Ana SayfaBelçikaBrüksel Gezi RehberiBrüksel Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Brüksel Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için üç farklı transfer seçeneği bulunuyor. Bunlar otobüs, taksi ve trenlerdir. Ancak Brüksel’de 2 tane havaalanı olduğunu da unutmayın. Bunlardan biri Brüksel ana havaalanı veya Uluslararası Brüksel havaalanı olarak biliniyor. Diğeri ise Brüksel Charleroi Havaalanı’dır.

Türkiye’den Brüksel’e gidecekseniz ineceğiniz havaalanı Brüksel Uluslararası Havaalanı olacaktır. Ancak Avrupa’nın diğer şehirlerinden Brüksel’e ‘ucuz’ havayollarıyla gidecekseniz büyük bir olasılıkla Charleroi havaalanı ineceksiniz.

Yazının devamında iki havaalanından da şehir merkezine en kolay nasıl gidilir ? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Brüksel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Brüksel
Kaynak ; flickr.com/diederik-craps

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için en hızlı yol akıcı trafikte yaklaşık 20 dakika süren havaalanı taksileridir. Brüksel şehir merkezindeki varış noktanıza göre taksi ücretleri ortalama 60-70€ arasında değişebiliyor.

Diğer bir hızlı seçenek ise trenleri kullanmaktır. Trenler ile şehir merkezine yaklaşık 15-20 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz ve bilet ücreti ise 2024 yılı itibariyle 15,70€’dur.

Şehir merkezine ulaşım için en ucuz yol ise otobüsleri kullanmak olacaktır. Otobüsler ile merkeze (trafiğe bağlı olarak) yaklaşık 30 dakika içinde ulaşabilirsiniz ve bilet ücretleri de 3€’dan başlamaktadır.

Bu 3 transfer hizmetinin yanı sıra, konakladığınız otelin Shuttle Bus adı verilen ücretsiz havaalanı hizmeti olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer 4 veya 5 yıldızlı bir otelde konaklayacaksanız, çok büyük bir olasılıkla tesisin havaalanı servisi vardır. Hatta çok sayıda 2 ve 3 yıldızlı otellerin de havaalanı hizmeti bulunuyor.

Şehir merkezine ulaşım için ayrıca özel transferleri de düşünebilirsiniz. ‘Welcome Pickups’ adı verilen bu karşılama hizmeti taksilerden daha ekonomiktir. Taksiler ile merkeze 60-70€’ya gidebilirken, bu karşılama hizmeti ile sabit bir fiyat olan 55€’ya otelinize gidebilirsiniz.

Bu karşılama hizmetlerinin taksilerden tek farkı önceden rezervasyon yapılmasıdır. Yani taksiler için sıra beklerken, bu özel transferleri online olarak satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bu transfer hizmetlerini tercih edecek olursanız, şoförünüz sizi havaalanında isminizin yazılı olduğu bir tabelayla bekleyecektir.

TAKSİ

Taksi Brüksel
Kaynak ; hln.be

Brüksel havaalanından (BRU) şehir merkezine en konforlu transfer hizmetlerinden biri taksilerdir. 15 km uzaklıktaki bu yolculuğu taksiler ile 20-25 dakika gibi bir sürede rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Taksiler ile otelinizin kapısına kadar gidebileceğinizden dolayı, en çok tercih edilen ulaşım yöntemi havaalanı taksileridir.

Havaalanı taksilerini 7/24 bulabilirsiniz. Ayrıca 24 saat boyunca taksimetre aynı düzeyde çalışır. Yani gece tarifesi uygulaması bulunmamaktadır. Bu taksilerin sabit bir tarifesi yoktur. Hemen hepsi taksimetreyi açar ve gideceğiniz yere göre taksimetre 60-70€’yu bulabilir.

Ancak Brüksel havaalanında resmi bir taksi şirketi bulunmadığından fiyatlar az da olsa değişebiliyor veya gideceğiniz adrese, yolun uzatılarak gidilmesi de muhtemel. Bu yüzden de taksiye binmeden önce şoföre gideceğiniz adresi bilip bilmediğini de mutlaka sorun (Bazı taksilerde gps bulunmadığı söyleniyor)

Göz At ; Brüksel yeme içme rehberi ? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

TREN

Brüksel Tren
Kaynak ; flickr.com/maarten-otto

Brüksel havaalanından merkeze en hızlı gidebileceğiniz yöntem ise trenlerdir. Trenler ile merkeze 20 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Haftanın 7 günü 05:00-23:59 saatleri arasında merkeze her 10 dakikada bir trenler vardır. Tren bilet ücreti ise 15,70€’dur.

Ancak trenler ile merkez istasyonuna ulaştıktan sonra, istasyondan otelinize gitmek için toplu taşıma araçlarına veya taksilere ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden istasyona ulaştıktan sonra ayrıca bir ücret ödemek istemiyorsanız, tren istasyonuna yürüme mesafesinde olan otellerde de konaklayabilirsiniz.

Henüz Brüksel’de nerede kalınır ? sorunuza cevap bulamadıysanız, Brüksel merkez tren istasyonuna 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan en popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Brüksel merkez tren garı otelleri

NOT : Normal metro biletleri ile bu trenleri kullanamıyorsunuz. Yani özel bir bilet almanız gerekiyor.

Tren biletlerinizi en kolay online olarak satın alabilirsiniz. Biletlerinizi online aldıktan sonra, QR kodu verilecektir. Havalimanı terminalinin bodrum katında yer alan tren platformuna geldikten sonra kapı makinesinde QR kodunu okutarak trene kolayca girebilirsiniz (QR kodunu çıktı olarak almanız gerekiyor. Elektronik olarak (Telefondan veya tabletten) QR kodları okutulamıyor).

Biletinizi online olarak almak istemezseniz, havaalanından bilet makinalarını da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Havaalanı tren istasyonu terminalin altındadır (-1. kat) ve havaalanından Brüksel Kuzey, Brüksel Merkez ve Brüksel Midi tren istasyonlarından herhangi birine gidebilirsiniz. Aynı tren bu 3 istasyona da gitmektedir. Eğer şehir merkezinde konaklayacaksanız, kuzey istasyonunda veya merkez istasyonda inmeniz otelinize ulaşım için kolay olacaktır.

OTOBÜS

Brüksel
Kaynak ; flickr.com(jean-philippe-dheure

Brüksel havaalanından merkeze en ucuz otobüslerle gidebiliyorsunuz. Otobüsler için iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar De Lijn ve STİB adı verilen otobüslerdir.

DE Lijn otobüsleri ile şehir merkezine ulaşım ;

272 ve 471 nolu otobüsler Brüksel Kuzey İstasyonu’na gider. 272 nolu otobüs çok daha fazla durakta durduğundan dolayı kuzey istasyonuna ulaşım yaklaşık 45-50 dakika sürer. 471 nolu otobüslerle kuzey istasyonuna yaklaşık 35 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz.

359 ve 659 nolu otobüsler ile Roodebeek istasyonuna gidebilirsiniz. Bu iki otobüsle şehir merkezine 1-2 km uzaklıkta olan Roodebeek istasyonundan şehir merkezinin kalbinin attığı yere yürüyerek ulaşamazsınız. Yani 359 ve 659 nolu otobüsleri kullanacaksanız, ayrıca metro transferi yapmanız gerekebilir. Yolculuk ise iki otobüsle de 20 dakika sürmektedir.

Otobüs bilet fiyatları ise 3€’dan başlamaktadır. Bu arada konaklayacağınız otel/daire şehir merkezinde bulunuyorsa kullanmanız gereken otobüs 272 veya 471 nolu otobüslerdir. Bu iki otobüsten 471 nolu otobüs çok daha hızlı bir şekilde kuzey istasyonuna gittiğinden 471 nolu otobüsü tercih edebilirsiniz. Brüksel kuzey istasyonunda indikten sonra şehir merkezinin kalbinin attığı yere yürüyerek 10-15 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

STIB otobüsleri

Brüksel
Kaynak ; flickr.com(jean-philippe-dheure

Hat 12 – Havaalanı – Luxemburg istasyonu (En hızlı ve en popüler olandır) ; Bu otobüsler ile Luxemburg istasyonuna 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüs, sadece 1 durakta durur ve şehir merkezine en kısa sürede gidebileceğiniz otobüstür. Ekspres otobüs olarak da bilinen hat 12 otobüslerinin bilet ücreti de 3€’dur. Bilet makinelerinden alınan bilet, otobüsten alınan bilete nazaran daha uygundur.

Brüksel Luxemburg istasyonu tam şehir merkezinde olmasa da, merkeze buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki otellerin ve diğer konaklama birimlerin büyük bir bölümü de bu istasyon çevresinde bulunmaktadır.

Otobüsler platform ‘C’ den hareket etmektedir…

Welcome Pickups – (Karşılama Hizmeti) – ÖZEL TRANSFER

Brüksel
Kaynak ; flickr.com/matthias-ripp

Taksiler ile bu önceden rezerve edilebilen özel transferler arasındaki tek fark, özel transferlerin biraz daha uygun fiyatlı olmasıdır. Taksiler ile şehir merkezine yaklaşık 60-70€’ya gidebilirken, bu transfer hizmeti ile şehir merkezine 55€’ya gidebiliyorsunuz.

Bu özel transferlerin bir diğer güzel yanı fiyatların sabit olması. Yani online olarak rezervasyon yaptığınızda gideceğiniz yerin adresini giriyor ve ona göre satın alma işlemi yapıyorsunuz.

Ayrıca bu karşılama hizmetindeki şoförlerin İngilizce bilme gibi bir zorunluluğu olduğundan dolayı da, şoförle iletişim konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Brüksel Charleroi Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Brüksel
Kaynak ; flickr.com/visitflanders

Brüksel’e neredeyse bir saat uzaklıkta olmasına rağmen, Charleroi havaalanı Ryanair ve diğer düşük maliyetli şirketler için tercih edilen havalimanıdır. Eğer Avrupa şehirlerinden ucuz havayollarını kullanarak Brüksel’e seyahat ediyorsanız, çok büyük ihtimalle ineceğiniz havaalanı şehir merkezine yaklaşık 55 km uzaklıktaki Charleroi havaalanı olacaktır.

Charleroi havaalanı her ne kadar şehir merkezine çok uzak olsa da, orta bütçeli ve düşük bütçeli turistlerin büyük bir çoğunluğunun tercih ettiği havaalanıdır. Ayrıca şehir merkezine ulaşım için de birçok farklı transfer seçeneğine sahiptir.

Brüksel Charleroi havaalanından şehir merkezine ulaşım için taksi, otobüs, özel transfer ve otobüs+tren transfer hizmetlerini kullanabilirsiniz.

TAKSİ

Taksi Brüksel

Brüksel şehir merkezine ulaşım için en pahalı transfer seçeneğidir. Taksiler ile Brüksel merkezine 1 saatten biraz daha kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Gideceğiniz yere göre birkaç euro değişiklik gösterse de genel olarak taksi ücretleri 80€-100€ civarındadır. Aslında havalanından taksicilere sorduğunuzda genelde 80€ gibi bir taksimetre yazacağı söylenir. Fakat merkeze ulaştığınızda 100€’ya kadar ücret ödeyebiliyorsunuz. Bu yüzden en az 80 ve en fazla 100€’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

OTOBÜS (Shuttle Bus)

Flibco adı verilen Shuttle Bus firması ile şehir merkezine çok daha ucuza gidebilirsiniz. Charleroi Havaalanı ve Brüksel’i birbirine bağlayan ve her 30 dakikada bir havalimanından kalkan bir servis otobüsü olan Flibco, Brüksel’den güney tren istasyonuna 1 saatte ulaşır.

Bu otobüsün bilet ücreti ise tek yön 17€’dur. Biletinizi havalimanı terminalinden veya otobüsten satın alabilirsiniz. Biletinizi online olarak alacak olursanız, otobüs bilet fiyatı 14,20€ olacaktır.

Bruxelles-Midi olarak da bilinen Brüksel güney istasyonuna vardığınızda metro, tramvay veya bir trenle şehrin diğer istasyonlarına rahatlıkla gidebilirsiniz.

OTOBÜS+TREN

Brüksel
Kaynak ; flickr.com/jeremy-segrott

NOT ; Charleroi havaalanından şehir merkezine direkt olarak ancak taksiler veya özel bir firmaya ait Shuttle bus adı verilen otobüsler ile gidebilirsiniz. Yani direkt olarak trenlerle Brüksel şehir merkezine gidemezsiniz.

Tren, Bruxelles-Midi (Güney), Bruxelles-Central ve Bruxelles-Nord’a saatte iki kez gider. Brüksel’e tren bileti fiyatı, TEC otobüs yolculuğu dahil 15,50€ ‘dur. TEC otobüs yolculuğu ile öncelikle şehir merkezine hareket eden tren istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Daha sonra otobüsten aktarma yaparak Brüksel’deki 3 tren istasyonuna da yaklaşık 1 saatte giden trenlere binmeniz gerekiyor.

Brüksel

Bu yöntem çok kullanışlı bir transfer hizmeti olmadığından dolayı, pek tercih edilmez. Bunun yerine Shuttle Bus adı verilen otobüsler tercih edilir. Ayrıca bu yöntem ile hem otobüslerin hem de trenlerin hareket saatlerini denk getirmeniz gerekir. Yani saatte 2 kez hareket eden trenler için 30 dakikaya kadar, otobüsler için de 20 dakikaya kadar beklemeniz gerekir. Ayrıca tren yolculuğu 1 saat, otobüs yolculuğu ise 20-25 dakika sürer. Yani toplamda şehir merkezine gitmek için 1.5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekir. Bu da, Brüksel’de sınırlı zamanı olanların en son tercih etmek isteyeceği ulaşım yöntemidir.

Brüksel
Kaynak ; flickr.com/rob-dammers

Belçika’nın başkenti ve en güzel şehri olan Brüksel Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en ideal transfer hizmetleri bunlardır. Şehirdeki birçok otelin özel havaalanı transfer hizmeti olduğunu da unutmayın. Henüz hangi otelde konaklayacağınıza karar veremediyseniz, havaalanı servisi olan otellere Booking.com üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.Booking.com

BENZER YAZILAR