Ana SayfaAvrupaNorveçStavanger Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Yer

Stavanger Gezilecek Yerler | En Popüler 17 Yer

Norveç’in güneybatı kıyısında harika bir konumda bulunan ve Bergen şehrinin güneyine arabayla 5 saatlik uzaklıkta yer alan Stavanger, ülkenin üçüncü büyük şehri olmasının yanı sıra, Norveç’in en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri.

Açık denizdeki adalar tarafından iyi korunan bu bölge, yüzyıllardır bir ticaret merkezi olmuş ve bugün popüler bir kruvaziyer limanıdır.

Şehir aynı zamanda müzik mekanları ve her Mayıs ayında düzenlenen MaiJazz Festivali ve Ağustos ayında düzenlenen Uluslararası Oda Müziği Festivali gibi yıllık etkinliklerle canlı bir kültür merkezidir.

Norveç’in petrol başkenti olarak da bilinen Stavanger, gezilecek yerler konusunda Oslo kadar çok çeşitli olmasa da, bu şehirde de kaçırılmaması gereken çok sayıda turistik yer var.

Stavanger Gezilecek Yerler Listesi

Stavanger’de mutlaka görülmesi gereken yerler daha çok şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, merkezin dışında da görülmeye değer birçok cazibe merkezi var. Eğer 1-2 günlük bir Stavanger gezisi planlıyorsanız şehir merkezinin dışına çıkmayın deriz, ancak daha uzun süre bu şehirde kalmayı planlıyorsanız merkez dışındaki turistik yerler için de mutlaka zaman ayırın.

1.Stavanger Katedrali

Stavanger Katedrali

Şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda yer alan Stavanger Katedrali, Stavanger Domkirke olarak da biliniyor ve şehirdeki en ünlü cazibe merkezlerinden biri.

12. yüzyılda İngiliz Worcesterli Reginald tarafından üç koridorlu Romanesk bir bazilika olarak inşa edilmiş olan bugünkü katedral, daha çok iç mekanda yer alan zengin bir şekilde oyulmuş Barok minber (1658) ve Gotik döneme ait bir taş yazı tipi ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Bunun yanı sıra, doğu penceresindeki Yeni Ahit sahnelerini tasvir eden vitray da kesinlikle göz atmaya değer. Nefte ayrıca hayvan motifleriyle yontulmuş bir grup orijinal Romanesk sütun başlığı bulunmaktadır.

Stavanger katedralinin kuzeybatısında, liman girişine kadar uzanan şehrin Pazar Meydanı bulunur. Bu popüler buluşma yeri, açık hava tezgahlarında alışveriş yaparak vakit geçirmek ve güzel günlerde yerel kültürün tadını çıkarmak için harika bir yerdir.

2.Gamle Stavanger (Eski Kent)

Gamle Stavanger

Stavanger’in merkezindeki Vågen’in doğu ve güneydoğusundaki bir bölge olan Gamle Stavanger, orijinal Arnavut kaldırımları ve beyaz badanalı küçük ahşap evlere sahip caddeleriyle öne çıkıyor.

Stavanger’in belki de en fotojenik bölgesi olan Gamle Stavanger, turistlerin kendilerini başka bir zamana, her şeyin çok daha küçük olduğu ve insanların arabalardan daha önemli olduğu bir zamana götürülmüş gibi hissetmelerini sağlıyor.

Straen olarak da adlandırılan bölge, Stavanger’deki limanın yakınında cennet gibi bir konuma sahip 173 ahşap evden oluşuyor. Evlerin çoğu beyaza boyalı, küçük ve büyüleyici bir şekilde çarpık. Bahçelerin ve dış mekan alanlarının güzel görünmesiyle gurur duyan bir mahalle. İlkbahardan yaza kadar her saksıda çiçek açar ve arnavut kaldırımlı yaya caddesi Øvre Strandgate boyunca bir yürüyüş harika bir deneyimdir.

Eski bir konserve fabrikasında, Stavanger’in önemli konserve endüstrisi ve onu büyüten insanlar hakkındaki sergileri deneyimleyebileceğiniz bir müze olan IDDIS Norveç Grafik Müzesi ve Norveç Konserve Müzesi’ni görebileceğiniz yer de tam olarak burasıdır.

Eskiden köhne ve biraz yarım yamalak olan ama artık arzu edilen, lüks bir mahalle ve yürüyerek keşfetmenin keyifli olduğu bir yer.

3.Pulpit Rock (Preikestolen)

Pulpit (Müezzin) Kayası

609 metrelik muhteşem bir uçurum Pulpit (Müezzin) Kayası, Stavanger’in, hatta Norveç’in en iyi manzarasını sunan yerlerden biri. Bu devasa düz tepeli uçurum, Lysefjord sularının yaklaşık 609 metre üzerinde yükselir ve ülkenin mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler listesinde yer alan turistik mekanlarından biridir.

Preikestolen’e ulaşmak biraz meşakkatli olsa da, harcadığınız zamana ve enerjiye değer. Macera bir feribot yolculuğu, bir otobüs ve dört saatlik bir gidiş-dönüş yürüyüşünü içeriyor.

Müezzin Kayası olarak da bilinen Preikestolen, Avrupa’nın en iyi manzarasına sahip olan yerlerinden biri olarak da biliniyor. Dilerseniz buraya Stavanger merkezinden tur firmalarıyla gidebilirsiniz. Ancak bireysel olarak çok daha eğlenceli olacak, ayrıca yol üzerinde çok güzel manzaralara şahit olacaksınız. Bununla birlikte, Norveç’in en ünlü yürüyüşü olan Müezzin Kayası’nın inanılmaz derecede popüler olduğunu ve özellikle temmuz ayında ziyaret ediyorsanız muhtemelen bu yürüyüşü yüzlerce turistle paylaşmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Stavanger’den yaklaşık 45 dakika süren Pulpit Rock’ın başlangıcına arabayla gidebilir veya bir tekneye binebilirsiniz. Daha sonra sağlam bir yürüyüş sizi bekliyor olacak. Bu yüzden, özellikle yaz aylarında Stavanger’i ziyaret ediyorsanız, yanınıza bol bol su almayı ve sağlam ayakkabılar giymeyi unutmayın.

Bir rehberle gitmeyi tercih ederseniz, bu rehberli Müezzin Kayası yürüyüşü Stavanger’den feribot yolculuğuyla başlar. Bu yürüyüşü yaz aylarında rehber olmadan kesinlikle yapabilirsiniz, ancak yılın geri kalanında Müezzin Kayası’nda yürüyüş yapmak istiyorsanız bir rehber tavsiye ederim, çünkü koşullar yürüyüşü daha zorlu hale getirebilir ve çok dikkatli olmanız gerekir.

4.Norveç Petrol Müzesi

Norveç Petrol Müzesi

Aile dostu interaktif ekranlar, eğitici ve eğlenceli bilim merkezi olan Norveç Petrol Müzesi, her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği popüler cazibe merkezlerinden biri.

Bilim, teknoloji, tarih, çevre ve sosyal kaygıların canlı bir karışımı olan Norveç Petrol Müzesi (Norsk Oljemuseum), bir petrol platformunun üzerinde duran bir dizi petrol depolama varilini andıran bir binada, limana bakan bir konumda yer alıyor.

Grafik, ses ve etkileşimli sergiler petrolün jeolojisini araştırıyor ve neden Norveç Kıta Sahanlığı’nda bu kadar çok şeyin bulunduğunu açıklıyor. Bu yatakların nasıl keşfedildiğini, nasıl geri kazanıldığını ve Norveç ekonomisini ve toplumunu nasıl etkilediğini açıklıyorlar.

Güncel ve akıllıca tasarlanmış sergide sondaj ekipmanları, denizaltılar, robotlar, bir petrol platformunun ölçekli kopyası ve gemideki yaşam hissini verecek etkileşimli ekranlar yer alıyor.

Ayrıca 1960’lı yıllardan bu yana yaşanan teknolojik atılımlar hakkında bilgi edinebilir, sektörü geleceğe taşıyacak gelişmiş su altı sistemleri ve son teknoloji gemileri tanıyabilirsiniz.

5.Lysefjord

Lysefjord, Stavanger

İnanılmaz manzaralara sahip muhteşem uçurumlarla çevrili fiyort olan Lysefjord, Stavanger gezilecek yerler listesindeki en önemli ve en popüler çekim merkezlerinden bir tanesi.

Stavanger’in doğusunda, dağlarda 42 kilometre uzunluğa ve 1,75 kilometreye kadar genişliğe sahip dramatik bir yarık olan Lysefjord yer alır ve çarpıcı parlak yeşil suyu açığa çıkarır.

Hepsinin üstünde fiyordun 1.005 metre üzerinde yükselen dik kaya duvarları var.

Bu nefes kesici manzara, bölgedeki en iyi gezi gezilerinden biridir. Neyse ki buraya ulaşmak kolaydır ve Stavanger’den kolaylıkla çok sayıda tekne yolculuğu ayarlanabilmektedir.

Bu güzel bölgeyi keşfetmenin en heyecan verici yollarından biri, Stavanger’den RIB-Safari ile Lysefjord gezi gezisine çıkmak. Hızlı bir RIB tur teknesiyle Lysefjord’a götürüleceksiniz; burada bu etkileyici su kütlesinin ortasından harika fotoğraflar çekmek için birçok fırsata sahip olacaksınız. Can yelekleri, eldivenler ve yüzücü kıyafetleri temin edilmektedir.

6.Sverd i fjell (Kayadaki Kılıçlar)

Sverd i fjell (Kayadaki Kılıçlar)

Madla mahallesindeki Hafrsfjord’a doğru uzanan bir yarımadada, büyük bir deniz savaşını kaydeden ciddi bir anıt bulunmaktadır.

9. yüzyılın sonlarında yapılan Hafrsfjord Muharebesi’nden sonra Viking şefi Harald Fairhair, ilk kez bir dizi küçük krallığı tek bir hükümdar altında birleştirerek kendisini Norveç’in ilk Kralı ilan etmeyi başardı.

10 metre yüksekliğindeki anıt, kayaya batırılmış üç bronz kılıçtan oluşuyor ve heykeltıraş Fritz Røed tarafından tasarlandı ve 1983 yılında Kral Olav V tarafından açıldı. Kılıçların en büyüğü Harald Fairhair’i temsil ederken, daha küçük olan iki tanesi ise mağlup olanları simgeliyor.

Anıt aynı zamanda kılıçların kayaya saplanıp çıkarılamaması nedeniyle barışı da temsil ediyor.

7.Norveç Konserve Müzesi

Norveç Konserve Müzesi

Gamle Stavanger’de, yani Eski Stavanger’de bulunan Norveç Konserve Müzesi, 1916’dan 1950’lere kadar faaliyet gösteren bir konserve fabrikasında bulunuyor. Mimarisi 1841 yılına dayanan fabrika, müzenin açıldığı 1975 yılına kadar terk edilmiş durumdaydı.

Bu tarihi bina artık Norveç Konserve Müzesi’ne (Norsk Hermetikkmuseum) ev sahipliği yapıyor ve 1879’dan 1950’lerin ortalarına kadar Norveç sardalyalarının nasıl yakalanıp işlendiğini gösteren ilginç sergilerle dolu. Bu minik balıklar o dönemde Norveç’in en önemli ihraç ürünlerinden biriydi.

Balığın nasıl işlendiğini görebilir, makinelerdeki gelişmeleri takip edebilirsiniz. En ilginç sergilerden biri, 1930’larda Almanya’da üretilen, kutuları yağlı kağıtla paketleyen, bir anahtar takan ve etiketi yerine koyan tek bir makinedir. Üst katta sergilenen etiket koleksiyonu, kullanılan 40.000’den fazla farklı tasarımın renkli bir örneğidir.

8.Valberg Kulesi (Valbergtårnet)

Valberg Kulesi (Valbergtårnet)

Stavanger’in iyi korunmuş eski binalarından bir diğeri olan Valberg Kulesi (Valbergtårnet), Pazar Meydanı’nın kuzeyinde, Vågen ile Østre Havn (Doğu Limanı) arasında yer alıyor.

Şehrin en eski kısmı olan Holmen yarımadasında yer alan bu eski gözetleme kulesi, 1853 yılında şehrin en yüksek noktasına inşa edilmiş. Günümüzde, limanın ve şehrin muhteşem manzarasının yanı sıra birinci katta bulunan büyük küçük Bekçi Müzesi’ne ev sahipliği yapan kule, şehirde kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden bir tanesi.

9.Stavanger Müzesi

Stavanger Müzesi

Doğa tarihi ve kültürel sergilerin yanı sıra çocuk müzesine de ev sahipliği yapan Stavanger Müzesi, her yaştan ziyaretçiye keyifli dakikalar sunuyor. Şehir merkezine yakın konumdaki müze, tek bir müzeden çok daha fazlasıdır. Bina aslında popüler Norveç Çocuk Müzesi’nin (Norsk Barnemuseum) yanı sıra doğal ve kültürel tarih sergilerine de ev sahipliği yapıyor.

Bu eğlenceli cazibe merkezi, şehrin kültürel kökleri, florası ve faunası hakkında yararlı bir arka plan sağlayan harika bir tek adrestir. Aynı zamanda denizin yüzyıllar boyunca toplumu nasıl şekillendirdiğinin büyüleyici öyküsünü de anlatıyor.

Müze koleksiyonlarının çoğu, egzotik yerlere seyahat eden ve sanat ve kültürel hazineleri geri getiren nesiller boyunca Stavanger denizcileri ve misyonerlerin mirası olmuştur. Bu etnografik koleksiyonlar, sanat eserleri, mobilyalar, kostümler ve şehrin kültürel mirasının diğer parçaları gibi değişen sergilerde ortaya çıkıyor.

10.Stavanger Sanat Müzesi

Stavanger Sanat Müzesi

Çok konumlu “Stavanger Müzesi”nin himayesi altındaki bu kurum, şehir merkezinin güneydoğusunda, Mosvatnet gölünün batı kıyısında hizmet veriyor.

Koleksiyon, Düsseldorf Okulu üyesi olan ancak zihinsel bir çöküşün ardından Stavanger’e geri dönen ve ancak ölümünden sonra üne kavuşan 19. yüzyıl Stavanger manzara sanatçısı Lars Hertervig’i konu alıyor.

Eserlerine Edvard Munch, Kitty Kielland ve Christian Krohg’un güçlü sanat eserleri eşlik ediyor.

Buradaki kalıcı modern enstalasyon, İngiliz heykeltıraş Antony Gormley’in Kırık Sütun’udur.

Çocukların kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade edebilmeleri için özel bir atölyenin de yer aldığı müzede, aynı anda dört adede kadar geçici sergi düzenleniyor.

11.Breiavatnet

Breiavatnet

Breiavatnet, Stavanger’in merkezinde küçük bir göldür. Doğal olarak ortaya çıktı, ancak kıyıları boyunca dolgu ve tuğlalarla örülmüş kenarlar artık onu parka tamamen entegre edilmiş yapay bir göl gibi gösteriyor. Ortasında hareketli bir çeşme bulunan göl, pek çok ördek ve kuğuya ev sahipliği yapıyor.

Göl, kontrastlardan oluşan bir şehir manzarasıyla çevrilidir: Kuzeyde, Norveç’in en eski binalarından biri olan Stavanger’in uzun tarihinin sembolü olan Stavanger Katedrali bulunmaktadır. Batıda ise şehrin hırslarını ve son dönemdeki büyümesini simgeleyen St. Olavs bölgesinin silueti ve yüksek binaları yer alıyor.

12.Skagenkaien

Skagenkaien

Skagenkaien, gece kulüpleri ve tarihi binalardaki mağazalarla dolu bir cadde. Şehrin en hareketli noktalarından olan bu caddede, hem eğlence hem de yeme içme konusunda şehrin en iyi mekanlarından bazılarını bulabilirsiniz.

Skagenkaien, çoğu 19. yüzyıldan kalma, güzel ahşap evlerdeki restoran ve barlara ev sahipliği yapan ve otellerle noktalanan, şehrin en hareketli gece hayatı caddesidir. Eğer Stavanger’de gece hayatı için bir planınız varsa, bu caddeyi mutlaka ziyaret edin deriz.

13.Fargegaten

Fargegaten Stavanger

Birçok kişinin Instagram favorisi olan bu sokak, şehirdeki en fotojenik yerlerden bir tanesi. Ayrıca Stavanger’de bir şeyler içmek için gidilecek en güzel sokaklardan.

Lezzetli kokteyller için Pjolter & Punsj’ı, Türk çayı ve kokteylleri için Efendi’yi, süper rahat bir atmosferde bir içki ve arkadaşlarla masa oyunları için Frøken Pil’i, kitapçı gibi görünen bir yerde bir dilim kek ve biraz kahve için Bøker & Borst’u deneyin.

14.Stavanger Denizcilik Müzesi

Stavanger Denizcilik Müzesi

Eski Stavanger’deki beyaz badanalı ahşap evlerden birinde, güneybatı Norveç’teki denizcilik, balıkçılık ve gemi yapımı tarihini anlatan Stavanger Denizcilik Müzesi bulunuyor.

Müzede, bir zamanlar Stavanger’de 165 yıldır faaliyet gösteren Monsen Shipping Company’ye ait olan bir ofis iç mekanı da bulunmaktadır.

En üst katta ise çalışma tezgahları ve aletlerle birlikte bir yelken yapım atölyesinin yeniden inşası yer alıyor.

Ayrıca varlıklı bir tüccarın ailesinin, 1900’lerin başlarından kalma, çalışma odası, mutfak, oturma odası ve yemek odasıyla tamamlanmış bir apartman dairesinde nasıl yaşadığını da görebilirsiniz.

Müzede denize açılmaya elverişli iki yelkenli tekne korunuyor: 1848’de suya indirilen, 19 metre yüksekliğindeki direği olan geleneksel Hardangerjakt şolopu ve Norveçli deniz mimarı Colin Archer tarafından tasarlanan ve 1897’de vaftiz edilen Wyvern yatı.

15.Breidablikk Müzesi

1880’lerin başında Eiganes mahallesinde inşa edilmiş zarif bir villada hizmet veren Breidablikk Müzesi de, Stavanger’de yeteri kadar zamanınız varsa uğramanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

Zengin tüccar ve gemi sahibi Lars Berentsen tarafından yaptırılan yapı, abartılı saçaklara sahip bir İsviçre dağ evi gibi tasarlanmış olup neo-Romanesk ve Gotik etkilere sahiptir.

Dekorasyon ve mobilyaların neredeyse tamamı 1800’lerden kalma olup çevredeki İngiliz bahçesinin düzeni değişmemiştir.

Evin yanında, o döneme ait tarım aletleri ve at arabalarının bulunduğu, 1852 yılından kalma bir ahır bulunmaktadır.

16.Arkeoloji Müzesi

Stavanger Arkeoloji Müzesi'dir (Arkeologisk Museum i Stavanger)

Norveç’teyken kesinlikle Vikingler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz ve bunu yapabileceğiniz yer Stavanger Arkeoloji Müzesi’dir (Arkeologisk Museum i Stavanger). Koleksiyonlarda Viking gemilerinin ve teknelerinin kopyaları, kostümler, tarihi silahlar, aletler ve eserler yer alıyor.

Belki de buradaki en popüler serginin Vikinglerle hiçbir ilgisi yoktur. Ünlü Finn, Finnøy Kutup Ayısı, Finnøy’daki Judaberg köyünde bulunan 12.400 yıllık bir iskelettir. Zamanının en eksiksiz Buzul Çağı kutup ayısıdır ve Finn’in keşfinin büyüleyici öyküsünü ve onun günümüz kutup ayılarıyla nasıl karşılaştırıldığını öğrenebilirsiniz.

17.Ledaal

Ledaal

1799 yılında Kielland ailesi için yazlık konut olarak inşa edilen Ledaal Evi, 19. yüzyılın başlarında Norveç’in seçkinlerinin nasıl yaşadığının mükemmel bir şekilde korunmuş bir örneğidir.

Zengin bir şekilde döşenmiş konak, hâlâ kraliyet ikametgahı olarak hizmet vermektedir ve Kral’ın Stavanger’deki resmi ikametgahı ve aynı zamanda bir müzedir.

Mülkiyetin tamamı devlete emanettir. Tarihi bahçeleri görülmeye değerdir ve diğer üç bahçeye tarihi bir bahçe yolu ile bağlanmaktadır.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR