Ana SayfaAsyaSingapurSingapur'da Ne Yenir & En Popüler 18 Lezzet

Singapur’da Ne Yenir & En Popüler 18 Lezzet

Singapur’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek onlarca lezzetten bahsetmek mümkün. Fakat ilk olarak şehrin en sevilen ve en çok tercih edilen lezzetlerini deneyerek yemek turuna başlayın deriz.

Singapur, hem Hint ve Çin hem de Malay yemekleriyle her damak zevkine hitap eden lezzetlere sahip olmasıyla öne çıkıyor. Çok sayıda Müslüman kesimin de yaşadığı bir yer olan Singapur’da, birçok Arap restoranı da bulabiliyorsunuz, hatta Arab Street adı verilen bir bölge bile var.

Tabii Avrupa mutfağına hakim çok sayıda restoranı da yine Singapur’da bulabiliyorsunuz. Özellikle Marina Bay çevresinde, Fransız ve İtalyan mutfağından lezzetlere sahip çok sayıda mekan var.

Singapur’da Ne Yenir & Nerede Yenir ?

Singapur’daki bazı lezzetler, Malezya’nın geleneksel yemeklerinden esinlenmiş, hatta Malezya’nın bazı ulusal yemekleri burada da oldukça seviliyor. Bunun yanı sıra, klasikleşmiş Hint lezzetlerinden bazıları da yine Singapur yemekleri arasında sayılıyor.

İşte Singapur seyahatinde denenmesi gereken en lezzetli 15 yemek ;

1.Laksa

Zengin ve baharatlı suyuyla karakterize edilen bu rahatlatıcı erişte çorbası, birçok Güneydoğu Asya ülkesinde bulunan klasik yemeklerden biridir. Tat ve içerik bakımından farklılık gösteren çok sayıda bölgesel çeşidin yaratılmasına yol açan farklı mutfak geleneklerinin etkisi altında geliştirilmiştir.

En ünlü versiyonlarından ikisi ekşi, demirhindi bazlı asam laksa ve kremalı köri laksadır. Özellikle Malezya, Singapur ve Endonezya’da tercih edilen laksa, genellikle seyyar yemek merkezlerinde doyurucu bir ana yemek olarak hazırlanır ve tüketilir.

2.Nasi Goreng Kambing

Nasi Goreng Kambing, Malezya menşeli geleneksel bir nasi goreng (kızarmış pilav) çeşididir, ancak Singapur ve Endonezya’da da popülerdir.

Pek çok versiyonu olmasına rağmen yemek genellikle pirinç, koyun kıyması, havuç, arpacık soğanı, sarımsak, salatalık, zencefil, pul biber, tarçın, zerdeçal, beyaz sirke, şeker, domates, yumurta, yağ, köri yaprağı, ıhlamur yaprağı, karides ezmesi, balık sosu, kişniş, kimyon karışımı ile yapılır.

Arpacık soğanı, pul biber, sarımsak ve karides ezmesi harmanlanır, yağda kızartılır ve otlar, tuz ve balık sosuyla karıştırılır. Koyun eti ve pirinç daha sonra tavaya eklenir ve yemek, domates dilimleri ve bazen kızarmış yumurta ile süslenmeden önce birkaç dakika karıştırılarak kızartılır. Singapur’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en lezzetli yemeklerden biri diyebilirim.

3.Hainanese Chicken Rice

Aslen Çin’in güneyinde bulunan tropik bir ada olan Hainan’da icat edilen mütevazı Hainanese Tavuklu Pilav, Singapur’daki en popüler yemeklerden biri.

Pirinçle servis edilen buğulanmış tavuktan oluşan bu yemek, özellikle akşam yemekleri için tercih ediliyor olsa da, günün herhangi bir saatinde birçok restoranda ve sokak tezgahlarında bulabilirsiniz.

Servis tabağına yerleştirildikten sonra üzerine soya sosu ve susam yağı gezdirilir, dilimlenmiş salatalık ve acılı sos ile servis edilir.

Restoranlarda da servis edilse de, bu iyi bilinen yemek genellikle Singapur’daki her sokak köşesinde bulunabilen sokak satıcıları tarafından satılmaktadır.

  • Nerede yenir ? ; Chin Chin Eating House adlı mekanı kesinlikle deneyin derim.

4.Chilli Crab (Acılı Yengeç)

Asya’daki diğer birçok yemek gibi, acılı yengeç bir sokak yemeği olarak başladı, ancak sonunda o kadar popüler hale geldi ki, bugün Singapur’un ulusal yemeği olarak kabul ediliyor. Yemek, etli, baharatlı bir sosla kaplanmış tavada kızartılmış bir yengeçten oluşur.

Yemek ülkedeki birçok restoranda servis ediliyor ve yengeç kabuklu olarak servis edildiğinden, acılı yengeç tüketimi eşsiz bir deneyim olabiliyor.

5.Duck Rice

Bu Singapur klasiği, beyaz pirinç ve kavrulmuş veya kızarmış ördeğin birleşiminden oluşuyor ve Singapur’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden bir tanesi.

Ördek kavrulursa tarçın, zencefil veya anason gibi çeşitli baharatlar ördeğin içine konur ve asılır ve çıtır çıtır olana kadar kavrulur. Kızarmış versiyon tipik olarak cömertçe baharatlanmış bir et suyunda yavaş yavaş pişirilir.

Ördek iki şekilde hazırlanıp servis edilebilir: Hokkien veya Teochew. İlki genellikle kalın, lezzetli soya bazlı bir sosta kullanılırken, ikincisi genellikle dilimlenmiş ve daha hafif bir sos ile tamamlanır. Yemeğe genellikle soya peyniri, sebzeler veya haşlanmış yumurta eşlik eder ve yanında baharatlı bir daldırma sosu servis edilir.

  • Nerede yenir ? ; Hup Seng Duck Rice adlı mekanı tavsiye edebiliriz.

6.Char Kway Teow

Char Kway Teow, Malezya ve Singapur’daki en popüler sokak yemeklerinden biridir. Çok sayıda bölgesel çeşidine rağmen, genellikle yassı pirinç eriştesi, karides, yumurta, midye, fasulye filizi, frenk soğanı ve Çin sosisi ile yapılır. Tüm malzemeler genellikle kızartılır ve soya sosuyla kaplanır, bazı versiyonlarda ayrıca karides ezmesi, sarımsak, kızarmış domuz yağı ve hatta bazen sarı buğday eriştesi bulunur.

Singapur ve Malezya Penang dışında, Endonezya’da da çeşitli char kway teow bulunur. Penang’da, bazı satıcılar, başlangıçtan beri geleneksel olarak sunulduğu şekilde, hâlâ muz ve palmiye yaprakları üzerinde servis etmektedir.

Kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden biri olsa da, çok doyurucu olmadığından dolayı daha çok öğle yemeği için tercih edilmektedir.

  • Nerede yenilir ? ; No. 18 Zion Road Fried Kway Teow (Zion Riverside Food Centre’da bulunur) adlı büfeyi kesinlikle tavsiye ederim.

7.Fish Head Curry

Singapur'da Ne Yenir ?

Fish Head Curry, balık kafaları, hindistancevizi kreması, domates ve köri yaprakları, sarımsak, biber, kişniş, kimyon, zerdeçal, biber ve demirhindi gibi bir dizi baharattan oluşan bir Singapur yemeğidir.

Adından anlaşılacağı üzere yemekte balığın tamamı değil, sadece kafası kullanılıyor. 1970’li yıllarda istenmeyen balık kafalarını kullanmak amacıyla üretilmiş olan bu yemek, Singapur halkının olduğu kadar turistlerin de favori lezzetleri arasında yer alıyor.

Bugün yanında ekmek veya pilav ile servis ediliyor ve bir tencerede kaynayan balık köri birkaç kişiyi rahatlıkla doyurabilir.

8.Roti Prata

Singapur'da Ne Yenir ?

Roti Prata, dışı gevrek ve içi yumuşak olan ghee aromalı gözlemeden oluşan bir Singapur spesiyalitesidir.

Daha çok bir ana yemeğin yanında deneyebileceğiniz bir lezzet olsa da, kendi başına da öğle yemeğini geçiştirmek için tercih edilebilir.

Bunun yanında bu Rotiler, çikolata, dondurma veya peynir gibi malzemeler eklenerek bir tatlıya da dönüştürülebilir.

  • Nerede denemeli ? ; The Roti Prata House adlı mekanı deneyebilirsiniz.

9.Har Cheong Gai

Bu Singapur yemeğinin adı, ‘karides ezmesi tavuk’ olarak tercüme edilir. Klasik bir yumurta, un ve nişasta kombinasyonuna batırılmış tavuk kanatlarından (veya bagetlerden) ve karides ezmesi, pirinç şarabı, susam yağı ve diğer baharatlardan oluşabilir.

Bu eşsiz içerik kombinasyonu, lezzetle dolu altın rengi ve çıtır bir tavukla sonuçlanır. Har cheong gai, Singapur genelinde çok sayıda satıcı merkezinde yaygın olarak bulunur ve genellikle yanında daldırma sosuyla servis edilir.

Singapur halkının favori yiyecekleri arasında olan bu kızarmış tavuk kanat yemeği, oldukça doyurucu olduğundan özellikle akşam yemekleri için tercih edilir.

  • Nerede yenilir ? ; Ah Tan Wings adlı mekanı önerebiliriz.

10.Ngoh Hiang (Loh Bak)

Ngoh Hiang veya Loh Bak, Teochew ve Hokkien toplulukları arasında ortaya çıkan bir yemektir. Çıtır çıtır olana kadar derin yağda kızartılmadan önce soya peyniri kabuklarına sarılmış çeşitli et ve sebze dolgularından oluşur.

Bu rulolarda kullanılan ana bileşen domuz etidir, ancak varyasyonlar karides, tavuk eti veya taro içerebilir. Bu yüzden sipariş vermeden önce, neyle yapıldığını bilmek isteyebilirsiniz.

Dolgular her zaman Çince adı (ngó͘-hiong-hún) yemeğe adını veren beş baharat tozu ile baharatlanır.

Kökenleri muhtemelen Güneydoğu Çin’de olsa da, bu çıtır rulolar Malezya, Tayland, Endonezya ve Filipinler dahil olmak üzere birçok Asya ülkesinde temel yiyecekler arasındadır.

Loh bak ruloları genellikle yanlarında daldırma sosuyla servis edilir ve bunlara genellikle diğer derin yağda kızartılmış atıştırmalıklar eşlik eder. Daha çok sokak yemeği olarak satılsa da, bazı restoranlarda da bu yemeği bulabilirsiniz.

11.Roti John

Bu klasik sokak yemeği ürünü, hafifçe dövülmüş yumurta, kıyılmış et, soğan ve çeşitli baharat ve sebzelerin karışımıyla ve boyuna dilimlenmiş bir Fransız somunundan oluşur. Daha sonra ekmek, tepesi sertleşip gevrekleşene kızartılır ve servis edilir.

John terimi evrensel olarak Asya’daki Kafkasyalıları belirtmek için kullanıldığından, yemeğin Batı zevkine uyacak şekilde yaratıldığına da inanılıyor.

  • Nerede yemeli ? ; Rosy & Nora adlı mekanı düşünebilirsiniz.

12.Beef Kway Teow

Beef Kway Teow, hızlı bir yemek olarak veya daha büyük öğünlere garnitür olarak servis edilebilen bir Singapurlu erişte yemeğidir. Hazırlamak için geniş ve yassı pirinç erişteleri tavada kızartılır ve üzerine dana eti dilimleri konur. Karışım daha sonra kuru olarak veya çorba ile servis edilebilir.

Singapur’da çorba havlıcan ile zenginleştirilirken, kuru versiyonu biber, soya sosu ve susam yağı ile tatlandırılır. Singapur’da ne yenir ? sorusuna en lezzetli cevaplardan biri olan dana etinden yapılan bu yemek, hem sokak tezgahlarında hem de birçok restoranın menüsünde bulunabilir.

13.Sambal Stingray

Bu Singapurlu ve Malezyalı klasik yemek, ızgara vatoz ve baharatlı sambal ezmesini birleştirir – limon suyu, karides ezmesi, zencefil, sirke veya şeker gibi çeşitli diğer unsurları içerebilen acı biber bazlı sosla eşleşen yemek, özellikle turistlerin favori yemekleri arasındadır.

İnce vatoz filetoları genellikle sambal ile kaplanır ve daha sonra ızgara yapılır ve bir muz yaprağı üzerinde servis edilir.

Bütün yemeğe geleneksel olarak limon dilimleri, soğan veya dilimlenmiş biber eşlik ediyor ve yanında özel bir daldırma sosu da var. Singapur dışında, yemeğin tadı ikan pari bakar olarak bilinen Malezya’da da yapılır.

14.Nasi Goreng Kampung

Nasi Goreng Kambing ile Nasi Goreng Kampung‘u karıştırmayın. Malzemeler aşağı yukarı aynı olsa da, ikisi de tamamen farklı bir yemektir.

Nasi goreng kampung, Malezya menşeli geleneksel bir nasi goreng (kızarmış pilav) çeşididir, ancak Singapur ve Endonezya’da da popülerdir. Pek çok tarifi olmasına rağmen genellikle pirinç, soğan, arpacık, sarımsak, pul biber, hamsi, yağ, su ıspanağı, yumurta ve tuzun karışımıyla yapılır.

Soğan, arpacık soğanı, sarımsak ve acı biberler püre haline getirilip hamsilerle birlikte yağda kavrulur. Tavaya pirinç, yumurta ve su ıspanağı eklenir ve yemek sıcak olarak servis edilmeden önce birkaç dakika kızartılır. Nasi goreng kampung (kırsal tarzı kızarmış pilav) genellikle domates veya salatalık dilimleri ve üstüne birkaç kuru hamsi ile süslenir ve Singapur’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en doyurucu yemeklerden biridir.

15.Yusheng

Genellikle Çin Yeni Yılı kutlamalarında tüketilen yusheng, çiğ balık dilimleri ve kıyılmış sebzelerin baharatlarla tatlandırılması ve yer fıstığı, susam gibi çeşitli soslarla yapılan lezzetli bir salatadır. Salata ayrıca, çoğunlukla erik sosu ve susam yağından oluşan yusheng sosuyla tatlandırılır.

Yemeğin kökenleri güney Çin’e kadar izlenebilir, ancak günümüzde, özellikle yemek 1960’larda Singapur’da yeniden popüler hale geldiğinden beri, yemek ağırlıklı olarak Singapur ve Malezya’da yaşayan Çinliler tarafından yenir. Yusheng tipik olarak çok servisli bir akşam yemeğinde meze olarak sunulur.

16.Cereal Prawns

Bu Singapur yemeği, zengin bir tereyağı, ezilmiş ve kızartılmış tahıllar, köri yaprakları ve kırmızı biber kombinasyonunda kullanılan çıtır çıtır kızarmış karideslerden oluşur. Evde kolayca hazırlansa da, yemek, Singapur ve Malezya’daki seyyar satıcı merkezlerinde ve restoranlarda temel bir besindir. Tahıl karidesleri ara sıra bir yığın kızartılmış, neredeyse kum benzeri tahıllarla servis edilir ve her zaman sıcak olarak yenir.

17.Vegetarian Bee Hoon

Vejetaryen bee hoon, erişteler (pirinç şehriye) ve tavada kızartılmış sebzelerin bir karışımını birleştiren seyyar satıcılarda bulabileceğiniz popüler bir Singapur yemeğidir. Tipik sebzeler arasında lahana, havuç, Fransız fasulyesi ve fasulye filizi bulunur.

Bu yemekte kullanılan diğer yaygın malzemeler arasında shiitake mantarları, hafif soya sosu, koyu soya sosu, şeker, tuz, karabiber ve (isteğe bağlı olarak) sarımsak ve zencefil bulunur.

Bazı versiyonlar daha sulu bir kıvama sahiptir, bu durumda erişteler üzerine sos dökülerek veya yanında servis edilebilir. Çıtır çıtır kızartılmış kaz veya tavuk parçaları, kızarmış arpacık soğanı, taze soğan, yeşil biber turşusu ve tatlı bir acı biber sosu genellikle Vegetarian Bee Hoonuna eşlik eder ve aynı zamanda kahvaltı olarak da sıklıkla tüketilir.

18.Kuih Lapis

Malezya, Surinam, Brunei ve Singapur’da da popüler olan geleneksel bir Endonezya tatlısıdır. Genellikle pirinç unu, sago, şeker, tuz, hindistan cevizi sütü ve kırmızı, yeşil veya pembe gıda boyasından oluşan nemli katmanlı puding benzeri bir kek olarak hazırlanır.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR