Ana SayfaİsviçreZürih Gezi RehberiZürih Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Zürih Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

“Zürih”, göl kenarındaki muhteşem konumu, eşsiz mimarisi, eski kentin arnavut kaldırımlı dar sokakları ve finansal gücü ile ünlü İsviçre’nin en büyük ve en popüler şehri. Bu güzel ve dinamik şehirde, gezilecek yerler ve yapılacak şeyler için 2 günlük bir süre yeterli olsa da, daha fazla zamanınız kalırsa görülmeye değer daha birçok yer bulabilirsiniz.

Her yaştan turiste hitap eden turistik cazibe merkezleri, kiliseleri, eşsiz manzarası ve hareketli atmosferiyle Zürih, yürüyerek rahatlıkla keşfedilebiliyor.

Zürih gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinin büyük bir bölümü Altstadt olarak da bilinen eski şehir bölgesinde bulunuyor. Gezinize bu bölgeden başlayacak olursanız önemli turistik yerleri yürüyerek kısa sürede keşfedebilirsiniz.

2 Günde Zürih’te Nereler Gezilir ?

Zürih Gezilecek Yerler Haritası
Zürih gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Altstadt
 • Lindenhof Tepesi
 • Augustinergasse
 • Bahnhofstrasse
 • St. Peter Kilisesi
 • Münsterhof
 • Fraumünster
 • Grossmünster
 • Limmatquai Caddesi

2.GÜN

 • Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)
 • Niederdorf Bölgesi
 • Zürih Sanatevi
 • Opernhaus Zürich (Zürih Opera Binası)
 • Rietberg Müzesi
 • Uetliberg
 • Zürih Gölü
 • Zürih Hayvanat Bahçesi

Zürih, günübirlik gezilecek şehirlerden biri olarak biliniyor olsa da, bu şehir için en azından 2 gününüzü ayırın deriz. Çünkü şehirdeki önde gelen turistik noktaların hepsini 2 günde anca görebiliyorsunuz. Tabii dolu dolu 1 gününüz varsa da, Zürih’i keşfetmek kolay olacaktır, ancak Zürih sabah gidip akşam dönebileceğiniz şehirlerden biri değil.

Zürih’te Konaklama

Yukarıdaki haritaya bakacak olursanız, Zürih’te konaklama için en ideal bölgenin ‘Altstadt’ olarak bilinen eski şehir bölgesi olduğunu görebilirsiniz. Fakat Altstadt, Zürih’in en pahalı bölgesi. Sadece konaklama birimleri değil, restoranlar ve cafeler de bu bölgede ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Tabii yeteri kadar bütçeniz varsa, Zürih’te kalınacak en iyi yer Altstadt bölgesi olacak, ancak alternatif bir bölgede konaklamak isterseniz de Niederdorf veya Aussersihl bölgesine de göz atabilirsiniz.

→Zürih Eski Şehir Merkezi (Altstadt) ; Şehirdeki görülmesi gereken en önemli yerlere ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bu bölge, Zürih’te en pahalı olan yer, ancak hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabildiğinden ilk olarak bu bölgeye göz atarak başlayabilirsiniz. Otel önerisi olarak da ; 3 yıldızlı Hotel Adler Zürich veya Hotel Bristol Zurich adlı tesise yada biraz daha düşük bütçeli bir otel için de 2 yıldızlı Hotel Limmathof adlı tesise göz atabilirsiniz.

→Aussersihl Bölgesi ; Şehir merkezine 1.5-3 km uzaklıkta bulunan bu bölgedeki bazı otellerden şehirdeki cazibe merkezlerine yürüyerek ulaşabiliyorsunuz, ancak genel olarak bu bölgede konaklayacak olursanız toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor. Zürih’in en ekonomik bölgesi olan Aussersihl, düşük bütçeli otellerin yanı sıra, uygun fiyatlı lüks otellere de ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede otel önerisi olarak da ; 4 yıldızlı 25hours Hotel Langstrasse, 3 yıldızlı Trip Inn Zurich Hotel veya 2 yıldızlı easyHotel Zürich City Centre adlı tesise göz atabilirsiniz.

→Niederdorf Bölgesi ; Teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, tam merkeze yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden eski şehir bölgesine nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama deneyimi sunuyor. Otel önerisi olarak 4 yıldızlı Boutique Hotel Wellenberg adlı tesise göz atabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler

Zürih’te gezip görülecek tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümü Altstadt’ta yer alıyor. Yukarıdaki haritaya göre bir gezi rotası izleyecek olursanız, başlangıç yeriniz de Altstadt olarak bilinen eski şehir bölgesi olacak.

Zürih’te 2 günden daha fazla zamanınız kalırsa, şehirdeki diğer müzelere de göz atabilir, Bern veya Lucerne‘ye gitmeyi düşünebilir ya da gece hayatı için zaman ayırabilirsiniz. Zürih’te gece hayatı biraz pahalı, ancak daha çok öğrencilerin takıldığı bölgeler ve mekanları tercih edecek olursanız uygun bir gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Gelelim Zürih gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en turistik 17 noktaya ;

1.Altstadt (Old Town)

Altstadt (Old Town)
Altstadt (Old Town)

Zürih’in eski şehir bölgesi (Altstadt), şehirdeki en eski tarihi yapılara ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla farklı bir atmosfer sunan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yer olarak da bilinir. Birbirinden güzel kafeleri, restoranları ve turistik noktaları bulabileceğiniz bu bölge, şehir gezinize başlangıç için güzel bir yer olabilir.

19. yüzyıldan kalma tarihi binaları bolca görebileceğiniz bu bölgedeyken, Lindenhof parkına göz atmayı da unutmayın. Burası, güzel fotoğraf kareleri yakalamak için ideal noktalardan.

Eski kent bölgesi, Zürih’te alışveriş için de en çok tercih edilen bölgelerden biri. Ayrıca gece hayatı için planınız varsa, buradaki mekanlara da mutlaka göz atın deriz.

2.Lindenhof Tepesi

Lindenhof Tepesi
Lindenhof Tepesi’nden manzara

Lindenhof, Zürih’in en güzel şehir manzarasını sunan parklardan biri. Limmat’ın sol kıyısında bulunan bu tepe bulunduğu konum itibariyle eski şehir bölgesinden rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Daha çok manzara fotoğrafları çekmek isteyen turistler ile dolu olan bu parkta, birkaç tarihi yapıyı da görebiliyorsunuz.

Bu alan, modern çağın başlangıcına kadar Zürih sakinleri için bir buluşma yeri olmaya devam etmiş. Ayrıca 1798’de Helis Anayasasını mühürleyen yemin de Lindenhof’ta alındı.

Yerel halkın satranç oyunu için uğradığı bu tepe, Zürih’in ilk yerleşim yerlerinden biri olarak da biliniyor. 4. yüzyılda inşa edilen Roma Kalesi de bunun en önemli kanıtlarından biri.

Çocuklar için de birkaç oyun alanı olan bu tepe adını, Linden ağaçlarından alıyor.

3.Augustinergasse

Zürih Gezi Rehberi Blog
Augustinergasse – kaynak ; flickr / Fred Romero

Zürih’in en güzel tarihi caddelerinden biri olan Augustinergasse, iyi korunmuş ve rengarenk binalarıyla şehrin en fotojenik yeri.

Augustinergasse, hareketli Bahnhofstrasse ile 13. yüzyıldan kalma eski Gotik Augustinerkirche’yi birbirine bağlar ve Zürih’te mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alır.

Cumbalı birçok evin bulunduğu bu cadde, Eski Kent bölgesinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

4.Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse - Zürih Gezilecek Yerler Listesi
Bahnhofstrasse

Zürih’in en önemli alışveriş caddesi olan Bahnhofstrasse, dünyanın en pahalı caddelerinden biri olmasıyla ünlü. Bu caddede uluslararası lüks markaları fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Fakat fiyatların normalde olması gerekenin çok daha üzerinde olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Prada, Chanel, Burberry, Gucci ve Louis Vuitton gibi ünlü mağazalara ev sahipliği yapan bu caddede araç trafiği yok, fakat caddeden tramvay geçiyor.

Ana tren istasyonundan (bahnhof) gölün başındaki Bürkliplatz’a uzanan bu cadde, çeşmeler, kamusal sanat, ağaçlar ve seçkin binalar tarafından çevrilmiş.

Birbirinden değerli birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan cadde, ayrıca Zürih’te konaklama için de turistlerin en fazla tercih ettiği yerlerden.

Fakat bu bölge, hem alışveriş hem yeme içme hem de konaklama konusunda oldukça pahalı.

Şehrin kalbinin attığı yer olan Bahnhofstrasse’de ayrıca şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını bulabilirsiniz.

5.St. Peter Kilisesi

St. Peter Kilisesi – kaynak ; flickr / Dennis Jarvis

Tarihi 8. yüzyıla uzanan St. Peter Kilisesi, Zürih’in en eski yapılarından biri. Ancak günümüzdeki yapının büyük bir bölümü, 12. ve 18. yüzyıldan kalma.

Peterskirche olarak da bilinen Aziz Peter Kilisesi, Predigerkirche, Fraumünster ve Grossmünster ile birlikte Zürih’in dört ana kilisesinden biri. Görkemli mimarisinin yanı sıra, kulesi ve iç mekan süslemeleriyle de dikkat çekiyor.

İç mekan, üç koridorlu bir Barok nef ve bir Romanesk korodan oluşur. Ayrıca Orta Çağ resimlerini de kilisede görebilirsiniz.

Kuledeki saat Avrupa’nın en büyüğüdür ve kadranın çapı 8.7 metre. Kulede ayrıca 1880 yılına kadar uzanan ve en büyüğü klapesiz 6.000 kg’ın üzerinde olan beş çan yer alır. Orta Çağ’dan 1911’e kadar bu kule yangın gözetleme noktası olarak kullanılmış.

St Peter Kilisesi, konum olarak şehrin tam kalbinin attığı yerde, tarihi merkez bölgesinde bulunuyor. Zürih gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezlerinin birçoğu da yine burada yer alıyor. Kilise, Zürih turuna başlamak için en ideal yerlerden biri. Ayrıca kilisenin çevresindeki konaklama birimleri ise, Zürih’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal tesislerden oluşuyor.

6.Münsterhof Meydanı

Zürih Gezi Rehberi
Münsterhof Meydanı – kaynak ; flickr / vlad podvorny

Zürih’in tarihi merkezinde, Lindenhof bölgesinde yer alan Münsterhof Meydanı, daha çok yakınlarındaki tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle ilgi görüyor. Fraumünster ve St Peter Kilisesi’ne kısa bir yürüme mesafesinde olan meydan, birçok tarihi binaya da ev sahipliği yapıyor.

Münsterhof Meydanı, şehrin tam merkezi olmasa da, Zürih’in kalbinin attığı yerlerden biri. Yerel halkın popüler buluşma yerlerinden biri olan meydan çevresinde, şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını bulabilirsiniz.

7.Fraumünster

Fraumünster
Fraumünster

Fraumünster, 13 ila 15. yüzyıllardan kalma bir Gotik nefi, bir Romanesk şansölyesi ve yüksek tonozlu bir Erken Gotik ile üç koridorlu, sütunlu bir bazilikadır.

1970 yılında Marc Chagall tarafından yapılan 5 vitray seti, kilisenin en çok ilgi gören yeri. Bunlar, Peygamberler, Yakup, Mesih, Siyon ve Hukuk olarak biliniyor.

Kilisede çoğu mimari eser 12. ve 15. yüzyıllar arasında yapılmış olmasına rağmen, bu yapı 9. yüzyılda Charlemagne’nin torunu Alman Louis tarafından kurulmuş.

1970 yılında yapılan vitray pencereleriyle de dikkat çeken kilisenin gösterişli ve süslü iç mekanı kesinlikle görülmeye değer.

 • Fraumünster Kilisesi giriş ücreti 5 CHF.

8.Grossmünster

Grossmünster
Grossmünster

Grossmünster, Zürih’in ana kilisesi olarak bilinir ve ikiz kuleleri ile görkemli bir yapıya sahip.

Aslen 12. yüzyılda inşasına başlanmış olan kilise, ancak 100 yıl sonra tamamlanabilmiş. Kilisenin en eski bölümü olan mezar, aynı zamanda orijinaldir ve 1400’lü yıllardan itibaren Hans Leu tarafından yapılmış fresklerle dolu.

Kilise kulelerinin tarihi 1487 yılına kadar uzanıyor. Ancak kubbeli tepeler 1782 yılında eklenmiş.

Nehir tarafındaki güney kulenin tepesinde, kilisenin başlangıçta ait olduğu düzeni kurduğuna inanılan Charlemagne’nin oturmuş bir figürü var. 1935-36’da yapılan iki modern bronz kapıya, heykelsel Romanesk başkentlerine, Gotik duvar resimleri kalıntılarına ve 1200 civarında Geç Romanesk manastırına göz attığınızdan emin olun.

 • Giriş ücreti ; Kiliseye girişler ücretsiz. Kuleye çıkış ücreti ise 5 CHF’dir

9.Limmatquai Caddesi

Limmatquai Caddesi – kaynak ; flickr / Byte Rider

Nehir kenarındaki popüler bir alışveriş caddesi olan Limmatquai boyunca, 1789 yılına kadar kasabayı yöneten loncaların zenginliğini yansıtan görkemli iç mekanlara sahip bir dizi zarif eski lonca evini görebilirsiniz.

Bu lonca evlerin birçoğu günümüzde bir restoran veya cafe olarak hizmet veriyor, bu da Limmatquai Caddesi’ni Zürih’te yemek yenecek en iyi yerlerden biri yapıyor.

Zürih Belediye Binası da burada bulunuyor. Nehrin üzerinde olduğu ve Rathausbrücke’nin doğu ucundaki geniş kemerlerle desteklendiği için kolayca fark edilir. 1694 ve 1698 yılları arasında inşa edilmiş olan bu geç rönesans binası, barok tören salonuyla dikkat çekiyor. İçeriye girmeseniz dahi, dışarıdan görülmesi gereken bir yer diyebiliriz.

10.Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)

Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)
Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi)

Neo-Gotik gelişmeleri olan kale benzeri bir bina, tüm İsviçre’nin kültürel tarihini sergileyen mükemmel bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

İsviçre’nin tarihi ve kültürel eserlerinin en önemli koleksiyonuna sahip olan bu müzedeki 800 binden fazla eser, tarih öncesi ve 20. yüzyıl arasından çok çeşitli konuları kapsıyor.

Tüm koleksiyonlar, altın ve gümüş, tekstil, kostüm, metal işleri, mücevher, saatler, bilimsel aletler, kırsal yaşam, araba ve kızaklar, müzik aletleri, el sanatları ve endüstriyel antika eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Müzenin Cephanelik Kulesi önemli bir silah ve zırh koleksiyonu sergilemekte ve turistlen en takdir ettiği eserlere ev sahipliği yapıyor.

Müzedeki sergiler, 4 farklı temayı takip ediyor ; erken göç ve yerleşim, dini ve entelektüel tarih, siyasi tarih ve İsviçre’nin ekonomik gelişimi.

Müzenin en dikkat çeken bölümlerinden bir diğeri ise, dönem odası. Yüzyıllar boyunca yaşam alanlarının evrimini takiben oda ortamlarında mobilya ve dekoratif sanatlar sergileniyor.

 • Giriş ücreti ; 10 İsviçre Frangı
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:00

11.Niederdorf

Zürih Gezi Rehberi
Niederdorf – kaynak ; flickr / Alte89

Yüzyıllık dekora sahip geleneksel bir kafe olan Conditorei Péclard ve Dada hareketinin doğum yerlerinden biri olan Cabaret Voltaire gibi özel ilgi gerektiren bazı cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan Niederdorf, Zürih’te görülecek en popüler yerlerden biri.

Turistlerin yanı sıra, yerel halkın da popüler gezi duraklarından olan Niederdorf, ev sahipliği yaptığı restoranları, cafeleri, barları ve çok sayıda konaklama birimleriyle öne çıkıyor.

Yerel halk arasında ‘Dörfli’ olarak da bilinen bu mahalle, ayrıca Zürih’te hediyelik eşya satın alabileceğiniz en ideal ve en uygun yer. Bölgede çok sayıda küçük hediyelik eşya mağazalarını bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölge, Zürih gece hayatı için en güzel deneyimi sunan yerlerden biri. Çok sayıda bara ev sahipliği yapan bölgede, şehrin önde gelen birkaç gece kulübünü de bulabilirsiniz.

12.Zürih Sanatevi

Zürih Sanatevi
Zürih Sanatevi

İsviçre sanatındaki merakınızı, Ferdinand Hodler gibi sembolistlerin, Henry Fuseli gibi Romantiklerin veya Pipilotti Rist ve Peter Fischli gibi çağdaş isimlerin eserlerine göz atarak giderebilirsiniz. Zürih Sanatevi, birbirinden değerli yüzlerce koleksiyonu ile eşsiz bir sanat deneyim sunuyor.

Rembrandt, van Gogh, Monet, Marc Chagall, Picasso ve Max Beckmann gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri de görebileceğiniz bu müze, Heimplatz adı verilen Zürih’in en iyi bilinen meydanında bulunuyor. Şehir merkezinden çok rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu müzeyi de görülecek yerler listenize ekleyin deriz.

13.Zürih Opera Binası

Zürih Opera Binası
Zürih Opera Binası

Neoklasik mimarisiyle dikkat çeken bu opera binasının tarihi 1890 yılına kadar uzanıyor. Viyana mimarları Fellner & Helmer tarafından tasarlanmış olması da, bu binayı ünlü yapan en önemli etkenlerden.

2014 yılında Uluslararası Opera Ödülleri’nde En İyi Opera Şirketi ödülünü almış olmasından dolayı da, şehrin gururu olarak kabul ediliyor.

Zürih Opera Binası’ndaki performanslara katılmak tahmin edebileceğiniz üzere süper pahalı olabiliyor. Fakat opera binasının içerisini ister turlar ile isterseniz de bireysel olarak, bina boşken görebiliyorsunuz.

14.Rietberg Müzesi

Rietberg Müzesi ve parkı

Baron Eduard von der Heydt’in olağanüstü koleksiyonuna ev sahipliği yapan Rietberg Müzesi, Neoklasik bir villada yer alıyor. Villa, 1857 yılında bir Alman sanayici için inşa edilmişti ve o dönemde Zürih aydınlarının buluşma yeri olarak kullanılıyordu.

Rietberg Müzesi, Hint heykelleri, Tibet tapınak resimleri ve bronzları, Çin mezar süsleri, Budist steli ve Asya seramiklerini içeren koleksiyonları ile İsviçre’nin Avrupa dışındaki tek sanat müzesi.

Afrika oymaları, maskeleri ve bronzlarından oluşan koleksiyonun yanı sıra Pasifik, Yakın Doğu ve Kuzey Amerika’dan sanatlar da var. Rietberg Müzesi, bir İngiliz peyzaj bahçesi olan Rieter Park’ta, tarihi şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor.

15.Uetliberg Tepesi

Uetliberg Tepesi
Uetliberg Tepesi

Zürih’in en iyi manzarasını sunan tepelerden bir diğeri ise, ünlü Uetliberg Tepesi’dir.

Hauptbahnhof’tan SZU üzerindeki S10 treni ile tepeye 20 dakikada çıkabiliyorsunuz. Ve kısa bir yürüyüş sonrasında şehirdeki en iyi manzarayı görebileceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Burayı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü, ormanlık alanda yürüyüş yapmak ve şehrin nefes kesen manzarasını seyretmek için gidiyor.

871 metre yükseklikte yer alan Uetliberg Tepesi, Zürih’te gezilecek en popüler yerler arasında.

Tepede bir de camla kaplanmış şık ve kaliteli bir restoran bulunuyor. Zürih’te manzara eşliğinde romantik bir akşam yemeği için güzel bir mekan arıyorsanız, bu tepedeki restorana mutlaka göz atın derim.

16.Zürih Gölü

Zürih Gölü
Zürih Gölü

Zürih Gölü’nü en iyi keşfedebileceğiniz yer, Seefeld mahallesinin doğu kıyısındaki gezinti yoludur. Burası, gölün en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer. Ayrıca turistler arasında da en sevilen gezinti yolu.

Göl kıyısı, hem yerel halkı hem de turistleri en fazla görebileceğiniz yer. Burada koşu ve piknik yapan yerel halkı görebileceğiniz gibi, gölün manzarasına kendini kaptıran turistleri de fazlasıyla görebiliyorsunuz.

17.Zürih Hayvanat Bahçesi

Zürih Hayvanat Bahçesi – kaynak ; flickr / Andreas Fischinger

Avrupa’nın en iyilerinden biri olan Zürih Hayvanat Bahçesi‘nin egzotik dünyasında 360’tan fazla farklı hayvan türü yaşıyor. Kar leoparları, soğuk suda yüzen penguenler ve 13.000 metrekarelik tropikal yağmur ormanının ortasında bir kanopi yürüyüşü yapan tilkileri görebileceğiniz bu hayvanat bahçesi, daha çok Zürih’te çocuklarla gezilecek yerler arasında popüler olsa da, her yaştan ziyaretçiye keyifli dakikalar sunuyor.

Yaşam alanlarının tasarımına, tüm ekosistemlerin sentezlenmesine ve hayvanların olabildiğince geniş bir alanda dolaşmasına izin veren Zürih Hayvanat Bahçesi’ne, şehir merkezinden tramvaylar veya trenler ile çok kısa bir sürede gidebilirsiniz.

 • Zürih Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ise 25 CHF.

18.Zurich West

Zürih gezilecek yerler listesinin en önemli bölgesi olan Altstadt, yani Eski Kent bölgesi her şeyin kalbi olarak biliniyor, ancak Zürih’in yaratıcı ve şık yanını görmek istiyorsanız Zurich West olarak bilinen ve şehrin batısında bulunan bu bölgeye de göz atmak isteyebilirsiniz.

Hauptbahhof’un kuzeybatısındaki bu 5. bölgenin en önemli yeri ise, tuğla kemerlerin şık barlar, restoranlar ve dükkanlarla dolu olduğu, kelimenin tam anlamıyla yeniden tasarlanmış bir demiryolu viyadüğü olan Viadukt’tur.

19.Park Platzspitz

Zürih’in en yeşil alanlarından biri olan Park Platzspitz, merkezi ve kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Zürih’in en eski yeşil alanlarından biri olan park, piknik ve yürüyüş yapmak için harika bir yer.

İki nehir ve Ulusal Müze ile çevrili bu tarihi park, şehrin kalbinde sakin bir vahadır ve kesinlikle rotanıza eklemenizi tavsiye edebileceğim bir yer.

20.Zürih Botanik Bahçesi

Çok uzaklardaki egzotik kıyılardan bitkilerle ve İsviçre’ye özgü türlere ev sahipliği yapan Botanik Bahçesi de, Zürih’in en sevilen gezi duraklarından biri. Turist trafiğinden uzaklaşmak ve sessiz sakin bir yerde nefes almak için uğrayabileceğiniz Botanik Bahçesi’ne de şehir merkezinden kolaylıkla gidebiliyorsunuz.

Bu yeşil vaha, 9000’den fazla bitki çeşidine ve bir arboretum’a ev sahipliği yapmaktadır.

Zürih Kaç Günde Gezilir ?

Zürih Gezilecek Yerler blog
Foto kaynak ; flickr / miquel_fabre

Zürih gezilecek yerler listesindeki yukarıdaki 17 çekim merkezi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat bu şehirde daha uzun süre konaklayacak olursanız da yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz. Ayrıca yeteri kadar zamanınız kalırsa Zürih çevresindeki şehirleri veya kasabaları da ziyaret edebilirsiniz. Fakat şehir ciddi anlamda pahalı olduğundan 2 günden fazla konaklamanızı tavsiye etmem.

Zürih’te Ne Yenir ?

Tanınmış İsviçre yemeklerini denemek için ülkedeki en ideal yer olan Zürih’te, her damak zevkine uygun bir şeyler bulunabiliyor.

Zürih’te, Michelin yıldızlı ultra lüks restoranları bulabileceğiniz gibi daha ekonomik mekanları da bulabiliyorsunuz. Turistik cazibe merkezlerine yakın olan restoran ve cafelerin hemen hepsi şehrin geneline göre oldukça pahalı oluyor.

Zürih’te mutlaka denenmesi gereken lezzetler ;

Rösti

Çiftçilik geleneğine dayanan lezzetlerden biri olan Rösti, ulusal bir yemek ve Zürih’te turistler arasında en popüler yiyeceklerden biri.

Rendelenmiş patatesler yağda kızartılmadan önce kalın gözleme şekli verilerek dışı çıtır, içi yumuşak olur. Ekstra lezzet için karışıma pastırma veya elma ekleyebilirsiniz.

Cheese fondue

Temel olarak, bir sürü eritilmiş peynirdir – türü değişebilir, ancak genellikle gruyère veya emmental peyniridir. Mantar ve domatesler de dahil olmak üzere seçtiğiniz farklı malzemelerle karıştırılır. Her zaman ekmekle servis edilir ve biraz beyaz şarapla eşleşir. Tarihi 1699 yılına kadar uzandığı söylenen Cheese Fondue, Zürih’te mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri.

Zürcher geschnetzeltes

Zürih usulü et kesimi olarak çevrilen Zürcher Geschnetzeltes, Zürih’in en lezzetli ana yemeklerinden biri. Özellikle akşam yemekleri için doyurucu bir yiyecek arıyorsanız bu et yemeğine mutlaka göz atın. Mantar, krema, soğan ve şarapla pişirilmiş dana etinden oluşan zürcher geschnetzeltes oldukça sadedir. Genellikle rösti, pirinç veya erişte ile servis edilir.

Birchermüesli

Zürih Gezi Rehberi

Zürih, çok sevilen kahvaltı yemeği müsli’nin doğum yeri.

1900 yılında, Dr Maximilian Bircher-Benner, bir Zürih hastanesindeki hastaları tahıl ve meyvelerden oluşan besleyici bir diyetle beslemeye başlamış ve kısa sürede hem sanatoryum içinde hem de İsviçre halkı arasında bir hayli popüler olmuş. Günümüzde daha çok kahvaltı için tercih ediliyor ve şehir genelinde satış noktaları bulunan bir kafe olan Steiner Flughebeck bu sabah kahvaltısı gevreğini deneyebileceğiniz en popüler ve en kaliteli mekan.

Zuger Kirschtorte

Zürih Gezilecek yerler blog

Tatlıya düşkün olanlar için mükemmel bir lezzet olan zuger kirschtorte, fındıklı beze, sünger ve buttercream ile kaplanmış bir pastadır. Akşam yemeğinden sonra veya öğleden sonra bir kahvenin yanında tüketilebilecek bu pastayı, şehirdeki cafe ve restoranların tatlı menülerinde bulabilirsiniz.

Bündnerfleisch

Grisons Meat veya Viande des Grisons olarak da bilinen Bündnerfleisch, İsviçre’nin Graubünden kantonunda üretilen hava ile kurutulmuş bir ettir. Dana etinden şaraplanarak kurutulan bu eti de, Zürih’teki restoranların hemen hepsinde bulabilirsiniz. Zürih’teki kasaplardan eve götürmek için de satın almayı düşünebilirsiniz, bizdeki pastırmaya benzese de çok daha farklı tadı var.

Zürih’te Alışveriş

Zürih, Londra veya Milano kadar olmasa da, bir alışveriş şehri ününe sahip. Özellikle Bahnhofstrasse, en seçkin ve pahalı alışveriş caddelerinden biri olarak dünya çapında tanınıyor.

2007’de açılan, kolayca ulaşılabilen bir alışveriş merkezi olan Sihlcity alışveriş merkezi, çok büyük olmasa da Zürih’te alışveriş için gidilecek yerler arasında. Şehir sınırlarının hemen dışındaki Glatt alışveriş merkezi, İsviçre’nin en popüler alışveriş merkezi olarak bilinir ve dünyaca ünlü markaların yanı sıra, yerel markaların mağazalarına da sahip.

Zürih’te alışveriş için tercih edilen en popüler spotlar ise ;

Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse – kaynak ; flickr / patrick_nouhailler

Şüphesiz Zürih’te alışveriş için tercih edilen en popüler yer Bahnhofstrasse. Bu cadde, sadece İsviçre’de değil, dünya çapında da tanınıyor. Bu yüzden aradığınız hemen her dünya markasını bu caddede bulabileceğinizi unutmayın.

Cadde, alışveriş seçeneklerinin yanı sıra, Zürih’te yeme içme için de tercih edilecek yerlerden biri. Fakat buradaki restoranların ve diğer mekanların şehrin geneline nazaran biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Manor ve Globus gibi yerel İsviçre mağazalarından Grieder ve Trois Pommes gibi üst düzey markalara kadar hepsi burada bulunabilir. Ayrıca cadde, şehirdeki en yoğun insan trafiğine sahip noktalardan biri.

Zürih Old Town

Zürih Gezi Rehberi
Zürih Old Town – kaynak ; flickr / Billy Wilson

Old Town (Eski Kent Bölgesi), Zürih’in kalbinin attığı yerlerden biri, dolayısıyla burada bulunan hemen her şey ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Fakat hemen her bütçeye uygun bir butik mağazayı burada bulma ihtimaliniz çok daha yüksek olduğundan, eski kenti de mutlaka listenize ekleyin derim.

Zürih’te hediyelik bir şeyler satın almayı planlıyorsanız, Eski Kent bölgesinin en fazla hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yaptığını da unutmayın.

Europaallee

Europaallee – kaynak ; flickr / Paolo Gamba

Zürih’teki en popüler alışveriş spotlarından biri olan Europaallee, daha çok İsviçre halkı tarafından tercih ediliyor olsa da, turistlerin de sıklıkla uğradığı yerlerden biri olarak biliniyor.

Zürih Ana Tren İstasyonu’nun hemen yanında yer alan Europaallee, şehrin en yeni semti ve alışveriş, kültür, restoran ve barların canlı bir karışımına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Zürih halkı için de yeni spotlardan biri olan Europaallee, ayrıca Zürih gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz turistik çekim merkezlerinden biri olabilir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR