Ana SayfaMalezyaKuala LumpurKuala Lumpur'da Ne Yenir, Nerede Yenir? | Popüler 15 Lezzet

Kuala Lumpur’da Ne Yenir, Nerede Yenir? | Popüler 15 Lezzet

Çok kültürlü yapısıyla Güney Doğu Asya’nın en fazla çeşitte lezzetine ev sahipliği yapan Kuala Lumpur’da ne yenir ? sorusuna her damak zevkine göre cevap bulmak mümkün.

İster Çin veya Hint yemekleri isterseniz yerel Malay yemeklerini ya da Avrupa mutfağından lezzetleri Kuala Lumpur’da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Çok sayıda restoran, kafe, bar ve yemek caddelerine ev sahipliği yapan Kuala Lumpur’da yeme içme için gidilecek en popüler ve en iyi yer şüphesiz ‘Jalan Alor Food Street’. Burası, hem sokak yemeklerini deneyebileceğiniz hem de onlarca restoran arasından seçim yapabileceğiniz bir yemek caddesi.

Asya yemeklerinin Kuala Lumpur’daki merkezi olan Jalan Alor yemek caddesi, özellikle gecenin geç saatlerinde yemek yemek için ideal bir yer. Burası, 19:00-23:45 saatleri arasında aşırı yoğun olabiliyor, özellikle hafta sonu ve yoğun sezonda.

Kuala Lumpur’da Ne Yenir ?

Kuala Lumpur’da denenmesi gereken onlarca yemekten bahsetmek mümkün, fakat ilk olarak şehrin en sevilen ve en popüler aşağıdaki 15 lezzetini deneyerek başlayın deriz.

Ayrıca Kuala Lumpur’da ne yenir ? sorusu kadar, nerede yenir ? sorusuna da ideal cevabı bulmak önemli. Bu yüzden yazının devamında şehirdeki en sevilen ve en popüler yemek yiyebileceğiniz spotlara da göz atmayı unutmayın.

İşte Kuala Lumpur’da mutlaka denenmesi gereken en popüler lezzetler ;

1.Nasi Lemak

Nasi Lemak

Ulusal yemeklerden bir tanesi olan ‘Nasi Lemak’, geleneksel olarak hamsi, salatalık, yer fıstığı ve haşlanmış yumurta ile servis edilen hindistan cevizi sütünde pişirilmiş pirinçten oluşur. Ancak yanına çoğu mekanda kızarmış tavukta eklenir.

Bu yemeğe lezzet katan şey ise, Sambal adı verilen baharatlı bir biber salçasıdır.

Başlangıçta bir kahvaltı yemeği olarak icat edilmesine rağmen, kısa sürede asıl amacını aştı ve her zaman yenilebilen Malezya ulusal yemeği oldu. Popülaritesi ile yemeğin farklı varyasyonları geldi ve günümüzde nasi lemak yanında tavuk, kızarmış balık, sahanda yumurta ve hatta köri ile servis ediliyor. Geleneksel olarak sıcak servis edilir ve muz yapraklarıyla paketlenir.

  • Nerede yenir ? ; Nasi Lemak, oldukça doyurucudur ve şehirdeki hemen her Malay restoranında bu yemeği rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Mekan tavsiyesi olarak Village Park Restaurant’ı kesinlikle öneririm.

2.Banana Leaf Rice

Banana Leaf Rice

Banana Leaf, muz yapraklarıdır ve hem Malay hem de Hint restoranlarında yemeğin konduğu tabak olarak da kullanılır.

Banana Leaf Rice ise, bu muz yaprağının üzerine pirinç pilavının konulmasıyla oluşan geleneksel bir lezzet. Tabii pirincin yanı sıra köri sosu da eklenir ve bazen tavuk veya diğer ek yiyeceklerde bu lezzete eklenebilir.

  • Nerede yemeli ? ; Kuala Lumpur’daki çoğu Hint restoranında pilav ve tavuk bu şekilde servis edildiğinden özellikle bir yer aramanıza gerek yok. Çünkü şehirdeki Hint restoranlarının hemen hepsi gerçekten çok iyidir.

3.Roti Canai

Roti Canai

Roti Canai, un, su, yumurta ve yağ ile yapılan tavada kızartılmış geleneksel Malezya gözlemesidir. Roti canai hamuru tekrar tekrar katlanır, bu nedenle nihai ürün katmanlı bir dokuya, yumuşak bir iç katmana ve gevrek bir dış katmana sahiptir.

Malay restoranlarının yanı sıra, şehirdeki bazı Hint restoranlarında da Roti Canai bulabilirsiniz.

Roti canai’de kullanılan en yaygın yağ, geleneksel Hint arıtılmış tereyağı olan ghee’dir. Malezya’ya göç eden Hintli emekçilerin bu çıtır böreği hazırlama geleneğini ve tarifini yabancı ülkeye getirmesiyle yemeğin Hindistan’dan geldiğine inanılıyor.

Genellikle geleneksel yuvarlak formunda körilerin yanında sade olarak servis edilir.

Yanında servis edilebilir veya parçalara ayrılarak köri ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, roti canai, genellikle farklı tuzlu ve tatlı dolgular ve malzemelerle birlikte yıldız yemeği olarak servis edilir. Ek dolgular eklenirse, roti canai genellikle dikdörtgen şeklinde şekillendirilir.

Bu çıtır çıtır ekmek genellikle mamak denilen sokak satıcıları tarafından satılır.

  • Nerede yenir ? ; Nasi Kandar Pelita veya Valentine Roti adlı mekanı deneyebilirsiniz.

4.Hokkien mee

Hokkien mee

Bu popüler erişte yemeği (Noodle) Malezya’dan geliyor ve benzer Singapurlu versiyonuyla veya Penang’dan gelen önemli ölçüde farklı çeşitlilikle karıştırılmamalıdır, fakat genel olarak aynı ismi paylaşıyor.

Çoğunlukla Kuala Lumpur ile ilişkilendirilen Malezya Hokkien mee, genellikle dilimlenmiş domuz eti, domuz yağı, karides ve lahana ile kızartılmış yumurta bazlı buğday eriştelerinden oluşur. Fakat Malay restoranlarında bu yemeği yiyecek olursanız, domuz eti yerine sığır eti konur ya da hiç et atılmaz.

Kuala Lumpur’da ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan olan Hokkien Mee, soya sosu ve karides stoğuna dayanan kalın ve koyu bir sosta cömertçe kaplanır. Genellikle yanında dilimlenmiş taze soğan ve biber veya karides ezmesi (belacan) ile servis edilir.

  • Nerede denemeli ? ; Restaurant Kim Lian Kee adlı mekanı deneyebilirsiniz.

5.Ayam Masak Merah (Kırmızı Pişmiş Tavuk)

Ayam Masak Merah (Kırmızı Pişmiş Tavuk)

Ayam Masak Merah, zengin baharatlı ve kremalı bir domates sosuna batırılmış tavuk parçalarıyla yapılan bir Malezya yemeğidir. Tavuk parçaları önce kızartılır, ardından domates, pul biber, soğan, sarımsak ve havlıcan, karanfil, tarçın, kakule gibi çeşitli baharatlardan oluşan bir sosta pişirilir.

Hindistan cevizi sütü bazen sosu kremsi vermek için eklenir. Ayam masak merah günlük bir yemek değildir – genellikle çeşitli kutlamalar ve özel günler için hazırlanır. Ancak çoğu Malay restoranında bu lezzeti bulabilirsiniz.

6.Karipap

Karipap

Karipap veya köri puf, kalın tavuk ve patates köri ile doldurulmuş küçük, derin yağda kızartılmış veya fırınlanmış bir hamur işidir.

Bu lezzetli atıştırmalıkların Malay Yarımadası’ndan ve Sumatra ve Borneo’nun bazı bölgelerinden Malaylar tarafından icat edildiğine inanılıyor.

Çok sayıda mağaza, bar ve markette bulunabilen popüler bir kahvaltı öğesi veya ikindi vakti atıştırması olarak tercih edilen Karipap, Tayland ve Singapur‘da da oldukça popüler lezzetlerden bir tanesi.

Bugün karipap’ın sayısız versiyonu var, bu nedenle patates ve tavuk köri yerine ton balığı, sardalya ve sığır eti rendang gibi çeşitli diğer malzemelerle doldurulabilir.

Dışı çıtır, içi sıcak ve yumuşak olan karipap, Güneydoğu Asya mutfağının vazgeçilmezi olmaya devam eden bir atıştırmalıktır.

7.Nasi Kandar

Nasi Kandar

Bu klasik Malezya yemeği, buharda pişirilmiş pirinci ve çeşitli köriler, kenarlar ve çeşnileri birleştirir. Pirinç ara sıra baharatlanır ve köri seçenekleri arasında çeşitli sebze, et veya deniz ürünleri kombinasyonları bulunur.

Geleneksel olarak Penang ile ilişkilendirilen yemek, başlangıçta mutfak geleneklerini Malezya’ya getiren Hint topluluğu arasında geliştirilmiş.

Günümüzde Nasi Kandar genellikle ülke genelindeki seyyar satıcı merkezlerinde hazırlanıp satılır ve geleneksel olarak besleyici, sıcak bir kahvaltı olarak tüketilir.

8.Roti Tisu

Roti Tisu

Roti Tisu, geleneksel Malay roti canai’nin kağıt inceliğindeki çeşididir. Aynı tür hamurla, bazen beş altı fit uzunluğa kadar ince gerdirilerek hazırlanır ve daha sonra kısa bir süre tavada kızartılır. Tisu, büyük bir koninin etrafına sarılarak servis edilir, bu nedenle alternatif adı roket roti veya roti helikopteridir.

Köriler veya Hint turşusu yanında servis edilebilir, ancak yoğunlaştırılmış süt veya çikolata ile çiselendiğinde, şeker serpildiğinde veya dondurma veya meyve reçelleriyle süslendiğinde genellikle bir tatlı veya tatlı bir atıştırmalık olarak tüketilir. Singapur ve Malezya’daki Mamak restoranlarında ve tezgahlarında bir temel olan roti tisu, genellikle küçük parçalar halinde el ile kırılarak yenir.

9.Roti Pisang

Roti Pisang

Geleneksel Malezya roti’sinin bu tatlı çeşidi, yıldız bileşen olarak muz kullanır. Mayasız roti hamuru incelinceye kadar gerilir ve dilimlenmiş muz, yumurta ve şeker karışımı hamura sarılır. Roti genellikle altın rengi olana kadar tavada kızartılır ve üzerine şeker serpilmiş ve yoğunlaştırılmış süt serpilmiş ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilmiş olarak servis edilir.

Yemek, genellikle tatlı ve doyurucu bir kahvaltı veya ikindi atıştırmalığı olarak tüketilen klasik bir sokak yemeğidir.

  • Nerede yenilir ? ; Valentine Roti adlı mekanı deneyebilirsiniz ya da Bukit Bintang’da yer alan sokak tezgahlarında da denenebilir.

10.Assam Laksa

Assam Laksa

Assam Laksa, geleneksel bir Malezya balık bazlı ekşi erişte çorbasıdır. Güneydoğu Asya’da yaygın olan popüler erişte çorbaları olan laksa’nın sayısız çeşitlerinden biridir. Yemek, pirinç eriştesi, kıyılmış balık ve dilimlenmiş sebzelerden, en yaygın olarak salatalık, soğan ve maruldan oluşur ve Kuala Lumpur’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en doyurucu yemeklerden bir tanesidir.

Yemeğin kesin kökeni bilinmiyor, ancak yemeği mevcut malzemelerden bir araya getiren yerel balıkçılar arasında Malezya’nın kıyı bölgelerinde ortaya çıktığına inanılıyor.

Hem yerli halkın hem de turistlerin favorileri arasında olan bu lezzet, aslında en iyi Penang’da (Malezya’nın en sevilen adalarından biri) yapılıyor. Fakat Kuala Lumpur’da da bu yemeği yiyebileceğiniz çok sayıda mekan bulabilirsiniz.

11.Apam Balik

Apam Balik

Bu tatlı krep Malezya, Endonezya, Brunei ve Singapur’da çeşitli isimler altında gelir.

Yeri ne olursa olsun, ister ince ve çıtır bir çeşitte, ister kalın ve yumuşak gözleme olarak hazırlanabilir.

Geleneksel dolgular tipik olarak öğütülmüş veya kabaca doğranmış fıstık, şeker ve tereyağı kombinasyonunu içerir, ancak modern çeşitler mısır, çikolata parçaları ve kuru üzümden rendelenmiş peynir veya yoğunlaştırılmış süte kadar her şeyi içerebilir.

Kökeni hakkında pek bir şey bilinmemekle birlikte, ilk olarak Fujian eyaletinden göç eden Çinliler tarafından Penang’da tanıtıldığına inanılıyor.

12.Nasi Kerabu

Nasi Kerabu

Bu karmaşık Malezya yemeği, çeşitli eşliklerin yanında servis edilen renkli pirinçten oluşur. Rengi değişebilse de, Nasi Kerabu’daki pirinç, kelebek bezelye çiçeğinin yaprakları ile birlikte pişirildiği için geleneksel olarak mavidir.

Pirincin temel eşlikçileri, uzun fasulye, fasulye filizi, lahana veya taze otlarla baharatlanmış salatalık gibi kıyılmış sebzelerdir. Diğer tipik eşlikler arasında tuzlu yumurta, kızarmış balık veya tavuk, sambal, fermente balık ezmesi, rendelenmiş hindistan cevizi, doldurulmuş yeşil biber veya balık krakerleri bulunur.

13.Pan mee

Pan mee

Kesin kökenini bilinmiyor olsa da, bu doyurucu erişte yemeğinin Çin ve Malezya mutfak geleneklerinin klasik bir karışımı olduğuna inanılıyor.

Pan mee ağırlıklı olarak seyyar restoran ve tezgahlarda bulunur ve tipik olarak yanında sambal sosuyla servis edilir. Çeşitli isimler altında gider ve geleneksel versiyonun dışında, farklı et suyu türleri veya diğer ek bileşenler kullanabilir.

Bazen, genellikle soya sosu ve haşlanmış yumurta ile tamamlanan kuru bir versiyonu da gelir.

14.Mee Siam

Mee Siam

Mee Siam veya Siyam eriştesi, Malezya ve Singapur’da popüler olan bir yemektir ve Tayland mutfağından ve lezzetlerinden ilham aldığına inanılmaktadır. Küçük karides, fasulye filizi, soya fasulyesi ve biber salçası ile kızartılan erişte ile yapılır ve Kuala Lumpur’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en lezzetli yemeklerden biridir.

Yemek genellikle taze soğan, kırmızı biber, kızarmış soğan, kişniş ve omlet şeritleri ile doldurulurken, limon dilimleri her zaman yanında servis edilir, böylece her kişi tercihine göre limon suyu serpebilir.

15.Lor Mee

Lor Mee

Lor mee, Malezya ve Singapur’da bulunabilen bir erişte yemeğidir. Yumurta, mısır nişastası ve baharatlarla yapılan nişastalı bir sosta kalın sarı eriştelerden oluşur. Erişte ayrıca deniz ürünleri, balık köftesi, haşlanmış yumurta, tavuk köfteleri ve domuz eti dilimleri ile zenginleştirilmiştir.

Bir sokak yemeği olsa da, şehirdeki restoranların büyük bir bölümünde de bu yemeği bulabilirsiniz. Bazı sokak satıcıları genellikle yemeğe kişniş, kıyılmış sarımsak, siyah sirke veya biber salçası ekler.

Kuala Lumpur’da ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek daha birçok farklı lezzetten bahsetmek mümkün. Fakat ilk olarak denenmesi gereken yukarıdaki 15 lezzet ile başlayın deriz. Ayrıca Kuala Lumpur’daki Malay restoranlarında domuz eti veya domuz eti ürünü bulunmaz, fakat bazı Çin restoranların ve sokak yemeklerinde domuz eti veya domuz eti ürünlerinin yemeklere eklendiğini de unutmayın. Bu yüzden yemek siparişi vermeden domuz eti ürünlerinin eklenip eklenmediğini de öğrenmenizde yarar var. Şehirdeki Hint restoranları da domuz etini kullanmaz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR