Ana SayfaSırbistanBelgrad Gezi RehberiBelgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

“Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım” seçenekleri arasında metro ve trenler bulunmuyor olsa da, yine de birçok farklı ulaşım seçeneği bulabiliyorsunuz. Taksi, özel transfer hizmetleri, otobüs, araç kiralama veya otel servisi merkeze gitmek için tercih edebileceğiniz seçenekler.

Hemen her havaalanında olduğu gibi merkeze ulaşım için en konforlu yol taksiler ve özel transfer hizmetleri oluyor. Tabii en pahalı seçenekler olduğundan turistler arasında pek de popüler değil.

Turistlerin en çok kullandığı ulaşım araçları Mini Bus A1 ve halk otobüsleri oluyor. Merkeze otobüslerle gitmek yaklaşık olarak 45-60 dakikayı buluyor (trafiğe bağlı olarak değişir).

Belgrad Havaalanı, Belgrad Nikola Tesla Havaalanı olarak biliniyor ve BEG olarak kısaltılıyor.

Belgrad Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Belgrad, birçok konuda olduğu gibi ulaşım konusunda da oldukça uygun fiyatlı olmaya devam ediyor. Şehir merkezine 1,3€’dan gibi bir ücrete otobüslerle ulaşım mümkün.

Ulaşım araçlarının uygun fiyatlı olduğu bu şehirde taksileri veya bir uber gibi hizmet veren ‘Bolt Uygulaması’nı kullanmayı da düşünebilirsiniz, özellikle Belgrad’ı 3-4 kişi ziyaret ediyorsanız.

1.Havaalanı Otobüsleri

Merkeze ulaşım otobüsleri tercih etmeyi düşünüyorsanız üç seçeneğinizin olduğunu unutmayın. Bunlardan birincisi A1 Mini Bus adı verilen otobüsler, ikincisi 72 nolu otobüsler ve üçüncüsü ise 607 nolu halk otobüsleri.

A1 MİNİ BUS

Gündüz 20 dakikada, gece ise 50 dakikada bir hareket eden ve 7/24 hizmet veren A1 Mini Ekspres Otobüsleri ile Belgrad’ın kalbi konumunda olan Slavija Meydanı‘na gidebilirsiniz.

Slavija Meydanı son durak ve konaklayacağınız yer şehir merkezi sınırları içerisinde ise, çok büyük bir ihtimalle buradan otelinize yürüyerek gidebilirsiniz. Yürüyerek gidemezseniz bile gideceğiniz otel, maksimum 5 dakika sürüş mesafesinde olacaktır.

Bu ekspres otobüsler, halk otobüsleri birçok durakta durmaz. Bundan dolayı da merkeze çok daha kısa sürede gidebilirsiniz.

Havaalanı şehir merkezi arası yaklaşık 20 km. A1 otobüsleriyle merkeze ulaşım için ise 30 dakika sürüyor. Bilet ücreti ise 3€’dan daha az (300 RSD).

A1 Ekspres otobüsleri Slavija Meydanı’na gitmeden önce Fontana (Novi Beograd) ve Tren İstasyonu’nda da durmaktadır.

Biletinizi otobüs içerisinden nakit ödeyerek satın alabilirsiniz.

72 NOLU OTOBÜS

Merkeze ulaşım için bir diğer otobüs seçeneği de, bir halk otobüsü olan 72 nolu otobüslerdir.

Giden yolcu salonunun bulunduğu üst kattan hareket ediyor. Gidiş salonundan çıktıktan sonra yaklaşık 50 metre sola yürüyün ve otobüs durağını göreceksiniz.

04:30 – 23:50 saatleri arasında her 20-30 dakikada bir hareket eden bu otobüslerle Belgrad’ın tarihi merkezinde, Brankov Most’ta (Sava Nehri’ni geçen köprü) inebilirsiniz. Bu duraktan tarihi şehir merkezindeki otellerin çok büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu halk otobüsleriyle merkeze yolculuk yaklaşık 50-60 dakika sürüyor. Bu otobüslerin bilet ücreti ise 150 RSD (yaklaşık 1,3€).

Bu otobüslerin son durağı ise, Belgrad gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden olan Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Zeleni Venac Meydanı adlı otobüs durağıdır.

Biletlerinizi şoförden Belgrad dinarıyla satın alabilirsiniz. Bozuk para bulundurmanızda da yarar var.

607 NOLU OTOBÜS

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan her 30 dakikada bir hareket eden ve Yeni Belgrad’a (Novi Beograd) giden 607 nolu otobüslerle de şehir merkezine ulaşım mümkün.

Ancak Yeni Kent ile Eski Kent arası biraz uzak (yaklaşık 7-8km). Bu yüzden oteliniz Yeni Belgrad’da değilse, şehir merkezine ulaşım için bu otobüsleri kullanmanızı pek tavsiye etmem. Zaten merkeze giden otobüs olduğundan dolayı da bu otobüse pek gerek kalmıyor.

Yeni Belgrad, Belgrad gezinizde mutlaka uğramak isteyebileceğiniz bir bölge. Şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin bazıları da burada bulunuyor. Bölge, cafe, restoran, bar, alışveriş mağazaları ve otellerle çok iyi şekilde donatılmış. Yani Eski Kent bölgesini aratmıyor. Ayrıca Eski Kent’e nazaran burada daha uygun fiyatlı konaklama birimleri bulabileceğinizden dolayı, Yeni Belgrad’da da konaklamayı ciddi anlamda düşünebilirsiniz.

Bu otobüsün bilet ücreti ise, eğer kartınızla kiosktan alacak olursanız 90 RSD, direkt olarak şoförden alacak olursanız 150 RSD’dir.

2.TAKSİ

Belgrad Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım seçenekleri arasında en konforlu olanlardan biri de şüphesiz taksilerdir.

Taksiler ile otelinizin kapısına kadar gidebileceğinizden dolayı, çok daha ideal bir seçenek olabilir, ancak taksilerin merkeze gitmek için en pahalı ulaşım araçlarından biri olduğunu da unutmamak gerek.

Havalimanı çıkışında sabit fiyatla taksi sipariş edebileceğiniz bir Taksi danışma masası bulunmaktadır. Buradan gideceğiniz adresi söyleyerek ödemeniz gereke ücreti öğrenebilirsiniz. Taksicilerle pazarlık yapmadan direkt olarak buradan taksinizi ayarlayacak olursanız, fazladan ücret ödeme olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz.

Taksiyle şehir merkezine 25-30 dakikada çok rahat bir şekilde gidebiliyorsunuz. Eğer havaalanı dışında taksi danışma masasından sabit ücretlerle merkeze gitmek isterseniz taksi ücreti 1800 RSD (yaklaşık 16€) olacaktır. Ancak taksiyi kendiniz ayarlayacak olursanız, 20€, belki de daha fazla ücret ödeyebilirsiniz.

3.BOLT

Belgrad’da Uber olmasa da, aynı hizmeti veren Bolt Uygulaması bulunuyor. Uber’den farklı olarak Bolt uygulamasıyla önceden merkeze gideceğiniz aracı ayarlayabiliyorsunuz.

Tıpkı taksi gibi olan bu uygulamayla şehir merkezine ulaşım da 1500 RSD (12-13€) civarındadır. Taksilerden biraz daha uygun fiyatlı olduğundan dolayı kesinlikle tavsiye ederim.

4.Özel Transfer Hizmeti

Welcome Pickups, en bilinen özel transfer hizmetidir. Bu özel karşılama hizmeti sayesinde taksi bulma veya taksiciye gideceğiniz yeri tarif etme gibi dertlerinizden kurtulabilirsiniz.

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan merkeze özel transfer ücretleri yaklaşık olarak 20€’dan başlıyor. 4 kişilik taksiler 20€ gibi bir ücret talep ederken, 8 kişilik minivanlar yaklaşık 30€ talep ediyor.

Bu özel transfer hizmetlerinin en güzel yanı ise, online olarak rezervasyon yapabiliyor olmanız. Ayrıca şoförlerin hepsi İngilizce konuşabilmekte ve uçağınız rötar yapsa bile, şoförünüz sizi bekleyecektir.

NOT ; Özel transfer hizmetini sadece online olarak satın alabilirsiniz. Welcome Pickups adı verilen özel transferi kesinlikle tavsiye ederim. Bu transfer hizmetinden yararlanacak olursanız şoförünüz sizi elinde isminizin yer aldığı bir tabelayla gelen yolcu bölümünde bekleyecek ve çok kolay bir şekilde otelinize gidebileceksiniz.

5.Otel Servisi

Belgrad’daki otellerin çok büyük bir bölümünde havaalanı servisi hizmeti bulunuyor.

Tıpkı karşılama hizmeti gibi otel servisi de sizi havaalanında bekliyor olacaktır. Ayrıca merkeze ulaşım da özel transferlerden biraz daha ucuz olabiliyor (otelinize göre değişebilir).

6.Araç Kiralama

Ofisleri Terminal 2 ve Terminal 1 giriş katındaki dış hatlar geliş alanında bulunan birçok ulusal ve uluslararası rent a car firması bulunmaktadır.

Fiyatlar, elbette, gün sayısına ve araç tipine bağlıdır. Belgrad dışında Sırbistan’da başka şehirleri de görmek istiyorsanız Belgrad Havaalanı şehir merkezi ulaşım için araç kiralama da iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca Belgrad’da otopark sorunu pek olmaz ve çoğu otelin ücretsiz özel otoparkı da vardır.

Bunun yanında Belgrad Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için konaklayacağınız otelin havaalanı servisi hizmetini de düşünebilirsiniz. Çoğu otelin havaalanından otel kapısına kadar olan transfer hizmeti bulunuyor. Çoğu otelde bu hizmet ücretli ve ücreti de yaklaşık olarak taksilerle aynı. Ancak bazı otellerin bu hizmeti ücretsiz olabiliyor. Bu yüzden karar vermeden konaklayacağınız otelin havaalanı servisi olup olmadığını mutlaka öğrenin deriz.

Son olarak, Belgrad’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, kesinlikle Eski Kent bölgesindeki tesislere göz atın derim, özellikle kısa süreli bir Belgrad gezisi planlıyorsanız. Ayrıca detaylı bir konaklama rehberi için Belgrad’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com