Ana SayfaMalezyaKuala LumpurKuala Lumpur'da Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Rota

Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Rota

Malezya’nın başkenti ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Kuala Lumpur, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle turistlerin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü birbirine yakın konumda bulunduğundan şehri yürüyerek kolayca keşfedebiliyorsunuz. Sadece Batu Caves (Batu Mağaraları) gibi şehir merkezine uzak birkaç turistik yer var, bunun dışında birçok turistik yer şehir merkezinde, birbirine yakın konumlarda yer alıyor.

Kuala Lumpur, kısaca KL olarak biliniyor ve Malezya’nın en çok kültürlü şehri. Birçok farklı dinden insanın bir arada huzur içinde yaşadığı şehir, birçok Güney Doğu Asya şehirlerinde olduğu gibi turistler için biraz tehlikeli olabiliyor, özellikle geceleri dışarı çıkmayı planlayanlar için.

Kuala Lumpur gündüz vaktinde genel olarak güvenli denebilir, fakat gecenin geç saatlerinde şehrin her yerinde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bu şehir, kapkaç olaylarıyla ünlü olduğu gibi kapkaççıların bulunamamasıyla da ünlü.

Kuala Lumpur, turistlerin Malezya adalarına gitmeden önce kullandıkları bir üs konumunda olsa da, bu şehirde gezip görülecek çok fazla yer var, özellikle 3-4 gün gibi uzun bir süre Kuala Lumpur’da kalacak olursanız görülecek birçok yer ve yapılacak çok şey bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler Listesi

Kuala Lumpur'da Gezilecek Yerler Haritası
Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler Haritası – Google Maps‘te görmek için tıklayın

Kuala Lumpur’da gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk turistik çekim merkezleri Petronas İkiz Kuleleri, Batu Caves (Batu Mağaraları) ve Bukit Bintang olsa da, Kuala Lumpur, bu 3 turistik yerden çok daha fazlasını sunuyor.

Şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerinden bahsetmeden önce, kısaca nerede konaklayacağınız konusunda birkaç tavsiye vermekte de yarar var ;

Öncelikle Chinatown’da kesinlikle konaklamanızı tavsiye etmem. Burası gecenin ilerleyen saatlerinde hem çok gürültülü hem de çok kalabalık oluyor ve 4-5 yıldızlı otellerin dışında buradaki otelleri de açıkçası pek önermem.

Peki Kuala Lumpur’da nerede kalınır ? ; Eğer 1-2 gün gibi kısa bir süre Kuala Lumpur’da kalmayı planlıyorsanız, şehir merkezindeki otellere veya Petronas İkiz Kuleleri yakınlarındaki otellere göz atın derim. Ayrıca Bukit Bintang’da da çok uygun fiyatlı 3-4 yıldızlı oteller bulabilirsiniz.

Petronas İkiz Kuleleri çevresinde otel tavsiyesi olarak ; 4 yıldızlı daire konseptinde hizmet veren ve sonsuzluk havuza sahip olan Saba Suites at Platinum KLCC Bukit Bintang Kuala Lumpur veya 5 yıldızlı Hotel Maya Kuala Lumpur veya Sky Bar’a ev sahipliği yapmasıyla ünlü 5 yıldızlı Traders Hotele göz atabilirsiniz.

Kuala Lumpur şehir merkezi olarak bilinen ve şehirdeki gece hayatına, Jalan Alor’a (Sokak yemeklerinin ve restoranların olduğu ünlü cadde) ve birçok turistik yere ev sahipliği yapan Bukit Bintang’daki popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.Booking.com

Gelelim Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listemize ; 

1.Petronas İkiz Kuleleri

Petronas İkiz Kuleleri, her Kuala Lumpur’u ziyaret eden turistin mutlaka gördüğü modern ve ünlü bir gökdelen. Daha çok sunduğu eşsiz şehir manzarasıyla adından söz ettiriyor olsa da, binanın mimarisini görmek ve alt katta yer alan alışveriş merkezine göz atmak için de bu kulelere gidebilirsiniz.

Petronas İkiz Kuleleri’nin zirvesine çıkmanızı tavsiye etmem. Çünkü hem çok pahalı hem de çok uzun kuyruklarda bekleyebiliyorsunuz. Bu zirveye çıktığınızda göreceğiniz manzaradan daha güzel manzara sunan Sky Bar ise manzara seyretmek için gitmenizi tavsiye edebileceğim yer. Yazının devamında Sky Bar hakkında bilgiyi de bulabilirsiniz.

Bu kulelerin hemen arkasındaki parkta ise, ışık gösterileri yapılıyor. Bu gösteriler genellikle 20:00’da başlıyor ve 23:15 gibi bitiyor. Işıklı gösteriler çoğu zaman müzikli yapılıyor ve kesinlikle Kuala Lumpur’da görülmesi gereken bir gösteri diyebilirim.

Kuala Lumpur’un en tanınmış simgesi, betonarme, çelik ve camdan yapılmış bu ikiz kuleler, dünyanın en yüksek ikiz binaları olmaya da devam ediyor.

88 kat yüksekliğindeki bu kulelerdeki katların çoğu özel olarak kiralanmış olsa da, alt katlar 300’den fazla mağazaya sahip lüks bir alışveriş merkezi olan Suria KLCC’nin yanı sıra bir sanat galerisi, bir bilim merkezi, Filarmoni Salonu ve diğer ilgi çekici yerlere ev sahipliği yapıyor. Yani gözlem yerine çıkmasanız bile bu gökdelen içerisinde yapılacak birçok şey bulabiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti ; 13-60 yaş arası 28 RM, 3-12 yaş arası 14 RM ve 3 yaş altı çocuklar için ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

2.KLCC Park

KLCC Park

Petronas İkiz Kuleleri’nin hemen yanında yer alan KLCC Park, şehirdeki en büyük park olmasının yanı sıra, ışık gösterilerine ev sahipliği yapmasıyla ilgi görüyor.

Park, heykeller ve çeşmeler gibi insan yapımı yapıları 2.000’den fazla farklı palmiye türü ve yerli bitki örtüsü ile birleştirerek çevresiyle uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca park, Petronas İkiz Kuleleri’ni en iyi görebileceğiniz ve en iyi fotoğraflayabileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Parkta ayrıca 1,3 kilometre uzunluğunda koşu/yürüyüş yolu, havuz, iki dönümlük çocuk oyun alanı ve daha birçok ilgi çekici yer bulunuyor.

20 hektarlık oldukça geniş bir alana yayılan park, şehirdeki olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri. Burası, daha çok geceleri canlanıyor. Gündüz vaktinde de ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz, fakat ışık gösterileri ve Petronas Kuleleri’nin güzel fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, akşam saatlerinde gelin derim.

Park çevresinde birçok cafe ve restoran da var, ancak buradaki mekanların büyük bir bölümü pahalı. Bu yüzden burada mekan tercihi yaparken biraz daha seçici olmanızda yarar var.

Parkın bulunduğu yer tam olarak Petronas İkiz Kuleleri’nin bulunduğu yerde. Buraya, hem MRT’ler ile hem de yürüyerek Bukit Bintang’dan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3.Merdeka Meydanı

Kuala Lumpur’un en sevilen turistik yerlerinden biri olan Merdeka Meydanı, günümüzde mitingler, halka açık etkinlikler ve Ulusal geçit törenleri için kullanılıyor.

Turistlerin favori gezi duraklarından biri olan meydan, şehirdeki en ünlü tarihi kolonyal binalar ile çevrili.

Mağribi tarzından büyük ölçüde etkilenen Sultan Abdul Samad Binası, Malezya Bilgi, İletişim ve Kültür Bakanlığı’na ev sahipliği yaparken, yakındaki Kuala Lumpur Şehir Galerisi, şehrin hikayesini minyatür modeller ve yenilikçi sergiler aracılığıyla anlatıyor.

Ayrıca burada, insanların genellikle dinlenmek için toplandıkları Viktorya döneminden kalma bir çeşmenin yanı sıra Malezya’nın en eski kiliselerinden biri olan St. Mary’s Kilisesi de bulunuyor.

Merdeka Meydanı, Bağımsızlık Meydanı olarak da biliniyor. Meydan, Malezya’nın 1957’de sömürgeci güçlerden bağımsızlığını ilan ettiği ve İngiliz bayrağının yerini alan Malezya bayrağının bir devrimin başlangıcını işaret ettiği yerdir.

4.Petaling Street, Chinatown

Kuala Lumpur'da Gezilecek Yerler Blog

Kuala Lumpur’un tek caddeli Çin Mahallesi, adını duyuran büyük bir kemerin arkasından başlar ve Malezya’nın en eski Budist tapınaklarından biri olan Chan See Shu Yuen Tapınağı’na kadar uzanır.

Tüm cadde ‘Yeşil Ejderha’ olarak da bilinen yeşil bir çatıyla kaplıdır ve bu da Petaling Caddesi’ni Kuala Lumpur sıcağında gidilecek en iyi yerlerden biri yapıyor.

Petaling Caddesi daha çok sokak yemekleriyle ünlü olsa da, burada alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda tezgahta var. Tabii ki buradaki ürünlerin hemen hepsi Çin malı. Ayrıca kişiye göre farklı bir ücret talep edildiğinden dolayı, mümkün olduğu kadar pazarlık yapın derim.

Şehrin en ünlü erişte dükkanlarından biri olan Koon Kee de tam olarak burada bulunuyor.

Buradaki yemekler ve içecekler de oldukça uygun fiyatlı. Şehirdeki diğer yemek caddesi olan Jalon Alor’a göre, buradaki fiyatların çok daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

Tabii ki Chinatown, sadece yemek ve alışverişten ibaret değil. Burada görülmeye değer birçok tapınak bulabilirsiniz. Buradaki en ünlü tapınak şüphesiz Sri Mahamariamman Tapınağı’dır.

Ayrıca şehrin en eski Taocu tapınağı olan Sin Sze Si Ya Tapınağı’nı ve 130 librelik efsanevi bakır direk silahına ev sahipliği yapan Guan Di Tapınağı’nı da ziyaret etmenizi öneririm.

5.Kuala Lumpur Kuş Parkı

20.9 dönümlük muhteşem bir tropik kuşhane olan Kuala Lumpur Kuş Parkı, dünyanın en büyük kapalı kuş parklarından sadece biri değil, aynı zamanda vahşi doğada gözlemlenmesi zor olan belirli türlerin davranış kalıplarını inceleyen bilim adamları için önemli bir araştırma merkezidir.

Buradaki 2.000’den fazla kuşun çoğu yerel türlerdir, ancak yaklaşık yüzde 10’u Tanzanya ve Avrupa kadar uzaklardan ithal edilmiş.

Parkta ayrıca kuş gösterileri sunan 350 kişilik bir amfi tiyatro ve konuklara kuşlar, nesli tükenmekte olan türler ve daha fazlasını öğretmek için sunumlar içeren bir eğitim alanı bulunuyor.

Daha çok çocuklu ailelerin Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listesine ekleyebileceği cazibe merkezlerinden olan Kuala Lumpur Kuş Parkı, şehir merkezine de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 63 RM, 3-11 yaş arası çocuklar ise 42 RM.
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

6.KL Tower

KL Tower

KL Kulesi ya da Kuala Lumpur Kulesi olarak da bilinen KL Tower, Petronas İkiz Kuleleri’ne 15-20 dakika yürüme mesafesinde olan bir diğer manzara izleyebileceğiniz yer.

Dünyanın en yüksek bağımsız kulelerinden biri ve Güneydoğu Asya’nın en yüksek kulelerinden biri olan KL Tower, 421 metre uzunluğu sayesinde şehrin hemen her yerinden rahatlıkla görülebiliyor.

Dilerseniz yerden 300 metre yükseklikte bulunan ve bir dakikadan kısa bir sürede asansörle ulaşılabilen döner restorana veya açık hava gözlem platformuna çıkabilirsiniz. Buradan Kuala Lumpur’un eşsiz bir manzarasını seyredebilirsiniz, fakat manzara izlemek için Sky Bar’a gitmenizi tavsiye ederim. Tabii geniş bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, buradaki gözlem yerine de çıkabilirsiniz.

KL Tower’da, dilerseniz manzaraya karşı eşsiz bir öğle veya akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Fiyatlar biraz pahalı olsa da, bütçesi olan çiftler için eşsiz bir deneyim olabilir.

Kulenin içinde, ters çevrilmiş bir eğlence evi müzesi de dahil olmak üzere çeşitli ilgi çekici yerler vardır. Bunlar; küçük bir akvaryum, yüksek kaliteli el sanatları sunan bir hediyelik eşya dükkanı ve Sky Deck’ten uzanan ve ayaklarınızın altı da dahil olmak üzere her yönden şehrin kesintisiz manzarasını sunan bir cam kutu olan Sky Box’tır.

 • Giriş ücreti ; Gözlem yerine çıkmak için 49 RM (yetişkin) değerinde bir bilet satın almanız gerekir. 4-12 yaş arası çocuklar için ise bu ücret 29 RM.

7.Central Market

Merkez Pazar, eski tarz batik baskılar ve dokumalardan modern sanat, moda ve ev aksesuarlarına kadar Malezya’ya ait her şeyi satan 300’den fazla mağazaya sahip. Burası, Kuala Lumpur’da hediyelik eşya için gidilecek en iyi ve en popüler yerlerden biri olsa da, buradaki hediyelikler biraz pahalı olabiliyor, özellikle Chinatown ile kıyaslama yapacak olursanız.

19. yüzyıldan kalma bir Art Deco Miras Alanı binasının içinde yer alan pazar, geleneksel Malezya el sanatlarından batik tekstillere, kalay ve gümüş eşyalara kadar her şeyi bulabileceğiniz bir nevi alışveriş merkezi.

Ayrıca binanın hemen yanında, Central Market’i yerel atıştırmalıklar, giysiler, ayakkabılar, hediyelik eşyalar ve daha fazlasıyla tamamlayan bir açık hava bit pazarı olan renkli Kasturi Walk var. Burası da hediyelik eşya ve hatıralık almak için güzel bir yer, ancak ciddi anlamda pazarlık yapmanız gerekiyor.

8.Kelebek Parkı

Kelebek Parkı (Kuala Lumpur Butterfly Park), 5.000’den fazla kelebeğe ev sahipliği yapmasının yanı sıra, dünyanın en büyük kelebek parkı olmasıyla öne çıkıyor. 7.500 metrekarelik bir alanı kaplayan bu park, Perdana Botanik Bahçeleri’nin hemen yanında yer alıyor.

Ayrıca kelebek larvalarını ve dünyanın en büyük böcekleri olan gergedan böceklerini bulacağınız büyük bir canlı böcek sergisini görmek için bir üreme alanını ziyaret edebilirsiniz.

Komşusu KL Kuş Parkı gibi, bu özel hayvanat bahçesi de sakinlerinin eğrelti otları ve egzotik bitkiler de dahil olmak üzere en sevdikleri bitkilerin habitatında özgürce dolaşmasına olanak tanır.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 25 Rm, 3-11 yaş arası ise 13 Rm
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

9.Batu Caves (Batu Mağaraları)

Gelelim Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listesinin en dikkat çekici ve en popüler cazibe merkezine, Batu Mağaraları‘na. Bu mağaraların bulunduğu yere şehir merkezinden MRT tramvaylar ile yaklaşık 25-30 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

Merkeze yaklaşık 13 km uzaklıkta olan ve etkileyici kireçtaşı tepelerinin içinde yer alan mağaralar, savaş tanrısı Lord Murugan’a adanmış önemli bir Hindu tapınağıdır. Girişin hemen dışında, 43 metre yüksekliğindeki Murugan’ın heykelini de görebilirsiniz. Bu heykel, dünyanın en uzun heykeli olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Burada üç mağara olmasına rağmen, ziyaretçilerin çoğu ana mağara olan Katedral Mağarası’nı (Tapınak Mağarası olarak da bilinir) ziyaret eder. Katedral Mağarası, devasa bir taş merdiven üzerinde 272 basamak çıktıktan sonra ulaşılabilen çarpıcı sarkıt oluşumlarına sahip 91 metre yüksekliğindeki bir mağaradır. İçeride, bir Hindu şapeli ve tavandaki boşluklardan gelen güneş ışığıyla aydınlatılan güzel kaya oluşumları bulacaksınız.

Batu’nun en büyük ikinci mağarası olan Dark Cave, korunan bir alandır ve yalnızca bir turla erişilebilir. Yani bireysel geziye izin verilmez.

Tarihin ve doğanın mükemmel karışımı için, Hindistan dışındaki en popüler Hindu tapınaklarından biri olan Batu Mağaralarına mutlaka göz atın. 3 mağarayı görmeseniz bile, ana mağara olan Katedral Mağarası’nı kesinlikle ziyaret edin derim.

Mağaraya ulaşmak için dik ve uzunca bir merdiven çıkmanız gerekiyor. Yol üzerinde ise, turistlerden bir şeyler araklamaya çalışan maymunlar var, dikkatli olun.

 • Giriş ücretsiz

10.Sri Mahamariamman Tapınağı

Tarihi 19. yüzyıla uzanan ve Kuala Lumpur’un en eski tapınağı olan Sri Mahamariamman Tapınağı, bu şehri oluşturan farklı kültürler ve dinler hakkında bilgi edinmek isteyenler için kesinlikle görülmeye değer yapılardan bir tanesi.

Tapınak, ünlü efsaneleri tasvir eden bir dizi Hindu tanrısı içeren canlı ve renkli bir cepheye sahip olduğundan tanınması kolaydır.

Tapınak, Kuala Lumpur’un en yoğun turist trafiğine sahip yerlerinden biri olan Chinatown’da bulunuyor. Tapınağa girişler ücretsiz ancak fotoğraf çekmeden önce izin isteyin, ibadet anında fotoğraf çekilmesi de yasak. Ayrıca izin aldıktan sonra bile flaşları kullanmadığınızdan emin olun.

11.Ulusal Müze

Malezya’nın en önemli kültür ve miras müzesi olan bu 3 katlı Ulusal Müze, geleneksel silahlardan tarihi düğün kıyafetlerine ve restore edilmiş dış mekan yapılarına kadar her şeyi içeren ilgi çekici koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Ulusal Müze, eskiden Selangor Müzesi’nin bulunduğu yerde ve II. Dünya Savaşı sırasında bir hava bombası tarafından tahrip edilen bir alanda bulunuyor.

Diğer turistik cazibe merkezlerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu müzenin en ilginç sergilerinden bazıları açık havada yer alır ve Terengganu Malay mimarisi kullanılarak inşa edilmiş bir 19. yüzyıl ahşap sarayı ve bir dizi geleneksel atlı araba ve erken motorlu taşıtları içerir.

Ülkenin sömürge tarihine ve bağımsızlık mücadelesine göz atabileceğiniz Ulusal Müze, hem tarih hem de sanatseverleri bir araya getiriyor.

 • Giriş ücreti ; 5 Rm
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:00-18:00

12.Sunway Lagoon Theme Park

Foto kaynak ; klook.com

Sunway Lagoon Tema Parkı, şehir merkezine yaklaşık 40-45 dakika sürüş mesafesinde bulunuyor.

88 dönümlük bir alana yayılmış olan tema parkı 100’den fazla cazibe merkezi sunuyor. Daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken bir park olsa da, her yaştan ziyaretçiye hitap eden şeyleri bulabiliyorsunuz.

Burası bir su parkı olarak başlamış olsa da, şimdi beş ek bölge daha içeriyor. Bir Eğlence Parkı (hız trenleri, atlıkarıncalar ve diğer oyuncaklarla birlikte), bir Vahşi Yaşam Parkı, devasa bir perili evin olduğu Çığlık Parkı, Extreme Park (ATV gezileri, bungee jumping ve paintball bulabileceğiniz yer) ve genç ziyaretçiler için özel olarak tasarlanmış Nickelodeon’s Lost Lagünü olarak bilinen bir alan.

Petaling Jaya banliyösünde şehir merkezinden biraz uzakta olan Sunway Lagoon Tema Parkı, 1997’den günümüze Kuala Lumpur’un en önemli cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 213 Rm ve 13 yaşından küçük çocuklar için ise 178 RM

13.Bukit Bintang Alışveriş Caddesi

Şüphesiz Kuala Lumpur’da gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Bukit Bintang’dır.

Bukit Bintang, oldukça geniş bir alanı kaplayan bölgedir ve daha çok alışveriş, yeme içme ve konaklama için tercih edilir. Şehrin en yoğun kısmı olan Bukit Bintang Alışveriş Caddesi ise, her turistin mutlaka uğramak isteyebileceği yerlerden.

Kuala Lumpur’un alışveriş ve eğlence bölgesi birkaç caddeyi ve çok sayıda alışveriş merkezini, sokak pazarlarını ve birçok lüks kafe ve restoranı kapsar.

Burası, Yeni Yıl geri sayımı ve Aziz Patrick Günü geçit töreni ve şenlikleri dahil olmak üzere yıl boyunca birçok büyük kutlamanın gerçekleştiği alandır. Bölgedeki başlıca cazibe merkezlerinden biri, 330.000 metrekarelik perakende alanını kapsayan ve Asya’nın en büyük kapalı eğlence parklarından birine ev sahipliği yapan, bir dizi heyecan verici sürüş ve hatta bir döngü silindiri ile tamamlanan Berjaya Times Square alışveriş merkezidir.

Şehrin en lüks alışveriş merkezi olan Starhill Gallery de bu bölgede bulunuyor.

14.Kuala Lumpur City Gallery

Bu eğlenceli tek duraklı turist bilgi merkezi ve galeri, oluşumundan mevcut ihtişamına kadar KL hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacak.

Galeri ayrıca, ücretsiz haritaların yanı sıra rehberli bisiklet ve yürüyüş turları sunar. Ayrıca galerinin içinde barındırıldığı amaca uygun olarak değiştirilmiş miras alanını da görün derim. Yapının kendisi, neo-rönesans mimarisinin İngiliz yönetimi tarafından tercih edildiği 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Bu küçük müze, ziyaretçilerin ilgi çekici ve bilgilendirici bir şekilde KL tarihi hakkında bilgi edinmeleri için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Zemin katta, kentin “Eski Kuala Lumpur” başlıklı fotoğraf kaydının yanı sıra, Merdeka Meydanı’nın ölçekli bir maketi de bulunuyor.

Bir başka ölçekli model olan Muhteşem Şehir Model Gösterisi, bu sefer modern KL’nin birinci katında. Müze, 1899’da inşa edildiğinden bu yana ana kolonyal matbaa ve daha yakın zamanda bir halk kütüphanesi de dahil olmak üzere birçok işlevi yerine getiren çekici bir neo-Rönesans yapısında yer almaktadır.

 • Giriş ücreti ; 5 RM
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

15.Jalan Alor

Eğer Kuala Lumpur’da orta bütçeli muhteşem sokak yemekleri arıyor veya restoranlarla dolu bir cadde arıyorsanız, gitmeniz gereken yer Jalan Alor’dur.

Jalan Alor Food Street olarak da bilinen bu caddede, çok sayıda restoran ve sokak yemeklerini bulabiliyorsunuz. Fiyatlar çok pahalı değil, fakat daha ucuza yemek yiyebileceğiniz yerler de var. Ortalama 2 kişilik bir yemek için 100-175 RM arasında bir ücret ödeyebilirsiniz.

Ayrıca bu cadde, Kuala Lumpur gece hayatının kalbi olan Changkat’a da sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden bir şeyler içmeyi planlıyorsanız, burada içmeyin, içkiler için kesinlikle Changkat’taki barlardan birini tercih edin derim.

Bu caddedeki yemek masaları sokak ortasında bulunuyor. Masa ve sandalyeler plastik. Bu yüzden çok havalı bir yer beklemeyin. Ancak buradaki restoranların çok büyük bir bölümü, muhteşem lezzetli yemekleriyle ünlüdür.

16.Thean Hou Tapınağı

Güneydoğu Asya’daki en büyük Çin tapınaklarından biri olan Thean Hou Tapınağı, Budizm, Taoizm, Konfüçyüsçülük ve Mazuizm’in özelliklerini birleştirir.

Tanrıçalar Shui Wei Sheng Niang ve Guan Yin’in yanı sıra Çin deniz tanrıçası Mazu’nun başka bir adı olan Tian Hou’ya da burada tapılır.

Tapınağın dini önemi hakkında fazla bir şey bilmiyor olsanız bile, çok kemerli kapısı ve süslü heykelleri ve tavan sanatı ile büyük ibadethanesi ilginizi çekecektir.

 • Tapınağın şehir merkezine çok yakın olmadığını, fakat kesinlikle görülmeye değer turistik yerlerden biri olduğunu unutmayın.

17.Masjid Negara

Malezya Ulusal Camii olarak da bilinen Masjid Negara, Kuala Lumpur’un en ünlü ve en önemli camilerinden bir tanesi.

Bu camii, yalnızca açık ve katlanmış şemsiyeleri andıran origami benzeri tasarımıyla değil, aynı zamanda yansıtıcı havuzları ve çeşmeleri içeren çevresiyle de turistlerin ilgisini çekiyor. Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan caminin tarihi ise 1965 yılına uzanıyor.

1965 yılında eski bir kilisenin bulunduğu yerde inşa edilen camii, 73 metre uzunluğundaki minaresi ve 15.000 kişilik kapasitesiyle de dikkat çekiyor.

Caminin dış görünümü kadar iç mekanı da ilgi görüyor. İç mekanın duvarları ve tavanları süsleyen renkler ve karmaşık desenler görülmeye değer. Ayrıca camiye girişler de ücretsiz.

18.Masjid Jamek

Sultan Abdul Samad Jamek Camii olarak da bilinen Masjid Jamek, Kuala Lumpur’un en önemli ve en turistik ibadethanelerinden bir tanesi.

1900’lerin başında inşa edilen bu camii, Malezya’nın en eski camilerinden biri. Klang ve Gombak nehirlerinin buluştuğu yerde bulunduğundan, Mağribi mimari tarzı ve konumu nedeniyle turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılardan biri.

Kuala Lumpur’daki ilk Malay Mezarlığı üzerine inşa edilmiş olması bakımından da önemli bir yere sahip olan Masjid Jamek, çevresindeki palmiye ağaçları sayesinde huzur ve dinginlik veriyor.

Camii, konum olarak Little India, Chinatown ve Central Market’e yürüme mesafesinde bulunuyor. Fakat Bukit Bintang ve Petronas İkiz Kuleleri’nden bu camiye ulaşmak isterseniz MRT’leri kullanmanız gerekiyor. Masjid Jamek istasyonunda inerek camiye ulaşabilirsiniz.

19.Istana Negara (Ulusal Saray)

Istana Negara, Malezya’nın Ulusal Sarayı ve burada kraliyet hakkında bilgileri bulabilir, sarayın eşsiz mimarisine göz atabilirsiniz.

1928 yılında inşa edilmiş ve Malezya Kralı’nın ikametgahı olarak hizmet vermiş olan sarayın yerine günümüzdeki saray inşa edilmiş. Günümüzdeki saray, 2011 yılında inşa edilmiş ve eski saraya nazara çok daha modern bir görünüme sahip.

Yerlilerin “Büyük Ev” dediği ana kapıya gittiğinizde Kraliyet Malay alayının nöbetçilerini de görebilirsiniz. Hatta nöbet değişimine denk bile gelebilirsiniz.

Buradaki eski saray ise bir Kraliyet Müzesi’ne dönüştürülmüş. Günümüzde bu saray müzesini de ziyaret edebiliyorsunuz.

20.Berjaya Times Square

Berjaya Times Meydanı, kendi ikiz kulesinde yer alan bir tema parkı ve alışveriş merkezini bir araya getirmesi bakımından Kuala Lumpur’un en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri.

Kapalı bir tema parkına ev sahipliği yapan bu cazibe merkezinde, özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekecek birçok yapılacak aktivite bulabiliyorsunuz, roller coaster’a bile binebileceğiniz bir yer olan Berjaya Times Square, bir meydan değil bir türk komplekstir.

Bir alışveriş merkezi olarak da hizmet veren Berjaya Times Square, Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından bir tanesi. Şehirdeki birçok turistik yere de yakın olan bu tema parkı, şehirdeki diğer alışveriş merkezlerine nazaran çok daha fazla uygun fiyatlı mağazalara da ev sahipliği yapıyor.

21.KL Forest Eco Park

22 dönümlük bir antik yağmur ormanı dilimine ev sahipliği yapmasıyla turistlerin dikkatini çeken KL Forest Eco Park, Malezya’nın en büyük ulusal ormanlarından bir tanesi.

Kuala Lumpur’un kalbinde hala ayakta duran tek tropikal yağmur ormanı parçası olan park, şehrin yeşil akciğeri olarak hizmet ediyor ve Malezya’nın tropikal yağmur ormanlarına özgü flora ve faunaya ev sahipliği yapıyor.

Ormanlık alan içerisine kurulmuş asma köprüden yapılmış yürüyüş yolu ise, bu ormanlık alanın ana cazibe merkezi. Buradan, ayaklarınızın altında kalan ormanlık alanı seyredebilir, güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Bu ormanlık alan, özellikle saldırgan sivrisinekleri ile ünlü. Bu yüzden gitmeden önce, sivrisinek kovucu krem veya sprey kullanmayı da unutmayın.

Malezya’nın en eski kalıcı orman rezervlerinden biri olan KL Forest Eco Park, şehir merkezinde KL Tower’ın hemen yanında yer alıyor.

 • Giriş ücretsiz

22.Sky Bar

Kuala Lumpur'da Gezilecek Yerler Blog

Sky Bar da, Kuala Lumpur gezi rotasına eklenebilecek turistik cazibe merkezlerinden biri.

Kuala Lumpur’un en ünlü çatı havuzlarından birini bulabileceğiniz göz alıcı bir kokteyl bar. Daha çok Petronas İkiz Kuleleri’ni ve şehrin manzarasını seyretmek için gidebileceğiniz bu barda akşam 19:00’dan önce giriş ücreti alınmıyor, ancak masalara oturabilmeniz için bir şeyler içmeniz gerekiyor. En ucuz içkiler ise 35-40 RM’den başlıyor.

Sky Bar’a alternatif olacak çok sayıda çatı katı bar var, fakat Sky Bar, hem KLCC’de yapılan ışık gösterilerini izleyebileceğiniz bir yer olması hem de çok daha iyi bir manzara sunması bakımından diğer çatı katı barlarından ayrılıyor.

Çatı katındaki bar, hem uluslararası hem de yerel esintili tapas ve bazı pizzaların yanı sıra çok çeşitli bira, şarap ve gerçekten lezzetli özel kokteyller sunmaktadır. Eğer akşam saatlerinde barı ziyaret etmek isterseniz, çok büyük bir ihtimalle giriş ücreti ödemeniz gerekir. Bu da yaklaşık olarak 100-150 RM arasında değişir. Tabii bu ücrete 1-2 içki de dahildir.

Kuala Lumpur’da Nerede Kalınır ?

Kuala Lumpur, aslında Güney Doğu Asya’daki en ekonomik şehirlerden bir tanesi, özellikle konaklama konusunda. Bu şehirde hemen her bütçeye uygun bir otel, daire, hostel veya diğer konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz.

Eğer sonsuzluk havuzu olan bir yerde konaklamak isterseniz, tercihinizi kesinlikle dairelerden yana kullanın derim. Bazı daireler otellere nazaran çok daha uygun oluyor ve çatı katında bulunan sonsuzluk havuzuyla eşsiz bir deneyim sunuyor.

Kuala Lumpur’da otel veya daire seçimi yapmadan önce konaklayacağınız bölgeye de karar vermenizde yarar var, özellikle kısa süre bu şehirde kalmayı planlıyor ve çabucak şehri keşfetmek istiyorsanız.

İşte Kuala Lumpur’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal bölgeler ;

 • KLCC (Petronas İkiz Kuleleri çevresi) ; KLCC, modern simge yapılar, aile dostu aktiviteler, birçok restoran, çok çeşitli konaklama yerleri ve canlı bir gece hayatı ile kalınacak en iyi bölgelerden biri. Burada otel önerisi olarak ; 3 yıldızlı daire konseptinde hizmet veren Mercu Summer Suite – Little Penguin adlı tesisi veya 4 yıldızlı Vortex KLCC Apartments adlı tesisi tavsiye ederiz.
 • Chinatown ; Açıkçası yeteri kadar bütçeniz varsa bu bölgeyi es geçebilirsiniz, fakat ucuz bir otel arıyor ve şehir merkezine ya da Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listesindeki önemli cazibe merkezlerine yakın olmak istiyorsanız, bu bölgeyi de konaklama için düşünebilirsiniz. Chinatown’daki tüm otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Bukit Bintang ; Bu bölge ise biraz daha gece hayatına yakın olmak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerden biri. Hem yeme içme (Jalan Alor yemek caddesi de burada) hem de konaklama ve alışveriş konusunda şehrin en fazla seçeneğine sahip olan yeri. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kuala Lumpur Kaç Günde Gezilir ?

Kuala Lumpur'da Gezilecek Yerler Listesi

Aslında Kuala Lumpur 2 günde rahatlıkla keşfedebiliyor, fakat yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa, bu şehirde en azından 3 gün konaklayın derim. Yeteri kadar zamanınız olursa, hem şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta olan Genting Highlands hem de Batu Mağaraları ve sonsuzluk havuzları için de plan yapabilirsiniz.

Kuala Lumpur’a Ne Zaman Gidilir ?

Kuala Lumpur da, tıpkı Singapur ve diğer Güney Doğu Asya ülkelerinde olduğu gibi ne zaman yağmur yağacağı belli olmayan şehirlerden biri. Bu yüzden şehirde her an yağmur yağabilir ya da yağmayabilir. Bunun dışında, Malezya’nın genelinde olduğu gibi Kuala Lumpur’da da yüksek sezon mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Fakat bu şehir, yılın her dönemi ziyaret edilebilebilir.

Kuala Lumpur’da Ne Yenir ?

Kuala Lumpur, hem Çin ve Hint hem de Malay yemeklerinin en çeşitlisini ve en lezzetlisini bulabileceğiniz şehir. Aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm Asya yemeklerini bulabileceğiniz bu şehirde sadece yemek için gidilecek Jalan Alor ve Chinatown gibi yerler bile var.

Bunun yanında şehirde çok sayıda Hint restoranı da var. Özellikle Bukit Bintang’da bulunan bu Hint restoranlarının çok büyük bir bölümü, şehrin en iyileri arasında yer alıyor.

Yukarıda bahsettiğim ve Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listesinde olması gereken Jalan Alor, yeme içme için gidilecek en popüler, en iyi ve en ideal yer.

Şehirdeki denenmesi gereken popüler lezzetlerden bazıları ise ;

 • Roti Canai ; un, su, yumurta ve yağ ile yapılan geleneksel bir Malezya tavada kızartılmış gözlemedir.
 • Ayam masak merah ; Kırmızı pişmiş tavuk.
 • Hokkien mee ; Bir erişte yemeği ve oldukça doyurucu. Kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden bir tanesi.
 • Pan Mee ; Kesin kökenini bulmak zor olsa da, bu doyurucu erişte yemeğinin Çin ve Malezya mutfak geleneklerinin klasik bir karışımı olduğuna inanılıyor. Yemek genellikle, yeşil yapraklı sebzeler, kıyılmış domuz eti (Malezya restoranında yerseniz sığır eti eklenir) ve mantarların eşlik ettiği, et suyunda servis edilen elle çekilmiş eriştelerden oluşur.
 • Nasi Lemak ; Malezya’da başka hiçbir yemek nasi lemak kadar ünlü değildir. Geleneksel olarak hamsi, salatalık, yer fıstığı ve haşlanmış yumurta ile servis edilen hindistan cevizi sütünde pişirilmiş pirinçten oluşur.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR