Ana SayfaAsyaJaponyaYokohama Gezilecek Yerler | En Popüler 19 Turistik Yer

Yokohama Gezilecek Yerler | En Popüler 19 Turistik Yer

Japonya’nın en romantik şehirlerinden biri olarak bilinen Yokohama, pırıl pırıl aydınlatılmış gece manzarasıyla adından söz ettiriyor. Tertemiz sokakları, birbirinden lezzetli yemekleri, tapınakları, müzeleri ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir kültür gezisi sunan bu şehirde, her yaştan ziyaretçiye hitap eden gezip görülecek yerler bulabiliyorsunuz.

Turistik cazibe merkezlerinin yanı sıra gece hayatı ve eğlence yerleriyle de dikkat çeken Yokohama, Tokyo’nun hemen güneyinde, 3,7 milyonun üzerinde nüfusuyla büyük ve hareketli bir şehirdir.

859 yılında limanını dış ticarete açtıktan sonra zengin kültürel mirası, eşsiz mutfağı ve güzel doğal çevresi ile tanınan, çeşitliliğe sahip ve kozmopolit bir şehre dönüşmüş olan Yokohama, bugün Japonya’nın en yoğun turist trafiğine sahip olan şehirlerinden biri.

Yokohama Gezilecek Yerler

Kanagawa Eyaletinin doğusunda, Tokyo (göz at ; Tokyo gezilecek yerler) Körfezi’ne bakan bir konumda yer alan Yokohama, 3 milyondan fazla nüfusuyla Japonya’nın en kalabalık kentsel bölgesi olarak Tokyo’dan sonra 2. sırada yer almaktadır.

Yokohama Limanı çevresindeki Minato Mirai bölgesinde, simgesel dönme dolap Cosmo Clock 21, Osanbashi ve Kishamichi Gezinti Yeri dahil olmak üzere muhteşem manzaralarıyla ünlü birçok nokta bulunmaktadır. Burası erişte severler için Cup Noodle Müzesi gibi ziyaret edilebilecek eğlenceli yerlerle dolu! Göz atılması gereken diğer büyüleyici gezi noktaları arasında moda kültürünün merkezi Motomachi ve güzel Sankeien Bahçesi yer alır. Tabii şehirde görülecek yerler bunlarla da sınırlı değildir.

İşte Yokohama gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen cazibe merkezleri ;

1.Chinatown (Çin Mahallesi)

Chinatown (Çin Mahallesi)

Japonya’nın en büyük ve en hareketli Çin mahallelerinden biri olan Yokohama Chinatown, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Bu Çin Mahallesi’nin hareketli sokakları, geleneksel ürünler satan Çin mağazalarının yanı sıra, otantik Çin yemekleri sunan restoranlar ve yiyecek tezgahlarıyla doludur.

Çin Yeni Yılı, Fener Festivali ve Yokohama Çin Mahallesi Çin Festivali dahil olmak üzere çeşitli etkinlik ve festivallere de ev sahipliği yapan Chinatown, Japon yemeklerine ve kültürüne bir mola vermek için gidilecek en güzel yer.

Çin Mahallesi’nin girişlerinde dört renkli kapı bulunmaktadır ve içeride beş kapı daha bulunmaktadır. Kanteibyo, Çin Mahallesi’nin merkezinde şatafatlı renkli bir tapınaktır. 1873 yılında Çinli sakinler tarafından inşa edilen bina, Çin’in iyi iş ve refah tanrısına adanmıştır.

Ancak Yokohama Çin Mahallesi’nin ana cazibesi, birçok restoran ve yemek standında sunulan yemeklerdir.

2.Yokohama Cosmo World

Yokohama Cosmo World

Hareketli Minato Mirai 21 bölgesinin kalbinde yer alan Yokohama Cosmo World, her yaştan ziyaretçi için heyecan verici ve eğlenceli bir deneyim sunuyor.

Parkın ana cazibesi, dünyanın en büyük saat tarzı dönme dolabı olan Cosmo Clock 21’dir. 110 metre çapındaki dönme dolap, binicilere 15 dakikalık yolculuk sırasında panoramik şehir manzarası sunuyor.

Heyecan verici geziler, çok çeşitli oyun kabinleri ve çeşitli yemek seçenekleri, burayı eğlence ve macera dolu bir gün geçirmek için mükemmel bir yer haline getiriyor.

3.Yokohama Red Brick Warehouse (Kırmızı Tuğla Deposu)

Yokohama Red Brick Warehouse (Kırmızı Tuğla Deposu)

Yokohama Körfezi’nde bulunan Yokohama Kırmızı Tuğlalı Depo, gelişen bir ticari komplekse dönüştürülmüş tarihi bir binadır. Komplekste herkes için bir şeyler sunan mağazalar, restoranlar ve etkinlik alanları bulunmaktadır.

Yokohama Kırmızı Tuğla Deposu, Yokohama Limanı kıyılarındaki manzaranın önemli bir parçasıdır. Bir zamanlar şehrin ana nakliye merkezi olarak kullanılan bu tarihi alan, artık yerel kültür ve topluluğun hareketli ve canlı bir merkezidir.

Büyük Kanto Depremi’nden ve Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri talebinden kurtulduktan sonra 2002 yılında ticari bir tesis olarak yeniden doğan bu site, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından Endüstriyel Modernizasyon Mirası olarak tanınmış ve UNESCO Asya-Pasifik Mirası ödülünü kazanmıştır. Bugün, çok çeşitli mağazaları, kafeleri, restoranları, etkinlik alanları, çimenlik plazaları, caz barları ve diğer tipik Yokohama özellikleriyle birçok turistin ilgisini çekmektedir.

4.Yokohama Sanat Müzesi

Yokohama Japonya

Japonya’nın en önemli mimarlarından Kenzo Tange tarafından tasarlanan bu müze, kendine özgü farklı cephesiyle öne çıkıyor. Yokohama Limanı’nın ilk günlerinden kalma modern ve çağdaş sanatla tanışmanızı sağlayacak 7 sergi odası ve çok sayıda atölyenin bulunduğu müze, 1989 yılından günümüze Yokohama’nın en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Yokohama Sanat Müzesi‘nin koleksiyonunda, Dali, Magritte, Cézanne, Picasso gibi ünlü isimlerin eserlerinin yanı sıra, Yokohama ile yakından ilişkili, geç Edo ve Meiji dönemlerine kadar uzanan sanatçıların 12.000’den fazla eseri yer alıyor.

Girişteki atriyuma girdiğinizde, yürüyen merdivenin üst katında sergi odalarını bulacaksınız. Sağ taraf özel sergilere ayrılmış, sol taraf ise müzenin kalıcı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bir müze mağazası ve kafe de bulunmaktadır. Stüdyo, salon ve sanat bilgi merkezinin tamamı halka açıktır.

5.Shin-Yokohama Ramen Museum

Yokohama

Dünyanın ilk yemek temalı eğlence parkı olan Shin-Yokohama Ramen Müzesi, ramenin tarihine ve bölgesel çeşitlerine adanmıştır. Showa döneminden kalma bir yemek alanından ilham alan tasarımıyla, müzenin sergilerini ve interaktif sergilerini keşfederken zamanda geriye yolculuk edeceksiniz.

Müze içindeki dokuz farklı ramen dükkanında çeşitli ramen çeşitlerini tadabilirsiniz.

Çocuklara yönelik sofra takımları ve sandalyelerin de sunulduğu RA-HAKU, aile ziyareti için mükemmeldir. Sadece yerinde lezzetli yerel ramen yemekle kalmaz, aynı zamanda müze dükkanındaki mağaza sahiplerinin her birinin gözetiminde paket servis ramen satın alabilirsiniz. Ayrıca pek çok biblo da var!

6.The Sky Garden

Yokohama

Yokohama Landmark Tower’ın 69. katında yer alan bu gözlemevi, 273 metre yükseklikten şehrin muhteşem manzarasını sunuyor. Daha çok akşam manzarası için tercih edilen bu gözlem yerinde bir şeyler yiyip içebiliyorsunuz. Yani bir tür Sky Bar diyebiliriz.

Çiftlere yönelik tüm koltuklar tamamen cam pencerelerin yanında yer aldığından, burası doğum gününüzde veya yıl dönümünüzde sevdiklerinizle özel bir gece geçirmek için mükemmel bir yerdir. Ayrıca yaklaşık 600 orijinal ürünün bulunduğu Tower Shop’a ve profesyonel illüstratörlerden oluşan bir ekip tarafından işletilen portre sanatçısı mağazasına göz atmayı da unutmayın.

7.Yokohama Daisekai

Yokohama

Eğlence, yemek, alışveriş, dinlenme ve daha fazlası için ihtiyacınız olan her şeye sahip olan Yokohama Daisekai, Çin Mahallesi’nde yer alan bir eğlence kompleksidir.

Burada, taze çikolatanın tadını çıkarabileceğiniz bir kafe ve mağazanın bulunduğu Yokohama Çikolata Fabrikası ve Müzesi’ni ve Çin ve Yokohama ile ilgili her türlü hediyelik eşyanın yanı sıra falcılık, refleksoloji ve fotoğraf çekimlerinin bulunduğu Yokohama Daisekai Pazarı’nı bulacaksınız.

Çin Mahallesi’nden ve Yokohama kentinden hediyelik eşyalarla dolu olan Daska Pazarı, birinci ve ikinci katlarda Hello Kitty mağazası da dahil olmak üzere çok sayıda heyecan verici hediyeye ev sahipliği yapıyor.

Üçüncü katta, çeşitli leziz Çin yemeklerinin tadını çıkarabileceğiniz bir yemek alanı bulunurken, dördüncü katta güzellik ve sağlık hizmetlerinin bir bölümü bulunmaktadır.

8.Manyo Club

Yokohama

Açık hava banyoları, hinoki (Japon selvi) banyoları, sis banyosu, uzanabileceğiniz banyolar, taş banyolar, büyük bir banyo bulabileceğiniz Manyo Club, özellikle Japon ailelerin tercih ettiği bir yer olsa da, turistler arasında da popülerdir.

Ana kaya banyoları ve çok çeşitli spa hizmetleriyle burası kendinizi şımartmak için mükemmel bir yerdir. Makyaj temizleyiciden yukata’ya (Japon bornozları), şampuan, saç kremi ve havlulara kadar her şey her an kullanıma hazır. Banyonuzu bitirdikten sonra aileler masa tenisi, oyunlar, karaoke, çizgi roman ve çocuk köşesi ile oynamakta ve dinlenmekte özgürdür. Ayrıca burada yemek yiyebilir ve konaklayabilirsiniz.

9.Osanbashi Pier

Osanbashi Pier Yokohama

Minato Mirai ve Yamashita Parkı arasında yer alan Osanbashi Pier, Osanbashi Uluslararası Yolcu Terminali’dir ve Yokohama gezilecek yerler arasında en ilgi gören cazibe merkezlerinden biridir.

Yokohama’yı ziyaret eden uluslararası yolcu gemilerinin yanaştığı iskelelerden biridir. 400 metre uzunluğundaki iskelenin halka açık yürüyüş yolları ve yeşil alanları, Osanbaşı İskelesi’ni gemiye binmeyen gezginler için bile ilgi çekici bir cazibe merkezi haline getiriyor.

İskele ilk olarak 1894 yılında inşa edilmiş, ancak 2002 yılında yolcu gemisi terminali olarak yeniden inşa edilmiştir. Cesur yeni tasarımı, yuvarlanan dalgaları taklit eden çim ve döşeme tahtalarını içeriyor. İskele, yürüyüş yapmak ve Minato Mirai silüetinin kesintisiz manzarasını görmek için Yokohama’nın en iyi noktalarından biridir. Yürüyüş alanının altında pansiyonlar, mağazalar, restoranlar ve küçük sergiler ve etkinlikler için bir salon bulunmaktadır.

10.Kishamichi Promenade (Gezinti Yolu)

Kishamichi Promenade Yokohama

Kishamichi Promenade, 1911’de açılan eski Japonya Ulusal Demiryolları tarafından kullanılan ölü bir yolun yenilenmesiyle yapılan gezinti yoludur.

Nihonmaru Anıt Parkı’nı Shinko bölgesine bağlayan üç köprüden oluşur. Bu 500 metre uzunluğundaki tahta kaldırımdan Minatomirai bölgesinin gökdelenlerini görebilirsiniz.

Shinko bölgesindeki Kisha Michi’nin sonunda yer alan Unga Parkı, gezinti yoluna bakan bir plazaya sahiptir ve kesinlikle görülmeye değerdir.

11.Nippon Maru

Yokohama

‘Pasifik Okyanusu’ndaki Kuğu’ olarak da adlandırılan Nippon Maru, bir eğitim gemisidir ve 1930 yılında tamamlanmasından bu yana yaklaşık 50 yıl boyunca 10.000’den fazla öğrenci taşımış.

Ulusal düzeyde önemli bir kültürel varlık olarak belirlenmiştir. Harbiyelilerin ranzalarla donatılmış odaları, kaptanın odası, subayların yemek ve toplantı yaptığı zabit salonunun bulunduğu geminin içini cüzi bir ücret karşılığında gezebilirsiniz.

Nippon Maru düzenli olarak geminin 29 yelkenle tamamen donatıldığını gösteren tam yelkenli bir sergi düzenliyor. Aynı zamanda neden Nippon Maru’nun önünde bulunan Yokohama Liman Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

12.Soji-ji Tapınağı

Yokohama

Tsurumi bölgesindeki bir Budist tapınağı olan Soji-ji Tapınağı, Soto Zen mezhebinin iki ana tapınağından biridir.

Soto Zen, Japonya’daki Zen Budizminin ana türlerinden biridir ve burası Japonya’daki en büyük Zen eğitim merkezlerinden biridir.

Yemyeşil bahçelerle çevrili büyük bir göleti barındıran güzel arazilerle tapınağın muhteşem bir ambiyansı var.

Tapınağın tarihi ve Budizm’in Soto Zen mezhebi hakkında bilgi edinmek için dilerseniz İngilizce rehberli bir tura da katılabilirsiniz.

13.Motomachi Alışveriş Caddesi

Yokohama

Yokohama Motomachi Alışveriş Caddesi, üst düzey markalardan yerel marka mağazalara, restoranlara, kafelere ve hediyelik eşya mağazalarına kadar çeşitli mağazaların bulunduğu popüler bir alışveriş caddesidir. Aynı zamanda şehrin en eski ve en büyüleyici mahallelerinden biri olması nedeniyle tarihi bir ambiyansa sahiptir.

Sokaktaki pek çok bina bir asırdan daha eski olup müze ve sanat galerisine dönüştürülmüş. Yani alışveriş ve tarihin yanı sıra, sanatseverlere de hitap edecek şeyler bulunabilir.

JR Ishikawacho İstasyonu’na doğru yaklaşık 1 km uzanan bu cadde ayakkabı, kıyafet ve aksesuar satan tasarım butiklerle doludur.

14.Sankeien Bahçesi

Yokohama

Yokohama’nın güneyinde, Japonya’nın dört bir yanından çok sayıda tarihi binanın sergilendiği, Japon tarzı geniş bir bahçe olan Sankeien Bahçesi, bir gölet, küçük nehirler, çiçekler ve harika kaydırma parkurlarına da ev sahipliği yapıyor.

Bahçe, Hara Sankei tarafından inşa edilmiş ve 1904 yılında halka açılmıştır. Parkta sergilenen tarihi binalar arasında zarif bir daimyo (feodal lord) konutu, birkaç çay evi ve Kyoto’nun eski Tomyoji Tapınağı’nın ana salonu ve üç katlı pagodası bulunmaktadır.

Tesis toplam 175 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Yokohama’nın kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden olan Sankeien Bahçesi’ne giriş ücreti ise 700 yen’dir.

15.Yamashita Park

Yokohama

Yoko boyunca uzanan halka açık bir park olan Yamashita Park, Japonya’daki ilk sahil parkı olarak kabul edilir ve Yokohama limanının hemen önünde yer alır. Osanbashi’nin doğu yakasından Yamashita İskelesi’ne kadar neredeyse 700 metre uzanıyor. 1930 yılında açılan büyük Kanto depreminin enkazıyla alanın doldurulmasıyla kurulmuştur.

Park yaklaşık yüz metre genişliğinde ve çoğunlukla açık yeşil alanlardan oluşuyor.

Yamashita Parkı’nda dolaşırken, gezinti yolunun yanındaki sudaki devasa okyanus gemisine göz atmayı da unutmayın. Gemi Hikawa Maru olarak adlandırılıyor ve ilk kez 1930 yılında Yokohama-Vancouver/Seattle hattında hizmete açılmış. Pasifik ötesi yolculuk için İmparatorluk Ailesi ve Charlie Chaplin gibi isimlerin ilgisini çeken birinci sınıf kabinleri vardı. Gemi denizde geçirdiği 30 yılın ardından 1960 yılında emekliye ayrıldı. Artık 1930’lardan kalma bilgilendirici sergiler ve iç mekanlarla müze olarak hizmet veriyor.

Hikawa Maru’nun yakınında, gözden kaçırılması zor olan Yokohama Deniz Kulesi bulunmaktadır. Parkın hemen yanında yer alır ve 106 metre yüksekliğe kadar uzanır. Landmark Tower Sky Garden kadar yüksek olmasa da Marine Tower’ın yerden 100 metre yükseklikte bulunan gözlemevi de 360 derecelik bir manzaraya sahip.

Parkın ana özelliklerinden biri su boyunca uzanan geniş bir yoldur. Genellikle körfezin ve geçen gemilerin manzarasının tadını çıkarmak isteyenlerle doludur.

Bir Hint anıtı, Filipinli bir generalin anıtı, bir kız izci heykeli, belirli Japon çocuk şarkılarına ait iki anıt ve büyük bir baş heykeli olmak üzere parkta eklektik bir anıt grubu da vardır.

Yamashita Park, Minato Mirai Hattı üzerindeki Motomachi-Chukagai İstasyonu’na 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Parka ayrıca Çin Mahallesi’nden yürüyerek 5 dakikada veya Minato Mirai’den yaklaşık 30 dakikada yürüyerek ulaşılabilir.

16.Kirin Bira Fabrikası

Yokohama

Biranın ham maddelerini (maltın tadı ve şerbetçiotu aroması) tattıktan sonra fabrikayı keşfedebilir ve devasa bira kazanlarını görebilirsiniz. Tabii ki tadım turun en önemli kısmıdır ve birayı uygun şekilde örneklemeden önce birinci ve ikinci preslenmiş şırayı (maya tanıtılmadan önceki bira) karşılaştırabilirsiniz.

Kirin Bira Fabrikası, daha çok bira severlerin tercih edebileceği cazibe merkezlerinden biri. Fakat birayı sevmiyorsanız fakat yapılışına dair bilgi almak istiyorsanız da burayı ziyaret edebilirsiniz.

17.CupNoodles Müzesi

Yokohama

CupNoodles Müzesi, dünyaca ünlü Chicken Ramen ve CUPNOODLES’ın mucidi Momofuku Ando’nun yaratıcılığını sergiliyor.

Buğday ununun yoğrulması ve baharatlanması da dahil olmak üzere erişte yapma sürecine dahil olabilirsiniz. Kendi orijinal CUPNOODLES’ınızı yaratmak için en sevdiğiniz çorbayı ve malzemeleri seçme seçeneği de bulunmaktadır.

CupNoodles Müzesi Yokohama’da ayrıca Momofuku Ando’nun hayat hikayesini anlatan sinemalar ve sergiler bulunuyor. 4. katta dünyanın her yerinden erişte ve tatlılar satan yiyecek tezgahları bulunmaktadır.

18.Yokohama Stadyumu

Yokohama

Çoğunlukla Japonya’nın en popüler sporu olan beyzbol için kullanılır ve Yokohama DeNA BayStars’a ev sahipliği yapar. Dışarıdan etkileyici bir yapı ama stadyumu deneyimlemenin en iyi yolu beyzbol maçına gitmek. Gideceğiniz günlere ait bir program olup olmadığına bakın, varsa bir maça katılın.

19.Yokohama Bay Bridge

Yokohama Japonya

Yokohama’nın simgesel yapılarından biri olan Yokohama Bay Bridge, 860 metre uzunluğuyla dikkat çekiyor.

‘Gökyüzü yürüyüşü’ olarak bilinen tamamen trafiğe kapalı bir yürüyüş yoluna sahip olduğundan, öğleden sonranızı bu inanılmaz yapı üzerinde yürüyüşe ayırmanızı tavsiye ederim. Yokohama Körfezi Köprüsü, Japonya’nın Brooklyn Köprüsü olarak bilinmeye başlandı ve şehrin gerçek bir simgesel yapısıdır ve kesinlikle Yokohama gezilecek yerler arasında olması gereken cazibe merkezlerinden biri.

Skywalk köprünün alt katında yer alır ve şehrin panoramik manzarasını görmenin ve limana yanaşan en büyük yolcu gemilerinden bazılarına yakından bakmanın harika bir yoludur.

POPÜLER YAZILAR