Ana SayfaBelçikaBrüksel Gezi RehberiBrüksel'den Ne Alınır & Nereden Alınır? | En İyi 15 Hediye

Brüksel’den Ne Alınır & Nereden Alınır? | En İyi 15 Hediye

Avrupa ülkelerine yapılan her yolculuğun vazgeçilmez destinasyonlarından biri olan Belçika başkenti Brüksel, kıtadaki en popüler alışveriş başkentlerinden biri. Brüksel’den ne alınır ? dendiğinde akla ilk olarak çikolata ve çizgi roman ürünleri gelse de, Brüksel, bundan çok daha fazlasını sunuyor.

Dünyaca ünlü markaların sayısız mağazasını bulabileceğiniz Brüksel’de çok sayıda AVM, alışveriş caddeleri ve pazar var. Bu da, her tür gezginin doyasıya alışveriş yapabileceği anlamına geliyor.

Brüksel’den Ne Alınır ?

BAŞLAMADAN ÖNCE ;
Brüksel’deki en önemli ve en popüler turistik cazibe merkezleri hakkında detaylı bilgileri ve haritalı gezi rotasını görmek için Brüksel’de gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyin.
Ayrıca henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Brüksel’de nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz. Brüksel’deki en iyi otel önerilerimiz ise ; şehir merkezindeki 3 yıldızlı Hotel Chambord ve 4 yıldızlı The Hotel Brussels adlı tesistir.

Gelelim Brüksel’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler seçeneklere ;

1.Belçika Çikolatası

Belçika Çikolatası – kaynak ; flickr / Luca Moglia

Belçika çikolata krallığı olarak da bilinir. Belçika çikolatası dünyanın en iyisi olmasıyla ünlüdür, bu nedenle bu Avrupa ülkesiyle ilişkilendirilen en popüler hediyelik eşya olması şaşırtıcı değildir. Belçika çikolatası yumuşak, kadife gibi pürüzsüz, hoş kokulu, yağlı ve ağza atıldığı anda eriyen bir çikolata olduğu için sevilir. Dünyanın her yerinden ziyaretçiler, bir kez en iyi çikolatayı tatmak için buraya akın ediyor.

Birbirinden farklı şekilleri, renkleri, son derece göz alıcı dekorasyonları ve lezzetli tatları ile çikolata barları veya topları başka hiçbir yerde bulunamaz.

Aynı zamanda çikolata kaplı kuruyemişlerin (badem, ceviz, yer fıstığı, kaju fıstığı, fındık…) “doğduğu” yerdir. Sadece Brüksel’de 2.000’den fazla çikolata dükkanı olduğunu biliyor muydunuz? Belçika çikolatası yapan onlarca çikolata üreticisinin kıyasıya ve kesintisiz rekabeti de hem gelişimini sürdürmekte hem de tüketicilere sürekli sürprizler yaşatmaktadır. Belçika’nın en önde gelen çikolata markaları: Belvas, Côte d’Or, Pierre Marcolini, Wittamer, Neuhaus, Planète Chocolat, Laurent Gerbaud, Godiva, Leonidas veya Guylian… Bunlar arasında mükemmel kalitesiyle en bilinen marka Godiva’dır. Tasarım ve renk açısından, Godiva’nın çikolatası çok fazla farklı tasarıma sahip olmasa da, sadece tadına bakanlar, bu markanın adını yapan farkı hissedebilirler.

Ayrıca Leonidas, makul bir fiyata iyi çikolata alabileceğiniz çok popüler bir geleneksel markadır.

Belçika çikolatasını dünyanın her yerinden satın alabilmenize rağmen, doğrudan Brüksel’den almak farklı bir hikaye. Bununla da kalmayıp Brüksel’de çikolata turlarına katılabilir ve sevdiklerinize hediye olarak kendi çikolatalarınızı yapabilirsiniz.

2.Mizah Dergileri – Çizgi Roman Fotoğrafları, Afişleri

Kaynak ; flickr / crosby_cj

Tıpkı Japonya’da olduğu gibi, Belçikalı bir yetişkinin herkesin içinde çizgi roman okuduğunu görmek tamamen normal. Çizgi romanlar, tüm yaş kategorilerine hitap eden şaşırtıcı miktarda başlıkla burada en çok satanlar. Belçika iki dilli olduğundan, her dil bölümü ayrı üsluplar geliştirmiştir, ancak hepsi başkent Brüksel’de bir araya gelir. Şehir merkezinin her yerinde devasa çizgi roman duvar resimleri bulabilirsiniz ve şehir, görülmeye değer bir çizgi roman müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Manga hayranı olan arkadaşlarınız varsa, Brüksel’den ne alınır ? sorusuna en ideal cevap olan Mizah Dergileri’ni deneyebilirsiniz.

Tenten’in Maceraları ve Şirinler gibi dünyaca ünlü birçok çizgi roman Belçika’da doğdu. Astérix’in Maceraları veya Şanslı Luke, Belçikalı sanatçıların eserleridir. Bu nedenle Brüksel’e geldiğinizde, ünlü çizgi romanlardan simüle edilmiş 50’den fazla geniş formatlı duvar resmini görmek için bir yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Bu yürüyüş turunda dilerseniz birkaç hediyelik veya hatıralık şey de satın alabilirsiniz.

Belçika, çizgi romanları seven turistler için ideal bir destinasyondur. Bu nedenle özellikle Brüksel şehrinde halka açık alanlarda çizgi roman okuyan yetişkinler gördüğünüzde şaşırmayın. En öne çıkan isimler Blake ve Mortimer, Largo Winch, Lucky Luke, Spike ve Suzy, Brüsel, Şirinler, Tenten, Thorgal,… Fransızca ya da Felemenkçe okuyamasanız bile çizgi roman hediye olarak verebileceğiniz çok güzel bir hatıradır.

  • Nereden alınır ? ; La Boutique Tintin çizgi roman ürünleri için gidilebilecek en iyi yerdir. Ayrıca Brüksel’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Çizgi Roman Sanat Müzesi de hem gezebileceğiniz hem de hediyelik eşya alabileceğiniz bir yer, ancak fiyatlar biraz daha pahalı.

3.Bira Ve Bira Kupaları

Kaynak ; flickr / george_redgrave

Çikolatanın yanı sıra bira da Belçika’nın “uzmanlık alanı”dır. Bu küçük ülkede 100’den fazla bira fabrikası var ve 1000’den fazla farklı türde bira üretiyor. Belçika birasını çikolataya benzer şekilde, yerel süpermarketlerde, bira dükkanlarında, restoranlarda bulabilirsiniz. Ancak, Belçika’dan eve bira hediye olarak getirmeyi tercih ederken, daha az ihracata yönelik, özellikle yerel bira markalarını seçin deriz.

Belçika, Trappist birasıyla ünlüdür, Trappist rahipleri tarafından 6’sı Belçika’da olmak üzere dünya çapında 14 manastırda üretilen bir bira türüdür. Denenecek Trappist bira türleri arasında Westvleteren 12, Orval, Rochefort 10, Westmalle Tripel ve Westvleteren Blond yer alır.

Diğer bazı ünlü Belçika biraları arasında Cuvee ST Antoine, Diole, La Boterresse, Cantillon ve Brasserie de la Senne bulunmaktadır.

Brüksel’de sadece bira değil, bira kupaları da sevilen bir üründür. Belçikalılar, bira bardağının şeklinin biranın tadını etkileyeceğine inanıyor. Her bira markasının kendi kupasını üretmesinin de nedeni budur.

  • Nereden alınır ? ; Belçika’da 100’den fazla bira fabrikasıyla bu keyifli hediyeyi bulmak çok kolay. Bir bira aşığıysanız, tüm gününüzü bira fabrikalarını gezerek ve en çok sevdiğiniz en iyi birayı seçerek geçirebilirsiniz. Herhangi bir bira fabrikasını ziyaret etmek istemiyorsanız, herhangi bir yerel marketten Belçika birası satın alabilirsiniz. Belçika’da bira konusunda uzmanlaşmış bazı dükkanlar arasında Beer Planet (Brüksel), Struise Beer Shop (Bruges) ve Bierland (Hamme) bulunmaktadır. Ayrıca Belçika birasının lezzetini keşfetmek ve deneyimlemek için bira turlarına katılabilirsiniz.

4.Manneken-Pis Hatıra Eşyası

Kaynak ; flickr / yuri_rapoport

Brüksel’den ne alınır ? sorusuna en popüler cevabı arıyorsanız, Manneken-Pis heykeli hediyelik eşyalarına bakın deriz.

Üzerine boyanmış veya oyulmuş bu heykelle anahtarlıklar ve mıknatıslardan resim çerçevelerine kadar her şeyi bulacaksınız. Başkentin her yerinde girdiğiniz hemen hemen her mağazada yer alacakları için uzakta aramanıza gerek kalmayacak.

Heykel komik, muzip ve sevimli ama bir anekdot ve Belçika’nın tarihi değerlerini de içinde barındırıyor. Orijinal 61 cm yüksekliğindeki bronz işeyen çocuk heykeli, ünlü heykeltıraş Hieronimus Duquesnoy the Elder tarafından 1619’dan beri Rue de l’Etuve ile Rue des Grands Carmes’in köşesine yerleştirildi. Günümüzde bu heykel, Brüksel’in en ilgi çekici turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

  • Nereden alınır ? ; Manneken-Pis hediyelik eşyaları Brüksel’in her yerinde bulunabilse de yine de La Vieille Lanterne otelin içindeki hediyelik eşya dükkanına bir kez uğrayın deriz.

5.Dantel

Kaynak ; flickr / veronika_von_allmen

Belçika dantelinin tarihi, bazı tarihçilere göre ülkenin hala Flanders olarak bilindiği yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. 16. yüzyılda, karmaşık bobin dantelleri, kraliyet ailesi ve önemli etkinlikler için elle dikildiğinde çok popülerdi.

Yüzyıllar boyunca, Belçika’daki dantel detayları büyük ölçüde değişti. Bir noktada, Flanders’daki tüm danteller el yapımıydı ve belirli bir dikiş modelini izliyordu, ancak bugün dantel üretiminin çoğu dünya çapındaki fabrikalarda üretiliyor.

Ancak, Belçika’dan aldığınız hediyelik eşyalardan biri olarak eve getirmek için otantik bir dantel parçası arıyorsanız, o zaman böyle bir parçayı bulmak için hâlâ gidebileceğiniz birkaç yer var!

Yüzyıllar boyunca, Belçika ve dantel yakından bağlantılı olmaya devam ediyor. Dantel, Brüksel’den alınacak en popüler hediye olduğu gibi en havalı seçeneklerden biri. Çünkü danteller el işi olduğundan dolayı genel olarak ciddi anlamda pahalı olabiliyor.

Bugün hem Brüksel hem de Brugge dantel ürünleriyle ünlüdür. Bununla birlikte, Brugge hala marjinal olarak daha iyi çünkü 47.000 dantel üreticisinin %70’i Brugge’de bulunuyor. Fakat Brüksel’de de çok fazla dantel seçeneği bulabileceğiniz yerler var.

Belçika’daki en eski dantel yapan ailelerden biri, Belçika’nın sunduğu birçok yerel stili beş kuşaktır yaşattığı Galerie de la Reine’de bulunabilir. Tabii ki, Manufacture Belge de Dentelles’te satılan bardak altlıkları, ekmek sepetleri ve küçük hatıralar var, ancak çerçeveli orijinal desenleri gerçekten sanat eseri: benzersiz, zarif ve pahalı.

Dantel fiyatları ise, boyutlarına ve renklerine 40€’dan başlıyor ve 200€’nun üzerine kadar çıkabiliyor.

6.Kartpostallar

Belçika bir çizgi roman ülkesi olduğu için herhangi bir hediyelik eşya dükkanından kolayca bulabileceğiniz çok sayıda kartpostal var. Eğer ucuz bir hatıralık veya hediyelik arıyorsanız Kartpostallar bunun için en ideal seçenek olacaktır.

7.Waffle

Kaynak ; flickr / starlights

Brüksel’e seyahat ediyorsanız waffle’ların tatlı tadını kesinlikle kaçıramazsınız. Arkadaşlara ve akrabalara hediye almak istiyorsanız waffle kötü bir seçim değil. Eğer sadece şehirde yemeyi planlıyorsanız Brüksel’de ne yenir ? adlı yazımızda Waffle’ları en iyi yapan yerlerden bahsettik.

  • Nereden alınır ? ; Tabii ki, bu waffle’ları sıcak olarak eve getiremezsiniz, ancak Brüksel’de bir kutu waffle satın alabilirsiniz. Jules Destrooper, 1886’dan beri çok ünlü bir Belçikalı bisküvi üreticisidir. Badem aroması ve çıtır dokusuyla hem turistlerin hem de yerel halkın favorisidir. Waffle almayı planlıyorsanız kesinlikle ilk olarak Jules Destrooper markalarına göz atın deriz.

8.Cuberdon

Kaynak ; flickr / Dan

Bu koni şeklindeki şekerler yerel halk arasında popülerdir, ancak turistler arasında o kadar ünlü değildir. Ancak yine de Brüksel’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek şeyler arasındadır.

  • Nereden alınır ? ; Bu şekerler, içi ahududu dolgulu sert bir şeker kabuğuna sahiptir. Onları yerel şekerci dükkanlarında ve hatta bazen yol kenarındaki ilginç küçük arabalarda bulabilirsiniz.

9.Peynir

Belçika, nefis birası, waffle’ları ve çikolatasıyla dünya çapında tanınmakla birlikte, aynı zamanda harika bir peynir üreticisidir! Ülkenin geniş tarım arazisi ve büyük koyun ve inek nüfusu nedeniyle, Belçika birkaç düzine farklı peynir çeşidine ev sahipliği yapmaktadır.

Kişisel tercihleriniz ne olursa olsun, tam olarak aradığınızı bulabileceksiniz. Ekstra keskin kaşarlardan hemen eriyen aşırı yapışkan peynirlere kadar, Belçika en iyilerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu peynirlerin hemen hepsini de Brüksel’de bulabilirsiniz.

Seyahatleriniz sırasında Brüksel’de Catherine’e, Antwerp’te Kaasaffineurs Michel Van Tricht & Son’a veya Bruges’de De Kaasbolle’ye uğrayın! Her biri otantik tatlara ve peynirlerinin olgunlaşması için yeterli zamana sahiptir, bu da onları sektördeki en iyilerden biri yapar.

10.Takı

Takılar, Brüksel’den ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek pahalı hediyelerden olsa da, şehirdeki en popüler şeylerden biridir. Her zaman rastgele bir kuyumcuya girip yüksek fiyat ödeyebilirsiniz, ancak yine de tatil harcama paranızın yarısını harcamadan türünün tek örneği bir şey bulmak mümkündür.

Châtelain semtindeki küçük bir mücevher butiği olan Dédée K’de, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir şeyi alacağınız garantidir, bunun basit bir nedeni vardır, Dédée’nin sahibi neredeyse sattığı her şeyi kendisi yaratır.

Kolye, bilezik ve yüzüklerinde oniks, ametist ve kaya kristalleri gibi yarı değerli taşlar kullanıyor. Hediye edilecek bir şey olarak, her biri kendi rengine ve sembolüne sahip uygun fiyatlı (20 Euro) bileklikler öneriyor. Brüksel’de biraz daha kalıyorsanız, kendi kişisel tasarımınıza göre modellenmiş bir şey yaratması da mümkündür.

11.Oyuncak

Kaynak ; flickr / april-mislan

Yeni milenyumda oyuncaklar sanallaştı. Konsol oyunları ve Japon çizgi film kahramanları baş döndürücü bir hızla birbirlerinin yerini alırken, yeni yürümeye başlayan çocuklar daha kelimeyi hecelemeden iPad kullanmayı öğreniyor. Brüksel’de bazı oyuncak mağazaları modern trendlere direndi ve bir çocuk oyuncağının nasıl olması gerektiğine dair eski moda fikre bağlı kaldı. Oradaki raflarda tahta yapbozlar, masa oyunları ve oyuncak trenler hakimdir.

Serneels ayrıca etkileyici miktarda oyuncak bebek evi, satranç takımı, masa oyunları ve oyuncak bebek, çok sayıda oyuncak bebek taşır. Bu nedenle, geçmişe yolculuk yapmak veya çocuklarınıza bir kez olsun daha somut bir şey vermek istiyorsanız, bu mağazayı ziyaret edin deriz.

12.Speculaas Bisküvileri

Kaynak ; flickr / paola_van_der_hulst

Avrupa’da herhangi bir yere seyahat ettiyseniz, bir Avrupa havayolunda uçtuysanız veya hatta bir Avrupa ülkesinde konaklama yaptıysanız, muhtemelen Speculoos bisküvilerini görmüş, duymuş veya tatmışsınızdır.

Bu lezzetli bisküviler tatlı, çıtır çıtır ve çok lezzetli! Gezerken harika atıştırmalıklar yapıyorlar ve genellikle sadece Avrupa’da bulunuyorlar, bu da onları Belçika’dan eve getirmek için harika bir hatıra yapıyor.

Pekmez, zencefil, küçük hindistan cevizi ve tarçın aromalarıyla sıcak, baharatlı bir tada sahipler. Eve götürmek için satın alabileceğiniz gibi bir cafe de kahve ya da çay ile de deneyebilirsiniz.

13.Kar Küresi

Kaynak ; flickr / monika_gete

Kendimi bildim bileli kar kürelerine karşı bir hayranlığım var ama Belçika’dakiler özellikle güzel. Çoğu büyük şehrin turistik mağazalarında minyatür olanları bulacaksınız, ancak en iyileri, cam mağazalarında ve tasarım mağazalarında bulunan daha büyük olanlardır.

Satın aldığınız her kar küresi bir hikaye anlatır: nerede olduğu (eğer belirtilmişse), yılın zamanı ve ruh hali. Benim için kar küresi toplamak, bir duyguyu (mutlu, heyecanlı, büyülü) tanımanın güzel bir yolu.

Belçika’daki birçok kar küresi, diğer kaliteli ürünlerinin birçoğuna benzer şekilde, el yapımıdır ve elle boyanmıştır. Onları farklı tasarımlarda ve farklı tatiller veya durumlar için bulabilirsiniz.

14.Puro

Küba hala puroların kralı olsa da, Nicarao yaprak kalitesi ve uygun fiyatlarıyla adından söz ettiriyor ve şehrin birçok noktasında Nicarao purolarını bulabilirsiniz.

Nicarao markası tamamen Güney Amerika ülkesinde üretilmiştir, ancak karışım bir Belçika icadıdır. Nicarao puro, dünyadaki en iyi Küba dışı puro markalarından biri olduğu için övülür.

Brüksel merkez istasyonundan sadece birkaç adım ötede, çok çeşitli pipolar, puro kesiciler ve çakmaklar içeren, sigara içenler için köklü bir ev var. Burada ünlü Nicarao purolarını bulabilirsiniz.

15.Yumurta Akı Sabunu

İşte başka bir gıda bazlı hatıra, ama bunu yemek istemezsiniz 🙂 Kulağa garip gelse de Belçika’dan gelen en popüler hediyelerden biri yumurta akı sabunu.

Bu sabun Belçika kırsalında yapılır ve cildi nazikçe temizleyen zengin, sabunlu bir köpük üretir. Herkesin aradığı o nazik ışıltıyı size bırakır. Eve arkadaşlara getirmek için mükemmel bir hediye olabilir. Bu yüzden de Brüksel’den ne alınır ? sorusuna en iyi cevaplardan biridir.

POPÜLER YAZILAR