Ana SayfaİtalyaBologna2 Günde Bologna'da Gezilecek Yerler

2 Günde Bologna’da Gezilecek Yerler

İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinin tarihi başkenti olan Bologna, gezip görülecek yerleri ve yapılacak turistik aktiviteleriyle 2-3 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz popüler şehirlerden biri. Bologna, büyük bir şehir olsa da, gezinmesi oldukça kolaydır. Tarihi binaları, kiliseleri ve Batı dünyasının en eski üniversitesi ile binlerce yıllık zengin bir mirasa sahip olan Bologna’da gezilecek yerler listesi için de iki günlük bir süre yeterli oluyor.

Bologna, Venedik, Floransa veya Roma kadar turistik bir şehir olmasa da, son zamanlarda İtalya’nın en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

İtalya’da güzel bir konuma sahip olan Bologna, Floransa’nın kuzeyinde, Venedik’in güneyinde ve Milano’nun güney doğusunda yer alır. Bu sayede, ülkenin birçok noktasından Bologna’ya ulaşım oldukça kolay ve hızlıdır.

Bologna’da Gezilecek Yerler Listesi

Bologna'da Gezilecek Yerler Haritası
Bologna’da Gezilecek Yerler Haritası – Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın

Tarih boyunca Bologna, İtalya’da önemli bir kültürel ve ekonomik merkez olarak hizmet vermiş ve sırasıyla Etrüskler, Keltler ve Romalılar tarafından yönetilmiş. Bu yüzden de şehir, çok sayıda tarihi yapıya ve kalıntılara ev sahipliği yapıyor.

Büyük bir üniversite şehri ve uzun tarihi olarak Bologna, harika kültürel mekanlara, muhteşem mimariye ve yüksek kaliteli müzelere de sahip.

Bologna gezilecek yerler listemize geçmeden önce şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında kısaca bilgi vermekte de yarar var ;

⇒Bologna’nın kalbi Centro Storico olarak bilinen Tarihi Şehir Merkezi’nde atıyor. Bu bölgede konaklayacak olursanız, Bologna’nın en önemli çekim merkezlerine bir taş atımı uzaklıkta olursunuz. Ayrıca en fazla otel, restoran, bar ve cafe seçeneği de bu bölgede bulunuyor.

Özellikle Maggiore Meydanı çevresindeki konaklama birimleri, şehirdeki en çok rezervasyon alan tesislerden oluşuyor. Bu meydan, şehirdeki hemen her turistik yere oldukça yakın. Ancak bu meydan çevresindeki oteller, şehrin diğer bölgelerindeki otellere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Şehrin tam kalbinde olmak, turistik yerlere yürüyerek gitmek ve birçok konaklama seçeneğine sahip olmak istiyorsanız otel aramaya tarihi şehir merkeziyle başlayabilirsiniz.

Otel önerisi olarak da ; Maggiore Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan 3 yıldızlı Hotel Cavour veya 4 yıldızlı NH Bologna De La Gare adlı oteli tavsiye edebiliriz.

Gelelim Bologna’da gezilecek yerler listemize ;

1.San Petronio Bazilikası

Maggiore Meydanı’nın tam merkezinde, tüm görkemiyle duran San Petronio Bazilikası, şehirdeki en önemli tarihi ve dini yapılar arasında geliyor.

Hem büyüklüğü hem de tamamlanmamış ön cephesiyle dikkat çeken gotik tasarıma sahip yapı, Bologna’nın koruyucu azizi olan Saint Petronius’a adanmış.

Aslen 1388-1479 yıllar arasında inşa edilmiş olan kilise hiçbir zaman tam anlamıyla bitirilememiş. Günümüzde de hâlâ ön cephesi tamamlanmamış bir şekilde duruyor. İç mekan, bazilikanın dış cephesine nazaran çok daha gösterişli ve süslü bir dekorasyona sahip. Ayrıca giriş ücretsiz olduğundan iç mekana da göz atabilirsiniz.

Şeffaf iç mekan, yüksek tavanlı ve vitraylı pencerelere sahip renkli ve freskli duvarlardan oluşmaktadır.

 • Ziyaret saatleri ; 07:45-18:30
 • Giriş ücretsiz

2.Asinelli ve Garisenda Kuleleri (Two Towers)

Asinelli ve Garisenda, yan yana duran ve her ikisi de önemli İtalyan ailelerinin adını taşıyan iki uzun kuledir. Asinelli 97,2 metre yüksekliğinde ve hapishane ve kale olarak kullanılıyormuş.

Garisenda ise, 48 metre yüksekliğinde ancak 3,2 metrelik bir eğime sahip olduğundan çok daha ilgi çekicidir.

Bologna’nın eşsiz manzarasını seyretmek için bu kulelerden birine çıkmayı da unutmayın.

 • Asinelli’ye çıkış ücreti 5€
 • Ziyaret saatleri ; 09:30-17:45Booking.com

3.Maggiore Meydanı

Önemli tarihi bir mekan olarak hizmet veren ve Bologna’nın tam merkezinde yer alan Maggiore Meydanı, şehrin kalbinin attığı yer. Cafeler, restoranlar ve tarihi yapılarla çevrili olan meydan yakınlarında ayrıca çok sayıda otel ve diğer konaklama birimlerini de bulabiliyorsunuz.

Bologna’daki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan meydan, ayrıca şehir turuna başlamak için de en ideal yer.

Pallazo d’Accursio, Palazzo del Podesta, Basilica di San Petronio ve Palazzo Comunale gibi Bologna gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezleri de bu meydanda bulunuyor.

Meydanın ana cazibe merkezi ise, kuzey tarafta yer alan Neptün Çeşmesi’dir.

4.Bologna Ulusal Galerisi

Bologna gezi rehberi

Eski üniversite kompleksinin sınırları içerisinde yer alan Bologna Ulusal Galerisi, 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan dönem içerisindeki birbirinden değerli resimleri sergiliyor.

Maggiore Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan galeri, Accademia Clementina ve Güzel Sanatlar Akademisi Galerisi olmak üzere iki ana bölüme ayrılıyor. İlki 13. yüzyıla ait sayısız fantastik Bizans tablosunu, ikincisi ise daha sonraki çalışmaları içeriyor. Dikkate değer eserler arasında Titian’ın ‘Good Theif’ ve Raphael’in ‘The Ecstasy of St. Cecilia’ adlı çalışması yer alıyor.

 • Giriş ücreti ; 6€, 18-25 yaş arası 2€ ve 18 yaş altı çocuklar için ise ücretsiz

5.Bologna Arkeoloji Müzesi

Mısır mezarları ve Roma kalıntılarından Bologna’nın birçok tarihi döneminin kalıntılarına kadar Arkeoloji Müzesi’ndeki koleksiyon binlerce hikayeyi gözler önüne seriyor.

Bologna’daki insanlık tarihini en başından bu müzede takip edebileceğiniz gibi, Mısır ve Yunanistan da dahil olmak üzere diğer kültürlerden antik kalıntıları da görebiliyorsunuz.

Bologna’nın en önemli meydanı olan 13. yüzyıldan kalma Piazza Maggiore’nin hemen dışında yer alan Arkeoloji Müzesi, anıtsal cephesiyle de turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca müze içerisinde 200.000’den fazla eser bulunuyor.

Palazzo Galvani adı verilen tarihi bir saray içerisinde yer alan müze, 1881 yılında ziyarete açılmış ve daha çok İtalya’nın en büyük üçüncü ve Avrupa’nın en önemlileri arasında yer alan Mısır koleksiyonuyla tanınıyor.

 • Giriş ücreti ; 6€
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri dışında haftanın her günü 09:00-18:00

6.Mercato Piazzola

Hem yerel halk hem de turistler arasında popüler bir pazar alanı olan Mercato Piazzola, özellikle Bologna anısına veya hediyelik bir şeyler satın almak isteyenlerin uğraması gereken yerlerden bir tanesi.

Şehir merkezinin kuzeyinde Piazza dell Agosto’da bulunan bu tarihi pazar, 400’ten fazla farklı tezgaha sahip. Pazarda giysi, ayakkabı, moda aksesuarı, çiçek, çömlek gibi birçok farklı şeyi bulabilirsiniz.

Atmosferiyle de turistlerin ilgisini çeken pazarda bir şeyler satın almayı planlıyorsanız pazarlık yapmayı da unutmayın.

7.San Luca Madonna Bazilikası

Santuario Madonna di San Luca (San Luca Madonna Bazilikası), şehirdeki en gösterişli mimariye sahip tarihi yapılardan bir tanesi.

Bologna’daki en eski dini yapılardan biri olan San Luca Madonna, ilk kez 1194 yılında inşa edilmiş, ancak 1765 yılına kadar inşaat tam anlamıyla bitirilebilmiş.

Bu dini yapı, şehrin ve Po Vadisinin manzarasına hakim bir tepenin üzerinde yer almakta olup, klasik iç mekanı siyah, beyaz ve kırmızı mermerden yapılmış çarpıcı zeminle vurgulanmış.

Bologna şehir merkezine yaklaşık 3.5 km uzaklıkta yer alan bu bazilika, St Luke tarafından boyanmış ve 12. yüzyılda Orta Doğu’dan Bologna’ya taşınan Meryem Ana’nın siyah bir temsilini barındırıyor.

Bazilikanın öne çıkan yeri ise, kubbesi oluyor. Bazilikanın kubbesine çıkıp 180 derecelik bir şehir manzarası seyredebiliyorsunuz.

Bazilika şehir merkezine Porta Saragozza’dan başlayarak 3,5 km boyunca uzanan ve 600’den fazla kemerli bir revakla açılan ve dünyanın en uzunu olan bir yolla bağlanır. Dilerseniz bu yolu takip ederek de bazilikaya ulaşabilirsiniz.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 07:00-18:00
 • Nasıl Gidilir ? ; Şehir merkezinden bazilikaya yürüyerek gitmek yerine, Maggiore Meydanı’ndan her 30 dakika bir hareket eden turist treni olan ‘San Luca Ekspresi’ni kullanabilirsiniz.

8.Museum for the Memory of Ustica (Ustica Anıt Müzesi)

Bologna gezi rehberi

Ünlü bir İtalyan komplosuna adanmış Ustica Anıt Müzesi‘nde trajik bir uçak kazasının enkazı sergileniyor.

Modern Sanat Galerisi’nin bir parçası olan bu müze, Ustica katliamının kurbanlarını anmak için kurulmuş. Ustica Katliamı Kurbanları Akrabaları Derneği’nin desteğiyle oluşturulan müze, 27 Haziran 2007’de, katliamın yirmi yedinci yıldönümü münasebetiyle Bologna Belediye Başkanı Sergio’nun huzurunda açılmış.

Herkesin ilgisini çekebilecek bir müze olmasa da, Modern Sanat Galerisi’ne gitmeyi planlıyorsanız, bu büzeyi de Bologna’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

9.Santo Stefano Bazilikası

Santo Stefano Bazilikası, Bologna’daki en eski dini yapılardan biri. Bazilikanın da bulunduğu sekiz binadan oluşan kompleks, Bologna’nın ilk şehitleri Aziz Vitale ve Agricola’nın kalıntılarını barındırmak için 10. ve 13. yüzyıllar arasında Benediktinler tarafından inşa edilmiş.

Santo Stefano, tek bir yapıdan oluşmuyor, Vaftizci Yahya Kilisesi, Kutsal Kabir Kilisesi ve Pilatus avlusu dahil olmak üzere birkaç farklı binaya ev sahipliği yapan bir kompleks olarak hizmet veriyor. Her kilisenin kendi karakteri, tasarımı ve sanat eseri var ve ayrıca kompleks hakkında tarihi bilgileri içeren ücretsiz göz atabileceğiniz bir müze de bulunuyor.

10.Quadrilatero

Quadrilatero – kaynak ; flickr / dave_collier

Quadrilatero olarak bilinen bu küçük bölge, pazar tezgahları, hareketli kafeleri ve bolca stoklanmış gurme şarküterileriyle dolaşmak için harika bir yer. Şehrin en hareketli bölgelerinden biri olmasının yanında, Bologna’nın en ucuz bölgelerinden biri. Hem yeme içme ve alışveriş hem de konaklama konusunda şehirdeki en uygun fiyatlı yerlerden biri olması da bu bölgenin en önemli özelliği.

Bologna’nın merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan bu küçük bölge, daha çok alışveriş sever turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yaptığı için herkesin göz atabileceği bir yer.

Bu mahalle, Ortaçağ’dan beri zanaatkarların büyük bir kısmına ev sahipliği yapmış ve bugün Bologna’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Bölgede yemek tutkunlarının ihtiyaçlarını karşılamaya hazır çok sayıda restoran ve kafe var. Alışveriş için de aynı şekilde, ekstra lüksten orta sınıfa kadar her türlü mağazayı bulabilirsiniz.

11.San Domenico Bazilikası

Bologna da gezilecek yerler blog

Bologna’nın en büyük dini yapılarından biri olan San Domenico Bazilikası, şehrin tam kalbinin attığı yer olan Maggiore Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Tarihi 13. yüzyıla uzanan San Domenico Bazilikası, adını kurucu azizi olan Guzmanlı San Domenico’dan almış. Oldukça basit ve sade bir dış cepheye sahip olmasına rağmen, iç mekan oldukça süslü ve gösterişli bir şekilde tasarlanmış. Michelangelo, Giunta Pisano ve Filippino Lippi gibi sanatçıların sanat eserlerini iç mekanda görebilirsiniz.

Bologna sanat tarihindeki en zengin dini yapılardan biri olan San Domenico Bazilikası, Dominik Rahipleri tarafından tarikatın kurucusu ve buraya gelen San Domenico di Guzman’ın kalıntılarını saklamak için inşa edilmiş. Bazilikanın ayrıca 1313 yılında Gotik tarzda dikilmiş ve 51 metre yüksekliğinde bir çan kulesi var.

 • Giriş ücretsiz
 • Bazilikayı haftanın her günü 08:30-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12.Mercato delle Erbe

Bologna’nın otantik yerel gıda pazarı olan Mercato delle Erbe de, Bologna’da gezilecek yerler listesi için önemli cazibe merkezlerinden biri.

Daha çok yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamak için tercih ettiği bu pazar, şehrin en eski sokak pazarı olarak kabul edilmesine rağmen, merkezinde meyve ve sebzelerle ve Mortadella’dan kuru makarnaya kadar her şeyin satıldığı küçük dükkanlarla, mevcut avlu benzeri pazar formuna dönüştürülmüş.

Ayrıca bu pazar yakınında çok sayıda restoran ve cafeyi de bulabilirsiniz.

13.Teatro Anatomico

Tarihi bir sarayda yer alan Teatro Anatomico (Anatomik Tiyatrosu), 1838’den beri Belediye Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Saray, Kardinal Borromeo tarafından 1562-1563 yılları arasında, üniversitenin merkezi olarak il Terribilia olarak bilinen mimar Antonio Morandi’nin projesine dayalı olarak inşa edilmiş.

Ercole Lelli’nin ünlü Spellati heykellerine ev sahipliği yapan tiyatro, 1944 yılında bombalandıktan sonra yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Tarihi dokusunu büyük oranda koruyan yapı, şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

14.Bologna Katedrali (San Pietro Metropolitan Katedrali)

Tarihi 910 yılına kadar uzanan Bologna Katedrali (San Pietro Metropolitan Katedrali), birçok değişikliğe uğrayarak günümüzdeki halini almış. 1582’de Bologna piskoposluğundaki başpiskoposun saygınlığını veren Papa Gregory XIII tarafından “Metropolitana” unvanına yükseltilen katedralin bugünkü görünümü, ilkel Roma-Gotik yapının tüm izlerinin kaybolmasına neden olan yeniden yapılandırılmasına kadar uzanmaktadır.

Katedral hazinesi, 14. yüzyıldan kalma eserlere ve büyük sanatsal ve manevi değere sahip ayin kıyafetlerine ev sahipliği yapıyor.

Soldaki yan koridorun sonundaki bir kapı, dini kutlamalarda kullanılmak üzere yüzyıllar boyunca bağışlanan sanatsal hazinelerin bir koleksiyonuna açılmaktadır. Bunlar arasında birkaç papaya ait eşyalar ve 1996 gibi yakın bir tarihte verilen görkemli bir tören haçı da yer alıyor.

 • Giriş ücretsiz
 • Haftanın her günü 07:00-19:00 saatleri arasında katedrali ziyaret edebilirsiniz.

15.Palazzo Pepoli – Museo della Storia di Bologna (Bologna Tarihi Müzesi)

Palazzo Pepoli adlı bu tarihi saray, Etrüsk Felsina’sından günümüze Bologna’nın tarihine, kültürüne ve dönüşümlerine adanmış Bologna Tarihi Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor.

Kentin ve sakinlerinin tarihi, sunumu nesneler, görüntüler ve multimedya öğelerinin bir kombinasyonu aracılığıyla gerçekleşen önemli bölümler, sembolik karakterler, anekdotlar ve çapraz temalar etrafında inşa edilmiş bir dizi sergi çekirdeği aracılığıyla anlatılıyor.

Bologna’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu müzedeki eserler ilginizi çekmese bile, müzenin bulunduğu tarihi saray mutlaka ilginizi çekecektir.

16.Bologna Üniversitesi

Batı dünyasının en eski üniversitesi olması bakımından önemli bir yere sahip olan Bologna Üniversitesi’nin bazı bölümleri günümüzde ziyaret edilebiliyor. İçeri girmeseniz bile dış mimarisiyle büyüleyen bu tarihi yapıyı kaçırmayın deriz.

Bologna Üniversitesi’nin tarihi 1088 yılına kadar uzanıyor. Üniversite çevresi tahmin edebileceğiniz üzere daha çok öğrencilerle dolu olsa da, çok sayıda turisti de görebiliyorsunuz. Burası Bologna’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler ve en önemli cazibe merkezlerinden. Ayrıca üniversitenin bazı bölümlerinde müze ve diğer ilgi çekici turistik cazibe merkezleri de var.

17.Salaborsa Kütüphanesi (Biblioteca Salaborsa)

Bolognada gezilecek yerler listesi
Salaborsa Kütüphanesi – kaynak ; flickr / antonio_trogu

Palazzo d’Accursio adlı tarihi sarayın içerisinde bulunan Biblioteca Salaborsa (Salaborsa Kütüphanesi), Maggiore Meydanı’nda, merkezi bir konumda bulunuyor. Şehirde birçok noktadan kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu kütüphane, kitaplar, gazeteler, dergiler, haritalar, videolar, ses CD’leri, CD-ROM’lar, DVD’ler gibi mevcut tüm belgeler aracılığıyla çağdaş kültürü belgelemeyi amaçlayan bir genel bilgi multimedya kütüphanesidir.

Salaborsa Kütüphanesi’ni günümüzde ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz, tabii dilerseniz içerideki kitaplara ve multimedya sunumlara da göz atabilirsiniz.

Hafta sonları kapalı olan kütüphaneyi, 13:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

18.Neptün Çeşmesi (Fountain of Neptune)

Bologna da gezilecek yerler blog
Neptün Çeşmesi – foto kaynak ; expedia.com

Nil, Amazon, Tuna ve Ganj nehirlerini temsil eden dört melek heykeliyle dikkat çeken Neptün Çeşmesi, tam olarak Maggiore Meydanı’nın karşısında yer alıyor. Şehirdeki en önemli turistik yerlerden olan bu tarihi çeşme, Bologna’nın en önemli simgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hem yerel halkın hem de turistlerin buluşma yeri olarak da kullandığı Neptün Çeşmesi, Piazza del Nettuno adlı meydanda yer alıyor.

Çeşme, Papa Pius IV’ün atanmasını kutlamak için 16. yüzyılda Flaman heykeltıraş Giambologna tarafından tasarlanmış.

Çeşmenin bulunduğu yer, Bologna’nın en kalabalık yerlerinden biri olduğu için sakin bir zamanda çeşmeyi ziyaret etmek istiyorsanız sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz.

Dip Not ; Yerli öğrencilere göre, sınavdan hemen önce çeşmenin etrafında saat yönünün tersine yürümenin iyi şans getirdiğine inanılıyor 🙂

19.Museo Ducati

Ducati Müzesi – kaynak ; flickr / michele_testini

İtalyan motosiklet tasarımcısı ve üreticisi olan Ducati’ye ait olan Museo Ducati, farklı dönemlere damgasını vuran Ducati yol motosikletleri, Ducati yarış bisikletleri ve Ducati Moments’ın zaman çizelgesi ve şirketin tarihindeki kilometre taşları olmak üzere şirketin tarihini üç farklı rota üzerinden anlatmak için tasarlanmış.

Ducati motosikletinin tarihini ve prestijini keşfedebileceğiniz bu müzede, ilk motosikletlerden günümüze kadar kullanılmış ve kullanılmakta olan motosikletleri de görebiliyorsunuz.

1926’da kurulan Ducati, radyo parçaları ve diğer elektronik ürünleri üreten küçük bir şirket olarak yola çıkmış. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Ducati, dikkatini İtalya’da ucuz ve güvenilir ulaşım talebini karşılamaya yöneltmiş. Bugün şirket, Dünya Superbike ve MotoGP şampiyonalarında düzenli olarak unvanlar kazanan yenilikçi motosikletleriyle tanınıyor.

Yarış dünyasında devrim yaratmasıyla tanınan Ducati’nin desmodromik valf sistemine ayrılmış alanı kaçırmayın. Hediyelik eşya dükkanına uğrayın ve geniş Ducati giyim ve aksesuar koleksiyonuna da mutlaka göz atın deriz.

 • Ziyaret gün ve saatleri ; Pazartesi, cuma, cumartesi ve pazar günleri 09:15-15:30 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Nasıl Gidilir ? ; Ducati Müzesi, Bologna’nın batı kesiminde Via Antonio Cavalieri Ducati üzerinde yer almaktadır. Şehrin ana tren istasyonundan kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir.

20.MAMbo – Bologna Modern Sanat Müzesi

Bologna Modern Sanat Müzesi – kaynak ; www.bolognawelcome.com

MAMbo (Museo d’Arte Moderna di Bologna), İtalya’daki en önemli modern ve çağdaş sanat müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ustica Anıt Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Bologna Modern Sanat Müzesi, şehir merkezinde eski bir fırın üzerinde bulunuyor. Müze, savaş sonrası ikinci dönemden günümüze İtalyan sanat tarihini takip ediyor ve sürekli yenileniyor.

Kalıcı koleksiyona ek olarak, önde gelen İtalyan ve yabancı sanatçılara adanmış büyük monografik sergiler de düzenleniyor. 2012’den beri MAMbo, Morandi Müzesi’nin (Museo Morandi) koleksiyonlarına da geçici olarak ev sahipliği yapıyor.

Müzede sergilenen eserler arasında Renato Guttuso, Ugo Attardi, Vanessa Beecroft, Maurizio Cattelan, Lucio Fontana, Leoncillo, Mario Merz, Zoran Mušič, Luigi Ontani, Gina Pane, Concetto Pozzati, Mimmo Rotella, Mario Schifano gibi isimlere ait eserler yer alıyor.

 • Giriş ücreti ; 6€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00-18:00

21.Bologna Portikoları

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen en yeni (2021) tarihi yapılardan biri olan Bologna Portikoları, bir dizi farklı yapının bir araya gelişmesiyle oluşan bir alan.

12. yüzyıldan kalma Portiko (Kemerli kaldırım), Bologna’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken en popüler çekim merkezlerinden biri.

22.Palazzo del Podesta

Podesta Sarayı – kaynak ; flickr / Heinz Bunse

Bologna’nın tarihi simgelerinden biri olan Palazzo del Podesta (Podesta Sarayı), 1200 yılında Bologna şehri için ilk hükümet binası olarak inşa edilmiş. Tabii yıllar içerisinde gelişip büyüyen ve yeniden inşa edilen yapıdan geriye kalan orijinal parça ise, iki yolun kesişiminde inşa edilen ve “Voltone del Podestà” olarak adlandırılan Arengo kulesidir.

Maggiore Meydanı yakınında bulunan saray, Bologna’nın turizm ofisinin yanı sıra bir dizi kültürel ve sanatsal sergiye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca yapının sütunları birbirinden farklı 3000 adet oyma rozet ile süslenmiş ve oldukça dikkat çekicidir.

 • Giriş ücretsiz (Geçici sergilere ev sahipliği yaptığı zamanlarda ise 3-5€ arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor

Bologna Kaç Günde Gezilir ?

Yukarıdaki Bologna’da gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre fazlasıyla yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız, yapılacak birçok şey ve görülecek daha farklı tarihi yapılar da bulabilirsiniz.

Bologna’da Konaklama ?

Bolognada gezilecek yerler blog

Bologna’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, aşağıdaki popüler semtlere ve semtlere özel otel önerilerine de kısaca göz atabilirsiniz.

Bologna’da kalınacak en popüler bölgeler ;

Centro Storico (Tarihi şehir merkezi) ; Bologna’nın kalbinin attığı yer tam olarak burası. Maggiore Meydanı’na da ev sahipliği yapan bu bölge, Bologna gezilecek yerler listesindeki birçok önemli cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, hem turistik yerlere kolay ulaşabilirsiniz, hem de çok sayıda cafe, restoran ve alışveriş noktalarıyla çevrili olursunuz. Bologna’yı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün konaklama için tercih ettiği bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı I Portici Hotel Bologna adlı tesisi veya biraz daha lüks bir konaklama deneyimi için de 5 yıldızlı Grand Hotel Majestic gia’ Baglioni adlı tesisi önerebiliriz.

Fiera di Bologna ; Bu bölge ise, tarihi şehir merkezine nazaran daha ekonomik bir konaklama deneyimi sunuyor. Turistik yerlere bu bölgeden de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz, fakat şehir merkezine yürüyerek gitmek pek kolay değil. Özellikle bölgedeki kongre merkezinin varlığı nedeniyle Bologna’nın iş bölgesi olarak kabul edilir. Sonuç olarak, konforlu, iş tarzı oteller çoğunlukla burada bulunur ve daha uzak konumu nedeniyle tarihi merkezden çok daha ucuzdur. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da; 3 yıldızlı Hotel Fiera Wellness & Spa veya 4 yıldızlı The Sydney Hotel‘i önerebiliriz.

Son olarak, University District bölgesine de göz atabilirsiniz. Burası daha çok Bologna öğrencilerinin zaman geçirdiği bir bölge. Bu yüzden de daha çok gece hayatıyla öne çıkıyor, tabii Bologna’da gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine de buradan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Daha detaylı bir konaklama rehberi isterseniz de Bologna’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!