Ana SayfaHırvatistanDubrovnikDubrovnik Gezilecek Yerler | En Popüler 32 Yer (2023)

Dubrovnik Gezilecek Yerler | En Popüler 32 Yer (2023)

Dubrovnik gezilecek yerler… Adriyatik’in masal kenti Dubrovnik, berrak denizini ve tarihi dokusunu yaşamla buluşturan muhteşem bir şehir. Enfes mimarisi, subtropikal iklimi ve doğal güzellikleriyle ilgi gören şehir son yılların trend gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Nostaljik taş evleri ve azur mavisi kıyıları ile dikkat çeken Dubrovnik, Balkanların en eski kentlerinden biri. Sırpların bombardımanları sonucunda ciddi anlamda hasar alan şehir Unesco’nun çabasıyla yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehir, birbirine bitişik kiremit çatılı evlerin sıralandığı, daracık paralel sokakları kesen caddeler, kiliseler ve manastırlarla süslü Eski Kenti’yle ünlü.

Balkanların en güzel ve en popüler destinasyonlarından biri olan, Adriyatik’in incisi olarak bilinen Dubrovnik, her yaştan ziyaretçiye sunacak birçok şeye sahip. Ayrıca kent, ‘Game of Thrones’ dahil olmak üzere çok sayıda filme ve prodüksiyona da ev sahipliği yapmış. Yıl boyu şehri renklendiren festivalleri, tertemiz sokakları, masmavi denizi, sıcakkanlı insanları ve canlı gece hayatıyla keyifli ve dinamik bir şehir olan Dubrovnik, Balkanlardaki en kolay gezilebilen şehirlerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Eskiden çoğunlukla Türklerin popüler gezi rotalarından biri olan Dubrovnik, Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle ve vize sorunu nedeniyle bugün daha çok yabancı turistleri ağırlıyor. Dubrovnik, bugünkü ününü ve son 10 yıldır artan turist sayısını milyonlarca bağımlısı olan dünyaca ünlü Game of Thrones dizisine borçlu. Şehrin özellikle Amerikan, İngiliz ve Kanadalı turistlerin ilgisini çekmesi de çok büyük bir oranda bununla ilgilidir. Tabii dünyanın en zengin ülkelerin vatandaşlarının istilasına uğramış bir şehrin de ‘ucuz’ olmasını beklemek pek doğru olmaz. Yeme içmeden konaklamaya gezilecek yerlerden toplu taşıma ve taksilere kadar her şey bu şehirde pahalı, sanırsın bir İskandinav şehri…

Yani anlayacağınız Game of Thrones turist furyası hâlâ bu şehirde devam ediyor. Adriyatikmiş, Ortadoğu’ymuş, kiremit çatılı film sahnelerini aratmayan düzenli evleriymiş filan biraz ikinci planda kalıyor.

GAME OF THRONES DİZİSİNİN ÇEKİLDİĞİ YERLER ;

Pile Gate, Dubrovnik Batı Limanı ve Blackwater Körfezi, Dubrovnik şehir surları, Jesuit Merdivenleri (Meşhur Walk of Shame sahnesinin çekildiği yer), Ploce Gate, Minceta Kulesi, Bokar Surları, Lovrijenac Surları, Gradac Park, Rektör Sarayı, Dominikan Manastırı, Hotel Belvedere, Lokrum Adası, St. Dominic Sokağı, Trsteno Arboretumu ve Dubrovnik Eski Kent (Dragon Sahnesi).

Dubrovnik’te Konaklama

Dubrovnik gezilecek yerler listemize geçmeden önce, henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz aşağıdaki bölgelere ve otellere de kısaca göz atmayı unutmayın. Dubrovnik, her ne kadar yürüyerek gezilebilecek kolay bir şehir olsa da, iyi bir gezi rotası oluşturabilmek adına nerede konaklayacağınız da önemli.

⇒Old Town ; Dubrovnik’in kalbinin attığı yer. Eğer bütçenize uygun bir konaklama birimini burada bulabilirseniz, başka bir yere göz atmanıza gerek kalmayabilir. Dubrovnik’teki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü bu bölgede yer alıyor. Ayrıca diğer bölgelere ve önemli çekim merkezlerine en kolay bu bölgeden ulaşabilirsiniz. Şehrin tam merkezinde olmak istiyorsanız bu bölgedeki otellere mutlaka göz atın derim. Bölgedeki tüm otellere göz atmak için tıklayın.

⇒Ploce ; Tarihi şehir merkezine, yani Old Town’a alternatif olabilecek en ideal konaklama bölgesi. Şehir merkezindeki konaklama birimlerine nazaran daha uygun fiyatlı bir konaklama sunan bu bölgede, çok sayıda otel, daire ve konukevi bulabilirsiniz. Ayrıca turistik yerlerin çoğuna bu bölgedeki otellerden yürüyerek de gitmek mümkün. Ploce’deki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

Detaylı bir konaklama rehberi için de Dubrovnik’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dubrovnik Gezilecek Yerler Listesi

Dubrovnik’te gezip görülecek yerler kadar, yapılacak çok sayıda şey de bulabilirsiniz. Eğer sezonunda bu şehri ziyaret ediyorsanız festivallerin, plajların ve gece hayatının keyfini çıkarmayı da unutmayın.

İşte Dubrovnik gezilecek yerler listesine eklenebilecek en önemli ve en popüler cazibe merkezleri ;

1.Dubrovnik Eski Kent

Dubrovnik’in en önemli cazibe merkezlerine, tarihi yapılarına ve popüler mekanlarına ev sahipliği yapan Old Town (Eski Kent Bölgesi), şehir turuna başlamak için güzel bir başlangıç noktası olabilir.

Kıvrımlı ve temiz sokaklarıyla dikkat çeken Dubrovnik Eski Kent, ayrıca şehirdeki en fazla konaklama birimine, restoranlara, cafelere ve turistik yere ev sahipliği yapan bölge olmasıyla ilgi görüyor.

Dubrovnik’te çok fazla zamanınız yoksa ve şehrin önde gelen turistik yerlerini göreyim yeter diyorsanız, eski kentin dışına çıkmanıza bile gerek kalmayabilir.

Eski kent bölgesi, Dubrovnik’in en yoğun turist trafiğine sahip yeri olduğundan, özellikle sıcak yaz aylarında bunaltıcı olabiliyor. Düşük sezonda Dubrovnik’i ziyaret ediyorsanız, buradaki birçok mağazanın ve restoranın kapalı olabileceğini unutmayın.

Sadece Dubrovnik’in değil, Hırvatistan’ın da en güzel sahil kasabalarından biri olan Eski Kent, 1979 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ayrıca bu bölge, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer.

2.Dubrovnik Surları

Game of Thrones dizisinde yer almasından sonra çok daha fazla ünlenen Dubrovnik Surları, şehirdeki kaçırılmaması gereken önemli tarihi yapılardan.

İlk kez 10. yüzyılda inşa edilen ve daha sonra 13. ve 14. yüzyıllarda değiştirilen bu heybetli surların toplam uzunluğu ise yaklaşık 2 km. Dilerseniz surların üzerinde yürüyebilir, Adriyatik’in ve eski şehir merkezinin muhteşem manzarasını da seyredebilirsiniz.

Bokar Kulesi (Tvrdava Bokar), Lovrjenac Kalesi, Revelin Kalesi ve Minceta Kulesi yol boyunca görebileceğiniz önemli yapılardan sadece birkaçı.

Dubrovnik Surları’nı hemen her turistin yaptığı gibi baştan aşağı yürümek istiyorsanız, yanınıza yeterince su aldığınızdan emin olun. Çünkü 2 km’lik bu yol ciddi anlamda yorucu olabiliyor ve sıcak yaz aylarında Dubrovnik’i ziyaret ediyorsanız yüksek sıcaklıklara hazırlıklı olun deriz.

 • Hem turist kalabalığından hem de yakıcı sıcaklıktan kaçınmak için sabahın erken saatlerini tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

3.Stradun Caddesi

Dubrovnik Gezilecek Yerler Blog

Dubrovnik’in kalbi konumunda olan Stradun Caddesi, yerel halkın ve turistlerin dünyanın akıp gidişini izlemek için gece gündüz bir araya geldikleri yer.

Kuşkusuz Avrupa’nın ve Balkanların en güzel yaya caddelerinden biri. Çoğu turiste göre Dubrovnik turuna başlamak için iyi bir başlangıç noktası olan Stradun, aslında daha çok günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir yer diyebilirim.

Gün sonunda Stradun’a gelip, şehrin en popüler ve en iyi mekanlarından birine girip oturabilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Tabii Stradun Caddesi’nde alışverişte oldukça popüler. Ayrıca çok sayıda cafe ve restoranı da yine aynı cadde üzerinde bulabiliyorsunuz.

300 metre uzunluğunda ve beyaz kireçtaşı döşemesiyle ünlü caddenin tarihi 1468’e kadar uzanıyor, ancak çevredeki binaların çoğu, 1667’deki yıkıcı depremin ardından inşa edilmiş.

Stradun’un benzersiz evleri, üst katta konut yaşamını ve ana katta iş faaliyetlerini mümkün kılmak için tasarlanmış ve ana kapı ve pencerelerinin aynı kemer altında olmasıyla dikkat çeker.

Stradun Caddesi, Eski Kent bölgesinin tam merkezinde bulunuyor ve şehrin ana caddesi olarak kabul ediliyor. Şehrin en işlek ve en iyi korunmuş bu caddesini hem gece hem de gün içinde mutlaka ziyaret edin.

4.Dubrovnik Katedrali

Dubrovnik gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi yapılardan bir tanesi de görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken Dubrovnik Katedrali‘dir.

Şehrin koruyucu azizinin kalıntıları da dahil olmak üzere etkileyici sanat ve dini kalıntı koleksiyonunu görmek için bu 18. yüzyıldan kalma katedrali mutlaka listeye ekleyin.

Kubbeli kilise, mimarisi, barok sunakları ve İtalyan, Hırvat ve Flaman ustaların tablolarıyla da hayranlık uyandırıyor.

Dubrovnik Katedrali aslında bu sitedeki üçüncü kilisedir. İlki, 7. yüzyılda inşa edilmiş bir erken Hristiyan kilisesiymiş. Bunu, yerel efsaneye göre Aslan Yürekli Kral Richard’ın bağışıyla finanse edilen bir katedral izlemiş.

Bu yeni Romanesk katedral, 1667’deki büyük depremde hasar gördü ve bugün gördüğümüz yapı barok tarzda yeniden inşa edilmiş.

Katedralin en değerli dini eserlerini görmek için hazineyi ziyaret edin. Parçaların çoğunun tarihi 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Güzelce dekore edilmiş kutsal emanetlerin, içerdikleri kutsal vücut parçalarına uyacak şekilde nasıl şekillendirildiğine dikkat etmeyi unutmayın.

Dubrovnik Katedrali, Varsayım Kilisesi olarak da biliniyor.

Ana sunakta yer alan Titian’ın “Meryem Ana’nın Göğe Kabulü”nü içeren sanat eseri özellikle görülmeye değer.

Dubrovnik Katedrali, şehrin eski kentinde, Rektörlük Sarayı’nın yanında yer alıyor.

 • Giriş ücretsiz. Ancak hazine bölümünü ziyaret etmek istiyorsanız cüzi bir ücret ödemeniz gerekir.
 • Katedral haftanın her günü 09:00-17:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

5.Loggia Meydanı

Uzun yıllardır hem turistler hem de yerel halkın popüler buluşma noktalarından biri olmuş ve olmaya da devam eden Loggia Meydanı, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip yerlerden bir tanesi.

Dubrovnik’in en ünlü binalarından ve halka açık anıtlarından bazılarına ev sahipliği yapan bu eski pazar meydanı, eski şehir merkezinin kuzeydoğu kesiminde yer alıyor. Dubrovnik Surları’ndan veya Stradun Caddesi’nden kısa bir yürüyüşün ardından meydana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Öne çıkan özellikler arasında, heykeltıraş Antonio Ragusino tarafından inşa edilen ve tasarlanan Orlando Sütunu ile 1480’den kalma ve huzursuzluk zamanlarında yerel halk tarafından erken uyarı sistemi olarak kullanılan ünlü Çanlar Loggia’sı yer alıyor.

Burada ayrıca Barok cephesi ve paha biçilmez sanat eserleri koleksiyonuyla ilgi çeken St. Blaise Kilisesi’ni de bulacaksınız. Meydanda ayrıca ilgi çekici olan 15. yüzyıldan kalma bir saat kulesi, Onofrio’nun küçük çeşmesi ve şimdi şehrin arşivlerine ev sahipliği yapan Sponza Sarayı da var.

6.Lovrijenac Kalesi

Deniz seviyesinden 37 metre yükseklikte yer alan Lovrijenac Kalesi, Game of Thrones dizisinde kullanılmış olan yerlerden bir tanesi.

Hem Dubrovnik şehrinin hem de körfezin muhteşem manzarasını seyretmek istiyorsanız, 175 basamağı aşarak kaleye mutlaka çıkın.

Uzun zamandır Hırvatistan’ın en önemli kalelerinden biri olan Lovrijenac Kalesi, şehrin batı duvarının hemen dışındaki kayalık bir burun üzerindeki konumu nedeniyle “Dubrovnik’in Cebelitarık”ı olarak da adlandırılıyor. Kale, aynı zamanda St. Lawrence Kalesi olarak da bilinir.

Tarihi 11. yüzyıla uzanan kale, günümüzde hem manzara hem de tarihi bir yapı görmek için ziyaret edilebilecek en ünlü turistik cazibe merkezlerinden biri.

Kale, turistik bir cazibe merkezi olmasının yanı sıra Dubrovnik’in ünlü Yaz Festivali ve birçok tiyatro ve müzik performansı için bir mekan ve fon olarak da kullanılıyor.

Game of Thrones’ta Kızıl Kale olarak adlandırılan bu kaleyi, dilerseniz şehir merkezinden ayarlayabileceğiniz rehberli turlarla da ziyaret edebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 50 Kuna

7.Minceta Kalesi / Kulesi

Dubrovnik Gezi Rehberi

Sur sistemi üzerinde yer alan etkileyici Minceta Kulesi (Tvrdava Minceta), aslen 1319 yılında inşa edilmiş olsa da, 1461 yılında güçlendirilerek günümüzdeki halini almış.

Kule aynı zamanda Daenerys’in çalınan ejderhalarını aramaya gittiği Game of Thrones’daki önemli bir sahnede de yer aldı. Şehrin Eski Kent bölgesinin kuzey tarafında yer alan kuleye antik surları aşarak ulaşabilirsiniz.

Muhteşem tarihi kale, şehrin en yüksek noktasında yer alıyor, bu nedenle Dubrovnik’teki en iyi manzaralardan birini buradan seyredebiliyorsunuz.

Minceta Kalesi’nin yakınında Gornji Ugao Kulesi ve Upper Corner Tower Foundry Müzesi bulunur. Burada, iyi korunmuş bir 15. yüzyıl Ortaçağ dökümhanesinden geriye kalanları görebilirsiniz.

Minceta Kulesi, yerel bir mimar olan Nicifor Ranjina ve Papa II. Pius tarafından gönderilen İtalyan mühendisler tarafından, Türk işgal tehdidinin en yoğun olduğu dönemde, 1461 yılında inşa edilmiş. Aslen dört taraflı güçlü bir kale olarak tasarlanmış, karadan savunma sisteminin en belirgin noktasıdır.

Kule adını, inşa edildiği arazinin sahibi olan Menčetić ailesinden alıyor. Yüksekliği ve etkileyici boyutuyla kule, şehrin kuzeybatı yüksek kısmına ve surlarına hakimdir.

NOT ; Eğer Dubrovnik Surları Turu yapacaksanız, Minceta Kalesi’ni de yol üzerinde görebileceğinizi unutmayın.

8.Dubrovnik Teleferiği

Dubrovnik’te yapılacak en güzel şeylerden bir tanesi teleferikle şehri izlemektir. Bu teleferik yolculuğu 5 dakikadan biraz daha az sürüyor, ancak bu kısa sürede muhteşem bir şehir manzarası izleyebiliyorsunuz.

Teleferiğe binmeyi planlıyorsanız, havanın açık olduğundan emin olun. Tepeye çıktıktan sonra manzaranın keyfini çıkarmayı unutmayın. Teleferikler Srd Dağı’nın zirvesine gidiyor. Zirvede eşsiz manzara eşliğinde yemek yiyebileceğiniz veya bir şeyler içebileceğiniz restoranda bulunuyor. Ayrıca zirvede hediyelik eşya dükkanına uğramayı da unutmayın.

Bu teleferiğin tarihi aslında 1969 yılına uzanıyor. Ancak günümüzdeki 30 kişilik turuncu teleferikler 2010 yılında faaliyete geçmiş.

 • Teleferik ücreti ; Yetişkin tek yön 90 kuna, gidiş dönüş ise 170 kuna. 4-12 yaş arası çocuklar için tek yön 40 kuna, gidiş dönüş 60 kuna.
 • Çalışma saatleri ; Yaz aylarında 09:00-23:00, kış aylarında ise 09:00-16:00 (Şubat ayında teleferiğin çalışmadığını da unutmayın)

9.Büyük Onofrio Çeşmesi

Fransisken Manastırı ile Pile Kapısı arasındaki küçük bir kareye hakim olan, Büyük Onofrio Çeşmesi, tarihi şehir merkezindeki en ilgi gören cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Çeşme, 1438 yılında Napoli’nin önde gelen İtalyan mimarı Onofrio di Giordano della Cava tarafından yaptırılmış.

Büyük Onofrio Çeşmesi, belki de Dubrovnik’teki Onofrio’nun en popüler eseri. Çeşmenin tepesinde bir kubbe vardır ve maskeler (maskeronlar veya maskeroni) şeklinde oyulmuş 16 taş su musluğu ve çeşme duvarının tepesinde oturan bir köpek heykeli ile süslenmiş.

Yöre halkı tarafından çeşme köpeği anlamına gelen “kuchak” olarak sevgiyle anılan bu heykel, 2016 yılında ağır hasar gören ve daha sonra yeniden yerleştirilen orijinal köpek heykelinin bir kopyasıdır. Çeşmenin tamamı da 1667 depreminde ağır hasar görmüş, ancak yeniden inşa edilerek günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuş.

Bu çeşmenin aynı versiyonu, ancak daha küçük olanı da tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Küçük Onofrio Çeşmesi olarak bilinen bu yapı ise, Stradun Caddesi’nin diğer ucunda, Luza Meydanı’nın köşesinde, Ploce Kapısı girişinin yanında yer alıyor.

Bu çeşme de aynı mimar tarafından tasarlanmış ve Milano’dan heykeltıraş Pietro di Martino tarafından yapılmış. Kabartmalar, sütunlar, yunuslar ve deniz kabuklarıyla bezenmiş sekizgen havuz şeklinde yapılandırılmış olan bu küçük çeşme de Dubrovnik gezilecek yerler listesine eklenebilecek cazibe merkezlerinden biri.

10.Dominik Manastırı

1300’lerin başında inşa edilen Dubrovnik’in Dominik Manastırı o kadar büyüktü ki, inşaatın sadece onu yerleştirmek için şehir surlarının hareketli parçalarına ihtiyacı vardı.

1667 depreminde ağır hasar gören manastır, görkemli geç Gotik manastırı (orijinali 15. yüzyılda Floransalı Michelozzo di Bartolomeo tarafından tasarlanmıştır) gibi özelliklerinin korunmasına özel bir dikkat gösterilerek bugünkü haliyle tamamen yeniden inşa edilmiş.

Dubrovnik Okulu tarzında 15. ve 16. yüzyıldan kalma birçok dini tablonun yanı sıra ilginç altın ve gümüş eşyaları ve diğer kalıntılarla birlikte manastırın müzesi de ziyaret edilmeye değer.

Dominik Manastırı, şehrin doğu kesiminde, şehir surları ile birleştiği iç Ploce kapısına yakın bir konumda yer alıyor. Manastır, Dubrovnik’in en önemli mimari parçalarından biri ve Dubrovnik’teki büyük kültür ve sanat mirası hazinesidir, çünkü manastırın müzesi, Dubrovnik’in zengin tarihinden birçok tablo, eser, mücevher ve diğer eşyaları sergiliyor.

Dominikliler 1225 gibi erken bir tarihte manastırlarını kurdular, ancak mevcut kilisenin ve manastırın inşası çok daha uzun sürdü, dolayısıyla manastırın ve St. Dominik kilisesinin inşası ancak 14. yüzyılda tamamlanabildi.

Manastır için seçilen manzara, stratejik olarak Dubrovnik’in savunmasındaki en hassas noktalardan biriydi, bu nedenle daha 14. yüzyılda tüm kompleks şehir surları tarafından kuşatıldı ve böylece Dubrovnik’in ayrılmaz bir parçası haline geldi.

 • Giriş ücreti ; 30 Kuna
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-17:00

11.Fransisken Kilisesi ve Manastırı

Dubrovnik gezi rotanıza ekleyebileceğiniz bir diğer önemli cazibe merkezi de, Fransisken Kilisesi ve Manastırı‘dır.

1100’lerden kalma orijinal manastırın yerine, 1600’lerin sonlarında inşa edilmiş olan bu iyi korunmuş yapı, 17. yüzyılda kurulan ve 21.000’den fazla nadir kitap el yazmasından oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda manastırda, küçük bir dini müzenin yanı sıra 1317 yılından beri kullanılan bir Ortaçağ eczanesi de bulunuyor.

700 yıldır sürekli olarak faaliyette olan Fransisken Manastırı, 1667 yılındaki büyük depremden nasibini almış yapılardan biri. Yıkıcı depremin ardından neredeyse tüm kompleks yıkılmış, geriye kalan tek şey ise kilise portalıymış.

Eski Şehir’de, Rektörlük Sarayı ve Dubrovnik Katedrali’nin hemen yakınında elverişli bir konuma sahip olan manastır ve kilise Dubrovnik gezi rotasına mutlaka eklenmesi gereken önemli cazibe merkezlerinden.

12.Rektörlük Sarayı (Rector’s Palace)

Luža Meydanı’nın hemen güneyinde, Ulica Pred Dvorom’da bulunan Rektörlük Sarayı, birçok kez yeniden inşa edilmesine rağmen çarpıcı bir kompozisyon bütünlüğünü koruyor.

15. yüzyılın sonlarında Dubrovnik’i yöneten seçilmiş rektör için inşa edilen bu Gotik-Rönesans sarayı, rektörlük ve özel odalar, kamu salonları, idari ofisler ve bir zindan içeriyor.

Bugün saray, Ragusa’nın görkemli tarihini çağrıştıran, ustaca restore edilmiş odaları, portreleri, armaları ve madeni paraları ile Kültür Tarihi Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzenin 15.000 parçalık koleksiyonunun öne çıkanları arasında, Ortaçağda Ragusa Cumhuriyeti’ndeki yaşamı detaylandıran birçok ilginç serginin yanı sıra Venedik ve Dalmaçyalı sanatçıların çok sayıda güzel tablosu yer alıyor.

Dubrovnik Katedrali ile St. Blaise Kilisesi arasında yer alan Rektörlük Sarayı, Dubrovnik’in ana caddesi Stradun’un tam kıyısında bulunuyor.

 • Giriş ücreti ; 100 kuna
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

13.St. John Kalesi

Eski şehrin doğu ucunda, yerel halk tarafından St. Ivan Kalesi olarak bilinen St. John Kalesi bulunuyor. Bir zamanlar Dubrovnik’in savunmasının önemli bir parçası olan bu heybetli yapı, şimdi ziyaretçileri eğlendirmek için birçok modern cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor.

Üst alanda, Dubrovnik’in denizcilik geçmişinin model tekneler ve denizcilik eserleri ile resmedildiği sergilerin yer aldığı Dubrovnik Denizcilik Müzesi bulunurken, alt alanda yerel ve egzotik balıkların birçok ilginç sergisinin yanı sıra mükemmel bir koleksiyon ile Dubrovnik Akvaryumu yer alıyor.

Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi tarafından tasarlanıp inşa edilen yakınlardaki Bokar Kalesi de görülmeye değerdir ve şehrin ve Adriyatik’in muhteşem manzarasını görmek için harika bir yerdir.

14.Banje Plajı

Hırvatistan’ın en iyi plajlarından biri olarak kabul edilen Banje Plajı, Dubrovnik’in kalbinin attığı yer olan Eski Kent’e kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden de, özellikle yüksek sezonda aşırı yoğun olabiliyor.

Deniz kanosu ve rüzgar sörfü gibi su sporları aktivitelerine de ev sahipliği yapan plaj çevresinde çok sayıda restoran ve otel de bulunuyor. Henüz Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna aradığınız cevabı bulamadıysanız ve hem şehirdeki önemli cazibe merkezlerine yakın olmak istiyor hem de plaj keyfi yapmak istiyorsanız Banje Plajı çevresindeki konaklama birimlerine de mutlaka göz atın derim. Banje Plajı’na yürüme mesafesinde olan tüm popüler otellere göz atmak için TIKLAYIN

Dubrovnik Eski Kenti ve Lokrum Adası’nın güzel manzarasına sahip olan plajda, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir yer de bulunuyor. Tabii dilerseniz kendi şezlong veya şemsiyelerinizle de plaja girebilirsiniz.

15.Lokrum Adası

Dubrovnik gezilecek yerler listesi

Dubrovnik’e yaklaşık 600 metre uzaklıkta olan Lokrum Adası da, Dubrovnik gezilecek yerler listesine eklenebilecek popüler cazibe merkezlerinden bir tanesi.

Kısa bir feribot yolculuğuyla adaya ulaşabiliyorsunuz. Dubrovnik’in Eski Kent bölgesinin muhteşem manzarasına ek olarak, burada keşfetmeye değer birkaç ilginç cazibe merkezi de var.

Önce, Napolyon’un birlikleri tarafından liman kentini savunmak için inşa edilen bir tahkimat olan Fort Royal Castle‘a gidin. Buradan eşsiz bir manzara seyrettikten sonra, 11. yüzyıldan beri var olduğu bilinen ve şu anda ada hakkında bir müzenin yanı sıra bir restorana ev sahipliği yapan Benedictine Manastırı‘nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

200 bitki türüne ev sahipliği yapan Botanik Bahçesi de, adada görülmeye değer bir diğer çekim merkezi.

Dubrovnik’i yoğun bir sezonda ziyaret ediyor ve turistlerden biraz da olsa uzaklaşmak istiyorsanız Lokrum Adası bunun için gidilecek en ideal yer.

Adaya, Dubrovnik Eski Kent limanından kalkan düzenli, tarifeli bir tekne servisi vardır. Tekneler, her yıl Nisan’dan Kasım’a kadar günlük olarak çalışır ve en yoğun yaz aylarında daha sık hizmet verilir. Lokrum adası web sitesinde çalışma saatlerini görebilirsiniz. Yolculuk süresi sadece 10 dakikadır. Ayrıca maceraperest biriyseniz adaya kanoyla gitmeyi de düşünebilirsiniz.

16.Dubrovnik Modern Sanat Müzesi

Dubrovnik Gezilecek Yerler Listesi
Modern Sanat Müzesi – kaynak ; flickr / damian_entwistle

MOMAD (Museum of Modern Art Dubrovnik) olarak da bilinen Modern Sanat Müzesi, şehirdeki en ilgi gören cazibe merkezlerinden biri.

Önde gelen Hırvat ve uluslararası sanatçıların 3.000’den fazla sanat eserinin yanı sıra yerel sanatçıların eserlerinden oluşan etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapan Dubrovnik Modern Sanat Müzesi, tarihi şehir merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

Müzede, 1800’lerin sonundan 2. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uzanan modern sanatın yanı sıra savaş sonrası dönemden günümüze kadar uzanan geniş bir çağdaş sanat koleksiyonu yer alıyor.

1935’te Hırvat gemicilik patronu Božo Banac için inşa edilmiş güzel bir konakta yer alan Modern Sanat Müzesi, 1948’de bugünkü konumuna gelmiş. Bina, Rönesans ve Gotik tarzın bir birleşimidir ve en az müzedeki eserler kadar ilgi görüyor. Sanata merakınız yoksa bile, müzenin bulunduğu bina ve arazi için buraya gidebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 15 kuna
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi hariç haftanın her günü 09:00-20:00

17.Sponza Sarayı

Dikdörtgen bir şekle sahip olan Sponza Sarayı, eski şehirdeki 1667 depreminden ayakta kalabilen birkaç binadan biri.

Saray, 1516-1522 yılları arasında gümrük binası olarak inşa edilmiş ve daha sonra darphane, hazine, cephanelik ve banka olarak kullanılmış. Mimari olarak, altı Korint sütununa dayanan zarif bir Rönesans revakıyla başlayan stillerin bir karışımına sahip olan saray, yukarıda bahsettiğimiz Loggia Meydanı’nda bulunuyor.

1. ve 2. katlar, yaklaşık 1000 yıl öncesine ait paha biçilmez bir el yazması koleksiyonu olan Devlet Arşivlerini barındırıyor. Arşivler halka açık olmasa da en değerli ve önemli eserlerin kopyaları zemin kattaki bir sergide sergileniyor.

 • Giriş ücreti ; 25 kuna
 • Ziyaret saatleri ; 08:00-19:00

18.Dubrovnik Saat Kulesi

Luza Meydanı’ndaki en belirgin simge yapı olan Dubrovnik’in saat kulesi 31 metre yüksekliğinde ve şehirdeki en ilgi çekici tarihi eserlerden biri olarak biliniyor.

1444 yılında inşa edilmiş olan saat kulesi, Orlando Sütunu ve Sveti Vlaho Kilisesi’ne bakıyor. Ayrıca şehrin ana caddesi olan Stradun’dan kuleye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabiliyorsunuz.

Saat kulesinde Maro ve Baro olarak adlandırılan iki bronz figür de var. Bu bronz figürlerin çan çalarken ortaya çıkardığı gösteri ise, Prag’daki Astronomik Saati aratmıyor diyebilirim.

Saat Kulesi’nin 1444 yılında yapılmış olmasına rağmen yeni görünmesinin nedeni ise, 1929 yılında yapılan restorasyon ve onarım çalışmasıdır.

19.Aziz Blaise Kilisesi

Süslü barok yapısıyla dikkat çeken Aziz Blaise Kilisesi, Venedikli mimar Marino Gropelli tarafından inşa edilmiş.

Crkva Svetog Vlaha olarak da bilinen Aziz Blaise Kilisesi, 1667 depreminde hasar gören 14. yüzyıldan kalma Romanesk bir kilisenin yerine 1706-1714 yılları arasında inşa edilmiş Barok bir kilisedir.

Kilise, yazıtlı Yunan haçı şeklinde bir zemin planına sahip tek kare bir nef, iki kutsal alanla çevrili bir apsis ve ortada dikdörtgen bir kubbeden oluşmaktadır. Bir kat merdiven, melek heykelleriyle süslenmiş portala çıkar.

Cephe dört Korint sütunuyla bölünmüştür. Cephenin tepesinde, yarım daire biçimli bir üçgen çatı ve Marino Gropelli’nin üç heykeli olan bir korkuluk var.

Kilisenin iç kısmında, bazıları hasarlı kiliseden kurtarılan çeşitli sanat eserleri sergileniyor. Bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa içeriye de mutlaka göz atın deriz.

 • Giriş ücretsiz
 • Kiliseyi haftanın her günü 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz

20.Orlando Sütunu

Dubrovnik Gezi Rehberi
Orlando Sütunu – kaynak ; flickr / Tom Brophy

Tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alan, Dubrovnik gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Orlando Sütunu, Aziz Blaise Kilisesi’nin hemen önünde yer alıyor.

Sütunda tasvir edilen Ortaçağ şövalyesi, 800’lerde 15 aylık bir Sarazen kuşatması sırasında Ragusa Cumhuriyeti’ni savunmaya yardım ettiğini ve Dubrovnik’in bir serbest ticaret şehri devleti statüsünü korumasına izin verdiğini iddia eden Orlando’dur.

Doğal olarak, sütun şimdi Dubrovnik’in özgürlüğünün bir amblemi ve şehrin festivali sırasında Libertas bayrağını dalgalandırıyor.

21.Trsteno Arboretumu

Trsteno Arboretumu – kaynak ; flickr / Chris Guy

Denize yakın bir yamaçta bulunan bu güzel park, 1400’lerden kalma olup, bölgenin en eski arboretumlarından biri.

Aynı dönemden kalma bir malikanenin parçası olan arboretum, heykelleri, çeşmeleri ve parkı sulamak için tasarlanmış su kemeri sayesinde turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Trsteno Arboretumu‘nun ünü Game of Thrones dizisinin çekimlerinde kullanılmış olmasından geliyor. Burası, üçüncü ve dördüncü sezonlarda Red Keep bahçelerinin çekim yeriydi.

Dört mevsim ziyaret edilmeye değer bir cazibe merkezi olan Trsteno Arboretumu, şehrin 14 km kuzeybatısında yer alıyor, yani yürüyerek gidebileceğiniz bir yer değil.

Bahçe, lavanta, biberiye, fuşya ve begonvil gibi bitkilerle oluşturulmuş bir dizi geometrik şekil ile bir Rönesans düzenine sahipken, narenciye ağaçları havayı güzelleştirir. Önünde uçurum kenarında bir köşk ve arkasında bir şapel bulunan taş bir villanın (1500 civarında inşa edilmiş) etrafında kuruludur. Ayrıca küçük bir çit labirenti, güzel bir palmiye koleksiyonu, beyaz nilüferler ve düzinelerce kurbağa ve akvaryum balığı ile dolu muhteşem bir gölet var.

 • Trsteno’ya gitmek için Dubrovnik otogarından 12, 15, 21, 22 veya 35 numaralı yerel otobüse binmeniz gerekiyor.

22.War Photo Limited

Dubrovnik’in kalbinde modern bir galeri olan War Photo Limited, dünyanın dört bir yanından savaş bölgelerini yakalayan, en düşündürücü ancak tarafsız foto muhabirliğinden bazılarını sergiliyor.

Yugoslavya’nın dağılması sırasındaki çatışmaların fotoğraflarının yanı sıra, Afganistan’daki savaşın da fotoğraflarını görebileceğiniz galeri, tarihe merakı olanların ilgisini çekecektir.

Farklı bir deneyim sunan galeri, 1990’larda Balkanlar’da çalışan Yeni Zelandalı foto muhabiri Wade Goddard’ın küratörlüğünü yaptığı ilgi çekici sergilere ev sahipliği yapıyor.

 • Giriş ücreti ; 50 kuna
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-22:00

23.Pile Gate

Pile Kapısı, Dubrovnik Eski Kent gezisine başlanabilecek en ideal yerlerden biri olduğu gibi Dubrovnik gezilecek yerler listesindeki en popüler tarihi cazibe merkezlerinden biri.

Pile Kapısı, Dubrovnik’in eski kentinin ana girişidir ve batı duvarında yer alıyor. Taş yapı, 1537’de inşa edilmiş bir dış kapı ve 1460’a tarihlenen bir iç kapıdan oluşuyor.

Kapının rönesans kemerinin üzerinde duran heykel, koruyucu azizinin kentin en eski simgelerinden biridir.

Pile Kapısı’nı özellikle aramanıza da gerek yok. Zaten şehrin en canlı yeri olan Stradun Caddesi’nde bu kapıyı ister istemez göreceksiniz.

Dubrovnik Gezilecek Yerler listesine eklenebilecek alternatif cazibe merkezleri

Yukarıdaki 23 turistik cazibe merkezi, Dubrovnik’in en sevilen ve en olmazsa olmazları arasında olan turistik yerlerden oluşuyor. Fakat Dubrovnik’te 3-4 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyor ve yukarıdaki listeden sonra hala zamanınız varsa, aşağıdaki alternatif turistik noktalara da göz atabilirsiniz.

24.Elaphiti Adaları

Elaphiti

Dubrovnik’in çoğu zaman bunaltıcı yaz kalabalığından mükemmel bir kaçış için, güzel ve şirin Elaphiti Adaları’ndaki başlıca destinasyonlardan üçü olan Kolocep, Lopud ve Sipan’a gidebilirsiniz.

35 € karşılığında öğle yemeği dahil tam günlük bir Elaphite Adaları tekne turuna katılabilirsiniz.

25.Betina Mağarası Ve Plajı

Betina Mağarası

Hırvatların en iyi dalış noktası olarak kabul edilen Betina Mağarası, ıssız kumsala doğrudan kaya yüzünde oturduğundan, yalnızca tekne veya kano ile erişilebilir.

Doğal körfez, yerel deniz yaşamı için mükemmel bir ortam sağlayarak ziyaretçilerin renkli balık sürüleriyle yakınlaşmasını ve kişiselleşmesini sağlar.

Betina Cave plajı, Dubrovnik-Neretva İlçe bölgesindeki 215 plaj arasında 15. sırada yer almaktadır. Plaj, kayalıklarla çevrili bir kentsel alanda yer almaktadır.

Kristal turkuaz su ve hafif ince çakıl taşları ile birkaç koydan oluşan küçük bir sahil şerididir, bu nedenle özel ayakkabı giyilmesi önerilir.

26.Kolocep Adası

Kolocep Adası

Yerel halk tarafından ‘Kalamota’ olarak adlandırılan Kolocep Adası, Dubrovnik’in adalar grubu olan Elafiti Takımadaları’na aittir. Adanın güneydoğu tarafında Gornje Čelo ve kuzey tarafında Donje Čelo olmak üzere iki küçük köy tek yerleşim yeridir.

Dubrovnik’e günlük feribot hattıyla elverişli bir şekilde bağlanan ada, Dubrovnik’ten günübirlik bir gezi için idealdir. Kolocep’in kartpostal değerindeki mavi mağaraları ve romantik köyleri kesinlikle görülmeye değer.

27.Copacabana Plajı

Copacabana Plajı

Her yaş için pek çok aktivitenin yer aldığı iyi donanımlı bir sahil şeridi olan bu popüler plajda öğleden sonra güneşinin tadını çıkarın.
Copacabana Plajı, Dubrovnik’in Lapad Yarımadası’nda, yarım ay şeklinde çekici bir çakıl ve beton genişliğidir. Çeşitli aile dostu aktiviteleri ve doğal manzaraları ile tanınan, şehrin en uzun plajlarından biridir.

Bir şezlong kiralayın ve güneşin altında uzanırken Seka Koyu’nun manzarasını hayranlıkla seyredin. Bakışlarınızı, daha önce Dubrovnik Köprüsü olarak adlandırılan ve dünyanın en büyük tek pilonlu askılı köprülerinden biri olan Franjo Tuđman Köprüsü’ne odaklayın. Gruž’a giden feribotları sahilden geçerken arayın. Elaphite Takımadalarını oluşturan 13 adanın en küçüğü olan Daksa Adası’nı da görebileceksiniz.

Copacabana Plajı, suların nispeten sığ olması ve küçük çocuklar için iyi yüzme koşulları sağlaması nedeniyle ailelerin favorisidir. Şişirilebilir su kaydırakları ve atlamalardan oluşan yüzen bir aktivite kursu olan Wibit Su Parkı’na uğramayı da unutmayın.

Sahil boyunca düzenlenebilecek çok sayıda su sporundan yararlanın. Rüzgar sörfü, su kayağı, yamaç paraşütü veya jet ski yapmayı deneyin. Bir kayık veya kano kiralayın ve doğal Lapad kıyı şeridi boyunca kürek çekin. Yaz aylarında, şehrin sutopu ligindeki takımların canlı karşılaşmalarını izleyin. Copacabana Plajı yaz aylarında çok hareketli ve gürültülü olabilir. Bu sizin için çok hareketliyse, gözlerden uzak Cava Plajı’na inen iyi işaretlenmiş yolu takip edin. Pürüzsüz çakıl taşları ve kumdan oluşan bu düz alan çıplaklar plajı olarak da kullanılıyor.

Copacabana Plajı’na Dubrovnik’in merkezinden otobüsle kolayca ulaşılabilir. Otobüs durağından doğrudan sahil şeridine giden bir yol bulacaksınız.

28.Uvala Lapad Plajı

Uvala Lapad Plajı – kaynak ; flickr / alex_proimos

Petka Tepesi’nin altında, Dubrovnik’in eski kentine kısa bir mesafede Lapad Plajı yer alır. Su sporlarına katılabileceğiniz, kumların üzerinde rahatlayabileceğiniz ve gezinti yolunda sahil yürüyüşlerine çıkabileceğiniz güzel bir koy alanı olan Lapad Yarımadası’nı oluşturan birkaç plajdan biridir.

Çam, palmiye ve zeytin ağaçlarıyla bezeli çakıl ve kum karışımı ana plajdan başlayın. Burada güneşlenmek ve yüzmek dışında yapılacak çok şey var. Bir pedallı bot kiralayın, dalış okulunda derslere kaydolun ve yakındaki bir adaya tekne gezisi düzenleyin. Bir voleybol veya tenis maçına katılın, ardından sahildeki kafelerden birinde serinletici bir içecekle rahatlayın. Buradaki olanaklar arasında duşlar ve soyunma kabinleri de bulunmaktadır.

Lapad Yarımadası boyunca uzanan Lapad Kordonu’nda yürüyüşe çıkın. Yol, Elaphite Adaları’nın ve körfezin plajlarının panoramik manzaraları dahil olmak üzere bir dizi güzel manzara sunar. Ayrıca rotayı kaplayan çok sayıda pastane, kafe ve dondurma tezgahı bulacaksınız.

Körfez alanı boyunca bulunan komşu plajlardan bazılarını ziyaret edin. Lapad Plajı’na benzer olanaklar sunan beton döşeli Adriyatik Plajı’na göz atın. Beach Vis I, Lapad Körfezi çevresinde kayak ve kano yapmak için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Hızlı tempolu su sporları ile ilgileniyorsanız, Beach Vis II’de bir Jet Ski kiralayın. Çakıl kaplı Splendid Beach, oturup deniz manzarasının tadını çıkarmak için daha sakin bir alan arayanlar için idealdir. Kalabalıktan gerçekten uzaklaşmak istiyorsanız, kayaların üzerinde kendinize ait bir alan arayın.

Lapad Plajı, Dubrovnik’in eski kentinin yaklaşık 3 kilometre kuzeybatısındadır ve iki konum arasında çalışan düzenli bir otobüs servisi ile ulaşılabilir. Alternatif olarak, taksi veya kiralık araba ile gidebilirsiniz.

29.Hotel Belvedere

Dubrovnik’in hemen dışında, Panoramik şehir manzaralı bir uçurumun üzerinde, bir zamanlar muhteşem bir otel olan Hotel Belvedere yer almaktadır. Lüks otel, 20. yüzyılın sonlarında yalnızca altı yıl faaliyet gösterdi. O zamandan beri ise kaderine terkedilmiş.

Otel 1985 yılında açıldığında 200’den fazla odası, bir helikopter pisti ve kendi özel tekne iskelesi vardı. Kompleks, Hırvat Bağımsızlık Savaşı’ndan bu yana terk edilmiş durumda. Bununla birlikte, kısa süreli işgaller yaşadı. 1991 yılında şehrin kuşatılması sırasında düzinelerce Hırvat mülteci şehrin terk edilmiş duvarlarına sığındı. Otelin 18 katı kırık camlar ve yıkılmış duvar kalıntılarıyla dolu. Dışarıda, her biri Dubrovnik Eski Kenti ve Lokrum Adası’na doğru körfezin eşsiz manzarasına sahip, uçurumdan aşağı inen farklı seviyelerde birkaç teras bulunmaktadır.

Deniz seviyesinde dekore edilmiş amfi tiyatrosu, Game of Thrones için set olarak kullanılmış. 2014 yılında mülk açık artırmada satıldı. Etkileyici özel Fabergé yumurtaları koleksiyonuyla tanınan Rus Milyarder Viktor Vekselberg, kompleksi 12 milyon avroya satın almış.

30.Gunduliceva Poljana Pazarı

Gunduliceva Poljana Pazarı – kaynak ; flickr / jorge_franganillo

Gundulićeva Poljana (Gundulić Meydanı), Eski Kent’te mevsimlik meyve ve sebzelerin yanı sıra kurutulmuş lavanta, lavanta yağı, yerel olarak üretilen Grappa ve diğer fantastik brendi gibi diğer yerel ürünlerle dolu çok sayıda tezgahın bulunduğu açık hava pazarıdır.

Pazar her sabah açılır ve öğleden sonra kapanır, bu nedenle ziyaret etmek ve etrafı gezmek isterseniz oldukça erken kalkmalısınız. İnsanlar burada Kasabanın hemen dışındaki tarlalarda (çoğunlukla Konavle bölgesi) yetişen taze yerel ürünleri sunar.

Bu, Dubrovnik’te güne gerçekten güzel bir şeyler yiyerek başlamak için harika bir yol olabilir ve ardından sabah kahveniz ve gazeteleriniz için meydanın köşesindeki küçük bir kafeye yerleşebilirsiniz.

Ayrıca meydanın tam üzerinde, meydana adını veren Dubrovnik’in 17. yüzyıl şairi Ivan Gundulić’in büyük bir heykeli var.

Pazarda hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerlerin olduğunu da unutmayın.

31.Gradac Park

Gradac Park – kaynak ; flickr / liz_lawley

Eski Kent’e sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde, Danče plajının yukarısındaki kayalıkların tepesinde yer alan Gradac Park, güzel ve sakin doğada biraz zaman geçirmek için ideal bir yer.

Park, 19. yüzyılda (1898), insanların şehrin kalbine yakın bir yerde doğanın tadını çıkarması için 17000 m2’lik sakin bir bölge olarak kurulmuştur. Parkın etrafında noktalı olarak oturup gölgenin, doğanın ve Lovrijenac’ın, denizin ve Eski Kent’in çatılarının manzarasının tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda bank vardır. Parkta ayrıca bazı akvaryum balıklarının yavaşça yüzdüğü küçük bir gölet bulunmaktadır.

Çam ormanı ile büyümüş ve gölgede çok sayıda ahşap bank bulunan park, hem yerel halk hem de turistler tarafından çok sevilen popüler bir rekreasyon alanıdır.

Gradac Park, 4. Sezon 2. Bölüm “Aslan ve Gül”de Kral Joffrey’in zehirlenmekten öldüğü Mor Düğün ziyafeti sahnesinde yer alması bakımından da önemli bir yere sahip.

32.Jesuit (Cizvit) Merdivenleri

Cizvit Merdivenleri – kaynak ; flickr / emptyseas

Romalı mimar Pietro Passalacqua tarafından tasarlanan Jesuit Merdivenleri, Dubrovnik’teki Barok mimarisinin bir başka güzel örneğidir. Roma’daki ünlü İspanyol Merdivenleri’ne çarpıcı bir benzerlik taşıyan bu büyük merdiven 1738 yılında yapılmış. Merdivenlerden yukarı çıkarsanız, Loyola Aziz Ignatius Kilisesi ve Cizvit Koleji’ni( Collegium Ragusinum) görebilirsiniz. Eski Kent’in bu bölümü için tipik olan Barok tarzı planlamadan yola çıkan merdivenler, Jesuit Koleji ve kilisenin belirgin konumunu vurgulamaktadır.

Merdivenlerin altında, Gündüliç Meydanı’nda civar köylerden taze ürünlerin satıldığı bir pazar var.

Jesuit Merdivenleri ayrıca Game of Thrones dizisinin 5.sezonundaki ünlü Walk of Shame sahnesinin çekildiği yer olmasıyla da öne çıkıyor.

Dubrovnik Gezilecek Yerler (En Güzel Akşam Manzaraları)

Tüm eğlenceli gündüz aktiviteleri ve turistik yerlerin yanı sıra, Dubrovnik şehir surlarının içinde geceleri yapılacak çok sayıda eğlenceli şey bulacaksınız. Bir gece kuşuysanız veya partilere sık sık gidiyorsanız, bu şehir sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır, bu nedenle kaçırmak istemeyeceğiniz en iyi gece hayatı için aşağıda listelenen yerlere göz atın.

Geceyi Eski Kent’te Geçirin ; Old Town Dubrovnik, gün boyunca keşfedilecek bazı etkileyici antik binalara ve sergilere ev sahipliği yapar, ancak şehrin bu kısmının uyumadığını bilmiyor olabilirsiniz. Restoranlar, barlar ve teraslar gece geç saatlere kadar açıktır ve güneş battıktan sonra keşfedilecek daha çok şey vardır. Bölgeyi ziyaret etmek başlı başına bir aktivite olarak kabul edilebilir ve hem yerel halk hem de turistler için her zaman popüler bir parti yeri olmuştur. Karanlıkta su kenarındaki alan aydınlandığında Eski Kent güzel bir manzara olabilir ve geceleri burada vakit geçirmek size yepyeni bir deneyim getirebilir.

Cave Bar’ı Unutmayın ; Dubrovnik’in gizli mücevherlerinden biri, şehirden çok da uzakta olmayan Lapad’da bulunan eşsiz Cave Bar More’dur. Bu bar, yer altı konumu ve doğal bir mağara gibi görünecek şekilde tasarlanmış olması nedeniyle diğerlerinden benzersizdir! Eksantrik ve ünlü bar serin tutulur ve harika içecekler sunar, bu da onu arkadaşlarla takılmak veya rahatlamak için mükemmel bir yer yapar. Bir bira veya birkaç kokteyl sipariş edin ve Cave Bar More’da bir akşam geçirin.

Tekne Turu ; Şehrin deniz kenarındaki konumu sayesinde deniz kanosu veya tekne gezintisi gibi harika su aktivitelerinden yararlanabilirsiniz. Şehri başka bir açıdan görmenin harika bir yolu, bir tekne turuna kaydolmaktır ve daha da iyisi, geceleri bir yer ayırtmaktır.

La Bodega’da Yerel Şarapları Tadın ; Dubrovnik’teki gezi turunuzun durağı, şehrin en iyi şaraplarından bazılarının yanı sıra harika yemeklerin sunulduğu La Bodega olmalıdır. Gün boyunca lezzetli bir brunch veya kahvaltı için ve geceleri bir kadeh şarap için buraya gelin. Dubrovnik’in en gözde cazibe merkezlerine ve simgesel yapılarına sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir, bu nedenle şehri gezmeyi bitirdikten sonra kapsamlı şarap listesinin tadını çıkarmak için geceleri buraya gelebilirsiniz.

Son olarak, ürkütücü hikayeleri seven biriyseniz, Lokrum Adası’nda bir gece geçirmeye bayılacaksınız. Ada sadece kısa bir feribot yolculuğu mesafesindedir ve 1000 yıl öncesine kadar uzanan ilgi çekici bir tarihin yanı sıra bazı çarpıcı manzaralara ve manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Efsane, Aslan Yürekli Richard’ın bir zamanlar burada gemi kazası geçirdiğini ve adanın 15. yüzyılda Benedictine rahipleri tarafından ayrılmaya zorlandıktan sonra lanetlendiğini söylüyor. Tüm ürkütücü deneyimi istiyorsanız Lokrum Adası’nı gece ziyaret edin!

Daha Başka Dubrovnik’te Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki turistik yerlerin yanı sıra, Dubrovnik gezilecek yerler listesi için daha birçok cazibe merkezinden bahsetmek mümkün. Fakat yukarıdaki listeyi gördükten sonra hâlâ zamanınız kalırsa Dubrovnik gece hayatı ve plajlar için de mutlaka zaman ayırmayı düşünün derim.

Bunun yanı sıra, yukarıdaki cazibe merkezlerine ek olarak birçok müze ve tarihi yer de var. Bu turistik noktaların büyük bir bölümü de tarihi şehir merkezinde yer alıyor. Yeteri kadar zamanınız varsa her ara sokağa mutlaka göz atın, ilginizi çekecek bir heykel, bir tarihi yapı veya cazibe merkezi bulabilirsiniz.

Dubrovnik Kaç Günde Gezilir ?

Dubrovnik gezilecek yerler listesi için 2-3 günlük bir süre yeterli oluyor. Fakat plajlar ve gece hayatı için de planınız varsa, gezinize 1 gün daha eklemeyi düşünebilirsiniz.

Zaten şehir yürüyerek çok kolay bir şekilde gezilebiliyor, sadece birkaç turistik yer için toplu taşımaya ihtiyacınız oluyor. Bu yüzden günübirlik hızlı bir geziyle bile Dubrovnik’in öne çıkan cazibe merkezlerini keşfetmek mümkün.Booking.com

POPÜLER YAZILAR