Ana SayfaAsyaJaponyaSapporo Gezilecek Yerler | En Güzel 18 Yer

Sapporo Gezilecek Yerler | En Güzel 18 Yer

Hokkaido’nun başkenti ve Japonya’nın beşinci büyük şehri olan Sapporo, aynı zamanda ülkenin en genç şehirlerinden biri.

1972’de Kış Olimpiyat Oyunlarının burada düzenlenmesiyle ünlü olan Sapporo, günümüzde Japonya’nın en turistik şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Şubat ayında düzenlenen yıllık kar festivaliyle tanınan şehirde görülecek çok sayıda ilgi çekici yer bulabilirsiniz.

Japonya’nın önde gelen eğlence bölgelerinden birinin canlı gece hayatıyla birlikte doğanın nimetlerinden oluşan enfes mutfağın, bol alışverişin ve sayısız sanatsal ve kültürel deneyimin tadını çıkarabileceğiniz bu şehir, sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz eşsiz bir yer.

Sapporo Gezilecek Yerler

Japonya’nın en kuzeydeki eyaleti Hokkaido’nun başkenti olan Sapporo, tıpkı Tokyo gibi canlı ve hareketli bir şehir. Hem gece hayatı hem de yeme içme konusunda Tokyo’yu aratmayan Sapporo’da, gezilmesi gereken çok sayıda tapınak, park, müze ve diğer turistik cazibe merkezi bulunuyor.

Sapporo’yu yürüyerek keşfetmek pek kolay değil, bu yüzden şehirdeki toplu taşıma ağını iyi bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Çoğu simge yapıya metrolarla ulaşabilirken, otobüs ya da taksilerle gitmeniz gereken yerler de bulunuyor.

İşte Sapporo gezilecek yerler arasında en dikkat çeken cazibe merkezleri ;

1.Odori Park

Odori Park

Sapporo’nun merkezinde, şehri kuzey ve güneye ayıran Odori’nin geniş orta refüjü olan Odori Park, şehrin en ünlü ve en çok ziyaret edilen parkı olma unvanına sahip.

Park, on iki şehir bloğunun üzerinde yaklaşık bir buçuk kilometrelik bir alana yayılıyor. Özellikle sıcak yaz aylarında şenlenen bu park, şehir merkezinde bulabileceğiniz en yeşil ve en canlı dinlenme noktalarından biri.

Odori ‘büyük cadde’ anlamına geliyor ve 12 blok uzunluğunda ve 105 metre genişliğindeki bu park, şehrin tam ortasından geçiyor. Eğer olayların ortasında olmak istiyorsanız kesinlikle gidilecek iyi bir yer. Yaz aylarında birçok yetenekli ve eğlenceli sokak sanatçısı, çok sayıda atıştırmalık satıcısı, yerel bira barları ve canlı sokak manzaralarıyla karşılaşacaksınız.

2.Maruyama Park

Maruyama Park Sappora Japonya

Sapporo’nun batısında yer alan, geniş bir alana kurulmuş olan Maruyama Park da, en az Odori Park kadar canlı ve hareketlidir. Parkın kuzey ucunda Hokkaido Tapınağı, güney ucunda ise Maruyama İlkel Ormanı yer alıyor.

Maruyama Hayvanat Bahçesi ve Maruyama Çocuk Arazisine de ev sahipliği yapan park, her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği harika bir yer. Park ve parkın bitişiğindeki Hokkaido Tapınağı çevresi, bahar aylarında açan çarpıcı kiraz çiçekleriyle tanınır.

Parkta yer alan Maruyama Hayvanat Bahçesi, Hokkaido’daki en büyük hayvanat bahçelerinden biridir ve toplam 200 türle birlikte yaklaşık 1000 memeli, kuş ve sürüngene ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanat bahçesindeki ilgi çekici özelliklerden biri de yedi tür ayının gözlemlenebildiği ayı evidir. Eğer çocuklarınızla Sapporo’yu ziyaret ediyorsanız bu hayvanat bahçesine mutlaka göz atın deriz.

3.Shikotsu-Tōya Milli Parkı

Shikotsu-Tōya Milli Parkı

Sapporo yakınlarındaki Shikotsu-Tōya Milli Parkı, birçok krater gölü ve kaplıcanın yanı sıra, üç ayrı bölümden oluşan çok çeşitli güzel volkanik manzaralarıyla adından söz ettiriyor. Milli Parkın en büyük bölümü Sapporo’nun kapısında yer alır ve bu da onu sadece bir saatlik otobüs yolculuğu mesafesinde ideal bir günlük gezi haline getirir.

4.Asahiyama Park

Asahiyama Park

Yıl boyunca renk cümbüşü yaratan muhteşem bir çiçek bahçesiyle kaplı olan Asahiyama Park, şehirdeki kendi türünün en güzellerinden biri olarak kabul ediliyor.

Muhteşem kiraz çiçeklerinin en güzel olduğu dönem olan bahar ayları, bu parkı ziyaret etmek için en ideal zaman.

Burası, daha çok Japon genç aşıklar tarafından tercih edilen romantik bir park olarak biliniyor olsa da, oldukça turistiktir.

5.JR Kulesi Gözlem Güvertesi

JR Kulesi Gözlem Güvertesi

Yerden 160 metre yükseklikte olan JR Kulesi‘nin gözlem güvertesinden Sapporo’nun nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz. Eşsiz bir şehir manzarası sunan bu gözlem güvertesi, 360 derecelik manzarasının yanı sıra turistlerin ilgisini çekebilecek şeylere de sahip. Bu gözlem güvertesi restoranlara, büyük mağazalara ve bir otele ev sahipliği yapan ticari bir kompleks olan JR Tower’ın 38 kat yüksekliğindeki en üst katında yer almaktadır. Güvertede gündüzleri kahve, geceleri ise içecek satan bir kafe ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Binayı bulmak kolaydır, Sapporo metro istasyonuna sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

6.Hokkaido Modern Sanat Müzesi

Hokkaido Modern Sanat Müzesi

Güzel bir parkın ortasında yer alan Hokkaido Modern Sanat Müzesi, Sapporo’da ziyaret edebileceğiniz en güzel ve en özel müzelerden biri.

Müze, Japon sanatçılar tarafından yapılmış modern sanat eserlerini sergilemeye adanmış olsa da, bazı batı sanat eserlerini de müzede görebilirsiniz.

Hokkaido’nun en büyük modern sanat koleksiyonunda 4.800’den fazla sanat eseri bulunmaktadır. Alan 1977’den beri açık ve cam işçiliğinden heykel ve tablolara kadar her şeyi sergiliyor. Kalıcı ve geçici sergiler aracılığıyla hem yerel hem de uluslararası sanatçıların çalışmalarını görebiliyorsunuz.

Kalıcı sergiler arasında Eien Iwahashi, Tamako Kataoka, Kinjiro Kida ve Nissho Kanda gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. Müzenin arazisi, keşfedilecek modern heykellerin yer aldığı geniş peyzajlı alanıyla başlı başına bir deneyim sunuyor.

7.Saat Kulesi

Saat Kulesi

Sapporo’nun batıdan etkilenen yapılarından bir diğeri de şehrin ünlü Saat Kulesi’dir (Sapporo Tokeidai). Ahşaptan yapılmış ve ABD’nin birçok küçük kasabasında yaygın olan kolonyal tarzdaki binalara çok benzeyen Saat Kulesi, Sapporo’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Saat Kulesi, Sapporo’nun en ikonik binalarından biri olarak biliniyor ve şu anki Hokkaido Üniversitesi onuruna inşa edildiği 1878 yılından beri şehrin en ikonik yapılarından biri olmaya devam ediyor.

8.Sapporo TV Kulesi

Sapporo TV Kulesi

Sapporo şehrinin panoramik manzarasına sahip bir gözlem güvertesine sahip olan TV Kulesi, şehirdeki en ilgi gören cazibe merkezlerinden biri.

1957 yılında inşa edilen 147 metre yüksekliğindeki Sapporo Televizyon Kulesi (Sapporo Terebi-tō), Odori Parkı’na da yakın bir konumda bulunuyor.

Bünyesindeki mağazalara ek olarak kule, zemin katta yapının tarihiyle ilgili ilginç bir serginin yanı sıra büyük bir yer altı alışveriş bölgesine erişim de barındırıyor. Kulenin dış cephesinin öne çıkan özelliği, 1961’de kurulan büyük dijital saatlerdir.

9.Eski Hokkaido Hükümet Binası

Eski Hokkaido Hükümet Binası

Muhteşem bahçeler ve gölet içeren etkileyici alanlarıyla öne çıkan Eski Hokkaido Hükümet Binası, Sapporo’nun batıdan etkilenen en belirgin simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Eski Hokkaido Hükümet Binası, bir zamanlar adanın işlerini izleyen önceki hükümetin ofislerini barındırmak üzere 1888 yılında inşa edilmiştir. Daha sonra yıkıcı bir yangının ardından kapsamlı bir şekilde restore edilen bina, artık sergi alanı sunuyor ve şehir için bir turizm merkezi olarak hizmet veriyor ve hem iç dekorasyonu hem de parlak kırmızı tuğlalı dış cephesi ile göz atmaya değer.

Etkileyici büyüklükteki yapı, yerel kaynaklı yaklaşık iki buçuk milyon tuğladan oluşuyor ve önemli tablolar ve diğer sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyonun yanı sıra, binanın bölge tarihindeki önemli yerini anlatan mobilya ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

Neo-Barok tarzıyla dikkat çeken ve 1968 yılındaki bir yangının ardından restore edilen bina, Hokkaido Arşivleri ve Hokkaido Tarih Müzesi’nin Hokkaido Tarihi Galerisi’ni barındırarak ziyaretçilere bölgenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sağlıyor. Ayrıca geçmiş yönetici ve valilerin gösterişli idari ofislerini de görebilirsiniz.

10.Jozankei Onsen

Jozankei Onsen Japonya

Sapporo şehir merkezinden otobüsle ulaşabileceğiniz Jozankei Onsen, doğal bir kaplıcadır ve hem yabancı turistler hem de Japonlar arasında oldukça popüler gezi duraklarından biri.

Yerel olarak ‘yu-no-taki’ olarak bilinen sıcak şelalesiyle ünlü etkileyici bir kanyonun içinde yer alır. İlkbahar, şehrin yaz sıcağından kaçmak ya da sadece soğuk kış aylarında ısınmak için mükemmeldir. Tuzlu suyun romatizmal rahatsızlıkları olanlara faydalı olduğuna inanılıyor.

11.Hokkaido Tapınağı

Sappora Japonya

Her Haziran Sapporo Festivaline ev sahipliği yapan önemli bir Şinto tapınağı olan Hokkaido Tapınağı, Sapporo gezilecek yerler arasında en ilgi gören tarihi yapılardan biri.

1871 yılında inşa edilen Hokkaido Tapınağı, ülkenin en önemli Şinto dini mekanlarından biri olarak kabul ediliyor.

Maruyama Parkı’nın bitişiğinde yer alan tapınak, 1964 yılında çok saygı duyulan İmparator Meiji’nin ruhuna adanmış.

Kiraz çiçekleriyle dolu geniş bir bahçesi de olan tapınağı yıl boyu dilediğiniz zaman ziyaret edebiliyor olsanız da, her Haziran ayında düzenlenen yıllık Sapporo Festivali sırasında çok daha farklı atmosfere sahip olduğunu da unutmayın.

12.Sapporo Bira Müzesi

Bira Müzesi Sappora

Sapporo Bira, Japonya’nın en eski ve en büyük bira markalarından biridir. Japonya’da türünün tek müzesi olan Sapporo Bira Müzesi, ziyaretçilere bira ve bira yapımı hakkında bilgi vermek amacıyla 1987 yılında açılmış.

1890 yılında inşa edilmiş kırmızı bir binada yer alan müze, eskiden Sapporo Şeker Şirketi fabrikasının olduğu yerde hizmet veriyor.

Müze, Higashi-kuyakusho metro istasyonuna 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

13.Hokkaido Üniversitesi Botanik Bahçesi

Hokkaido Üniversitesi Botanik Bahçesi

Sapporo’nun mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan Hokkaido Üniversitesi Botanik Bahçesi, 14 hektara yayılmış 400 bitki çeşidine sahip. Burada görülmesi gereken sadece çok fazla bitki örtüsü değil, aynı zamanda buranın 1886 yılında inşa edilen Japonya’nın en eski botanik bahçesi olduğu gerçeğidir.

Bahçede tarihsel ve geleneksel olarak yerli Ainu halkının yiyecek ve ilaç olarak kullandığı yaklaşık 200 bitki ve diğer bitkiler sergileniyor.

14.Moiwa Dağı

Moiwa Dağı Sappora

Şehrin güneybatısındaki ormanlık bir dağ olan Moiwa Dağı‘na tırmanarak Sapporo’nun yukarıdan manzarasını izlemek bu şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri.

Şehrin muhteşem manzarasının yanı sıra tesis bünyesinde restoran ve planetaryum da bulunuyor.

Sapporo’nun üzerinde yükselen 531 metre yüksekliğindeki Moiwa Dağı, büyük ölçüde zirvesine ulaşmanın kolaylığı nedeniyle şehri çevreleyen birçok tepe arasında en çok ziyaret edilenidir. Yürüyüşçüler için popüler bir destinasyon olsa da, açık ara en sık tercih edilen seçenek teleferiktir.

15.Moerenuma Park

Moerenuma Park

Sapporo’da ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz parklardan biri olan Moerenuma Park, bataklıklarla çevrilidir ve çevresi yaklaşık 4 km uzunluğundadır.

Park, cesur tasarımını ünlü Japon Amerikalı heykeltıraş Isamu Noguchi’ye borçludur. Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Noguchi, profesyonel yaşamının önemli bir bölümünü Japonya’da geçirmiş ve Takamatsu’da bir atölye çalışması yürütmüş. 1988 yılında Sapporo şehri, Noguchi’ye çöp sahasının geniş arazisinde bir park inşa etme görevini verdi. Planlar tamamlandıktan kısa bir süre sonra Noguchi hayatını kaybetmiş ancak tasarımları hayata geçirildi ve park 2005 yılında halka açılmış.

Park, ziyaretçilere keşfederken benzersiz bir deneyim sunan etkileyici insan yapımı özelliklerle doludur. Park için inşa edilen Moere Dağı 62 metre yüksekliğinde olup parkın ve çevrenin muhteşem manzarasını sunmaktadır. 30 metrelik Play Dağı daha küçüktür ancak dağın zirvesine doğru yavaşça çıkan ilginç bir patikaya sahiptir. Hidamari adı verilen camdan yapılmış piramit binada bir bilgi merkezi, bir atriyum, temel tesisler ve Noguchi’ye adanmış bir galeri alanı bulunmaktadır.

Parkın en doğusundaki ormanlık alanda çocuklar için tasarlanmış yaratıcı oyun alanları bulunuyor. Parkın ortasındaki Deniz Çeşmesi, nisan sonundan ekim ortasına kadar yapılan günlük gösterilerde (günde 3-4 gösteri, gösteriler 15 ya da 40 dakika sürüyor) 25 metre havaya su fışkırtıyor. Moere Plajı adı verilen yapay bir yüzme alanı ise haziran ortasından eylül başına kadar halka açıktır (10:00 – 16:00, perşembe günleri kapalı).

Parka ulaşım ; Moerenuma Park’a toplu taşıma ile ulaşmak için genellikle en kolay yöntem Toho Metro Hattını kullanarak Kanjodori-higashi İstasyonu’na gitmek ve ardından 69 veya 79 numaralı yerel otobüsle parkın doğu girişine gitmektir.

16.Hokkaido Müzesi

Sappora Japonya

Japon takımadalarının en kuzeydeki büyük adası olan Hokkaido’nun doğal ortamının yanı sıra tarihsel gelişimine de ayrılmış olan Hokkaido Müzesi, her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekebilecek müzelerden bir tanesi.

Ana sergi, Hokkaido’nun yaklaşık 2 milyon yıl öncesinden günümüze kadar olan tarihini kapsıyor. 8 kronolojik aşamaya ayrılmıştır.

Japonya’nın yerlileri olan Ainu’yu ve Erken Modern Çağı kapsayan sergiler, koleksiyonun en ilgi gören parçalarıdır. Dokuma, taş harçla frezeleme gibi eğitim programlarının yanı sıra alet ve ekipmanlarla uygulamalı deneyim ise, çocuklu ailelerin ilgisini çekecektir.

17.Nijo Ichiba Fish Market

Sappora

Nijo Ichiba genellikle Tokyo’daki ünlü Tsukiji’nin balık pazarı eşdeğeri olarak anılır. Her gün pazara taze olarak getirilen çok çeşitli balık ve deniz ürünlerini incelemek için gelinmesi gereken yer burasıdır.

Yerel halkın günlük yaşamını deneyimleyebileceğiniz bu balık pazarına yakın çok sayıda şusi restoranı da bulabilirsiniz.

18.Bankei Kayak Alanı

Sappora Japonya

Bankei Kayak Alanı, Sapporo’nun merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan kentsel bir kar sporları tesisidir. Amaca yönelik olarak inşa edilen tesis, yeni başlayanlardan deneyimli uzmanlara kadar her yaş ve beceri düzeyine yönelik eğlenceli aktiviteler sunmaktadır. Sapporo gezilecek yerler listesindeki en eğlenceli cazibe merkezlerinden olan bu kayak alanı, mağazalara, restoranlara, kreşe ve çocuklar için bir kar parkı oyun alanına ev sahipliği yapmaktadır.

POPÜLER YAZILAR