçika’nın da en iyi parklarından biri olan Bois de la Cambre, hem yerel halkın hem de turistlerin favorilerindendir.

Brüksel’in genişleyen manzarası ilk olarak sizi sanayi tarafındaymış gibi hissettirse de, aslında şehir Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biridir.

Şehir merkezinden biraz uzakta huzurlu bir yerde bulunan bu ünlü parka gitmek için de 71 veya 81 nolu otobüse binip, Flagey‘e gitmeniz yeterli. Buradan kısa bir yürüyüş ile parka ulaşabiliyorsunuz. Yol boyunca birbirinden güzel Art Nouveau kaplı sokaklardan geçeceksiniz. Bu binaların mimari detaylarına da kısaca göz atmayı unutmayın.

Bu parkta yapılacak birbirinden güzel turistik şeyleri de bulabilirsiniz. İster manzaranın ve temiz havanın keyfini çıkarabilir, ister gölette kürekli bir tekne ile romantik bir geziye çıkabilir, isterseniz de eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak için parkın, sık ağaçlarla çevrili bölümlerini dolaşabilirsiniz.

5.Atomium

Atomium
Atomium

Brüksel’in en sıra dışı yapılarından biri olan Atomium, 1958 Dünya Fuarı için inşa edilmiş. Heysel Yaylası’nda bulunan, bir müze olarak faaliyet gösteren bu yapının üstündeki heykel aslında 165 milyar katına büyütülmüş bir demir kristalinin moleküler bileşimidir.

Bir demet çubuk üzerinde dengelenen dokuz çelik topu garip bir anıt gibi görünse de, bir anıttan çok daha fazlasıdır. Brüksel’in olmazsa olmaz yerlerinden biri olan Atomium’un bulunduğu park alanı da görülmeye değer. Burada oturabileceğiniz gölgelik alanları ve bankları da bulabilirsiniz.

Atomium’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri 360 derecelik şehir manzarasını seyretmektir. Bunun yanında, kalıcı sergiye göz atmayı ve hediyelik eşya dükkanından bir şeyler almayı da unutmayın.

6.Kraliyet Saint-Hubert Galerileri

Kraliyet Saint-Hubert Galerileri
Kraliyet Saint-Hubert Galerileri

Brüksel’in ilk kapalı alışveriş merkezi olarak bilinen Kraliyet Saint-Hubert Galerileri, üst düzey mağazalar, tiyatrolar, kafeler ve çeşitli benzersiz butiklerle kaplı süslü ve güzel dekorasyona sahip bir binadır.

Brüksel’de alışveriş için ilk tavsiye edilen yerlerden biri olsa da, burası daha çok üst düzey markalara ev sahipliği yaptığından dolayı, aradığınız bütçede ürünleri bulmak pek de kolay olmuyor. Alışveriş için olmasa bile, bu merkezin muhteşem mimarisini ve dekorasyonunu görmek için ziyaret edebilirsiniz.

1846-1847 yılları arasında Jean-Pierre Cluysenaer tarafından tasarlanan ve inşa edilen bu bina, Kralın Galerisi, Kraliçe’nin Galerisi ve Prensler Galerisi olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Bu yüzden de ”Saint-Hubert Galerileri” deniliyor.

Bu galeri, şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ”Geçici Liste”ye dahil edilmiş.

7.Mini Avrupa

Mini Avrupa
Mini Avrupa

Atomium’a oldukça yakın bir konumda bulunan Mini Avrupa, Brüksel’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en farklı noktalardan. Burası, Avrupa şehirlerinin ve anıtlarının minyatürlerini bulabileceğiniz büyük bir parktır.

Tüm parkı gezmek biraz zaman alıyor olsa da, önemli birkaç yapıyı görerek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

NOT : Mini Avrupa her yıl yenilemeler ve diğer çalışmalar için ocak-mart ayları arasında kapalıdır. Yılın diğer zamanlarında burayı her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yılın belirli dönemlerinde etkinliklere ve festivallere de ev sahipliği yapan Mini Avrupa’yı ziyaret etmeden önce, gideceğiniz tarihteki etkinlik takvimine de mutlaka göz atın derim.

8.Müzik Enstrümanları Müzesi

Müzik Enstrümanları Müzesi
Müzik Enstrümanları Müzesi

Brüksel’in en farklı müzelerinden biri olan Müzik Enstrümanları Müzesi, dünyanın müzik tarihini keşfedebileceğiniz en güzel yerlerden. 6 binden fazla müzik üreticisine ev sahipliği yapan müze, bulunduğu binayla da popüler.

Müzenin bulunduğu bina, mimari bakımdan da görülmeye değer ve şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Kendi konser salonu, özel kütüphanesi, müze dükkanı ve tarihi müzik aletlerini restore etmek ve korumak için atölyesi bulunan bu müze, Brüksel Kraliyet Mahallesi’nde oldukça merkezi bir konumda bulunuyor.

Hoş bir çatı terasına ev sahipliği yapan bu müze, içerisindeki değerli koleksiyonların yanı sıra, binanın mimarisi ve çatı terası ile de turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu çatı terasından şehrin en güzel manzarasını da seyredebilirsiniz.

9.İşeyen Heykelleri Görün – Manneken Pis

Manneken Pis
Manneken Pis

Brüksel’de işeyen heykel çok.

Şehirdeki birçok garip sanat enstalasyonundan en ünlüsü ise, bu işeyen heykellerdir. Şehrin birçok yerinde görebileceğiniz bu heykeller, Manneken Pis, Jeanneke Pis ve Zinneke Pis olarak bilinir.

Bu işeyen heykeller arasında şüphesiz en ünlüsü küçük bir çocuğun işemesinin betimlendiği ”Manneken Pis”tir. Sırf bu heykeli görmek için Brüksel’i ziyaret eden turistlerin olduğunu biliyor muydunuz ? biz bilmiyorduk ve öğrenince biraz garipsedik. Aslında çok normalmiş. Ancak işeyen bir heykeli görmek için o kadar yol gelinir mi diye kendi kendimize soramadan da edemedik.

Manneken Pis’in arkasındaki efsane, kime sorduğunuza göre değişiyor. Popüler bir hikaye, küçük bir çocuğun bir cadının kapısında rahatlamasıdır. Bir diğer popüler hikaye ise Brüksel’in ölümüyle karşılaşmasını engelleyen küçük bir çocuğun hikayesidir. Anlayacağınızın bu heykel hakkında çok fazla hikaye ve söylenti bulunuyor. Hangisinin doğru olabileceğini kimse bilmediği için siz de takılmayın.

Manneken Pis hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz de, Brüksel Şehir Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

10.Notre Dame Du Sablon

Notre Dame Du Sablon
Notre Dame Du Sablon

Sablon’un Kutsal Hanımefendisi Kilisesi olarak da bilinen Notre Dame Du Sablon, şehirdeki en önemli dini yapılardan biri. Geç gotik bir tarza sahip olan kilise, günümüzde hala ibadet yeri olarak hizmet vermekte ve Brüksel’in en çok ziyaret edilen turistik yapılarından biridir.

Çok karakteristik, zengin ve zarif bir dekorasyona sahip olan kilise, yuvarlak sütunlarla ayrılmış 5 nefden oluşuyor. Tarihi 14. yüzyıla kadar giden kilisenin bugünkü haline gelmesindeki en büyük değişiklik ise, 15. yüzyılda yapılmış.

Barok tarzında tipik olan beyaz mermerden dekore edilmiş 1690’dan kalma Saint-Maclou Şapeli kilisenin en dikkat çeken bölümlerinden biri. Dış cephe dekorasyonun zenginliği gibi, iç mekanda oldukça süslü ve gösterişlidir. İç dekorasyon, 17. yüzyılın ortalarındaki Karşı Reformasyondan kalmadır.

Kiliseye girişler ücretsizdir. Bu yüzden 5 dakikalığına da olsa bu görkemli kilisenin içerisine göz atın deriz.

11.Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali

Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali
Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali

Brüksel’in diğer gotik kiliselerinden daha az süslü olan bu yapı, Fransız yazar Victor Hugo tarafından ”Gotik tarzın en saf çiçeklenmesi” olarak biliniyor.

13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu katedral, daha çok vitray pencereleri ile turistlerin dikkatini çekmektedir.

Brüksel Tren İstasyonu‘nun kuzeydoğusunda bulunan Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali, haftanın her günü ziyaretçiye açıktır ve yapının ana bölümlerini ücretsiz olarak görebilirsiniz. Ancak arkeolojik alana göz atmak isterseniz ekstra bir ücret ödemeniz gerekiyor.

12.Brüksel Adalet Sarayı

Brüksel Adalet Sarayı
Brüksel Adalet Sarayı

Brüksel’de ücretsiz olarak görebileceğiniz yerlerden biri olan Adalet Sarayı, çok turistik bir yer olmasa da, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa göz atabileceğiniz güzel mimariye sahip tarihi yapılardan.

Şehrin hukuk mahkemelerine ev sahipliği yapan Adalet Sarayı, Belçika’nın yüksek mahkemesi olarak kabul edilmektedir.

Saray, şehrin panoramik bir manzarasını sunan Gallows Hill‘de bulunuyor ve diğer turistik noktalardan yapıya çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Sarayın büyüklüğüne hayran kaldıktan sonra, gün batımı manzarasını seyretmek için yerinizi almayı da unutmayın (Buraya gün batımına yakın bir saatte gidin. Zaten bina herkesin sevebileceği bir yapı olmayabiliyor, fakat gün batımı manzarası, her gezginin hoşuna gidecektir)

13.Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri
Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri

Brüksel’de tek bir müze görmeyi planlıyorsanız, Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzeleri‘nden başka bir yer aramanıza gerek yok. Burası, şehirdeki en değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze olduğu gibi, turistlerin en fazla zaman geçirdiği yerlerdendir.

Müze, 6 küçük müzenin birleşiminden oluşuyor. Bu yüzden her sanatseverin ilgi alanına giren koleksiyonları burada bulabiliyorsunuz. 15. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar 20 binden fazla esere ev sahipliği yapan bu devasa müzede, Rubens, Brueghel, Van Dyck, Magritte gibi ünlü isimlere ait eserleri göreceksiniz.

Bana biraz sıkıcı bir müze gibi gelmiş olsa da, turistlerin ağzı açık gezdiği bu müzeyi seveceğinizi söyleyebilirim. Bu müze, Müzik Enstrümanlar Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Her ayın ilk çarşamba günü ücretsiz olan bu müzeye diğer günlerde 10£ ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

14.Mont des Arts

Mont des Arts
Mont des Arts

1956 yılında kurulmuş olan Mont des Arts, Brüksel’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en bilindik noktalardan biri. Burası, şehrin en fotojenik yerlerinden biri olarak bilinir ve daha çok akşam saatlerinde ışıkların açılmasıyla çok daha güzel bir görüntüye sahne olur.

Bir yamaç bahçesi olarak da bilinen Mont des Arts, çevresindeki birbirinden önemli tarihi yapıları ve cazibe merkezleriyle de ünlüdür. Buradaki yapıları da görmeyi planlıyorsanız gündüz, fakat sadece güzel fotoğraf kareleri yakalamak istiyorsanız akşam saatlerinde bu bahçeyi görün.

Şehrin alt işçi sınıfı bölümünü, üst aristokrat bölümle birleştiren Kuzey-Güney ekseninde yer alan Mont des Arts oldukça hareketli bir tarihe sahip, mutlaka uğrayın.

15.Place Royale (Kraliyet Sarayı)

Place Royale (Kraliyet Sarayı)
Place Royale (Kraliyet Sarayı)

Daha çok fotoğrafçıların popüler yerlerinden biri olan Kraliyet Sarayı, Belçika Kraliyet Ailesi tarafından resmi bir konut olarak kullanılıyor.

Her gün saat 14:30’da muhafızların değişimini izlemek için bile saraya göz atabilirsiniz.

Sarayın çevresinde de birbirinden güzel Neoklasik cephelere sahip yapıları da görebiliyorsunuz.

Saray, sadece yaz aylarında ziyaretçiye açık. Bunun dışında sarayın içerisini göremiyorsunuz. Fakat dışarıdan görülmeye değer bir mimariye sahip olduğundan, şehirdeki yeteri kadar zamanınız varsa bu sarayı da listenize ekleyin deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii Hakkında Bilgi | (Ulaşım, Tarihi, Hikayesi)

0
Tarihi Yarımada sınırları içerisinde, Eminönü'nde Haliç sahil şeridinde yer alan, tarihi 1500 yıllara kadar uzanan Ahi Çelebi Camii, daha çok su baskınları ile gündeme...
Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

error: Content is protected !!