Ana SayfaBelçikaGent Gezi RehberiGent'te Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Gent’te Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Hem tarih severler hem de mimariye meraklı olanların Belçika’daki en popüler gezi duraklarından biri olan Gent (Ghent), Brüksel ve Brugge şehri arasında eşsiz bir konumda bulunuyor. Her iki şehirden de Gent’e günübirlik bir gezi düzenlemek mümkün olsa da, Gent için en azından 2 gününüzü ayırmayı düşünebilirsiniz. Gent’te gezilecek yerler arasında öne çıkan cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünü dolu dolu bir günde görmek mümkün, fakat modern Flaman kültürünü daha yakından görmek, gece hayatı ve alışveriş için de zaman ayırmak istiyorsanız 1 veya 2 gün Gent’te konaklayın deriz.

Gent, her şeyden önce yaya dostu bir şehir. Turistik yerlerin hemen hepsini yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ayrıca birçok sokak araç trafiğine kapalı olduğundan gezinmesi de oldukça kolay.

National Geographic tarafından dünyanın en otantik üçüncü şehri olarak gösterilen Gent, bundan birkaç yıl öncesine kadar Avrupa’nın gizli hazinelerinden biri olarak biliniyordu. Fakat günümüzde Brüksel veya Brugge’e giden hemen her turistin, günübirlik de olsa rotasına eklediği gezi duraklarından biri oldu.

Gent, çok yoğun bir turist trafiğine sahip olmadığından dolayı da, Flaman kültürünü en iyi keşfedebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim.

Gent Kaç Günde Gezilir ?

Gent Gezilecek Yerler Blog

Gent’teki öne çıkan turistik cazibe merkezlerinin hemen hepsini 24 saatte keşfedebilirsiniz. Bu yüzden en azından 1, ideal süre olarak da 2 gün Gent’te konaklamayı düşünebilirsiniz.

Gent’te gezilecek yerlerin yanı sıra, yapılacak birçok turistik aktivite de bulabilirsiniz. Romantik akşam yürüyüşüne veya teknelerle kanal turuna çıkabilirsiniz.

Gent, ayrıca yoğun öğrenci nüfusuna sahip olduğundan dolayı, Belçika’nın en iyi ve en ekonomik gece hayatına sahip olan şehirlerinden biri. Gent’te konaklamak yerine, Brugge veya Brüksel’de konaklayarak da Gent’i keşfedebilirsiniz. Sonuçta Gent’ten bu iki şehre trenle 30-45 dakika gibi kısa bir sürede gidebiliyorsunuz.

Gent’te Nerede Kalmalı ?

Gent Gezi Rehberi

Gent’te gezilecek yerler listemize geçmeden önce şehirde nerede konaklayacağınız hakkında da kısaca bilgi verelim.

Gent, küçük bir şehir olmasına rağmen 100’ün üzerinde konaklama birimine ev sahipliği yapıyor. Şehirde konaklama için tercih edilebilecek birkaç bölge bulunuyor olsa da, hem turistik yerlere yakın olmak hem de şehrin merkezinde olmak için Binnenstad adı verilen bölgedeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Hemen her bütçeye ve zevke uygun bir otel bulabileceğiniz Binnenstad bölgesindeki en popüler oteller ise ;

ibis Gent Centrum St. Baafs Kathedraal – 3 yıldız ; Gent’in merkezinde, Saint Bavo Katedrali’nin tam karşısında yer alan bu modern odalara sahip otel, şehirdeki orta bütçeli en çok tercih edilen tesislerden biri. Konum olarak şehirdeki tüm turistik yerlere yakın. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın.

NH Gent Belfort – 4 yıldız ; Gent’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden biri olan Belediye Binası’nın hemen yanında yer alan bu otelin, barı, fitness merkezi ve yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, tesisin aile odaları da var. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Gent’te nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilir, şehirdeki en ideal ve en popüler bölgeler ve otel önerilerine göz atabilirsiniz.

Gent’te Gezilecek Yerler

Gent Gezilecek Yerler Haritası
Gent’te gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Castle Of Gerald the Devil (Şeytan Gerald Kalesi)
 • Saint Bavo Katedrali
 • Gent Çan Kulesi
 • Belediye Binası
 • Graffiti Sokağı
 • Aziz Nicholas Kilisesi
 • Korenmarkt
 • Graslei
 • St. Michael Köprüsü
 • Saint Michael Kilisesi

2.GÜN

 • Vismarkt
 • Gravensteen
 • Huis van Alijn
 • Vrijdagmarkt
 • Sint-Jacobskerk (Aziz James Kilisesi)
 • Patershol
 • De Krook Kütüphanesi
 • STAM – Ghent Şehir Müzesi
 • Sint-Pietersabdij (Aziz Peter Manastırı)
 • Gent Güzel Sanatlar Müzesi

1.Kontların Kalesi (Gravensteen)

Yüzyıllar boyunca şövalye konutu, cephanelik, manastır, okul ve piskoposluk papaz okulu olarak kullanılmış olan Kontların Kalesi, Gent’in en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kalenin içinde bugün Silah Müzesi ve Adli Nesneler Müzesi yer alıyor. Sergide tatar yayları, mızrak uçları, prangalar, demir tasmalar ve hatta bir giyotin de dahil olmak üzere çok daha karanlık orta çağdan kalma silahlar var. Bu aletler Ancien Régime altında kullanılan korkunç işkence tekniklerini temsil ettiğinden her yaştan ziyaretçinin keyifle gezebileceğini söyleyemeyiz.

Şehrin ana simge yapılarından biri olan 12. yüzyıldan kalma Gravensteen, 1180 yılında tamamlanarak bugünkü halini almış. Şehrin en önemli tarihi eserlerinden biri olarak kabul edilen bu kale, şehir merkezine de oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Lieve Nehri ile çevrili Batı Avrupa’nın en güçlü hendekli kalelerinden biri olan Gravensteen, 1180 ile 1200 yılları arasında, eski Flanders kontu Alsace’li Philip’in emriyle, daha önceki bir 9. yüzyıl yapısının temeli üzerine inşa edilmiş.

→Giriş ücreti ; 0-12 yaş arası ücretsiz, 13-18 yaş arası 2€ ve 18 yaş üzeri ise 12€’dur.

2.Saint Bavo Katedrali

Saint Bavo Katedrali – kaynak ; flickr / fred romero

Daha çok iç mekanında yer alan sanat koleksiyonuyla ünlü Saint Bavo Katedrali, Gent’te görülecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri.

Katedral aslen 10. yüzyılda Aziz John’un onuruna inşa edilmiş. 11. yüzyılda, bu erken ahşap kilisenin yerini Romanesk bir kilise almış ve daha sonra bugün gördüğünüz daha büyük Gotik katedral ile değiştirilmiş. Bir önceki Romanesk kilisenin tek kalıntısı olan mahzen ise günümüzde ziyarete açık.

Romanesk, Gotik ve Barok mimari tarzların bir karışımı olan katedralin tuğla ve granit dış cephesi de, en az iç mekandaki sanat eserleri kadar ilgi görüyor.

Siyah meşe, beyaz mermer ve yaldızlı ahşaptan yapılmış zarif 18. yüzyıl minberi ise, iç mekanda en çok dikkat çeken eserlerden. Ayrıca iç mekanda 17. yüzyıldan kalma Rubens’in tablosunu ve Gent Altar Panosu olarak da bilinen The Adoration of the Mystic Lamb (Mistik Kuzunun Hayranlığı) adlı eseri mutlaka görün deriz.

Gent Altar Panosu, katedralin en önemli eseri. Bu yüzden de sırf bu tabloyu görmek için bile katedrali ziyaret edebilirsiniz. Bu 24 panelli resim, 15. yüzyılda Hubertand Jan van Eyck kardeşler tarafından yapılmış. Bu panonun ilginç bir de tarihi var ; Fransız Devrimi sırasında Paris’e götürülmüş, II.Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından çalınmış ​​ve sonunda Gent’teki orijinal evine geri getirilmiş.

Duvar halıları, heykeller, tablolar ve dini eserler barındıran, katedralin muhteşem Romanesk mahzeni için de mutlaka zaman ayırın.

→Giriş ücreti ; Katedrale giriş ücretsiz, fakat Altar Panosu’nun yer aldığı şapele giriş ücreti 4€.

→Ziyaret saatleri ; 09.00-17:00Booking.com

3.Gent Çan Kulesi

Gent Çan Kulesi – flickr / Marco Crupi

Gent’in en ünlü turistik yerlerinden olan Çan Kulesi, şehrin bağımsızlığını simgelemesiyle öne çıkıyor. Katedralin hemen yakınında yer alan kule, eski şehir merkezini karakterize eden 3 Orta Çağ kulesinden biri.

Süslü bir şekilde dekore edilmiş iç mekan kadar, kulenin sunduğu eşsiz şehir manzarası da ilginizi çekecektir.

Kulenin inşaatı 14. yüzyılın ilk yıllarında başlamış, fakat 1380 yılına kadar tamamlanamamış. Başlangıçta sadece dini amaçlar için kullanılan bu çan sistemi, daha sonra şehirdeki günlük yaşamı düzenlemede önemli hale gelmiş. O dönemde kule içerisindeki çanlar, market açılışlarını duyurmak, saldırılara karşı uyarıda bulunmak ve zamanı takip etmek için kullanılırmış.

Çan kulesinin üzerinde ejderha şeklinde yaldızlı bakır bir rüzgar gülü de bulunuyor. 1377’de eklenen bu ejderha, şehrin sembolik koruyucusu olarak bilinir.

Kulenin orijinal çanlarından biri olan ve şu anda kulenin tabanındaki bir bahçede duran Triumphanta‘yı görmeyi de unutmayın.

İç mekan ise, döner merdivenle birbirine bağlanan altı kattan oluşuyor. Üçüncü katta bulunan ‘carillon çan koleksiyonu’na da göz atabilirsiniz. Beşinci katta, zilleri kontrol eden karmaşık saat mekanizmasını bulacaksınız. Kulenin altıncı ve son katı çan odasına ev sahipliği yapıyor. 1982’de yenilenen bu kat, kulenin şu anki 54 çanını barındırıyor.

→Giriş ücreti ; Yetişkin 8€, 26 yaş altı 2.7€, 19 yaş altı 1.9€ ve 12 yaş altı çocuklar ücretsiz.

→Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

4.Gent Belediye Binası

Gent Belediye Binası – flickr / Tom Parnell

Şehrin en sıra dışa mimari yapılarından biri olarak kabul edilen Gent Belediye Binası, “Stadhuis” olarak da biliniyor ve birçok mimari tarzın karışımına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 400 yıldan fazla Gent tarihinin tanığı olan bina, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan etkileyici bir sanat ve mimari karışıma sahip.

Günümüzde önemli bir kent merkezi olarak hizmet vermeye devam eden ve şimdi şehir yetkililerinin ofislerini barındıran bina, Çan Kulesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Belediye Binası’nın inşaatı 1518 yılında başlamış, fakat 18. yüzyılda tamamlanamadan önce durdurulmuş ve inşaat birkaç kez tekrar başlamış.

Belediye binasına yaklaştığınızda, başlangıçta iki ayrı bina gibi görünebilir. Gotik taraf 15. yüzyılın sonlarında, Rönesans tarafı ise 1635’te inşa edilmiş.

İçeride, binanın en etkileyici odalarından biri olan Pasifikasyon Salonu‘nu kaçırmayın. Burada bulunan Adalet ve mutluluk arayışını temsil etmek için labirent şeklinde desenli, göz alıcı beyaz ve siyah zemin döşemesi oldukça dikkat çekici.

Hafta sonları düğün törenlerine de ev sahipliği yapan Gent Belediye Binası’na girişler ücretsiz.

→Ziyaret saatleri ; 08:00-17:00

5.Graffiti Sokağı

Gent Yönetimi, sokak sanatçılarına yaratıcı enerjilerini kullanabilmeleri için birden fazla yer sundu ve çabalar da karşılığını almış gibi görünüyor. Özellikle Graffiti Street adı verilen cadde, birbirinden ilgi çekici duvar resimlerine ev sahipliği yapıyor.

Sokak sanatını şehrin birçok noktasında görebilirsiniz, fakat bunlar arasında en ünlüsü Gent Belediye Binası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Graffiti Sokağı‘dır. Renkli instagram spotlarıyla dolu olan caddeyi ve diğer sokak sanatına sahip yerleri, ‘Graffiti Turları’yla da görebilirsiniz. Cüzi bir ücret ödeyerek katılabileceğiniz bu turlar sayesinde, Graffitilerin kim tarafından ve ne zaman yapıldığını da öğrenebiliyorsunuz.

Alışılmışın dışında keşif yapmayı seviyorsanız, bu sokağı da Gent gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

6.Aziz Nicholas Kilisesi

Gent’te görülmesi gereken yerler arasında en dikkat çeken mimariye sahip kiliselerden olan Aziz Nicholas Kilisesi, şehrin en eski simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Gent’in tarihi şehir merkezinin üzerinde belirgin bir şekilde yükselen St. Nicholas Kilisesi ünlü Gent’in 3 Kulesi’nden biri. Büyük ölçeği ve özenli tasarımıyla bir kiliseden çok bir katedrale benzeyen yapı, ilk kez 11. yüzyılda Romanesk bir tarzda inşa edilmiş olsa da, geçirdiği yangınlardan dolayı 13. yüzyılda yeniden inşa edilmiş.

16. yüzyılda da hasar alan kilise, Fransız Devrimi sırasında bir at ahırı olarak yeniden tasarlanmış. 18. yüzyıla gelindiğinde, dış duvarlarına karşı bir dizi dükkan ve ev inşa edilmiş. 19. yüzyılda başlayan kapsamlı restorasyonun ardından bugünkü halini alan kilise, hem mimarisi hem de iç mekan süslemeleriyle görülmeye değer.

Fransız organ kurucusu Aristide Cavaillé-Coll tarafından tasarlanan 19. yüzyıl organı, iç mekanda mutlaka görülmesi gereken eserlerden. 19. yüzyılın ortalarında Jean-Baptiste Capronnier tarafından oluşturulan iki büyük vitraylı pencereyi de gördüğünüzden emin olun.

Kiliseye girişler ücretsiz.

→Ziyaret saatleri ; 10:00-16:00

7.Korenmarkt

Korenmarkt – flickr / dimitris kamaras

Korenmarkt (Buğday Pazarı), Leie Nehri boyunca konumlanmış eski Lonca Evlerinin (Gindenhuis) çoğuna ev sahipliği yapan tarihi bir meydan. Adı Buğday Meydanı anlamına geliyor ve ilk kurulduğu yıllarda buğday satışlarının yapıldığı yer olmasından dolayı bu ismi almış.

Günümüzde birçok farklı mimariye ev sahipliği yapan meydanda, Gent’in önde gelen popüler cafelerinden ve restoranlarından bazılarını bulabilirsiniz. Şehrin en hareketli ve en kalabalık meydanı olan Korenmarkt, tarihi şehir merkezinde, birçok turistik noktaya kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Her yıl temmuz ayı sonlarında bu meydan, 10 günlük bir festivalin, müzik, tiyatro ve diğer eğlencelerin yanı sıra bol miktarda yemeğin heyecan verici bir buluşması olan Gense Fieste‘nin merkezi olması bakımından da önemli bir yere sahip. Yukarıda bahsettiğimiz Aziz Nicholas Kilisesi de tam olarak bu meydanın güney tarafında yer alıyor.

8.Graslei

Gent Gezi Rehberi
Graslei – flickr / fred romero

Belçika’nın en iyi lonca evlerinden bazılarını Graslei Kanalı boyunca görebilirsiniz. Burası, Gent’te gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden. Hem turistler hem de yerel halk arasında sevilen gezi duraklarından olan Graslei, kanal boyunca güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz birbirinden güzel spotlara ev sahipliği yapıyor.

Brabant Gotik tarzında 1531 yılında inşa edilen bitişikteki Gildehuis der Vrije Schippers’a (Kayıkçılar Evi) ve 1698’den kalma basamaklı ızgarasıyla dikkat çeken Gildehuis der Graanmeters’e (Tahıl Kantarı Evi) göz atmayı da unutmayın.

Graslei kanalı boyunca, daha görülmesi gereken birçok tarihi yapı bulunuyor, fakat burada yapılacak en güzel şeylerden biri kanal turuna çıkmaktır. Graslei’den hareket eden 40 dakikalık tekne turlarıyla birbirinden güzel cazibe merkezlerini görebilirsiniz.

Bir zamanlar hareketli bir liman olan Graslei rıhtım bölgesi, Leie nehrinin kıyısında bulunan kafeler, restoranlar ve barlarla artık popüler bir turistik cazibe merkezi. Gece hayatı için güzel bir mekan arıyorsanız, Graslei boyunca uzanan barlara veya diğer eğlence mekanlarına göz atabilirsiniz.

9.Aziz Michael Köprüsü

Kasabanın merkezinden geçen Leie nehri boyunca uzanan Aziz Michael’s Köprüsü, nefes kesici güzellikte binalarla çevrili. Bu yönüyle daha çok fotoğraf meraklılarının popüler gezi duraklarından biri olan köprü, Graslei kanalının hemen yakınında yer alıyor. Ayrıca Graslei’nin en güzel manzarasını da bu köprüden seyredebilirsiniz.

Her iki ucunda da süslü lamba direkleri olan ferforje korkuluklarla kaplı olan Arnavut kaldırımlı köprü, insanlar tarafından yüzyıllardır nehri geçmek için kullanılıyor.

Aziz Micheal Kilisesi’ne de yakın olan köprü, eskiden düz bir döner platform köprüsüymüş, ancak 20. yüzyılın başında yerini taş kemerler alarak günümüzdeki halini almış. Köprünün ortasında, Aziz Michael’ın bronz bir heykeli ile güzel bir merkezi fener yer alıyor.

10.Aziz Michael Kilisesi

Aziz Michael Kilisesi – flickr / Jeremy Seto

Belçika kumtaşından yapılmış devasa bir Gotik kilise olan Aziz Michael Kilisesi, aynı isimdeki köprünün hemen yanında yer alıyor. Gösterişli mimarisiyle dikkat çeken kilisenin iç mekanının büyük bir bölümü Neo-Gotik tarzda. Ancak yer yer Barok stilin izlerine de rastlamak mümkün.

Kilisenin hazineleri arasında 18. yüzyıldan kalma birkaç heykel de var. İskoç Kraliçesi Mary’nin hediyesi olan Doorn Kalıntısı ve Van Dyck gibi Barok sanatçıların resimleri hazine bölümündeki en dikkat çeken eserlerden.

Başmelek Mikail’e adanmış bir Roma Katolik kilisesi olan bu yapının tarihi ise 15. yüzyıla uzanıyor. Kilisenin inşası 1440 yılında başlamış olsa da ancak 90 yıl sonra 1530 yılında tamamlanabilmiş.

Tarihinde birçok kez restore edilmiş olan kilise, 18. yüzyılda yapılan büyük çaplı onarımın ardından büyük ölçüde günümüzdeki görünüme kavuşturulmuş.

Giriş ücretsiz

→Ziyaret saatleri ; 10:00-17:00

11.Vismarkt (Balık Pazarı)

Kontlar Kalesi’nin (Gravensteen) karşısındaki Eski Balık Pazarı, Roma’nın tatlı su ve pınar tanrısı Neptün’ün yanında, nehirleri sembolize eden diğer iki heykelin de yer aldığı anıtsal kapısı ile ünlü. Gent te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu çekim merkezine Korenmarkt adı verilen meydandan yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Daha önce bir etkinlik mekanı ve birahane olarak hizmet vermiş olan yapı, günümüzde Gent Turizm Ofisi’ne ev sahipliği yapıyor. Dışarıdan görülmeye değer bir mimariye sahip olduğundan göz atılabilir.

12.Gravensteen (Kontlar Kalesi)

Kontlar Kalesi, Flaman Bölgesi’nde kalan tek Ortaçağ kalesi olması bakımından önemli. Gent’in geçmişteki silahları, kültürü ve draması hakkında büyüleyici bilgiler sunan kale, şehirdeki en popüler görülecek yerlerden biri.

Gravensteen, sarmal merdivenleri, yüksek duvarlarla çevrili bir zindanı ve savunmada bir hendeği olan tipik bir Orta Çağ kalesi.

Restore edilmiş kale sadece antik mimarinin ilginç bir örneği değil, aynı zamanda birkaç müze koleksiyonuna da sahip. Ayrıca buradan Gent’in muhteşem şehir manzarasını da seyredebilirsiniz.

Kontlar Kalesi’nin tarihi 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Savunma amaçlı inşa edilmiş olsa da, daha sonradan Flaman Kontları için lüks bir konut haline gelmiş. Ardından hapishane olarak kullanılmış ve 19. yüzyılın başlarında sanayi kompleksi olarak hizmet vermiş. 20. yüzyılın başlarında restore edildikten sonra da 1907’de halka açık bir müze-kompleksi olarak hizmet vermeye başlamış.

Kalenin şu anda bir eser müzesi olarak hizmet veren eski işkence odasını mutlaka görün. Aynı derecede ilginç, ancak çok daha az tüyler ürpertici silah müzesini görmeyi de unutmayın.

Gent’i yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, kalenin surlarına çıkabilir, şehrin panoramik manzarasını da seyredebilirsiniz.

→Giriş ücreti ; 12€, 13 yaş altı çocuklara ise ücretsiz.

→Ziyaret Saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00

13.Huis van Alijn

Alijn Evi Müzesi – flickr / flovizm

Alijn Evi Müzesi, 20. yüzyıl insanlarının sıradan günlük yaşamını ön plana çıkarıyor.

Çocuklarla görülecek popüler bir müze olan Alijn Evi Müzesi, ayrıca içindeki çoçuğu yeniden keşfetmek isteyenlerin de göz atabileceği çekim merkezlerinden.

Geleneksel bir Flaman bölgesi evini yansıtan bu müzenin ayrıca sevimli bir bahçesi ve cafesi de bulunuyor. Müzenin cafesinde yazın açık hava konserleri ve tiyatrolar da düzenlenmekte.

→Giriş ücreti ; Yetişkinler için 8€, 19 yaş altı gençler ise müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

→Ziyaret Saatleri ; 09:00-17:00

14.Vrijdagmarkt

Vrijdagmarkt (Vrijdag Meydanı) – flickr / stijn hosdez

Vrijdagmarkt (Vrijdag Meydanı), Gent’in en popüler ana meydanlarından biri. Rengarenk tarihi evler, cafeler ve restoranlarla çevrili olan bu meydan, adını 12. yüzyıldan beri burada gerçekleşen canlı Cuma pazarından alıyor.

Güzel eski lonca evlerinin yanı sıra birkaç harika art nouveau binasının sıralandığı meydanda dolaşmak Gent’te yapılacak en güzel şeyler arasında. Turistlerin olduğu kadar yerel halkın da popüler duraklarından biri olan meydana Alijn Evi Müzesi’nden kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Meydanın merkezinde, önemli bir Flaman devlet adamı olan Jacob van Artevelde‘nin  bir heykeli var.

Buradaki haftalık pazarda yerel el sanatlarından taze meyve ve sebzelere kadar her şeyi satan tezgahları bulabiliyorsunuz.

Meydandaki Dulle Griet adı verilen mekan ise, en popüler olan. Onlarca Belçika birasından birisini deneyebilirsiniz. Ayrıca bar, akşam saatlerinde de oldukça hareketli oluyor.

15.Sint-Jacobskerk (Aziz James Kilisesi)

Aziz James Kilisesi – flickr / kotomi_

12. yüzyılda eski bir şapelin yerine inşa edilmiş olan Aziz James Kilisesi de, şehirdeki diğer birçok dini yapı gibi Gent’te gezilecek yerler arasında.

Bu anıtsal kilise ilk olarak Roma dini tarzında inşa edilmiş. Bugün hala orijinal kilisenin kalıntılarını da görebilirsiniz.

Aziz James Kilisesi – flickr / bernt rostad

13. ve 14. yüzyılda yenilenmiş olan kilise, daha çok Barok cephesiyle dikkat çekiyor. İç mekan da en az dış cephesi kadar etkileyici olan Aziz James Kilisesi’ne girişler ise ücretsiz.

16.Patershol

Patershol‘un oradan oraya dolanan antik Arnavut kaldırımlı sokakları, sizi şirin kafeleri, rustik restoranları ve etrafı sivrilmiş butik dükkanları ile birçok büyüleyici eski Orta Çağ binasının yanına götürüyor.

Gravensteen kalesi ile Leie nehri arasında sıkışmış bu tarihi mahalle, eskiden esnaf ve din adamlarına ev sahipliği yapıyormuş. Günümüzde ise, daha çok Gent’in üniversite öğrencileri tarafından tercih ediliyor. Özellikle akşam saatlerinde gidilecek güzel bir yer arıyorsanız, Patershol’daki mekanları inceleyebilirsiniz. Buradaki mekanlar şehirdeki diğer birçok mekana nazaran hem daha ekonomik hem de daha hareketli.

17.De Krook

De Krook Kütüphanesi – flickr / tom parnell

Daha çok ultra modern mimarisiyle dikkat çeken De Krook Kütüphanesi, Gent’teki en yeni turistik yerlerden biri. Öğrenciler ve yerel halkın popüler buluşma yerlerinden biri olmasıyla da ünlü olan kütüphane, ‘Şehir Kütüphanesi’nin yanı sıra, farklı birimlere de ev sahipliği yapıyor.

Okuma cafesinde bir şeyler içerek kitaplara göz atabilir veya sadece binanın muhteşem mimarisini inceleyebilirsiniz.

 • Kütüphaneye girişler ücretsiz.

18.STAM – Gent Şehir Müzesi

Gent Gezi Rehberi Blog
Gent Şehir Müzesi – flickr / amaury henderick

Gent’in büyüleyici tarihi hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız, 2010 yılında kapılarını aralamış olan bu şehir müzesine mutlaka göz atın. De Krook Kütüphanesi’ne çok da uzak olmayan bu müze, eskiden bir rahibe manastırının parçası olan birkaç eski binada yer alıyor.

İç mekan oldukça modern ve İnteraktif sergiler, multimedya ekranlarının ve üzerinde yürüyebileceğiniz devasa Gent hava haritasının yanında yer alır.

Birçok tarihi ve arkeolojik eseri incelemenin yanı sıra, videolar, fotoğraflar ve projeksiyonlar sizi günümüz Gent’teki yaşamı ve gelecekte neye benzeyebileceğini tanıtıyor.

Çok sayıda oda, tümü son teknoloji multimedya ekranlarıyla zenginleştirilmiş mücevher, silah, tekstil, kitap, resim, dini ikonlar ve seramik gibi sergilerle Gent’in hikayesini kronolojik olarak anlatıyor.

Müzenin en dikkat çekici merkez noktası, tuğla duvarlı 14. yüzyıl yemekhanesidir. İç duvarlar fresklerle boyanmış ve aralarında 10 metre uzunluğundaki Son Akşam Yemeği tablosu da var. Kalıcı koleksiyonun yanı sıra, müze, komşu manastır binasında yer alan yıl boyunca birkaç geçici sergiye de ev sahipliği yapıyor.

→Giriş ücreti ; Yetişkin 10€ ve 18 yaş altı ise ücretsiz.

CityCard Gent ile bu müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

→Ziyaret Saatleri ; 10:00-18:00

19.Sint-Pietersabdij (Aziz Peter Manastırı)

Aziz Peter Manastırı – flickr / marco derksen

Belçika’nın en büyük manastırlarından biri olan Aziz Peter Manastırı, tarihi şehir merkezinin dışında bulunuyor olsa da, toplu taşıma araçlarıyla manastıra kısa sürede gidebiliyorsunuz.

Tarihi 7. yüzyıla uzanan manastır, günümüzdeki haliyle 17. yüzyılda inşa edilmiş. 7. yüzyıldan beri sürekli gelişen ve eklemeler yapılan manastır kompleksi, son olarak 17. yüzyılda yeniden inşa edilerek bugünkü görkemli halini almış.

Barok tarzda inşa edilmiş olan manastır birçok heykel ve diğer dekorasyonlarla süslenmiş.

Orta Çağ yemek salonu, görkemli manastır kilisesi, güzel bir bahçe ve sonsuz çatı katlarından oluşan Aziz Peter Manastır kompleksi, her yaştan ziyaretçiye keyifli dakikalar sunuyor.

Manastırın bahçesi, özellikle yaz aylarında dinlenmek ve keyifli zaman geçirmek için üniversite öğrencileri tarafından tercih ediliyor. Turistler arasında da popüler olan manastır bahçesi için bile burayı Gent’te gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

→Giriş ücreti ; Manastırı giriş ücretsiz, fakat sergiler için 8€ ödemeniz gerekiyor (Sergiler pek ilginizi çekmeyebilir)

→Ziyaret Saatleri ; 10:00-18.00

20.Gent Güzel Sanatlar Müzesi

Gent Güzel Sanatlar Müzesi – flickr / simon

15. ve 20. yüzyıl arasındaki dönemden kalma birbirinden değerli resimlere ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Gent Güzel Sanatlar Müzesi, şehrin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında.

Giriş salonuna bitişik merkez salonda yer alan 8 Brüksel duvar halısı, en çok ilgi gören objelerden. Goblen Odası’nın sağında, özellikle Belçikalı sanatçıların 19. ve 20. yüzyıllara ait resimleri yer alıyor. Müze ayrıca diğer birinci sınıf güzel sanatlar müzelerinden ödünç alınan çok çeşitli geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

→Giriş ücreti ; Yetişkin 12€ ve 19 yaş altı ise ücretsiz.

→Ziyaret saatleri ; 09:30-17:30

CityCard Gent ile bu müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Daha Başka Gent’te Nereler Gezilir ?

Foto kaynak ; flickr / tom roeleveld

Gent’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha birkaç tarihi ve turistik cazibe merkezinden bahsetmek mümkün. Fakat yukarıdaki 20 turistik yer, şehrin en çok ziyaret edilen popüler gezi durakları arasında olduğundan, Gent Turu’na ilk olarak bu 20 görülecek yer ile başlayın deriz. Şehirde görülmeye değer diğer cazibe merkezleri ise ;

Vooruit Cafe ; Tiyatro, konserler, dans ve partiler için kültür tapınağı olarak tanımlanan mekan, Gent’in en iyi bilinen cafelerinden biri. Ayrıca cafe, görülmeye değer farklı bir mimariye sahip.

Stadshal / City Pavilion ; Tarihi şehir merkezinde yer alan bu yeni modern yapı, birçok eleştiriye rağmen Gent’in en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Citadelpark ; Gent’in turist trafiğinden ve karmaşasından kısa bir süreliğine de olsa gidilecek yerler arasında olan Citadelpark, Scheldt ve Lys nehirleri arasındaki bir tepenin yamacında yer alıyor. Bu şehir parkı, 1875 yılında, 1819-1831 yılları arasında inşa edilen, daha önce Gent’in Hollanda kalesinin bulunduğu yere kurulmuş. O günden günümüze de Gent’in en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Gent Yeme İçme

Gent, yeme içme konusunda Belçika’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Fakat şehirdeki birçok restoran öğleden sonra kapanır, çünkü aynı şefin hem öğle hem de akşam yemeği için çalışması sağlanıyormuş. Bu yüzden akşam yemekleri için geç saatlere kalabiliyorsunuz. Kalabalığa kalmamak için öğle yemeklerinizi çok geç saatlere bırakmayın.

Gent’teki restoranların hemen hepsi hafta sonu aşırı kalabalık oluyor. Eğer hafta sonu popüler bir mekanda akşam yemeği planı yapıyorsanız, mutlaka önceden rezervasyon yaptırın deriz.

Gent’teki restoranların büyük bir bölümü aile tarafından işletildiğinden dolayı, her zaman açık olmayabiliyor. Yani Belçika’nın tatil günlerinde birçok restoran kapalı olabiliyor. Ayrıca restoranlar aile tarafından işletildiğinden dolayı, çok daha samimi bir atmosfere sahip. Bunun yanında servis de oldukça hızlı.

Gent’teki bazı küçük restoranlar kart kabul etmiyor, bu yüzden mutlaka yanınızda nakit para bulundurun. Ayrıca bunun tam tersi durum lüks restoranlarda geçerli. Yani şehirdeki çoğu lüks restoran nakit para kabul etmiyor 🙂

Bahşiş popüler veya mecburi değil, bu yüzden vermenize de gerek yok. Verecekseniz de 20€’nun üzerindeki bahşişlerin çok gösterişli olacağını da unutmayın.

Şehir merkezinde ve turistik yerlere çok yakın restoranların daha pahalı olabileceğini ve fazladan ‘servis’ ücreti alabileceğini de unutmayın.

EN İYİ RESTORAN & Cafe ve Barlar

Gent’te tavsiye edebileceğimiz en popüler ve en iyi restoranlar ;

-De Gekroonde Hoofden ; Kalenin hemen yanında bulunduğu için biraz turistik olabilir ama kesinlikle denemeye değer yerel lezzetleri var. Fiyatlar ortalamanın bir tık üzerinde diyebiliriz.

-De Foyer ; Yaz aylarında terasında oturup insanları seyrederek güzel bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Fiyatlar ortalama düzeyde.

-Keizershof ; Daha çok yerel halk tarafından tercih ediliyor. Bar mutfağına hakim bu mekan, süper turistik bir mekan olan Dulle Griet’in yakınında yer alıyor.

-Cafe Parti ; Hem güzel bir yemek, hem de bir şeyler içmek için hoş ve popüler bir mekan.

Gent’te yeme içme için Uluslararası mekanları da bulabilirsiniz. Hint yemekleriyle aranız iyiyse ‘Royal Indian Restoran’ı denemenizi tavsiye ederiz.

Gent’e Ne Zaman Gidilir ?

Gent Gezi Rehberi
Gent – kaynak ; flickr / Barnyz

Dört mevsim gidilecek şehirlerden biri olan Gent için en ideal zaman, Mayıs ve ekim ayları arasıdır. Bu aylar, Gent’in en yoğun olduğu ve en çok festivalin, etkinliğin yapıldığı dönem.

Eğer Brüksel Gent Brugge gezi rotasını takip etmeyi planlıyorsanız, temmuz ve ağustos ayı dışında bir zamanda gezi planı yapın deriz. Çünkü Belçika, bu aylarda süper kalabalık oluyor ve bu gezi rotasına göre şehirleri günübirlik ziyaret etmeyi planlıyorsanız, şehirdeki gezip görülecek yerler için yeteri kadar zaman ayıramayabilirsiniz, çünkü bu aylarda turistik cazibe merkezlerini görmek için upuzun kuyruklara girmeniz gerekiyor. Mayıs veya Ekim ayı Belçika’nın bu 3 şehrini ziyaret etmek için en ideal zaman olabilir.

Gent’te Alışveriş

Gent Gezi Rehberi Blog
St John Galerisi – kaynak ; flickr / Kotomi_

Gent, hediyelik eşya satışı yapan çok sayıda mağazaya ev sahipliği yaptığı gibi, dünyaca ünlü mağazalarıyla da adından söz ettiriyor.

Çikolatadan sanat eserlerine birçok hediyelik eşya satışı yapan mağazalar tarihi şehir merkezi etrafında toplanıyor. Şehirdeki en popüler alışveriş noktaları ise ; Great Butcher’s Hall, Tierenteyn-Verlent, Mageleinstraat, Veldstraat ve Gent’te gezilecek yerler listesine de eklenebilecek Brabantdam adı verilen alışveriş caddesidir.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR