Ana SayfaAvrupaMacaristanDebrecen Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 17 Yer

Debrecen Gezilecek Yerler | En İyi Ve En Popüler 17 Yer

Macaristan’ın doğu kesiminde yer alan ve Budapeşte’den sonra ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Debrecen, 1848-1849 Macar devrimi sırasında ve daha sonra II. Dünya Savaşı’nın sonunda Macaristan’ın başkenti olarak hizmet etmiş bir kültür merkezi.

Birbirinden ilgi çekici tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle keyifli bir zaman geçirebileceğiniz Debrecen, keşfetmesi en kolay Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Yaya dostu bu şehirde çoğu turistik yeri yürüyerek keşfedebiliyorsunuz. Yürümek istemediğiniz zamanlarda şehirdeki iyi bağlantılara sahip toplu taşıma araçlarıyla da dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Debrecen Gezilecek Yerler

Debrecen’deki gezip görülecek önemli turistik cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümü tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde ya da merkeze çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Debrecen turunuza tarihi merkezden başlayarak Debrecen’i çok kısa sürede, rahatça keşfedebilirsiniz.

Debrecen yaya dostu bir şehir. Bu yüzden simge yapıların çoğuna yürüyerek gidebilirsiniz. Tabii bazı turistik aktivitelerin şehir merkezinin dışında olduğunu da unutmayın. Eğer kısa süreli bir Debrecen seyahati planlıyorsanız, ilk olarak merkezdeki turistik noktalar ile gezinize başlayın deriz. İşte tüm detaylarıyla Debrecen gezilecek yerler listemiz ;

1.Reformed Great Church of Debrecen

Reformed Great Church of Debrecen

Macaristan’da Protestanlığın sembolü olarak geniş çapta tanın Büyük Reform Kilisesi, ülkedeki en önemli Protestan kilisesi olması bakımından önemli bir yere sahip.

Neoklasik tarzda 19. yüzyılın başlarında inşa edilmiş sarı renkteki bu kiliseye, şehrin dört bir yanından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kilisenin batı kulesine çıkmanızı da kesinlikle tavsiye ederiz. Asansör yok, fakat 210 basamak olduğundan çok da yorucu olmuyor. Ayrıca göreceğiniz manzaraya kesinlikle değiyor. Bunun yanında, kulede yer alan Rákóczi Çanı, Macaristan’ın en büyük çanıdır.

2.Déri Museum

Déri Museum, Debrecen

Avrupa ve Asya silahlarından oluşan iyi bir koleksiyona ev sahipliği yapan Déri Müzesi, antik tarih hakkında pek çok bilgi toplayabileceğiniz gerçekten harika bir yer.

Sergi çok büyük olmasa da oldukça kompakt. Her biri ve her şey harika bir şekilde yerleştirilmiş ve aynı zamanda iyi bir düzende.

Müze hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Bu yüzden mümkünse hafta içi, değilsen hafta sonunun erken saatlerinde müzeyi ziyaret edin deriz.

3.Ferenc Medgyessy Anıt Müzesi

Debrecen, Macaristan

Eski bir kasaba evinde yer alan Ferenc Medgyessy Anıt Müzesi, heykellere ilginiz varsa keyifli zaman geçireceğinizi düşündüğümüz müzelerden biri. Şehir merkezine oldukça yakın olan müze, çok büyük değil. Yarım saate yakın bir süre müzedeki hemen hemen tüm eserleri görebilirsiniz.

Sanatçının doğumunun 100. yılını kutlamak amacıyla açılan müze, ziyaretçilere Medgyessy’nin hayatı ve eserleri hakkında ilginç bilgiler sunuyor.

4.The White Rose of the Revolution

Reform Gülü Heykeli, Debrecen

1956 Devrimi ülkeyi doğudan batıya sarstı ve Debrecen’in tarihi ruhu onun önemli bir rol oynamasını sağladı. Devrim, ödüllü Macar heykeltıraş Miklós Melocco tarafından yaratılan ve acımasızca bastırılan bir isyanın kasvetli bir hatırlatıcısı olan mermer bir anıtla anılıyor ve bu anıta da The White Rose of The Revolution adı veriliyor.

Üniversite Reform Kilisesi önündeki “Devrimin beyaz gülü” adı verilen mermer anıt, 1956 devrimini ve kahramanlarını anıyor ve kesinlikle listenizde olması gereken popüler çekim merkezlerinden biri.

5.Üniversite Botanik Bahçeleri

Üniversite Botanik Bahçeleri, Debrecen

Macaristan’ın en iyi üniversitelerinden biri Debrecen’de bulunabilir ve çeşmeleri, heykelleri ve güzel kampüs binalarıyla ziyaretçilere açıktır.

Üniversite ayrıca bir serada barındırılan tropikal bitki örtüsü ve fauna da dahil olmak üzere çok çeşitli bitkilerin bulunduğu bir botanik bahçesine sahiptir.

6.Nagyerdei Su Kulesi (Nagyerdei Víztorony)

Nagyerdei Su Kulesi (Nagyerdei Víztorony), Debrecen

Büyük Orman’da bulunan Nagyerdei Su Kulesi, bir asırdan fazla bir süredir varlığını sürdürüyor ancak şehir için ikonik bir görüntü ve bilgi noktası görevi görerek tamamen modern bir amaca hizmet ediyor. Altındaki alan pek çok festivale, konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve kulenin tepesinden görebileceğiniz manzara ise, kelimenin tam anlamıyla harika.

Nagyerdei parkının en yeni cazibe merkezi Su Kulesi Macera Merkezi’dir. Su Kulesi ve çevresi ilk bakışta göründüğünden çok daha fazlasıdır. Gündüzleri ziyaret edildiğinde sakin bir kafe ve turistik bilgi noktası olarak kullanılır. Yaz aylarında, gün boyu yiyecekler, Kule arazisinin arka girişindeki yüksek kaliteli sokak satıcılarından servis edilmektedir. Çevredeki Nagyerdei parkı ve stadyum alanının muhteşem manzarasını sunan Su kulelerinin 31 m yüksekliğindeki tepedeki gözlem noktasına tırmandıktan sonra mutlaka dinlenmeye ihtiyacınız olacak.

Daha sonra hala enerjiniz varsa ve biraz fiziksel egzersiz yapmak istiyorsanız, kulenin birinci katında inşa edilen tırmanma duvarına bir göz atın.

Kulenin bodrum katında alt katta, genellikle bir sanat sergisine veya başka bir sergiye ev sahipliği yapan ve aynı zamanda bir toplantı mekanı olarak da kullanılabilen bir sergi odası bulabilirsiniz. Yaz aylarında açık havada bir bar, oturma alanı ve büyük uluslararası futbol maçları da dahil olmak üzere canlı spor müsabakalarının yayınlandığı büyük bir ekran kurulmaktadır. Geceleri her yer hareketli, canlı müzik mekanına dönüşüyor. Göz kamaştırıcı renkli ışıklar kulenin dış yapısının tamamını aydınlatıyor. Gece veya Gündüz, Su Kulesi, Nagyerdei parkındaki yürüyüşünüz sırasında ziyaret edebileceğiniz muhteşem bir tartım noktasıdır.

7.Hortobágyi Milli Parkı

Hortobágyi Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Alanı unvanını gururla taşıyan Hortobágy Milli Parkı, bozulmamış doğal manzaraların mükemmel bir örneğidir. Burası herkesin modern insan varlığının monotonluğundan kaçıp sığınmak istediği yer. Uçsuz bucaksız ufukların, serapların, otlayan sığır ve at sürülerinin ve süpürme direği kuyularının manzarasında özetlenen dizginsiz özgürlük hissi, at arabasıyla gezinti veya “puszta” safari sırasında hayal gücünüzü ve ruhunuzu ele geçirecek. Küçük, dar hatlı trende balık havuzlarına yapılan pitoresk bir gezi, biraz kuş gözlemiyle birleştiğinde, hem genç hem de yaşlı maceracılara eşsiz deneyimler sunacak.

Avrupa Mükemmeliyet Destinasyonları (EDEN) ödülüne layık görülen Macaristan’ın en eski ve en büyük milli parkında, yüz yıllık çoban gelenekleri hâlâ tanıtım amaçlı bir şey değil, insanların geçim kaynaklarının bir parçası.

8.Debrecen Hayvanat Bahçesi

Debrecen Hayvanat Bahçesi

17 hektarlık bu hayvanat bahçesi ve eğlence parkı, 165 farklı türün 1500’den fazla örneğine ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler dünyanın dört bir yanından çok sayıda farklı hayvanı görmenin yanı sıra bazı yerli Macar türlerini de görme şansına sahip oluyor.

Dünyanın en renkli böceklerinden bazılarını görmek için kelebek evine mutlaka uğrayın deriz. Burası, her yaştan turistin keyifli zaman geçirebileceği Debrecen’in en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri.

Hayvanları hayranlıkla izlemeyi bitirdikten sonra, çarpışan araba pisti de dahil olmak üzere geziler ve eğlenceler içeren eğlence parkına da uğrayabilirsiniz.

9.Lajos Kossuth Heykeli

Avusturya yönetimine karşı 1848’de gerçekleşen Macar devriminin kilit isimlerinden biri olan Lajos Kossuth, hareketin ilk başarıya ulaşmasına yardımcı olan isimdi. Avusturya’nın kontrolünü yeniden ele geçirmesinden kısa bir süre önce Macaristan’ın naip başkanı oldu ve ülkeden kaçmak zorunda kaldı.

Heykeli Debrecen şehir merkezinde, Macaristan Bağımsızlık Bildirgesi’ni sunduğu Büyük Kilise’nin yakınında bulunuyor.

Debrecen’in en önemli isimlerinden biri olduğu için bu heykeli de rotanıza ekleyin deriz.

10.MODEM – Modern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi

MODEM - Modern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi

Modern ve çağdaş sanatı seviyorsanız MODEM merkezi tam size göre. Orta ve Doğu Avrupalı sanatçıların muhteşem sanat eserlerini keşfedebileceğiniz bu merkez, Debrecen’deki birçok turistik cazibe merkezine de yakın bir konumda bulunuyor.

Debrecen’deki bu sanat merkezinin en güzel yanı ise, sürekli değişen sergilere sahip olmasıdır. Yani merkezin kalıcı sergisi bulunmamaktadır.

Macaristan’ın en büyük ikinci modern sanat müzesi olan MODEM, her yaştan ziyaretçiye hitap eden eserleriyle ilgi görüyor.

11.Agora Bilim Merkezi

Daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çekebilecek çekim merkezlerinden biri olan Agora Bilim Merkezi, ciddi bilimsel bilgileri ve günlük yaşamın küçük harikalarını eğlenceli ve anlaşılır bir şekilde sunuyor.

Agora, ziyaretçilerine bilimin mucizelerini öğretirken ilham veriyor ve etkileşime geçiriyor. Merkez, yaşamın bilimsel meraklarını açığa çıkaran otuzdan fazla etkileşimli oyun ve muhteşem deneyler içerir.

Giriş ücreti ; 3200 HUF’tur.

12.Çiçek Saati

Çiçek Saati kentte ilk kez 2009 yılında, Jean Calvin’in doğumunun 500. yıldönümünde açılmış. Saatin akrep ve yelkovanı Debrecen’in simgelerinden anka kuşunun kanatlarıyla süslenmiş. Güneş saatinin şu anda durduğu yer, bir zamanlar Ferenc Kölcsey’in (Macaristan milli marşı metninin yazarı) yaşadığı evin bulunduğu yerdir.

13.Aziz Anne Katedrali (Debrecen Katedrali)

Aziz Anne Katedrali (Debrecen Katedrali)

Debrecen’deki Aziz Anne Katedrali (Szent Anna-székesegyház), şehirdeki en ilgi gören ikinci dini yapıdır.

Aziz Anne Kilisesi, ilk olarak Oradea’nın kardinali Imre Csáky tarafından yaptırılmış ve 18. yüzyılın başlarında Milanolu mimar Giovanni Battista Carlone tarafından tasarlanmıştır. 1721 yılında Barok ve Louis Seize tarzında inşa edilen ve 1746 yılında St Anne’ye adanan kilise, 1993 yılında Papa II. John Paul tarafından kiliseyi ziyaret ettikten sonra katedral rütbesine yükseltilmiş.

Katedralin iç kısmı, barok estetiği ve tüm dikkati sunağa ve yukarıdaki boyalı tavana veren ışık kullanımıyla harika.

Cephedeki üç heykel, Macaristan’daki Aziz Emeric’e, Aziz Stephen ile Meryem Ana ve Çocuk İsa’ya adanmıştır, hava koşullarından yıpranmış üç orijinal heykelin yerine geçmiştir ve ana girişin üzerinde Csáky Imre’nin yarım kabartması bulunmaktadır.

14.Csokonai Tiyatrosu

Csokonai Tiyatrosu, Debrecen

Şehrin en eski tiyatrosu olan Csokonai Tiyatrosu, 1865 yılında açıldığından bu yana Debrecen halkına kaliteli kültür sunuyor. Tiyatronun etrafı, Kornélia Prielle’den Kálmán Rózsahegyi’ye kadar burada performans sergileyen büyük isimlere saygı duruşunda bulunan çok sayıda farklı heykelle çevrili.

Debrecen şehir merkezinin kalbinde yer alan Csokonai Tiyatrosu’ndaki gösterilere katılmasanız bile, tiyatro binasını ve tiyatronun yanındaki heykelleri görmek için bu cazibe merkezini listenize ekleyebilirsiniz.

15.Reform Koleji

Reform Koleji, Debrecen

Kurulduğu 1538 yılından bu yana kesintisiz olarak bir eğitim kurumu olarak faaliyet gösteren kolej, Macar uygarlığının beşiğidir. 2013 yılında ulusal anıt olarak belirlenen kolejde ayrıca okulun tarihi, öğrenci yaşamı ve dini sanatın sergilendiği kalıcı sergilerin yer aldığı bir müze bulunmaktadır.

Reform Koleji ziyaretiniz, Debrecen’in neden Macaristan’daki Reform inancının en önemli kalesi haline geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Görkemli duvar resimleriyle donatılmış binanın merdiven boşluğu, 600.000’den fazla cildin depolandığı devasa kütüphanenin, Csokonai Odası’nın ve 1849’da Macaristan Ulusal Meclisi’ne ev sahipliği yapan Oratory’nin girişine açılıyor. Kesinlikle Debrecen gezilecek yerler listenizde olması gereken bir cazibe merkezi.

16.Kossuth Meydanı

Kossuth Meydanı

Kossuth Meydanı, adını 1848 Macar Devrimi’nin lideri ve ülkenin en büyük vatanseverlerinden biri olan Lajos Kossuth’tan alıyor.

Kossuth Meydanı, şehrin tam kalbi, gerçek bir topluluk mekanı ve çeşitli açık hava festivalleri ve kültürel etkinliklerin mekanıdır.

Meydanda Lajos Kossuth’un anısına dikilmiş ikonik bir heykel grubu yer alıyor. Şehrin armasını tasvir eden dev mozaik, 180.000 parça Venedik camından oluşuyor. Ayrıca Milenyum Çeşmesi ve Hotel Aranybika’nın Art Nouveau binası da görülmeye değer.

Çiçek Geçit Töreni gibi sayısız yaz kültürel etkinliğine ev sahipliği yapan Kossuth Meydanı, ayrıca Debrecen turuna başlamak için de iyi bir üstür.

17.Reformed Small Church

Debrecen, Macaristan

Bina 1600 yılında inşa edilmiş ancak 1727 yılındaki yangında ağır hasar görmüştür. Başlangıçta kule soğan benzeri bir kubbeyle örtülmüştü, ancak 1907’de büyük bir rüzgar fırtınası nedeniyle kubbesi zarar görmüş. 1907’deki rüzgar fırtınasından sonra kubbe onarılmış olsa da, daha da büyük bir fırtına kulenin kapağını tamamen yok etmiş. Daha sonra mimarlar kuleye burç benzeri bir form vererek sivri kubbe fikrinden vazgeçmişler ve kilise büyük ölçüde bugünkü halini almış. O zamandan beri bu kiliseye “Kesilmiş Kilise” de deniyor.

Kiliseyi Haziran-Eylül ayları arasında Pazartesi-Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR