Ana SayfaAvrupaİspanyaKanarya Adaları Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler | Konaklama

Kanarya Adaları Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler | Konaklama

Fas’ın güneybatı kıyısındaki Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan takımadalardan oluşan “Kanarya Adaları”, İspanya’ya bağlı dünyanın en popüler ve en sevilen tatil bölgelerinden biri.

Gran Canaria, Tenerife ve Lanzarote gibi büyük adalarıyla tanınan Kanarya Adaları, daha çok lüks tatil köyleri, birbirinden uzun plajları, canlı gece hayatı ve yıl boyu sıcak havasıyla dünyanın dört bir yanından turistleri çekiyor.

Kanarya Adaları’nda yapılacak o kadar çok turistik aktivite bulunuyor ki, herkese ve her bütçeye göre bir şeyler bulmak mümkün. İster romantik bir tatil planı, isterseniz de çocuklarınızla eşsiz bir aile tatili yapabilirsiniz. Bu takımadalarda dalış ve sörf yapabilir, yükselen tepeleri, volkanik manzaraları görebilir, muhteşem kanyonlarda yürüyüş yapabilir, güzel küçük kasabaları keşfedebilir, nefis İspanyol mutfağının keyfini çıkarabilirsiniz.

İşte yeme içme, konaklama, gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelerle Kanarya Adaları Gezi Rehberi ;

Kanarya Adaları’nda Konaklama

Kanarya Adaları

Kanarya Adaları gezi rehberi için en önemli konulardan bir tanesi de konaklama.

Kanarya Adaları Tenerife, Gran Canaria, , Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera ve El Hierro olmak üzere başlıca 7 ada ile birkaç küçük adacıktan oluşuyor. Ancak konaklama için en çok tercih edilen Tenerife, Gran Canaria ve Lanzarote adalarıdır. Bu adalar da kendi içerisinde çok farklı bölgelere ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden bu adalardaki bölgelere de kısaca göz atmanızda yarar var.

Tenerife ; Turistlerin büyük bir bölümünün Tenerife kıyılarına akın etmesinin ana nedeni, bu adanın yıl boyunca en iyi hava koşullarına sahip olması. Bu yüzden Tenerife, Kanarya Adaları’ndaki en çok tercih edilen konaklama bölgesidir. Tatilcilerin çoğu Los Cristianos, Playa de las Americas ve Costa Adeje gibi güneybatıdaki tatil beldelerini tercih ediyor. Bu yüzden ilk olarak bu 3 bölgedeki konaklama birimlerine göz atmayı düşünebilirsiniz.

Tenerife adasındaki tüm popüler otellere göz atmak için tıklayın. Otel önerisi olarak da ; Tenerife’nin en popüler tatil beldesi olan Adeje’de bulunan 5 yıldızlı Vincci Selección La Plantación del Sur adlı otele, Playa de las Americas beldesindeki 4 yıldızlı Sol Tenerife adlı otele veya 3 yıldızlı Kn Aparthotel Columbus adlı tesisi tavsiye edebiliriz.

Gran Canaria ; Kanarya Adaları’nın en sevilen ve en turistik ikinci adası. Adanın başkenti Las Palmas ise buradaki en çok tercih edilen konaklama bölgesi. Bunun yanı sıra, Playa del Ingles ve Maspalomas bölgeleri de daha ekonomik bir konaklama için düşünülebilir. Otel tavsiyesi olarak, 3 yıldızlı HD Parque Cristobal Gran Canaria, 4 yıldızlı Hotel & Spa Cordial Roca Negra veya biraz daha lüks bir konaklama için de 5 yıldızlı H10 Playa Meloneras Palace adlı tesisi inceleyebilirsiniz.

Bu iki kasabanın yanı sıra konaklama için diğer bölgelere göz atmayı da düşünebilirsiniz. Fakat adalardaki en iyi ve en çok tercih edilen konaklama birimleri bu bölgelerde bulunuyor.

Kanarya Adaları Gezilecek Yerler

Kanarya Adaları’nda gezilecek yerler Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera ve El Hierro gibi adalarda dağılmış bir şekilde bulunuyor. Her ada, farklı konsepti ve sunduğu olanaklarıyla farklı tatilcilere hitap ediyor. Bu yüzden 7 adadaki gezip görülecek tarihi ve turistik yerler ve yapılacak şeyler hakkında az çok bilgi sahibi olmakta yarar var.

İşte Kanarya Adaları’nın en güzel 7 adası ve bu adalarda görülecek en popüler turistik yerler ;

TENERİFE ADASI

Kanarya Adaları’nın en büyüğü ve turistler arasında en çok tercih edilen adası olan Tenerife, birbirinden kalabalık ve hareketli plajları, muhteşem doğası ve turistik cazibe merkezleriyle kaçırılmaması gereken adalardan.

1.Los Gigantes

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Los Gigantes

Devasa uçurumlarıyla adından söz ettiren ‘Los Gigantes’, Tenerife’nin batı kıyısındaki Santiago del Teide belediyesinde bulunan bir tatil beldesi.

Acantilados de Los Gigantes adı verilen 500-800 metre arasında değişen dev kaya oluşumlarıyla muhteşem bir görüntüye sahne olan bu sahil beldesi, Kanarya Adaları’nın en popüler turistik cazibe merkezlerinden.

Los Gigantes tatil köyü 1960-1970’lerde geliştirilmiş ve daha güneydeki bazı büyük tatil yerlerinden daha sessiz ve sakin bir atmosfere sahip. Bu tatil köyü, küçük yatlarla dolu çekici bir yat limanına sahip. Ayrıca çok sayıda restoran ve barı da burada bulmak mümkün.

2.Teide Ulusal Parkı

Kanarya Adaları Gezilecek Yerler
Teide Ulusal Parkı

Kanarya Adaları dendiğinde akla ilk gelen turistik yerlerden biri olan Teide Ulusal Parkı, Tenerife’nin en çok ziyaret edilen yeri olarak bilinir. Dünyanın en büyük üçüncü yanardağı olan Teide yanardağına ev sahipliği yapan bu ulusal park, İspanya’nın en yüksek zirvesini oluşturuyor.

Kaya oluşumları ve çok renkli lav birikintileriyle dikkat çeken ulusal park yürüyerek keşfedilebiliyor. Ulusal park içerisinde 20’den fazla parkur bulunuyor ve tüm parkurlarda ziyaretçilerin yürümesine de izin veriliyor.

Teide Ulusal Parkı’nı keşfetmenin en iyi yolu turlar olsa da, araç kiralayarak çok daha anlamlı bir gezi yapabiliyorsunuz. Araç kiralayacak olursanız harika ay manzaralarının çoğunun tadını çıkarabilirsiniz.

Teide Ulusal Parkı’na Puerto de la Cruz’dan Titsa otobüs hattı 348’i veya Playa de las Americas’tan 342 numaralı otobüs hattını kullanarak da ulaşabilirsiniz. Ayrıca yanardağın tepesine ulaşmak istiyorsanız 15€ gibi bir ücrete teleferiğe de binebilirsiniz.

Parkın etrafında lav akıntıları, havalandırma delikleri, devasa kraterler ve bir sürü taşlaşmış lav göreceksiniz. Teide Ulusal Parkı, Kanarya Adaları’nda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alan cazibe merkezlerinden.

3.La Orotava

Kanarya Adaları Görülecek Yerler - La Orotava
La Orotava

Tenerife’nin kuzey kesiminde bulunan renkli bir kasaba olan La Orotava, Kanarya Adaları standartlarında oldukça büyük bir kasaba. Muz tarlalarından oluşan güzel bir vadide bulunan bu kolonyal kasaba, Ulusal Tarih-Sanat Alanı olarak belirlenmiş olmasıyla da ilgi görüyor.

Tarihi bölge, çoğu süslü bir şekilde oyulmuş ahşap balkonlara sahip zarif eski evlerle dolu. Bu mimari mücevherlerin en göze çarpanı, 1630’larda zengin bir kolonyal ailenin evi olarak inşa edilen Casas de los Balcones’tir. Günümüzde bu yapı geleneksel Kanarya el sanatlarının sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor.

16. yüzyıldan kalma bir Barok kilise olan Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción, iki dikkat çekici çan kulesiyle kasabada kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan. Güzel bir şekilde düzenlenmiş Hijuela del Botánico ise, dekoratif havuzlu çimler içinde yer alan 3.000’den fazla renkli tropikal çiçek ve nadir bitkilerle doludur.

4.Santa Cruz de Tenerife

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Santa Cruz de Tenerife

Tenerife Adası’nın başkenti olarak bilinen Santa Cruz de Tenerife, Kanarya Adaları’nın en canlı ve en dinamik bölgelerinden. Çok sayıda turistik cazibe merkezine de ev sahipliği yapan şehir, İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan, denize bakan bir opera binası ve konser salonu olan Auditorio de Tenerife ile tanınıyor.

Santa Cruz, İspanyol, Flaman ve Kanarya ressamlarının eserlerini bulabileceğiniz Güzel Sanatlar Müzesi’nin mükemmel koleksiyonları da dahil olmak üzere başka kültürel özelliklere de sahip.

Doğa ve İnsan Müzesi’nde, Tenerife’nin yerli halkı hakkında, Avrupalı ​​yerleşimcilerin gelişinden önce ve adanın volkanik tarihi hakkında bilgileri de bulabiliyorsunuz. Yıllık karnavallarıyla da adından söz ettiren Santa Cruz ayrıca Kanarya Adaları’ndaki en iyi alışveriş spotlarından biri.

5.Loro Park

Kanarya Adaları
Loro Park – Kaynak ; flickr / Chris Morgan

Kanarya Adaları’ndaki en popüler turistik yerlerden biri olan, Puerto de la Cruz’un hemen dışında yer alan vahşi bir yaşam parkı olan Loro Park, Kanarya Adaları’nda ailece gidilecek en ünlü cazibe merkezlerinden. Daha çok çocuklu ailelere hitap eden bir yer olarak biliniyor olsa da, her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği bir yer.

Yüksek koruma standartlarını iyi eğlenceyle birleştiren park, dünyanın en büyük papağan koleksiyonlarından birine, büyük bir yunus akvaryumuna ve köpekbalıkları ve diğer deniz canlıları havada yüzerken yürüyebileceğiniz bir su altı tüneli olan muazzam bir akvaryuma sahip. Yarasa mağarası, goril ormanı, büyük bir penguen yaşam alanı, kaplanlar ve timsahlar dahil olmak üzere çeşitli egzotik hayvanlar parkı dolduruyor. Kesinlikle Kanarya Adaları gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken çekim merkezlerinden.

6.San Cristóbal de La Laguna

Kanarya Adalarında Gezilecek Yerler
San Cristóbal de La Laguna – Kaynak ; flickr / Vjorge Franganillo

Bu kolonyal şehir olağanüstü kültürel mirasından dolayı UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Yine Tenerife Adası’nın popüler gezilecek yerlerinden biri olan şehir, katedrali, Rönesans ve Neoklasik kiliseleri ve 17. ve 18. yüzyıllarda dönemin zengin aileleri tarafından inşa edilen etkileyici konaklar gibi birçok mimari cevhere sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Mudejar tavanı ile dikkat çeken 17. yüzyıldan kalma Iglesia de Santo Domingo de Guzmán adlı kilise ve tarihi 1496 yılına uzanan Iglesia de Nuestra La Concepción kilisesi bu şehirde görülmesi gereken en önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor. Ayrıca bölgeye tarihsel bir bakış açısı için Tarih ve Antropoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

FUERTEVENTURA ADASI

Kanarya Adaları’nın olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Fuerteventura Adası, 7 ada içinde en büyük ikinci ada olmasına rağmen, en az gelişmiş olanıdır.

Kuzeydeki Corralejo, adanın en dikkat çeken tatil beldesi ve daha çok İngiliz turistler tarafından tercih ediliyor. Küçük tapas barları, lüks restoranları ve uygun plajları ile öne çıkan Fuerteventura Adası, çok fazla gezip görülecek yere sahip olmasa da, deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak için ziyaret edebileceğiniz en sessiz adalardan biri.

7.El Cotillo

Kanarya Adası
El Cotillo – Kaynak ; flickr / Mederic

Fuerteventura Adası’nın en güzel sahil kasabalarından biri olan El Cotillo, adanın kuzeybatısında yer alıyor ve daha çok plajı için ziyaret edilebilecek yerlerden. Ayrıca kasabada çok sayıda restoran, kafe, bar ve oteller de bulunabiliyor.

8.Lobos Adası

Kanarya Adaları
Lobos Adası – Kaynak ; flickr / Andrew Price

Fuerteventura Adası’na yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Lobos Adası, küçük bir ada olsa da, yine de görülmeye değer. 1982 yılından beri bir doğa rezervi olmuş bu küçük adada yapılacak çok fazla şey olmasa da, görülmeye değer birkaç yer bulabilirsiniz. Ayrıca katamaran ile Fuerteventura Adası’ndan Lobos Adası’na giderken tekneden denizin ve manzaranın da keyfini çıkarabiliyorsunuz.

GRAN CANARİA (Büyük Kanarya) ADASI

Kanarya Adaları arasında hem konaklama hem de gezilecek yerler bakımından en zengin ada olan Gran Canaria, diğer adalara nazaran daha fazla doğal çeşitlilik sunuyor. Adanın başkenti olan Las Palmas ise başlı başına görülmesi gereken yerler arasında. Hem gece hayatı ve plaj hem de iç kısımların subtropikal ormanları ve engebeli dağları ile eşsiz bir deneyim sunuyor.

9.Las Palmas

Las Palmas
Las Palmas – Kaynak ; flickr / Philip Mcerlean

Las Palmas, 15. yüzyıldan kalma ilginç bir tarihi mirasa sahip. Gran Canaria Adası’nın en sevilen sahil kasabalarından biri olarak bilinen Las Palmas, adanın kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Kanarya Adaları’nın en hareketli kasabalarından biri olduğundan ve daha çok gece hayatıyla öne çıkan bir kasaba olduğu için genç turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, her yaştan turisti burada görebiliyorsunuz.

Las Palmas, 1478’de, İspanya’nın Yeni Dünya’ya, batıya doğru genişlemesindeki ilk kolonyal dayanağı olarak kurulmuş. Kasabanın en önemli tarihi yapılarından olan, 16. yüzyıldan kalma Santa Ana Katedrali, gotik iç mekanı ile kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden. Ayrıca katedralin güney kanadında dini sanat, altın ve gümüş eser koleksiyonuna sahip Piskoposluk Müzesi bulunuyor.

Kanarya Adaları Müzesi’ndeki ilginç arkeolojik ve etnografik koleksiyonlar, adanın İspanyol öncesi kültürünü gözler önüne seriyor. Bunun dışında Las Palmas’ta daha birçok turistik cazibe merkezi de görülebilir.

10.Gran Canaria Plajları

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Gran Canaria Plajları – Kaynak ; flickr / Krystian

Batıdaki Playa de San Agustin ile doğudaki Puerto de Mogán arasında 6 büyük sahil beldesi bulunuyor. Gran Canaria Adası’nın en ünlü plajları da bu iki bölge arasında yer alıyor.

Bu plajlar arasında en büyüğü ve en ünlüsü şüphesiz, ‘Maspalomas’ plajıdır. Bar, restoran ve cafelere sahip olan plajda şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz bir işletmeyi de bulabiliyorsunuz. Kanarya Adaları’nın en düzenli plajlarından biri olan Maspalomas, deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak için en iyi adres.

Las Palmas, volkanik kayaların oluşturduğu doğal bir dalgakıran sayesinde geniş, kumlu bir sahili ve yumuşak suları olan Playa Las Canteras dahil olmak üzere birkaç mükemmel plaja ev sahipliği yapar. La Playa Jinámar ise, koyu kumlu bir kıyı şeridine ve ılımlı dalgalara sahip küçük bir plajdır. Berrak, ılık su nedeniyle, bu kıyılarda dalış yapmakta popülerdir.

LA GOMERA ADASI

11.Garajonay Ulusal Parkı

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Garajonay Ulusal Parkı – Kaynak ; flickr / Jörg Bergmann

La Gomera Adası’nın kuzeyinde yer alan ve Kanarya Adaları’nda görülecek en popüler yerler arasında olan Garajonay Ulusal Parkı, 1981 yılında milli park olarak ilan edilmiş ve 1986 yılında ise UNESCO dünya mirası listesine eklenmiş.

9.325 dönümlük parkın yüzde yetmişi, Üçüncü Dönem’de Avrupa’yı kapsayanlara benzer şekilde yoğun bir defne ormanı ile kaplı. Bu güzel yeşil ormanlar, yalnızca bu adaya özgü birçok bitki ve hayvana ev sahipliği yapar ve adanın akarsuları ve kaynakları, parkın zirvelerindeki bulutlar ve sislerle beslenir.

Sunduğu muhteşem manzarasıyla da dikkat çeken Garajonay Ulusal Parkı, Tenerife Adası’ndan da kolay ulaşılabilir bir konumda yer alıyor.

12.Roque de Agando

Kanarya Adaları Hakkında Bilgiler
Roque de Agando – Kaynak ; flickr / Jörg Bergmann

Kanarya Adaları’nın en çarpıcı doğal manzaralarından biri olan Roque Agando, La Gomera’da kaçırmamanız gereken yerlerden biri.

Önemli bir kaya oluşumu olan Roque de Agando’nun tepesine çıkmak yasak olsa da, yakındaki manzara görülmeye değer. Roque Agando, adanın merkezine de yakın bir konumda bulunuyor. İster bireysel isterseniz de turlar ile bu kaya oluşumunu ziyaret edebiliyorsunuz.

13.Valle Gran Rey

Kanarya Adaları Yapılacak Şeyler Listesi
Valle Gran Rey – Kaynak ; flickr / Jörg Bergmann

La Gomera’nın güneybatı kıyısında yer alan bir vadi olan Valle Gran Rey, Kanarya Adaları’nda gezilecek en popüler yerlerden biri.

Bölgeyi yürüyerek rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Ayrıca burada birçok plajı da bulmak mümkün. Valle Gran Rey’de, Kanarya Adaları’nın diğer bölgelerine ve adalarına nazaran çok daha ekonomik konaklama birimleri de bulunabilir.

14.Hermigua

Kanarya Adaları'nda Ne Yapılır ?
Hermigua – Kaynak ; flickr / Jörg Bergmann

La Gomera Adası’nın en güzel bölgelerinden biri olan Hermigua, muhteşem yeşil vadileri, küçük köyleri ve görkemli ikiz kayaları ile görülmeye değer. Ayrıca bölgede dalgalı bir denize sahip plaj da bulunuyor. Daha çok iyi yüzücülere önerilen bir plaj olduğundan, çocuklu aileler tarafından pek tercih edilmese de, bölgenin en güzel manzaraya sahip plajlarından biridir.

EL HİERRO ADASI

Kanarya Adaları arasında ulaşılması en zor ada olan El Hierro Adası, dik uçurumlar ve engebeli tepeleriyle göz atmaya değer muhteşem bir manzara sunuyor. Adada çok fazla yapılacak şey olmasa da görülmeye değer birkaç yer bulabilirsiniz.

15.Mirador de La Peña

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Mirador de La Peña – Kaynak ; flickr / Jose Mesa

El Hierro Adası’nın en popüler cazibe merkezlerinden olan Mirador de La Pena, bir seyir balkonu. Buradan Kanarya Adaları’nın en güzel gün batımı manzarasını seyredebiliyorsunuz. Ulaşımı biraz zor olsa da, yeteri kadar zamanı olanlar için görülmeye değer.

LANZAROTE ADASI

Kanarya Adaları’nın en küçüğü olan Lanzarote Adası, aynı zamanda estetik açıdan en hoş olanı. Daha çok birbirinden leziz İspanyol yemeklerine sahip restoranları ve leziz şaraplarıyla tanınan adanın en önemli çekim merkezi ise Playa Blanca’dır. Playa Blanca, ayrıca Kanarya Adaları’nda konaklama için de en çok tercih edilen sahil kasabalarından biri.

16.Timanfaya Ulusal Parkı

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Timanfaya Ulusal Parkı – Kaynak ; flickr / Samuel Auguste

Lanzarote, Tenerife’den çok daha yakın bir volkanik tarihe sahip. Adanın çoğunu erimiş lav ve volkanik külle kaplayan felaket patlamaları 1730 ile 1736 yılları arasında gerçekleşti. Hâlâ aktif olan bir yanardağ da dahil olmak üzere volkanik manzaraların en güzel olanı şimdi UNESCO listesindeki Timanfaya Ulusal Parkı olarak korunuyor.

Lanzarote Adası’nın batı kıyısında yer alan Timanfaya Ulusal Parkı, hâlâ aktif olan yanardağın lavlarını görmek ve deneyimlemek için çok farklı tur paketlerine sahip. İster otobüs isterseniz de yürüyüş turuna veya deve turuna katılabiliyorsunuz.

Rehberler yerin altındaki sıcaklığı göstermek amacıyla lavın içerisine maddeler atıyor ve siz de bu anı ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Haftanın her günü 09:00-17:45 saatleri arasında açık olan Timanfaya Ulusal Parkı giriş ücreti ise 9€’dur. Bu ücret otobüs turunu da içeriyor. Deve turuna katılmak isterseniz 7€ ek ücret ödemeniz gerekiyor. Yürüyüş turları ise ücretsiz.

17.Puerto del Carmen

Kanarya Adaları Plajları
Puerto del Carmen – Kaynak ; flickr / Edgarja

Lanzarote Adası’nın en turistik kasabalarından biri olan Puerto del Carmen, sakin sulara sahip 6 km’den fazla kumlu plajlarla çevrili. Gerçek bir Kanarya Kasabası hissini kaybetmemiş nadir yerlerden biri olan Puerto del Carmen, Kanarya Adaları’nın en lüks otellerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla da öne çıkıyor.

Daha çok romantik bir Kanarya Adası tatili planlayan çiftlerin tercih ettiği kasaba, restoran ve bar konusunda da oldukça zengin.

Ayrıca ağustos ayında Kanarya Adaları’nı ziyaret ediyorsanız bu sahil kasabasında gerçekleşen, Fiesta de la Virgen del Carmen adı verilen dini festivale de katılabilirsiniz.

18.Cueva de los Verdes

Kanarya Adaları Yapılacak Şeyler Listesi
Cueva de los Verdes – Kaynak ; flickr / Charlon

Kanarya Adaları’nın en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Cueva de los Verdes, Lanzarote Adası’nda görülecek en önemli yerlerden biri.

Bu mağara, Kanarya Adaları’nın korunan bir alanı olan ‘Monumento Natural del Malpaís de La Corona’da yer alıyor. La Coruna dağından denize uzanan yedi kilometre uzunluğundaki volkanik bir tüpü bu mağarada görebiliyorsunuz. Mağaranın sadece 2 km’lik bir bölümü ziyaretçiye açık. Mağarayı turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz.

LA PALMA ADASI

Kanarya Adaları’nda gezilecek yerler arasında son ada olan La Palma, Kanarya Adaları’nın en büyük beşinci adası olmasının yanı sıra en güzel üçüncü adası.

Adanın tamamı, olağanüstü manzarası nedeniyle UNESCO biyosfer rezervi ilan edilmiş. Başkent Santa Cruz de la Palma, görülmesi gereken çok sayıda cazibe merkezine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, adanın kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Hem konaklama hem de yeme içme ve gezilecek yerler için ilk olarak göz atabileceğiniz yerdir.

19.Caldera de Taburiente Milli Parkı

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Caldera de Taburiente Milli Parkı – Kaynak ; flickr / Roberto Steinart

Akıl almaz bir manzaraya sahip olan Caldera de Taburiente Milli Parkı, La Palma Adası’nın kuzey kısmına hakim olan ve 1954 yılında milli park olarak belirlenen Caldera de Taburiente’yi içeriyor.

Caldera de Taburiente Milli Parkı, akarsular, şelaleler ve çam ağaçlarıyla kaplı volkanik tepelerle çevrili dev bir kraterdir. El Roque de los Muchachos ise milli parkın ana cazibe merkezi. Bu zirveye çıkarak Kanarya Adaları’nın muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz. Park, 09:00-18:00 saatleri arasında açıktır ve girişler de ücretsiz.

20.Santa Cruz de La Palma

Kanarya Adaları
Santa Cruz de La Palma – Kaynak ; flickr / Kum111

Kanarya Adaları’nın en hoş sahil kasabalarından biri olan Santa Cruz, La Palma Adası’nın en renkli ve en hareketli yeri. Birbirinden renkli tarihi yapıları, barları, restoranları ve turistik yerleriyle eşsiz bir deneyim sunan bu kasaba, geleneksel Kanarya kasabası olma özelliğini günümüzde de koruyor.

16. yüzyıldan kalma Iglesia del Salvador adı verilen kilise, kasabanın en önemli çekim merkezi. Ayrıca Ayuntamiento (belediye binası), bir zamanlar kardinalin sarayıymış. 1569’da inşa edilmiş ve muhteşem bir oymalı tavana ve Rönesans pasajına sahip. Kanarya Adaları’nda gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha birçok tarihi ve turistik cazibe merkezini de bu kasabada bulabilirsiniz.

Kanarya Adaları’na Ne Zaman Gidilir ?

Kaynak ; flickr / Jörg Bergmann

Kanarya Adaları’nı ziyaret etmek için en iyi zaman Mart-Mayıs ve Eylül-Kasım ayları arasıdır.

Kışın ve yazın tam ortasında Kanarya Adaları ciddi anlamda kalabalık olur bu da beraberinde pahalı bir konaklama getirir.

Restoranlardan barlara, turistik aktivitelerden turlara hemen her şey bu dönemde ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Ayrıca ilkbahar ve sonbaharda Kanarya Adaları güzel havası ve yeterli sıcaklığıyla birçok turisti memnun edebiliyor. Eğer bütçeniz yeterliyse, temmuz ve ağustos ayları da Kanarya Adaları’nı ziyaret etmek için güzel bir dönem olabilir. Ancak bu aylarda ada, hem çok fazla turist trafiğine sahip hem de oteller ciddi anlamda pahalılaşabiliyor.

Kanarya Adaları Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kanarya Adaları Gezisi
Kaynak ; flickr / Jörg Bergmann

Kanarya Adaları Atlantik Okyanusu’nda yer alıyor. Fas’ın batısında İspanya’ya bağlı bu takımadalar 1982’de Kanarya Adaları Özerk Topluluğu olarak kabul edilmişlerdir.

En batıdaki Avrupa Birliği toprağı olarak da bilinen Kanarya Adaları’na daha çok Avrupa üzerinden gemiler ile gitmek tercih ediliyor olsa da, adaların hemen hepsine havayoluyla ulaşmak da mümkün.

Ancak en kolay yol İspanya üzerinden aktarmalı olarak Tenerife’ye gitmek ve bu adadan da diğer adalara geçmektir. Aslında Tenerife’ye giden turistlerin büyük bir bölümü, zamanının çoğunu bu adada geçiriyor. Çünkü Tenerife, hem konaklama hem de yeme içme ve gezilecek noktalar konusunda takımadaların en zengin olan adası olarak biliniyor.

Kanarya Adaları Gece Hayatı

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Kaynak ; flickr / Jörg Bergmann

Kanarya Adaları’nda gece hayatı için bir planınız varsa, adaların hemen hepsinde gece eğlencelerinin çok geç başlayıp çok geç bittiğini unutmayın. Yani birçok mekan sabahın en erken saatlerine kadar açık olur, ancak 00:00’dan önce birçok bar ve gece kulübü genellikle sakin, 01:00’e doğru mekanlar hareketlenir, 02:00 gibi ise tüm gece kulüpleri dolar.

La Gomera, El Hierro ve La Palma adalarındaki gece hayatı daha çok yerel halka hitap eder. Bu adalarda eğlenmeye giden pek turist olmaz. Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote ve Fuerteventura ise Kanarya Adaları’nın en güzel gece hayatı deneyimini sunar.

Eğer seçim yapmakta zorlanırsanız, ya Tenerife’yi ya da Gran Canaria’yı tercih edin derim. Bu iki ada, diğerlerine nazaran çok daha fazla turiste ev sahipliği yapıyor. Costa Adeje, Los Cristianos ve Playa de Las Americas, Tenerife’de bir akşam geçirmek için en iyi yerlerdir. Burada havalı kokteyl salonları, şarap barları, canlı gece kulüpleri ve gece geç saatlere kadar açık barları olan çok sayıda aile dostu mekan bulacaksınız, bu nedenle herkesin eğleneceği bir şeyler mutlaka bu bölgelerde vardır.

Kanarya Adaları Gezilecek Yerler Blog

Kanarya Adaları’nda Alışveriş

Yerel el sanatları, antikalar veya takılar satın alabileceğiniz açık hava pazarlarından dünyanın önde gelen markalarına ev sahipliği yapan pahalı mağazaları ve alışveriş merkezlerine kadar Kanarya Adaları’nda alışveriş için çok fazla seçenek bulunuyor.

Kanarya Adaları’nda alışveriş yapmanın en iyi yanı ise, hiç şüphesiz verginin Avrupa’daki en düşük vergi olması ve böylece neredeyse her ürünü daha ucuza alabilmenizdir. Ayrıca Kanarya Adaları’nda çok sayıda ‘Duty Free Shop’ları da bulabilirsiniz.

Kanarya Adaları Gezi Rehberi

Kanarya Adaları Otelleri

Kanarya Adaları’nda çok sayıda otel, daire, villa ve diğer konaklama birimlerini bulabiliyorsunuz. Ancak adalardaki en fazla konaklama birimi oteller. Ayrıca hemen her bütçeye uygun bir oteli Kanarya Adaları’nda rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İster romantik bir otel, isterseniz de geniş aile odalarına sahip olan otelleri bu takımadalarda bulmak mümkün.

Kanarya Adaları’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en ideal otellerden bazıları ise şöyle ;

Bahia Principe Fantasia Tenerife – 5 Yıldız

Bahia Principe Fantasia Tenerife
Bahia Principe Fantasia Tenerife

Kanarya Adaları’nın en lüks otelleri arasında olan Bahia Principe Fantasia Tenerife, adından da anlaşılacağı üzere Tenerife Adası’nda bulunuyor. Ultra lüks bir konaklama deneyimi sunan otel, geniş aile odalarıyla öne çıkıyor. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve fırsat indirimleriyle Tenerife Adası’nın en çok rezervasyon alan tesislerinden. Oteli incelemek için tıklayın ⇒ Booking.com ; Bahia Principe Fantasia Tenerife

Lopesan Baobab Resort – 5 yıldız

Lopesan Baobab Resort Kanarya Adaları
Lopesan Baobab Resort

Daha çok romantik bir tatil planı yapan çiftler tarafından tercih edilen Lopesan Baobab Resort adı verilen bu ultra lüks otelin geniş aile odaları da bulunuyor. 7 yüzme havuzu, fitness merkezi, havaalanı servisi ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla Gran Canaria Adası’nın en sevilen otellerinden biri. Oteli incelemek için tıklayın ⇒ Booking.com – Lopesan Baobab Resort

Sol Tenerife – 4 yıldız

Sol Tenerife
Sol Tenerife

Orta bütçeli bir konaklama deneyimi sunan Sol Tenerife, Tenerife Adası’nın en romantik otellerinden biri. Tenerife’nin Playa de las Américas beldesindeki plaja 200 metre mesafede yer alan otel adadaki en çok rezervasyon alan tesislerden. Oteli incelemek için tıklayın ⇒ Booking.com – Sol Tenerife

Barceló Teguise Beach – Adults Only – 4 yıldız

Kanarya Adaları Gezi Rehberi
Barceló Teguise Beach

Otelin isminden anlaşıldığı üzere tesis sadece çiftlere hitap ediyor. Kanarya Adaları’nda nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler otellerden biri ve daha çok erken rezervasyon fırsat indirimleriyle ilgi görüyor.

Otelin aile odaları bulunmadığı gibi ambiyans daha çok çift olarak seyahat edenlere göre düzenlenmiş. Kanarya Adaları’nın en romantik otellerinden biri olduğu gibi, en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan tesislerinden. Oteli incelemek için tıklayın ⇒ Booking.com Barceló Teguise Beach

Kanarya Adaları gezi rehberi adlı bu yazımızdan sonra aşağıdaki diğer İspanya şehirleri yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR