Ana SayfaİtalyaRoma Gezi RehberiRoma Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

Roma Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

Roma, İtalya’nın en gelişmiş ulaşım ağına sahip şehirlerinden biri olmasına rağmen, Roma havaalanından şehir merkezine ulaşım, özellikle yüksek sezonda pek kolay olmayabiliyor. Bu yüzden taksi dışındaki alternatif seçeneklere de göz atmak gerekiyor.

Roma havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı seçenek bulunuyor. Bunlar ; taksiler, otobüsler (Terravision otobüsleri, T.AM otobüsleri, S.I.T otobüsleri ve Cotral otobüsleri) trenler, özel transfer ve otel servisi. Bu seçenekler arasında en ekonomik otobüsler olsa da, grup olarak seyahatlerde taksiler de güzel bir seçenek olabilir, ancak en çok tercih edilen yöntemin trenler olduğunu da unutmayın.

Eğer Roma’da 4 veya 5 yıldızlı bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, büyük bir ihtimal o otelin ücretsiz/ücretli havaalanı servisi vardır. Bu yüzden lüks bir otelde rezervasyon yapmadan önce, otelin havaalanı servisi olup olmadığına da göz atmak isteyebilirsiniz. Tabii Roma’da birçok 2-3 yıldızlı otelin de havaalanı servisi olabileceğini unutmayın.

Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım
Fiumicino Havaalanı – kaynak ; flickr / Bogdan Tapu

Roma Fiumicino Havaalanı, Fiumicino-Leonardo da Vinci Havaalanı olarak da biliniyor ve Türkiye’den Roma’ya direkt olarak uçuyorsanız ineceğiniz havaalanı burasıdır.

Roma’da 2 havaalanı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Fiumicino Uluslararası Havaalanı diğeri ise Ciampino Havaalanı.

Ciampino havaalanına Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor olsa da, Avrupa’nın diğer şehirlerinden ucuz hava yolu firmalarının kullandığı havaalanı da burasıdır. Easyjet ile Avrupa’nın herhangi bir yerinden Roma’ya gelmeyi planlıyorsanız da çok büyük bir ihtimalle iniş yapacağınız yer burası.

Fiumicino havaalanı, şehirden yaklaşık 32 km uzaklıktadır, ancak önemli ölçüde daha iyi bağlantılara sahip ve Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine ulaşmanın servis otobüsleri, taksiler, özel transfer, otobüs ve tren gibi çeşitli yolları vardır. Havalimanından şehir merkezine giden metro maalesef yok. Bu yüzden en iyi seçeneğiniz ya Termini İstasyonu’na giden ekspres tren ya da Tiburtina istasyonuna giden bölgesel tren olacaktır.

Fiumicino’dan Roma’ya nasıl gitmeye karar verdiğinize bağlı olarak, şehir merkezine ulaşmanız 30 dakika ile 1 saat arasında sürecektir.

Gelelim Roma Fiumicino havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine ve fiyatlarına ;

1.Trenler

Roma havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen yöntem havaalanı trenleridir.

Fiumicino Havalimanı, Terminal 3’te bulunan tren istasyonundan düzenli seferler ile Roma şehir merkezine trenle iyi bağlantılara sahip. Trenler ile Roma şehir merkezinin kalbine çok yakın bir konumda olan Termini İstasyonu‘na gidebilir, buradan otelinize taksilerle veya toplu taşıma ile çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Roma’ya giden iki tren var. Biri, sizi doğrudan Roma’daki en önemli istasyon olan Termini istasyonuna sadece 30 dakikada ve arada duraklama olmaksızın götüren bir ekspres tren.

Diğeri ise daha uzun süren ve Trastevere ve Ostiense dahil olmak üzere çeşitli istasyonlarda durup Fara Sabina’da (Sabina bölgesinde kalıyorsanız mükemmel bir seçenek olabilir) son bulan bölgesel bir tren.

BÖLGESEL TREN

Bölgesel tren – kaynak ; flickr / Nelso Silva

Bölgesel tren aynı zamanda pek çok şehir içi istasyona da hizmet veriyor ve Roma’nın tüm Güney, Doğu ve Kuzey bölgelerine ulaşmak isteyenler için kesinlikle en iyi seçim.

Bölgesel tren sabah 5:57’de başlar ve sonuncusu 22:53’te hareket eder. Her 15 dakikada bir kalkar (ancak pazar günleri ve akşamları her 30 dakikada bir çalıştığını unutmayın) ve tek yön 8€ ücrete tabidir. Biletleri online olarak veya direkt istasyondan satın alabilirsiniz ve trene binmeden önce perondaki makinelerde bileti doğrulamalısınız.

Bölgesel trenler ise Trastevere’ye (Roma gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken hareketli ve canlı bir bölge. Roma gece hayatı için planınız varsa bu bölgede konaklamayı da düşünebilirsiniz) 30 dakika içerisinde gidebilirsiniz, Tiburtina ise yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

Not ; Bölgesel tren Termini İstasyonu’na gitmez.

 • Bölgesel tren bilet fiyatı ; Yetişkin 8€ (Tek bir yetişkin biletiyle sadece 1 çocuk bu trenlerle ücretsiz olarak seyahat edebilir)
 • Çalışma saatleri ; 05:58 – 22:28 (15-30 dakikada bir)
 • Biletler, havalimanı tren istasyonu bilet gişesinden ve self servis bilet makinelerinden satın alınabilir.Booking.com

EKSPRES TREN

Ekspres Tren – kaynak ; flickr / Stephen rees

Ekspres tren (Leonardo Ekspres), Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine ulaşım için aslında en hızlı ve en ideal yöntemdir. Ancak bölgesel trene nazaran biraz daha pahalıdır.

Bölgesel tren 8€ iken, ekspres tren 14€‘dur.

Ekspres tren için A ve B hatlarına gitmeniz gerekiyor. Buradan Termini İstasyonu’na giden ekspres trene binebilirsiniz.

Ekspres tren her 15 dakikada bir hareket eder, ilki 06:23’te ve sonuncusu 23:23’te kalkar. Yetişkinler için tek yön 14€’dur. Biletleri online olarak veya doğrudan tren istasyonunda otomattan veya kiosktan satın alabilirsiniz.

UNUTMAYIN ; Ekspres tren için önceden bilet satın alırsanız, bir hareket saati seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz hareket saatinden daha erken bir trene binemezsiniz (binerseniz ve yakalanırsanız ceza alabilirsiniz), ancak ilk başta seçtiğiniz trenden sonra kalkan bir trene binebilirsiniz (uçuşunuz geciktiyse mükemmel). Ayrıca ekspres trenler ‘Leonardo Ekspres’ olarak geçiyor.

Ekspres tren ;

 • Bilet fiyatı ; Yetişkin 14€, 12 yaşından küçük çocuklar 7€ ve 4 yaşın altındaki çocuklar için ise ücretsiz.
 • Bagajda boyut veya kilo sınırı yok
 • Çalışma saatleri ; 06:23 – 23:23 (Her 15 dakikada bir)

Peki hangisini tercih etmeli ?

Kesinlikle ekspres trenleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu trenler ile, Roma’nın en hareketli bölgelerinden biri olan Termini bölgesine gidebilirsiniz. Eğer oteliniz tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde veya Termini bölgesindeyse, otelinize en kolay ulaşabileceğiniz yer Termini İstasyonu.

Roma’ya ilk seyahatiniz değilse ve Roma’nın gece hayatı sahnesine ev sahipliği yapan Trastevere bölgesinde konaklamak istiyorsanız da bölgesel trene binebilirsiniz. Ancak Trastevere’nin önde gelen turistik cazibe merkezlerine çok yakın olmadığını da unutmayın.

2.Otobüsler

Otobüsler, Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında trenlerden sonra en popüler ulaşım araçlarıdır ve listedeki en ucuz yöntemdir. Ekspres trene nazaran 5-6€ daha ucuz. Eğer 5-6€ benim için çok önemli diyorsanız ve yoğun bir araç trafiğini dert etmiyorsanız (yüksek sezonda trafik, geliş saatinize bağlı olarak ciddi anlamda yoğun olabiliyor) otobüsler de merkeze ulaşım için tercih edilebilir.

Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine giden halk otobüsü yok, ancak özel şirketlere ait otobüslerle merkeze ulaşım mümkün.

TERRAVİSİON

Fiumicino Havalimanı’ndan Roma’ya otobüs seferleri yapan en güvenilir firma Terravision. Bilet ücreti tek yön 7€, yolculuk 45 dakika ile bir saat arasında sürüyor ve otobüs şehir merkezinde, biri Vatikan’ın yakınında ve diğeri Termini İstasyonu’nda olmak üzere birkaç durakta duruyor.

Terravision otobüsü ucuz ve Fiumicino Havalimanı’ndan Roma’ya gitmek için kolay bir yol olsa da, otobüsün trafiğe takılabileceğini ve çoğu zaman dolana kadar ayrılmadığını hareket etmediğini de unutmayın.

Terravision biletlerinizi online olarak (www.terravision.eu) satın alabileceğiniz gibi otobüse binerken de satın alabilirsiniz.

 • Bilet ücreti; Tek yön bilet 7€, çift yön bilet ise 12€
 • Çalışma saatleri ; 05:35 – 23:00
 • Süre ; 45-55 dakika (Trafiğe bağlı olarak değişebilir)
 • Nerede inmeli ? ; Termini İstasyonu. Buradan merkezdeki veya istasyon yakınlarındaki otelinize çok kolay bir şekilde Uber veya taksilerle gidebilirsiniz.

S.I.T Otobüs Servisi

SIT Otobüs Servisi ile Terravision otobüsleri arasında çok büyük fark yok. Ancak S.I.T otobüsleriyle Vatikan’a çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer Roma’da konaklama için Vatikan çevresini tercih edeceksiniz bu otobüsleri kullanmanızı tavsiye ederim.

SIT otobüs servisinin en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olduğunu da unutmayın.

 • Bilet ücreti ; 8€
 • Çalışma saatleri ; 08:30 – 00:30
 • Nerede İnmeli ? ; İster Vatikan yakınlarında (Via Crescenzio 2’de) isterseniz Termini İstasyonu’na çok yakın olan Piazza Indipendenza’da inebilirsiniz.
 • Süre ; 50-65 dakika

T.A.M Otobüsleri

 • Bilet ücreti ; Tek yön 10€, gidiş-dönüş 15€
 • Çalışma saatleri ; Her gün 08:00 – 23:30
 • Nerede inmeli ? ; Termini İstasyonu
 • Süre ; 45 dakika

NOT ; Gece 01:00-05:30 arası yukarıdaki otobüs firmaları çalışmaz. Ancak Roma havaalanından şehir merkezine ulaşım bu saatler arasında da mümkündür. Cotral otobüs firması sadece 01:15-05:00 saatleri arasında çalışır ve bilet fiyatı 5€’dur. Eğer Roma’ya gece ulaşacaksınız bu otobüslerle Termini İstasyonu’na yakın bir konumda olan Piazza dei Cinquecento’ya gidebilirsiniz.

3.Taksi

Roma Fiumicino Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en konforlu ama en pahalı yöntem olan taksiler, 7/24 havaalanı çıkışında bulunabiliyor.

Ancak taksileri, otobüslerde olduğu gibi gönül rahatlığıyla tavsiye etmiyorum. Çünkü yoğun saatlerde Roma’ya ulaşacaksanız trafikte takılabilirsiniz. Eğer taksi tercih edilecekse, Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine giden taksilerin sabit ücretinin 48€ (Geceleri 53€) olduğunu ve kredi kartı veya nakit olarak ödeme yapabileceğinizi unutmayın.

NOT ; Yalnızca resmi bir taksi kullandığınızdan emin olun. Resmi taksiler beyazdır ve bu taksileri ana terminalin dışında bulabilirsiniz. Bunun dışındaki herhangi bir şey muhtemelen yasa dışıdır, bu yüzden dikkatli olmanızda yarar var.

Taksilerle şehir merkezine trafiğe bağlı olarak ortalama 30-45 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Gecenin geç saatlerinde havaalanına geliyorsanız ve taksilerle otelinize ulaşmak istiyorsanız, Uber veya özel transfer hizmetlerini de kullanabileceğinizi unutmayın. Hem Uber taksilere nazaran çok daha güvenli olacaktır. Ayrıca çoğu taksi şoförüne göre Uber yasal değildir, ancak Uber’in tamamen yasal ve güvenli olduğunu unutmayın. Ancak Uber ile merkeze ulaşım 65-80€ arasında bir ücret tutuyor. Yani taksilerden pahalı.

4.Otel Servisi

Eğer Roma’da 4-5 yıldızlı lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, mutlaka konaklayacağınızın otelin havaalanı servisi olup olmadığını kontrol edin. Şehirdeki lüks otellerde çok büyük bir ihtimalle havaalanı servisi vardır.

Şehirdeki bazı 2-3 yıldızlı otellerin de havaalanı servisi olabiliyor, bu yüzden Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap ararken, havaalanı servisi olan bir tesisi tercih etmek isteyebilirsiniz.

Rezervasyon yaptıktan sonra tek yapmanız gereken şey otelinize mail atarak havaalanına ulaşacağınız saati belirtmek.

Ciampino Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Roma havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir
Ciampino Havaalanı – kaynak ; flickr / Sean Macentee

Roma’nın diğer havaalanı olan Ciampino, Avrupa’nın birçok şehrinden ucuz havayolları ile ulaşabileceğiniz havaalanıdır. Ancak ucuz bir havayolu firmasını tercih ediyorsanız, bazen bu firmaların Fiumicino Havalimanı’na gittiğini de unutmayın.

Ciampino havaalanı ile şehir merkezi arası ortalama 15km. Bu yüzden tren veya otobüs gibi ucuz ulaşım seçenekleri yerine taksileri veya uber’i kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Ciampino havaalanından şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek yöntemler ise ;

Tren

Trenlerle Ciampino havaalanında merkeze ulaşım biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. En ucuz yöntem olmasına rağmen, daha az tercih edilir.

Öncelikle Ciampino Havalimanı’ndan Ciampino Tren İstasyonu’na giden halk otobüsüne binmeniz ve ardından Roma şehrine giden trene binmeniz gerekiyor. Hem otobüs hem de trene binmeniz gerektiğinden iki araç değiştirmeniz gerekir, bu yüzden de pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Tren bilet fiyatları 1.5€. Evet en ucuz ulaşım yöntemi, ancak bu trenler ortalama 1 saat sonra şehir merkezine ulaşıyor. Ayrıca havaalanından otobüse binerek Ciampino Tren İstasyonu’na gitmek için de 1€’luk bilet satın almanız gerekiyor. Yani toplamda 2.5€’ya trenlerle şehir merkezine ulaşım mümkün.

Not ; Tren biletinizi satın aldıktan sonra ve trene binmeden önce doğrulamanız gerekir. Aksi takdirde ceza yiyebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezine giden tren istasyonu havaalanına otobüsle 5 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Taksi ve Uber

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlusu olan taksilerdir. Bu, Fiumicino havaalanında olduğu gibi Ciampino havaalanı içinde geçerlidir.

Taksilerle Roma’nın merkezine ulaşmak ortalama 25 dakika sürüyor ve 30€ ödüyorsunuz. Gece ve gündüz aynı ücret.

Uber ile şehir merkezine ulaşım taksilere nazaran biraz daha pahalı olsa da, taksilere nazaran biraz daha güvenlidir.

Otobüs

SIT OTOBÜSLERİ

Yaklaşık her 40 dakikada bir hareket eden S.I.T otobüsleriyle de merkeze ulaşabilirsiniz.

Biletler kiosk dışından, bagaj teslim alma noktasından veya internet üzerinden satın alınabilir. Bu otobüsler Via marsala 5‘te (Termini İstasyonu’nun yanında) durmaktadır.

Bilet fiyatı tek yön 6€, gidiş dönüş ise 11€’dur.

Çalışma saatleri ise, 07:45-23:45 saatleri arasındadır.

TERRAVİSİON OTOBÜSLERİ

Roma Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bir diğer otobüs firması olan Terravision ile Termini İstasyonu’na 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

İlk otobüs havaalanından 08:15’te, son otobüs ise 00:15’te hareket etmektedir.

Bilet fiyatı 6€, önceden online olarak alacak olursanız 5€, gidiş dönüş ise 9€.

Çalışma saatleri, Termini İstasyonu’ndan 04:30 – 00:20 saatleri arası, havaalanından ise 08:15 ile 23:40 saatleri arasıdır.

FLİXBUS

Yaklaşık 40 dakika bir hareket eden Flixbus, 07:45 ile 23:40 saatleri arasında hizmet vermekte ve bilet fiyatı da 6€’dur.

NOT ; Atral otobüslerini tercih edecek olursanız, bu otobüslerin 30-100 dakika arasında düzensiz aralıklarla hareket ettiğini unutmayın.

Roma Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hangi ulaşım aracını tercih edecek olursanız olun, çok büyük bir ihtimalle Termini İstasyonu’nda ineceksiniz.

Termini İstasyonu çevresinde Roma’da görülmeye değer birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi var. Bu yüzden konaklama için Termini İstasyonu çevresini tercih etmeyi ciddi anlamda düşünün derim, özellikle bütçeli ve kısa süreli bir Roma gezisi planlıyorsanız.

Roma’daki taksilerin büyük bir bölümü resmi taksilerden oluşuyor olsa da, havaalanında resmi olmayan birçok taksi de var. Özellikle araçlarını farklı yerlere park edip sizi kapıdan alırlar. Ancak bu taksicilerin ciddi anlamda problemli olabileceğini unutmayın. Bu yüzden mytaxim uygulamasını kullanın veya beyaz taksileri tercih ettiğinizden emin olun. Hiç olmadı havaalanı içerisinden taksilerinizi de ayarlayın.

Son olarak Roma havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler seçenek ekspres tren (Fiumicino) ve Ciampino’da en popüler seçenek ise, SIT otobüsleridir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR