Ana SayfaİtalyaRoma Gezi RehberiPantheon Roma & Tarihi, Mimari Özellikleri/Hakkında Bilgiler

Pantheon Roma & Tarihi, Mimari Özellikleri/Hakkında Bilgiler

Roma'nın en ünlü ve en eski yapılarından biri olan Pantheon (Panteon), görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle görülmeye değer popüler cazibe merkezlerinden biri. Şehirde, ücretsiz olarak görülebilecek nadir yapılardan biri. Tarihi şehir merkezinde yer alan yapıya, Roma gezilecek yerler listesindeki diğer cazibe merkezlerinden de çok kolay ulaşabiliyorsunuz.

-

Agrippa Pantheon’u olarak da bilinen Pantheon (Panteon)”, İtalya başkentinin mimari şaheserlerinden biri.

Antik Roma’dan kalma şehirdeki en iyi korunmuş yapı olmasıyla dikkat çeken bu tapınak, MS 126 yılında Hadrian döneminde yapılmış. Agrippa ismi ise, bu tapınaktan önce Agrippa Pantheon tarafından inşa edilen yapıdan geliyor. Aynı yere yapılmış olan bu dini yapı MS 80 yılında bir yangından dolayı yok olmuş ve günümüzdeki Pantheon da bu yıkılan yapının kalıntıları üzerine inşa edilmiş.

Daha çok kubbesi ile dikkat çeken Pantheon, Roma’da ücretsiz olarak gezilebilecek cazibe merkezlerinden biri. Bu yüzden de yapı, Roma’daki en yoğun turist trafiğine sahip olan yerlerden. Günün hemen her saatinde oldukça kalabalık olan bu tarihi yapıyı ziyaret edebileceğiniz en ideal saat ise, akşam üstü (kapanış saatine yakın) ya da sabahın erken saatleridir.

Roma’nın bu antik yapısının 2000 yıl boyunca hayatta kalmasının en önemli nedeni, büyük ölçüde mimarisinden kaynaklandığı söyleniyor. Tabii yapıldığı günden günümüze Roma’nın en önemli tapınaklarından biri olması da, günümüze kadar en iyi korunmuş yapılardan biri olmasının bir diğer nedeni.

Pantheon Tarihi

Kaynak ; flickr.com/hsuanya-tsai

Antik Roma’nın en büyük başarılarından biri olarak kabul edilen Pantheon, 2.000 yıllık tarihi ile görenleri büyülüyor. Roma İmparatorluğu’nun gücü ve hırsının en büyük kanıtlarından biri olan tapınak, ilk kez MÖ 25’de yapılmış olmasına rağmen, ilk yapı MS 80 yılında yıkılmış ve MS 126 yılında Hadrian döneminde günümüzdeki yapı inşa edilmiş.

İlk olarak Antik Roma tanrılarına tapınak olarak inşa edilen yapı, 7. yüzyılın başlarından beri Roma katolik kilisesi olarak kullanılıyor. Tapınak, Hıristiyan kilisesi olarak kutsanan ilk Roma pagan tapınağı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Mevcut Pantheon’un mimarının kim olduğu veya Hadrian’ın projede tam olarak hangi rolü oynadığı bilinmiyor. Kanıtlar, Pantheon’un MS 126-128 civarında yapıldığını gösteriyor, ancak inşaatın 98’den 117’ye kadar imparator olarak hizmet eden Hadrian’ın selefi Trajan’ın döneminde başlamış olabileceği düşünülüyor.

Kaynak ; flickr.com/luc-mercalis

Pantheon’un bir Hıristiyan kilisesine dönüştürülmesinin ardından bu yapı, ressam Raphael, besteci Arcangelo Corelli ve mimar Baldassare Peruzzi gibi Rönesans isimleri için bir mezar yeri olmuş. 1878’de ölen ve 6. yüzyıldan beri İtalya’nın ilk kralı olan Vittorio Emanuele II de dahil olmak üzere birçok hükümdar da bu dini yapı içerisinde gömülüdür.

Günümüzde Pantheon, bir kilise olarak işlev görmeye devam ederken, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler için de önemli bir turizm merkezidir.

Pantheon Kubbesi

Pantheon Kubbesi
Kaynak ; flickr.com/rodney-campbell

Hâlâ dünyanın en büyük takviye edilmemiş beton kubbesi olan Pantheon, Brunelleschi‘nin Floransa’daki Rönesans Katedrali kubbesine, Bramante‘nin Aziz Petrus Bazilikası tasarımına ve ABD Kongre Binası’na ilham vererek onu batı mimarisindeki en etkili binalardan biri haline getirmiş.

Kubbenin içi kasnaklıdır ve merkezindeki dokuz metrelik dairesel açıklık (Oculus), binanın tek ışık kaynağıdır. Kubbe açık kaldığından dolayı da yağmur suyunun akmasını kontrol etmek amacıyla zemin hafifçe dışa doğru eğimli olacak şekilde tasarlanmış.

43 metre çapında olan kubbeli tavan inşa edildiğinde türünün en büyüğüymüş.

Pantheon’un İçi

Pantheon’un İç Mekanı – Kaynak ; flickr.com/hsuanya-tsai

Pantheon’un iç mekanı, dış cepheye nazaran daha çok ilgi görüyor. Özellikle iç mekanda bulunan sanat eserleri ve süslemeler mekana farklı bir hava katıyor. İç mekanın yüksekliği de kubbe çapıyla aynı, 43 metre. Kubbeyi destekleyen silindirin yüksekliği ise çapın yarısı kadar.

Ayrıca Pantheon’un iç kısmında çok sayıda İtalyan kralının mezarları da bulunuyor. Pantheon’da gömülü bulunabilecek en tanınmış kişi şüphesiz ressam ve Rönesans mimarı Raphael‘dir.

Sağdaki ikinci nişte Victor Emmanuel II ve soldaki ikinci nişte Umberto I ve eşi Kraliçe Margherita’nın gömüldüğü yeri de görebilirsiniz. Rönesans ressamı Raphael’in mezarı soldaki ikinci ve üçüncü nişler arasında yer alıyor. Soldaki ilk niş, 16. yüzyıl ressamları Perin del Vaga ve Taddeo Zuccari ile heykeltıraş / mimar Flaminio Vacca’nın mezarlarına ev sahipliği yapar.

Kaynak ; flickr.com/michael-vadon

Ana sunağın üzerinde, girişin tam karşısında, daha sonraki boya katmanlarının altında bulunan Madonna ve Çocuk‘un orijinal bir 7. yüzyıl ikonu yer alır. Bu, o dönemin Roma kiliselerinde yaygın olan hayatta kalan nadir ikonlardan biri olarak kabul ediliyor. İkonun üzerinde apsisin yarım kubbesi haç desenli altın mozaikle kaplanmış ve yapının en dikkat çeken bölümleri arasında yer alıyor.

Pantheon Hakkında Bilgiler

Pantheon Hakkında Bilgiler
Pantheon Gece – Kaynak ; flickr.com/diana-robinson

Roma gezilecek yerler listesindeki en önemli ve en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Pantheon, yarım saatten daha kısa bir sürede detaylı olarak ziyaret edebileceğiniz yerlerden. 5-10 dakikada girip çıkan çok sayıda turist olduğundan dolayı da, iç mekanı çok uzun süre beklemeden görebiliyorsunuz.

Pantheon’a giriş ücretsiz olduğundan dolayı, birçok turist içeriye mutlaka göz atıyor. Eğer öğle saatlerinde yapıyı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, çok uzun kuyruklara girebileceğinizi de unutmayın. Eğer öğleden sonra 16:00 gibi yapıyı ziyaret edecek olursanız da çok daha sakin bir kilise gezisi yapabilirsiniz.

Pantheon giriş ücreti

Muazzam kubbeyi gizleyen dikdörtgen cephe, üzerinde aşağıdaki yazının görülebildiği her biri 14 metre yüksekliğinde 16 granit sütundan oluşur: “M.AGRIPPA.LFCOS.TERTIVM.FECIT”, yani “Lucius’un oğlu Marcus Agrippa, bu tapınağı Konsül iken yaptırdı” Ancak Agrippa’nın yapmış olduğu tapınak, MS 80 yılında bir yangından dolayı yıkılmış ve yerine MS 126 Hadrian döneminde yenisi yapılmıştı. Buna rağmen cephenin üzerinde yazan bu yazının nedeni MS 126 yılında yapılan tapınağın kim tarafından veya ne kadar bir sürede yapıldığının tam olarak bilinmeyişinden dolayıdır.

Pantheon Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Pantheon’a girişler ücretsizdir.

Bu yapıyı pazar günleri dışında haftanın her günü 08:30-19:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yapıya son giriş saati ise 19:15’tir. Pazar günleri ise 09:00-18:00 saatleri arasında Pantheon’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/tim-mccune

Pantheon Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Haritayı google maps'te görmek için tıklayın
Haritayı google maps‘te görmek için tıklayın

İtalya’nın başkenti ve en turistik şehri olan Roma’da, Piazza della Rotonda adı verilen meydanda, Trevi Çeşmesi ve Navona Meydanı arasında bulunan Pantheon’a, Roma’nın hemen her yerinden yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Kiliseye en yakın metro istasyonu ise ‘Barberini’ metro istasyonudur. Ayrıca 40, 60 ve 64 nolu otobüslerle de Pantheon’a 5 dakika yürüme mesafesinde olan Largo di Torre Argentina‘ya gidebilirsiniz. Bu otobüsler Vatikan ile Termini istasyonu arasında hizmet veriyor. Eğer Vatikan’dan Pantheon’a ulaşmaya çalışıyorsanız, yürümek yerine bu otobüslerden birini tercih edebilirsiniz.

Pantheon giriş ücreti
Kaynak ; flickr.com/michaelleckman

İPUCU ; Pantheon’u çok yoğun bir turist trafiği olmadan ziyaret etmek isterseniz, kahvaltınızı sabahın erken saatlerinde (7.30-08:00 gibi) bu kilise çevresindeki mekanlarda yapabilir, kilise açılır açılmaz da burayı ziyaret edebilirsiniz. Zaten oteliniz tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyorsa, bu kiliseye yürüyerek otelinizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Pantheon’da fotoğraf çekimine izin veriliyor. Ancak tripodlara izin verilmiyor. Ayrıca Pantheon, nihayetinde bir kilise olduğundan kıyafet kuralı da var. Aziz Petrus Bazilikası kadar sıkı bir denetim olmasa da, bacaklarınızı ve omuzlarınızı örttüğünüzden de emin olun.

Roma Pantheon Mimarisi
Kaynak ; Flickr.com/hsuanya-tsai

YAKINLARDA NELER VAR ?

Pantheon’un bulunduğu yer, Roma’nın kalbinin attığı yerlerden biri. Bu yüzden Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı ve İspanyol Merdivenleri gibi şehrin önde gelen turistik cazibe merkezlerine bu kiliseden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca kilisenin bulunduğu yerde çok sayıda restoran ve cafe de bulunur. Şehirdeki diğer mekanlara göre çok pahalı olsa da, bütçe sıkıntısı olmayan turistler için iyi bir mola yeri olabilir.

Pantheon Yakınlarındaki OtellerBooking.com

Roma’nın tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan Pantheon’un bulunduğu bölgede konaklayacak olursanız, hem metrolara hem de otobüslerin çok iyi bir şekilde bağlandığı bir yerde olursunuz. Ayrıca Roma’daki turistik noktaların büyük bir bölümü de, kilisenin bulunduğu yere oldukça kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunur.

Henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Panteon’a 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan, Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek aşağıdaki popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

The Talent Hotel – 4 yıldız

The Talent Hotel

Via dei Fori Imperiali‘ye birkaç adım uzaklıkta olan The Talent Hotel, Pantheon’a 5 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla öne çıkıyor. Aile odaları, havaalanı servisi ve 9+ konuk değerlendirme puanıyla hizmet veren bu tesis, Roma’nın en çok rezervasyon alan otelleri arasındadır.

Hotel Smeraldo – 3 yıldız

Hotel Smeraldo Terası

Roma’nın en popüler orta bütçeli otellerinden biri olan Smeraldo, şehir manzaralı terası ve merkezi konumuyla öne çıkıyor. Navona Meydanı ve Panteon otele sadece 5 dakika yürüme mesafesinde.

Hotel Navona – 3 yıldız

Hotel Navona

Antika fresklerle kaplı, 15. yüzyıldan kalma yenilenmiş bir binada hizmet veren bu tesis, Panteon’a sadece 3 dakika yürüme mesafesinde. Geniş aile odalarıyla hizmet veren otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve modern odalarıyla öne çıkıyor.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR