Ana Sayfa Avrupa İsviçre Zürih Gezilecek Yerler | GÖRÜLECEK EN POPÜLER 10 YER

Zürih Gezilecek Yerler | GÖRÜLECEK EN POPÜLER 10 YER

İsviçre’nin en büyük ve en güzel şehri olan Zürih, dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

Bu güzel ve pahalı şehirde, yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri bulabileceğiniz, tarih dolu bu şehirde birçok müze, tarihi yerler, önemli meydanlar ve güzel bir gece hayatını da bulabilirsiniz.

Zürih pahalı bir şehir olduğundan dolayı da, gezinmesi pek de kolay değil. Fakat, şehirde ücretsiz olarak görülebilecek birçok nokta olduğundan da, bütçeli bir Zürih gezisi de gayet mümkün.

Zürih gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en turistik 10 nokta ;

1.Altstadt (Old Town)

Altstadt (Old Town)
Altstadt (Old Town)

Zürih’in eski şehir bölgesi (Altstadt), şehirdeki en eski tarihi yapılara ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla farklı bir atmosfer sunan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yer olarak da bilinir. Birbirinden güzel kafeleri, restoranları ve turistik noktaları bulabileceğiniz bu bölge, şehir gezinize başlangıç için güzel bir yer olabilir.

19. yüzyıldan kalma tarihi binaları bolca görebileceğiniz bu bölgedeyken, Lindenhof parkına göz atmayı da unutmayın. Burası, güzel fotoğraf kareleri yakalamak için ideal noktalardan.

Bu eski kent bölgesi, Zürih’te alışveriş için de en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Ayrıca gece hayatı için planınız varsa, buradaki mekanlara da mutlaka göz atın.

2.Zürih Gölü

Zürih Gölü
Zürih Gölü

Zürih Gölü’nün en iyi keşfedebileceğiniz yer, Seefeld mahallesinin doğu kıyısındaki gezinti yoludur. Burası, gölün en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerdir. Ayrıca turistler arasında da en sevilen gezinti yoludur.

Göl kıyısı, hem yerel halkı hem de turistleri en fazla görebileceğiniz yerdir. Burada koşu ve piknik yapan yerel halkı görebileceğiniz gibi, gölün manzarasına kendini kaptıran turistleri de fazlasıyla görebiliyorsunuz.

3.Lindenhof Tepesi

Lindenhof Tepesi
Lindenhof Tepesi’nden manzara

Lindenhof, Zürih’in en güzel şehir manzarasını sunan parklardan biridir. Limmat’ın sol kıyısında bulunan bu tepe bulunduğu konum itibariyle eski şehir bölgesinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Daha çok manzara fotoğrafları çekmek isteyen turistler ile dolu olan bu parkta, birkaç tarihi yapıyı da görebiliyorsunuz.

Bu alan, modern çağın başlangıcına kadar Zürih sakinleri için bir buluşma yeri olmaya devam etmiş. Ayrıca 1798’de Helis Anayasasını mühürleyen yemin de Lindenhof’ta alındı.

Yerel halkın satranç oyunu için uğradığı bu tepe, Zürih’in ilk yerleşim yerlerinden biri olarak da bilinmektedir. 4. yüzyılda inşa edilen Roma Kalesi de bunun en önemli kanıtlarından biri.

Çocuklar için de birkaç oyun alanı olan bu tepe adını, Linden ağaçlarından almaktadır.

4.Grossmünster

Grossmünster
Grossmünster

Grossmünster, Zürih’in ana kilisesi olarak bilinir ve ikiz kuleleri ile görkemli bir yapıya sahiptir.

Aslen 12. yüzyılda inşasına başlanmış olan bu kilise, 100 yıl sonra tamamlanabilmiş. Kilisenin en eski bölümü olan mezar, aynı zamanda orijinaldir ve 1400’lü yıllardan itibaren yaşlı Hans Leu tarafından fresklerle doludur.

Kilise kulelerinin tarihi 1487 yılına kadar gitmektedir. Ancak kubbeli tepeler 1782 yılında eklenmiştir.

Nehir tarafındaki güney kulenin tepesinde, kilisenin başlangıçta ait olduğu düzeni kurduğuna inanılan Charlemagne’nin oturmuş bir figürü vardır. 1935-36’da yapılan iki modern bronz kapıyı, heykelsel Romanesk başkentlerini, Gotik duvar resimleri kalıntılarını ve 1200 civarında Geç Romanesk manastırına göz attığınızdan emin olun.

5.Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse - Zürih Gezilecek Yerler Listesi
Bahnhofstrasse

Zürih’in en önemli alışveriş caddesi olan Bahnhofstrasse, dünyanın en pahalı caddelerinden biri olmasıyla ünlüdür. Bu caddede uluslararası lüks markaları fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Fakat fiyatlar normalde olması gerekenin çok daha üzerindedir.

Prada, Chanel, Burberry, Gucci ve Louis Vuitton gibi ünlü mağazalara ev sahipliği yapan bu cadde, araç trafiği yok. Fakat caddeden tramvay geçmekte ve buraya hoş bir atmosfer katmaktadır.

Ana tren istasyonundan (bahnhof) gölün başındaki Bürkliplatz’a uzanan bu cadde, çeşmeler, kamusal sanat, ağaçlar ve seçkin binalar tarafından çevrilmiştir.

Birbirinden değerli birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu cadde, ayrıca Zürih’te konaklama için de turistlerin en fazla tercih ettiği yerlerden. Fakat bu bölge, hem alışveriş hem yeme içme hem de konaklama konusunda oldukça pahalıdır. Şehrin kalbinin attığı yerdir, fakat yeteri kadar bütçeniz yoksa, buradaki lüks oteller hoşunuza gitmeyecektir.

6.Fraumünster

Fraumünster
Fraumünster

Fraumünster, 13 ila 15. yüzyıllardan kalma bir Gotik nefi, bir Romanesk şansölyesi ve yüksek tonozlu bir Erken Gotik ile üç koridorlu, sütunlu bir bazilikadır.

1970 yılında Marc Chagall tarafından yapılan 5 vitray seti, kilisenin en çok ilgi gören yeridir. Bunlar, Peygamberler, Yakup, Mesih, Siyon ve Hukuk olarak bilinir.

Kilisede çoğu mimari eser 12. ve 15. yüzyıllar arasında yapılmış olmasına rağmen, bu yapı 9. yüzyılda Charlemagne’nin torunu Alman Louis tarafından kurulmuştur.

7.Zürih Opera Binası

Zürih Opera Binası
Zürih Opera Binası

Neoklasik mimarisiyle dikkat çeken bu opera binası, tarihi 1890 yılına kadar gitmektedir. Viyana mimarları Fellner & Helmer tarafından tasarlanmış olması da, bu binayı ünlü yapan en önemli etkenlerden.

2014 yılında Uluslararası Opera Ödülleri’nde En İyi Opera Şirketi ödülünü almış olmasından dolayı da, şehrin gururu olarak kabul edilmektedir.

Bu opera binasındaki performanslara katılmak tahmin edebileceğiniz üzere süper pahalı olabiliyor. Fakat opera binasının içerisini ister turlar ile isterseniz de bireysel olarak, bina boşken görebiliyorsunuz.

8.Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)

Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)
Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)

Neo-Gotik gelişmeleri olan kale benzeri bir bina, tüm İsviçre’nin kültürel tarihini sergileyen mükemmel bir müzeye ev sahipliği yapıyor

İsviçre’nin tarihi ve kültürel eserlerinin en önemli koleksiyonuna sahip olan bu müzedeki 800 binden fazla eser tarih öncesi ve 20. yüzyıl arasından çok çeşitli konuları kapsamaktadır.

Tüm koleksiyonlar, altın ve gümüşçü, tekstil, kostüm, metal işleri, mücevher, saat ve saatler, bilimsel aletler, kırsal yaşam, araba ve kızaklar, müzik aletleri, el sanatları ve endüstriyel antika eserlerini kapsamaktadır.

Müzenin Cephanelik Kulesi önemli bir silah ve zırh koleksiyonu sergilemekte ve turistlen en takdir ettiği eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Müzedeki sergiler, 4 farklı temayı takip etmektedir ; erken göç ve yerleşim, dini ve entelektüel tarih, siyasi tarih ve İsviçre’nin ekonomik gelişimi.

Müzenin en dikkat çeken bölümlerinden bir diğeri ise, dönem odasıdır. Yüzyıllar boyunca yaşam alanlarının evrimini takiben oda ortamlarında mobilya ve dekoratif sanatlar sergilemektedir.

9.Uetliberg Tepesi

Uetliberg Tepesi
Uetliberg Tepesi

Zürih’in en iyi manzarasını sunan tepelerden bir diğeri ise, ünlü Uetliberg Tepesi’dir.

Hauptbahnhof’tan SZU üzerindeki S10 treni ile tepeye 20 dakikada çıkabiliyorsunuz. Ve kıssa bir yürüyüş sonrasında şehirdeki en iyi manzarayı görebileceğiniz noktaya ulaşabiliyorsunuz.

Burayı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü, ormanlık alanda yürüyüş yapmak ve şehrin nefes kesen manzarasını seyretmek için ziyaret etmektedir. Ayrıca burada bir de restoran bulunmaktadır.

10.Zürih Sanatevi

Zürih Sanatevi
Zürih Sanatevi

İsviçre sanatındaki merakınızı, Ferdinand Hodler gibi sembolistlerin, Henry Fuseli gibi Romantiklerin veya Pipilotti Rist ve Peter Fischli gibi çağdaş eserlerin eserlerine göz atarak giderebilirsiniz. Zürih Sanatevi, birbirinden değerli yüzlerce koleksiyonu ile eşsiz bir sanat deneyim sunuyor.

Rembrandt, van Gogh, Monet, Marc Chagall, Picasso ve Max Beckmann gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri de görebileceğiniz bu müze, Heimplatz adı verilen Zürih’in en iyi bilinen meydanlarından birinde bulunuyor. Şehir merkezinden çok rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu müzeyi de listenize ekleyin deriz.

Zürih’te turistik noktalara ek olarak daha birkaç yerden bahsetmek de mümkün. Fakat, günübirlik bir Zürih gezisi yapıyor veya çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak şehirdeki en popüler bu 10 yer ile başlayın deriz.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Budapeşte Parlamento Binası | Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyuncu tüm güzelliği ve...

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...
error: Content is protected !!