Ana SayfaBelçikaBrugge Gezi Rehberi2 Günde Brugge'de Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

2 Günde Brugge’de Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Belçika‘nın masalsı Ortaçağ şehri Brugge (Brüj), Avrupa’nın en renkli ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Pazar meydanlarını birbirine bağlayan Arnavut kaldırımlı yollar, kanallar, tarihi yapılar ve rengarenk evleriyle Brugge’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda turistik yer var.

En az Brüksel kadar etkileyici mimariye, meydanlara ve müzelere ev sahipliği yapan Brugge, Gotik ve Barok mimarisiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Belçika’nın genelinde olduğu gibi, Brugge’de de çikolatanın ve biranın en iyisini bulabiliyorsunuz. Gezilecek birbirinden ilgi çekici turistik yerlerin yanı sıra, yapılacak birçok aktiviteye de ev sahipliği yapan Brugge, yürüyerek kolaylıkla keşfedebileceğiniz küçük bir şehir. Bu yüzden de öne çıkan cazibe merkezlerini kaçırmanız pek mümkün olmuyor…

Brugge Kaç Günde Gezilir ?

Brugge’de gezilecek yerler listesi için en ideal süre 2 gün, daha uzun süre konaklayacak olursanız, alışveriş ve gece hayatı için de zaman ayırabilir veya Gent ya da Brüksel’e gidebilirsiniz. Fakat Brugge, günübirlik gezilecek bir şehir değil. Özellikle çift olarak bu küçük şehri ziyaret ediyorsanız, en azından 1 gece konaklayın deriz.

Şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerini dolu dolu 24 saatte keşfetmek mümkün. Ancak çok düşük bütçeli bir Brugge Turu planlamıyorsanız, 2 gece bu masal gibi şehirde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Brugge Gent’e 50 dakika, Brüksel’e ise 1 saat uzaklıkta. Dilerseniz Brüksel’de konaklayarak da Brugge’ü görebilirsiniz.Booking.com

Brugge’de Nerede Konaklanır ?

Brugge Gezilecek Yerler Blog

Brugge’de 1 veya 2 gün konaklama için en ideal yer, tarihi şehir merkezi. Bu bölge, şehrin tam kalbinin attığı yer olmasından dolayı, hem cafelere ve restoranlara hem de gece hayatına ve turistik spotlara yakın bir konumda bulunuyor.

Bu bölgede hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabilir. İster 2 yıldızlı düşük bütçeli bir otel, isterseniz de 4-5 yıldızlı lüks otelleri burada bulabilirsiniz.

Tarihi şehir merkezindeki en popüler oteller ;

Hotel Dukes Palace Brugge – 5 yıldız

Hotel Dukes Palace Brugge

Brugge merkezinin tam kalbinde yer alan bu lüks otel, Pazar Meydanı‘nın merkezine ve Brugge Çan Kulesi’ne 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehrin merkezine çok yakın olduğundan dolayı, kendi kategorisindeki otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da, şehirdeki en iyi otellerden biri. Lüks bir otel tercihi için 15. yüzyıldan kalma bir konakta hizmet veren Dukes Palace düşünülebilir. Oteli İncelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Hotel Bourgoensch Hof – 3 yıldız

Hotel Bourgoensch Hof

Tarihi şehir merkezindeki en çok rezervasyon alan orta bütçeli otellerden biri olan Hotel Bourgoensch Hof, kanal manzaralı terası ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor. Brugge’ün kalbinin attığı yer olan Pazar Meydanı ise, otele sadece 3 dakika yürüme mesafesinde. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Hotel Notre Dame – 2 yıldız

Hotel Notre Dame

Aziz Salvator Katedrali, Pazar Meydanı ve şehrin öne çıkan alışveriş mağazalarına kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu ekonomik otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve fiyatıyla öne çıkıyor. Modern ve şık odalara sahip olan otel, ucuz bir konaklama için düşünülebilir. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın.

Brugge’de Gezilecek Yerler

Brugge de Gezilecek Yerler Haritası
Brugge’de gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Aziz James Kilisesi
 • Historium Bruges
 • Markt & Pazar Meydanı
 • Brugge Çan Kulesi
 • Kutsal Kan Bazilikası (Basilica of the Holy Blood)
 • Burg Square
 • Brugge Belediye Binası
 • Brugse Vrije
 • Rozenhoedkaai (En Güzel Fotoğraf Noktası)
 • Jeruzalem Kerk (Kudüs Kilisesi)

2.GÜN

 • Groeninge Museum
 • Bizim Leydi Kilisesi (Meryem Ana Kilisesi)
 • Sint-Salvatorskathedraal & Aziz Salvator Katedrali
 • St.John Hastanesi
 • De Halve Maan bira fabrikası
 • Ten Wijngaerde & Begijnhof
 • Minnewater (Lake of Love)

1.Aziz James Kilisesi

Aziz James Kilisesi – kaynak ; flickr / Lyle Rains

1240 yılında Aziz James the Apostle’a adanmış görkemli bir erken gotik kilise olan Aziz James Kilisesi, şehrin ana meydanı olan Pazar Meydanı’na birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Sade bir dış cepheye sahip olan kilisenin iç mekanı, 14. ve 16. yüzyıllardan kalma birbirinden değerli tablolarla dekore edilmiş.

Aziz James Kilisesi, ‘Jacob’ kilisesi olarak da biliniyor. Sebebi, diğer birçok dil gibi Flamanca da hem James hem de Jacob için aynı kelime kullanılıyor olması.

Kilise, aslen 1240 yılında inşa edilmiş olsa da, tarihinde birçok kez restore edilerek günümüzdeki halini almış. En büyük değişiklik ise, 1459 yılında gerçekleştirilmiş. Bu dönemde kilise önemli ölçüde genişletilmiş. Son olarak da, 17. yüzyılın sonlarında kilisenin içi mevcut Barok tarzında yeniden düzenlenmiş.

 • Kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

2.Historium Bruges

Historium Bruges – kaynak ; flickr / visitflanders

Ziyaretçileri zamanda geriye götürmek için setler, video klipler, müzik ve özel efektler kullanan Historium’u ziyaret ederek 15. yüzyıl Brugge’de yaşamanın nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz. Brugge’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan bu müze, Pazar Meydanı’nda, merkezi bir konumda bulunuyor.

Kendinizi Brugge’ün Orta Çağ’ına daha fazla kaptırmak için sanal gerçeklik başlıkları (VR) takabilirsiniz. Çok daha farklı bir deneyim sunan bu sanal başlıklar giriş ücretine dahil.

Müzenin 26 metre yükseklikteki kulesine çıkarak şehrin panoramik manzarasını da seyredebilirsiniz. Ayrıca müzede bir de cafe var.

→Giriş ücreti ; Yetişkinler için 14€, 3-12 yaş arası çocuklar için ise 7.5€

→Ziyaret Saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00

3.Pazar Meydanı

Pazar Meydanı – flickr / George Bayliss

Brugge’deki çoğu tarihi ve turistik çekim merkezine ev sahipliği yapan Pazar Meydanı, şehrin ana meydanı olduğu gibi, Brugge’ün en kalabalık bölgesi. Ayrıca Brugge şehir turuna başlamak için en ideal yer de burası.

Şehrin en hareketli ve en güzel cafelerinden ve restoranlarından bazılarına ev sahipliği yapan meydanda, yaz aylarında dışarıya kurulan masalarda oturup meydandaki tarihi yapıları inceleyebilir, insanları seyredebilirsiniz.

Meydandaki mimarinin çoğu orijinal değil, fakat orijinaline benzer şekilde yeniden tasarlanmış. Yukarıda bahsettiğimiz Historium adlı müze ve şehrin sembolik yapılarından biri olan Brugge Çan Kulesi de burada bulunuyor.

→Otel Önerisi ; Meydanın tam kalbine 1 dakika yürüme mesafesinde olan 4 yıldızlı Hotel Acacia, Brüj’ün kalbinde konaklamak için düşünülebilir.

4.Brugge Çan Kulesi

Brugge Çan Kulesi – flickr / wolfgang staudt

Pazar Meydanı’nın güney tarafında yükselen Brugge Çan Kulesi, şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

83 metre yüksekliğindeki bu kulenin inşasına 1282 yılında başlanmış olsa da, sekizgen üst bölümün 1482 yılında eklenmesiyle tamamlanmış.

Günümüzde kule içerisinde 47 çan bulunuyor ve buradaki gözlem yerinden şehrin muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz. Kulenin gözlem yerine 366 basamağı çıkarak ulaşabilirsiniz (Asansör yok).

Brugge Çan Kulesi’nin az da olsa eğik olduğu söyleniyor, fakat bu eğiklik gözle görülecek kadar belirgin değil.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan 13. yüzyıldan kalma Çan Kulesi, Orta Çağ kent ve kamu mimarisinin en eski örneklerinden biri olmaya devam ediyor. Kule, Brugge gezilecek yerler listesinin en popüler cazibe merkezlerinden biri olduğundan dolayı aşırı yoğun olabiliyor, özellikle öğle saatleri ve gün batımına yakın saatlerde kuleye çıkmak için uzun kuyruklara girmek zorunda kalabiliyorsunuz.

→Giriş ücreti ; Yetişkin 12€, 6-25 yaş arası gençler için de 10€.

→Ziyaret saatleri ; Her gün 09:30-18:00

5.Kutsal Kan Bazilikası (Basilica of the Holy Blood)

Kutsal Kan Bazilikası – flickr / dimitris kamaras

Brugge Çan Kulesi’nin hemen doğusunda yer alan Kutsal Kan Bazilikası, Romanesk tarzıyla dikkat çekiyor. Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan kilisenin içerisinde 1100’lerde Kutsal Topraklar’dan getirilen bir damla Mesih’in kanını içerdiği söylenen bir kristal şişe bulunuyor. Zaten bazilikanın ünü de bu şişeden ve Mesih’in kanından geliyor.

Büyük Aziz Basil’in kalıntılarının yanı sıra çok sayıda resim ve heykele de ev sahipliği yapan bu küçük dini yapıya girişler ücretsiz olduğundan dolayı aşırı kalabalık olabiliyor. Bu yüzden ziyaret için öğleden sonrayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

1529-1534 yılları arasında bazilikaya eklenmiş olan Üç Flamboyant tarzı kemer ve yaldızlı heykeller de oldukça dikkat çekici.

Bazilikanın kendisi bir Romanesk alt şapelden ve Flanders Kontu II. Robert tarafından Filistin’den getirilen St. Basil kalıntılarını barındıran geç Gotik bir üst şapelden oluşuyor.

Giriş ücretsiz. Bazilikanın içerisindeki hazine bölümünü görmek isterseniz 2.5€ ücret ödemeniz gerekir.

→Ziyaret saatleri ; Her gün 09:30-17:30

6.Burg Meydanı

Burg Meydanı – flickr / charlie

Birbirinden güzel mimari yapılara ev sahipliği yapan Burg Meydanı, Pazar Meydanı’nın hemen yanında yer alıyor. Şehrin birçok noktasından bu meydana yürüyerek kolayca gidebilirsiniz.

Meydan neo-klasik binalar, gotik bir belediye binası ve tarihi 1700’lere kadar uzanan bir adliye binası ile çevrili. Ayrıca bir waffle (Chez Albert’te) veya nefis Belçika çikolatası (Chocoladehuisje’de) almak için harika bir yer.

Burg Meydanı, ayrıca Brugge’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler yer. Meydan yakınlarında konaklayacak olursanız Brugge’de gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine de yürüyerek gidebilirsiniz.

7.Brugge Belediye Binası

Brugge Belediye Binası – flickr / hans splinter

Burg Meydanı’nın güneydoğu tarafında yer alan Belediye Binası’nın yapımına 1376 yılında başlanmış ve 44 yıl sonra 1420 yılında tamamlanarak hizmete açılmış. Belçika’nın en eski yapılarından biri olan bu bina, gotik cephesiyle ilginizi çekecektir.

İçeride, 1402’den kalma güzel ahşap tonozlu ve J. de Vriendt tarafından kasaba tarihindeki olayları kaydeden duvar resimleri ile süslenmiş birinci kattaki büyük Gotik Salonu bulunuyor.

Belediye Binası, altı orijinal gotik pencerenin etrafına oyulmuş Brugge idari bölgesinin bir bölümünü oluşturan şehir ve köylerin amblemleriyle süslü bir gotik cepheye sahip. 48 heykel ise, Flanders Kontları ve İncil figürlerinden.

→Giriş ücreti ; 7€

→Ziyaret saatleri ; 09.30-17:00

8.Brugse Vrije (Liberty of Bruges)

Brugge Gezi Rehberi
Brugse Vrije – flickr / dimitris kamaras

Süslü mimarisi ve müzesiyle dikkat çeken bu tarihi yapı, 12. yüzyılda Brugge Özgürlük evresindeyken bir zamanlar Brugge’ün idari merkeziymiş ve bugün hala ofis olarak kullanılıyor.

Özellikle ilgi çekici olan yer, 1529’da ressam Lanceloot Blondeel tarafından tasarlanan ve Guyot de Beaugrant tarafından siyah mermer ve meşe ile yapılan ünlü baca parçasını görebileceğiniz Schepenzaal (meslekten olmayan sulh hakimleri mahkemesi) ile ünlü.

9.Rozenhoedkaai

Rozenhoedkaai – flickr / stefan klaas

Brüj’ün en çok fotoğraflanan bölgelerinden biri olarak kabul edilen Rozenhoedkaai veya Quay of the Rosary (İskele), Dijver ve Groenerei kanallarının buluştuğu pitoresk bir noktadır. Burası, Brugge’de görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer aldığı gibi, en iyi manzarayı sunan yerlerden.

Rozenhoedkaai, Brüj’ün tarihi şehir merkezinde yer alıyor ve Choco-Story ve Groeningemuseum gibi birçok turistik yere yakın. 7/24 ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Fakat bu yeri keşfetmenin en güzel yanı tekne turlarına katılmaktır. Tekne turlarıyla çok daha güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

10.Jeruzalem Kerk (Kudüs Kilisesi)

Jeruzalem Kerk (Kudüs Kilisesi) – flickr / simon

15. Yüzyılda Adorne ailesi tarafından inşa edilmiş bu kilise, çok popüler bir görülecek yer olmasa da, yine de göz atmaya değer.

Kilise, tarihi şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor, fakat kısa sürede kiliseye ulaşım mümkün.

Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi‘ne göre modellenmiş olan kilise, 1428 yılında inşa edilmiş ve Geç Gotik bir mimariye sahip.

Kilisede, 15. ve 16. yüzyıldan kalma vitray pencereleri ve Mesih’in mezarının kopyasını (Kutsal Kabir’deki bir kopyası) görebilirsiniz. Bunun dışında kilise sade bir mimariye sahip diyebiliriz.

 • Kiliseye girişler ücretsiz.

11.Groeninge Museum

Groeninge Museum – flickr / dimitris kamaras

Dijver Kanalı’nda bulunan Groeninge Museum, Brugge’deki en iyi sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

İçeride Rogier van der Weyden, Jan van Eyck, Hans Memling ve Pieter Bruegel gibi ünlü isimlerin eserlerini görebilirsiniz. Küçük bir müze olsa da, eserlerin bolluğu sayesinde en azından yarım saatlik keyifli bir müze gezisi yapılabilir.

Meryem Ana Kilisesi’ne birkaç dakika yürüme mesafesinde olan müze, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor.

→Giriş ücreti ; 12€

→Ziyaret Saatleri ; 09:30-17:00

12.Bizim Leydi Kilisesi (Meryem Ana Kilisesi)

Bizim Leydi Kilisesi – flickr / andres alvarado

Brugge de gezilecek yerler arasında en dikkat çeken dini yapılardan biri olan Bizim Leydi Kilisesi (Church of Our Lady), Groeninge Müzesi’ne kısa bir yürüme mesafesinde yer alıyor.

Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen yapının tarihi ise, 13. yüzyıla uzanıyor.

Kilisenin 112 metre uzunluğundaki kulesi, Belçika’daki en yüksek kule olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Nef ve koridorlardaki çalışmalar 1230 civarında başlamış, en dıştaki koridorlar ve şapeller ise, 14. ve 15. yüzyıllarda eklenmiş.

Michelangelo’nun Madonna ve Çocuk heykeline ev sahipliği yapmasıyla ilgi gören Gotik tarzdaki kilise ayrıca, 13. yüzyıldan kalma mezarlara da ev sahipliği yapıyor.

Giriş ücretsiz, ancak iç mekandaki sanat eserlerini görmek isterseniz 6€ ödemeniz gerekir.

→Ziyaret saatleri ; Pazar günleri 13:30-17:00, diğer günler 09:00-17:00

13.Sint-Salvatorskathedraal & Aziz Salvator Katedrali

Aziz Salvator Katedrali – flickr / xiquinhosilva

Şehirdeki en eski ve Brüj’ün ana kilisesi olan Aziz Salvator Katedrali, neo-gotik mimarisi ve hazine odasında sergilenen Flaman sanat eserleri sayesinde Brugge’de gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Tarihi 10. yüzyıla uzanan bu katedral, başlangıçta bir kilise olarak inşa edilmiş olsa da, 1834 yılında ‘Katedral’ statüsü kazanmış.

Kiliseye girerken göreceğiniz duvar halıları 1731 yılında Jasper van der Borcht tarafından Brüksel’de üretilmiş ve yapıdaki en ilgi gören objelerden diyebilirim.

Günümüze kadar gelmeyi başaran katedralin büyük bir bölümü 12. ve 13. yüzyıldan kalma. Kale benzeri 99 metre yüksekliğindeki batı kulesi birkaç aşamada inşa edilmiş, alt Romanesk kısım 1116 ile 1227 arasında ve tuğla bölümü ise, 1183 ile 1228 arasında inşa edilmiş.

→Giriş Ücreti ; Katedrale giriş ücretsiz, fakat içerideki sanat eserleri müzesine giriş ücreti 2.5€.

→Ziyaret saatleri ; 10:00-17:30

14.St.John Hastanesi

St.John Hastanesi – flickr / leandro_neumann

Meryem Ana Kilisesi’nin batı kapısının hemen karşısında, 12. yüzyılda kurulan Brugge’deki en eski bina olan Sint-Jansspitaal (St. John Hastanesi) yer alıyor.

Avrupa’nın da ayakta kalan en eski hastanelerinden biri olan St John Hastanesi, hasta hacıların ve gezginlerin bakıldığı yermiş. Daha sonra günümüzdeki hastane formatında 1978 yılına kadar hizmet vermiş ve bugün bir müze olarak hizmet veriyor.

Hastanede, Orta Çağ’dan kalma koğuşları ziyaret edebilir, tıbbi sanat eserlerine göz atabilirsiniz. Ayrıca, Avrupa’nın en eski ve en anıtsal çatı destek yapılarından birine sahip olan hastane eczanesini ziyaret etmeyi de unutmayın.

→Giriş ücreti ; 8€

→Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09:30-17:00

15.De Halve Maan Bira Fabrikası

De Halve Maan Bira Fabrikası – flickr / christine_chauvin

16. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip olan De Halve Maan Bira Fabrikası, eşsiz tada sahip, yüksek derecede fermente edilmiş bir bira olan Brugse Zot’u üreten bir aile işletmesidir.

Bira fabrikasında ayrıca birayı, bira fabrikasından banliyölerdeki şişeleme tesisine taşıyan bir yeraltı boru hattı bile var.

Günümüzde bu bira fabrikasını gezebiliyorsunuz. Fabrika, 45 dakikalık turlar ile geziliyor ve geziniz sonrasında bu ünlü birayı tatma fırsatınız da oluyor. Fabrika, Brugge Tarihi Merkezi’nin yaklaşık 800 metre güneyinde yer alıyor. St John Hastanesi’nden fabrikaya yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

45 dakikalık bira fabrikası turları 11:00-16:00 saatleri arasında yapılıyor.

→Giriş ücreti ; 12€

16.Begijnhof

Lock House’un yanında, çimenli, ağaç gölgeli bir avlu etrafında gruplanmış 17. yüzyıldan kalma beyaz evleri ile dikkat çeken Begijnhof, Brugge’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer popüler çekim merkezi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak kabul edilen bu bölge, Belçika’nın Flanders bölgesindeki bu tür 13 topluluktan biri.

Bugünlerde, burada yaşayan birkaç evli olmayan yerel kadınla birlikte Aziz Benedict Tarikatı’na sahip rahibeler bulunuyor.

Beguinage olarak da bilinen Begijnhof’a (şimdi bir müze) yapılan bir tur, size 13. yüzyılda Brugge’deki hayatın nasıl olduğunu gösteriyor.

Buradaki bölgeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz, fakat müzeye giriş ücreti 2€.

Bölge 06:30-18:30 arası açıkken, bölgedeki müze 10:00-17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

17.Minnewater (Lake of Love)

Minnewater – flickr / mandoft

Minnewater Gölü, daha çok köprüsüyle adından söz ettiriyor. Gölün üzerindeki köprüden sevgilinizle geçecek olursanız sonsuz aşkı garantiliyormuşsunuz 🙂 Bu yüzden de Minnewater Gölü ve göldeki köprü, turistlerin, özellikle çiftlerin popüler gezi duraklarından biri.

Kelimenin tam anlamıyla “Aşk Gölü” anlamına gelen dikdörtgen göl, manzaranın tadını çıkarmak ve dinlenmek için çok sayıda bank sunuyor.

Ortam romantik olduğundan eşiniz/sevgiliniz ile Brüj’ü ziyaret ediyorsanız, bu göle ve gölün çevresine bir göz atın deriz. Özellikle şehrin turist trafiğinden ve gürültüsünden uzaklaşmak istiyorsanız Minnewater Gölü bunun için en ideal yer olabilir.

 • Göle ulaşım ücretsiz

Brugge’e Ne Zaman Gidilir ?

Brugge'de gezilecek yerler listesi
Brugge Kanalları – flickr jacob surland

Yılın dört mevsimi gidilecek yerler arasında olan Brugge’ü ziyaret için en ideal zaman yaz ayları olsa da, aşırı yoğun turist trafiğinin olmadığı ve otellerin biraz daha uygun fiyatlı olduğu nisan-mayıs ayları da Brugge ziyareti için düşünülebilir.

En Popüler Brugge Restoranları & Brugge’de Ne Yenir, Nerede Yenir ?

Brugge, geleneksel Belçika yemeklerinin yanı sıra, popüler Avrupa yemekleriyle de adından söz ettiriyor. Şehirde Michelin yıldızlı ultra lüks mekanları bulabileceğiniz gibi, daha uygun fiyatlı lokal restoranları da bulabilirsiniz.

Çok gelişmiş bir gastronomik kültüre sahip olan Brugge, yemek severleri memnun edecek birbirinden farklı lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Aşağıdaki 6 restoranda, şehirdeki en popüler ve en lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz.

Parkrestaurant

$$$

Brugge gezi rehberi

Parkrestaurant, Brugge’deki en pahalı restoranlardan biri olsa da, güzel ve kaliteli bir akşam yemeği için düşünülebilir.

Daha çok romantik bir akşam yemeği planı yapan çiftlerin tercih ettiği Parkrestaurant, bir konakta, samimi ve rahat atmosferiyle hizmet veriyor. Restoranda mükemmel şarap eşleşmesi ile ağız sulandıran yemekler servis ediliyor.

Deniz tarağı ve ev yapımı patates kızartması ile biftek, mekanın en sevilen lezzetlerinden. Fakat hangisini seçerseniz seçin, yemek kalitesi ve mükemmel hizmet sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

 • Adres: Minderbroedersstraat 1, 8000 Brugge, Belçika

Bistro ‘t Zwart Huis

$$$

Brugge de görülecek yerler
Bistro ‘t Zwart Huis – foto kaynak ; tablebooker.be

Şehrin kalbinde yer alan, Bruges’de bulunabilecek en güzel blues ve caz kafesi olan ‘T Zwart Huis, dünyanın dört bir yanından yetenekli müzisyenleri ayda birkaç kez performans sergilemek için ağırlıyor. Bu yüzden de yerel halktan çok turistlerin tercih ettiği mekanlardan biri olmaya da devam ediyor.

Belçika biraları ve fast food yemekleriyle ünlü olan bu restoran, 1482’de inşa edilmiş tarihi bir yapıda hizmet veriyor.

 • Adres: Kuipersstraat 23, 8000 Brugge

Restaurant De Stove

$$$

Brugge de gezilmesi gereken yerler

Pazar Meydanı’na 2 dakika yürüme mesafesinde bir yaya caddesinde yer alan De Stove Restaurant’a şehirdeki hemen her yerden yürüyerek gidebiliyorsunuz. 20 yılı aşkın süredir aynı işletme sahipleri tarafından işletilen bu samimi restoran, lezzetli levrek, morina balığı ve gri karides dahil olmak üzere doğrudan Zeebrugge’den gelen en iyi taze balıkları sunuyor.

Ayrıca bisküviler ve çok çeşitli şaraplar ve alkollü içkiler dahil olmak üzere lezzetli ev yapımı tatlılar da vardır.

Kullanılan tüm malzemeler yereldir.

Restoran çok küçük olduğundan, neredeyse bir yemek odasında akşam yemeği yiyormuş gibi hissettiriyor.

 • Adres: Kleine Sint-Amandsstraat 4, 8000 Brugge

‘t Brugs Beertje

$$$

Brugge de gezilmesi gereken yerler

Bir cafe&restaurant olarak hizmet veren ‘t Brugs Beertje, şehri ziyaret eden bira severlerin uğrak yerlerinden. Bu mekan, 300’ün üzerinde farklı bira çeşidi sunuyor.

Biranızı içerken bir şeyler atıştırmak için peynir tabağı ve diğer atıştırmalıkları alabilirsiniz. Basit bir pubdan daha fazlası olan ‘t Brugs Beertje, gerçek bir bira tadım evidir.

Bira gereçleri iç mekanı süsleyerek atmosferi samimi ve sıcak hale getirir. Dünyanın her köşesinden insanlarla tanışmak ve biranın tadına bakmak istiyorsanız, o zaman ‘t Brugs Beertje şiddetle tavsiye edilir. Yemek konusunda çok zengin bir menüye sahip olmasa da, popüler fast food yiyeceklerin hemen hepsini burada bulabilirsiniz.

Bistro Den Amand

$$$

Brugge gezi rehberi blog

Bruges’in tarihi merkezinde yer alan Den Amand, çeşitli geleneksel Belçika yemekleri sunan bir bistro. Et, balık, makarna, patates kızartması ve salatadan oluşan tüm yemekler taze olarak servis ediliyor. Fiyatlar da, şehirdeki diğer mekanlara nazaran biraz daha uygun.

Daha çok Belçikalı halkın tercih ettiği mekanlardan biri olsa da, iyi ve lezzetli bir yemeği uygun fiyata yemek isteyen turistlerin de favori mekanları arasında yer alıyor.

 • Adres: Sint-Amandsstraat 4, 8000 Brugge

Brasserie Cambrinus

$$$

Brugge de gezilecek yerler blog

Bizim Brugge’de akşam yemeği tercih ettiğimiz mekandı. 2 kişilik bir akşam yemeği için 55€ ödemiştik ve Brugge’deki restoranların geneline göre bu fiyat gerçekten uygundu.

Cambrinus, birçok geleneksel Belçika yemeği ile popülerdir ve toplamda 400’den fazla farklı bira çeşidi ile geniş Belçika biraları seçkisi ile bilinir. Belçika yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetlere de sahip olan bu mekan, bir birahane atmosferine sahip olsa da, Brugge’de akşam yemeği için en kalabalık olan mekanlardan biri. Yoğun sezonda Brugge’ü ziyaret ediyorsanız, akşam yemekleri için rezervasyon yaptırmanız gerekebiliyor.

 • Adres; Philipstockstraat 19, Bruges 8000, Belgium

Brugge’de Alışveriş

Brugge de Gezilecek Yerler Blog

Brugge’de alışveriş yapmak, birçok alışveriş caddesine sahip kompakt ve yaya dostu şehir merkezi sayesinde mutlak bir zevktir. En az Brüksel kadar seçeneğe sahip olan Brugge’de, ana alışveriş caddeleri, Markt (Pazar Meydanı) ile eski şehir kapıları arasındaki bölgede yer alıyor.

Steenstraat, Simon Stevinplein, Mariastraat, Zuidzandstraat, Sint-Jakobsstraat, Ezelstraat, Sint-Amandsstraat, Geldmuntstraat, Noordzandstraat, Smedenstraat ve Vlamingstraat, bu alışveriş caddeleri arasında en iyi bilinen ve en popüler olanlardır. Ayrıca bu caddelerin bazıları da, Brugge’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, ilgi çekici çekim merkezlerinden.

Zilverpand alışveriş merkezi Noordzandstraat ve Zuidzandstraat adı verilen caddeler arasında yer alır ve hem turistler hem de yerel halk arasında oldukça popüler.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR