Belgrad Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Beyaz Şehir olarak da anılan Sırbistan’ın başkenti ve en turistik şehri olan Belgrad, Avrupa’daki ekonomik tatil destinasyonlarından biri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yere kurulmuş, Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu güzel şehir, yemyeşil coğrafyası, tarihi dokusu, birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan Avrupa’nın en bilindik müzeleri ve canlı gece hayatı ile eşsiz bir deneyim sunuyor. 

Belgrad gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerine geçmeden önce, Belgrad’da kaç gün kalınır ? sorusuna cevap verelim ; Belgrad için genellikle 2 günlük bir gezi planı yeterli oluyor. Ancak daha sakin ve yavaş bir gezi için birçok turistin yaptığı gibi 3 gün de bu şehirde konaklayabilirsiniz. Belgrad’ın turistik yerlerini günübirlik geziler ile keşfetmek pek mümkün olmasa da, yeteri kadar zamanınız yoksa, tarihi şehir merkezi etrafındaki cazibe merkezlerini görerek de anlamlı bir Belgrad gezisi yapabilirsiniz.

2 Günde Belgrad’da Ne Yapılır ? – Haritalı Gezi Rotası

Birçok turistin yaptığı gibi siz de bu şehir için 2 günlük bir gezi planı yapacak olursanız, şehirdeki en önemli tarihi ve turistik yerleri rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Aşağıdaki Belgrad gezi haritası ile zevkinize ve şehirdeki sürenize göre bir gezi rotası oluşturabilir, yada bizim takip ettiğimiz rotaya da göz atabilirsiniz.

1.GÜN

Belgrad Gezilecek Yerler Haritası
Belgrad Gezilecek Yerler Haritası – haritayı google maps’te açmak için tıklayın

 • Knez Mihailova Caddesi
 • Sırbistan Ulusal Müzesi
 • Cumhuriyet Meydanı
 • Belgrad Ulusal Tiyatrosu
 • Skadarlija
 • Savamala
 • Zeleni Venac
 • Terazije (Terazi Meydanı)
 • Sırbistan Tarihi Müzesi
 • Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi
 • Aziz Mark Kilisesi
 • Taş Meydanı (Tašmajdan)

2.GÜN

 • Nikola Tesla Müzesi
 • Aziz Sava Katedrali
 • Ada Ciganlija
 • Nova Grad
 • Avala Kulesi
 • Aziz Mihail Katedrali
 • Kalemegdan
 • Ruzica Kilisesi
 • Gardos Kulesi
 • Zemun Bölgesi
 • Karlofça (Belgrad şehir merkezinin dışında. Yeteri kadar zamanınız yoksa es geçilebilir)

PEKİ BU 2 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE NEREDE KONAKLAMALI ? 

Yukarıdaki 2 günlük gezi rotasında yer alan 23 cazibe merkezine göre konaklayabileceğiniz en ideal yer Savski Venac veya Stari Grad adı verilen şehir merkezinde bulunan bölgelerdir. Bu iki bölge arasındaki tek fark, Stari Grad bölgesinin Savski Venac bölgesine nazaran biraz daha pahalı konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bunun dışında 2 bölge de, Belgrad’da gezilmesi gereken yukarıdaki hemen her cazibe merkezine yakın bir konumda bulunuyor.

1.gün gezi rotasındaki cazibe merkezlerinin hemen hepsini Stari Grad’daki otellerde konaklayarak, yürüyerek keşfedebilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız Belgrad gece hayatının kalbinin attığı yerlere de yürüme mesafesinde olursunuz. Burada Belgrad’ın en ünlü lüks oteli olan 4 yıldızlı Hotel Moskva‘da konaklayabilir veya Stari Grad’daki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Savski Venac bölgesinde en popüler ve en iyi konuma sahip olan 5 yıldızlı Radisson Collection Hotel veya 4 yıldızlı Amsterdam Hotel‘e göz atabilirsiniz. Bu iki otelden çıkar çıkmaz yukarıdaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi

Belgrad’da gezip görülecek yerlerden sonra yapılacak turistik aktivitelere de göz atabilirsiniz. Özellikle Belgrad gece hayatı için bir plan yapılabilir. Avrupa’nın en iyi gece hayatı sahnelerinden birine ev sahipliği yapan bu şehirde, Avrupa’nın önde gelen gece kulüplerini ve barlarını da bulabilirsiniz. Ayrıca Belgrad için 2 günden fazla bir süre ayırmayı planlıyorsanız, Karlofça’ya günübirlik bir gezi düzenleyebilir veya Belgrad çevresi için bir gezi planı yapabilirsiniz.

1.Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi – Kaynak ; flickr / Jorge Lascar

Sadece yayalara ayrılmış bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’ın en ünlü yerlerinden biri. Daha çok lüks alışveriş mağazaları öne çıkan bu caddede, şehrin en popüler restoranlarından ve cafelerinden bazılarını da bulabilirsiniz. Hem yerel halk hem de turistlerin favori gezi spotlarından olması da bu caddenin en dikkat çeken özelliği.

Çok sayıda neo-klasik binalara da ev sahipliği yapan cadde, Belgrad’ın ana caddesi olması bakımından da önemli bir yere sahip. Ulusal Tiyatro gibi birçok cazibe merkeziyle çevrili olan caddeden şehrin popüler gezilecek noktalarına da yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Sephora, Zara ve Gap gibi dünyaca ünlü lüks mağazalara ev sahipliği yapan cadde, Belgrad’ın en pahalı noktalarından biri olarak biliniyor. Alışveriş için olmasa da güzel bir atmosfere sahip olan bu caddeye, akşam yürüyüşleri için göz atabilirsiniz. 

2.Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi – Kaynak ; flickr / onliy-point-five

Sırp tarihi ve sanatına odaklanmış olan Sırbistan Ulusal Müzesi‘nde sergilenen koleksiyon ülkenin tarihini ve sanatsal gelişimini vurgulayan eserlerden oluşuyor. Ayrıca uluslararası çalışmaları içeren bir Avrupa resim sergisine de ev sahipliği yapıyor.

Orta Çağ ve Rönesans’tan 20. yüzyıla kadar Sırp ve Avrupa sanatının birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapan müze, 1903 yılında açılmış ve birçok kez kapanıp tekrar açılmak durumunda kalmış. Son olarak 15 yıllık bir restorasyon sürecinin ardından 2018 yılında kapılarını aralayan müze, açıldığı günden günümüze Belgrad’ın en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. 

Yugoslavya Krallığı’nın en ünlü heykeltıraşı Hırvat Ivan Meštrović‘in çalışmaları, Roma döneminden kalma Sırbistan’dan çıkarılan arkeolojik hazineler ve 20. yüzyıl Yugoslav sanatına adanmış kapsamlı galeriler kaçırılmaması gereken eser ve bölümlerden bazıları. Stevan Aleksić‘e ait 1902 tarihinde yapılmış Burning of Saint Sava’s Relics adlı eser de müzenin en önemli ve en çok ilgiyi gören resmidir.

3.Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı - Belgrad gezilecek yerler
Cumhuriyet Meydanı – Kaynak ; flickr / Branko Brkovic

Belgrad’ın merkezi buluşma yeri olarak bilinen, şehir merkezinin kalbindeki Cumhuriyet Meydanı, Belgrad’ın en önemli turistik çekim merkezlerinden biri. Çok sayıda tarihi ve görkemli binaya ev sahipliği yapan meydan şehirdeki en çok fotoğraflanan yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Belgrad’ın en ünlü ve en popüler mekanlarından bazılarını da bu meydan çevresinde bulabiliyorsunuz. Ayrıca meydan yakınlarında çok sayıda bar da bulunuyor. 

Knez Mihailova Caddesi’nin güney ucunda, Sırbistan Ulusal Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Cumhuriyet Meydanı, İtalyan heykeltıraş Enrico Pazzi tarafından tasarlanan Prens Mihailo Anıtı‘na ve Ulusal Tiyatro’ya da ev sahipliği yapıyor. 

4.Belgrad Ulusal Tiyatrosu

Belgrad da gezilecek yerler
Belgrad Ulusal Tiyatrosu – Kaynak ; flickr / Jonathan Davis

Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Belgrad Ulusal Tiyatrosu, ister konserlere isterseniz de turlara katılarak görülecek cazibe merkezlerinden biri. Konser ve etkinlik fiyatları ciddi anlamda ucuz olabiliyor. 8-10€ gibi bir ücrete ön koltuklara yakın yerlerden bilet satın alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra tiyatroyu ve sahne arkasını kapsayan tur paketleri de bulunuyor. Tur paketleriyle tiyatronun birçok yerini görebileceğiniz gibi, sahne arkasının nasıl bir yer olduğunu da görebiliyorsunuz.

1869 yılında açılmış olan tiyatro, 700 kişilik ana sahne ve 300 kişilik Rasa Plaovic sahnesi olarak bilinen iki oditoryumda opera, drama ve bale prodüksiyonları sunuyor. Avrupa’nın birçok tiyatrosuna göre de buradaki konser ve etkinlik programları oldukça uygun. Ayrıca tiyatro binasında bir de müze ve kafeterya bulunuyor. Müzedeki eserler daha çok antika eserlerden oluşuyor olsa da, çoğu zaman geçici sergiye de ev sahipliği yapıyor.

5.Skadarlija

Skadarlija - Belgrad Gezi Rehberi
Skadarlija

1800’lerden beri Belgrad’ın en sevilen bölgelerinden biri olmaya devam eden Skadarlija, Paris‘teki Montmartre Tepesi’nin (Bölgesinin) bir benzeri diyebiliriz. Çok sayıda sokak sanatçılarına, müzisyenlerine ve cafeye ev sahipliği yapan bölge ayrıca Belgrad’daki en ucuz restoranlardan bazılarını bulabileceğiniz yer.

Şehir merkezindeki güzel konumu sayesinde, birçok turistik yerden bu renkli mahalleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Belgrad’ın Bohem Mahallesi olarak da bilinen Skadarlija, şehrin en eski ve en saygın restoranlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Sırp yemeklerini denemek için çok sayıda mekana ev sahipliği yapan bölge, arnavut kaldırımlı sokakları, küçük hediyelik eşya mağazaları ile sıkılmadan birkaç saatinizi geçirebileceğiniz bir yer. Özellikle akşam yemeği için buraya mutlaka uğrayın. Canlı müzik yapan gruplar eşliğinde şehirdeki en lezzetli yemeklerin keyfini çıkarın.

6.Savamala

Savamala - Belgrad Gezilecek Yerler Listesi
Savamala bölgesi sokak sanatı – Kaynak ; flickr / Fred Romero

Belgrad’da gece hayatının kalbi olan Savamala bölgesi, Sava Nehri’nin doğu kıyısında yer alıyor. Belgrad’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak da bilinen bu semtin öne çıkan özelliği ise çok sayıda grafitiye ev sahipliği yapıyor olması. Ayrıca bölge, şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğundan gecenin geç saatlerinde şehir merkezinden Savamala bölgesine ulaşım oldukça kolay oluyor.

Gece hayatı için olmasa dahi tarihi binalarıyla ve sokak sanatıyla ilginizi çekecek Savamala bölgesini de Belgrad’da gezilecek yerler listenize ekleyin. 

7.Zeleni Venac

Belgrad Gezilecek Yerler
Zeleni Venac

Farmer’s market olarak da bilinen Zeleni Venac, Belgrad’daki en popüler pazarlardan biri. Aynı isimdeki bir semtte, şehir merkezine yakın bir konumda bulunan bu pazar daha çok yerli halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olarak biliniyor olsa da turistler arasında da oldukça popüler olan pazarlardan biri.

1847’den beri hizmet veren Zeleni Venac, ayrıca şehirdeki en uygun fiyatlı pazarlardan biri. Yaklaşık 10-15 yıl önce restore edilen metal bir gölgelik altında çok sayıda sebze ve meyve tüccarına ev sahipliği yapan pazar, Belgrad’ın yerel hayatını en iyi deneyimleyebileceğiniz yer olarak da bilinir. 

8.Terazije (Terazi Meydanı)

Terazije (Terazi Meydanı) ve çeşmesi – Kaynak ; flickr / IC – Photo

Cumhuriyet Meydanı kadar ünlü meydanlardan biri olan Terazi Meydanı, adını 1840’lı yıllarda Osmanlılar tarafından inşa edilen su kulesinden alıyor. Yukarıda Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak önerdiğimiz 4 yıldızlı ‘Hotel Moskva’ bu meydanda kaçırılmaması gereken mimari yapılardan biri. Günümüzde şehirdeki en lüks otellerden biri olmasının yanı sıra, en çok rezervasyon alan otellerden biri olan Hotel Moskva Brad Pitt ve Maksim Gorki gibi ünlü isimleri ağırlamasıyla nam salmış.

9.Sırbistan Tarihi Müzesi (Historical Museum of Serbia)

Belgrad Gezi Rehberi
Sırbistan Tarihi Müzesi (Historical Museum of Serbia) – Kaynak ; flickr / Fred Romero

Belgrad gezilecek yerler arasında en ilgi gören müzelerden biri olan Sırbistan Tarihi Müzesi, 1963 yılında kapılarını aralamış ve o günden günümüze ziyaretçileri ulusal tarihi mirasla tanıştırmaya devam ediyor.

Müze, Sırp tarihinin maddi kanıtlarını toplar, inceler ve profesyonel ve bilimsel olarak işler. Aynı zamanda müze koleksiyonlarını korur, derler ve halka açık hale getirilebilecek bilgi ve belgeleri toplar.

Müze, sergileri aracılığıyla sorumlu ve profesyonel bir şekilde, Sırbistan’ın tarihi ve Sırp halkının yanı sıra Orta Çağ’dan modern zamanlara kadar Sırp topraklarında yaşayan diğer halklar ve kültürler hakkındaki bilgileri ifade etmekte ve yorumlamaktadır.

Sırbistan Tarihi Müzesi, Sırbistan tarihi için önemli olan sanatsal ve tarihi eserlerden de sorumlu. Bunlar arasında Orta Çağ’ın sonlarına ait silahlar ve askeri teçhizat, üniformalar, bayraklar, anıtlar, önemli kişiler ve olaylarla ilgili anı eşyaları, haritalar ve atlaslar, toplu üretilen teknik malzemeler, pullar, posterler, fotoğraflar ve tarihi kartpostallar yer alıyor.

Sırbistan tarihine merakı olan sanat ve tarih severlerin sıkılmadan 1-2 saatini geçirebileceği oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan bu müze de, Belgrad’daki popüler gezi duraklarından.

10.Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası

Belgrad Sırbistan Gezilecek Yerler
Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası – Kaynak ; flickr / Fred Romero

Daha çok fotojenik mimari yapısıyla ilgi gören Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası, özellikle akşam saatlerinde güzel bir görüntüye sahne oluyor. Burası daha önce Yugoslavya Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyordu. Günümüzde ise Sırbistan parlementosuna ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüzde Sırbistan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Binası ziyaretçiye kapalı. Ancak dış mimarisine göz atmak için göz atabileceğiniz bir cazibe merkezi diyebiliriz.

11.Aziz Mark Ortodoks Kilisesi

Belgrade Gezilecek Yerler
Aziz Mark Ortodoks Kilisesi

Belgrad’ın en turistik cazibe merkezlerinden biri olan Taş Meydan Parkı‘nda bulunan Aziz Mark Ortodoks Kilisesi hem dış cephe mimarisi hem de iç mekan süslemeleri ve dekorasyonu ile Belgrad’da görülmesi gereken yerler arasında. 

Krstić kardeşler tarafından Sırp-Bizans tarzında inşa edilmiş olan kilisenin inşaatı, 1940 yılında tamamlanmış. Sırbistan’ın en büyük kiliselerinden biri olan Aziz Mark Ortodoks Kilisesi, 1835 yılından kalma daha eski bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. 

Kilisenin dış cephe inşaatı çalışmaları her ne kadar 1940 yılında tamamlanmış olsa da, iç mekandaki çalışmalar bir türlü tamamlanamamış. Mahzen üzerindeki çalışmalar bile 2007 yılında başlamış. Günümüzde ziyarete ve ibadete açık olan kilisenin içini ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

12.Taş Meydan

Belgrad Gezi Rehberi
Taş Meydan – Kaynak ; flickr.com

Taş Meydan’ın tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. O dönemde şehirdeki önemli yapıların inşası için kullanılacak olan taşların çıkarıldığı bir ocak olarak kullanılıyormuş. Aziz Mark Ortodoks Kilisesi’ne de ev sahipliği yapan Taş Meydan, Belgrad’ın Osmanlı topraklarına katıldığı dönemden itibaren bu isimle anılmaya başlanmış.

Belgrad’ın turist trafiğinden biraz uzaklaşmak için ziyaret edebileceğiniz bu güzel park içerisinde bir de stadyum bulunuyor. 

13.Nikola Tesla Müzesi

Belgrad Gezi Rehberi
Nikola Tesla Müzesi

Belgrad’da çocuklarla gezilecek en güzel yerler arasında olan Nikola Tesla Müzesi, büyük fizikçi, mucit ve elektrik mühendisi ve Sırp ulusal kahramanı olan Nikola Tesla anısına kurulmuş bir müze. Müzede, ünlü fizikçiye ait birbirinden farklı eserler ve çalışmalar sergileniyor. Özellikle çocukların ilgisini çeken bir müze olarak biliniyor olsa da her yaştan ziyaretçiye hitap eden bir müze diyebiliriz.

Özellikle elektriğin kablosuz olarak taşınması projesiyle tanınan Nikola Tesla, bilim dünyasına kazandırdığı çalışmalar ve başarılar ile Sırbistan halkı tarafından bir kahraman olarak da anılıyor. 

Müzedeki sergi iki ana bölümden oluşuyor ; Birincisi, Tesla’nın hayatının ve seyahatlerinin daha net bir resmini çizmek için kişisel efektler, fotoğraflar ve yazışmalar sağlayan bir sergi. İkincisi ise 500.000 voltta deşarj üreten bir indüksiyon bobini ile etkileşimli bir sergidir. Müzeyi rehberler eşliğinde geziyor, hem Nikola Tesla’nın hayatı hakkında hem de çalışmaları hakkında bilgiler veriliyor.

14.Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Belgrad’da görülecek yerler arasında önemli bir paya sahip olan Aziz Sava Katedrali, şehrin olmazsa olmaz tarihi yerleri arasında yer alıyor. Görkemli yapısı ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken Aziz Sava Katedrali, Balkan bölgesindeki en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci Ortodoks Kilisesi olma ünvanına sahip. 

Vračar platosunun yukarısında güzel ve kolay ulaşılabilir bir konumda bulunan bu dini yapı, Osmanlı Sadrazamı Sinan Paşa‘nın 1594 Sırp ayaklanması sırasında Aziz Sava’nın kalıntılarını yaktığı yere inşa edilmiş. 1935 yılında inşaatına başlanan yapı 1989 yılında tamamlanarak ibadete açılmış. Katedral inşaatında en dikkat çeken şey ise, katedral kubbesinin zeminde inşa edilerek yukarı kaldırılmış olması. 4 bin tonluk bu kubbenin o dönemin şartlarına göre yapıya yerleştirilmesi, büyük bir mimari başarı olarak kabul ediliyor.

Aziz Sava Katedrali’ni hem gündüz hem de mümkünse akşam saatlerinde ziyaret edin. Bu mimari yapı Belgrad’ın en çok fotoğraflanan yapıları arasında. Ayrıca katedral akşam saatlerinde çok daha güzel bir görüntüye sahne oluyor.

15.Ada Ciganlija

Belgrad Gezilecek Yerler Blog
Ada Ciganlija

Belgrad Gezilecek Yerler
Ada Ciganlija

Ada Ciganlija şehrin ortasında olmasına rağmen doğaya bırakılmış ve hala olgun karaağaç ve meşe ormanlarıyla kaplı. Yaz aylarında burası gölde jogging yapan, kürek çeken ve kano yapan, golf, tenis, basketbol oynayan ya da sadece yeşilliklerin tadını çıkaran yerel halk ve turistler ile dolu. Ancak asıl ilgi çekici olan, “Belgrad’ın Sahili” olarak bilinen, barlar ve restoranlarla dolu çakıllı plajdır.

Bir nehir adası olan Ada Ciganlija, daha çok genç turistlerin tercih ettiği eğlence merkezlerinden biri olarak biliniyor olsa da, burada hemen her yaşta ziyaretçiyi görebilirsiniz. Özellikle plaj alanı çocuklu ailelerin de serinlemek için tercih ettiği bir yer.

Ada Ciganlija, ayrıca Belgrad’ın gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapan bölgelerinden biri olarak da biliniyor. Bir bira bahçesine de ev sahipliği yapan bu nehir adası yazın Belgrad’ı ziyaret eden her turistin mutlaka listesine eklemesi gereken bir yer.

16.Nova Grad

Nova Grad (Yeni Belgrad), şehirdeki en popüler bölgelerden biri olarak bilinir. Savalama bölgesinden Savski Most Köprüsü’nü geçerek ulaşabileceğiniz bu bölge, daha çok iş merkezleri ve AVM’ler ile dolu bir yer. Sava Nehri’ne uzanan güzel bir yürüyüş yoluna sahip olan bu bölgede çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunmuyor. Ancak şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, Belgrad’ın diğer yüzünü görmek için bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Nova Grad, ayrıca Belgrad’da konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden. Çünkü bu bölge, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Eğer aileniz ile Belgrad’ı ziyaret ediyor ve ekonomik bir otel veya daire arıyorsanız Nova Grad adı verilen bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

17.Avala Kulesi

Belgrad Gezilecek Yerler - Avala
Avala Kulesi – Kaynak ; flickr.com

Balkanlardaki en yüksek yapı olarak bilinen Avala Kulesi Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerinden. Belgrad şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunan bu kuleye, toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık yarım saatte ulaşabiliyorsunuz. 

1965 yılında inşaat edilmiş olan bu kule 1999 yılında Belgrad’ın bombalanması sırasında yıkılmış olsa da, 2006 yılında yeniden inşasına başlandı ve inşaat çalışmaları 2010 yılında tamamlandı. Günümüzde kulenin gözlem güvertesinden Belgrad’ın panoramik manzarasını seyredebilir, cafesinde bir şeyler içebilirsiniz.

Avala Kulesi’ne Belgrad’da yeteri kadar zamanınız yoksa gitmeyin deriz. Çünkü yolculuk git gel 1 saatten fazla sürüyor. Ayrıca kulenin etrafında görebileceğiniz başka bir turistik yer de bulunmuyor.

18.St Michael’s Cathedral

Belgrad Gezi Rehberi
St Michael’s Cathedral

Hem kaleye hem de Prenses Ljubica’nın Konutu‘na yürüme mesafesinde olan Belgrad’ın Neoklasik tarzdaki bu güzel katedralinin tarihi 1830 yılına kadar uzanıyor. Katedral, 14. yüzyıl kralı ve Aziz Stefan Uroš V’in kalıntılarını ve 1800’lerde Sırp dilinde reform yapan Vuk Karadžić gibi ulusal kahramanların mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Aziz Mihail Katedrali olarak da bilinen bu dini yapı, şehir merkezinde, diğer cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor.

19.Kalemegdan

Kalemegdan
Kalemegdan – Kaynak ; flickr / Jorge Lascar

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde bir tepe üzerinde yer alan Kalemegdan, Belgrad’da en güzel manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri. Belgrad Kalesi’nin de yer aldığı bir alanda bulunan Kalemegdan, Belgrad’da gezilecek noktalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü burada, Belgrad Kalesi’nin dışında daha birçok tarihi yapıyı ve turistik cazibe merkezini görebiliyorsunuz.

Belgrad Kalesi’ne giriş çıkışı sağlayan kapılardan birinin adı Stambol Kapija yani İstanbul Kapısı. Surlarla çevrili alana bu kapıdan giriliyor. Saat kulesini geçince, karşınıza “Mora Fatihi” olarak bilinen Damat Ali Paşa’nın türbesi çıkıyor. Burada, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın 1578’de yaptırdığı bir de çeşme bulunuyor. 

Osmanlı egemenliği döneminde adını almış olan bu alan şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor. Knez Mihailova Caddesi’nin sonunda yer alan Kalemegdan’a şehirdeki diğer cazibe merkezlerinden de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. 

20.Ruzica Kilisesi

Ruzica Kilisesi Belgrad
Ruzica Kilisesi – Kaynak ; flickr / ic-photo

Belgrad Kalesi’nin kuzeydoğu duvarlarının hemen karşısında yer alan Ruzica Kilisesi, Kalemegdan’ın hemen yanında yer alıyor. Kilisenin tarihi aslında 15. yüzyılın ilk yıllarına kadar gidiyor. Ancak Osmanlı İmparatorluğu 1521’de Belgrad’ı fethettikten sonra kiliseyi yıktırmış ve günümüzdeki mevcut bina ise 19. yüzyılda inşa edilmiş. I. Dünya Savaşı sonrasında restore edilerek günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuş olan kilisenin tam olarak ne zaman inşa edildiği ile ilgili net bir bilgi de bulunmuyor.

İç mekan çok dikkat çekici olmasa da, sarmaşıklarla kaplanmış dış mekan görülmeye değer.

21.Zemun Bölgesi

Zemun Bölgesi - Belgrad Gezilecek Yerler
Zemun Bölgesi – Kaynak ; flickr.com

Belgrad’ın güneyinde yer alan şehirdeki en hareketli bölgelerden biri olan Zemun bölgesi, ev sahipliği yaptığı tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle Belgrad’da görülecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Tuna nehri boyunca uzanan, farklı dokusuyla dikkat çeken Zemun, yemyeşil park ve bahçeleri, muhteşem manzarası ve çok sayıda cafe, bar ve restoranıyla ilgi görüyor. Nehrin diğer tarafında bulunan bu bölgeye toplu taşıma araçlarıyla da rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. 

Belgrad’da gün batımını izlemek için en güzel yerlerden biri olarak bilinen Zemun bölgesinin, sokak aralarında yürüyüş yapıp, yerel pazarlarına girerek Belgrad’ı tam yerinde keşfedebilirsiniz. Nehir boyunca güzel ve manzaralı bir yürüyüş yoluna da ev sahipliği yapan bu bölgede çok sayıda balık restoranı da bulunuyor. Hem yeme içme hem de alışveriş için uğrayabileceğiniz gezi duraklarından.

22.Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi)

Belgrad Gezi Rehberi
Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi) – Kaynak ; flickr / Marko Kudjerski

Zemun bölgesinin en önemli tarihi yapılarından biri olan Gardos Kulesi, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemlerinden kalma bir anıttır. Kule, 1896’da Pannonian Ovası’ndaki 1.000 yıllık Macar yerleşimini kutlamak amacıyla inşa edildiği için Milenyum Kulesi olarak da biliniyor.

Eklektik bir tasarıma sahip olan Gardos Kulesi, bir Orta Çağ kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Kule içerisinde Zemun bölgesi hakkında bilgileri sunan küçük bir sergi alanı bulunuyor. Ayrıca kulenin zirvesine çıkarak şehir manzarasını seyretmek Belgrad’da yapılacak şeyler arasında oldukça popülerdir.

Belgrad Otel Tavsiyeleri

Yukarıdaki Belgrad gezilecek yerler haritasına göre konaklayabileceğiniz en ideal bölge Savski Venac ve Stari Grad bölgeleridir. Bu iki bölge şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yaptığı gibi her bütçeye ve zevke uygun çok çeşitli otellere sahip.

Belgrad şehir merkezinde otel tavsiyesi olarak da ; 

Square Nine Hotel Belgrade – 5 yıldız

Square Nine Hotel Belgrade

Belgrad’ın tam merkezinde, şehirde görülecek yerlere oldukça yakın bir konumda bulunan bu ultra lüks otel, en çok rezervasyon alan tesislerden biri. Knez Mihailova alışveriş caddesine 3 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, geniş aile odaları, fitness merkezi ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla hizmet veriyor.

Hotel Majestic – 4 yıldız

Hotel Majestic

Knez Mihailova alışveriş caddesine 250 metre uzaklıkta yer alan bu şehir merkezi oteli, 1936 yılında inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veriyor. Orta Çağ’dan kalma Belgrad Kalesi’ne ev sahipliği yapan Kalemegdan Park’a 500 metre mesafededir. Belgrad’ın eski Bohem Bölgesi Skadarlija’ya yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir. Ana Otobüs Terminali yaklaşık 2 km, Nikola Tesla Havaalanı ise 20 km uzaklıktadır.

Belgrad gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha çok sayıda cazibe merkezinden bahsedebiliriz. Ancak bu şehir için 2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, ilk olarak şehrin en popüler bu 22 cazibe merkezini görün deriz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Belgrad yakınında gezilecek yerler için de zaman ayırabilirsiniz. Belgrad çevresinde de çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezleri bulunuyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!