Ana SayfaSırbistanBelgrad Gezi RehberiBelgrad'da Ne Yenir & Nerede Yenir ? | En Güzel 28 Lezzet

Belgrad’da Ne Yenir & Nerede Yenir ? | En Güzel 28 Lezzet

Zengin bir kültürel tarihe sahip şehirlerden biri olan Belgrad, geleneksel Sırp lezzetlerinin yanı sıra, kendine özgü lezzetleri ve Avrupa mutfağıyla gurmelerin popüler lezzet duraklarından biri olmaya devam ediyor. Belgrad’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek o kadar çok fazla lezzetten bahsetmek mümkün ki, 2-3 günlük bir şehir gezisiyle bunların hepsini denemek bile neredeyse imkansız.

Sırp mutfağı bizim mutfağımıza benzer yemeklere sahip olduğu için, Belgrad’da ne yesem, nerede yesem ? diye uzun uzun düşünmenize ya da araştırma yapmanıza gerek kalmıyor. Çünkü çoğu mekanın menüsünde mutlaka damak tadınıza uygun bir şeyler bulabiliyorsunuz. Kebap, güveç ve sarmadan tutun da baklava ve böreklere kadar pek çok ortak tat yakalamak mümkün. Bizim gibi Sırplar da çaya düşkün, tek fark şeker yerine çaya bal katıyor olmaları. Hamur işlerinde de en az bizim kadar iddialılar. Kahvaltıda börek, çörek, poğaça ya da simit olmadan yapamam diyorsanız, Belgrad’da size göre çok sayıda kahvaltı mekanı bulabilirsiniz.

Belgrad’da yeme içme konusunda belirtmek istediğimiz bir diğer ayrıntı ise, restoran ve cafelerin çok büyük bir bölümünde hala sigara içiliyor olması. Sigara içilmeyen alana otursanız bile dumandan ve kokudan kaçamıyorsunuz. Bu yüzden tercih edeceğiniz mekanın dışarıda masası varsa içeri girmeyin. Yaz ya da kış, dışarıda, temiz havada oturun. Üşümek duman altında kalmaktan çok daha iyi bir seçenek olabilir 🙂

Sırp mutfağı, hem Avrupa’da hem de dünyanın farklı yerlerinden birçok farklı kültürden etkilenmiştir. Sırbistan doğu ve batının kavşağında olduğundan, hem Orta Doğu hem de Avrupa etkileriyle şekillenen geleneksel yemekleri bulabileceksiniz.

Belgrad’da Ne Yenir ?

Belgrad’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlere geçmeden önce ; Henüz Belgrad’da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Belgrad’da nerede kalınır ? adlı yazımızı ve şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerine göz atmak ve haritalı bir gezi rotası oluşturmak için de Belgrad gezilecek yerler adlı yazımızı incelemeyi unutmayın.

İşte Belgrad’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en sevilen geleneksel lezzetler ;

1.Pljeskavica

Sırbistan’ın ulusal yemeklerinden biri olan Pljeskavica, bir çeşit ızgara köfte olarak tanımlanabilir. Belgrad’ın en sevilen lezzetlerinden biri olduğu gibi doyurucu özelliğiyle de turistlerin favorisi arasındadır.

Sırp hamburgeri olarak da bilinen bir Sırp ulusal yemeği olan Pljeskavica, kırmızı biber, tuz ve biber gibi seçilmiş çeşnilerin eklenmesiyle kıyma, domuz eti ve dana eti veya üçünün bir kombinasyonundan yapılan düz, yuvarlak bir köftedir. Bu yüzden sipariş vermeden önce köftenizin hangi etten yapıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Geleneksel olarak, et daha sonra lepinja adı verilen ve et kadar önemli olan kalın bir gözleme içine yerleştirilir. İçerisine de çoğu Sırp’ın yaptığı kaymak veya krem peynir eklemeyi düşünebilirsiniz. Köfteyle çok iyi gitmese de, bir kere de olsa deneyin deriz. Kaymakla birlikte, etin mükemmel eşlikçileri arasında ince doğranmış taze soğan, dolmalık biber veya turşu gibi salamura sebzeler bulunur. Ancak Pljeskavica çok sayıda farklı malzemeyle son derece iyi eşleştiği için olası çeşnilerin listesi uzundur.

Hazırlama sürecinde et ve yağ oranı son derece önemli olduğu için ustalaşması zor, basit bir yemektir. Lezzetli ve sulu olan pljeskavica kelimesi, alkışlamak anlamına gelen pljeskati kelimesinden gelir, çünkü bu, daha sonra her iki tarafı da tipik ızgara işaretleri ile dumanlı kahverengi bir renge dönüşecek şekilde her iki tarafı ızgara edilen köfteleri oluştururken yapılan harekettir.

 • Pljeskavica nerede yenir ? ; Pljeskavica için en popüler 3 mekan ; Loki, Cirino drvce ve Tri Sesira’dır. Bu 3 mekan ayrıca geleneksel Sırp mekanları arasında en sevilen ve en popüler olanlardır.

2.Sarma

Belgrad'da ne yenir ?

Geleneksel Türk mutfağının temel yemeklerinden biri olan sarma, yapraklarla veya yapraklı sebzelerle sımsıkı sarılmış bir iç dolgudan oluşur. Bu yemeğin çok sayıda versiyonu vardır, ancak karışım tipik olarak kıyma, pirinç veya bulgur, çeşitli otlar, çeşniler, kırmızı biber, öğütülmüş sumak veya domates sosu gibi malzemeleri bir araya getirirken, tipik ambalaj genellikle asma, lahana veya lahana turşusu yaprakları veya karalahana ve pazı gibi çeşitli yapraklı sebzelerden oluşur.

Kökleri Osmanlı İmparatorluğu’na dayanan sarma, Balkanlar, Orta Avrupa ülkeleri, Güney Kafkasya ve Ortadoğu’da da geleneksel olarak tüketilmektedir. Yemeğin yanında genellikle sade yoğurt, patates püresi ve çıtır ekmek eşlik eder.

 • Belgrad’da sarma nerede yenir ? ; Klub književnika, kesinlikle sarma için tavsiye edebileceğimiz mekandır. Fakat alternatif olarak, Tri Sesira veya To je to adlı mekanları da deneyebilirsiniz.

3.Gomboce

Gomboce veya knedle sa šljivama, başta Sırbistan ve Hırvatistan olmak üzere Balkanlar’da tüketilen erik dolgulu köftelerdir. Hamur patates, yumurta ve un ile yapılır. Patatesler kendi kabuğunda pişirilmeli, soyulmalı ve diğer malzemelerle birleştirilmeden önce püre haline getirilmelidir.

Hamur hazırlandıktan sonra yuvarlanır ve her karenin ortasına erikler yerleştirilir ve daha sonra bir hamur tatlısı haline getirilir. Bu köfteler kaynatılır, ardından en iyi deneyim için ekmek kırıntıları, şeker ve (isteğe bağlı olarak) tereyağı kombinasyonunda yuvarlanır. Çok lezzetli olduğunu söyleyemesek de, turistlerin ve yerel halkın favori lezzetlerinden biridir.

 • Nerede yenir ? ; Gomboce için en ideal ve en popüler mekan Ferdinand Knedle adlı restorandır.

4.Makovnjaca

Makowiec (Makovnjaca), haşhaş tohumu ezmesinin hamur katmanları arasına yerleştirildiği geleneksel bir kek olan haşhaş tohumu rulosunun Lehçe adıdır. Kekin lezzetini arttırmak için kuru üzüm, badem, bal ve portakal kabuğu eklenebilir. İdeal olarak, makowiec çok tatlı olmamalıdır.

Kesildiğinde, hamur ve haşhaş dolgusunun spiral şeklinde birbirine dolanmasıyla benzersiz görünümü ile karakterizedir. Makowiec servis edildiğinde genellikle pudra şekeri serpilir. Kek genellikle çay veya kahvenin yanında tüketilir ve genellikle Noel veya diğer kış tatilleri gibi şenlikler için hazırlanır.

Yıl boyunca mağazalarda bulunabilse de makowiec yapmak bir tatil aile geleneğidir. Makowiec, Orta Avrupa’da Avusturya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Romanya ve Sırbistan gibi ülkelerde de bulunabilir.

 • Nerede yemeli ? ; Belgrad’da ne yenir ? sorusuna en tatlı cevaplardan biri olan bu keki, taze olarak denemek istiyorsanız Pekara Trpković adlı fırına gidin deriz. Ayrıca Belgrad’da cafelerin çoğunda da bu keki bulabilirsiniz.

5.Prebranac

Prebranac, soğanla pişirilmiş fasulye ve Macar toz biberinin yanı sıra yağ ve sudan oluşan bir Sırp yemeğidir. Nihai sonuç, kremsi bir doku geliştiren soğan kaplı çekirdeklerle çorba gibi değil, biraz kuru olmalıdır. Başlangıçta, prebranak soğuk kış günlerinde çiftçiler tarafından yapılıyordu.

Günümüzde geleneksel olarak ana yemeklerin yanında servis edilen yemek, tek başına da tüketilebilir, tercihen yanında bir dilim çıtır ekmekle birlikte tüketilebilir.

 • Nerede yemeli ? ; Zavicaj adlı mekanı tercih edebilirsiniz.

6.Burek sa sirom (Bildiğiniz Börek)

Böreğin Türk kökenli olduğunu bizim dışımızda hemen hemen tüm Balkan ülkeleri kabul eder. Ancak Sırbistan’da yapılacan börekler bizdekilerle hemen hemen aynı görünümde olsa da, tatları biraz daha farklıdır.

İlk olarak 15. yüzyılda Niş’e getirilen börek, yuvarlak turta şeklinde hazırlanmış. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra börek Hırvatistan ve Slovenya’ya geldi. Peynirle doldurulmuş yuvarlak veya bobin şeklindeki turtayı ifade eden burek sa sirom terimi, Hırvat kültürüne (50 yılı aşkın bir süredir) o kadar işlemiştir ki, adı ne olursa olsun bir Hırvat klasiği olarak kabul edilebilir.

En önemli şey, lezzetli, doyurucu ve birçok Sırp ve Hırvat için harika bir kahvaltılık olmasıdır.

 • Nerede yemeli ? ; Pekara Trpkovic börekleri denemek için en iyi ve en popüler mekanlardan biri, kesinlikle tavsiye ederiz.

7.Urnebes

Belgrad'da ne yenir ?

Urnebes, tuzlu peynir, sarımsak, ekşi krema, közlenmiş biber, kırmızı biber, yağ ve pişmiş yumurta sarısından oluşan otantik bir Sırp ezmesidir. Geleneksel olarak çok sayıda ızgara et yemeğine eşlik eden bir garnitür olarak servis edilir, ancak aynı zamanda hamburgerlerin üst kısmı veya sos olarak da kullanılabilir.

Sırbistan’da urnebes hemen hemen her fast food standında bulunabilir. Belgrad’da fast food yemeklerini denemeyi düşünüyorsanız, urnebes eklettirdiğinizden emin olun.

8.Čorbast Pasulj

Corbast Pasulj, fasulye çorbası anlamına gelir ve bizdeki kuru fasülyenin hemen hemen aynısıdır.

Sırplara göre Corbast Pasulj, ıslatılmış fasulye, soğan, havuç, kırmızı biber, sarımsak ve defne yaprağı ile yapılan popüler bir Sırp yemeğidir. Kurutulmuş veya tütsülenmiş et ve kaburgalar, daha lezzetli hale getirmek ve yemeğe güzel kokulu, dumanlı bir aroma vermek için eklenir. Bazen domuz etinden yapılan şeyler eklendiğinden dolayı sipariş vermeden önce fasülyenizin içerisinde domuz eti olup olmadığını öğrenmenizde yarar var.

 • Nerede yemeli ; Kosmaj adlı mekanı tavsiye ederiz.

9.Podvarak

Podvarak, lahana turşusu, soğan, sarımsak ve kavrulmuş domuz veya domuz pastırması gibi etlerden oluşan bir Sırp yemeğidir. Geleneksel olarak soğuk aylarda konfor yemeği olarak hazırlanır ve tüketilir. Podvarak etsiz hazırlanırsa genellikle garnitür olarak servis edilir.

Yemeğin ertesi gün yeniden ısıtılırsa daha da lezzetli olduğu söylenir ve bazıları, bol miktarda lahana ve sarımsak nedeniyle akşamdan kalma için harika bir tedavi olduğuna inanır.

10.Leskovacki Voz

Leskovacki Voz, Belgrad’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en lezzetli ve en doyurucu yemeklerden biridir.

Sırbistan menşeli leskovački voz, aynı zamanda bir ziyafet olarak kabul edilebilecek popüler bir mangalda et yemeğidir. İşte nedeni – çeşitli et yemekleri ve garnitürlerden oluşur ve her et yemeğini bir başkası takip eder. Leskovački voz’un tipik yemekleri arasında čevapčići, pljeskavica, doldurulmuş domuz filetosu, leskovački uštipci, mućkalica ve sosisler bulunur. Tabii domuz eti olmayan versiyonları da vardır.

Yanında genellikle lepinja gözleme, gravče na tavče ve çeşitli taze salatalar bulunur.

 • Nerede yemeli ? ; Kod Leskovcanina ve Gros adlı mekanlar bu mangal yemeğini deneyebileceğiniz en iyi mekanlardır.

11.Krapfen (Krofne)

Krapfen muhtemelen ortaya çıkan ilk Avrupa tarzı çörekti ve ardından diğer ülkelerde benzer çeşitler geldi. Bu hamur işleri geleneksel olarak, içi yumuşak, hafif ve havadar kalırken, dışı altın rengi ve çıtır çıtır olana kadar derin yağda kızartılan mayalı hamurla hazırlanır.

Krapfen sade olarak hazırlanabilse de, çoğunlukla reçeller ve vanilya veya çikolatalı muhallebi ile doldurulur veya tepesinde bulunurken, üst kısım genellikle pudra şekeri ile tozlanır veya çikolata ile gezdirilir. Krapfen kelimesinin kökeni 9. yüzyıla kadar uzanır ve Almanca tarifler 14. yüzyıla kadar uzanır.

 • Nerede denemeli ? ; Krapfen adı verilen, Donutlara benzeyen bu tatlı hamur işlerini Belgrad’daki fırınlardan taze olarak satın alabilirsiniz.

12.Komplet Lepinja

Kahvaltı için Belgrad’da ne yenir ? sorusuna cevap arıyorsanız Komplet Lepinja’yı mutlaka deneyin deriz. Bu lezzet, ikiye bölünmüş, kalın krema ve üzeri yumurta ile kaplanmış geleneksel bir gözlemeden oluşur.

Besleyici ve yüksek kalorili olmasına rağmen, yemek genellikle kahvaltıda yenir ve en iyi şekilde yanında bir bardak yoğurt veya ekşi süt ile eşleştirilir. En otantik deneyim için elinizle yemeniz tavsiye edilir.

 • Nerede yenir ? ; Şehirdeki kahvaltıcılardan veya cafelerden herhangi birinde bu kahvaltılık lezzeti bulabilirsiniz.

13.Reform Torta

Belgrad'da ne yenir ?

Reform torta zengin bir Sırp çok katmanlı kekidir. Cevizli pandispanya ve kremalı çikolata dolgusundan oluşur. Pandispanya yumurta akı, şeker ve ceviz ile yapılırken dolgu çikolata, yumurta sarısı, şeker ve tereyağı karışımı ile hazırlanır.

Pastanın üstü ve yanları genellikle kalan dolgu ile dondurulurken, genellikle kekin üzerine bir garnitür olarak kıyılmış ceviz serpilir. Bu pasta, Sırbistan’daki çok sayıda şenlikli etkinlik ve kutlamanın temelini oluşturuyor ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki döneme kadar uzandığına inanılıyor.

14.Leskovacka Muckalica

Leskovacka Muckalica, Sırbistan’dan gelen geleneksel bir et yemeğidir. Izgara domuz eti (daha yağlı kesimler daha değerlidir), domuz pastırması, soğan, közlenmiş biber, domates, sarımsak, kırmızı biber tozu ve acı biber gibi tipik olarak dünkü barbeküden kalanlar gibi bir dizi malzemeyle hazırlanır. Ancak sığır etinden yapılan versiyonları da vardır.

Yemek her zaman sıcak, tercihen ev yapımı gözleme, ayvar ve taze salatalarla servis edilir ve Belgrad’da ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biridir.

15.Bela Corba

Bela Corba, Sırbistan’da popüler olan geleneksel bir çorbadır. Tavuk göğsü eti (yerel olarak belo meso), yumurta, patates, soğan, un, havuç, maydanoz ve baharatların bir kombinasyonu ile yapılır. Bazı versiyonlar, yemek servis edildiğinde tabağa eklenen bir kaşık ekşi krema da içerir.

Bu çorba geleneksel olarak ilk yemek olarak yenir, ancak yaz aylarında öğle yemeklerinde ana yemek olarak da servis edilebilir. Ana yemek olarak hazırlanırsa, yemek daha fazla patates içerecek ve genellikle yanında taze lahana salatası ile servis edilecektir.

Yemeğin adı, içeriğindeki baskın renk olan beyaza bir göndermedir. İlginç bir şekilde, çorbaya beyaz sirke eklenirse buna geleneksel bir akşamdan kalma ilacı olan kisela čorba (ekşi çorba) denir.

 • Nerede yemeli ? ; Şehirdeki geleneksel Sırp restoranlarının hemen hepsinde bu çorbayı bulabilirsiniz.

16.Karadordeva Snicla

Karadordeva snicla, kaymak ile doldurulmuş, daha sonra galeta ununa bulanmış ve kızgın yağda kızartılmış dana veya domuz pirzolasından oluşan geleneksel bir Sırp yemeğidir. Pirzola, 1956’da, daha sonra eski Yugoslavya cumhurbaşkanı Josip Broz Tito’nun kişisel şefi olacak olan şef Mića Stojanović tarafından yaratıldı. Bugün, yemek birçok geleneksel restoranın temel gıda maddesidir ve tipik olarak yanında kavrulmuş patates, limon dilimi ve tartar sosu eşlik eder.

17.Vasina Torta

Vasina torta veya Vasa’nın pastası, cevizli pandispanya tabanı, ceviz, çikolata ve portakallarla yapılan kremsi bir dolgu ve iki ilave sos olan šaum’dan (yumurta akı, şeker ve biraz şeker karışımı) oluşan Sırp mutfağının mutlak bir klasiğidir. Belgrad’da ne yenir ? sorusuna en tatlı cevaplardan biri olan bu keki şehirdeki fırınlardan taze olarak yiyebilirsiniz.

18.Ayvar (Ajvar)

Bu geleneksel biber ve patlıcan çeşnisi, tüm Balkanlar ve Doğu Avrupa’daki en popüler çeşnilerden biridir. En değerli ajvar türü genellikle sadece kırmızı biberle yapılan Makedon ayvarıdır. Kökeni sıklıkla tartışılsa da ayvar isminin Türkçede havyar anlamına gelen havyar kelimesinden geldiği söylenmektedir.

Geçmişte, Sırbistan özellikle Karadeniz’de yetiştirilen beluga (mersin balığı) havyar üretimi ile biliniyordu ve dünyanın en büyük ihracatçılarından biriydi. Daha sonra, gerçek havyar üretiminde bir düşüşle karşı karşıya kaldıktan sonra, Sırpların bunun yerine sözde “kırmızı ajvar” veya sebze havyarı sunmaya başladıkları söyleniyor.

Ajvar, kırmızı boğa boynuzu biberi, acı biber, patlıcan ve sarımsakla yapılır; hepsi kişisel zevke bağlı olarak değişken miktarlarda. Tıknaz bir macun haline getirilmeden önce, sebzeler tipik olarak bir odun ateşinde kavrulur, bu da bu tatlı ama keskin tada hoş bir duman verir ve ızgara etlere mükemmel eşlik eder.

19.Gibanica

Gibanica, Hırvatistan, Slovenya ve Makedonya gibi ülkelerde yaygın olarak görülse de esas olarak Sırbistan ile ilişkilendirilir. Yufka hamurunu (bazen mayalı hamurla değiştirilir) peynir ve yumurtadan oluşan kremsi bir kombinasyonla birleştiren geleneksel turta benzeri bir yemektir.

Bu çok yönlü turtanın en popüler versiyonu, popüler olarak užjumara olarak bilinir, yani buruşuk anlamına gelir; burada yufka hamur tabakaları, taze inek peyniri ve yumurtadan oluşan kremsi bir karışıma batırılır. Yapraklar daha sonra bir güveç şeklinde tabakalandırılır ve pişirilir.

Bu turta benzeri yemek, bölgeye ve kişisel tercihlere bağlı olarak hem tatlı hem de tuzlu olarak hazırlanabilir. Sırbistan’da gibanica genellikle yoğurtla eşleştirilir ve mükemmel bir kahvaltılık veya doyurucu bir atıştırmalık olur. Dilimlenmiş olarak servis edilir, aynı zamanda geleneksel olarak soğuk bir meze olarak tüketildiği her bayramda bir dayanak noktasıdır.

20.Leskovačka Kavurma

Bu Sırp lezzeti, yağ tamamen çıkana kadar domuz kabuklarının yavaşça kızartılmasını içeren zaman alan bir süreçte hazırlanır. Yaygın eklemeler arasında akciğerler, karaciğer, bağırsaklar ve kafanın pişirilmiş, ince doğranmış ve kızartma karışımına eklenen kısımları gibi domuz sakatatları bulunur. Fakat sığır ya da dana etinden yapılan versiyonları da vardır.

Yağ tamamen eriyip malzemeler birleştiğinde karışım süzülür ve saklanır. Geleneksel olarak daha soğuk mevsimlerde hazırlanan kavurma veya sprža, genellikle Sırbistan’ın güney bölgeleri, yani Leskovac şehri ile ilişkilendirilir.

Yemek tipik olarak ekmek ve çeşitli salamura sebzeler eşliğinde soğuk bir meze olarak servis edilir.

21.Proja / Projara

Proja, mısır unu, tuz ve su karışımından yapılan geleneksel bir Sırp mısır ekmeğidir. Bu köylü yemeğine süt, çırpılmış yumurta ve tereyağı veya sıvı yağ eklenir eklenmez, artık bir mısır ekmeği değil, kendinizi Sırbistan’ın hangi bölgesinde bulduğunuza bağlı olarak projara, projanica, razlevak veya muruzara denilen lezzetli bir turta oluyor.

Bir tavada pişirildikten sonra projara tipik olarak kareler halinde kesilir ve sıcak olarak servis edilir. Her tarafı çıtır çıtır olmalı ve biraz kuru olduğu için peynir, yoğurt, ekşi krema, fasulye (fasulye yahnisi), lahana turşusu, sarma veya çıtır çıtır ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Proja eskiden köylülerin temel gıda maddesiydi, ancak günümüzde yaygın bir günlük yemek.

22.Lenja Pita

Lenja Pita, rasına meyve dolgusu, peynir veya fındık dolgusu konulan iki kat bisküviden oluşan geleneksel bir Sırp tatlısıdır.

Hamuru yumurta, şeker, yağ, un, yoğurt ve kabartma tozundan oluşurken, meyve dolgusu elma, kiraz, yaban mersini ve benzeri orman meyveleri ile hazırlanabilir. Peynirli versiyonu da haşhaş dolgulu versiyonu gibi çok seviliyor.

Pasta geleneksel olarak dilimlenmiş ve üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilir.

23.Leskovački Roštilj

Leskovac barbeküsü, Sırbistan ve ötesinde barbekü sanatının en yüksek şekli olarak kabul edilen geleneksel bir et ızgarası yöntemini ifade eder. Yerel inanışa göre Leskovac’tan gelen tekniğin yüzlerce yıl önce Türkiye, Yunanistan ve Makedonya üzerinden Kafkasya’dan getirildiği sanılıyor.

Etin tam olarak hazırlanışı yalnızca Leskovac barbekü ustalarının bildiği bir sır olarak kalsa da, genel olarak bilinen şey, öğütülmüş karışımın geleneksel olarak kıyılmış, öğütülmüş (önce kaba ve sonra ince), terbiye edilmiş ve oturmaya bırakılmış sığır etinden oluşmasıdır.

Sığır eti en geleneksel seçim olmasına rağmen, Leskovac ızgarada domuz eti ve tavuk spesiyaliteleri de bulunur. Leskovac ızgarasında sunulan geleneksel et spesiyaliteleri arasında pljeskavica (Sırp usulü bir burger veya et köftesi), ćevapi (kebaplara benzer küçük derisiz sosisler), mućkalica (karışık et yemeği), tütsülenmiş sosisler, uštipci (köfte), askı (lambrequin’de domuz bifteği) ve diğerleri arasında şiş et de yer alır.

Leskovac barbeküsü sadece bir pişirme tekniği değil, yerel ve ulusal mutfağın, geleneğin ve kültürün önemli bir parçasıdır. Bu barbekü tarzı yıllar içinde uluslararası alanda bilinir hale geldi ve günümüzde Avrupa, ABD ve Avustralya’da birçok ülkede Leskovac tarzı barbekü spesiyaliteleri sunan restoranlar bulunabilir.

24.Svadbarski Kupus

Svadbarski kupus veya düğün lahanası, ekşi lahana, soğan, kırmızı biber, defne yaprağı, biber ve domuz eti, dana eti, kuzu eti ve domuz pastırması gibi etlerden oluşan geleneksel bir Sırp yemeğidir. Bu bileşenlerin kombinasyonu, sıcak kömürlerin üzerinde bir toprak kapta yavaşça kaynatılır.

Ne kadar uzun süre pişirilirse, özellikle ertesi gün tekrar ısıtılırsa o kadar lezzetli olacağı söylenir. Yemek genellikle düğünlerde ve benzeri büyük ziyafetlerde servis ediliyor olsa da, Belgrad’daki geleneksel Sırp restoranlarında bu yemeği bulabilirsiniz.

25.Slatko od Dunja

Bizdeki ayva tatlısına benziyor olsa da, lezzeti biraz daha farklıdır. Slatko olarak bilinen çok çeşitli geleneksel reçellere ait olan bu lezzet, küp veya rendelenmiş ayvaların su, şeker ve limon suyunun lezzetli bir karışımda pişirilmesiyle hazırlanır. Reçel zaman zaman baharat veya kıyılmış cevizle zenginleştirilir ve genellikle kavanozlarda saklanır.

Tatlı ayva, çeşitli tatlılarda kullanılabilse de, geleneksel olarak tatlı bir atıştırmalık olarak sunulur, genellikle bir tabakta ve bir bardak su veya yerel brendi eşliğinde servis edilir. Bu hoş kokulu koruma, Sırbistan ve Karadağ’da temel bir üründür.

26.Bundevara

Bundevara, rendelenmiş kabak, şeker ve tarçın veya hindistan cevizi gibi baharatlarla doldurulmuş yufka yapraklarından oluşan lezzetli bir Sırp turtasıdır. Turta ayrıca kuru üzüm ilavesiyle zenginleştirilebilir. Sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir ve tüketilmeden önce üzerine pudra şekeri serpilmesi tavsiye edilir.

27.Pazarske Mantije

Pazarske Mantije, Novi Pazar’dan gelen bir Sırp yemeğidir. Bu yemek, lezzet olarak Boşnak böreğine benziyor, ancak şekli oldukça farklıdır. Bir fırın tepsisine dizilmiş ve birlikte pişirilmiş küçük küreler şeklindedir.

Hamur önce gerilir, üzerine yağ sürülür, ardından kıyma, tuz, karabiber, soğan ve biraz yağ ile doldurulur. Doldurulduktan sonra, hamur küçük toplar halinde şekillendirilir, bir tavada düzenlenir ve ardından geleneksel olarak eski fırınlarda pişirilir ve bu da onlara benzersiz lezzet ve aroma verir.

Mantılar, bizdeki gibi genellikle üzerine yoğurt dökülür ve sıcakken yenir.

28.Pörkölt (Perkelt)

Pörkölt, Macaristan’ın ulusal yahnisi olup, adı kızartmak veya yakmak anlamına gelen pörkölni kelimesinden gelmektedir. Güveç, bol soğan, sarımsak ve kırmızı biber tozu ile kırmızı bir sosta kaynatılan sığır eti, kuzu eti, domuz eti veya tavuk gibi etlerden yapılır.

Geleneksel olarak köfte, haşlanmış patates veya makarna ile servis edilir ve bir Macar meyve brendi ile eşleştirilmesi önerilir. Pörkölt’ün tarihi, geleneksel Macar gulaşıyla yakından bağlantılıdır, çünkü her iki yemek de başlangıçta yoğun olarak toz kırmızı biber kullanan köylü yemekleri olarak hazırlanmıştır. Ayrıca, Belgrad’da ne yenir ? sorusuna en doyurucu cevaplardan biridir.

Bugün pacalpörkölt (işkembe), marhapölkört (sığır eti) ve borjupörkölt (dana eti) gibi yemekte kullanılan ana malzemeye karşılık gelen isimlerle pek çok pörkölt çeşidi vardır.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR