Ana SayfaİtalyaBolognaBologna'da Nerede Kalınır ? & Popüler 4 Semt/Otel Önerileri

Bologna’da Nerede Kalınır ? & Popüler 4 Semt/Otel Önerileri

İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesini keşfetmek için harika bir üs olan Bologna, zengin bir tarihe, göz alıcı cazibe merkezlerine ve İtalya’daki en iyi yemeklere sahip olmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Diğer İtalyan şehirlerine nazaran daha ucuz bir yer olan bu Orta Çağ şehrinde, sadece bozulmamış antik yapıları değil, aynı zamanda büyüleyici meydanları, sarayları ve Avrupa’nın en eski üniversitesini de görebilirsiniz.

“Bologna’da nerede kalınır ?” sorusuna en ideal cevap ise, şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan, Bologna’nın tam kalbi olarak bilinen Centro Storico’dur (Eski Kent bölgesi).

Bologna’da en çok rezervasyon alan otellere ev sahipliği yapan Centro Storico’da, hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabiliyor olsa da, bu bölge, şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden Fiera ve Bolognina gibi diğer popüler semtlere göz atmayı da unutmayın deriz.

Bologna’da Nerede Kalınır ? – En Güzel Semtler Ve Otel Tavsiyeleri

→Centro Storico – Old Town (Bologna Eski Kent Bölgesi) ; Bologna’nın kalbinin attığı yer. Önemli turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor. 1-2 günlük Bologna gezisi için kalınacak en iyi ve en popüler bölge.

→Fiera di Bologna (Fiera District) ; Bologna’daki en ucuz otelleri bulabileceğiniz bölge burası. Şehir merkezine 3-4 km uzaklıkta olsa da, çok iyi bir toplu taşıma ağına sahiptir. Burası, Bologna’nın iş bölgesi olarak da biliniyor.

→Bolognina ; Yerel halkla iç içe olabileceğiniz bölgelerden biri. Şehir merkezine ve Bologna’da gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerine de çok uzak değil.

→Ghetto Ebraico ; Teknik olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, tamamen farklı bir bölge. Hem şehir merkezine hem de simge yapılara çok yakın bir yer.

1.Centro Storico (Bologna Şehir Merkezi)

Tarihi şehir merkezi, Bologna
Tarihi şehir merkezi – kaynak ; flickr / Rodrigo Soldon

Centro Storico, Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en merkezi bölge. Neptün Çeşmesi, San Petronio Bazilikası ve Orta Çağ kuleleri dahil Bologna’nın en önemli tarihi ve turistik yerlerini bulabileceğiniz yer burası.

Eski Kent’in kalbi Piazza Maggiore adlı meydandır ve ilgi çekici yerlerin çoğu bu meydandan kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alır. Bologna’yı sadece birkaç günlüğüne ziyaret ediyorsanız, burada kalmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Tabii meydana yaklaştıkça otel fiyatlarının biraz daha artacağını da unutmayın.

Bölge, yemek tutkunları için de harikadır, çünkü burada şehrin en eski gıda pazarı olan Mercato di Mezzo‘yu bulacaksınız. Bunun yanı sıra, çok sayıda restoran, cafe ve barı da yine bu bölge sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

İhtiyacınız olabilecek her şeye sahip olan Bologna tarihi şehir merkezi, birçok farklı konaklama birimine ev sahipliği yapıyor. İster 4-5 yıldızlı lüks bir otel isterseniz de 2-3 yıldızlı butik otelleri fazlasıyla burada bulabilirsiniz.

Tarihi şehir merkezinde ayrıca, Bologna’nın en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Via dell’Indipendenza’yı da bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların mağazalarına ev sahipliği yapan bu caddede, yerel markaların mağazalarını ve birçok hediyelik eşya dükkanını da bulmak mümkün.

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Şehrin kültürel ve gastronomik özelliklerini kolayca keşfetmek istiyorsanız
  • Bologna’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerine 10 dakikadan daha kısa bir sürede yürüyerek gitmek istiyorsanız
  • Şehrin tam kalbinde olmak istiyorsanız
  • Yeme içme, konaklama ve yapılacak şeyler konusunda Bologna’nın en zengin yerinde olmak istiyorsanız
  • Bologna’nın en popüler cazibe merkezlerinden ve ana alışveriş caddelerinden ikisi olan Via Rizzoli ve Via dell’Indipendenza’ya yakın olmak istiyorsanız
  • Tren istasyonuna yakın olmak istiyorsanız (15-20 dakika yürüme mesafesinde)

En Popüler Bologna Tarihi Şehir Merkezi Otelleri

Bologna tarihi şehir merkezindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

BOLOGNA TARİHİ ŞEHİR MERKEZİNDE GEZİLECEK YERLER

16. yüzyıldan kalma tarihi evlerin yanı sıra bu bölgede, Piazza Maggiore adlı meydanı, Two Towers, Neptün Çeşmesi (Fontana del Nettuno), Zooloji Müzesi, La Piccola Venezia, MAMbo – Museo d’Arte Moderna di Bologna ve San Petronio Bazilikası’nı görebilirsiniz.

2.Fiera di Bologna (Fiere District)

Bologna da nerede kalmalı
Fiera – kaynak ; flickr / Erikgo

Bologna’nın en ekonomik semti olan Fiera di Bologna, şehrin iş bölgesi olarak kabul ediliyor. Özellikle bölgedeki kongre merkezinin varlığı nedeniyle, daha çok iş amaçlı Bologna’yı ziyaret eden turistler tarafından tercih edilen bu bölge, aslında kültür gezisi için gelen turistler için de mükemmel bir yer olabilir.

Öncelikle bu bölgeden şehirdeki turistik yerlere ve tarihi şehir merkezine yürüyerek gidemeyeceğinizi unutmayın.

Ancak Bologna’da toplu taşıma oldukça gelişmiş olduğundan bu bölgeden Bologna’da dilediğiniz yere 10-15 dakika gibi kısa bir sürede gidebiliyorsunuz.

Şehir merkezi ile bu bölge arası yaklaşık 3-4 km. Bundan dolayı da tarihi merkeze nazaran çok daha uygun fiyatlı otelleri burada bulabilirsiniz.

Yerel bir iş bölgesi olduğu için Fiera di Bologna’da birçok güzel restoran ve kafe bulabilirsiniz. Özellikle, FICO World Eataly’de 45’ten fazla restoran bulabilir, İtalyan yemeklerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

En İyi Ve En Popüler Fiera di Bologna Otelleri

3.Bolognina

Bologninan bölgesi

Şehrin kuzey doğu tarafında yer alan Bolognina da, şehir merkezine 3-4 km uzaklıkta bulunuyor, fakat Fiera di Bologna kadar ucuz bir bölge değil. Tabii tarihi şehir merkezine nazaran daha uygun fiyatlı otelleri burada da bulabilirsiniz.

Bolognina ‘Küçük Bologna’ anlamına geliyor ve şehir merkezine nazaran bu bölge, çok daha farklı bir atmosfere sahip. Merkezde daha çok turistlerle iç içeyken burada turistlerden çok yerel halkla iç içe oluyorsunuz. Bu bölgede konaklamayı düşünmüyorsanız bile Bolognina’yı mutlaka görülecek yerler listenize ekleyin deriz.

Bolognina’da birçok konaklama biriminin yanı sıra harika yerel restoranları ve güzel sokak yemeği seçenekleri de bulabileceksiniz.

Bölge aynı zamanda güzel sokak sanatı ve uluslararası atmosferiyle de bilinir, fotoğraf makinenizi yanınıza aldığınızdan emin olun ve grafiti sanatının harika fotoğraflarını çekmek için meyve pazarının çevresine göz atmayı da unutmayın.

Burada ayrıca birçok kulüp ve bar ile canlı bir gece hayatı bulacaksınız. Bu yüzden hem Bologna gece hayatına yakın hem de İtalyan halkıyla iç içe olmak istiyorsanız, Bolognina’da konaklamayı düşünün derim.

En İyi ve En Popüler Bolognina Otelleri

4.Ghetto Ebraico

Ghetto Ebraico, Bologna
Ghetto Ebraico – kaynak ; flickr / Leslie Schweitzer

Yahudi gettosu olarak da adlandırılan Ghetto Ebraico, şehrin doğu kesiminde yer alır ve tarihi merkeze sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Adı sizi korkutmasın, burada Bologna’nın en havalı mağazalarını, barlarını ve restoranlarını, sokak sanatını ve çok güzel dar sokaklarını bulacaksınız.

Ghetto Ebraico’dan Piazza Maggiore’ye giden yolu takip ederseniz, birçok güzel tarihi bina, gizli kanallar ve popüler kafeler göreceksiniz. Ayrıca bu bölge, teknik olarak Bologna’nın tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna en merkezi cevaplardan bir tanesi.

Ghetto Ebraico, Bologna’nın başlıca turistik mekanlarına ulaşmak için çok elverişli bir konuma sahiptir ve başlı başına çok havalı bir atmosfer sunar. Eğer 1-2 günlük bir Bologna gezisi planlıyor ve merkezdeki turist trafiğini, pahalı mekanları ve otelleri dert etmiyorsanız bu bölgedeki otelleri de incelemeyi düşünebilirsiniz.

Ghetto Ebraico’daki En Popüler Konaklama Birimleri

Best Western Hotel San Donato – 4 Yıldız ; Bologna’nın üniversite bölgesinde yer alan bu tesisin şehir kulelerine bakan çatı terası ve barı var. Piazza Maggiore meydanı ve Neptün Çeşmesi ise otel sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Canonica Suites – 4 Yıldız – DAİRE ; Santa Maria della Vita ve Via Zamboni’ye yakın elverişli bir konumda olan bu tesis, geniş daireleriyle ailece kalınacak en ideal yer.

Residence Studio Vita – 3 Yıldız – DAİRE ; Bologna’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Piazza Maggiore meydanına 10 dakika yürüme mesafesinde orta bütçeli bir tesis.

Bologna Otel Fiyatları

Bologna, italya

İtalya’nın Roma, Venedik veya Floransa gibi diğer turistik şehirlerine göre daha uygun bir konaklama deneyimi sunan Bologna’da, otel fiyatları 55€’dan başlamakta ve 280€’nun üzerine kadar çıkabilmektedir.

Bologna’daki otellerin çok büyük bir bölümü tarihi şehir merkezinde yer alıyor. Ayrıca şehirdeki en pahalı konaklama birimleri de yine bu bölgede.

Şehir merkezinde 65-70€’nun altında bir fiyata otel bulmak pek kolay olmasa da, birkaç ay öncesinden rezervasyon yaparak bu fiyatın altında otelleri bulabilirsiniz. Tabii şehir merkezinin birkaç km dışında konaklamayı dert etmiyorsanız 50-60€’ya kadar otelleri çok rahat bulabilirsiniz.

Bologna otel rezervasyonu için Booking.com sitesindeki erken rezervasyon fırsat indirimlerine de mutlaka göz atın, özellikle 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapmayı planlıyorsanız.

En İyi Bologna Şehir Merkezi Otelleri

Bologna’nın şehir merkezi Centro Storico olarak bilinen bölge. Ancak bu bölgenin tam kalbi ise, Maggiore Meydanı. Bu yüzden düşük bütçeli bir Bologna gezisi planlamıyor ve şehrin tam merkezinde olmak istiyorsanız, Maggiore Meydanı’na mümkün olduğunca yakın bir konumda olduğunuzda emin olun.

İşte Maggiore Meydanı’na 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan en iyi Bologna Otelleri ;

PHI HOTEL BOLOGNA (Al Cappello Rosso)

★★★★

Phi Hotel, Bologna

Bologna’nın en eski butik otellerinden biri olan Phi Hotel, Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en lüks ve en merkezi cevaplardan bir tanesi. Konumu ve 9+ konuk değerlendirme puanıyla ziyaretçilerin beğenisi alan otel, Şehrin ana meydanı Piazza Maggiore’nin yanında keyifli bir konaklama sunuyor. Otelin tarihi ise 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

Tüm odalarda ücretsiz Wi-Fi ve uydu kanallı LCD TV bulunmaktadır. Her birinde çeşitli çay ve kahve seçenekleriyle su ısıtıcısı, minibar ve klima vardır. Bazı odalar sanatçılar ve sahne tasarımcıları tarafından tasarlanmıştır.

Kahvaltı, glütensiz ve organik seçenekler içeren tatlı ve tuzlu bir açık büfedir. Osteria del Cappello restoran hem öğle hem de akşam yemeklerinde açıktır ve yerel ve klasik İtalyan spesiyaliteleri hazırlamaktadır. Lobide konforlu kanepeler ve ücretsiz internet noktası bulunmaktadır.

Hotel Metropolitan

★★★★

Hotel Metropolitan, Bologna

Bologna’nın ana meydanı olan Piazza Maggiore‘ye 5 dakika yürüme mesafesinde olan HOTEL METROPOLİTAN yakınlarında şehrin en ünlü restoranlarından ve cafelerinden bazılarını bulabilirsiniz. Otel çevresindeki mekanların çoğu turistik olsa da, fiyatlar ortalamanın çok da üzerinde değil.

Bologna’nın ana alışveriş caddelerinden biri olan Via Indipendenza ise, otele sadece 2 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen otelin geniş aile odaları ve muhteşem bir terası da var.

Hotel Roma

★★★

Hotel Roma, Bologna

Bologna’nın en merkezi ve en çok rezervasyon alan otellerinden biri olan Hotel Roma, Maggiore Meydanı’na çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. 8+ konuk değerlendirme puanı ve geleneksel İtalyan dekoruyla öne çıkan otel, çok sayıda restoran ve mağazalarla çevrili.

Albergo Garisenda

★★

Albergo Garisenda

Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz, fakat kendi kategorisindeki en iyi otellerden biri olan Albergo Garisenda, bütçeli bir Bologna gezisi için en ideal otellerden biri. Şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan otelin geniş aile odaları da bulunuyor.

Bologna’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek diğer bölgeler

Yukarıdaki popüler semtler, Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplarda olsa da, alternatif olarak farklı bölgeler de var. Aşağıdaki alternatif bölgelerde de birçok farklı konaklama birimi var. Fakat bu bölgelerin tarihi şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine çok yakın olmadığını da unutmayın. Ayrıca bu bölgelerde konaklamayı tercih edecek olursanız, tercih ettiğiniz otel yakınlarında toplu taşıma araçlarının durağının olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Castiglione

Bologna, italya

Şehir merkezinin güney tarafında, 13. yüzyılda surların bir parçası olarak inşa edilen kulelerden biri olan Porta Castiglione var. Bu tarihi yapının çevresi ise,  ‘Castiglione’ bölgesi olarak biliniyor ve Bologna’da ailece konaklama için en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi.

Bu mahallenin güzel bir parçası, 26 hektarlık bir alanı kapsayan Bologna’nın en büyük parklarından biri olan Giardini Margherita’dır.

Parkta ağaçlarla çevrili bulvarlar, bir göl, bazı pazar tezgahları ve birkaç kafe bulunur, bu da burayı Bologna’da kalmak için aile dostu bir alan haline getirir.

Centro Historico ise, parka yaklaşık 25 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Quartiere Saragozza

Quartiere Saragozza, Bologna
Quartiere Saragozza – kaynak ; flickr / Margherita Caprilli

Bologna’nın bir diğer tarih dolu semti olan Quartiere Saragozza, sessiz bir yerleşim bölgesidir ve uzun bir kemerin altından geçerek ulaşılan ve tepeden panoramik bir manzara sunan Madonna di San Luca barok kilisesi ile ünlüdür.

Tarihi şehir merkezi Centro Storico’dan yaklaşık 3 km uzaklıkta olan bu bölge, şehirdeki diğer bölgelere nazaran daha ekonomik bir konaklama sunuyor.

Parkları ve keşfedilmeyi bekleyen ilgi çekici yerleri olan güzel bir aile dostu bir bölge olan Saragozza da, tıpkı Castiglione gibi daha ucuz.

Cirenaica

Cirenaica , bologna
Cirenaica – kaynak ; flickr / fabio Campo

Cirenaica nispeten küçük bir mahalle ama canlı sokak sahneleri ve sokak sanatıyla dolu. Bu bölgede daha az Bologna oteli olsa da, kiralık dairelerin yanı sıra birkaç tane de otel bulacaksınız. Bu, yerel bir deneyim yaşamak için harika bir alandır ve keşfedilecek çok sayıda kafe ve mağaza varken, şehir merkezi arabayla sadece on dakika uzaklıktadır. Bologna’da nerede kalınır ? sorusuna mükemmel bir cevap olmasa da, bütçeli ve uzun bir Bologna gezisi için bu bölgede konaklama da düşünülebilir.Booking.com

POPÜLER YAZILAR