Ana SayfaİtalyaRoma Gezi RehberiRoma'dan Ne Alınır ? & En Özel Ve En Güzel Hediyeler

Roma’dan Ne Alınır ? & En Özel Ve En Güzel Hediyeler

Roma’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en özel hediyelik seçenekleri ve en iyi hediyelik dükkanları bu yazıda bulabilirsiniz…

İtalya’nın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan, kültür ve tarihle dolu Roma, birbirinden değerli tarihi ve turistik çekim merkezleriyle olduğu kadar, alışveriş konusunda da eşsiz bir deneyim sunuyor. Roma’ya özgü birçok hediyelik veya hatıralık şeyler bulabileceğiniz gibi, İtalya’ya özgü birçok hediye seçeneklerini de yine bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Roma’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok şeyden bahsetmek mümkün. Seramikler, elbiseler, deri çantalar ve ayakkabılar, makarna ve parfümler Roma’dan alınabilecek en popüler şeyler olsa da, daha listeye eklenebilecek birçok şey var.

Roma’da alışveriş yaparken tercih ettiğiniz mağazaları ve hediyelik eşya dükkanlarının nerede olduğuna da dikkat edin. Turistik yerlere yakın olan mağazalarda ve butiklerde fiyatlar biraz daha abartılı olabiliyor. Özellikle pazarlık yapmadığınızda aynı ürüne 2 katından fazla ücret ödemek durumunda kalabiliyorsunuz.

Roma’daki lüks alışveriş mağazalarında pazarlık söz konusu olmasa da, hediyelik eşya dükkanlarının hemen hepsinde pazarlık yapabiliyorsunuz.

Aşağıdaki listede hemen her bütçeye ve zevke uygun bir hediyelik/hatıralık bulabilirsiniz.

Ayrıca Roma’daki en popüler ve en önemli çekim merkezlerini Roma gezilecek yerler adlı yazımızda haritalı olarak bulabilirsiniz. Henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz de Roma’da nerede kalınır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Roma’dan Ne Alınır ?

Roma'dan ne alınır

 1. Mermer Tabletler
 2. Seramik
 3. Deri Çantalar
 4. Şarap
 5. Çikolata
 6. İtalyan tasarımı elbiseler
 7. Parfüm
 8. Makarna
 9. Ayakkabı
 10. Takılar
 11. El Boyaması Kağıtlar
 12. Peynir

Roma’dan alınacak en güzel ve en popüler hediye seçenekleri bu listedeki 12 şeyden ibaret olmasa da, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edeceğimiz ürünlerdir.Booking.com

1.Mermer Tabletler

Roma'dan Ne Alınır

Sanat galerileri ve birçok atölyeye ev sahipliği yapan, Roma’nın en ünlü caddelerinden biri olan Via Margutta‘da mermer işçisi Enrico Fiorentini tarafından işletilen şirin küçük bir dükkan olan La Bottega del Marmoraro, mermer tabletleri satın alabileceğiniz en iyi ve en popüler yer. Fiyatlar da şehrin geneline göre gayet uygun.

Mağazada, çeşitli Latin ve İtalyanca yazıtlarla (“Carpe Diem”, “In Vino Veritas”) kazınmış mermer tabletler arasından seçim yapabilir veya özelleştirilebilen bir mermer seçebilirsiniz. Yani mermer üzerine yazılmasını istediğiniz şeyi siz de seçebilirsiniz. Tabii istek üzerine yapılan mermer tabletler, hazır halde olanlara nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Mermer tabletler, aslında saklanması en zor hediyelik eşyalardan biri olarak bilinir. Fakat bu dükkanda mermer tabletlerinizi çok iyi bir şekilde paketlettirebiliyorsunuz. Böylece kırılmadan evinize götürebilirsiniz.

2.Seramik

Roma'dan Ne Alınır

İtalya’da Sicilya, Toskana ve Umbria gibi birçok bölge, farklı ama eşit derecede güzel el boyaması seramikler sunuyor.

Bu renkli çömlekten bir veya iki parça seçerek evinizi İtalyan yapımı seramiklerle süsleyebilirsiniz. Ayrıca kupa, sürahi, tereyağı tabağı, mumluk veya tuz ve biberlik gibi birkaç küçük eşya da satın alabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli öğeler var.

İtalya’nın büyük bir el boyaması seramik geleneği vardır ve hem geleneksel hem de modern parçalar da dahil olmak üzere ülkenin dört bir yanından çeşitli çömlek seçkisinden güzel bir hediyelik bulunabilir.

Fiyatlar 5€ ile birkaç yüz euro arasında, seramiğin boyutuna ve kullanılış amacına göre değişiyor.

→Nereden alınır ? ; 84 numarada bulunan L’Artigianato adlı küçük dükkan bu seramiklerin en iyisini ve en çeşitli olanını bulabileceğiniz popüler yerlerden. Pazar günleri kapalı olan dükkan diğer günler 9.30-13.00 ve 15.00-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

3.Deri Çantalar

Romadan ne almalı

Roma’dan bir el çantası veya seyahat çantası almayı planlıyorsanız mutlaka orijinal deri olanlara göz atın deriz. Fiyatlar biraz pahalı, fakat orijinal olmayan ürünleri Türkiye’de veya Avrupa’nın hemen her yerinde bulabileceğinizden dolayı, Roma’dan imitasyon deri çanta almayın deriz.

Roma’daki en iyi deri ürünleri için pieno fiore (tam damarlı) veya cuoio di grano (üst sırçalı) deriden yapılmış parçaları satın aldığınızdan emin olun. Bu orijinal deri çantalarını Roma’nın popüler alışveriş caddelerinden olan Via del Corso ve Via Condotti’de bulabilirsiniz.

4.Şarap

Romadan ne almalı

Roma’dan alınacak en güzel şeylerden biri de hiç şüphesiz İtalya’nın hemen her yerinde bulabileceğiniz ülkeye özgü şaraplardır.

Roma’da renkleri ve aromalarıyla öne çıkan çok çeşitli şaraplar bulabilirsiniz.

Roma yakınlarında, Toskana, Sardunya ve Puglia gibi ülkenin diğer bölgelerinden gelen en ünlü ve beğenilen şarapların yanı sıra, başkentte yaygın olarak satılan, doğal güzelliği ve mükemmel şarapları ile popüler olan Castelli Romani bölgesi de yer alıyor. Bu yüzden sadece Roma’ya özgü olan şarapları da satın almak mümkün oluyor.

Birçok uzmana göre İtalyan şarapları, dünyanın en iyi şarapları arasında sayılıyor. Bu yüzden Roma’ya kadar gidip de, şehre veya İtalya’ya özgü şaraplardan 1-2 tane almayı da unutmayın.

En popüler şarap mağazalarından biri, Piazza del Popolo‘nun hemen yanındaki 19-20 Via di Ripetta adresindeki Buccone adlı dükkandır. Tarihi 1969 yılına uzanan Buccone, Nobile di Montepulciano, Tignanello, Morellino di Scanzano gibi en iyi İtalyan şaraplarından oluşan geniş bir yelpaze sunuyor ve bir şişe kırmızı şarap Brunello di Montalcino için 20 € ile 3500 € arasında bir ücret ödeyebiliyorsunuz. Pazar günleri kapalı olan bu dükkan, diğer günlerde 09:00-23:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

5.Çikolata

Romadan ne almalı

Roma’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek şeylerden biri de çikolatalardır. İtalya’nın çikolata üretme konusunda uzun bir geleneği bulunuyor.

Lezzetli olmasının yanı sıra, çeşitli renkli şekillerde ve gerçek bir sanat biçimi olarak kabul edilmeye uygun paketlerde geldiği için çok güzel bir hediye olabilir.

Tipik bir İtalyan çikolata ürünü Gianduia‘dır. 1856’da Torino merkezli en eski çikolata üreticisi olan Caffarel tarafından, fındık ve çikolata karışımıyla yaratılmış.

Caffarel, Perugina ve Venchi gibi ünlü markalar her zaman güzelce paketlenir ve bir hediye için idealdir. Bu isimlerin her biri yüksek kalitenin garantisi olduğundan dolayı, şehirdeki en çok tercih edilen markalardır.

1878’den beri faaliyet gösteren Venchi, fındık ve badem gibi İtalyan geleneğine özgü katı bir şekilde seçilmiş malzemeleri kullanan asırlık İtalyan tariflerinden yararlanıyor.

İster ince paketlenmiş çikolatalar ister küçük parçalı kutular olsun, hepsi mükemmel bir hediye olur ve hayal kırıklığına uğratmaz. Fiyatlar, kaliteye ve ağırlığa bağlı olarak 2 € ile 20 € arasında değişmektedir.

Taze yapılmış bir çikolata almak isterseniz de, şehirde çikolatanın doğrudan yapıldığı ve turistlere sunulduğu 82 Via Leonina’daki La Bottega del Cioccolato gibi birçok dükkan da var. Bir diğer popüler dükkan ise ‘Cioccolata Artigianale’ adı verilen yerdir. Bu iki dükkan da pazar günleri kapalı olup, Roma’da çikolata satın almak için en çok tercih edilen dükkanlardır.

6.İtalyan Tasarımı Elbiseler

Roma'dan alınacak hediyeler

Roma’ya özgü değil de, İtalya’ya özgü bir şey almak isterseniz, vitrinlere mutlaka göz atın deriz.

Modadaki en büyük isimlerin çoğu İtalyandır. Bu nedenle de, en kalitelisini ve en çeşitlisini İtalya’nın birçok şehrinde bulabilirsiniz. Fakat Roma, hem başkent hem de ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmasından dolayı, elbise satın almak için en ideal yer olarak bilinir.

Roma’nın en güzel yanı ise, bu elbiseleri ikinci el olarak bulabiliyor olmanız. Dünyaca ünlü markaların ikinci el olarak satıldığı bit pazarlarına ve marketlerine uğrayabilirsiniz. Tabii orijinal yeni ürünleri almak isterseniz de, Roma’nın popüler alışveriş caddelerine göz atmanız yeterli.

7.Parfüm

Roma'dan alınacak hediyeler

Roma’dan parfüm satın almayı düşünüyorsanız, Armani’den Valentino’ya, Laura Biagiotti’den Dolce & Gabbana’ya, kendi parfümüne sahip diğer tüm büyük moda evlerine kadar her sezon yeni çıkarılan çok çeşitli tasarım parfümleri arasından seçim yapabilirsiniz. İşin en güzel yanı ise, en yeni ürünleri ilk olarak Roma ve İtalya’nın diğer şehirlerinde bulabiliyorsunuz.

İtalyanlar arasında en popüler markalardan biri, zarif ve özellikle zorlu bir pazar için yaratılmış Acqua di Parma’dır.

1916’da küçük bir atölyede kurulan Acqua di Parma, kısa sürede zamansız bir klasik haline gelmiş. Neredeyse yüz yıldır, sade tasarımı ve en küçük ayrıntıya gösterilen özenle tipik bir “İtalya’da üretilmiştir” tarzıyla lüks ve zarafetin sembolü olmuş.

Acqua di Parma, harika parfümlerin yanı sıra kokulu mumlar ve ev kokuları sunar. Bu parfümü Roma’nın hemen her parfüm dükkanında bulabilirsiniz. Fiyatlar 50ml için 50€’dan başlar ve 500€’luk özel koleksiyonlara kadar çıkar.

Beauty Point parfüm dükkanı zinciri, hediyelik parfümler için güzel bir seçenek olabilir.

8.Makarna

Roma'dan alınacak hediyeler

İtalyan makarnasının en iyilerini Roma’da bulabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok tür var, ancak Türkiye’de bulunmayan makarnaları seçmenizi öneririz. Yemek için olmasa bile hatıralık için bile satın alınabilir 🙂 Saklamak için makarna almayı planlıyorsanız, çok renkli makarnalardan satın almayı düşünebilirsiniz.

Spagetti gibi görünen ancak içinden geçen küçük bir delikli makarna olan bucatini, makarna için düşünülebilir. Ayrıca Roma’dan ne alınır ? sorusuna makarnanın yanı sıra diğer yiyecekler ve sosları almayı da düşünebilirsiniz.

İtalyan yemekleri tüm dünyada çok popülerdir ve yerel mutfak geleneğinin iyi paketlenmiş bir parçası kesinlikle Roma’dan alınabilecek harika bir hediye olabilir. Aromalı zeytinden turşulara ve işlenmiş etlere kadar güzelce paketlenmiş ve taşıması kolay her türlü gastronomik lezzeti bulabilirsiniz.

El yapımı makarna ve hardal kreması dışında en iyi hediyelerden bazıları, genellikle kuzeydeki Modena kentinden gelen yüksek kaliteli balzamik sirkeler ve yer mantarı yağı, soslar ve makarna çeşnisi için kullanılan gevrek yer mantarlarından yapılan lezzetli spesiyalitelerdir.

9.Ayakkabı

Romadan ne alınmalı ?

Kaliteli ayakkabı denildiğinde akla ilk gelen yer şüphesiz İtalya oluyor. Roma ise, İtalyan ayakkabılarının en kalitesini, en çeşitlisini ve en uzun ömürlü olanını bulabileceğiniz şehirlerden biri.

Roma’da ayakkabı almak isterseniz, şehrin öne çıkan alışveriş caddelerindeki dünyaca ünlü mağazalara göz atarak başlayabilirsiniz. Ayakkabı, Roma’da alınabilecek en pahalı şeylerden biri olsa da, hakiki deri ayakkabılar, kesinlikle ödediğiniz ücrete değecektir.

10.Takılar

Romadan ne alınmalı ?

İtalya’daki takı tasarımının tarihi, gümüş, altın, bronz, kemik ve çeşitli değerli taşlardan yapılmış her türlü takıyı spor yapan eski Romalılara dayanıyor.

İtalya’da mücevher alışverişinin güzel yanı tutarlı işçiliktir – mütevazı parçalar bile detaylara büyük önem verir. Bu yüzden hemen her bütçeye uygun kaliteli ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tasarımcı kıyafetlerinin yanı sıra, bir parça İtalyan takısı çok şık ve zarif bir hediye olabilir.

Roma’da, Bulgari gibi ünlü markaları bulabileceğiniz gibi, yerel markaları ve daha uygun fiyatlı markaları da fazlasıyla bulabilirsiniz.

İtalya, kraliçelerin, ilk hanımların ve genel olarak kadınların görünümünü tüm dünyada zenginleştiren, her zaman İtalyan şık tarzının bir parçası olan kaliteli mücevherler yapma konusunda uzun bir geleneğe sahiptir.

Bunlar, altın ve gümüşten değerli taşlara ve incilere kadar her türlü değerli malzemeyi içeren, yenilikçi, zarif sınırlı sürümlerde veya benzersiz mücevherlerle sunulan göz alıcı parçalardır.

Fiyatlar, malzemeye ve marka adına bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterir ve Annamaria Camilli, Pasquale Bruni veya Pontevecchio gibi tasarımcıların bileklik ve kolyeleri için 50€ ile 300 € arasında ve Bulgari elmas bazlı mücevherler için 2000€ ‘dan fazla ödeyebilirsiniz.

11.El Boyaması Kağıtlar

Roma’da bir başka güzel hediye de el boyaması kağıttan yapılmış bir ürün olabilir, mesela küçük çekmeceli sandıklar, yazı kağıtları, resim çerçeveleri ve fotoğraf albümleri, ambalaj kağıtları ve günlükler.

Bu kategoriye uyan diğer hediyeler, bloknotlar ve tarif kitapları gibi günlük yaşamın çeşitli anlarını yakalamayı amaçlayan hediyelerdir ve dekoratif desenleri sizi tatmin edebilir. Bu eşyaların yapımında kullanılan malzemeler birbirinden farklıdır ve ahşap, kumaş, deri ve el yapımı kağıt içerir, bu da oldukça renkli kreasyonlara katkıda bulunur.

Çoğu zaman, bu tür ürünler mağazada yapılır, böylece ziyaretçiler kendi zevklerine uyması için yerinde yapılan özel modifikasyonları bile isteyebilirler. Kullanılan malzemelerin çeşitliliği ve ardından ihtiyaç duyulan iş miktarı ve ortaya çıkan kalite göz önüne alındığında, fiyatlar süslü bir kalem için 1 € ‘dan büyük bir deri fotoğraf albümü için 200€’ ya kadar geniş bir aralıkta değişiyor.

Bu tür hediyeler için Roma’daki en popüler mağazalardan biri olan, 1932’de kurulan ve o zamandan beri aynı sanatçı ailesi tarafından muhafaza edilen, Piazza di Spagna yakınlarındaki 20b Via della Stelletta’daki küçük ve pitoresk dükkan Aldo Fefé’dir. Dükkan Pazartesiden Cumartesiye 08:00 – 19:30 saatleri arasında açıktır; Pazar günleri kapalı.

12.Peynir

Romadan ne alınmalı ?

Roma’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel ve en özel hediyelik seçeneklerinden biri de, İtalya’nın hemen her bölgesinde bir gelenek haline gelmiş olan peynirlerdir.

Peynir yapma geleneği İtalya’da çok eskilere kadar uzanıyor. Bu yüzden Avrupa’nın en iyi ve en popüler peynirlerin büyük bir bölümü de İtalya’dan ihraç edilmektedir.

Peynir gelenekleri çok eski İtalyan yemek alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır ve günümüzde dünya çapında popüler olan Mozzarella’dan Sardunya’nın Pecorino’suna ve kuzey Gorgonzola’ya kadar ülke çapında yapılan sayısız peynir çeşidi var.

Peynir İtalya’da, makarnanın üzerinde, çeşitli sosların malzemesi olarak, yemekten sonra ve tatlıdan önce, bazen de meze olarak servis edilir.

Peynirler arasındaki fark, aynı zamanda kullanılan farklı süt türlerinden de kaynaklanmaktadır – inek, keçi, koyun veya bufalo sütlerinden yapılan farklı peynirleri Roma’da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Manda sütünden yapılan, özellikle lezzetli bir tada sahip, büyük kısmı Campania bölgesinde üretilen ve tüm ülkede çok beğenilen mozzarella, satın almak için tavsiye edebileceğimiz peynirlerden.

Roma’dan peynir satın almayı planlıyorsanız, şehrin en popüler bölgesi olan Trastevere’de yer alan Antica Caciara adlı dükkana göz atabilirsiniz. Tabii bu dükkanın yanı sıra, tarihi şehir merkezinde de çok sayıda peynir alabileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

Roma’dan ne alınır ? sorusuna cevap olabilecek daha birkaç şeyden daha bahsetmek mümkün, fakat şehirdeki en ünlü hediyelik ve hatıralık şeylerin yukarıdaki 12 şeyden oluştuğunu unutmayın.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR