Ana SayfaAvrupaPodgorica Gezilecek Yerler | En Güzel 20 Yer

Podgorica Gezilecek Yerler | En Güzel 20 Yer

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica, son zamanlarda popülaritesi artan ender Avrupa şehirlerinden biri. Avrupa seyahatlerinde genellikle ikinci plana atılan bu şehir, tarihi anıtlarla dolu olmasa da, yapılacak ve görülecek birçok şeye sahip. Şehir, 2. Dünya Savaşı sırasında ciddi anlamda tahrip edilmiş olduğundan şehirde görebileceklerinizin çok büyük bir bölümü, yeni turistik cazibe merkezleridir. Tabii birkaç eski yapıyı da bulabilirsiniz.

Son zamanlarda gelişen Avrupa şehirlerinden biri olan Podgorica, Podgoritsa olarak da biliniyor ve özellikle Türk turistlerin popüler gezi duraklarından biri haline gelmiş. Hem diğer Avrupa başkentlerine nazaran çok daha ucuz olması hem de çok daha kolay bir şekilde gidilebilmesi, Podgorica’yı Türk turistler arasında favori destinasyon haline getiriyor.

Peki Podgorica’da mutlaka görülmesi gereken yerler neler ? Podgorica’da çok sayıda doğal güzellik bulunuyor. Şehir, her ne kadar 2. Dünya Savaşı’nda çok tahrip edilmiş olsa da, hala bazı tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Podgorica turunuza şehrin kalbinin attığı yer olan Eski Kent ile başlayabilirsiniz.

Podgorica Gezilecek Yerler Listesi

Podgorica’da gezip görülecek yerler listesinde ana cazibe merkezlerinin birçoğu Eski Kent bölgesinde ya da bu bölgeye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Şehirde 1-2 günlük bir zamanınız varsa turunuza ilk olarak Eski Kent bölgesinden başlamayı düşünebilirsiniz. Çoğu cazibe merkezine bu bölgedeyken yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Podgorica’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin tam olarak kalbinin attığı yer olan Cumhuriyet Meydanı – Bağımsızlık Meydanı (Republic Square – Independence Square) yakınlarında konaklamayı düşünebilirsiniz. Meydana yakın bir yerde kalacak olursanız, turistik yerlerin birçoğuna yürüme mesafesinde olursunuz. Otel tavsiyesi olarak 4 yıldızlı Boscovich Boutique Hotel ve 3 yıldızlı Hotel Marienplatz Podgorica‘yı öneririz. Ayrıca meydana yürüme mesafesindeki tüm konaklama birimleri için de buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim Podgorica’da en önemli cazibe merkezlerine ;

1.Njegosev Park

Podgorica
Juha Uitto – flickr

Şehir merkezi ile nehir arasında yer alan Njegosev Parkı 1942 yılında inşa edilmiş ve günümüzde şehirdeki en yeşil alanlardan biri olmaya devam ediyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar gören park, 1951 yılında orijinal formuna kavuşturulmuştur. Ribnica Nehri’ne çok da uzak olmayan konumu nedeniyle şehir turunda mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden biri.

Temiz hava almak ve doğanın kalbinde dolaşmak için hem yerel halkın hem de turistlerin popüler gezi duraklarından biri olan bu park, Moraca Nehri’ne bakıyor.

Huzurlu park, Podgorica’nın 3 ana nehir geçişi arasında yer aldığından şehri keşfetmek için iyi bir başlangıç noktası sağlar.

Çam ağaçları arasında yürüyüş yaparak parkın ortasındaki kafeye gidin. Burada, kahve içebilir, yerel halkla iç içe olabilirsiniz.

2.Independence Square (Bağımsızlık Meydanı)

Bağımsızlık Meydanı, Podgorica

Podgorica’nın merkezi meydanı olan Bağımsızlık Meydanı, Cumhuriyet Meydanı olarak da biliniyor. Şehir turu için harika bir başlangıç noktası olan meydan, çok sayıda cafe ve restorana da yakın konumdadır.

Bağımsızlık Meydanı Podgorica’nın en hareketli merkezlerinden biridir. Aynı zamanda hem Milli Kütüphane hem de Al Galerija sanat galerisi ile sınırlanan, şehrin sanat ortamının da merkezidir. Ortasında ışıltılı bir çeşme bulunan meydan, palmiye ağaçları ve banklarla kaplı. Güneydeki Vučedolska Caddesi ve doğudaki Slobode Caddesi popüler alışveriş mekanlarıdır.

Geceleri Bağımsızlık Meydanı parlak renklerle aydınlatılıyor ve çevredeki bar ve kafelerde sosyalleşen insanlarla doluyor. Podgorica’nın şenlikli Noel pazarının yanı sıra konserler ve diğer performanslar da burada düzenli olarak düzenlenmektedir.

Yakınlarda çeşitli fast food restoranları ve mağazaları yer aldığından herhangi bir etkinlik olmasa bile çeşme ve banklar, burayı bir kahvenin tadını çıkarmak ve şehirde mola vermek için harika bir yer haline getiriyor. Caddenin her yaştan insanın ve ailenin yürüyüşe çıkacağı bir yürüyüş caddesi haline gelmesi nedeniyle burası akşamları da ziyaret edilecek güzel spotlardan biri.

3.Podgorica Saat Kulesi

Podgorica Saat Kulesi

Podgorica saat kulesi, İkinci Dünya Savaşı’nda Podgorica’yı vuran şiddetli bombalamalara rağmen bugüne kadar dimdik ayakta duruyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan tek kalıntılardan biri olduğundan şehrin modern mimarisiyle ilginç bir tezat oluşturuyor. 16 metre yüksekliğindeki bu mekan aynı zamanda bir öğleden sonra içkisi için iyi bir buluşma noktasıdır.

İslam mimarisinin ikonik anıtı ve vasiyeti, hareketli Eski Kent’in merkezinde kolay ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

4.Niagara Şelaleleri (Vodopad Nijagara)

Niagara Şelaleleri (Vodopad Nijagara)

Podgorica şehir merkezine araçla 10 dakika uzaklıktaki Niagara Şelaleleri, etrafta yüzen ördekleri ve kazlarıyla tam aile dostu bir cazibe merkezi.

Arnavutluk sınırındaki Prokletije Dağları’ndan Cijevna Nehri’ne akan su, kaçırmak istemeyeceğiniz bu huzurlu ve cennet gibi şelaleyi oluşturuyor.

Büyük bir şelale, kireçtaşı kayalarının tuhaf şekillere bürünmesiyle oluşan çok sayıda küçük şelaleyle çevrelenmiş bir barajın üzerinden akıyor. En iyi manzaralar şelalenin hemen önünde dar bir yarık oluşturan kayalardan görülüyor.

Ayrıca nehir kıyısındaki restorandan da şelalelerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yıl boyunca açık olmasına rağmen, özellikle yaz sonunda yakın zamanda herhangi bir yağış alınmadıysa şelaleler oldukça zayıf kalıyor. Bu yüzden yaz aylarında Podgorica’yı ziyaret ediyor ve bu şelalelere gitmek istiyorsanız, gitmeden turizm ofisinden ya da otelinizden bilgi almayı unutmayın.

Tarım arazileriyle ve Vranac adı verilen bir tür kırmızı şarap üreten geniş üzüm bağlarıyla çevrili çok huzurlu bir bölge. Restoran Niagara, nehir manzaralı rustik taş yemek salonunda geleneksel Karadağ mutfağı servis etmektedir. Vodopad Nijagara ilkbaharda en sansasyonel halini alıyor.

5.Stara Varos (Eski Kent)

Stara Varos (Eski Kent)

Podgorica’nın Eski Kenti, Avrupa’nın diğer şehirlerindeki eski kentlerin çoğuna benzemiyor. 2. Dünya Savaşı sırasındaki hava saldırıları, Osmanlılar tarafından inşa edilenler de dahil olmak üzere şehrin 15. yüzyıldan kalma evlerinin, duvarlarının ve kalelerinin çoğunu yok etti. Bu durumdan dolayı ilgi çekici cazibe merkezleri birbirinden uzak olmakla beraber oldukça sınırlıdır.

1667 yılında inşa edilen taş Saat Kulesi, Eski Kent’te hâlâ sağlam kalan birkaç yapıdan biridir. 15. yüzyıldan kalma Starodoganjska Camii (İskender Çavuş Camii) ve 18. yüzyıldan kalma Osmanagiç Camii hala ayaktadır ve bir zamanlar gelişen Osmanlı yerleşimine bir bakış sunmaktadır.

Eski Kent bölgesini dilerseniz turlarla da ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık 1-2€ gibi bir ücret ödeyerek Eski Kent’teki Montenegro Hostel’den hareket eden yürüyüş turuyla tüm bölgeyi detaylı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Bu turun güzel yanı ise, bölgedeki turistik yerleri görmenin yanı sıra şehrin tarihi, kültürü, mutfağı, gece hayatı ve merak ettiğiniz diğer konular hakkında da biraz bilgi sahibi olacaksınız.

6.Dajbabe Manastırı

Dajbabe Manastırı, Podgorica

19. yüzyılın sonlarına doğru kurulmuş olan Dajbabe Manastırı, günümüzde Podgorica’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Mütevazı revaklı taş bina, yerel zeytin ve selvi ağaçlarının bulunduğu sakin bahçelerle çevrilidir. Manastırın altındaki gizli bir mağarada, manastırın kurucusu tarafından boyanmış dini fresklerle kaplı bir Ortodoks kilisesi bile bulunuyor.

Taşın doğal şeklini takip eden peygamberlerin, dini şahsiyetlerin ve yerel azizlerin freskleri tüm mağarayı kaplamaktadır. Kubbeyi süsleyen İsa ve Meryem Ana’nın güzel bir resmini görmek için yukarıya bakın. Kilisede ayrıca birçok dini ikona ve 10. yüzyıldan kalma bir kefen de bulunuyor.

Bir Sırp Ortodoks Hıristiyan manastırı olan Dajbabe, Podgorica merkezinin yaklaşık beş kilometre güneyinde bulunuyor. Yani merkezden yürüyerek gidebileceğiniz bir yer değil. Ancak yine de Podgorica’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

7.Milenyum Köprüsü

Milenyum Köprüsü, Podgorica

Eski Kent’i Yeni Kent’e bağlayan, Podgorica’nın modern silüetine hakim olan Milenyum Köprüsü, 2005 yılında inşa edilmiş ve inşa edildiği günden günümüze Podgorica’nın en önemli turistik yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Mimari açıdan benzersiz olan bu tamamen beyaz köprü, 12 destekleyici kabloya sahip 57 metre yüksekliğinde bir pilona sahiptir. Belirli açılardan kısaltılmış bir piramidi andırıyor.

Köprü, Karadağ’ın en büyük nehri olan Moraca Nehri üzerinde 173 metre uzanıyor. Her iki tarafta belirlenmiş yürüyüş yolları sayesinde yürüyerek karşıya geçebilir ve altınızdan akan nehrin güzelliğine hayran kalabilirsiniz.

Köprü, özellikle akşam saatlerinde çok daha güzel bir görüntüye sahip. Işıklar açıldıktan sonra bambaşka bir görünüme bürünen köprüyü zamanınız varsa bir de akşam saatlerinde ziyaret edin deriz.

8.Orthodox Cathedral of Christ’s Resurrection (İsa’nın Dirilişi Katedrali)

Podgorica Karadağ

İsa’nın Dirilişi Katedrali, Podgorica şehir merkezinde bulunan bir Sırp Ortodoks katedralidir.

Katedral, geçmişi 9. yüzyıla kadar uzanan mezar taşlarıyla çevrili açık bir alanda yer almaktadır. Bu kiliseyle ilgili en ilginç şeylerden biri tasarımdır. Kariyeri boyunca 100’den fazla kilise inşa eden Sırp mimar Dr. Predrag Ristić tarafından tasarlanmış. Binanın alt kısmındaki taş levhalar çok büyük ve pürüzlüdür ve yukarıya doğru ilerledikçe taşlar daha pürüzsüz ve ince hale gelir. Binaya oyulmuş süslü detaylar gerçekten yerel taş ustalarının becerilerini sergiliyor. İçeride altın zemin üzerine çok sayıda azizin duvar resmini göreceksiniz.

Bu gösterişli Sırp Ortodoks Kilisesi, dokulu taş cephesi ve her iki yanında 26 metre yüksekliğinde iki kuleyle eksantrik bir tasarıma sahiptir. Renkli, eklektik iç mekanlar etkileyici mozaik fresklere, mermer zeminlere ve altın rengi avizelere sahiptir.

9.Ribnica Köprüsü

Ribnica Köprüsü

Eski Köprü olarak da bilinen Ribnica Köprüsü, 1700’lerin sonlarında Osmanlı yönetimi sırasında inşa edilen Podgorica’nın en eski köprüsüdür.

Eşsiz fotoğraf fırsatları sunan bu köprü, Eski Kent bölgesine de yakın bir konumda bulunuyor.

Podgorica ve Ribnica Nehri’nin en önemli mücevheri olarak kabul edilen köprü, aslında ilk olarak Romalılar tarafından yapılmış, ancak 18. yüzyılda Osmanlı tarafından yenilendiği için daha çok Osmanlı’dan kalma köprü olarak biliniyor.

10.Hercegovacka Caddesi

Hercegovacka Caddesi, Podgorica

Podgorica’nın en hareketli noktalarından olan Hercegovacka Caddesi, çok sayıda barı ve restoranı bir arada bulabileceğini canlı ve dinamik bir cadde.

Araç trafiğine kapalı olan bu cadde, belki de Podgorica’da en fazla zaman geçirebileceğiniz yerlerden. Çünkü cadde, yeme içme mekanlarının yanı sıra birçok eğlence mekanına ve mağazalara da ev sahipliği yapıyor. Kesinlikle Podgorica gezilecek yerler listenizde olması gereken çekim merkezlerinden biri.

11.Montenegro Alışveriş Merkezi

Montenegro Alışveriş Merkezi

Gerçek yerel kültürü özümsemek isteyenler için güzel bir yer olan Montenegro Alışveriş Merkezi, Podgorica’da lüks ve yerel ürünleri bir arada bulabileceğiniz merkezlerden biri.

Çarpıcı dairesel binanın içinde, arayabileceğiniz tüm yerel ve uluslararası markaların yanı sıra bir bilardo salonu ve hareketli taze ürünler pazarını bulacaksınız.

12.Bokeska Caddesi

Podgorica

Parti caddesi olarak da bilinen Bokeska Caddesi, hafta sonları gece hayatının en hareketli olduğu yerdir. Rahatlatıcı cazdan yoğun teknoya ve Balkan folk müziğine kadar herkesin müzik zevkine uygun bir pub bu caddede mevcut. Ve evet, oldukça ucuz. Bira ücretleri yaklaşık 2-3€’dan başlıyor.

13.Petrovic Sarayı

Podgorica

Moraca Nehri’ne ve katedrale yakın bir konumda olan Petrovic Sarayı, bugün Çağdaş Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapan bir yazlık. Daha çok sanat müzesinin eserleri için ziyaret etmeye değer olan bu saray, mimarisiyle de ilginizi çekecektir.

19. yüzyılda klasik Rus mimarisiyle inşa edilmiş olan saray, aynı isimdeki Petrovica Parkı içerisinde bulunuyor. Park, Eski Kent’ten Union Köprüsü üzerinden sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve girişi ücretsizdir.

Daha önce kraliyet ailesinin ikamet ettiği saray, artık küçük ama düzenli olarak değişen bir sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Yerel sanatçıların eserlerinin yanı sıra Afrika, Asya, Latin Amerika ve Avrupa’dan uzun süreli sergiler bulacaksınız.

14.Vladimir Vysotsky Anıtı

Vladimir Vysotsky Anıtı

Moraca Nehri kıyısındaki Milenyum Köprüsü’nün hemen yanı başında yer alan, Vladimir Vysotsky‘ye adanmış paslanmaz çelikten yapılmış bu anıt da, Podgorica gezinizde göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz cazibe merkezlerinden.

Vysotsky, Sovyet kültürü üzerinde güçlü etkisi olan ünlü bir Rus şair, aktör ve şarkıcıydı. Devasa bir metal çerçeveyle çevrelenen Rus ikonu, bir elinde gitar tutarken, diğer elini zafer edasıyla kaldırıyor.

15.İşkodra Gölü (Lake Skadar)

İşkodra Gölü (Lake Skadar)

Podgorica yakınındaki bir diğer doğal güzellik ise İşkodra Gölü‘dür. Arnavutluk ile paylaşılan İşkodra, Güney Avrupa ve Balkan Yarımadası’nın en büyük gölüdür. Belirlenen milli park, Karadağ’ın en güzel manzaralarına sahip bölgelerinden biridir ve Podgorica’ya arabayla sadece kısa bir mesafededir.

Burası, nadir ve nesli tükenmekte olan türler de dahil olmak üzere 270’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Aslında burası Avrupa’da pelikanları görebileceğiniz yegane yerlerden biri. Sarp dağlık kayalıkların üzerinde de çeşitli koruma altındaki bitki ve ağaçlar bulunmaktadır.

Park boyunca bir düzineden fazla kilise, kale, manastır ve diğer kutsal tarihi anıtlar bulunmaktadır ve bunlardan bazılarının tarihi 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Konaklama yerinizden alma ve bırakma da dahil olmak üzere, buradaki yolculuğu mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmek için rezervasyon yapabileceğiniz turlar vardır. Bir tekne gezisi, dinlenmek ve pitoresk manzaraların tadını çıkarmak için mükemmeldir.

16.Ostrog Manastırı

Ostrog Manastırı

Podgorica şehir merkezine ortalama 50 km uzaklıkta olmasına rağmen, yine de gezilecek yerler listenizde olması gereken popüler çekim merkezlerinden biri.

1655 yılında inşa edilmiş olan bu manastır, tıpkı bizdeki (Trabzon’daki) gibi kayaların arasında oyularak inşa edilmiş.

Ortodoks Hıristiyanların hac noktalarından biri olan Ostrog Manastırı, Podgorica’da yeteri kadar zamanınız varsa kesinlikle görülmeye değer.

17.Duklja Harabeleri

Podgorica, Karadağ

Antik tarih ve arkeolojiye ilginiz varsa gidip Duklja kalıntılarını görün. İlk kez M.Ö. 2. yüzyılda Ptolemy tarafından adı geçen bu antik kent, Roma İmparatorluğu’nun Karadağ’daki en güzel kalıntılarından biridir. Eski hamamları, oyma sütunları, bazilikayı ve kent forumunu kolaylıkla tanıyabilirsiniz.

Hatta harabelerde dolaşan sevimli keçileri bile görebilirsiniz! Kalıntılar ana şehrin sadece birkaç kilometre kuzeyinde olduğundan taksileri kullanmanız gerekebileceğini de unutmayın.

18.Gorica Park

Podgorica

Podgorica şehir merkezine sadece birkaç yüz metre uzaklıkta ve stadyumun bitişiğinde yer alan Gorica Park, başkentin Central Park’ıdır. Yürüyüş ve bisiklet yolları ile birkaç parkurun yanı sıra ip parkurları, çocuk oyun alanı ve kafe içeren bir macera parkına da ev sahipliği yapıyor.

Tepenin üzerindeki alanlardan şehrin eşsiz manzarasını da seyredebilirsiniz.

Ayrıca parkın merkezinde yakın zamanda açılan Menderes Böceği’nin birkaç arkadaşı tarafından geliştirilen bir Akdeniz Bahçesi var. Parkı ve bu dev tepenin üzerindeki dolambaçlı yolları keşfedin. İyi bir manzara arayan koşucular veya fotoğrafçılar için mükemmeldir.

19.Aziz George Kilisesi

Aziz George Kilisesi

Gorica Parkı’nı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Gorica Tepesi’ndeki Aziz George Kilisesi‘ni de mutlaka ziyaret edin deriz. Şehir merkezine ortalama 10-15 dakika yürüme mesafesindeki bu kilise, şehirdeki en eski yapı olmasıyla tanınıyor. Kilise, 10. yüzyılda inşa edilmiş.

Kilise her zaman açık olmuyor, ancak pazar günü gidecek olursanız içerideki ilgi çekici freskleri de görebilirsiniz.

20.Kral Parkı

Kral Parkı, Podgorica gezilecek yerler

Ribnica Köprüsü’nün yakınında şehrin en iyi kentsel alanlarından biri olan King’s Park bulunmaktadır. 1910 yılında Karadağ’ı 1918’e kadar yöneten Kral Nikola’nın taç giyme töreni onuruna kuruldu ve yakın zamanda 2013’te yenilendi.

Park boyunca, kralın kendisi de dahil olmak üzere önemli Karadağlı figürlerin anıtlarının yanı sıra akşamları rengarenk aydınlatılan güzel bir taş çeşme bulunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR