Navona Meydanı ve Çevresinde Görülecek En Popüler Yerler

Roma'nın en merkezi yeri olan Navona Meydanı, çok sayıda tarihi ve turistik çekim merkeziyle turistlerin şehirdeki en fazla zaman geçirdiği yerlerden biri. Birbirinden güzel heykelleri, tarihi binaları, cafeleri ve restoranlarıyla öne çıkan meydan, Roma'da mutlaka görülmesi gereken cazibe merkezlerinden.

“Piazza Navona Meydanı”, Roma’nın kalbinin attığı yer olarak bilinen şehirdeki en hareketli ve en çok cazibe merkezine ev sahipliği yapan meydan. Daha çok Dört Nehir Çeşmesi ile ünlü olan meydan, Roma’daki tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunmasıyla da ilgi görüyor. Roma’nın tam kalbi konumunda olan bu meydan, ayrıca şehir turlarının başlangıç noktası olmasıyla da tanınıyor.

Görkemli bir kiliseye, Bernini’nin birbirinden değerli heykellerine, süslü çeşmelere, sokak sanatçılarına ve çok sayıda cafeye ev sahipliği yapan meydanın tarihi ise 1. yüzyıla kadar uzanıyor. İlk olarak atletik ve savaş arabası yarışları için bir stadyum olarak inşa edilmiş. 15. yüzyılda ise bu stadyumun üzerine günümüzdeki görkemli meydan kurulmuş. Bugün Roma’daki en modern meydanlardan biri olduğu gibi, en çok ziyaret edilen meydan olarak biliniyor.

Ayrıca bu meydan, Roma’nın tam kalbi konumunda olan birkaç yerden biri. Cafelerden, restoranlara ve barlara hemen her şeyi bu meydanda bulabiliyorsunuz. Yerel halkın da buluşma spotlarından olan Navona, Roma’nın en yoğun turist trafiğine sahip yerlerinden biri.

Navona Meydanı’nda Görülmesi Gereken Yerler

Meydan, Roma’daki en önemli tarihi ve turistik yapılardan bazılarına ev sahipliği yapmasının yanında, Pantheon, İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi gibi şehrin en önemli turistik noktalarına da 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Roma gezisine başlamak için en ideal spotlardan olan Navona Meydanı’nda kaçırılmaması gereken en önemli 11 yer ise ;

1.Dört Nehir Çeşmesi

Dört Nehir Çeşmesi – Kaynak ; flickr / fenz zhong

Roma’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Dört Nehir Çeşmesi, Navona Meydanı’nı süsleyen en önemli yapılardan biri. 1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmış olan çeşmedeki heykeller, Tuna, Ganj, Nil ve Rio de la Plata nehirlerini temsil ediyor.

Çeşmenin tam ortasında ise bir dikilitaş bulunuyor. Bu dikilitaş üzerinde İmparator Titus, Vespasianus ve Domitianus’un isimleri yer alıyor.

Ayrıca çeşmenin kaya tabanında papanın arması, bir güvercin ve bir zeytin dalı bulunur.

Asya’daki Ganj Nehri’nin arkasına yaslanmış olan heykel, Amerika’daki Rio de La Plata ise bir kolu havada olan heykel, Avrupa’daki Tuna dikilitaşa eğilmiş şekilde duran heykel ve Afrika’daki Nil’i temsil eden heykel ise, başı görünmeyecek şekilde yapılmış olan heykeldir. O dönemde Nil Nehri’nin tam olarak nereden başladığı bilinmediğinden dolayı heykel bu şekilde tasvir edilmiş.

2.Sant’Agnese in Agone Kilisesi

Sant’Agnese in Agone Kilisesi

Bernini’nin en önemli rakiplerinden biri olan Borromini tarafından tasarlanmış olan kilise, Dört Nehir Çeşmesi’ne bakıyor. Buradaki orijinal kilisenin MS 300 yılından kalma olduğu tahmin ediliyor. Ancak günümüzdeki yapı, çeşmenin hemen ardından, 1652 yılında Papa tarafından yaptırılmış.

Meydanın batı tarafına hakim olan kilise günümüzde sadece dini törenlere değil aynı zamanda klasik konserler, oda müziği resitalleri ve operalara da ev sahipliği yapıyor. Navona Meydanı’nın en dikkat çeken eserlerinden biri olduğu gibi, en çok ziyaret edilen yapıları arasında. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa, kilisenin içerisine girip iç mekan süslemelerini ve zengin dekorasyona da göz atabilirsiniz.

3.Fontana del Moro

Fontana del Moro

Navona Meydanı’nı süsleyen bir diğer çeşme ise, dikkat çeken heykellere sahip olan Del Moro Çeşmesi‘dir.

Moor Çeşmesi olarak da bilinen bu yapı ise Giacomo della Porta tarafından 1575 yılında tasarlanmış. Antik gül mermerinden yapılmış havuzda 4 heykel yer alıyor. Ayrıca çeşmenin tam ortasında Triton’un bir yunus üzerinde, Moor’u temsil eden heykeli var. Bu heykel ise 1654 yılında yine Bernini tarafından çeşmeye eklenmiş.

Günümüzde çeşmede bulunan heykeller de orijinal değil. Orijinal heykeller 1874 yılında Borghese Galerisi‘ne taşınmış ve yerine kopyaları yerleştirilmiş.

4.Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi – Kaynak ; flickr / never-house

Meydandaki son çeşme ise, en az diğer iki çeşme kadar gösterişli ve süslü olan Neptün Çeşmesi‘dir. Çeşmede, Neptün’ün bir ahtapot ile dövüşü tasvir edilmiş.

Yine Giacomo della Porta tarafından 1574 yılında tasarlanmış olan çeşme, 16. yüzyıl mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Meydanın kuzey tarafında yer alan bu çeşmenin mimarı Giacomo della Porta olsa da, çeşmenin ortasında yer alan Neptün heykeli Antonio della Bitta’nın eseri. Ayrıca çeşmedeki diğer heykeller arasında yunuslarla oynayan deniz canavarlarını, deniz kızlarını ve aşk tanrısını görebilirsiniz. Bu heykellerin mimarı ise Gregorio Zappalà’dır.

5.Palazzo Braschi

Palazzo Braschi – Kaynak ; it.wikipedia.org/kaga-tau

Roma’nın en önemli tarihi yapıları arasında yer alan Braschi Sarayı, meydanın güneybatı ucunda yer alır ve sarayın ikinci ve üçüncü katlarından meydanın eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz bir yere ev sahipliği yapıyor.

Neoklasik bir saray olan Braschi, Orta Çağ’dan yirminci yüzyılın ortalarına kadar Roma’nın zengin tarihini tasvir eden resim, çizim, fotoğraf, kitap, mobilya ve seramik koleksiyonuyla ünlü Museo di Roma‘ya ev sahipliği yapıyor. Bu yönüyle de hem tarih hem de sanatseverlere hitap ediyor.

Saraya 8€ gibi bir ücret ödeyerek girip, ikinci ve üçüncü katlardaki kalıcı sergileri görebiliyorsunuz. Ayrıca saray içerisindeki müze, düzenli aralıklarla geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Müze ve sarayın iç mekanı ilginizi çekmezse, meydanın manzarasını seyretmek için bile bu tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

6.Domitian Stadyumu

Domitian Stadyumu – Kaynak ; viator.com

Navona Meydanı’na girdiğinizde ilk farkedeceğiniz şeylerden biri, meydanın Circus Maximus benzeri bir forma sahip oluşudur. Bunun nedeni, meydanın Domitian Stadyumu’nun kalıntıları üzerinde kurulmuş olması.

Günümüzde meydanda görülen evlerin ve diğer tarihi yapıların büyük bir bölümünün bu stadyum üzerine inşa edildiği söyleniyor. Bugün bu stadyuma dair pek bir şey kalmamış olsa da, ‘Piazza di Tor Sanguigna 12a’ da bu stadyumun oturma kalıntılarını görebilirsiniz.

7.Santa Maria della Pace Kilisesi

Santa Maria della Pace Kilisesi – Kaynak ; flickr / lenka K.

Papa IV. Sixtus tarafından 1482 yılında yaptırılmış olan Santa Maria della Pace Kilisesi de, meydanın en dikkat çeken eserleri arasında. Günümüzdeki kilise çok daha eski bir kilise olan Sant’Andrea de Aquarizariis’in kalıntıları üzerine inşa edilmiş.

Kilisenin mimarı tam olarak bilinmiyor olsa da, Pietro di Cortona tarafından restore edildiği tahmin biliniyor.

Roma’ya özgü etkileyici cephesiyle dikkat çeken bu kiliseyi meydanın üst tarafının batı ucunda görebilirsiniz.

8.Sant’Agostino (St.Augustine Bazilikası)

Sant’Agostino (St.Augustine Bazilikası) – Kaynak ; flickr / Dennis Jarvis

Navona Meydanı’nın hemen yakınındaki Sant’Agostino meydanında yer alan St Augustine Bazilikası, Rönesans tarzı Roma kiliselerinden biri. 1479-1482 yılları arasında Giacomo da Pietrasanta ve Sebastiano da Firenze tarafından yaptırılan bu kilise, Caravaggio, Raphael ve Jacopo Sansovino gibi büyük sanatçıların birbirinden değerli eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Dışarıdan bakıldığında çok da etkileyici bir mimariye sahip olmayan, Aziz Augustine’i onurlandırmak için yapılmış küçük bir bazilika olan bu tarihi yapının iç mekanı görülmeye değer. Daha çok dekorasyonu ve süslemeleriyle dikkat çeken yapıda, birçok süsleme ve sanat eseri de bulunuyor.

9.Pamphilj Sarayı

Pamphilj Sarayı

Navona Meydanı’ndaki bir diğer önemli saray ise, Roma’daki Brezilya Büyükelçiliği’ne ev sahipliği yapan Pamphilj Sarayı‘dır. Sarayı dışardan görmek yeterli olsa da, dilerseniz sarayın çatı katına çıkıp meydanın manzarasını da seyredebilirsiniz.

Günümüzde bu saray içerisinde bir de galeri bölümü bulunuyor. Bu galeri ise, Roma’da mutlaka görülmesi gereken birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapıyor.

10.Torres Sarayı

Torres Sarayı

Meydanın Via della Cuccagna ile kesiştiği yerde bulunan Torres Sarayı da, görkemli yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken yapılardan biri. 1560 yılında inşa edilmiş olan saray, Navona Meydanı’nın güneyinde yer alıyor.

Traverten pencereler ve sütunlarla çevrili bir portal ile dikkat çeken yapının portalından avluya da geçebiliyorsunuz. Eskiden sundurmaya yerleştirilen heykellerin bir kısmı, koruma amacıyla Palazzo Torres Massimo Lancellotti’den Vatikan Müzeleri’ne taşınmış, ancak saray içinde hayranlık uyandıran eski dekoratif mirasın hala ayakta kalan kısımları alegorik fresklerle temsil ediliyor.

11.Pasquino Heykeli

Pasquino Heykeli – kaynak ; flickr / Alberto Trentanni

Navona Meydanı’nın güneybatı ucundan çıkarsanız, heykelin adını taşıyan Piazza di Pasquino adlı bir başka meydanı göreceksiniz. Heykel bu meydanda, Braschi Sarayı’nın hemen yanında yer alır ve geçerken göz atabilirsiniz.

Tarihi 2. yüzyıla kadar uzanan bu heykel, Roma döneminden kalma heykeller arasında en çok konuşulan eserlerden biri olarak da biliniyor.

Navona Meydanı Hakkında Bilgiler

Navona Meydanı Hakkında Bilgiler
Navona Meydanı

Meydan, 24 saat halka açık olduğundan dolayı, dilediğiniz zaman burayı ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak özellikle öğle saatlerinde aşırı bir turist trafiğine sahip olduğundan bunaltıcı olabiliyor. Sabah 07:00-10:00 saatleri arası meydanın en sakin olduğu zamanlar. Bu saatler arasında meydandaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin en iyi fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Meydanda ister kahvaltı isterseniz de öğle veya akşam yemeği yiyebileceğiniz birbirinden popüler mekanlar bulunuyor. Roma’nın geneline göre buradaki mekanlar daha pahalı olsa da, şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını burada bulabilirsiniz.

Navona Meydanı Tarihi

Navona Meydanı Tarihçesi
Navona Meydanı – kaynak ; flickr / giuseppe milo

Roma’daki kentsel sürekliliğin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Navona Meydanı, Roma’nın ilk stadyumu olarak kabul edilen, MS 81 ve 96 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen Domitian Stadyumu’nun kalıntılarının üzerine 15. yüzyılda kurulmuş.

Sürekli eklemeler yapılarak günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuş olan meydan, bugün Roma’nın en önemli ve en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olarak biliniyor. Meydanda, tarihi ve turistik yapıların yanı sıra, çok sayıda sokak sanatçısı, ressamlar, akrobatlar ve cafeler de bulunuyor.

Navona Meydanı Tarihi
Foto kaynak ; flickr / hl 1001

Piazza Navona Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Navona Meydanı, Roma’nın kalbinin attığı yer olan tarihi şehir merkezi bölgesinde bulunuyor. Şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünden meydana yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Hop-on, hop-off otobüsleri meydana 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bir durakta da duruyor.

Meydana 40, 60 ve 64 nolu otobüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise, meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Piazza Argentina otobüs durağıdır.

Navona Meydanı Nerede
Piazza Navona – kaynak ; flickr / ilirjan rrumbullaku

YAKINLARDA NELER VAR ?

Navona Meydanı yakınlarındaki en önemli cazibe merkezleri, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi, Pantheon ve Kutsal Melek Kalesi’dir (Castel Sant’Angelo). Meydandan bu cazibe merkezlerine yürüyerek 10-15 dakika içinde gidebilirsiniz. Bunun yanında Navona, Roma’daki hemen her alışveriş caddesine, gece hayatının popüler olduğu mahallelere ve birçok turistik yere de yürüme mesafesinde bulunuyor.

Navona Meydanı Yakınlarında Nerede Kalınır ?

Meydan yakınlarında konaklayacak olursanız, Roma’daki birçok turistik yere buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca meydanın bulunduğu Navona bölgesi, şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Burada çok sayıda lüks otel olduğu gibi, birçok bütçeli ekonomik oteli de bulabilirsiniz.

Navona Meydanı’na 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan ve Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler oteller ise;

Tree Charme Parliament Boutique Hotel – 3 Yıldız

Tree Charme Parliament Boutique Hotel

Meydana 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu modern ve şık otel, restoranı, barı, havaalanı servisi ve geniş aile odalarıyla hizmet veriyor. Roma’nın en uygun fiyatlı 3 yıldızlı otellerinden biri olması ve 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olması, otelin öne çıkan özelliklerinden.

Navona Theatre Hotel – 3 yıldız

Navona Theatre Hotel

Meydanın tam merkezine 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu orta bütçeli otel, Roma’nın en çok rezervasyon alan otellerinden. Konum olarak şehirdeki birçok cazibe merkezine yürüme mesafesinde.

Eitch Borromini Palazzo Pamphilj – 4 yıldız (LÜKS)

Eitch Borromini Palazzo Pamphilj Hotel

Muhteşem bir şehir manzarasına sahip terasıyla öne çıkan bu otel, Piazza Navona Meydanı’na bakan odalara sahip. Yani tam olarak meydanda bulunuyor denebilir. Francesco Borromini tarafından tasarlanmış 17. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren otel, Roma’nın en romantik otellerinden biri. Ayrıca Roma gezilecek yerler listesindeki yukarıdaki cazibe merkezlerinin hepsine de kısa bir yürüyüş mesafesinde.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!