Ana SayfaSırbistanBelgrad Gezi RehberiBelgrad Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Belgrad Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Belgrad, Sırpça Beograd yani Beyaz Şehir. 44 kez savaşlar nedeniyle yakılıp yıkılan, son kez 1999 yılında NATO tarafından bombalanan ve her seferinde küllerinden doğan 7000 yıllık kadim bir devlet. Orta Avrupa'da geçmediği ülke, süslemediği şehir kalmayan Tuna, Slovenya'dan gelen kardeşi Sava ile Belgrad'da buluşur. Bu buluşma ise, en güzel Belgrad gezilecek yerler listesinin ana cazibe merkezi olan Kalemegdan'dan, yani Belgrad Kalesi'nden izlenir.

-

Belgrad, çoğumuzun bu zamana kadar seyahat hayallerini süsleyen, fotoğraflarına bakınca heyecanlandıran, gitmek için ölüp bittiğimiz yerlerden olmamıştır, kabul. Fakat hem vizesiz oluşu hem de bize göre hala ucuz sayılabilecek bir şehir olması, son zamanlarda Belgrad’ı Türk turistler arasında popüler bir rota yapmaya devam ediyor.

Eğer müze, saray ve kilise görme aşkıyla Belgrad’a gidiyorsanız, bu şehir sizi pek tatmin etmez. Ancak uzun yürüyüşleri, parkları, cafeleri seviyor ve gece hayatı için can atıyorsanız, Belgrad sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Belgrad, canlı gece hayatıyla da sevdirir kendini. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren partileri, kokteyl barları, happy hour’ları ve farklı zevklere hitap eden gece kulüpleriyle, sadece gece hayatı için bile Belgrad’ı ziyaret etmeye değebilir.

Belgrad, uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalmış bir şehir olduğundan, burada evinizdeymiş gibi hissedebiliyorsunuz. Tabii yüzlerce camii, hamam ve diğer Osmanlı eserlerinden sadece birkaçı günümüze kadar ulaşabilmiş, çoğu yakılıp yıkılmış. Yine de yemekler ve ortak kelimeler sayesinde kendinizi turist gibi hissetmiyorsunuz.

Belgrad gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerine geçmeden önce, Belgrad’da kaç gün kalınır ? sorusuna kısaca cevap verelim ; Belgrad için genellikle 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Ancak daha sakin ve yavaş bir gezi için 3 gün de bu şehirde konaklamayı düşünebilirsiniz. Belgrad’ın turistik yerlerini günübirlik geziler ile keşfetmek pek mümkün olmasa da, yeteri kadar zamanınız yoksa, tarihi şehir merkezi etrafındaki cazibe merkezlerini görerek de anlamlı, günübirlik bir Belgrad gezisi yapabilirsiniz.

2 Günde Belgrad’da Ne Yapılır ? – Haritalı Gezi Rotası

Belgrad gezilecek yerler haritası
Belgrad Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps‘te görmek için tıklayın

Birçok turistin yaptığı gibi siz de bu şehir için 2 günlük bir gezi planı yapacak olursanız, şehirdeki en önemli tarihi ve turistik yerleri rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Aşağıdaki Belgrad gezi haritası ile zevkinize ve şehirdeki sürenize göre bir gezi rotası oluşturabilir, ya da bizim takip ettiğimiz rotaya da göz atabilirsiniz.

1.GÜN

 • Knez Mihailova Caddesi
 • Sırbistan Ulusal Müzesi
 • Cumhuriyet Meydanı
 • Belgrad Ulusal Tiyatrosu
 • Skadarlija
 • Savamala
 • Zeleni Venac
 • Terazije (Terazi Meydanı)
 • Sırbistan Tarihi Müzesi
 • Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi
 • Aziz Mark Kilisesi
 • Taş Meydanı (Tašmajdan)

2.GÜN

 • Nikola Tesla Müzesi
 • Aziz Sava Katedrali
 • Ada Ciganlija
 • Nova Grad
 • Avala Kulesi
 • Aziz Mihail Katedrali
 • Kalemegdan
 • Ruzica Kilisesi
 • Gardos Kulesi
 • Zemun Bölgesi
 • Karlofça (Belgrad şehir merkezinin dışında. Yeteri kadar zamanınız yoksa es geçilebilir)

BU 2 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE BELGRAD’DA NEREDE KALINIR ?

Yukarıdaki 2 günlük gezi rotasında yer alan 23 cazibe merkezine göre konaklayabileceğiniz en ideal yer Savski Venac veya Stari Grad adı verilen şehir merkezinde bulunan bölgelerdir.

Bu iki bölge arasındaki tek fark, Stari Grad bölgesinin Savski Venac bölgesine nazaran biraz daha pahalı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olması. Bunun dışında 2 bölge de, Belgrad’da gezilmesi gereken yukarıdaki hemen her cazibe merkezine yakın bir konumda bulunuyor.

1.gün gezi rotasındaki cazibe merkezlerinin hemen hepsini Stari Grad’daki otellerde konaklayarak, yürüyerek keşfedebilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız Belgrad gece hayatının kalbinin attığı yerlere de yürüme mesafesinde olursunuz. Burada Belgrad’ın en ünlü lüks oteli olan 4 yıldızlı Hotel Moskva‘da konaklayabilir veya Stari Grad’daki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Savski Venac bölgesinde en popüler ve en iyi konuma sahip olan 5 yıldızlı Radisson Collection Hotel veya 4 yıldızlı Amsterdam Hotel‘e göz atabilirsiniz. Bu iki otelden çıkar çıkmaz yukarıdaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.Booking.com

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

Belgrad’da gezip görülecek yerlerden sonra yapılacak turistik aktivitelere de göz atabilirsiniz. Hatta yeteri kadar zamanınız varsa Belgrad gece hayatı için de bir plan yapabilirsiniz. Avrupa’nın en iyi gece hayatı sahnelerinden birine ev sahipliği yapan bu şehirde, Avrupa’nın önde gelen gece kulüplerini ve barlarını da bulabilirsiniz. Ayrıca Belgrad için 2 günden fazla bir süre ayırmayı planlıyorsanız, Karlofça’ya günübirlik bir gezi düzenleyebilir veya Belgrad çevresi için bir gezi planı da yapabilirsiniz.

İşte tüm detaylarıyla Belgrad gezi rehberi ve gezilecek yerler listesi ;

1.Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi

Sadece yayalara ayrılmış bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’ın en ünlü yerleri arasında geliyor.

Daha çok lüks alışveriş mağazalarıyla öne çıkan bu caddede, şehrin en popüler restoranlarından ve cafelerinden bazılarını bulabilirsiniz. Hem yerel halk hem de turistlerin favori gezi spotlarından olması da bu caddenin en dikkat çeken özelliği.

Çok sayıda neo-klasik binalara da ev sahipliği yapan cadde, Belgrad’ın ana caddesi olması bakımından da önemli bir yere sahip. Ulusal Tiyatro gibi farklı cazibe merkeziyle çevrili olan caddeden şehrin popüler gezilecek noktalarına da yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Sephora, Zara ve Gap gibi dünyaca ünlü lüks mağazalara ev sahipliği yapan cadde, Belgrad’ın en pahalı noktalarından biri olarak biliniyor. Alışveriş için olmasa da güzel bir atmosfere sahip olan bu caddeye, akşam yürüyüşleri için göz atabilirsiniz.

2.Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırp tarihi ve sanatına odaklanmış olan Sırbistan Ulusal Müzesi‘nde sergilenen koleksiyon ülkenin tarihini ve sanatsal gelişimini vurgulayan eserlerden oluşuyor. Ayrıca uluslararası çalışmaları içeren bir Avrupa resim sergisine de ev sahipliği yapıyor.

Orta Çağ ve Rönesans’tan 20. yüzyıla kadar Sırp ve Avrupa sanatının birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan müze, 1903 yılında açılmış ve birçok kez kapanıp tekrar açılmak durumunda kalmış. Son olarak 15 yıllık bir restorasyon sürecinin ardından 2018 yılında kapılarını aralayan müze, açıldığı günden günümüze Belgrad’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Yugoslavya Krallığı’nın en ünlü heykeltıraşı Hırvat Ivan Meštrović‘in çalışmaları, Roma döneminden kalma Sırbistan’dan çıkarılan arkeolojik hazineler ve 20. yüzyıl Yugoslav sanatına adanmış kapsamlı galeriler kaçırılmaması gereken eser ve bölümlerden bazıları. Stevan Aleksić’e ait 1902 tarihinde yapılmış Burning of Saint Sava’s Relics adlı eser de müzenin en önemli ve en çok ilgiyi gören resmidir.

Giriş ücreti ; 300 RSD (yaklaşık 3$) – Pazar günleri her yaştan ziyaretçiye ücretsiz.
Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Perşembe ve cumartesi günleri 12:00-20:00, diğer günler ise 10:00-18:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.
Adres ; Trg republike 1a, Stari grad, 11000
Nasıl gidilir ? ; Müze, tam olarak şehir merkezinde bulunuyor. Belgrad gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezinden yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz. Müzeye 24, 26, 27, 27E, 31, 32E nolu otobüslerle veya tramvaylarla ‘Trg Republike’ istasyonuna gelerek de müzeye ulaşabilirsiniz.

3.Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı

Belgrad’ın merkezi buluşma yeri olarak bilinen, şehir merkezinin kalbindeki Cumhuriyet Meydanı, Belgrad’ın en önemli turistik çekim merkezlerinden biri. Çok sayıda tarihi ve görkemli binaya ev sahipliği yapan meydan şehirdeki en çok fotoğraflanan yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Belgrad’ın en ünlü ve en popüler mekanlarından bazılarını da bu meydan çevresinde bulabiliyorsunuz. Ayrıca meydan yakınlarında çok sayıda bar da bulunuyor.

Knez Mihailova Caddesi’nin güney ucunda, Sırbistan Ulusal Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Cumhuriyet Meydanı, İtalyan heykeltıraş Enrico Pazzi tarafından tasarlanan Prens Mihailo Anıtı’na ve Ulusal Tiyatro’ya da ev sahipliği yapıyor.

4.Belgrad Ulusal Tiyatrosu

Belgrad Ulusal Tiyatrosu

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Belgrad Ulusal Tiyatrosu, ister konserlere isterseniz de turlara katılarak görülecek cazibe merkezlerinden biri. Konser ve etkinlik fiyatları ciddi anlamda ucuz olabiliyor. 8-10€ gibi bir ücrete ön koltuklara yakın yerlerden bilet satın alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra tiyatroyu ve sahne arkasını kapsayan tur paketleri de bulunuyor. Tur paketleriyle tiyatronun birçok yerini görebileceğiniz gibi, sahne arkasının nasıl bir yer olduğunu da görebiliyorsunuz.

1869 yılında açılmış olan tiyatro, 700 kişilik ana sahne ve 300 kişilik Rasa Plaovic sahnesi olarak bilinen iki oditoryumda opera, drama ve bale prodüksiyonları sunuyor. Avrupa’nın birçok tiyatrosuna göre de buradaki konser ve etkinlik programları oldukça uygun. Ayrıca tiyatro binasında bir de müze ve kafeterya bulunuyor. Müzedeki eserler daha çok antika eserlerden oluşuyor olsa da, çoğu zaman geçici sergiye de ev sahipliği yapıyor.

 • Gösteri biletlerini online olarak veya tiyatrodan alabilirsiniz.
 • Bilet fiyatları ; 5-12$ arasında değişiyor.

5.Skadarlija

Skadarlija - Belgrad Gezi Rehberi
Skadarlija

1800’lerden beri Belgrad’ın en sevilen bölgelerinden biri olmaya devam eden Skadarlija, Paris‘teki Montmartre Tepesi’nin (Bölgesinin) bir benzeri diyebiliriz. Çok sayıda sokak sanatçılarına, müzisyenlerine ve cafeye ev sahipliği yapan bölge ayrıca Belgrad’daki en ucuz restoranlardan bazılarını bulabileceğiniz yer.

Şehir merkezindeki güzel konumu sayesinde, birçok turistik yerden bu renkli mahalleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Belgrad’ın Bohem Mahallesi olarak da bilinen Skadarlija, şehrin en eski ve en saygın restoranlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Sırp yemeklerini deneyebileceğiniz çok sayıda mekana ev sahipliği yapan bölge, arnavut kaldırımlı sokakları, küçük hediyelik eşya mağazaları ile sıkılmadan birkaç saatinizi geçirebileceğiniz bir yer.

Özellikle akşam yemeği için buraya mutlaka uğrayın. Canlı müzik yapan gruplar eşliğinde şehirdeki en lezzetli yemeklerin keyfini çıkarın.

6.Savamala

Savamala

Belgrad’da gece hayatının kalbi olan Savamala bölgesi, Sava Nehri’nin doğu kıyısında yer alıyor. Belgrad’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak da bilinen bu semtin öne çıkan özelliği ise çok sayıda grafitiye ev sahipliği yapıyor olması. Ayrıca bölge, şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğundan gecenin geç saatlerinde şehir merkezinden Savamala bölgesine ulaşım oldukça kolay oluyor.

Gece hayatı için olmasa dahi tarihi binalarıyla ve sokak sanatıyla ilginizi çekecek Savamala bölgesini de Belgrad’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

7.Zeleni Venac

Belgrad Gezilecek Yerler
Zeleni Venac

Farmer’s market olarak da bilinen Zeleni Venac, Belgrad’daki en popüler pazarlardan biri. Aynı isimdeki bir semtte, şehir merkezine yakın bir konumda bulunan bu pazar daha çok yerli halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olarak biliniyor olsa da turistler arasında da oldukça popüler pazarlardan biri.

1847’den beri hizmet veren Zeleni Venac, ayrıca şehirdeki en uygun fiyatlı pazarlardan biri. Yaklaşık 10-15 yıl önce restore edilen metal bir gölgelik altında çok sayıda sebze ve meyve tüccarına ev sahipliği yapan pazar, Belgrad’ın yerel hayatını en iyi deneyimleyebileceğiniz yer olarak da bilinir.

8.Terazije (Terazi Meydanı)

Terazije (Terazi Meydanı) ve çeşmesi – Kaynak ; flickr / IC – Photo

Cumhuriyet Meydanı kadar ünlü meydanlardan biri olan Terazi Meydanı, adını 1840’lı yıllarda Osmanlılar tarafından inşa edilen su kulesinden alıyor.

Yukarıda Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak önerdiğimiz 4 yıldızlı ‘Hotel Moskva’ bu meydanda kaçırılmaması gereken mimari yapılardan biri. Günümüzde şehirdeki en lüks otellerden biri olmasının yanı sıra, en çok rezervasyon alan otellerden biri olan Hotel Moskva Brad Pitt ve Maksim Gorki gibi ünlü isimleri ağırlamasıyla nam salmış.

Ayrıca bu meydan çevresinde de Belgrad’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek birbirinden lezzetli yemekleri bulabileceğiniz mekanlar var. Bunun yanında birçok turistik yerden bu meydana yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

9.Sırbistan Tarihi Müzesi (Historical Museum of Serbia)

Belgrad Gezi Rehberi
Sırbistan Tarihi Müzesi (Historical Museum of Serbia) – Kaynak ; flickr / Fred Romero

Belgrad gezilecek yerler arasında en ilgi gören müzelerden biri olan Sırbistan Tarihi Müzesi, 1963 yılında kapılarını aralamış ve o günden günümüze ziyaretçileri ulusal tarihi mirasla tanıştırmaya devam ediyor.

Müze, Sırp tarihinin maddi kanıtlarını toplar, inceler ve profesyonel ve bilimsel olarak işler. Aynı zamanda müze koleksiyonlarını korur, derler ve halka açık hale getirilebilecek bilgi ve belgeleri toplar.

Müze, sergileri aracılığıyla sorumlu ve profesyonel bir şekilde, Sırbistan’ın tarihi ve Sırp halkının yanı sıra Orta Çağ’dan modern zamanlara kadar Sırp topraklarında yaşayan diğer halklar ve kültürler hakkındaki bilgileri ifade etmekte ve yorumlamaktadır.

Sırbistan Tarihi Müzesi, Sırbistan tarihi için önemli olan sanatsal ve tarihi eserlerden de sorumlu. Bunlar arasında Orta Çağ’ın sonlarına ait silahlar ve askeri teçhizat, üniformalar, bayraklar, anıtlar, önemli kişiler ve olaylarla ilgili anı eşyaları, haritalar ve atlaslar, toplu üretilen teknik malzemeler, pullar, posterler, fotoğraflar ve tarihi kartpostallar yer alıyor.

Sırbistan tarihine merakı olan sanat ve tarih severlerin sıkılmadan 1-2 saatini geçirebileceği oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan bu müze de, Belgrad’daki popüler gezi duraklarından.

 • Giriş ücreti ; 250 RSD
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi kapalı. Diğer günler 12:00-20:00

10.Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası

Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası

Daha çok fotojenik mimari yapısıyla ilgi gören Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası, özellikle akşam saatlerinde güzel bir görüntüye sahne oluyor. Burası daha önce Yugoslavya Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyormuş. Günümüzde ise Sırbistan parlementosuna ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüzde Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası ziyaretçiye kapalı. Ancak dış mimarisine göz atmak için göz atabileceğiniz bir cazibe merkezi diyebilirim.

11.Aziz Mark Ortodoks Kilisesi

Belgrade Gezilecek Yerler
Aziz Mark Ortodoks Kilisesi

Belgrad’ın en turistik cazibe merkezlerinden biri olan Taş Meydan Parkı‘nda bulunan Aziz Mark Ortodoks Kilisesi hem dış cephe mimarisi hem de iç mekan süslemeleri ve dekorasyonu ile Belgrad’da görülmesi gereken yerler arasında.

Krstić kardeşler tarafından Sırp-Bizans tarzında inşa edilmiş olan kilisenin inşaatı, 1940 yılında tamamlanmış. Sırbistan’ın en büyük kiliselerinden biri olan Aziz Mark Ortodoks Kilisesi, 1835 yılından kalma daha eski bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş.

Kilisenin dış cephe inşaatı çalışmaları her ne kadar 1940 yılında tamamlanmış olsa da, iç mekandaki çalışmalar bir türlü tamamlanamamış. Mahzen üzerindeki çalışmalar bile 2007 yılında başlamış.

Günümüzde ziyarete ve ibadete açık olan kilisenin içini ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

12.Taş Meydan

Belgrad Gezi Rehberi
Taş Meydan – Kaynak ; flickr.com

Taş Meydan’ın tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. O dönemde şehirdeki önemli yapıların inşası için kullanılacak olan taşların çıkarıldığı bir ocak olarak kullanılıyormuş. Aziz Mark Ortodoks Kilisesi’ne de ev sahipliği yapan Taş Meydan, Belgrad’ın Osmanlı topraklarına katıldığı dönemden itibaren bu isimle anılmaya başlanmış.

Şehrin turist trafiğinden biraz uzaklaşmak için ziyaret edebileceğiniz bu güzel park içerisinde bir de stadyum bulunuyor.

Çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz bir parkura da ev sahipliği yapan Taş Meydan, Belgrad gezilecek yerler listesinde olması gereken en popüler çekim merkezlerinden biri.

13.Nikola Tesla Müzesi

Belgrad Gezi Rehberi
Nikola Tesla Müzesi

Belgrad’da çocuklarla gezilecek en güzel yerler arasında olan Nikola Tesla Müzesi, büyük fizikçi, mucit ve elektrik mühendisi ve Sırp ulusal kahramanı olan Nikola Tesla anısına kurulmuş bir müze.

Müzede, ünlü fizikçiye ait birbirinden farklı eserler ve çalışmalar sergileniyor. Özellikle çocukların ilgisini çeken bir müze olarak biliniyor olsa da her yaştan ziyaretçiye hitap eden bir müze diyebilirim.

Elektriğin kablosuz olarak taşınması projesiyle tanınan Nikola Tesla, bilim dünyasına kazandırdığı çalışmalar ve başarılar ile Sırbistan halkı tarafından bir kahraman olarak da anılıyor.

Müzedeki sergi iki ana bölümden oluşuyor ; Birincisi, Tesla’nın hayatının ve seyahatlerinin daha net bir resmini çizmek için kişisel efektler, fotoğraflar ve yazışmalar sağlayan bir sergi. İkincisi ise 500.000 voltta deşarj üreten bir indüksiyon bobini ile etkileşimli bir sergidir. Müzeyi rehberler eşliğinde geziyor, hem Nikola Tesla’nın hayatı hakkında hem de çalışmaları hakkında bilgiler veriliyor.

 • Giriş ücreti ; 500 RSD
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

14.Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Belgrad’da görülecek yerler arasında önemli bir paya sahip olan Aziz Sava Katedrali, şehrin olmazsa olmaz tarihi yerleri arasında yer alıyor.

Görkemli yapısı ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken Aziz Sava Katedrali, Balkan bölgesindeki en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci Ortodoks Kilisesi olma ünvanına sahip.

Vračar platosunun yukarısında güzel ve kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan bu dini yapı, Osmanlı Sadrazamı Sinan Paşa’nın 1594 Sırp ayaklanması sırasında Aziz Sava’nın kalıntılarını yaktığı yere inşa edilmiş.

1935 yılında inşaatına başlanan yapı 1989 yılında tamamlanarak ibadete açılmış. Katedral inşaatında en dikkat çeken şey ise, katedral kubbesinin zeminde inşa edilerek yukarı kaldırılmış olması. 4 bin tonluk bu kubbenin o dönemin şartlarına göre yapıya yerleştirilmesi, büyük bir mimari başarı olarak kabul ediliyor.

Aziz Sava Katedrali’ni hem gündüz hem de mümkünse akşam saatlerinde ziyaret edin. Bu mimari yapı Belgrad’ın en çok fotoğraflanan yapıları arasında. Ayrıca katedral akşam saatlerinde çok daha güzel bir görüntüye sahne oluyor.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

15.Ada Ciganlija

Belgrad Gezilecek Yerler Blog
Ada Ciganlija
Belgrad Gezilecek Yerler
Ada Ciganlija

Ada Ciganlija şehrin ortasında olmasına rağmen doğaya bırakılmış ve hâlâ olgun karaağaç ve meşe ormanlarıyla kaplı. Yaz aylarında burası gölde jogging yapan, kürek çeken ve kano yapan, golf, tenis, basketbol oynayan ya da sadece yeşilliklerin tadını çıkaran yerel halk ve turistlerle dolu. Ancak asıl ilgi çekici olan, “Belgrad’ın Sahili” olarak bilinen, barlar ve restoranlarla dolu çakıllı plajdır.

Bir nehir adası olan Ada Ciganlija, daha çok genç turistlerin tercih ettiği eğlence merkezlerinden biri olarak biliniyor olsa da, burada hemen her yaşta ziyaretçiyi görebilirsiniz. Ayrıca plaj alanı çocuklu ailelerin de serinlemek için tercih ettiği bir yer.

Ada Ciganlija, ayrıca Belgrad’ın gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapan bölgelerinden biri olarak da biliniyor. Bir bira bahçesine de ev sahipliği yapan bu nehir adası yazın Belgrad’ı ziyaret eden her turistin mutlaka listesine eklemesi gereken bir yer.

16.Nova Grad

Nova Grad

Nova Grad (Yeni Belgrad), şehirdeki en popüler bölgelerden biri olarak bilinir ve Belgrad gezilecek yerler listesine eklenebilecek birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Savalama bölgesinden Savski Most Köprüsü’nü geçerek ulaşabileceğiniz bu bölge, daha çok iş merkezleri ve AVM’ler ile dolu bir yer. Sava Nehri’ne uzanan güzel bir yürüyüş yoluna sahip olan bu bölgede çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunmuyor. Ancak şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, Belgrad’ın diğer yüzünü görmek için bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Nova Grad, ayrıca Belgrad’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden. Çünkü bu bölge, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Eğer aileniz ile Belgrad’ı ziyaret ediyor ve ekonomik bir otel veya daire arıyorsanız Nova Grad adı verilen bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

17.Avala Kulesi

Avala Kulesi

Balkanlardaki en yüksek yapı olarak bilinen Avala Kulesi Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerinden. Belgrad şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunan bu kuleye, toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık yarım saatte ulaşabiliyorsunuz.

1965 yılında inşa edilmiş olan kule 1999 yılında Belgrad’ın bombalanması sırasında yıkılmış olsa da, 2006 yılında yeniden inşasına başlanmış ve inşaat çalışmaları 2010 yılında tamamlanarak ziyarete açılmış. Günümüzde kulenin gözlem güvertesinden Belgrad’ın panoramik manzarasını seyredebilir, cafesinde bir şeyler içebilirsiniz.

Avala Kulesi’ne Belgrad’da yeteri kadar zamanınız yoksa gitmeyin deriz. Çünkü yolculuk git gel 1 saatten fazla sürüyor. Ayrıca kulenin etrafında görebileceğiniz başka bir turistik yer de bulunmuyor.

 • Giriş ücreti ; 300 RSD
 • Ziyaret saatleri ; Kış aylarında 09:00-16:00, yaz aylarında 09:00-20:00

18.St Michael’s Cathedral

Belgrad Gezi Rehberi
St Michael’s Cathedral

Hem kaleye hem de Prenses Ljubica’nın Konutu‘na yürüme mesafesinde olan Belgrad’ın Neoklasik tarzdaki bu güzel katedralinin tarihi 1830 yılına kadar uzanıyor. Katedral, 14. yüzyıl kralı ve Aziz Stefan Uroš V’in kalıntılarını ve 1800’lerde Sırp dilinde reform yapan Vuk Karadžić gibi ulusal kahramanların mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Aziz Mihail Katedrali olarak da bilinen bu dini yapı, şehir merkezinde, diğer cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor.

19.Kalemegdan

Kalemegdan

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde bir tepe üzerinde yer alan Kalemegdan, Belgrad’da en güzel manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri. Belgrad Kalesi’nin de yer aldığı bir alanda bulunan Kalemegdan, Belgrad’da gezilecek noktalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü burada, Belgrad Kalesi’nin dışında daha birçok tarihi yapıyı ve turistik cazibe merkezini görebiliyorsunuz.

Belgrad Kalesi’ne giriş çıkışı sağlayan kapılardan birinin adı Stambol Kapija yani İstanbul Kapısı. Surlarla çevrili alana bu kapıdan giriliyor. Saat kulesini geçince, karşınıza “Mora Fatihi” olarak bilinen Damat Ali Paşa’nın türbesi çıkıyor. Burada, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın 1578’de yaptırdığı bir de çeşme bulunuyor.

Osmanlı egemenliği döneminde adını almış olan bu alan şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor. Knez Mihailova Caddesi’nin sonunda yer alan Kalemegdan’a şehirdeki diğer cazibe merkezlerinden de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

20.Ruzica Kilisesi

Ruzica Kilisesi

Belgrad Kalesi’nin kuzeydoğu duvarlarının hemen karşısında yer alan Ruzica Kilisesi, Kalemegdan’ın hemen yanında yer alıyor.

Kilisenin tarihi aslında 15. yüzyılın ilk yıllarına kadar uzanıyor. Ancak Osmanlı İmparatorluğu 1521’de Belgrad’ı fethettikten sonra kiliseyi yıktırmış ve günümüzdeki mevcut bina ise 19. yüzyılda inşa edilmiş. I. Dünya Savaşı sonrasında restore edilerek günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuş olan kilisenin tam olarak ne zaman inşa edildiği ile ilgili net bir bilgi de bulunmuyor.

İç mekan çok dikkat çekici olmasa da, sarmaşıklarla kaplanmış dış mekan görülmeye değer.

21.Zemun Bölgesi

Zemun Bölgesi

Belgrad’ın güneyinde yer alan şehirdeki en hareketli bölgelerden biri olan Zemun bölgesi, ev sahipliği yaptığı tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle Belgrad’da görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Tuna nehri boyunca uzanan, farklı dokusuyla dikkat çeken Zemun, yemyeşil park ve bahçeleri, muhteşem manzarası ve çok sayıda cafe, bar ve restoranıyla ilgi görüyor. Nehrin diğer tarafında bulunan bu bölgeye toplu taşıma araçlarıyla da rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Belgrad’da gün batımını izlemek için en güzel yerlerden biri olarak bilinen Zemun bölgesinin, sokak aralarında yürüyüş yapıp, yerel pazarlarına girerek Belgrad’ı tam yerinde keşfedebilirsiniz.

Nehir boyunca güzel ve manzaralı bir yürüyüş yoluna da ev sahipliği yapan bu bölgede çok sayıda balık restoranı da bulunuyor. Hem yeme içme hem de alışveriş için uğrayabileceğiniz gezi duraklarından. Zemun bölgesi, ayrıca Belgrad’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri. Eğer Belgrad’da gece hayatı için bir plan yapıyorsanız bu bölgede çok sayıda bar ve gece kulübü bulabileceğinizi unutmayın. Ayrıca bölge, Belgrad’daki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan yerlerden biri.

22.Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi)

Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi)

Zemun bölgesinin en önemli tarihi yapılarından biri olan Gardos Kulesi, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemlerinden kalma bir anıt. Kule, 1896’da Pannonian Ovası’ndaki 1.000 yıllık Macar yerleşimini kutlamak amacıyla inşa edildiği için Milenyum Kulesi olarak da biliniyor.

Eklektik bir tasarıma sahip olan Gardos Kulesi, bir Orta Çağ kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Kule içerisinde Zemun bölgesi hakkında bilgileri sunan küçük bir sergi alanı bulunuyor. Ayrıca kulenin zirvesine çıkarak şehir manzarasını seyretmek Belgrad’da yapılacak şeyler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Daha Başka Belgrad’da Nereler Gezilir ?

Şehirde yukarıdaki turistik çekim merkezlerini gördükten sonra hâlâ zamanınız kalırsa Belgrad gezilecek yerler listesine eklenebilecek aşağıdaki cazibe merkezlerine de göz atabilirsiniz.

23.Prenses Ljubica’nın Konağı

Belgrad gezilecek yerler blog
Prenses Ljubica’nın Konağı – kaynak ; flickr / jason

Tarihi 1830 yılına kadar uzanan Prenses Ljubica’nın Konağı, Prens Miloš Obrenović’in ilk saltanatından kurtulmuş nadir yapılardan biri.

Dış mimarisinin yanı sıra iç mekanda yer alan birbirinden değerli eserleriyle ilgi çeken yapıyı günümüzde ziyaret edebiliyorsunuz.

Kalıcı sergi, bir zamanlar Belgrad’ın burjuva ve kraliyet ailelerinin sahip olduğu çeşitli evlerden bir araya getirilmiş otantik dönem öğeleriyle zengin bir şekilde yenilenmiş bir dizi odadan oluşuyor.

24.Belgrad Askeri Müzesi

Belgrad Askeri Müzesi

Kalemegdan bölgesindeki en ilgi çekici müzelerden biri olan Askeri Müzesi, devre dışı bırakılmış mayınları, Alman panzerlerini ve torpidoları, silah mevzilerinde yer alan antika topları görebileceğiniz popüler müzelerden biri. Bunların hepsi, 1878’den beri kalede bulunan askeri müzeye ait.

Galerilerde, 2.000 yıldan daha eski miğferler ve bıçaklarla Antik Yunan ve Romalılara kadar uzanan bir silah koleksiyonu da yer alıyor.

Ortaçağlardan beri hem Balkanlar’da hem de Batı Avrupa’da dövülmüş eldivenler ve diğer zırhlar, kalkanlar, baltalar, kılıçlar da var.

Modern zamanlara geçerken müze daha hassas konuları ele alıyor ve ele geçirilen bir Humvee ve sözde misket bombası parçaları da dahil olmak üzere 1999’dan kalma bazı NATO ekipmanlarını sergiliyor.

 • Giriş ücreti ; 350 RSD
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:00

25.Yugoslav Tarihi Müzesi (Museum of Yugoslav History)

Yugoslav Tarihi Müzesi – kaynak ; flickr / Jorge Lascar

Yugoslav tarihi hakkında detaylı bir koleksiyona ev sahipliği yapan Yugoslav Tarihi Müzesi, bir Başkanlık kütüphanesine eşdeğer ve 1953’ten 1980’e kadar Tito’nun yönetimi sırasında topladığı tüm hediyeleri sergiliyor.

Müze günümüzde toplamda 200.000’den fazla esere ev sahipliği yapıyor ve İkinci Dünya Savaşı’ndan 1990’lara kadar var olan ülkenin kapsamlı bir resmini sunuyor.

Üç ayrı binadan oluşan Yugoslav Tarihi Müzesi, eski Yugoslav devletine ilgi duyan ziyaretçilerin mutlaka listesine ekleyebileceği cazibe merkezlerinden biri.

Bu arada, bitişikteki 25 Mayıs müzesinde geçici sergiler ve özel etkinlikler düzenlenirken, Eski Müze, Tito’ya çeşitli yabancı devlet adamları, devlet adamları ve ziyaret heyetleri tarafından yıllar içinde verilen baş döndürücü hediyeler dizisine ev sahipliği yapmakta ve bir tür mini-masaüstü görevi görmektedir.

 • Giriş ücreti ; 250 RSD
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri dışında 10:00-16:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

26.Havacılık Müzesi (Aeronautical Museum)

Havacılık Müzesi (Aeronautical Museum)

Belgrad’ın havacılık müzesi, şehrin havaalanının yanında, 1989’dan kalma çarpıcı bir jeodezik cam binada yer alıyor.

Zeleni Venac’taki istasyondan 72 nolu otobüse binerek ulaşabileceğiniz müzede, Sırp ordusuna ait 200’den fazla uçağın yanı sıra özel koleksiyoncular ve kulüpler bulunuyor.

Bunlar Tiger Moth, Yugoslav Zmaj Fizir ve Sovyet Polikarpov gibi çift kanatlılardan İkinci Dünya Savaşı Messerschmitt ve Spitfire savaşçılarına ve Lockheed Lightning gibi bombardıman uçaklarına kadar uzanıyor. Bir F-117 ve bir MQ-1 Predator insansız hava aracının enkazı da dahil olmak üzere 1999’daki NATO bombalama harekatından daha yeni eserler de var.

27.Rajko Mitić Stadyumu

Belgrad Gezi Rehberi
Rajko Mitić Stadyumu – kaynak ; flickr / balkan photos

Kızılyıldız Stadı Rajko Mitić Stadyumu ya da Marakana olarak da bilinen Rajko Mitić Stadyumu, Crvena zvezda’ın maçlarını oynadığı stadyumdur. 60.000 kişilik olan bu stadyum, 1960-1963 yılları arasında inşa edilmiş.

Günümüzde stadyumda maç izlemek pek kolay olmasa da, stadyumu turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Futbola merakınız varsa Rajko Mitić Stadyumu’nu da listenize ekleyebilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler listesine eklenebilecek alternatif cazibe merkezleri

Belgrad’da 3 gün ya da daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, yukarıdaki turistik cazibe merkezlerine alternatif olabilecek aşağıdaki listeye de göz atabilirsiniz. Bu çekim merkezleri, yukarıdakiler kadar popüler yerler olmasa da, Belgrad’da yeteri kadar zamanınız varsa göz atmaya değecektir.

28.Jevremovac Botanik Parkı

Jevremovac Botanik Parkı

Hareketli şehir merkezinde huzurlu bir vaha olan Jevremovac Botanik Parkı, Belgrad kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşıp dinlenebileceğiniz en popüler gezi duraklarından biri.

Jevremovac Botanik Bahçesi’nde mutlaka görmeniz gereken farklı bitki türlerinin bulunduğu bazı güzel seralar vardır. Örneğin, çöl bitkileri ve tropik bitkiler için kurulmuş seralara göz attığınızdan emin olun.

Palilula’daki Stari Grad’ın biraz dışında yer alan bu botanik parkı, Tropikal bitkiler, eğrelti otları ve sulu meyveler içeren muhteşem bir seranın yanı sıra bol yürüyüş yollarına sahip ormanlık bir alana sahip.

29.Bajloni Market

Bajloni Market

Bu pazarın resmi adı Skadarska ama kimse böyle anmıyor. İnsanlar, Belgrad’ın dünyadaki itibarını parlatan bir girişimci olan Bajloni’nin adını taşıyor. Skadarska Sokağı, Dzordza Vasingtona Sokağı ve Drinciceva Sokağı arasında sıkışmış, eski bir bataklık üzerine kurulmuş olan Bajloni pazarı, yaklaşık 100 yıldır Belgradlılar ve misafirlerine yiyecek sağlıyor.

Tarihi Dorćol semtinde, Skadarlija’nın hemen altında yer alan asırlık Bajloni, taze organik meyve ve sebzeler, peynir, balık ve et ile giysiden kozmetiğe kadar her şeyin satıldığı stantlarla Belgrad’ın en iyi açık hava pazarlarından biridir. Adını, 2. Dünya Savaşı’ndan önce burada bir bira fabrikası bulunan Çek Bajloni ailesinden almıştır.

30.Çağdaş Sanat Müzesi

Çağdaş Sanat Müzesi – kaynak ; msub.ord.rs

Çağdaş Sanat Müzesi Binası, Yeni Belgrad’da, Sava Nehri’nin sol kıyısında, Belgrad Kalesi’nin karşısında kolay ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor. Ayrıca müze tüm yıl boyunca büyük bir turist kitlesini çeken Belgrad’ın en iyi müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Eşsiz iç tasarım konsepti ve diğer yandan çevreyle bağlantısı, temel müzecilik gereksinimlerini karşılayan özgün bir çözümü temsil ediyor. Bina, dünya çapında müze mimarisinin ilginç bir örneğidir. 20. yüzyılın en önemli Yugoslav heykeltıraşlarının eserlerinin bulunduğu bir heykel parkı ile çevrilidir.

Binanın ana hacmi, kesik açılı altı küpten oluşan polimorf bir kristaldir. Cephe ağırlıklı olarak beyaz mermer paneller ve kısmen camla kaplı olup, eğimli çatı yüzeyi camla kaplanmıştır.

İç mekan, işlevselliği ve ferahlığı ile karakterizedir. Dikey bölmeler ve koridorlar olmadan benzersiz ve özel olarak düzenlenmiş bir iç mekan, merdivenler, asansör ve hidrolik platformlarla birbirine bağlanan beş sergi katına bölünmüştür.

Adeta iç içe geçen bu katlar, farklı yüksekliklerdeki mekânları bir bütün halinde birleştirmeye yaramıştır. Bu çözüm, ziyaretçilerin alt katlardaki sergileri üst katlardan birden çok açıdan görmelerini ve en üst katlara minimum eforla ulaşmalarını mümkün kıldı. İç mekanın toplam alanı 5.055 metrekaredir.

31.Bayraklı Camii

Bayraklı Camii

Bayraklı Camii, Dorćol semtindeki Gospodar Jevremova Caddesi üzerinde bulunan bir camidir. 1575 civarında inşa edilmiş ve Sırbistan’ın Osmanlı yönetimi altında var olan 273 camiden Belgrad’da kalan tek camidir.

1717 ile 1739 arasındaki Avusturya işgali sırasında Roma Katolik Kilisesi’ne dönüştürüldü; ancak daha sonra Osmanlılar Belgrad’ı geri aldıktan sonra eski işlevine geri döndü. Kosova’daki ayaklanmalar sırasında Sırp kiliselerinin yakılmasına tepki olarak 18 Mart 2004’te ateşe verilen cami, ağır hasar görmüş olsa da, restore edilerek günümüzdeki halini almıştır.

32.Church of the Holy Great-Martyr Dimitrije Solunski

Church of the Holy Great-Martyr Dimitrije Solunski – kaynak ; deviantart-inayatshah

Kutsal Büyük Şehit Dimitrije Solunski Kilisesi 1874 ile 1878 yılları arasında inşa edilmiş ve Petrovic ailelerinin hamisi şehit Aziz Demetrius’a adanmıştır.

Kilise, Neo-Bizatin tarzında tasarlanmıştır. İkonostasisi, Paul Simic’in son eseridir ve 1874 yılında klasisizm tarzında yapılmıştır. Harris Şapeli olarak da bilinen kilise, önde gelen Sırp mimar Svetozar Ivackovic tarafından yapılmış önemli bir mimari ve sanatsal anıttır. Şapel, Millennium Tower ve eski bir mezarlığın yakınında, Gardoš Tepesi’nin üzerinde duruyor.

33.Orthodox Church of The Ascension (Vaznesenjska Kilisesi)

Orthodox Church of The Ascension (Vaznesenjska Kilisesi)

Belgrad’daki Yükseliş Kilisesi, Rab’bin Yükselişine adanmış bir Sırp ortodoks kilisesidir ve Admirala Geprata 19’da yer almaktadır.

Ortodoks Yükseliş Kilisesi, Sırp ortaçağ kutsal mimarisinin üslup özelliklerine sahip Romantizm tarzında 1863 yılında inşa edilmiştir ve eski Sırp manastırlarından, çoğunlukla Ravanica manastırından esinlenmiştir. Yükseliş Kilisesi’nin inşaat projesi Pavle Stanišić ve Jovan Ristić’e emanet edilirken, 1881 yılına ait ikonostalar Stevan Todorović’in eseridir.

Kilise avlusunda iki kilise evi ve bir çan kulesi yer almaktadır. Bugün bu çan kulesinde, Belgrad kiliselerinin çanları arasında en önemli tarihi kalıntı olarak kabul edilen eski Saborna kilisesinin çanı da dahil olmak üzere, farklı büyüklük ve düzende 5 çan bulunmaktadır.

Kilise, şehrin zengin mahallesi olarak bilinen bölümünde inşa edilmiştir, bu nedenle hazinede saklanan çok sayıda değerli hediye vardır. Hediyeler arasında, bilinmeyen bir yerel yazara ait İsa ile Bakire’nin simgesi, Aziz Demetrius’un simgesi, gümüş çerçeveli birkaç Rus simgesi, çok sayıda kuyumcu eseri ve eski kitaplar bulunmaktadır.

34.Ada Köprüsü

Ada Köprüsü

Ada Köprüsü, Sırbistan’ın Belgrad kentinde Sava nehri üzerinde asılı bir asma köprüdür. Köprü, Čukarica ve Yeni Belgrad belediyelerini birbirine bağlayan Ada Ciganlija adasının ucundan geçiyor. Köprü direği, büyük miktarlarda betonla güçlendirilmiş ve daha güçlü temeller sağlamak için biraz büyütülmüş olan adanın ucunda yer almaktadır. İnşaat 2008 yılında başladı ve köprü 1 Ocak 2012’de açıldı.

Belgrad’ın silüetini sonsuza dek değiştiren yapı, 376m, 338m ve 250m’lik ayrı açıklıkları ve yaklaşık 200m yüksekliğiyle dünyanın en büyük tek direkli asma köprüsüdür.

Başlangıçta şehir planlamacıları tarafından 1923’te tasavvur edilen köprü, şimdi üç araç şeridi, bir tramvay yolu ve bir yaya/bisiklet yolu ile trafiği şehir merkezinden yönlendirmeye yardımcı olacak, şehrin yeni Şehir İçi Yarı Çevre Yolu’nun merkezini oluşturacak.

35.Branko Köprüsü

Branko Köprüsü

Bu köprü, 16 Aralık 1934’te açılan ve 1941’de havaya uçurulan eski zincirli Kral I. Aleksandar köprüsünün yerine 1957’de inşa edildi.

Yeni köprü aslında selefinin direklerinin alt kısımlarını (Ivan Meštrović tarafından Sırp-Bizans tarzında dekore edilmiş) iki ikincil açıklığı için dış kısıtlamalar olarak kullanıyor. Her iki yönde üçer şeritli bölünmüş yola sahiptir ve her yön için iki ayrı konstrüksiyondan oluşmaktadır.

Brankova caddesinin bir uzantısı olan bu köprü, Sava nehrini geçerek Eski Belgrad’ın merkezini Yeni Belgrad’a bağlar. Komünist dönemde burası resmi olarak “Kardeşlik ve Birlik Köprüsü” olarak adlandırıldı, ancak yerel halk bu adı hiçbir zaman tam olarak benimsemedi ve Yugoslavya’nın dağılmasından sonra kaldırıldı.

36.Hotel Moskva

Hotel Moskva

Terazi Meydanı’nda yer alan Hotel Moskva, Belgrad’ın en görkemli mimari yapısına sahip binalardan biri. Günümüzde bir otel olarak hizmet veren bu binanın içerisine giremiyorsunuz, tabii Hostel Moskva’da konaklamıyorsanız. Ancak dışarıdan da görülmeye değer bu otele mutlaka göz atın deriz.

4 yıldızlı Hotel Moskva, ayrıca Belgrad’ın en çok tercih edilen otellerinden biri. Konum olarak şehrin kalbinde yer alan bu otele göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

37.Yugoslav Ordusu Karargahının Harabeleri

Yugoslav Ordusu Karargahının Harabeleri – kaynak ; flickr / felipe_tofani

Yugoslav Ordusu Karargahının kalıntıları, Belgrad’da merkezi bir konumda, Merkez Tren İstasyonu’na yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

20. ve 21. yüzyılın zorluklarının izleri Belgrad’dan büyük ölçüde silinmişken, aynı şeyi eski Ordu Karargahı binası için söyleyemezsiniz.

NATO, artık operasyonel bir komuta üssü olmadığı için bu binayı her şeyden çok sembolik önemi nedeniyle birkaç kez bombaladı. Bombalamalar sona erdiğinde, bina tamir edilemeyecek kadar ağır hasar gördü ve 1999’dan beri bu şekilde kaldı ve görünürde herhangi bir değişiklik planı yapılmadı.

38.Saat Kulesi (Sahat Kula)

Saat Kulesi (Sahat Kula)

Belgrad Kalesi’nde, 18. yüzyılda inşa edilen ve yıkılan imparatorluklara ve acımasız savaşlara rağmen hala dimdik duran bu güzel saat kulesine, şehrin birçok noktasından yürüyerek gidebilirsiniz.

18. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir ve o zamanlar Avrupa mimarisinde önde gelen hareket olan barok unsurlarla karakterize edilmiştir. Belgrad Sahat Kulesi 27.5 metre yüksekliğinde olup, merkezi mekanizma ve ağırlıkların yanı sıra iki gonga sahip olan saat, kurmalar arası yaklaşık bir hafta çalışabilmektedir. Sahat Kulesi bir bütün olarak orijinal haliyle korunmuştur, ancak saat mekanizması 2002 yılında yenilenmiştir ve şu anda modern prensiplerde çalışmaktadır.

39.Belgrade Western Gate (Belgrad Batı Kapısı – Genex Kulesi)

Belgrade Western Gate (Belgrad Batı Kapısı – Genex Kulesi)

Bir taç olarak bir restoranla kapatılan birbirine bağlı birkaç kule tarafından oluşturulan devasa bir portal olan Belgrad Batı Kapısı, Genex Kulesi olarak da biliniyor.

1977’de hem ticari hem de konut alanı olarak inşa edilmiş ve iki gökdelen arasında bölünmüştür. Kuleler, köşeli brütalist tarzın örnekleridir ve bir bilimkurgu distopyasından koparılmış bir şeye benzemezler. İki kuleden daha kısa olanı (26 kat yüksekliğinde) aslında diğer ofis alanlarının yanı sıra Genex şirket ofislerine ev sahipliği yaparken, boşluğun hemen karşısında yerleşim alanı için ayrılmış daha uzun bir kule (30 kat yüksekliğinde) bulunuyor.

Belgrade Western Gate (Belgrad Batı Kapısı – Genex Kulesi) – kaynak ; flickr / felipe_tofani

Kule çifti, yalnızca insanların yapılar arasında seyahat etmesine izin vermekle kalmayıp, aynı zamanda Belgrad’ın bazı muhteşem manzaralarını da sağlayan iki katlı bir yaya köprüsü ile birbirine bağlanmıştır.

Belgrad Gezilecek Yerler (Akşamları)

Belgrad’da hava karardıktan sonra yapılacak birçok turistik aktivite bulabilirsiniz. Özellikle gece hayatı için bir planınız varsa, şehirdeki birbirinden ünlü barlarda veya gece kulüplerinde eğlenme imkanına sahipsiniz. Avrupa’nın birçok şehrine nazaran daha hareketli bir gece hayatı deneyimi sunan Belgrad’da akşam saatlerinde yapılacak en güzel şeyler ;

Skadarlija bölgesine uğrayın

Belgrad da görülmesi gereken yerler
Skadarlija – kaynak ; flickr / Fred Romero

Skadarlija, özellikle hava karardıktan sonra hareketleniyor. Çok sayıda canlı müzik mekanlarına ev sahipliği yapan bu mahallede, şehrin önde gelen restoranlarını, barlarını ve gece kulüplerini de bulabilirsiniz. Ayrıca akşam saatlerinde güzel fotoğraf kareleri yakalamak istiyorsanız, Skadarlija, mutlaka gidilecek yerler arasındadır.

Pub Crawl Turlarına katılın

kaynak ; flickr / Alf Igel

Belgrad’da diğer gezginlerle tanışmak ve şehri çok daha yakından tanımak istiyorsanız Pub Crawl Turlarına (Bar Bar gezme) mutlaka katılın. 3 saat boyunca rehberiniz sizi iki harika bara götürecek ve ayrıca yerel ünlülerin nerede takıldığını size gösterecek. Son durak ise, sabahlara kadar dans edebileceğiniz Belgrad’ın en ünlü gece kulüplerinden biri olacak.

Knez Mihailova Caddesi’nde insanları izleyin

Belgradda görülmesi gereken yerler blog
Knez Mihailova Caddesi – kaynak ; flickr / jbdodane

Daha önce bahsettiğimiz, Belgrad gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri olan Knez Mihailova Caddesi, akşam saatlerinde de oldukça hareketli oluyor.

Cadde, şehir merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda olduğundan akşam gezintisine çıkmak için en ideal yerlerden. Cadde üzerinde birçok ilgi çekici bina, restoran ve birkaç bar da bulabilirsiniz.

Casa Nova’da akşam yemeği

Casa Nova, Belgrad’daki en iyi ve en popüler restoranlardan biri. Tarihi Dorćol bölgesinde yer alan Casa Nova, şehrin en kaliteli restoranı olduğundan fiyatlar diğer mekanlara nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat bütçe konusunda rahatsanız, Casa Nova’da en romantik akşam yemeklerinden birini yiyebilirsiniz.

Biftek tartar, profiterol ve sığır etli Sicilya çarkı gibi lezzetler içeren Fransız-İtalyan menüsüne sahip olan mekanda akşam yemeği için de önceden rezervasyon yaptırdığınızdan emin olun.

Özel Nehir gezisine çıkın

Belgrad’da akşamları yapılacak en güzel şeylerden biri de nehir gezisine çıkmak. Bu özel nehir turlarıyla Kalemegdan dahil, şehrin birçok önemli noktasını görebiliyorsunuz. Ayrıca özel tekne gezileri Belgrad’da yapılacak en romantik şeylerden biri. Yeteri kadar bütçeniz varsa akşam yemeğinin dahil olduğu tekne gezilerini tercih edin deriz.

Belgrad’da Ne Yenir ?

Sırplar, yemeğe olan sevgileriyle tanınırlar ve yemek yemek veya yemek hazırlamak Sırpların en zevk aldığı şeylerden biri olarak bilinir. Bu yüzden de Sırbistan’ın hemen her şehrinde her damak zevkine uygun lezzetler bulmak da mümkün.

Belgrad’da denenmesi gereken en popüler lezzetler ise ;

Sarma

Sarma, muhtemelen her Sırp’ın en iyi ve kesinlikle en sevdiği yemeklerden biri. Türk mutfağına yakın olduğu için Türk turistlerin de en çok tercih ettiği lezzetlerden. Orijinal Sarma, lahana turşusu, kıyma ve pirinçle hazırlanır, ancak bunun birkaç çeşidi vardır ve asma yaprağı veya kıyılmış balık eti ile hazırlanabilir, tıpkı bizde olduğu gibi.

Kökleri Osmanlı’ya dayanan sarma, Balkanlar, Orta Avrupa ülkeleri, Güney Kafkaslar ve Ortadoğu’da da geleneksel olarak tüketilmektedir. Genelde doyurucu bir akşam yemeği olarak tüketilse de, öğle yemeği için de tercih edilebilir.

Etli sarmaların çoğu kuzu eti veya sığır etinden yapılıyor olsa da, domuz etinden yapılan versiyonları da var. Bu yüzden etli bir sarma sipariş ederken hangi etin kullanıldığını da öğrenmek isteyebilirsiniz.

 • Nerede yenir ? ; Klub književnika adlı Sırp restoranı sarmaları deneyebileceğiniz en popüler mekan.

Cevapi

Balkan ülkelerinin en popüler kebaplarından biri. Bosna-Hersek ve Sırbistan’da ulusal yemek sayılan cevapi de, kebaplarla arası iyi olanların mutlaka denemesi gereken lezzetlerden.

Börek

Hem kıymalısını hem de peynirlisini deneyebileceğiniz birçok Börekçiyi Belgrad’da bulabilirsiniz. Daha çok kahvaltı için tercih edilse de gün içinde de denenebilir.

 • Nerede yemeli ? ; Pekara Trpković – Dušanovac adlı fırında taze ve sıcak olarak yemenizi tavsiye ederim.

Karacorceva Şnitsla

Sırp devrimci Karađorđe’nin adını taşıyan bir Sırp pirzola yemeğidir. Genellikle dana etinden yapılıyor olsa da, domuz etinden yapılan çeşitleri de var. Bu yüzden sipariş verirken pirzolanızın hangi etten yapıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bugün, yemek birçok geleneksel restoranda temel bir besindir ve tipik olarak yanında kavrulmuş patates, limon dilimi ve tartar sosu eşlik eder.

 • Nerede yenir ? ; Bu et yemeğini deneyebileceğiniz en ünlü ve en kaliteli mekanlardan biri Kovac’tır. Alternatif olarak Tri Sesira adlı mekana göz atabilirsiniz.

Pljeskavica

Bir hamburger eti olan Pljeskavica, Belgrad’da denenmesi gereken en popüler et yemeklerinden biri. Genel olarak dana eti veya sığır etinden yapılıyor, ancak domuz etinden yapılan versiyonları da var. Bu yüzden sipariş vermeden önce hangi etin kullanıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Sırp hamburgeri olarak da bilinen bir Sırp ulusal yemeği olan Pljeskavica, kıyılmış sığır eti, domuz eti ve dana etinden veya kırmızı biber, tuz ve biber gibi seçilmiş baharatların eklenmesiyle üçünün birleşiminden yapılan yassı, yuvarlak bir köftedir. ve bazı durumlarda, ince kıyılmış soğan ve sarımsakta eklenebilir.

Nerede yenir ? ; Sokak yemeği olarak da satıldığından Belgrad’daki seyyar büfelerde deneyebilirsiniz. Restoranda denemek isterseniz de Loki veya Cirino Drvce adlı mekânı tercih edebilirsiniz.

Belgrad Otel Tavsiyeleri

Yukarıdaki Belgrad gezilecek yerler haritasına göre konaklayabileceğiniz en ideal bölge Savski Venac ve Stari Grad bölgeleridir. Bu iki bölge şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yaptığı gibi her bütçeye ve zevke uygun çok çeşitli otellere sahip.

Belgrad şehir merkezinde otel tavsiyesi olarak da ;

Square Nine Hotel Belgrade – 5 yıldız

Square Nine Hotel Belgrade

Belgrad’ın tam merkezinde, şehirde görülecek yerlere oldukça yakın bir konumda bulunan bu ultra lüks otel, en çok rezervasyon alan tesislerden biri. Knez Mihailova alışveriş caddesine 3 dakika yürüme mesafesindeki otel, geniş aile odaları, fitness merkezi ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla hizmet veriyor.

Hotel Majestic – 4 yıldız

Hotel Majestic

Knez Mihailova alışveriş caddesine 250 metre uzaklıkta yer alan bu şehir merkezi oteli, 1936 yılında inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veriyor. Orta Çağ’dan kalma Belgrad Kalesi’ne ev sahipliği yapan Kalemegdan Park’a 500 metre mesafededir. Belgrad’ın eski Bohem Bölgesi Skadarlija’ya yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir. Ana Otobüs Terminali yaklaşık 2 km, Nikola Tesla Havaalanı ise 20 km uzaklıktadır.

Belgrad gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha çok sayıda cazibe merkezinden bahsedebiliriz. Ancak bu şehir için 2 günlük bir gezi rehberi planı yapıyorsanız, ilk olarak şehrin en popüler bu 27 cazibe merkezini görün deriz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Belgrad yakınında gezilecek yerler için de zaman ayırabilirsiniz. Belgrad çevresinde de çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezleri bulunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER