Ana SayfaAvrupaAvusturyaGraz Gezilecek Yerler | En Popüler 16 Turistik Yer

Graz Gezilecek Yerler | En Popüler 16 Turistik Yer

Avusturya’nın en büyük ikinci şehri olan Graz, Mur Nehri üzerinde yer alıyor. Çok uzun yıllardır ülkedeki en popüler gezi duraklarından olan şehir daha çok Barok cepheye sahip Eski Kent’i ile öne çıkıyor.

Graz, hem tarih hem sanat ve mimariye meraklı olanların keyifli zaman geçirebileceği rahat bir şehir. Tarihi öneme sahip çok sayıda yapıya sahip olması nedeniyle de 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş. Graz gezilecek yerler listesindeki ana cazibe merkezlerinin birçoğu tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde birçok müze ve diğer cazibe merkezlerini de bulabilirsiniz.

Graz’da ilk çağlardan beri yerleşimler mevcut olup, Hapsburg imparatorluğunun bir parçası olmuştur ve Slovenya ile yakından bağlantılıdır.

Şehir, yaygın bir üniversite nüfusuyla zengin bir eğitim geçmişine sahip ve aynı zamanda Nicola Tesla, Arnold Schwarzenegger ve Erwin Schrodinger gibi birçok tanınmış ismin de yaşadığı yerdir.

Graz Gezilecek Yerler

Graz’daki simge yapıların çok büyük bir bölümü Eski Kent bölgesinde yer alıyor. Çoğu turistik yer de yine bu bölgeye oldukça yakın konumda. Bu yüzden Graz turunuza Eski Kent’ten başlayarak çok daha kısa sürede çok daha fazla yer görebilirsiniz.

Viyana’nın 200 km güneybatısında ve Salzburg’un 285 km güneydoğusunda yer alan Graz, ayrıca kırsal bölgelere günübirlik geziler yapmak için de güzel bir üs konumundadır.

Graz’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehirdeki simge yapıların birçoğuna ev sahipliği yapan ve çok çeşitli konaklama seçeneklerine ev sahipliği yapan şehir merkezi bölgesinde kalmayı düşünebilirsiniz. Merkezdeki en popüler ve en merkezi otellere göz atmak için tıklayın ; Graz Şehir Merkez Otelleri. Ayrıca Graz’da nerede kalınır ? adlı yazımızı incelemeyi de unutmayın.

1.Graz Eski Kent

Graz Eski Kent

Graz’ın Eski Kent merkezi, çok sayıda tarihi yapısı nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Yürüyerek kolaylıkla keşfedebileceğiniz bu bölge, Graz’daki simge yapıların birçoğunu bulabileceğiniz yer.

Buradaki en ilgi çekici cazibe merkezi ise, Mur Nehri’nin sol yakasındaki Ana Meydan Hauptplatz’tır. Burada, bölgeye sanayi getirmek, iletişim ve ticareti geliştirmek için çok şey yapan Arşidük Johann’ın (1782-1859) güzel bir heykelini göreceksiniz. Ayrıca 1893 yılında inşa edilen Belediye Binası (Rathaus) ve çekici kemerli ve alçı süslemeli cephesiyle 17. yüzyıldan kalma Haus am Luegg de görülmeye değer.

Eski Kent’teki diğer ilgi çekici yerler arasında şehrin resmi tarih müzesi olan GrazMuseum (Stadtmuseum Graz), eski farmasötik uygulamalara adanmış Mohren Apotheke’nin Theriak Müzesi ve 1880’de burada doğan ünlü Avusturyalı bestecinin anısına inşa edilen Robert Stolz Müzesi yer alıyor.

2.Schlossberg Ve Saat Kulesi

Schlossberg Ve Saat Kulesi, Graz

Graz’ın en popüler turistik yerlerinden biri olan Schlossberg, Eski Kent’e bakan 473 metrelik ormanlık bir tepedir. Eskiden tahkim edilmiş olan bu tepe, Graz’ın kurulduğu orijinal kalenin bulunduğu yer olmasıyla ilgi görüyor.

473 metre yüksekliğindeki bu tepeye füniküler demiryolu ile çıkılabiliyor ve zirveye ulaşmak sadece üç dakika sürüyor. Tabii dilerseniz 260 basamağı aşarak da tepeye ulaşabilirsiniz.

Zirveye ulaştığınızda, ormanlık park alanının yemyeşil yamacında dolaşabilir veya çatıların üzerinden nefes kesen panoramik manzarayı seyredebilirsiniz. Burası Graz’ın en ünlü yerlerinden biri kaçırmayın.

Öne çıkan özellikler arasında şehrin en tanınmış simgesi olan 28 metre yüksekliğindeki muhteşem Saat Kulesi (Uhrturm) yer alıyor. 1561 yılında inşa edilen bu yapı, bir zamanlar burada bulunan ve 1809’daki Viyana Antlaşması’ndan sonra yıkılan devasa surlardan geriye kalan tek şey. Görünümünü 16. yüzyılın ortalarında, orijinal Gotik kulenin, duvarları süsleyen üç arma ile daha çağdaş bir Rönesans tarzında yeniden yapılmasıyla kazanmış.

3.Hauptplatz

Hauptplatz, Graz

Hauptplatz, Graz’ın ana meydanıdır ve şehir turuna başlamak için harika bir başlangıç noktasıdır.

Herrengasse, Sackstrasse ve Murgasse gibi şehrin tüm ana caddeleri buradan başlıyor. Hepsi sizi Graz’ın ana ilgi çekici noktalarına götürecektir.

Meydan gün boyu ve akşam geç saatlere kadar hareketli. Genellikle şehrin kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapar. Kış tatilinde Graz’ı ziyaret etmeyi seçtiyseniz Noel pazarını da burada bulacaksınız.

1160 yılında inşa edilen bu tarihi mekan, ekstra bir çekicilik ve Arşidük Johann Çeşmesi Anıtı ve muhteşem Belediye Binası gibi pek çok güzel turistik mekana da ev sahipliği yapıyor.

4.The Styrian Armoury

The Styrian Armoury (Steiermark Cephaneliği)

Herrengasse Caddesi’nde bulunan The Styrian Armoury (Steiermark Cephaneliği), şehrin diğer önemli turistik mekanlarının çoğu gibi Universalmuseum Joanneum müze koleksiyonunun bir parçasıdır. Bu önemli tarihi alan aslında 1644’ten beri eyalet cephaneliğine ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en büyük tarihi cephaneliği olarak bilinen tesisin kalıcı koleksiyonlarında 4.259’u tabanca olmak üzere 13.400 küçük silah ve aksesuar yer alıyor. Topçu koleksiyonunda yaylım topları, havan topları, şahinler ve bunların aksesuarlarının yanı sıra geniş kılıçlar ve normal kılıçlar gibi 2.000’den fazla keskin silah bulunmaktadır.

En etkileyici olanı, her rütbeden askerin kendilerini zamanlarının silahlarından nasıl koruduğunu gösteren zırhların sergilenmesidir. Bunlar kalkanlardan, zırhlı kolluklardan ve zincir zırhlardan tam zırh takımlarına kadar çeşitlilik gösterir.

5.Kunsthaus – Graz Sanat Müzesi

Graz Sanat Müzesi (Kunsthaus)

Tuhaf mavi deniz kabuğu benzeri çatı örtüsüyle dikkat çeken Graz Sanat Müzesi (Kunsthaus), sadece harika bir tasarıma sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda, mimari ve tasarımdan yeni medya, film ve fotoğrafçılığa kadar 1960’lardan bu yana yaratılan tüm sanat formlarını barındırıyor.

Bir başka özelliği de kalıcı sergilerin olmaması. Müzenin amacı çağdaş eserleri ve üretimleri sergilemek olduğundan burada her zaman yeni ve ilgi çekici bir şeyler oluyor.

Tur saatlerini öğrenmek veya Graz’dayken neler olacağına dair fikir sahibi olmak istiyorsanız, Kunsthaus web sitesindeki ayrıntılı etkinlik takvimine göz atabilirsiniz.

6.Eggenberg Sarayı

Eggenberg Sarayı (Schloss Eggenberg)

17. yüzyıldan kalma Eggenberg Sarayı (Schloss Eggenberg), Avusturya’nın en etkileyici Barok yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Bölgenin en önemli ailelerinden biri olan ve servetlerini askeri kariyerlerini finanse etmek için kullanmadan önce Graz’ın önde gelen finansörleri haline gelen Eggenbergler için inşa edilmiş olan saray, hem mimarisi hem de iç mekan süslemeleriyle kesinlikle görülmeye değer.

Graz şehir merkezinin sadece üç kilometre batısındaki bir tepenin üzerinde yer alan bu tarihi saray, dört büyük kule, kaliteli devlet daireleri ve zengin Rokoko mobilyalar bulunuyor.

İç mekandaki öne çıkan özellikler arasında, burçlar ve gezegen sistemi işaretleri de dahil olmak üzere 600’den fazla muhteşem eserle zengin bir şekilde boyanmış, Barok mimarisinin bir şaheseri olan ziyafet salonunun duvarları ve tavanları yer alıyor.

Bu tema, Steiermarklı sanatçı Hans Adam Weissenkircher tarafından dekore edilen 24 kamaradan oluşan süitin bir parçası olan, Gezegenler Odası olarak bilinen Resepsiyon Odası’nda da devam ediyor.

Ayrıca, 1320’den kalma ünlü Admont Madonna’sı, 1440’tan Lambrecht adak tabletleri ve sayısız sanat eserinin de aralarında bulunduğu muhteşem sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyon olan Alte Galerie de görülmeye değerdir.

7.Mariatrost Basilica

Mariatrost Basilica, Graz

Şehrin dış kısmındaki Mariatrost semtinde yer alan kilise, Purberg Tepesi’nin üzerinde yer alıyor ve Graz gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli tarihi yapılardan biri.

Zarif Barok cephesi, nefis sarı-krem ikiz kuleleri ve ortadaki büyük kubbeyle zenginleştirilmiştir.

Tonozlar ve kubbenin içi, Meryem Ana’nın ve dört Batılı Kilise Babasının hayatını tasvir eden trompe l’oeil freskleriyle süslenmiştir. Meryem Ana’nın geç Gotik ahşap heykelinin bulunduğu yaldızlı yüksek sunak kilisedeki en ilgi çeken yerlerden biri.

8.Murinsel (Mur Adası)

Murinsel (Mur Adası), Graz

Burası Mur nehrinin tam ortasında bir bina. Etrafında hızla akan nehirle yüzen bir çakıl taşına benziyor. Doğal çevreye uyum sağlayan bu modern mimari yapı, Graz’ın en sevilen çekim merkezlerinden biri.

Murinsel bir kafe ve hediyelik eşya dükkanıdır ve nehrin ortasında bir kahve içmek isterseniz eşsiz manzarasıyla öne çıkan bu cazibe merkezine mutlaka uğrayın deriz.

9.Graz Katedrali

Graz Katedrali

1438-62 yılları arasında St. Giles’a adanan ve ilk kez 1174’te adı geçen eski bir kilisenin yerine inşa edilmiş olan Graz Katedrali, şehirde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz en güzel turistik yerlerden biri.

Bu gotik tarzdaki katedral, basit bir tasarıma sahiptir ve oldukça abartısızdır ancak yine de Graz’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

1438 yılında İmparator III. Fredrick tarafından yaptırılan bu yapı, selefinin Mozolesi’nin yanında yer alır ve Steiermark Cephaneliği ve Ana Meydan’ın yakınındadır. İç mekan, gotik mimarinin daha sonraki barok mobilyalarla birleşiminden oluşuyor ve sergilenen bazı harika kalıntılar ve tablolar var.

10.Graz Doğa Tarihi Müzesi

Graz, Avusturya

1811 yılında Arşidük Johann tarafından bağışlanan Doğa Tarihi Müzesi, şehrin sahip olduğu daha büyük Universalmuseum Joanneum kültür kurumları grubunun bir parçasıdır.

Birkaç kata yayılmış geniş koleksiyonları arasında jeoloji, zooloji ve botanikle ilgili pek çok eser, örnek ve sergi yer alıyor.

Ayrıca, fosillerin büyüleyici sergileri ve Buzul Çağı canlıları ve antik volkanlarla ilgili sergiler sayesinde, dünyanın oluşumundan bu yana bölgenin tarihi hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Doğa Tarihi Müzesi (Naturkundemuseum) şüphesiz Graz’ın en iyi müzelerinden biridir. Jeoloji, zooloji ve botaniği kapsayan büyüleyici bir koleksiyona sahip olan bu müze, yaşamın evrimi, dünyanın nasıl ortaya çıktığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan doğa çeşitliliği hakkında ilgi çekici bilgiler sunuyor.

En son müze teknolojisinin kullanıldığı müze, yalnızca ilgi çekici bir şekilde monte edilmiş doldurulmuş fauna sergisiyle ziyaret etmeye değer olmakla kalmıyor, aynı zamanda doğanın çok yönlülüğü konusunda eğitim vermeyi de amaçlıyor.

11.Graz Botanik Bahçeleri

Graz’ın tipik tarzını ve kendine özgü mimarisini sergileyen Graz Botanik Bahçeleri, şehir kalabalığından uzaklaşıp dinlenebileceğiniz en yeşil alanlardan biri. Özellikle çiçeklere ve bitkilere merakı olan gezginler popüler gezi duraklarından biri olsa da, bahçe, her yaştan gezginin keyifli zaman geçirebileceği yerlerden.

Bu büyülü seraların içinde dört farklı iklim bölgesine ayrılmış bitkiler, egzotik bitki örtüsü, kaktüsler ve diğer doğal unsurlar yer alıyor.

12.İmparator II. Ferdinand’ın Mozolesi (Mausoleo dell’Imperatore Ferdinando II)

İmparator II. Ferdinand'ın Mozolesi, Graz

17. yüzyılın başlarında inşa edilen etkileyici bir yapı olan İmparator II. Ferdinand’ın Mozolesi, şehirdeki en ilgi gören tarihi yapılardan bir tanesi. Bu imparatorluk dinlenme yeri, Graz Katedrali’nin hemen arkasında yer alıyor.

Turkuaz çatı kubbeleriyle dikkat çeken bu mozole, Türünün Avrupa’daki en güzel türbelerinden biri olarak kabul ediliyor.

İçeride İsa’nın heykelleri, İncil’den ve Ferdinand’ın kendisinden sahneleri tasvir eden resimler ve ayrıca İmparatorun ebeveynlerinin lahitleri yer alıyor.

13.Landhaus Courtyard

Landhaus Courtyard, Graz

Graz’ın kalbinin attığı yer olan Eski Kent bölgesinde yer alan Landhaus Courtyard, muhteşem bir kemerli avlu. Yuvarlak pencerelerin ve bir sundurmanın hakim olduğu muhteşem ana cepheden geçerek, iki tarafında üç katlı pergolaları olan muhteşem kemerli avluya ulaşacaksınız. Ayrıca güzel bir Rönesans çeşmesi de var.

Bir zamanlar görkemli bir ev olan bina artık Steiermark parlamentosunu barındırıyor ancak hâlâ ziyaretçiye açık. Bu binanın dış cephesi harika bir tasarıma sahip, ancak onu asıl farklı kılan şey içerideki kemerli avlu. Kemerler ve küçük detaylarla dolu avlu, bir Roma tapınağını veya villasını andırıyor

1565 yılında Rönesans tarzında inşa edilen bina, Avusturya’daki en güzel binalardan biri olarak kabul ediliyor.

1746’dan kalma zarif alçı tavanıyla dikkat çeken Şövalyeler Salonu, iç mekanda mutlaka göz atmanız gereken bölümlerden.

14.Herz-Jesu-Kirche

Herz-Jesu-Kirche, Graz

Graz şehir merkezinin biraz doğusunda yer alan bu nispeten yeni kilise Neogotik mimarisiyle dikkat çekiyor. Görülecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken kiliseye Eski Kent bölgesinden ulaşım kolay.

1800’lerde inşa edilen kilisenin güzel dış cephesi, daha önceki yüzyıllardaki gotik tasarımlara bir göndermedir ve kontrast oluşturan turuncu ve beyaz renk şemasına sahiptir.

Çan kulesi Avusturya’nın üçüncü en yüksek kulesidir ve sivri yeşil bir çatıyla örtülmüştür.

Kilisenin iç kısmı da kesinlikle görülmeye değer. İçeride öne çıkan yer, org borularının üzerinde yer alan harika dairesel vitray penceredir.

15.Herrengasse

Graz Avusturya
Flickr / Bossi Herrengasse Caddesi

Bu geniş, Arnavut kaldırımlı cadde, Barok mimarisinin görkemli örnekleriyle dolu. Araç trafiğine kordonla bağlanan Herrengasse, Graz’ın gösterişli tramvaylarını gözlemlemek için de harika bir yer.

Çok sayıda butik mağaza, kafe ve restoranın bulunduğu Herrengasse’de alışveriş ve yemek seçenekleri oldukça fazladır. Ayrıca şehirdeki en Instagramlanabilir spotlardan bazıları da burada yer alıyor.

16.Fransisken Kilisesi

Fransisken Kilisesi ve Manastırı

Graz’ın en eski kiliselerinden biri olan Fransisken Kilisesi ve Manastırı‘nın (Franziskaner Kirche und Kloster) tarihi, Fransisken Tarikatı tarafından kurulduğu 13. yüzyılın ortalarına kadar uzanır.

2. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören kilisenin iç mekanı yeniden tasarlanırken, nervürlü tonoz ile modern vitray pencerelerin birleşimi oldukça çarpıcı bir etki yaratıyor.

Kiliseyi ziyaret etmenin en iyi nedeni, manastır bahçesinin içinde yer alan, güzel mezar taşlarının bulunduğu orijinal Gotik manastırları görmektir.

DİĞER AVUSTURYA YAZILARI

POPÜLER YAZILAR