Ana SayfaRomanyaBükreş Gezi RehberiBükreş Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Bükreş Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

“Bükreş gezilecek yerler” listenize ekleyebileceğiniz o kadar çok tarihi ve turistik cazibe merkezi var ki, 2 günlük bir süre bile bu gelişen başkent için yeterli olmayabilir. Enfes Fransız mimarisi sayesinde ‘Küçük Paris’ olarak da anılan Bükreş, tarihi eski kent bölgesinin yanı sıra, birbirinden canlı alışveriş spotları, butikleri, canlı gece hayatı ve geniş parklarıyla her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği bir şehir.

Geçmişte birçok farklı medeniyetin yerleşim yerlerinden biri olan Bükreş, gezilecek yerler ve yapılacak şeyler konusunda Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri. Doğal güzelliği ve kendine has mimarisiyle büyüleyen bu güzel şehri keşfetmek ise çok kolay. Yani şehirdeki gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümünü yürüyerek keşfedebiliyorsunuz. Ayrıca Bükreş, toplu taşıma araçlarının en anlaşılır olduğu şehirlerden biri ve turistik yerler arası ulaşım oldukça kolay.

Bükreş, sanılanın aksine artık çok da ucuz bir şehir değil. Belki bundan 10-15 sene öncesine kadar İstanbul’dan çok daha ucuz olan bu şehir, artık en az İstanbul kadar, hatta bazı durumlarda İstanbul’dan çok daha pahalı diyebiliriz. Özellikle konaklama konusunda Bükreş, Avrupa’nın diğer pahalı şehirlerini aratmayacak türden. Tabii hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimini farklı bölgelerde bulmak mümkün.

Bükreş Kaç Günde Gezilir ?

Bükreş gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Tabii daha uzun süre konaklayacak olursanız da, yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Eğer Bükreş’te gece hayatı veya alışveriş için ciddi anlamda bir planınız yoksa 2 gün yeter, geceleri de dışarı çıkmayı planlıyorsanız bu süre 3 gün yapılabilir.

Bükreş’te Nerede Kalınır ?

Hotel Moxy Bucharest Old Town
Hotel Moxy Bucharest Old Town – 3 Yıldızlı

Bükreş bütçe zorlayan şehirlerden biri değil, fakat çok da ucuz olduğu söylenemez. Şehir merkezinde konaklamayı planlıyorsanız, otel fiyatlarının bir tık daha pahalı olacağını unutmamak lazım. Şehir merkezi dışında 45€’ya kadar otel bulabilirken, şehir merkezinde bulabileceğiniz en ucuz otel 60€ civarında olacaktır. Bu yüzden otel seçimi yapmadan önce, hangi bölgede konaklayacağınıza da karar vermenizde yarar var.

Bükreş’te konaklama için tercih edilebilecek en popüler ve en ideal 3 bölge ; Old Town (Eski Şehir), Piata Unirii ve Lipscani bölgesidir.

⇒Old Town (Eski Şehir) ; Eğer şehrin nabzını tutmak istiyorsanız konaklayabileceğiniz en ideal ve en popüler yer, Eski Şehir bölgesi olacaktır. Turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölge, ayrıca gece hayatıyla da ilgi görüyor. Şehrin önde gelen popüler mekanlarına ev sahipliği yapan bu bölgedeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

⇒Piata Unirii ; Eski Kent bölgesinin güneyinde yer alan bu bölge, Bükreş’te en ucuz otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer. Şehir merkezine ve Bükreş’te gezilecek yerlere çok da uzak bir yer olmadığından bu bölgedeki otelleri de inceleyebilirsiniz. Otel önerisi olarak, Moxy Bucharest Old Town adlı tesise göz atılabilir.

⇒Lipscani ; Bükreş’in en eski mahallelerinden biri. Bu semtin tarihi 15. yüzyılın ortalarına kadar uzanır ve cafeler, mağazalar ve teraslarla kaplı Arnavut kaldırımlı sokaklara ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar. En az Eski Kent kadar hareketli bir bölge. Ayrıca şehirdeki turistik noktalara bu bölgeden de kolaylıkla gidebilirsiniz. Otel önerisi olarak ; 4 yıldızlı Old Town Boutique Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş gezilecek yerler haritası
Bükreş gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Bükreş’te görülecek cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü Old Town’da (Eski Şehir) bulunuyor. Bükreş gezinize buradan başlayarak, çok daha kolay bir şehir turu yapabilirsiniz.

1.GÜN

 • Old Town
 • Carturesti Carusel
 • Manuc’s Inn
 • Curtea Veche
 • Emilia Cremeria
 • Stavropoleos Manastırı
 • Macca – Vilacrosse Passage
 • Strada Lipscani (Lipscani Caddesi)
 • CEC Sarayı
 • Ulusal Romanya Tarihi Müzesi
 • Piața Unirii

2.GÜN

 • Parlamento Sarayı
 • Çeşmeci Parkı
 • Devrim Meydanı (Plaza de la Revolución)
 • Romanya Ulusal Sanat Müzesi
 • Ateneum Konser Salonu
 • Arcul de Triumf (Zafer Kemeri)
 • Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi
 • Herastrau Parkı
 • Ceausescu Evi
 • Therme Bucharest (Sağlıklı Yaşam Merkezi)Booking.com

1.Old Town (Eski Kent)

Romanya Bükreş, Old Town (Eski Kent)
Eski Kent – flickr / stefan jurca

Bükreş, kentsel yenileme nedeniyle 50’den fazla kilisesini kaybetmiş bir başkent. Şehrin tarihi bölgesi ise, bu kentsel yenilemeden en fazla etkilenmiş yer. Buna rağmen şehirdeki en güzel ve en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Bükreş’in kalbinin attığı yer işte tam burası. Yeme içme, konaklama ve alışveriş konusunda şehirdeki en fazla seçeneğe sahip olan Eski Kent bölgesi, kaybolarak gezilecek en güzel yerlerden biri. Kentsel yenilemeye rağmen bölgede çok sayıda tarihi yapıyı görebiliyorsunuz.

Centru Vechi olarak bilinen Old Town, Bükreş turu için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

2.Carturesti Carusel

Romanya Bükreş, Carturesti Carusel
Carturesti Carusel – kaynak ; mihai petre / wikipedia.org

Şehirdeki en etkileyici mimariye sahip binada yer alan, bir kitapçı olan Carturesti Carusel, yerel halktan çok turistlerin ilgisini çekiyor. Kitaplardan çok mimarisi ve dekorasyonuyla ilgi gören bu kitapçı, Old Town’da merkezi bir konumda bulunuyor.

Yaklaşık 1.000 metrekarelik bu mekanda, 10 binin üzerinde kitap bulunuyormuş.

Kitapçı, yalnızca kitap okumak ve kitaplara göz atmak için değil, aynı zamanda sanat ve dinlenmek için de yerel bir merkez olarak hizmet veriyor. Değişen sanat sergileri, medya merkezi sunumları ve en üst kattaki cafesiyle ücretsiz olarak ziyaret edilecek en özel yerlerden biri.

3.Manuc’s Inn

Bükreş Gezi Rehberi Blog, Manuc's Inn
Manuc’s Inn – flickr / dan lundbergdan

Manuç Hanı olarak da bilinen Manuc’s Inn, 18. yüzyılda Avrupa’nın son kervansarayı olarak hizmet vermiş. 1808 yılında zengin bir Ermeni girişimci tarafından geleneksel üslupla inşa edilmiş.

Han 2 katlı ve ahşap galeriler, yemek ve eşya saklama odaları içeren geniş bir avludan oluşuyor. Tarihinde birçok kez restore edilmiş olmasına rağmen, tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başarmış. Bu yüzden 5 dakikalığına da olsa bir göz atın deriz.

4.Curtea Veche (Eski Bahçe)

Bükreş Gezilecek Yerler Blog, Curtea Veche (Eski Bahçe)
Curtea Veche – flickr / garrett ziegler

1459’da Vlad III Dracula’nın yönetimi sırasında bir saray veya konut olarak inşa edilmiş olan Curtea Veche – The Old Princely Court (Eski Bahçe olarak da bilinir), Bükreş’te görülecek en popüler tarihi yapılardan biri.

Eski Kent bölgesinin tam kalbinde bulunan bu tarihi yapı Eflak prenslerinin ikamet ettiği yermiş. 16. yüzyılda inşa edilmiş olan yapı, günümüzde bir kalıntıdan ibaret olsa da yine de görülmeye değer.

Ayrıca kalıntıların hemen yanında yer alan, arkeolojik kazı sırasında bulunan çanak çömlek ve diğer ilgi çekici eserlerin sergilendiği Eski Mahkeme Müzesi’ne de göz atabilirsiniz. St. Anthony Kilisesi de bu kalıntıların hemen yanında yer alır.

5.Emilia Cremeria’da Dondurma Yemeyi Unutmayın

Romanya Bükreş Görülecek Yerler, Emilia Cremeria
Emilia Cremeria

Bükreş’i yaz sezonunda ziyaret ediyor ve dondurmayla aranız iyiyse, Emilia Cremeria adı verilen, Curtea Veche’ye kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu dondurmacıya mutlaka uğrayın.

Kaliteli süt, taze meyve ve şeker kamışı gibi malzemelerden yapılan lezzetli Emilia Cremeria dondurması Bükreş’te oldukça meşhur. Tabii mekanda dondurmanın yanı sıra farklı tatlı çeşitleri de bulunuyor.

 • Giriş ücreti ; 5 lei

6.Stavropoleos Manastırı

Bükreş Gezilecek Noktalar, Stavropoleos Manastırı
Stavropoleos Manastırı – flickr / stefan jurca
Stavropoleos Manastırı Bükreş
Stavropoleos Manastırı – flickr / fusion-of-horizons

Eski Kent bölgesini keşfederken mutlaka dikkatinizi çekecek yapılardan biri de, süslü mimarisiyle öne çıkan Stavropoles Manastırı/Kilisesi’dir.

Stavropoleos Kilisesi olarak da kabul edilen Stavropoleos Manastırı, tarihi merkezin tam kalbinde bulunuyor. 1724 yılında inşa edilen bu küçük Ortodoks kilisesi, büyüklüğü ve zengin süslemeleri nedeniyle bir mücevher kutusuna benzetiliyor. Hem freskleri, hem de taş ve ahşap oymalarıyla dikkat çeken bu yapı da, Bükreş gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çekim merkezlerinden.

 • Giriş ücretsiz

7.Macca – Vilacrosse Passage

Bükreş Gezilecek Noktalar, Macca - Vilacrosse Passage
Macca – Vilacrosse Passage – flickr / Dimitris Kamaras

Bükreş’in en ünlü pasajlarından biri olan Macca veya diğer adıyla Vilacrosse Passage, şehirdeki en popüler cazibe merkezlerinden.

Cam bir atriyum ve dekoratif alçı işçiliği ile dikkat çeken bu pasaj, bildiğiniz kapalı bir çarşı. Bugün, Mısır temalı bir bar / restoran, Blues Cafe, bir bistro, bir Çin restoranı ve bir şarap barı dahil olmak üzere birçok iç / dış mekan yemek mekanına ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca ‘Şemsiyeli Pasaj’ olarak da bilinen Pasajul Victoria‘ya da mutlaka uğrayın. Renkli şemsiyelerle kaplanmış bu pasajı/geçidi Mimarlık Üniversitesi’nin arkasında, Academia Caddesi’nde bulabilirsiniz.

Ayrıca bu pasaj, Bükreş’teki en popüler Instagram spotlarından biri.

8.Lipscani Caddesi

Bükreş Gezi rehberi, Lipscani Caddesi
Lipscani Caddesi – flickr / stefan jurca

Strada Lipscani olarak da bilinen bu cadde, özellikle akşam saatlerinde hareketleniyor.

Cadde, Bükreş tarihinin, özellikle Orta Çağ’dan 19. yüzyılın başlarına kadar olan ticaretin yaşayan bir örneği olarak kabul ediliyor. Günümüzde bu cadde butikler, restoranlar ve barlarla dolu. Ayrıca şehirdeki en ekonomik olan mekanlardan bazılarını burada bulabiliyorsunuz.

Bükreş’te gece hayatı için bir planınız varsa, bu caddenin de içinde bulunduğu Lipscani semtine göz atabilirsiniz. Şehirdeki en havalı ve en popüler barlar, gece kulüpleri ve diğer eğlence mekanları burada bulunuyor.

9.CEC Sarayı

Romanya Bükreş Gezilecek Yerler Blog, CEC Sarayı
CEC Sarayı – flickr / stefan -jurca

1900 yılında Tasarruf Bankası (CEC) merkezi olarak inşa edilmiş olan bu yapının içerisini günümüzde tam anlamıyla ziyaret edemiyorsunuz, tabii bankayla bir işiniz yoksa. Ancak dış cephe, kesinlikle görülmeye değer bir mimariye sahip.

Binanın ana salonunda bulunan CEC Müzesi’ni ve bankanın ilk yıllarına ait orijinal finansal işlem belgelerinden bazılarını, 1880’lerden kalma banka ürünleri koleksiyonunu ziyaret edebilirsiniz.

Saray, Fransız mimar Paul Gottereau’nun planlarına göre ve Romen mimar Ion Socolescu’nun gözetiminde yapılmış. Saray eklektik tarzda inşa edilmiş olup, ortasında doğal ışığın içeri akmasına izin veren cam ve metalden yapılmış etkileyici bir kubbeye ve binanın her köşesinde 4 küçük kubbeye sahip.

10.Ulusal Romanya Tarihi Müzesi

Ulusal Romanya Tarihi Müzesi Bükreş
Ulusal Romanya Tarihi Müzesi – flickr / jorge lascar

Ulusal Romanya Tarihi Müzesi (Muzeul National de Istorie a României), başlangıçta Romanya posta servisi için inşa edilmiş çekici bir Neoklasik binada yer alıyor. 1970 yılından bu yana, müzenin 60 odası, tarih öncesinden modern zamanlara kadar uzanan ülkenin en büyüleyici tarihi sergilerine ev sahipliği yapıyor.

En büyük kalıcı sergi, Romanya’nın eski Daçya kabilelerini mağlup eden Roma imparatoru Trajan’ın onuruna inşa edilen 2. yüzyıl Trajan Sütunu’nun büyük bir kopyası.

Geto-Dacians dönemine ait mücevherler de dahil olmak üzere binlerce altın eşya ve Neolitik eserler Romanya Hazinesinde bulunabilir.

Kalıcı olarak Romanya Kralı Ferdinand’ın karısı Kraliçe Marie için yapılmış zümrüt parçaları da dahil olmak üzere Romanya Kraliyet Mücevherleri sergileniyor. Ayrıca burada 4. yüzyıl Pietroasele Hazinelerinden altın eserler de var.

11.Piața Unirii

Bükreş Gezilecek Yerler, Piața Unirii
Piața Unirii – flickr / dennis jarvis

Bükreş’te görülmesi gereken birçok cazibe merkezine yakın bir konumda bulunan Piata Unirii, Bükreş’in merkezindeki, 1, 2, 3 ve 4. Sektörlerin buluştuğu şehrin merkezinde yer alan en büyük meydanlardan biri.

Başlangıçta Komünist dönemde Sosyalizmin Zafer Bulvarı olarak inşa edilen ve Romanya Devrimi’nden sonra yeniden adlandırılan Unirii Bulvarı tarafından 2’ye bölünen meydan, akşam saatlerinde yapılan ışık gösterileriyle öne çıkıyor.

Piata Unirii, tam olarak Birlik Meydanı anlamına geliyor. Bu meydanın doğu tarafında Unirea Alışveriş Merkezi ve Cocor mağazası bulunuyor. Yani meydan çevresi, Bükreş’te alışveriş için en ideal adreslerden.

12.Parlamento Sarayı

Parlamento Sarayı Bükreş
Parlamento Sarayı – flickr / dennis jarvis

Dünyanın en büyük ikinci idari binası (Pentagon’dan sonra), aynı zamanda dünyanın en ağır binası olma ünvanına sahip olan Parlamento Sarayı, şüphesiz Bükreş’te görülecek en görkemli yapılardan biri.

330.000 metrekarenin üzerinde 3.000’den fazla odaya sahip olan ve mermer ve çelikten inşa edilen binanın hala bitmemiş olan küçük bir bölümü, Romanya’nın parlamento merkezine ve Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Çavuşesku tarafından yaptırılan sarayın inşaatı 1984 yılında başlamış ve 1997 yılında tamamlanmış. Hemen her Romanya halkı tarafından sarayın yapımının gereksiz olduğu söylenmiş olsa da, bugün saray hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca sarayın %70’lik bir bölümü de kullanımda değil.

Sarayı turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Eski Kent’in biraz dışında bulunan saraya toplu taşımayla kısa sürede ulaşım da mümkün.

13.Çeşmeci Parkı

Çeşmeci Parkı Bükreş
Çeşmeci Parkı – flickr / gabriel

Cișmigiu Parkı olarak da bilinen Çeşmeci Parkı, İngiliz tarzı geniş bir parktır. Fıskiyeleri, gölü ve anıtlarıyla öne çıkan park, Komunizm Dönemi öncesinden kalma zarif binalara da ev sahipliği yapıyor.

Çeşmeci Parkı’nda yapılacak en güzel şeylerden biri, göl üzerinde tekne turuna çıkmak. Ayrıca bir merkezi ada üzerinde yer alan ünlü Monte Carlo restoranına da göz atabilirsiniz.

Park yakınındaki Regina Maria Bulvarı ise, çok sayıda mekana ev sahipliği yapıyor. 19. yüzyıldan kalma Gambrinus Birahanesi, yerel bira ve geleneksel yemekleriyle ilginizi çekebilir. Birahanenin çevresindeki sokaklarda snack barlar, pub’lar ve şık gece kulüpleri bulunur. Hemen her yaştan ziyaretçiye keyifli bir gezi sunan bu park da, Bükreş gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri.

14.Revolution Square (Devrim Meydanı)

Revolution Square (Devrim Meydanı) Bükreş
Devrim Meydanı – flickr / dan lundberg

Devrim Meydanı (Piata Revolutiei) adını diktatör Nikolay Çavuşesku’nun Romanya’daki son iktidar dakikalarının sahnesini oluşturduktan sonra almış.

21 Aralık 1989’da 100.000’den fazla kalabalığın yardımıyla burada bir darbe yapılmış, komünist parti lideri kaçmaya zorlanmış ve ülke tarihinin akışı değiştirilmiş.

Bu tarihe kadar merkez meydan, Ulusal Sanat Müzesi’nin şu anki evi olan Kraliyet Sarayı’na yakınlığından dolayı Saray Meydanı olarak biliniyormuş.

Senato Sarayı, Romanya Athenaeum ve Athenee Palace Hilton Bucharest gibi diğer tarihi binalar da meydan yakınlarında görülecek yerler arasında.

Devrim Meydanı, Yeniden Doğuş Anıtı ile tanınır. 2005 yılında dikilen, kanlı devrimin 1.058 kurbanının ismini ve komünist parti tarafından hapsedilen Romanya başbakanı Iuliu Maniu’nun bronz bir heykelini içeriyor.

15.Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Romanya Ulusal Sanat Müzesi
Romanya Ulusal Sanat Müzesi – flickr / dennis jarvis

Eski Kraliyet Sarayı’nda yer alan Romanya Ulusal Sanat Müzesi, ülkenin önde gelen en önemli müzesi olarak kabul ediliyor.

Orta Çağ ve modern sanat da dahil olmak üzere dünyanın en eksiksiz Romen sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıyla dikkat çeken müze, Devrim Meydanı’nın hemen yakınında yer alıyor.

1948 yılında kurulan müze, aynı zamanda 15. yüzyıla kadar uzanan Romanya ve Avrupa sanatını içeren Kraliyet Koleksiyonu’yla da ilgi görüyor. Sarayın salonlarında, ülkenin en ünlü sanatçıları Theodor Aman, Nicolae Grigorescu ve Gheorghe Tattarescu’nun tabloları da dahil olmak üzere 100.000’den fazla eser bulunuyor.

Modern Romanya koleksiyonunda Milita Petrascu ve Dimitrie Paciurea’nın heykelleri bulunuyor. Bir oda, 20. yüzyılın en etkili heykeltıraşlarından biri olan Constantin Brancusi‘ye adanmış. Yan taraftaki Avrupa Galerisi’nde yer alan 15 odada, El Greco, Monet, Rembrandt, Renoir ve Rubens’in çalışmaları yer alıyor.

16.Ateneum

Bükreş Gezi Rehberi, Ateneum
Ateneum – flickr / ava babili

Ateneum (Athenaeum) Konser Salonu, George Enescu Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapıyor. Fransız mimar Albert Galleron tarafından tasarlanan 19. yüzyıl binası, 41 metre yüksekliğinde bir kubbeye ve altı İyonik sütundan oluşan bir peristile sahip eski bir Yunan tapınağına benzemesiyle dikkat çekiyor.

İç mekanlar, karmaşık bir şekilde boyanmış altın varaklı tavanlar, basamaklı balkonlar ve spiral mermer merdivenlerden oluşan bir lobiye sahip. 652 koltuklu oditoryum, mükemmel akustiği ve güzel sanatıyla tanınıyor. Dairesel salonda dolanan 70 metre uzunluğunda ve üç metre yüksekliğindeki fresk, Romanya’nın tarihinden sahneleri tasvir ediyor.

Ateneum Konser Salonu’nu, gösterilerin yapılmadığı bir zamanda da görebiliyorsunuz. Giriş ücreti ise 10 Lei (Yaklaşık 3$).

17.Arcul de Triumf

Arcul de Triumf Bükreş
Arcul de Triumf – flickr / George M. Groutas

1878’de tamamlanan Bükreş’in ilk Zafer Kemeri (Arcul de Triumf) ahşaptan yapılmış ve I.Dünya Savaşı’nda savaşan Rumen askerlerine adanmış. Kemer, 1936’da 27 metre yükseklikte olacak şekilde, mimar Petre Antonescu tarafından yeniden tasarlanmış ve granit olarak inşa edilmiş.

Kemer, Ion Jalea ve Dimitrie Paciurea gibi en önemli Romen heykeltıraşların heykelleriyle süslenmiş.

Bükreş’in kuzey kesiminde yer alan bu kemer, günümüzde Romanya’nın bağımsızlık gününü kutlamak için her 1 Aralık’ta askeri geçit törenlerine ev sahipliği yapıyor.

18.Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi Bükreş
Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi – flickr / ava babili

1936’da kurulan Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi, yapraklarla kaplı Herastrau Parkı boyunca uzanan ve Romanya’daki geleneksel yaşam tarzını gösteren eşsiz bir açık hava müzesi. Bükreş gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan bu açık hava müzesine, Eski Kent’ten toplu taşıma araçlarıyla 15-20 dakikada rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Burada, Romanya’nın her bölgesindeki kasabalardan taşınan dik çatılı köy evleri, ahırlar, ağır ahşap kulübeler, kiliseler, atölyeler ve değirmenler dahil olmak üzere 300 geleneksel yapıyı görebilirsiniz.

Bükreş’in en popüler instagram spotlarından biri olan Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi giriş ücreti ise 15 Lei.

19.Herastrau Parkı

Bükreş Gezilecek Yerler blog, Herastrau Parkı
Herastrau Parkı – flickr / enitsa koeva

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi’nin hemen yanında yer alan Herastrau Parkı, ışıltılı bir gölle çevrili 200 hektarlık bir alanı kaplıyor. Tekne kiralayıp göl turuna çıkabileceğiniz bu parkta, çok sayıda cafe ve restoran da bulunuyor.

Bükreş’te çocuklarla gezilecek en güzel yerlerden biri olmasının yanında, şehir trafiğinden bir süreliğine de olsa uzaklaşmak için en ideal adres.

Geceleri, şehrin en iyi kulüplerinden bazıları bölgede toplanarak parkı bir nevi eğlence merkezine dönüştürür. Özellikle yaz aylarında Herastrau Parkı, birçok etkinliğe ve konsere ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor.

20.Ceausescu (Çavuşesku) Evi

Ceausescu (Çavuşesku) Evi Bükreş
Çavuşesku Evi – flickr / pieter edelman

Eskiden Bahar Sarayı olarak bilinen Casa Ceausescu (Çavuşesku Evi), 1965’ten 1989’a kadar kötü şöhretli Romanya lideri Nikolay Çavuşesku ve ailesinin eski konutuymuş.

2016’da restore edildikten sonra bir müze olarak açılan ev, Çavuşesku’nun savurganlığını görmek için ziyaret ediliyor.

Bu tarihi ev, pahalı mobilyalar ve duvar kağıtlarıyla süslenmiş 80 odaya sahip. Bu odalarda dünyaca ünlü birkaç tablo da var. Ayrıca geniş bir avlu, sinema, yüzme havuzu, şarap mahzeni ve birçok lüks banyo da görülmesi gereken bölümlerden. Dahası, banyolardaki muslukların altından yapılmış olması da oldukça ilgi çekiyor ve Nikolay Çavuşesku’nun savurganlığını çok daha iyi kanıtlıyor.

21.Therme Bucharest

Bükreş Gezi Rehberi, Therme Bucharest
Therme Bucharest – kaynak ; flickr / Krimi Krimi

Yorucu bir günün ardından gevşemek için gidilecek en güzel yer, şüphesiz Therme Bucharest olacaktır.

Şehrin kuzey kesiminde yer alan Therme Bucharest, çağdaş cazibeyle harmanlanmış olağanüstü sağlık konseptleri sunan bir sağlıklı yaşam merkezi. 9 havuz, 6 sauna ve 16 su kaydırağının bulunduğu bu sağlık merkezi aynı zamanda 800.000 bitki ile Romanya’nın en büyük botanik bahçesi olmasını sağlıyor.

Özellikle kışın tercih edilen bir yer olsa da, yaz aylarında da bu sağlıklı yaşam merkezinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bükreş gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan Therme’ye şehir merkezinden ücretsiz servislerle ulaşabileceğiniz gibi, toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

22.Grigore Antipa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Grigore Antipa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Fosiller, değerli taşlar ve doldurulmuş yaratıklar da dahil olmak üzere 2 milyondan fazla numuneden oluşan koleksiyonuyla her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceğiniz çekim merkezlerinden biri olan Grigore Antipa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, dünyanın dört bir yanından milyarlarca yıllık evrimin harika manzaralarını sunuyor.

Müzede, yünlü bir mamutun yeniden yapılandırılmış iskeletini görebilir, Karadeniz’in nüansları hakkında bilgi edinebilir ve kelebek koleksiyonundaki örneklerin çarpıcı renk ve desenlerine göz atabilirsiniz. Bölgeye özgü muhteşem flora ve faunayı sergileyen alt kattaki Romanya bölümünü kaçırmayın.

23.Romanya Ulusal Köylü Müzesi (Romanian Peasant Museum)

Romanya Ulusal Köylü Müzesi

İlk olarak 1906’da açılan bu saygın halk müzesinin tarihi, 20. yüzyılda Komünist rejim tarafından kesintiye uğramış olsa da, Çavuşesku’nun ölümünden altı hafta sonra 1990’da yeniden açılmış. Aradan geçen yıllarda komünizm için bir müzeydi ve hala bodrum katında gelecek nesiller için korunan kolektivizasyon üzerine küçük bir sergi görebilirsiniz.

Geri kalanı, 400 yılı özetleyen ve dudak uçuklatan bir kostüm, mobilya, dini objeler ve seramik çeşitliliği sunan Romanya kırsalının tarihine ve kültürüne adanmıştır.

Ayrıca ülkenin güneybatısındaki Gorj İlçesinden buraya getirilen bütün bir ahşap ev de var.

24.Romanya Ataerkil Katedrali

Romanya Ataerkil Katedrali

1650’lerde Eflak Prensi Constantin Șerban tarafından kurulmuş olan katedral, 18., 19. ve 20. yüzyıllarda restorasyonlardan geçmiş. Bu nedenle orijinalinden pek bir şey kalmamış. Mevcut tasarım ise ülkenin merkezindeki Curtea de Argeş Katedrali’ne dayanıyor.

Katedral ayrıca Bükreş’in koruyucu azizi olan 13. yüzyıldan kalma Aziz Dimitrie Basarabov’un kalıntılarını da barındırıyor.

25.Primaverii Sarayı

Primaverii Sarayı Bükreş

Lüks Primăverii semtindeki Herăstrău Parkı’ndan çok uzak olmayan, 20. yüzyıl Romanya tarihinin ilgi çekici bir kesiti olan Primaverii Sarayı, diktatör Nicolae Ceaușescu’nun şatafatlı konutuydu.

1960’larda inşa edilen bu 80 odalı sarayda bir kış bahçesi, şarap mahzeni, ipek duvar kağıtları, değerli sanat eserleri, pahalı mobilyalar, büyük bir yüzme havuzu, som altın aksesuarlara sahip banyolar ve hatta bir sinema vardı.

26.Palatul Cotroceni (Cotroceni Sarayı)

Palatul Cotroceni (Cotroceni Sarayı) Bükreş

1895 yılında Romanya’nın ilk kralı I. Carol için inşa edilen Cotroceni Sarayı, uzun süredir Romanya hükümdarlarının ikametgahı olan bir tepede bulunuyor.

Son kral I. Mihail’in 1947’de tahttan indirilmesinin ardından mülk, ziyarete gelen devlet başkanlarını kabul etmek için kullanılmış. Ve demokrasinin geri dönüşünden bu yana saray, Romanya Devlet Başkanı’nın resmi konutu haline gelmiş.

Binanın en eski kanadı, resim, heykel, seramik, grafik sanatlar, mobilya, tekstil ve züccaciyeden oluşan dev bir koleksiyonla birlikte kütüphanenin, dairelerin ve resepsiyon odalarının ihtişamını sergileyen Ulusal Cotroceni Müzesi olarak ziyarete açıktır. Buradaki eser ve öğelerin çoğu 20. yüzyılın başında Romanya Kraliçesi Marie ve Kral I. Ferdinand’ın kişisel koleksiyonlarıydı.

27.Calea Victoriei Caddesi

Calea Victoriei Caddesi Bükreş

Calea Victoriei Caddesi, şehrin en renkli ve en çok ziyaret edilen caddelerinden biri.

Kuzey Calea’daki Devrim Meydanı’nda başlayan Victoriei, Dâmbovița Nehri’ne kadar devam eder ve Sosyalist Cumhuriyet’in nadas döneminden sonra kafeler, moda mağazaları, restoranlar, kültürel mekanlar ve sanat galerilerinin izlediği lüks bir alışveriş ve eğlence caddesidir.

Bunlar çoğunlukla güney ucunda yer alırken, kuzeydeki alanlar görkemli konutlar içindir.

28.Bükreş Rus Kilisesi

Bükreş Rus Kilisesi

Bükreş Üniversitesi’ndeki öğrenciler ve öğretim üyeleri tarafından kullanıldığı için Öğrenci Kilisesi olarak da bilinen bu kilise, Çar II. 20. yüzyılın başında cemaat yalnızca Rus göçmenler ve diplomatlardan oluşuyordu.

Proje, Rus büyükelçisi tarafından yönetildi ve kilise 1909’da kutsandı. Tipik Rus ortodoks tarzındaki yedi soğan kubbesiyle fark edilmesi kolay bir yapı.

Kremlin’deki Oniki Havariler Kilisesi’ndeki örneğe dayanan freskleri ve yaldızlı ahşap ikonostasisi görmek için içeriye mutlaka göz atın deriz.

29.Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi Bükreş

1860’tan beri Bükreş Botanik Bahçesi her tür bitki için bir sığınak olmuş. Meyve ağaçları, çiçekler ve çalılar cennetinin yanı sıra harika bir sera koleksiyonuna ev sahipliği yapan Botanik Bahçesi, Bükreş’in en sevilen yeşil alanlarından biri.

17 hektarda 5.000 bitki türü bulunan Botanik Bahçeleri, Bükreş Üniversitesi tarafından korunuyor. Bu yapı 1890’ların başında inşa edildi ve içinde tropikal ve subtropikal bitki örtüsünden oluşan küçük bir dünya var.

Açık havada göletler ve dolambaçlı patikalar sizi bir gül bahçesine ve yaz aylarında yaklaşık 1.000 egzotik çiçekten oluşan muhteşem bir sergiye yönlendiriyor.

Bükreş’e Ne Zaman Gidilir ?

Romanya Bükreş
Kaynak ; flickr / aleksandr_osipov

Bükreş, birçok Avrupa şehri gibi mayıs-ekim ayları arasında en yüksek sezonunu yaşıyor, fakat bu şehir kış aylarında da ziyaret edilebilecek Avrupa şehirlerinden. Otel fiyatlarının daha uygun olduğu ilkbahar ayları ise, Bükreş’i ziyaret için en ideal zaman.

Bükreş’te Ne Yenir ?

Geleneksel Rumen yemeklerini denemeden Bükreş’ten ayrılmayın. Her damak zevkine hitap eden Romanya yemeklerinin en iyisini ve en çeşitlisini Bükreş’te bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehirde, dünya mutfağından yemekleri de bulmak mümkün.

Romen mutfağı, Alman, Macar ve Türk mutfaklarından dokunuşlara sahip olsa da kendilerine özgü çok sayıda farklı yemekleri de vardır. Özellikle lokal restoranlarda, geleneksel Romen ev yemeklerinin en iyisini bulabilirsiniz.

Bükreş’teyken mutlaka denemenizi tavsiye edebileceğim lezzetlerden bazıları ise ;

Lahana Sarması (Sarmale)

Lahana Sarması
Lahana Sarması (Sarmale) – kaynak ; flickr / alex_curpas

Bizim mutfağımıza en yakın yemeklerden biri olan Lahana Sarması, Bükreş’te denemenizi tavsiye edebileceğim en popüler lezzetlerden biri. Et ve pirinçten karıştırılarak yapılan sarmaların domuz etinden yapılan versiyonları da olduğundan, sarmanın içindeki etin sığır eti mi yoksa domuz eti mi olduğunu sormayı unutmayın.

Daha çok kış aylarında yenen bir yemek olan Lahana Sarması, genellikle ekşi bir sos ile servis ediliyor. Ayrıca asma yaprağından yapılan versiyonları da var.

Lahana Sarması, çok doyurucu bir akşam yemeği olmasa da, öğle yemeği için tercih edebilir veya akşam yemeğinin yanına sipariş verebilirsiniz. En iyi sarmayı bulabileceğiniz mekanlar ise, tarihi şehir merkezinde bulunuyor.

Mititei (Mici)

Mititei (Mici)
Mititei (Mici) – kaynak ; flickr / Su-Lin

Romanya mutfağının en sevilen yemeklerinden biri olan Mici, şehirdeki restoranların hemen hepsinde bulabileceğiniz lezzetlerden bir tanesi. Sığır eti, sarımsak, karabiber, kekik ve kişniş gibi malzemelerin karıştırılarak hazırlandığı silindir şeklindeki bu et yemeği akşam yemeklerinin vazgeçilmezi. Oldukça doyurucu olan Mici, genellikle hardal, patates kızartması ve taze ekmekle servis edilir. Restoranların yanı sıra, şehirdeki barlarda da bu et yemeğini bulabilirsiniz.

Çorba

Çorba

Bükreş, tıpkı bizde olduğu gibi çok çeşitli çorba seçeneklerine ev sahipliği yapıyor. Denenmesi gereken birçok çorba çeşidi olsa da, tavuklu çorbayı kesinlikle öneririm. Bizdeki işkembe çorbasının hemen hemen aynı versiyonunu da yine Bükreş’teki restoranların büyük bir bölümünde bulabilirsiniz.

Tavukla yapılan çorbaya Ciorba Radauteana (Radauti çorbası) adı veriliyor ve oldukça lezzetli. Dilerseniz yanına ekmek de sipariş edebiliyorsunuz.

Salată de boeuf

Salată de boeuf

Hem Romanya’nın hem de Moldova’nın geleneksel yemeklerinden biri olan Salată de boeuf, İnce kıyılmış dana eti ve küçük sebzelerle yapılıyor. Mayonezde katlanır ve murături, salamura sebze garnitürleriyle tamamlanır. Vejeteryan versiyonu da var.

Papanasi (Tatlı Çörek)

Bükreş Gezilecek Yerler Blog
Papanasi (Tatlı Çörek) – kaynak ; flickr / Su-Lin

Tatlılar söz konusu olduğunda Bükreş’te denenmesi gereken ilk şey kesinlik Papanasi olmalı. Şehirdeki cafelerde güzel bir kahveyle veya akşam yemeği sonrası deneyebileceğiniz bu tatlı çörekleri, hem restoranlarda hem de cafelerde bulabilirsiniz.

Süzme peynirle yapılan ve tatlı krema ile doldurulmuş bu kızarmış çörekler, meyve reçeli ile doldurulur ve tatlıya düşkün herkesin denemesi gereken bir lezzet diyebilirim.

Popüler Bükreş Mekanları

Bükreş’te hemen her bütçeye uygun bir restoran veya cafe bulabilirsiniz. Fakat bu şehirde restoran seçimi yaparken mutlaka google yorumlarına göz atın veya emin olmadığınız mekanlara gitmeyin derim. Eski Kent bölgesindeki mekanların büyük bir bölümü yüksek değerlendirme puanına sahip, bu yüzden özellikle bir mekan tercihi yapmak yerine, Bükreş’in kalbinin attığı yer olan Eski Kent’teki mekanlara göz atabilirsiniz.

Bizim de favorimiz olan Bükreş’in en çok tercih edilen ve en yüksek değerlendirme puanına sahip mekanlardan bazıları ise ;

Bistro Guxt

Bistro Guxt Bükreş

Bükreş’te kesinlikle uğramanız gereken bir Bistro. Fiyatlar ortalama düzeyde ve çok çeşitli yemek ve içecek seçenekleri var. Bize ve birçok turiste göre Bükreş’te yemek yiyebileceğiniz en iyi birkaç mekandan biri.

 • Adres; 37, Strada Dimitrie Racoviță, București 030167, Romania

The ARTIST

The ARTIST Bükreş

Hem turistlerin hem de Bükreş halkının popüler mekanlarından biri olan The ARTIST, hem lezzetli yemekleri hem de akılda kalıcı ismiyle Bükreş’te akşam yemeği için gidilecek en güzel yerlerden biri.

Çok çeşitli şarap ve kokteyl seçeneklerine sahip olan mekan, Michelin yıldızlı bir restoran havasında. Bu yüzden de fiyatlar ortalamanın biraz daha üzerinde.

 • Adres ; Calea Victoriei 147, București 010073, Romania

Maize

Daha çok genç şefler tarafından yönetilen Bükreş’in en iyi restoranlarından biri. Rumen yemeklerinin hemen hepsini bulabileceğiniz bu mekan, hem şehir merkezine hem de Bükreş’teki turistik noktalara yakın bir konumda bulunuyor.

Sıcak ve samimi bir atmosfere sahip olan Maize, açık mutfak olarak hizmet veriyor, yani yemeklerinizin nasıl pişirildiğini dilerseniz izleyebiliyorsunuz. Meteoritical Bulz veya Rumen Burgerini kesinlikle tavsiye ederim.

 • Adres ; Strada Paris 61A, București 011815, Romania

Blue Margarita

Bükreş Gezi Rehberi, Blue Margarita
Blue Margarita

Bükreş’te Meksikan yemeklerini denemek gibi bir ayrıcalığa sahip olmak istiyorsanız, Blue Margarita’ya mutlaka uğrayın. Birbirinden lezzetli yemekleri, hoş ve samimi atmosferi için bile denenebilecek mekanlardan biri.

Mekan, burrito, enchiladas, cips veya fajitası ile ünlü. Bunlardan en azından birini mutlaka deneyin derim. Ayrıca mekanda haftanın hemen her günü canlı müzikte yapılıyor. Latin Amerika havasına hakim olan mekanda içecek için de Çilekli Daiquiri’yi (kokteyl) mutlaka deneyin derim.

 • Adres ; Strada Mihai Eminescu 188, București 020085, Romania

Yukarıdaki 4 mekanın yanı sıra, Bükreş gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden olan Eski Kent bölgesinde, daha çok sayıda restoran da bulabilirsiniz. Japon ve Çin restoranın yanı sıra, dünya mutfağından daha birçok mekan var.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR