Ana SayfaHırvatistanZagreb Gezi RehberiZagreb'de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Gezi Rotası (Haritalı)

Zagreb’de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Gezi Rotası (Haritalı)

Hırvatistan’ın başkenti ve en dinamik şehri olan Zagreb’de gezilecek yerler, çoğunlukla tarihi şehir merkezinin etrafında toplanıyor. Hızlı bir şehir turuyla günübirlik bile şehri keşfedebiliyorsunuz, fakat Zagreb için en azından iki gününüzü ayırın, hatta gece hayatı için plan yapıyorsanız 3 gün bile bu şehir için ayırılabilir. Ancak sadece belli başlı turistik yerleri görüyüm yeter diyorsanız dolu dolu bir gün de yeterli olacaktır.

Türkiye’den hafta sonu kaçamakları için gidilecek popüler şehirlerden olan Zagreb, oldukça küçük bir şehir olduğundan, toplu taşıma araçlarına neredeyse hiç ihtiyacınız olmuyor. Olursa da tramvaylarla şehrin her noktasına kolaylıkla ulaşım mümkün. Çoğu cazibe merkezi birbirine yürüme mesafesinde olduğundan yürüyerek Zagreb turu yapmak çok kolay.

Her geçen gün daha popülerleşen şehirlerden biri olan Zagreb’de, gezip görülecek yerlerin yanı sıra yapılacak birçok turistik şeyleri de bulabiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde dışarı çıkmayı planlıyorsanız şehir, gece hayatıyla da muhteşem bir deneyim sunuyor. Yaz aylarında, hafta sonu yapılan partilere katılabilir, Jarun Gölü çevresini keşfedebilir veya gece trenleriyle Zagreb’e yakın diğer Avrupa şehirlerine gidebilirsiniz. Zagreb’de herkese göre bir şey var.

Zagreb’de Nerede Kalınır ?

Zagreb Tarihi Şehir Merkezi
Zagreb Tarihi Şehir Merkezi – flickr / mario fajt

Zagreb’de gezilecek yerler listemize geçmeden önce, şehirde nerede konaklayacağınız hakkında az çok fikir sahibi olmanızda da yarar var, özellikle düşük bütçeli bir Zagreb gezisi planlıyor ve turistik noktalara çok yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız.

Zagreb çok da büyük bir şehir olmadığından otellerin ve diğer konaklama birimlerinin büyük bir bölümü merkez çevresinde toplanıyor. Eğer 1-2 günlük bir Zagreb turu planı yapıyorsanız, aşağı veya yukarı tarihi merkez bölgelerinden birinde konaklayabilirsiniz.

Zagreb, Lower (Aşağı) ve Upper (Yukarı) Kent olarak ikiye ayrılıyor. Yukarı kent olarak bilinen bölge aşağı kente nazaran turistik yerlere daha yakın bir konumda bulunuyor olsa da, uzaklık bakımından çok büyük bir fark olmadığından her iki bölgedeki otelleri inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Zagreb’de nerede kalınır ? adlı yazımızı incelemeyi de unutmayın.

Zagreb’de otel önerisi olarak ; 

 • Art Hotel Like ; Şehrin tam kalbinin attığı yerde bulunan bu 3 yıldızlı otel, konum olarak Zagreb’in en merkezi konaklama birimlerinden. En yakın tramvay durağı otelin hemen karşısında. Fakat otel, şehrin en popüler gezilecek yerlerine çok yakın bir konumda bulunduğundan toplu taşıma olmadan, şehri keşfedebilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Art Hotel
 • Hotel Dubrovnik ; Eski Kent merkezinde bulunan bu 4 yıldızlı otel, Zagreb’in en çok rezervasyon alan tesislerinden biri. Modern ve şık odalarıyla hizmet veren otel, 9+ konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Hotel Dubrovnik
 • DoubleTree by Hilton Zagreb – 5 yıldız ; Şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktaki bu otel, lüks bir konaklama deneyimi için tercih edilebilecek en ideal tesislerden. Bu otelde konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacak. Fakat merkezdeki 5 yıldızlı otellere nazaran biraz daha uygun fiyatıyla düşünülebilecek tesislerden biri. Oteli incelemek veya rezervasyon için tıklayın ; DoubleTree

Zagreb’de Gezilecek Yerler

Zagreb de Gezilecek Yerler Haritası
Zagreb’de gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

1.GÜN

 • Tkalciceva Caddesi (Ulica Ivana Tkalčića)
 • St. Mark Kilisesi
 • Kırık Kalpler Müzesi (Museum of Broken Relationships)
 • Lotrscak Kulesi
 • Gric Tüneli
 • Zagreb Füniküleri
 • Bogoviceva Caddesi
 • Jelacic Meydanı
 • Dolac Market
 • Zagreb Katedrali

2.GÜN

 • Zrinjevac Parkı
 • Mimarlık Müzesi
 • Maksimir Park
 • Mirogoj Mezarlığı
 • Ilıca Caddesi
 • Jarun Gölü

1.Tkalciceva Caddesi

Tkalciceva Caddesi, Zagreb

Hem yerli halk hem de turistler arasında sevilen gezi duraklarından biri olan Tkalciceva Caddesi, Zagreb’in en hareketli spotlarından biri. Bir Hırvat tarihçinin adını taşıyan, küçük evler ve balkonlarla kaplı bu uzun, dolambaçlı cadde özellikle akşam yürüyüşleri için tercih edilen bir yer.

Cadde üzerinde, Zagreb’in sevilen gözde mekanlarından bazılarını bulabiliyorsunuz. Çok sayıda restoran, bar ve gece kulübüne sahip olan cadde, Zagreb gece hayatının en canlı olduğu yer olmasıyla da ilgi görüyor.

Canlı müzik mekanlarıyla daha çok genç nüfusa hitap eden bu caddede, haftanın her günü her saat yapılacak bir şeyler bulabilirsiniz.

2.St. Mark Kilisesi

St. Mark Kilisesi, Zagreb

Tkalciceva Caddesi’nden kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz bir diğer popüler çekim merkezi ise, görkemli iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken St Mark Kilisesi.

Kendisiyle aynı adı taşıyan bir meydanı süsleyen bu dini yapı, Yukarı Kent’in tam merkezinde bulunuyor ve Zagreb’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri.

Kendine özgü çatısı sayesinde meydandaki diğer tarihi yapılardan ayrılan kilisenin tarihi 13. yüzyıla uzanıyor.

Romanesk ve Gotik mimari stillerinin karışımına sahip olması da, kiliseye farklı bir hava katıyor. Kilisenin güney kapısı, tasarım olarak gotik bir mimariye ve görülmesi gereken muhteşem bir işçiliğe ve küçük heykellere sahip.

Kilisenin şüphesiz en önemli özelliği olan zarif dış cephesinin yanında, iç mekanda freskler de mutlaka görülmeye değer. Ayrıca farklı sanat eserlerini de, kilisenin iç mekanında görebiliyorsunuz.

3.Kırık Kalpler Müzesi (Museum of Broken Relationships)

Kırık Kalpler Müzesi (Museum of Broken Relationships)
Kırık Kalpler Müzesi – flickr / jorge Franganillo

Kulağa oldukça enteresan gelen, Zagreb’in en popüler müzesi olan Kırık Kalpler Müzesi, St. Mark Kilisesi’ne oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Aklınıza gelebilecek birçok ıvır zıvır eşyaya ev sahipliği yapan müze, fikir olarak gerçekten enteresan olsa da, bir yerden sonra çok çabuk sıkılıyorsunuz. Fakat yine de farklı konseptte bir müze görmek isteyenler göz atabilir.

Şehirdeki en ilginç müzelerden biri olmasının yanında, ayrıca Zagreb’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Fakat beklentinizi çok da yüksek tutmayın, yani müze öyle saatlerce gezilecek bir müze değil. Müzedeki koleksiyon rastgele eşyalardan oluşuyor gibi görünüyor. Bu eşyalar, ayrılığın ardından acı çeken insanlar tarafından bağışlanmış. Eşyaların önemini ve başarısız ilişkiyi nasıl temsil ettiğini gösteren teşhir panelleri de var. Hem üzücü hem de mizahi yönü olan bu panellerden birkaçına göz atmayı da unutmayın.

Giriş ücreti 40 Kuna (Yaklaşık 5€)

4.Lotrscak Kulesi

Lotrscak Kulesi

Kırık Kalpler Müzesi’nden çıktıktan sonra, hemen yakındaki Lotrscak Kulesi’ne de göz atabilirsiniz. Parc Gric’in de bulunduğu bu kule çevresinde Zagreb’in panoramik manzarasını görebileceğiniz küçük bir tepede bulunuyor.

Kulenin tarihi ise 13. yüzyıla uzanıyor. Şehrin güney kapısını korumak amacıyla inşa edilmiş olan kule, etkileyici mimarisinin yanı sıra, sunduğu enfes manzarasıyla da turistlerin ilgisini çekiyor.

Şehrin simge yapılarından biri olarak kabul edilen, Zagreb’de gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden olan Lotrscak Kulesi’nin adı, “hırsızların çanı” anlamına gelen Latince campana latrunculorum’dan türetilmiş.

19. yüzyılda kuleye dördüncü bir kat ve pencereler eklenmiş, üstüne de bir top yerleştirilmiş. 1 Ocak 1877’den beri de bu top her öğle saatinde ateşleniyor. Böylece şehir kiliselerinin çan çalanlarının işlerini yapmaları için bir işaret işlevi görüyor.

Günümüzde kulenin üzerine çıkabilir, Zagreb’in nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz.

Giriş ücreti 25 Kuna

5.Gric Tüneli

Gric Tüneli
Gric Tüneli

Zagreb’in Ortaçağ kısmının altında bulunan Gric Tüneli, II. Dünya Savaşı sırasında hava saldırısı sığınağı olarak inşa edilmiş. Günümüzde bu tünel, kültürel etkinlikler, sergiler ve moda şovlarına ev sahipliği yapmak için kullanılıyor.

Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki bu tünele, Lotrscak Kulesi’nden kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.

6.Zagreb Füniküleri’ne Binin

Zagreb Füniküler

Zagreb’de yapılacak en güzel şeylerden biri de, Ilıca Caddesi’ni Strossmayer Gezinti Yolu’na ve Aşağı Şehri Yukarı Şehre bağlayan, her 10 dakikada bir hareket eden tarihi demiryolu aracı olan Füniküler’e binmek. Dünyanın en kısa füniküler yolculuğu olsa da, 66 metre yükseklikte Gric Tepesi’ne kadar yükseliyor. Yaklaşık 130 yıldır sorunsuz bir şekilde çalıştığından dolayı da, Zagreb halkı bu fünikülere güveniyor.

Yerel halkın Uspinjaca olarak bildiği bu Füniküler yolculuğu yaklaşık 30 saniye sürüyor. Yukarı Kent’ten Aşağı Kent’e merdivenlerle inmek yerine, yolcu yaş ortalaması 70 civarı ve tek yön 8 Kuna olan bu fünikiler ile şehrin aşağı kısmına inmeyi düşünebilirsiniz.

7.Bogoviceva Caddesi

Bogoviceva Caddesi

Bogoviceva Caddesi, kafelerle dolu bir başka şehir caddesi. Özellikle hafta sonları aşırı kalabalık olan bu cadde, Zagreb’de görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler bir çekim merkezi.

Hırvatistan’da kafe kültürü oldukça meşhur, her köşede bir cafe göreceksiniz ve bu mekanların ağzına kadar dolu olması sizi şaşırtmasın. Çünkü Zagreb’de Hırvatların en çok yaptığı şey belki de kahve içip sohbetin dibine vurmaktır. Siz de sabahları veya öğleden sonra insanları seyretmek ve güzel bir kahve içmek istiyorsanız, Zagreb’in en ünlü caddelerinden biri olan Bogoviceva’ya uğrayabilirsiniz.

Bu cadde daha çok Hırvatların tercih ettiği cafelere ev sahipliği yapıyor, ancak etrafta çok fazla turist de görebiliyorsunuz. Ayrıca bu cadde, araç trafiğine kapalı ve gündüz olduğu kadar akşam saatlerinde de hareketli oluyor. The Grounded Sun adı verilen yuvarlak heykel de tam olarak bu caddenin girişinde bulunuyor.

8.Jelacic Meydanı

Jelacic Meydanı
Jelacic Meydanı

Bogoviceva Caddesi’nde içilen güzel bir kahvenin ardından hemen yakındaki Jelacic Meydanı‘na uğrayabilirsiniz. Hayat ve enerji dolu bu meydan, Zagreb’in en turistik yeri olmasının yanında, şehrin ana meydanı.

Zagreb’de kolay kolay kaybolmuyorsunuz, fakat olurda gideceğiniz yeri şaşıracak olursanız Jelacic Meydanı’na gelerek aradığınız yeri çok daha rahat bulabilirsiniz.

Meydan birçok caddeye açılıyor. Mağazalar ve birçok mekanla çevrili olan meydan adını tam ortasında yer alan Josip Jelačić heykelinden alıyor. Bu heykel, hem turistlerin hem de Hırvatların popüler buluşma noktalarından biri. Ayrıca şehirde çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunduğundan dolayı da, Zagreb Turu için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

9.Dolac Market

Dolac Market
Dolac Market – flickr / dunncan c.

Zagreb’in günlük çiftçi pazarı olan Dolac Market, yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olsa da, turistler arasında da oldukça popüler. Özellikle Zagreb’de daire konaklayanların mutlaka uğradığı bir yer olan bu pazar alanında, taze meyve ve sebzelerden et ve süt ürünlerine kadar hemen her şeyi bulabiliyorsunuz. Ayrıca pazarda, Hırvat zanaat ürünleri de bulunuyor.

Zagreblilerin günlerini nasıl geçirdiklerini görmenin harika bir yolunu arıyorsanız, Dolac Market’e mutlaka uğrayın. Pazarın bulunduğu bu meydan, Jelacic Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

10.Zagreb Katedrali

Zagreb Katedrali
Zagreb Katedrali

Zagreb Katedrali, 1200’lerin başında Tatarlar tarafından tahrip edilen önceki bir yapının yerine inşa edilmiş. Şehrin sembolik yapılarından biri olan bu katedral, süslü şekilde dekore edilmiş iki kulesiyle öne çıkıyor.

İlk kez 13. yüzyılda inşa edilmiş olsa da katedral tarihinde birçok kez yenilenmiş ve restore edilerek günümüzdeki halini almış. Ayrıca katedralin bir de hazine bölümü bulunuyor. Burada çok sayıda güzel dini sanat eseri, kıyafetleri ve kutsal objeleri görebilirsiniz.

Tamamlandıktan kısa bir süre sonra Moğollar tarafından yıkılan ve 1880 depreminde ağır hasar gören katedral, detaylı bir onarımdan geçmiş olsa da, orijinal halini büyük ölçüde korumayı başarmış.

Zagreb’in silüetine hakim olan ikiz kuleler ve katedralin cephesi Neo-Gotik tarzıyla dikkat çekiyor. Osmanlı Savaşları sırasında bir gözetleme kulesi olarak kullanılmış olan bu katedralin iç mekanındaki dekorasyonu ücretsiz olarak görebiliyorsunuz.

11.Zrinjevac Parkı

Zrinjevac Parkı, Zagreb

Sıcak yaz aylarında Zagreb’i ziyaret ediyorsanız, Zrinjevac Parkı‘nı da görülecek yerler listenize ekleyin deriz, özellikle yerel halk ile iç içe olmak istiyor, turist trafiğinden bir nebze de olsa uzaklaşmak istiyorsanız.

Güzel anıtları, ağaçlıklı yürüyüş yolları ve etkileyici binaları ile hem turistleri hem de yerli halkı kendine çeken bu park, Zagreb Katedrali’ne ve Bogoviceva Caddesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Parkta oturup etrafı ve insanları seyredebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Ayrıca ilginizi çekebilecek birkaç büst ve çeşmeyi de park içerisinde görebiliyorsunuz.

Parkın ana cazibe merkezi ise, hemen yanındaki Arkeoloji Müzesi oluyor. Müze çok popüler bir yer olmasa da, yine de buraya kadar gelmişken göz atılabilir. Müzede, tarihi MÖ. 2500 yılına dayanan bir ritüel gemisi olan Vucedol Dove’a göz atabilir, dünyanın en uzun Etrüsk metnini içeren bandajlarla sarılmış, MÖ. 3. yüzyıldan kalma bir Etrüsk mumyası olan Liber Linteus’u görebilirsiniz.

12.Mimarlık Müzesi

Mimarlık MüzesiMimarlık Müzesi, özel bir koleksiyoncu ve Mareşal Josip Broz Tito‘nun yakın arkadaşı olan Ante Topic Mimara tarafından bağışlanan arkeolojik eserler, sanat objeleri ve etkileyici bir Eski Ustalar koleksiyonuna sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Mimara Museum olarak da bilinen müze binası da, en az içerideki koleksiyon kadar ilgi çekici.

Müzedeki sanat eserleri 3.000 yıllık bir tarihe yayılıyor. Çok sayıda farklı kültür ve medeniyetlere ait bu sanat eserlerinin arasında, Raphael, Velasquez, Rubens, Rembrandt, Goya gibi dünyaca ünlü isimlere ait resimler de var.

Antik Yunan ve Mısır’a kadar uzanan heykeller ve arkeolojik eserleri de görebileceğiniz Mimarlık Müzesi’nin cam koleksiyonu, eski Mısır ve Roma İmparatorluğu’ndan eserleri sergiliyor.

Uzak Doğu koleksiyonunda yeşim, cila ve gergedan boynuzu gibi nadir malzemeler bulunur.

19. yüzyılın sonlarından kalma bir neo-Rönesans sarayı olan eski bir okulda yer alan müze 1987’den günümüze Zagreb’in en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Giriş ücreti 20 Kuna

13.Maksimir Park

Maksimir ParkŞehir karmaşasından kısa bir süreliğine uzaklaşmak için gidilecek yerler arasında olan Maksimir Park, Zagreb’in en sevilen parklarından biri. Birkaç kez Avrupa’nın en güzel parklarından biri olarak seçilmiş olan Maksimir Park, tarihi şehir merkezinin biraz dışarısında yer alıyor olsa da merkezden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Zagreb’in en eski ve en büyük parkı olma ünvanına da sahip olan Maksimir, 1794 yılında kapılarını aralamış. Açıldığı günden bugüne sadece Zagreb’in değil, Hırvatistan’ın da en iyi bilinen çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Beş yapay gölün yanı sıra, sevimli küçük dereleri ve çayırları ile temiz havanın keyfini bu parkta çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca park içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz birçok parkur da bulunuyor.

Çayırlarında, ormanlarında ve göllerinde yaşayan vahşi hayvanlar ve kuşların yanı sıra, şehrin hayvanat bahçesi de burada yer alır. Yani park, Zagreb’de çocuklarla gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler gezi duraklarından biri.

Eski bir İngiliz bahçesi tarzında tasarlanan Maksimir Park (Maksimirska), yaklaşık 45 dönümlük bir alanı kaplıyor. Park, 1843’te inşa edilen Bellevue Pavilion ve bir İsviçre tasarımından sonra eklenen Echo Pavilion’a da ev sahipliği yapar.

Park adını, parkı tasarlayan Piskopos Maksimilijan Vrhovac’tan alıyor. Yerel halk tarafından Zagreb’in “yaşayan anıtı” olarak anılan Maksimir Park, Zagreb’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, kaçırmayın.

Parka girişler ücretsiz

14.Mirogoj Mezarlığı

Zagreb Gezi Rehberi
Mirogoj Mezarlığı – flickr / leiris202

Ülkenin en önemli mezarlığı olan Mirogoj Mezarlığı, Hırvatistan’ın önde gelen eski vatandaşlarının çoğunun mezarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Politikacılar ve sanatçılar, müzisyenler ve yazarlar, tüm dini mezheplerden insanlarla yan yana yatıyor. Burada her yere dağılmış etkileyici mezar taşları, anıtlar ve heykeller de var.

Mezarlığın görkemli ana girişi Mimar Hermann Bolle tarafından tasarlanmış. Mezarlıktaki anıtlar ve heykeller ilginizi çekmese de, bu ana giriş ilginizi çekebilir.

15.Ilıca Caddesi

Ilıca Caddesi
Ilıca Caddesi – flickr / matej_duzel

Zagreb’de nerede alışveriş yapılır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevap olan Ilıca Caddesi, şehrin en hareketli ve en güzel caddelerinden biri. Sağlı sollu sokaklarında birbirinden güzel mekanlara ve mağazalara ev sahipliği yapan bu cadde, şehirdeki en uzun üçüncü cadde olma ünvanına da sahip.

Jelacic Meydanı’ndan Vrapce bölgesine kadar uzanan Ilıca Caddesi, Zagreb gezilecek yerler listesindeki en popüler ve en çok zaman geçirilen cazibe merkezlerinden. Hem gündüz hem de akşam saatlerinde gidilecek yerlerden olan bu caddede, birçok bar, restoran, cafe ve gece kulübü de bulunuyor. Eğer Zagreb’de gece hayatı için bir plan yapıyorsanız, ilk olarak bu caddeye göz atarak başlayabilirsiniz.

Yaklaşık 6 km uzunluğunda olan cadde, birçok kültürel cazibe merkezine de ev sahipliği yapar. Tarihi 1431 yılına uzandığı tahmin edilen cadde, günümüzdeki halini 18. yüzyılda almış.

16.Jarun Gölü

Zagreb Gezi Rehberi
Jarun Gölü – D. Smith / flickr

Zagreb’in batı kesiminde bulunan bu devasa yapay göl, takılmak ve dinlenmek için mükemmel bir yer. Hem yerel halk hem de turistler arasında oldukça popüler gezi duraklarından biri.

Jarun Gölü’nde ve çevresinde yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Gölde kano yapabilir, yüzebilir veya göl çevresinde bisiklet turuna çıkabilirsiniz. Her yaştan ziyaretçiye göre bir şeylerin bulunduğu Jarun Gölü’ne şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kısa bir sürede gidebilirsiniz.

Ayrıca Jarun Gölü, Zagreb’de gece hayatı için de tercih edilebilecek noktalar arasında. Göl kenarında birçok bar ve gece kulübü bulunuyor. Özellikle Hırvat gençlerinin tercih ettiği bu mekanlarda sabaha kadar eğlenmek mümkün.

Zagreb Kaç Günde Gezilir ?

ZagrebZagreb’de gezilecek yerler için 2 günlük bir süre fazlasıyla yeterli oluyor. Günübirlik Zagreb’i keşfetmek çok kolay olmasa da, imkansız değil. Sadece tarihi şehir merkezini gezerek Zagreb turunuzu tamamlayabilirsiniz, fakat 2 gün Zagreb için en ideal süre. Çünkü Zagreb, turistik yerlerin yanı sıra gece hayatı, yapılacak aktiviteleri ve alışveriş olanaklarıyla da ilginizi çekecektir.

Zagreb’e Ne Zaman Gidilir ?

ZagrebZagreb’de havanın en sıcak olduğu aylar temmuz, ağustos ve biraz daha normal bir sıcaklıkta olan haziran ayıdır. Fakat Zagreb, bu yüksek sezonda biraz daha pahalı ve kalabalık olur. Şehirdeki otellerin büyük bir bölümü dolu olduğundan, otel fiyatları ciddi anlamda değişebiliyor. Zagreb dört mevsim ziyaret edilebilecek şehirlerden biri olsa da, kar ve yağmur yağma ihtimali en yüksek olan şehirlerden biri olduğu için sonbahar ve kış ayları pek tercih edilmez.

Havanın biraz daha ılıman olduğu nisan-mayıs ayları da Zagreb’i ziyaret için en ideal zaman. Bu aylarda da yağmur ihtimali var, fakat yaz aylarına nazaran daha ekonomik olduğundan, Zagreb’i ziyaret için tercih edilebilir.

Zagreb’de Ne Nerede Yenir ?

Zagreb, geleneksel Hırvat yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiriyor. Şehirde hemen her bütçeye ve her damak zevkine uygun yiyecek bir şeyler bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehir Michelin yıldızlı lüks restoranların yanı sıra, uygun fiyatlı lokal restoranlara da ev sahipliği yapıyor.

Zagreb’de mutlaka denenmesi gereken lezzetler ise ;

Zagrebačka kremšnita

Zagrebačka kremšnita
Zagrebačka kremšnita – kaynak ; domacirecepti.net

Vanilyalı muhallebi kreması ile kaplanmış ince bir puf böreği tabakası, bir kat krem şanti ve üst tabakada çikolatan oluşuyor. Zagreb’de denenmesi gereken en popüler lezzetlerden biri olan bu kek, 1980’lerin başında, Slastičarna Vincek’in sahibi Stjepan Vincek tarafından icat edilmiş.

Knedli

Zagreb de gezilecek yerler blog

Knedli, erik veya kayısı ile doldurulmuş, ekmek kırıntılarında yuvarlanmış ve şekerle doldurulmuş tatlı yuvarlak patates toplarıdır. Şehirdeki restoranları ve cafelerin büyük bölümünde bu yemeği bulabilirsiniz.

Zagrebački odrezak

Zagreb Gezi Rehberi Blog
Zagrebački odrezak -kaynak ; 01portal.hr

Zagrebački odrezak, dövülmüş, peynir ve jambonla doldurulmuş, yuvarlanmış, panelenmiş ve altın rengi ve gevrek olana kadar kızartılmış dana pirzolalarından oluşan bir Hırvat et yemeğidir. Günümüzde yemeğin birçok çeşidi var ve bazı restoranlar onu domuz eti, tavuk veya hindi ile hazırlıyor. Bu yüzden sipariş vermeden hangi etten yapıldığı sormak isteyebilirsiniz.

Cuspajz

Cuspajz

Farklı sebzeler ve biraz et karışımından oluşan, bir güveç olan Cuspajz, geleneksel Hırvat yemeklerinden biri. Şehirdeki lokal restoranların hemen hepsinde bu yemeği bulabilirsiniz.

Oldukça doyurucu bir yemek olduğundan özellikle akşam yemekleri için tercih edilen bu güveç yemeğini deneyebileceğiniz en popüler yer ise, Restaurant TAČ adlı mekandır.

Zagreb’deki en popüler ve en güzel mekanlar ;

RougeMarin

Zagreb Gezilmesi gereken yerler
RougeMarin – kaynak ; dobri-restorani.hr

Bir bistro olarak hizmet veren RougeMarin, Zagreb’in en sevilen ve en çok tercih edilen mekanlarından biri. Özellikle akşam yemekleri için gidilecek mekanlardan biri olan bu restoran, şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine de yakın bir konumda bulunuyor. Rougemarin, Zagreb’in Radnicka Cesta çevresindeki iş bölgesinden çok uzak olmayan Folnegoviceva Caddesi’nde yer alan mekan, daha çok turistler tarafından tercih ediliyor. Bu yüzden de yüksek sezonda Zagreb’i ziyaret ediyor ve akşam yemeği için bu mekanı tercih etmeyi planlıyorsanız önceden rezervasyon yapmak isteyebilirsiniz.

Mekanın böreklerini risottosunu, burger, wok ve limonlu turtasını kesinlikle tavsiye ederim.

→Adres: Ul. Frana Folnegovića 10, 10000, Zagreb

Mali Bar

Mali Bar, Zagreb

Zagreb’in en ünlü restoranlarından biri olan Mali Bar, Vlaska Caddesi’ndeki küçük bir avluda, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Taze ve mevsimlik malzemeler, yenilikçi yemekler, harika bir Hırvat şarabı seçeneği, uygun fiyatı, Mali Bar’ı Zagreb’deki yerel halkın favori restoranlarından biri yapıyor. Mekan, yerel halkın olduğu kadar turistlerin de en çok tercih ettiği yerlerden biri.

→Adres: Croatia, Vlaška ul. 63, 10000, Zagre

ManO2

Zagreb gezilmesi gereken yerler

Zagreb’deki en şık restoranlardan biri olan ManO2, popüler Hırvat şef Hrvoje Kroflin tarafından yönetiliyor.

Her şeyden önce, ManO2 belki de Zagreb’deki en güzel tasarlanmış restorandır. Açık renkli ahşap, zeminden kavisli ahşap tavana kadar iç mekana hakimdir ve mekanın rahat ve konforlu hissetmesini sağlar. Sığır eti tartarı veya kral yengeç salatası gibi başlangıçlardan nefis kömürde ızgara İsviçre pazı turtasına (soparnik) ve siyah Agnus bifteğine kadar ManO2’nin menüsü kapsamlı değil ama çok çeşitli

 • Adres: Radnička cesta 50, 10000, Zagreb

Pod Zidom Bistro

Zagreb görülecek yerler

Zagreb Eski Kent bölgesinin tam kalbinde yer alan, yaklaşık 30 kişilik, küçük ve lüks bir bistro. Zagreb’de akşam yemeklerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan bu mekan, şehirdeki diğer restoranlara nazaran biraz daha pahalı. Şarap menüsüyle öne çıkan bu mekan için de rezervasyon yaptırmanız gerekebiliyor.

 • Adres: Ul. Pod zidom 5, 10000, Zagreb

Brewbites

Brewbites

Bir Amerikan restoranı olan Brewbites, Zagreb’in en ünlü ve en çok tercih edilen mekanlarından biri. Benzersiz tasarımıyla dikkat çeken bu mekan, bir spor mekanı olarak da biliniyor. Brewbites restoranı, yerel halkın dinlenmek ve spor karşılaşmalarını izlemek için gitmeyi sevdiği bir yerdir ve turistler arasında da oldukça popülerdir.

Zagreb’de Alışveriş

Zagreb
Kaynak ; flickr / Andrew Nash

Zagreb, son yıllarda çağdaş tasarımların önemli bir merkezi haline gelmiş. Birçok ünlü moda tasarımcısı bu şehirde bulunabiliyor.

Zagreb’de alışveriş yapılacak çok sayıda cadde, mağaza ve alışveriş merkezi bulunuyor.

Alışveriş merkezlerini zaten şehir merkezinde bulabiliyorsunuz, fakat bizim tavsiyemiz Zagreb’de gezilecek yerler arasında olan Ilıca Caddesi. Bu cadde, hem dünyaca ünlü markaların mağazalarına hem de yerel markalara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Zagreb’de pazar günleri kurulan pazarlar da, alışveriş için düşünülebilir.

BENZER İÇERİKLER

 Booking.com

POPÜLER YAZILAR